Palmenzondag Spaarkas Basque ö'AIost Eet sociaal gevoel bij den Middenstand Hei Vaische stuk van Virecht Hond het afsterven van Maarschalk Foch Herinneringen aan de Oorlogsjaren l HET PARK 1915-1929 E EN FILM XXXVe JAARGANG NUMMER 69 Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. TMefoon 114. 33ag3SlaCi - 20 Oaüsmen Uitgever J.-Vaa Nuffei-De Gendt Breams Buildings, 6 W ondres, E. C 4. Publiciteit bulten hot Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Klaxlaan, S3 to Brussel i Rue de Riohe lieu, Parijs ZONDAG 24 MAART Palmen-Zondag ZonopO,47,Zonaf6,08 MAANDAG 25 MAART 1929 O. L.Vr. Boodschap Zonop5,45,ZonalG,09 V, M. 25 L. K. 2 Hosannah Filio David Hosannah den Zoon van David Gezogend Hy- die komt in dan naam des Heeren* Het blijde hosannah vervult dezen dag alle harten. Het weoorklinkt in dekorken, en zijn echo gedragen op wiogolende wierookwalmen blijft zingen in de wijde geweven der tem pels. Het schittert uit da oogen der ge- Ioovigen die opgewekt mat palmen geladen van- en naar de kerken stroomen. Het brengt ons in het land dor lantasiën om ons heel bot toonool van Christus triomfantelijken intocht in Jerusalem voor de oogoa te too- veren. Laten wij ons dragon op do vleu gels der inbeelding, diep is do ge schiedenis, wijd en verre in bot schit terend» Oosten vaar Christus loefde... 'Tl Ziot die juichende en joelonde monigte 1 Zij sproidon hunne bonte mantels over don weg... Anderen snijden takken van do hoornen en strooien ze langs don weg. In bot midden, Christus gezeten op een ezelin en gevolgd van baar jong. En al liet volk dat doorging en dat volgde, jubelde en juichte Hosannah den Zoon van David, gezegend Hij die komt in den naam des Ileeron Het was een spontane uitbarsting van gevoelens die het joodscbe volk voor Jezus koesterde, gevoelens die door de grooton en door de priesters der jodon waren ingetoomd en die nu tot hun volle uiting kwamon. Het volk beminde den Heer, en bad hem reeds dikwijls Koning willen rnakon. En kon bet anders Hij genas hunne zieken, deed de dooven hooreii, do stommen spreken- do kreupelen gaan, de blinden zien. Hij deed de dooden opstaan, zelfs Lazarus die reeds vier dagen was begraven en reods in staat vair ont binding verkeerde. Ilij spijsde ze opwonderbaro wijze in ile woestijn waar Hij met vijf brooden en twee visscbert meer dan 5U00 menschen verzadigde. En nu kwam dit volk zijn dank baarheid en waardeering openlijk uitschreeuwen, en mot dichte drom men s'uiten zij zich aan bij dia groot- scbe betooging. Ecco rex tuus venit tibi mansue- tus Zie uw Koning komt tot u als een zachtmoedige Heel do schare loidde Christus na r Jerusalem tot in don tempel, Hadde Hij gewild. Hij kon zich Koning doen uitroepen, en de Mes- si.inisclie verwachtingen dor Joden verwezend ijken. D Joden immers verwacbtlon als Messias een Koning die hen van het juk der Romeinen zou verlossen, en zijn rijk over gansch bet aardrijk zou uilstrekkon Zij wisten niet dat het rijk van den Messias, geen aardsch rijk zou zijn, maar een geestelijk, eon inwendig rijk der zielen. Zij verstonden do profetio niet van den zachtmoedigen Koning, dio zijn rijk zou vestigen, niet door dwang en oorlogheerschappij, maar door weldaden en bloedig slachtoflor. Christus wildo hun aardsch koning schap niet De Joden verstonden geoti geeste lijk koningschap, en opgemaakt dooi de vijanden van Christus, zullen hun jut elkreten weldra in haat- en doods kreton veranderen, Hoe kinderachtig-veranderlijk is de volksgunst Hetzelfde volk dat Christus toejuichte, sleurt Ilem voor do rechtbanken van Caiphas on Pilatus om Hem tor dood te doen veroor- deolon, En Christus, gehoond, bospot, mis handeld, gegeeseld.. als spotkoning mot doornen gekroond valt als bun weerloos slachtoffer. Doch zie dit slachtoffer was de los prijs voor bet koningschap der zielen. Deze overwinning was niet te be halen op het slagveld, maar op het kruis, Christus hoeft door zijn kruisdood, de zielen verlost en hun koningschap eeuwig verworven Daarom juichen heden alle christe nen mot de jodi-nschara mede: