Aan de grrroote schreeuwers van liet Liberalisme Vrij da Fel>. 1929 De Romeinsche kwestie De toestand van den koning van England Hoeveel is de frank waard Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Leening der Verwoeste Gewesten De strenge winter Nuttige Raadgevingen Kerkstraat, 9 on SI, Aalst. Telefooa 114 xxxve jaargang nuwsser 43 r>agl>iad 20 Cautiamo» Uitgevar J.-Van Nuffei-D» Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Hasas, Adolf IVlaxlaan, 13 te Brussel Rue de Rlohelleu. Parijs Breams Buildings. 6 L endras, H. MarRuerita Zonopü,4$Zonal5,21 V. M. 23 L. K. 3 De stemman die opgaan ten voor deele eoner bestendige gouvernemen- t6ole katholieks-liberale samonwer king vinden weinig weerklank in de Katholieks Viaamscho middens. De redenen daarvan zijn niet ver ta zoe ken als men de liborale bladen openslaat, wordt de gemoedsteramin uiterst klaar en zelfsprekend. Doch op den vooravond dor groote verkiezing moeten we onze documen tatie verder zooken. Op die wijze zullen wo kalm, bezadigd on objec tief inzien waarom we de liberalen moeten boveebtett. De vorre oorsprong van bet libe ralisme ligt in de rationalitiscbe geestesstrooming van de Hervorm'ng, die lator geleid heelt tot de Fransche Revolutie, Die leer, overgeplant in 't staatkundig loven, riep do absolute vrijheid uit van alle burgers. Het is ons duidelijk, dat liet libe ralisme de groote verantwoordelijk heid draagt voor liet ontstaan van socialisme en communisme,die alleen konden opkomen en groeien in een staat van ongeloof en van economische en sociale ontreddering, door dit Zelf do liberalisme veroorzaakt. Ouder de schijnheilige mom van het geestelijk gezag te bestrijden in wereldlijke aangelegenhedeu, gaf het lucht aan zijn sectarisch anti-klerika- Iisme. De Laveleye, een zijner groot meesters in ons land, schreef o. a. de icapons zijn goed om den vijand dien men haat, neer ie slaanen die vijand, liet is Rome. Vóór den oorlog, welke waren die wapens De godsdienstige plechtig heden en proc.ssiën op de straat wer den op een echt barbaarsche wijze uiteengedreven in 1884 werden do katholieke manifestanten afgeranseld door gebuurde schuimers de ruiten werden ingegooid ia de kloosters, bij de priesters en katholieke voorman non lasturrijke perscampagnes vier den hoogtij en, in 1879, werd een gruwelijke aanslag gepleegd op de gewetensvrijheid en de godsdienstige gevoelens der bevolking. Wanneer de liberalen geen deel uitmaken van het bewind, voeren zij een niets ontziende oppositie, waarbij het algemeen landsbelang van geen den minsten tel blijkt. Zagen wij de liberalen in 1913 bijna niet allen tegenstemmen tegen de invoering van den algemoonon dienstplicht, en zich in hun kiosmanifost van 1914 dema gogisch op dit feit beroepen om stem men te ronselen Klonk het niet in dit manifestKiest voor de libera len, die tegen de afschuwelijke mili taire wet gestemd hebben. Ka den oorlog, verdeelden zich al de maatschappelijke georganiseerde burgers over de twee partijen katholieke en socialistische de twee die zich aanpasten aan de nieuwe toestanden; de liberalen moeten azen op de niet georganiseerd» individuëu. Na het falliet van zijn leerstelsel, heeft het liberalisme geen positief opbouwend programma, ook niet op politiek gebied. Het kan nog alleen de na-oorlogsche malaise tegen de andere pariijon exploiteeren. Dat zien we best als we vluchtig de na-oor- logsch» politieke geschiedenis van ons land overloopen. Groote finan cieel» lasten moesten gestemd wor den onder do