50 zendingen in de Kolonie Woensdag Jan. 1929 De strenge Winter CONGO De Minister raad Een Hulpbisschop te Namen De wederoproepings- perioden De zacdi der Brnssetsche bandieien De Hervormingen in de Post In de Overstroomde Gewesten Landbouwbelangen. XXXVa JAARGANG NUMMER 25 Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. Telafeon 114. 33ja.g;JCyl£»,c3, 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt H. Aldegundis |Zonop7,25Zonaf4,43 L. K. 1 N. M. 9 Pubtloltalt bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf fflaxlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 3 L ondres, E. C 4. Een overzicht der bedrijvigheid in I927 In het jaarlijkse!) verslag over het beheer der Kolonie in 1927 komen merkwaardige inlichtingen voor over do zendingen. Op 31 December 1927 teUlo de Kolonie 1773 missionarissen legen 1692 op het einde van het jaar 1926. Ziehier wat de Katholieke missies betreft, hoe die toestand zich voor deed Paters en Broeders 716 in 1927 tegen 700 in 1926, vermeerdering 10; kloosterzusters 465 in 1927,tegen 370 in 192G, vermeerdering 95; toe neming in totaal 105. Protestantsche zendingen: mannen 274 in 1927, tegen 303 in 1926, vermindering 29 vrouwen 318 in 1927 tegen 313 in 1926; verminde ring in totaal 24. De katholieken zendingen tellen 28 inlandscko geestelijken en 32 kloos terzusters meer. De protestantsche zendingen worden eveneens door een zeker gota! neger-predikanten bijgestaan. Hebben inden loop van bet jaar 1927 do burgerlijke rechtspersoon lijkheid verkregen De Congregatie der Zusters van het Kindeka Jesus te Inongo. Hot Genootschap der Dochters van Lieide van St Vincentius a Paulo, wiens zetel te Zona-Bata is gevestigd. Het Gezelschap der Zusters van het Heilig Hart, te Leopoldviilo ge vestigd. Er zijn in het algeheel 75 genoot, schappen van kloosterzusters, waar onder 41 katholieke en 34 protes tantscke. Da zendingen legden er zich op toe hunne werkingsstreek uit te breiden door het stichten van nieuwe hooid en bijposten. Da Paters Jesuitan richtten een nieuw station in to Muene Guuda (Kwango). De EE. PP. Benedictijnen conce.t" treerdenhunne krachtinspanning in do omstroken van Rodhesia. DeSalesianen hebben oveneens hunne werking op grooten voet uitbreid in het Zuid- Oosten van Opper-Luapula, waar 38 nieuwe bijposten werden ingericht. Indien men zich bij de verkregen inlichtingen houdt, zoo kan men op ongeveer 770,000 het getal aanhan gers der kristelijke zendingen schat ten, hetzij ongeveer 450,000 kristenen en 320,000 katechumenen. Door den band, gingen de missies voort eetie groote bedrijvigheid aan den dag te leggen niet allen op ge bied van evangelisatie maar ook in alle andere werken voor zodelljke en stoftelijke opbeuring van de inboor ling. De ijver is bijzonder merkbaar in zake onderwijs, volksgezondheid en landbouw. De deelen van het al gemeen verslag betrekkelijk dezo ver scheidene punten geven der aan gaande omstandige inlicbtingon. De meeste godsdienstige genoot schappen loggen er zich op toe de moesteelten uit te breiden inde wel ke zij hunne leerlingen aanscholen met deze op de hoogte te stellen van de rationeele kultuurwijzan. Hunne medische werken zijn zeer uitgebreid en de zorgen welke aan zieken en verwonden worden toege diend, worden zeer gewaardeerd door de inboorlingen die naar de raadple gingen toestroomen. De in de missies ingerichte raad plegingen voor zuigelingen genieten veel bijval de toekomondo zoowel als de jonge moeders waardeerer, zeer de raadgevingen en zelfopofferende toewijdingen, welke aan hen ou aan de kinderen, in deze instellingen warden verstrekt. Voor wat betreft de liefdadige wer ken, zooals toevluchtsoorden voor grijsaards en weduwen, weeshuizen, enz., ontving het Beheer weinige in - lichtiiigoii. Dient evenwel vermeld. het door de Witte Zustors te Tongo- ni ingericht toevluchtsoord waar huisvesting en bijstand wordt ver' leend aan oude vrouwen zouder le vensmiddelen en die van tooverij zijn beschuldigd. De Dochters van liet Kruis te Lubandu en te N'Kulu her bergen enkele oude ziekelijke en ver laten vrouwen. De Paters van Scheut in hot vikariaat Oppet'-Kasai, namon op 241 weezen (waaronder 79 jon gens on 162 meisjes). 