opeenvolgende mir.iste ries Delacroix, Thounis, Poullet en Jaspar. De liberalen stemden ze mee, maar gebruikten ze tevens als prikkel om misnoegdheid in den lande te verwekken. Anderzijds hitsten zij do burgerij op teg-n elke maatschappe lijke hervorming, met voor haar oogen het spook van het communisme te laten dansen. Zoo werd het libera lisme 1) de partij van de meest hartelooze en achlerlijhe sociale re actie. N. B. In volgende artikels leg gen wij den tweeden steon op den lever der Iiberaaltjes, De Vaticaansche Stad Nu de weerklank van liet gejuich over do verzoening weggestorven is begint men er onmiddellijk aan le denken hoe de Yaticaan Stad zal ingericht worden. De nieuwe Pauselijke Slaat heeft slechts van de zijue der Vaticaansche tuinen eenige lastige groote huurpalei- zen als onmiddellijke omgeving. Naar het schijnt zijn in het Verdrag opgeno men eenige bepalingen die móeten voor komen dat in de. onmiddellijke nabij beid vaiii de Vaticaansche Blad worde ebomvd. Ook zullen die lastige huur_ paleizen die uitzicht geven op dc Vati caansche tuinen moeten worden afge_ broken. De II. Stoel-zal de Vaticaansche Stad. zoover nootfig door een muur om geven. Van de zijde dier via de Porta An_ •gcliea sluiten de kazerne der Zwitsers, de scholen van Pius X voor de kinderen der ambtenaren, de Vaticaansche' Stad De Il.aliaansrhe regiering verplicht zich een spoorwegstation en een post kantoor le bouwen voor de Vaticaansche Stad. Naar men zegt zal het station worden gebouwd achter do piazza della Sagrestia,* uitsluitend- gevormd door de sacristie van Sint Pietcr, het Pauselijk Hospitunii van Santa Marta, de Zusters van den II. Carolus van Nancy (Hospi. taal), het klein seminarie van Rome en het paleis van den Aartspriester van St. Piet er. Onmiddellijk in de nabijheid zou het post- én telegraafkantoor komen. De H. Stoel zal dus postzegels uitge- en en munt slaan. De vroegere Pause, lijke van voor '70 bestaat nog en zal oor het benoodigdie gebruik wel doel matig en voldoende zijn, vooral daar er in de Vaticaansche Stad geen winkels of verkoophuizen zijn, maar slechts de cantiwes dei Zwitsers, der gendarmen, enz. Er moet ook een regeling getroffen worden omtrent de nationaliteit der bedienden, ambtenaren, enz.- die in liet Yaticaan wonen. De nieuwe Staat zal er wel niet van houden vele burgers tc krijgen. En welke nationaliteit zullen de indcren hebben van Vaticaansche amb tenaren en werklieden die in de VatL euanschc Stad worden geboren. En in dien de ambtenaar of werkman die Va- tieaansch burger is wordt weggezonden en de Vaticaansche Stad moet verlaten? De grool'C hervorming der Curie, en der Pauselijke Hofhouding, waarop Paus Pius XI eenigen tijd geleden zin-, speelde, zal wel in betrekking staan met' de gebeurtenissen der laatste dagen, o. a. zou de erfelijke titel van postmeester des Pauzen voor de familie van Prins Massimo worden afgeschaft of eerctitel worden gemaakt. De catacomben aan het Vaticaan Het verluidt, dat op grond van het ge sloten concordaat alle tot nu toe ont dekte catacomben onder beheer van het Vaticaan zullen komen, misschien zelfs wel tot oen bepaalde hoogte in het bezit van het Vaticaan zullen overgaan. Tot nog toe werd het catacomben-onderzoek gedaan door de Pauselijke commissie voor Christelijke Archeologie. Het gebed voor den koning. Alle bladen publicceren. den tekst van het gebed voor den koning, dat overeen komstig do beschikking van het concor daat voortaan in alle kerken van Rome na de Hoogmis zal gezongen worden.Het gebed vraagt van God alle genaden wel ke dp souverein noodig heeft voor het vervullen van zijn taak aks hoofd van den slaat. Men seint uit Bognor, 20 Februari dat de Engelsche Koning een goeden nacht heeft doorgebracht, maar de koude belette hem zijn kamer te ver* laten. Gewoonlijk zft hij aan het ge opende venster, als de wind niet sterk is. Da toestand van dsn Koning is veel beter en zijn herstel vordert gesd. Dit v/aren de woorden van da Koningin in antwoord op een vraag naar 's Konings toestand, welke haar gesteld werd bij haar bezoek aan de tentoonstelling van Britsehe decora tieve kunst ta Londen. Het was het eerste bezoek der ko ningin aan Londen sinds koning Geor ge elf dagen geleden naar Bognor werd vervoerd. Het arrest van het hof van verbreking. Wij hebben jmelcling gemaakt van het arrest van het Hof van verbreking te Brussel, inzake het hooger beroep in verbreking, dal was aangefeekeaid door de stad Brussel, tegen een vonnis van het beroepshof waarbij in een ont eigen ingsproces buiten de waarde yan het le onteigenen gebouw, in 1921 ge schat nog een aanvullende vergoeding werd verleend, die steunde op de waar devermindering van den- frank, inge volge de stabilisatie. Hel vonnis van het Beroepshof werd geveld in 1927. Het geldt hier dus een onteigcuings. proces. waarin de waardebepaling van net gebouw voor de stabilisatie is ge beurd met de afwikkeling, d.i. uitbeta ling na de stabilisatie. Aan dit ongetwijfeld belangrijke ar rest van het Hof werden intusschen reeds onrustwekkende beschouwingen vastgeknoopt, waarop wij hebben gewe zen, maar die thans fel overdreven blijken te zijn. In rechtskringen deelt men namelijk do opvatting dat dit ar rest- slechts van locpassing is in ont- eigeningsprocossen wegens openbaar nut. De eenige draagkracht van het ar rest. is dat een onrechtvaardigheid ver dwijnt. die voor hol stabilisatiebesluit van 25 October 1920 niet kon vermeden worden. Iemand die vlak. voor den oor log onteigend was geworden, met afwik keling van dc onteigening na den oorlog, kreeg hetzelfde aantal papierfranken uitbetaald als. de som bedroeg voor den oorlog, in goudfranken vastgesteld. Het spreekt vanzelf, dat de waarde van het onteigende goed nochtans grooler was, in papierfranken. De gevolgen, die werden gevreesd voor overeenkomsten van handel en nij verheid. zooals hypotheken, verzelce- lingen, enz. zijn dus, volgens deze op vatting afgewend. Al wie een schuld heeft aangegaan, in franken uitgedrukt, voor, tijdens of na den oorlog, tot- voor de stabilisatie, z&l deze schuld blijven vereffenen in gestabiliseerde franken zonder meer, zonder dat het bedrag van de schuld zou kunnen wor den verhoogd wegens waardeverminde ring van den frank. Verlieten Woensdag morgen dc ha ven de stoomschepen «Admiraal Ha milton», «Dromoro», «Lastris»,. «Gczi- na>, «Bruse Jarl», VaiteHus en «PooLimna»; en maakten zich gereed om te -vertrekken de «Beaverford» en de Maine». Zijn aangekomen Woensdag:- dc «Anatolia» en. de Maine». De «Thysvilie» verwacht De «Thysvilie» die op 13 dezer uit Congo vertrokken, is, kan naar gemeld wordt rond 1 Maart, des morgens in de haven van Antwerpen verwacht worden. Laaf ons hopen dat legen dezen datum de toestand normaal zal zijn. Het Kanaal van Terneuzen De scheepvaart is geen oogenblik on derbroken geweest, noch in de sluis tc Terneuzen, noch op het kanaal, noch in de havenkommen tc Gent, dank aan de maatregelen door dc liayenoverheden genomen. Vijf machtige logors van dc Union de Remorquage. hebben van bij <len aanvomg den dienst van ijsbrekers ver, richt van aan dc sluis van Terneuzen tot in haven van Gent. op kosten van het Geritselde gemeentebestuur Het bestuur van Bruggen en Wegen zorgde er voor dat de doortocht onder de bruggen altijd open bleef. De loods van Terneuzen tot Gent is rij gedurende den dag en loodsen kun nen bekomen worden tie Vlissingen op vraag der belanghebbenden, maar op hun risico. Tc Terneuzen zijn ook de dokken open voor zeeschepen, die er laden en lossen. 