15 ouderlin gen, 211 weduwen met 45 kinderori op lagen ouderdom. Da vrouwen leven in het oord en wachten tot zj liertrouweu. Op allo gebieden offeren do mis- sionuarissen zich vrijgevig op voor het vervullen van het groot bescha vingswerk en verleenèn aan liet lie- beer oane kostbare en offervaardige hulp. De betrekkingen tusschen missio narissen en het Beheer zijn uitstekend en werden door geen» enkele vnei- donswaardige gebeurtenis gestoord. Bij daze officieelo en openbare hul de dient»onze katholieke bevolking hare bijzondere hulde te voegen, door meer en meer en altijd mqer steun aan de missioaclie in hot moederland te verleenen. Sneeuw in Zuid-Frankrijk Uit Toulon wordt gemeld, dat er tus schen St. Raphael en Nice zeer veel sneeuw is gevallen. Een grocte auto, die op weg was naar Agav, geraakte door de gladheid in een greppel, tengevolge waarvan een der inzittende gedood werd en acht passa- iers zwaar gewond. In Duitschland Sedert jaren is in Duits,chland zoo veel sneeuw niet gevallen als'in de laatste maand. De Duitschc middelgebergten mei- ten een sneeuwlaag van ten minste 50 m. en in het Zwarte Woud 1.50 meter. De bodem is dus niet in staat water op te nemen. Komt nu dooiweer met regen zooals dit voorspelt is, dan zullen on gelooflijke watermassa's doop de zijri vieren naar den Rijn worden gevo'-rd. Onafgebroken sneeuval in Oostenrijk De sneeuwval die thans reeds meer dan 48 uren onafgebroken in go heel Oostenrijk aanhoudt, bemoeilijkt ten zeerste lvet verkeer. Hoewel te Wecncn talrijke sneeuwruimers aan den arbeid zijn geweest, wordt daar groote hinder van sneeuw ondervonden. Alle tremen en vooral die uit Yoegoslavie. en Italië, komen met groote verrtaging binnen. Kanalen te Venetie toegavrozen Uit Venetie wordt bericht dat daar ten gevolge van de strenge koude, eeni- kanalen toegevrozen zijn. Sneeuw in Tcheeho-Slowakïje Over het gcheele land wordt geweldi ge sneeuval gemeld. De sneeuw ligt in het gebergte hier en daar. 60 centimeter ïoog. Geheel Moravie zit dik onder de sneeuw. In de hooger gelegen plaatsen valt reeds een gebrek aan levensmidde len aan te stippen. In Noord-Bohenion ligt de snecu.w zoo hoog dat allerlei wild tot midden in de steden komt. De wouden liggen vol met gestorven dieren. Maatregelen tegen de Pest In October van het vorige jaar wer den twee pestgevallen vastgesteld in Belgisch-Congo, namelijk ten Westen van het Albertmeor. Van November lot Januari kreeg men kc-nnis van nog v\r pestgevallen, in dezelfde streek, en ten slotte werden nog vier personen door de yrceselijke kwaal aangetast. Sedert 1013 heerscht de pest min of meer in Brilsch Soedan, in de provin ciën -Mangada en Oeranda en, sedert 1918. in het Tanganika gebied. De besmetting schijnt plaatselijk te zijn. Jammer heeft, de bevolking van het in Belgisch-Corigo aangetaste ge bied veelvuldige betrekkingen mict de. gewesten buiten de grenzen waar. de aanval heerscht. De Strijd is echter door dc Belgische koloniale overheden krachtig aauge Verscheidene scherpe maatregelen zijn genomen, ook met hel oog op rattenver- delging en men hoopt dat spoedig de ziekte volkomen zal verdwenen zijn. De leden der regeering hebben Maan dagavond. in het ministerie van' kolo nies, onder het voorzitterschap van M. Jas.par, een ministerraad gehouden. M. llymans bracht zijn wekïlijksch verslag uit over den builenlandschen politieken toestand. Vijffrankstukken Mi Hout.nrf. minister van 'financies, verleende daarna uil leg over een wets voorstel, waarbij de Belgische Staat gemachtigd wordt muntstukken van 5 frank te slaan, in vervanging van de bankbriefjes vaw 5 frank. Ei- zullen al dus voor 150 miljoen frank muntstuk ken van 5 fr. in omloop gebracht wor den. Deze munt stukken zullen uit een nikkelmetaal, zooals dit der stukken van 1 en 2 frank geslagen worden. De vijffrankstukken zullen ietwat kleiner zijn dan de vocroorlogsche zilverstuk ken van 5 frank. De regeering heeft aan dit voorstel hare goedkeuring gehecht. Het Parle ment zal spoedig geroepen worden om dit voorstel te stemmen. De Overstroomingen. M. Baels. minister van landbouw 'en Openbare werken, bracht vervolgens de regeering op de hoogte van den toc- stand in het' overstroomd gebied van het Dendermondscho. Al de bressen zijn nu toegemaakt, behalve deze van Moer- zeke. welke eiken dag nauwer toegelegd wordt. In de streek van Ilamme en (Hembergen is de toestand bijzonder normaal. Het water is er .weggetrokken. In de streek van. Moerzeke betert de i< estand ook merkelijk. De lïooge lij van 25" Januari laatst heeft, geenszins de noodlotttige gevolgen gehad, welke men er van gevreesd heeft. De groote bres ligt nog eeri twintigtal meters open. Misschien zal zij reeds deze week heclemaa! toe zijn. De Raad regelde (en slotte do parle mentaire werkzaam lieden en behandel de e enige kwesties van bestuurlijken aard. Vikaris-Generaa! Paul-Justin Cawet In een herderlijken brief, Maandag afgekondigd, laat Z.D.II. Mgr Heylen, bisschop van Namen, aan de geloovigen van zijn bisdom welen, dat. Z.H. de Paus den Yikaris-Generaal Z.E.H. kanunnik Paul-Justin Cawet verheven heeft tot de waardigheid van hulpbisschop van Namen met recht van opvolging. Mgr Heylen had deze hulp verlangd omdat het hem gegund, weze de laatste jaren van zijn zoo gevuld leven bijzon der te kunnen wijden aan het werk der woderlandsche Eucharistische Kongrcs- sen. Yikoris-gencraal Cawet is geboren te Houffalize den 1 Januari 1866. Na zijn •erste studies in hel. seminarie van Bastenaeken, trad hij in 1885 in het se minarie van Namen en werd den 6 April 1889 priester gewijd. Hij zette zijn studies van godgeleerdheid aan de Koo- gcs.cliool van Leuven voort, waarna hij onderpastoor werd te Bastenaeken, pas toor te Freuxe en vervolgens te St.- Loup (Namen) en deken te Yirton. Den 16 Juli" 1919 werd hij door Mgr Heylen tol het vikariaat generaal geroepen. Voor de veld- en schiteoefcningen in 1929 zijn de volgende maatregelen ge troffen Worden weder onder de wapenen ge roepen Ruiterij, vestingstroepen en pantser- autos, de dienstplichtigen van de jaar klasse 1927. Luchtvaart jaarklassen 1925 en 1926. Seintroepen jaarklassen 1925 on 1926 Andere wapens en diensten jaar klasse 1926. De duur van de /woderoproeping- is: Zes iweken, met uitzondering voor Luchtvaart, jaarklasse 1925, 4 weken, jaarklasse 1926, 2 weken. Sein troepen 3 weken. A. Infanterie 1. Linieregimenten (mitraillcuzen inbegrepen) deelneming aan een schiet- en manoeuversperiode in het Kamp van Bcverloo 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 9e linieregimeaiten 16 April tot 21 'M|ei le 2e en 3e jagers te voet; le regiment grenadiers; le regiment karabiniers; 13 linicregimient 12 Juli tot 22 Augustus; le, 7e, 10e, lie, en 21e liniereginnent: 26 Aug. lot 4 Oct.; Be linieregiment 20. Mei tot 9 J_ulit 2. Bataljons mitrailleurs: 'le en 2e infantcrie-divisics: 28 Maart tot 8 Mei; 5e en 6e infanterie-divisies 24 Maart tot 3 Aug.; 3e en 4e infanterie-divisies 8 Aug. tot 18 September, 3. Infanterie-batterijen le en-2e infanterie-divisies: 28 Maart lot 8 Mei; 5e en 6e infanterie-divisies 20 Juni tot 31 Juli; 3e en 4,c infanterie-divisies 5 Aug. tot 13 September. B. Cavalerie en regimenten; (wielrij ders alle eenheden 29 Mei tot 9 Juli. C. Artillerie le regiment artillerie, 2e regiment artillerie en 13e regiment artillerie (behalve) de le groep van het 2e regiment artillerie: 27 Mei tot 6 Ju li. le groep van het 2e regiment artil lerie» van 12 Mei tot 12 Juli; 6e regi ment artillerie: 11e regiment artillerie, 14e regiment artillerie. 