5 t.h. 1923 Trekking van 20 Februari Woensdag morgen heeft de 69c trek king plaats gehad der Lcening van .de verwoeste gewesten 5 t.h. 1923. Le uit slag is ■.Serie 28.979 2 en aerie 390.95.8 1 zijn uitbetaal baar met 100.000 fr. Serie 182.056 n. 4, serie 220.905 n. 3 en serie 253.270 n. 2 zijn elk uitbelaal baar met 50.000 fr. De volgende titels zijn uitbetaalbaar met 10.000 fr. S. 3634-4 n. t. s. 71939 n. 5, s. 95118 ii. 1, s. 136534 n. 5, s. 168258 n. 3, s. 17 4654 n. 3, s. 227223 n. 1, s. 246937 n.4 s. 267727 n. 5. s. 309876 n.2, s. 312749 n. 3, s. 317715 n. 5, s. 376501 n. 2, s. 379052 n. 5 cn s. 396575 -n. 5. De andere nummers der aangeduide series zijn uitbetaalbaar met 550 fr. DOOI VERWACHT. Woensdagavond om 9 ure deelde het Observatorium van Ukkeï mede, dat ge zien den melcorlogischeix toestand, het intreden van den. dobi kortelings mag verwacht wordetj.. Een berichtje dat door velen met vreugde zal vernomen worden. De toestand is te> Aalst een weinig gunstiger. De koude is niet meer zoo hevig. Op het spoor zijn de verbindin gen merkelijk verbeterd. De avondbla den uit de hoofdstad zijn regelmatig toegekomen. De scholen zullen toeko mende week naar alle waarschijnlijk heid geopend worden. Enkele scholen geven reeds klas enkele uren daags. Alhoewel de koude blijft voortduren, schijnt de algemeene toestand in het land verbeteringen mede te brengen aangaande de scheepvaart en ijzeren- wegen. De scheepvaart te Antwerpen De toestand op de Schelde verbetert geleidelijk en dc dienst van het Loods wezen werkt meer en meer terug. Zijn neg in den loop van den namid dag- van Dinsdag opgekomen van Vlissin gfen, de Belg. st. «Eglantier, de Amer. st. «West Eldara» en de Duitsche it. «Furst Buloiw»» PRIESTERLIJK JUBELJAAR Z. H. PAUS PLUS XI Inschrijving geopend door den Bond der Kat]». Dagbladschrijvers van Belgie. onder de hoogc bescherming van het Episkopaat. Vijftiende lijst. Naamloos, Gent, 1000; Broeders Ale- xianen, Thienen, 500: M. cn Mevr. E. Havenith, Hoboken, 500; Instilut St-Va lentin, Montigny s./S., 500; M. en Mev. J. Gombort-Dobbels, lloeselaere, 300 M. Geelhand, Berchcm-Ainlw. 300; Sint Jan-Berchmanscollegie, Brussel, 200 Zusters van Maria, Hoei, 200 Baron Paul dc Moffarts, Botas.-art, 200; 13a- ronne Bertlie del Marmol, 200; M. L. Van der Meersch, Brugge, 200; Recueil- li par les enfants de choeur de Moinet fBourcy), 153,15; Religicuses lirsnl nies, Tournai, 200; ML en Mevr. Léon Dujardin, Leuze, 100; Leerlingen der Zusters van O.L.Y., Jemappes, 66 Mev. Wed. Gyselinck. Bergen, 50; J.K,. Bei. rendreclvt, 50; M. Labbé Ch. L. et Mile L.-L., Brussel, 50; Zusters van O.L.V. Hornu, 50; Onbekend, Denderwindeke, 50; K.P. Bendelede, 100; Kan. De Jon ge, 100; Naamloos, Berchem, 100; La paroisse de Petit Hallet, 100 M. Mevr. Alfred d Hoop, Brussel, 100; Dat dc H. VaderVenyicrs, 100; Cercle d'êtudes St Joseph, Ellezelles, 50 H. Hart, zegen Aeltre, 100 Bn Alex, dc Bonhomme, Hordenne, 100; A.M.D.G., Hérent, 100; Congregation des Dames Chapelle St. Barbe, Louvain, 100 M.R. Coppieters. Brugge, 100; M. Florenl de Loneux, Etterbeek, 100. M. Fr. Blondeau, Leuze. 