24 Juni lot 3 Augustus.; 3e regiment artillerie, 8e re giment artillerie, 15e regiment artille rie: 8 Aug. tot 18 September. Rijdende artillerie 6e Mei tof 15 J.uni; Legerarlillcrie. 12 vJuli tot 22 Augustus; zoo de dienst het vergt, kun nen er echter,' een zeker aantal lëlefo- nislen-seingevers en steckrijders op de volgende tijdstippen weder opgeroepen worden! le regiment artillerie, 2e re giment artillerie, 13e regiment artille rie: 15 April tot. 15 Mei 6e, lle en 14e regimenten artillerie: 12 Juli tot 22 Aug.; 3e, 8e en 15e regimenten artil lerie 26 Augusts tot. 4 Oct. D. Genie 2e regiment der Genie per bataljon, van 6 Mei tof 15 Juni van 27 Mei tot 6 Juli en van 15 Juli-lot 24 Augustus; 3e regiment der Genie: per bataljon van 22 April lot 1 Juni van 3 Juni tot» 13 Juli, van 25 Juli tot 24 Augustus. 4c regiment der Genie? per bataljon van 22 April tot 1 Juni, van 3 tot 15 Juli. Voor' het bataljon van 'I 4e Genie (bezettingsleger) zal dc periode later Genie-wielrijders: 15" Juli lot 24 Aug gesteld worden. Bataljon pontonniers 12 Augustus tot 21 September. Dc datum van wederoproèpfng der mliiciens van-de lacht va art, dó seint roe-- pen, de strijdwagens, do vervoerskorp- scn, den opnemingsdienst der artillerie de; spoorwegtroepen, zullen door dc korpsoverste gesteld worden. De Ukkëlsche agenten gejukgewenscht Do policie agenten Boes. Rooseris en Wymeels, die overgingen tot de aanhou- ding van den handiet Berchmans, in dc reeds uitvoerig meegedeeld-1 omstan digheden, werden dooi* M. Van der Eist, burgemeester te Ukkel, en door den plaatselijken hoofdcommissaris ont vangen en hartelijk geluk gewenscht voor hun moedig optreden bij deze ge vaarlijke taak. Vermoedelijk neg verassingen Het gerechtelijk onderzoek in de zaak van de Brusselsche bandieten, zou, naar dc huidige stand het laat vermoeden, eerlang lof verrassingen en nieuwe aan houdingen kunnen leiden. Naar verluidt is de policie thans op dc hoogte, van belangrijke bijzonderhe den nopens feilen, die den aanslag op agent Blockmans, in de Jollystraat, voorafgingen. Dc berucht geworden herberg in voormelde straat genoot maar een be denkelijke reputatie. Verder gaat ook de aandacht naar het feit, dat Demoor kort geleden een motorfiets kocht tegen 20.750 frank en ook nog andere belangrijke uitgaven deed. De vraagt rijst, hierbij, waar hij het geld vandaan haalde. In aansluiting met de aangekondigde hervormingen in de posterijen kunnen wij melden dat de eerste proefnemin gen van lichtingen der'postbussen met motorfietsen met zijspan le Brussel bevredigende uitslagen! hebben opgele verd en het nieuwe stelsel tot de an dere groote' steden zal uitgebreid wor den. Ook die dienst der brievenbestellers per motorfiets in de' provincie Luxem burg zal in andere provinciën, ingang vinden, vooral1 voor het bedienen van afgelegen dorpen. Vooral de bestellin gen aldaar op Zondagen en' feestdagen, welke nu soms een paar dagen ver traging hebben, zullen ec baat' bij vin- deiu BETER NIEUWS. Men mag eindelijk hopen. Het werk aan dc groote bres vordert goed. Men meent, Dinsdag of Woensdag te kunnen' sluiten. Ecnige dagen daarna zal het water weg zijn en zuilen de be;\vonergt