50; M». le Chanoinc. Evrard, Luik, 50; Imstilut Sa lésien St. Raphael, Sougné, Remou. c-bamps, 50! M. A. Brutsaert, Roeselao- re, 50 Pro Ecclesia et Pontifice, Ver- viors, 50; Naaamloos, Havelange, 30 M. J.'Loms, Morhet, 25; M. J. Pirot Fc ron, Gillv, 20; M. G. Lcyder, Genappe, 2; M. Em. De Jaegher, Leuze, 10; Mev. en Mejs. Miichel, Leuven, 20 M. 1' abbé Rézer, curé, Bande, 20; Ctyibekend, Ver. viers 20; E.R., id.. 20; Naamloos,- id.,20 M. Jean De Witte, Ilenri-Chapelle, 30 M. en Mevr. J. N., Verviers, 25; Naam loos, id., 10; Naamloos, Antoing, 10 Naamloos, Ellezelles, 25; M. H. Hanlet, Charleroi, 25; Pour graces, Heylissem 20; Georges cn Anna Woutermaertens, St. Gillis, 20; M. W. Bruiers, Liége, 20 A.T.H., Schaerbeek, 10. Totaal van deze lijst 6.751.1 Totaal tot heden: fr. 227.340.7 Men kan inschrijven ten bureele van het blad, of wel storten op postchec'j n. 382.79 van M. Léon Maliió„ sekreta- ris van den Bond. NOTA BENE. Die. naamlcoze in schrijvers worden vorzodht zich niet bij de melding hunner intenties 1e bepalen. De intenties van de schenkers werden niet afgekondigd. Do naamloozc-n wor den verzocht beginletters en eene ge meente aan te duiden, om hunne giften kenbaar te maken. VRAAG. Ik koop in eene publieke verkoo- piag een huis, afhankelijkheden, hof en boom gaard, 1. Heeft vroegere eigenaap Recht" na de toewijzing nog geld te vragen voop placement van electriciteit - 2. Er v/as geen boomppijs gevraagd op affi che voor de boomén staande langsheen publie ke baan. Mag vroegere eigenaap nu nog boom ppijs eisehen. Mag vorige eigenaar de regenbakken, dia in den grond geplaatst waren en met elkaar verbonden, nog meedoen? ANTWOORD. 1. Vroegere eigenaar hoeft geen recht nog geld te vragen voor het place ment van cleetrieiteit in huis en stallen, ten ware nochtans, dit bijzonder voorbehouden werd in den verkoopakte. De ganse he electri- teitsinstailatie wordt geacht tot blijvend ge bruik aan het huis verbenden te zijn. Daarbij wordt oen huts messtal verkochtin den staat en toestand waarin het zich bevindt cp het oogenblik van den verkoop» met al hete/een er aan gehvehtis 2. indien in den verkoopakt er geen voorbe houd gedaan werd rakende de bocmen, mag de vroegere eigenaar thans geen boomprijs meer eisehen. Die boomprijs wordt natuurlijk aan zien als begrepen in den verkoopprijs van heel het verkochte gced. De eigendom van den grond brengt immers den eigendom mede van al hetgeen er op en onder is, namelijk van da beplantingen en de boomen dit dooi' recht van aankleef op hetgeen met ds zaak vereen nigd en ingelijfd is. 3. Vorige eigenaar mag de regenbakken IN den grond geplaatst niet meedoen. De buizen tot waterleiding dienende zijn onroerend en maken deel van den grond waaraan zij vast zijn. Gevolg daarvan ook de gootsieenen en de regenbakken. Deze bakken zijn met den grond vereenigd en ingelijfd; als dusdanig zijn zij onroerend zij worden aanzien als deelma kend van het verkochte goed, ten ware verkoo- pen een formeel voorbehoud dienaangaande gemaakt had (recht van ze uit te doen). NEERLEGGING VAN DE BENAMING VAN EEN HUIS. Door de handelsnaam, of firma, of uitsteek- bord verstaat men de benaming onder dewelke e»-n persoon of vereeniging handeldrijft of een nijverheid uitbaat. (Aldus de benaming van een café, hotel, winkel fabriek..,) Deze benaming kan met neergelegd worden. Zij wordt nochtans gewaarborgd en gesteund door de