bun huis kunnen betrekken. Maar nieuw werk slaat don hulp dienst te wachten. Dc meeste huizen nebben gedurende 2 maanden water ge had. Al de waterputten waren over stroomd. Energieke gezondheidsmaatre gelen zijn te nemen. Reeds had lvefc Roode Kruis tijdens de kalme tijdperken in zekere wijken uitdroogingswerken laten uitvoeren. Het heeft op heden reeds 1.000.000 kgr. kolen kostelocs uitgedeeld. Te be ginnen van vandaag zal het werk stel selmatig overal worden aangevat. -Donderdag had le Dendermonde on der het voorzitterschap van Dr. Hole- mans provinciaal hygiënisch opziener en van don heer 'Dronsnrt, algemeen bestuurder van het Roode Kruis eeno vergadering plaats. Ecg algemeen plan der gezondheidsmaatregelen iwërd opge maakt. Vanaf Maandag zal ju ovc Heg met do gemeentebesturen, de uitdröoging der huizen beginnen met braseros, koste loos door het- Roode Kruis geleverd» Daarna zullen nieuwe kostelooze uit- ceelingen van kolen geschieden. Dc kel ders zullen uitgepompt worden met toestellen door liet Roode Kruis gele verd. De ontsmetting zal daarna aan vangen. l'ioegen ónder leiding zullen in ieder dorp gevormd worden. Na de verwijdering der muurpapieren zal ontsmet worden met jialk, chloor kalken en creoline. De ontsmetting dor putton blijft ceu lastig vraagstuk. Dc gemeentebesturen hebben al de waterputten onbruikbaar verklaard. Stelselmatig zullen stalen van iedere put ontleed worden ou men zal zich dan rekenschap kunnen geven van de te nemen maatregelen. Lijsten zullen gehouden worden! waarop regelmatig de ontsmettende middelen zullen aangeduid worden; de- ze lijsten zullen met de lioodige aan merkingen door het Roode Kruis aan de gemeentebesturen worden overgemaakt Aldus zal een maximum van zekerheid worden verschaft. Do gezondheidstoestand is tot hiertoe zeer voldoende. 10.200 inwoners wer den ingeënt en om op alles voorbereid te zijn vverden door het Roode Kruis met verschillende gasthuizen der pro vincie schikkingen getroffen om, bij geval van besmetting, onmiddellijk al (le zieken te kunnen verwijderen. LENTESNIJGRAAN. Aanstaande Lente zullen de groene voeders ongetwijfeld in ruime maat ontbreken. De beetenoogst was het ver- loopen jaar eerder gering, zoodat deze spoedig zal vervoederd geraken, en wei den en klavervelden vroegtijdig zullen moeien aangepakt worden. En al ware dit niet zoo, groen voeder heeft do landbouwer nooit ie veel. Om in het gemis aan groen voeder in de Lente le voorzien, raden wij de uitbreiding der' teelt van Ientësnijgraan. ten zeerste aan, en met het graangewas dc haver, eene zekere hoeveelheid erw ten of vitsen 1c mengen. IToc eerder de uitzaai, hoe beter: des te eerder bekomt men eene opbrengst, en des t« vroeger komt do grond vrij, wat van belang; is, aangezien het bier eenen roofbouw geldt. Eene goede hulpbemesting mag op lentesnijgraan zeker niet verwaarloosd worden,-eenerzijds voor het snijgraan zelf, anderzijds met het oog op het op volgend gewas: aardappelen, beetwor telen, tabak, v.illoofwortelen, enz. Als goede hulpbfmesting raden wij aan 200 kgr. zwavelzuren ammoniak 700 tot. 800 kgr. superfosfaat of 1000 kgr. slak, en minstens 1200 kgr. sylvi niet per hectare. Men bemerke, dat de hoeveelheid sylviniet eerder hoog schijnt te wezen. Dit, omdat voor het volgend gewas de dosis zwazelzuren ammoniak opnieuw hoeft geregeld to worden, naarvolgens de eigene behoef ten van het opvolgend gewas, en voor dit laatste zekere minder gunstige wer king van de Sylviniet, b.v. op aardappe len hierdoor voorkomen wordt. Immers wij blijven steeds voorstaarrder gedu rende de late Lente op de. meeste ge wassen de voorkeur te geven aan da chloorpotasch ol' de zwavelzure notasch "INTENSIEVER,

De Volksstem | 1929 | | pagina 1