algemeene beginselen die de oneerlij ke mededinging veroordeelen. Moest diensvolgens een handelaar of nijve- raar vaststellen dat een mededinger gebruik maakt van den naam welke hij vroeger ge- b uikte, zou hij gerechtigd zijn dezen oneerlij ken mededinger te vervolgen voor de handels rechtbank om een einde te doen stellen aan dit misbruik. Hij mag ook schadevergoeding vragen on der vorm van een zekere som of vsn een zeke re publiciteit te geven aan het vonnis. Ook mag hij de vaststellingvragen van eene zekere dagelijksehe vergoeding voor iederen drg achterstel. NEERLEGGEN VAN EEN MERK. Het fabriek of handelsmerk is het uiterlijk kenteekén waaraan derde personen den oor sprong van een waar herkennen of onder scheiden. Dit kan bestaana) in den naam van den uitbater onder eigenaardigen vorm of schrift aangeduid. b) in de bsnaming der waar zelf ónder fan- taisistische of willekeurige vorm. c) in een eigenaardige schets, teekaning, samenstelling van letters of cijfers. Een bijzondere wet van in April 1879 waar borgt de eigendom van het merk. Zij bepaalt dat diegene die voor het eerst gebruik maakt van de fabriek- of handelsmerk, dit merk zou mogen neerleggen. Aan deze neerlegging geeft de wet het recht van uitsluitelijk gebruik. Do neerlegging geschiedt ter greffie van da handelsrechtbank binnen wiens bevoegdheid de inrichting gelegen is. De belanghebbende moet de volgende voet stappen ondernemen a) zich eerst begeven bij den ontvanger van het enregistrement aan dewelke een taks van 50 fr. moet betaald worden en zich dan voor zien van deze kwittantie, om ze ter griffie der Koophandelsrechtbank voor te leggen. b) zich "ook voorzien van den cliché in metaal op hout, het neer te leggen merk voorstellende, samen met drie modellen op gewcon papier. Cliché en modellen mogen hoogstens 8 em» op 10 cm. meten. c) een eenvoudige beschrijving opmaken van het merk. d) dan moet hij zich persoonlijk begeven met al deze stukken ter greffie der rechtbank van koophandel. Hij mag zich ook laten vertegenwoordigen door een mandataris met bijzondere en re gistreerde volmacht. De greffier dezer rechtbank zal zich gelaston met het opmaken van het proces-verbaal der neerlegging waarvan een afschrift zal over handigd worden aan den belanghebbende en een ander exemplaar met den cliché zal ge stuurd worden binnen de acht dagen aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid. De kosten dezer formaliteiten beloopen ongeveer 80 frank. De belanhebbenda moet zich verder niets meer aantrekken, De bevoegde bureelen van het Ministerie zullen zich gelasten met de publicatie van het gedeponeerd merk binnen de zes maanden van de ontvangst der teruggezonden stukken. Deze publicatie geschiedt in het Recueil officiel des marques de fabrique et de com merce VOORDEELEN DER NEERLEGGING. a) de neerlegging geeft recht op het uitslui telijk gebruik van het merk. b) zij geeft vasten datum aan hei gebruik van den neerlegger. Aldus bestaat er een wettelijk vermoeden dat de neerlegger de eerste gebruiker is van het merk. Nochtans, is het toegelaten aan ieder belanghebbende, deze nederiegging nietig te doen verklaren door de Rechtbank wegens een voorgaand gebruik. c) strafbepalingen welke den overtreder en den meeeplichtige treffen De straffen voorzien door de wet zijn Gevang, boete, verbeurdverklaring der wa ren en werktuigen, vernietiging der nage maakte merken, publicatie van het vonnis in dagbladen of door middel vanaffichen.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1