Hosan nah Filio David, Hosannah, den Zoon van David. Gozegend Hij die komt in don naam des Heeren. ELO. -V Het debat in de Nederlandsehe Eerste Kamer. M> Beelaerts verklaart dat hij' altijd aan de echtheid der dokumenten getwijfeld heeft en dat de openbare meaning moet overtuigd wezen dat zij valseh zijn Do Eerste Kamer gaat met de be spreking voort van de begrooting van buitenlandsche zaken, Do anti-rcvolutionnair Briet wijst op de artikels over de betrekkingen tus- schen Belgie en Holland, versohenen van Belgische zijde.en opgemaakt door vooraanstaande Belgische schrijvers Hij oordealt dat M. Van Embden, te ver ging in zijne aanvallen tegen Dr Ritter. Holland heeft zich niet inde Belgische politiek te mengen en men dient er op aan te dringen dat beide landen nog altoos gebonden zijn door de verdragen van 1839. De bestaande verdragen dienen go- ësrbiedigd ts worden. Zoo zijn artikels 6 en 7 van het verdrag van 1839 de beste waarborgen voor den vrede. Zoo Holland van dien waarborg af zag, dan zou men een tijdperk van on rust ingaan. De Telegraafvraagt het ontslag van van Minister Beelaerts van Blokland. In een hoofdartikel zegt de «Tele graaf» dat de regeeringsverklaring over de vaischheid der twee handtee- kens bewijst dat de regaering een ein de wil stellen aan de legende der echt heid. Het is echter ongehoord dat de re^ geering weken noodig heeft gehad om tot de ontdekking der vaischheid van de documenten te komen. Minister Beelaerts kent de 6tukken ■edert einde Januari en het is onge-s hoord dat men eerst nu de handtee- kens is gaan expertiseeren. Zelfs de som, door M. van Beunin- gen voor die stukken betaald, had de ooren moeten spitsen, 12000 gulden was te weinig voer echte documenten. Het blad meent dat M. Beelaerts van Blokland te ver in dat straatje zonder eind is gesukkeld om de onder handelingen te laten rusten tot na de kiezingen. Men kan Belgie niet eeuwig laten wachten en eene verademing is enkel mogelijk door het ontslag van den minister. Het blad hoopt dat hij dien dienst aan Holland zal bewijzen. Rond het groot Nederlanseh Studenteneongres De Vlaamscho studenten werden te Amsterdam door de deelnemers aan het Groot-Nederlandsch studenten congres ontvangen. Nabij de statie deelden andere studentenleden van de vredesgezinde jeugd een strooibrief uit hen waarschuwend tegen alle Groot- Neerlandsche beweging. Het lijk gekist. H&vas seindt uit Parijs 22 Maart Heel dan nacht door heeft men gebe den vóór het stoffelijk overschot van maarschalk Foch, dat alleen door de familieleden, enkele vrienden, en de officieren van den staf bewaakt was. Op bidstoelen geknield, lazen twee iiefdezusters uit een breviarum de go' beden der afgestorvenen. Do indrukwekkende stilte was slechts bij tusschenpoozen gestoord door het aflossen der wacht-officieren. Heden morgen te 8 uur, was het pijnlijke oogenblik van het kisten geko men, wat geschiedde in tegenwoordig heid van heel de familie, waarbij ook aanwezig waren generaal Weygand en Dr Heitz-Boyor, Onder da gemeen cn algomeene ontroering werd het stoffelijk over* schot van den roemrijken veldheer zachtjes in een gekapitonneerde kist gelegd, met zilveren houtvatten. Een laatste maal boog men over de groote onsterfelijke figuur te half ne gen werd het deksel op de kist geplaatst waarop da starren van het maar schalkschap genageld waren. Buiten, op den koor en op straat was de toeloop van volk even geweldig als daags te voren. Naar de begrafenis. De plechtigheid zal bijgewoond wor den door graaf de Broquevilla. minister van landsverdediging, de generaals ba ron de Ceuninck, Bernheim en Bie- buyck, allen Grootlint der Leopolsor- deeen eere-dctachement. bestaade uit eenen hoofdsofficier, een kapitein, twee lieutenanten, eon onder.lieutenant en 50 manschappen', plus het vaandel, het muziek en de trommelaars. Hst Bchepencollegia van Brussel heeft besloten dat op den dag der be grafenis de Belgische en Fransche vlaggen zullen uithangen. Nationale rouw in Frankrijk De ministerraad zal denkelijk heden morgen uitvaardigen dat Dinsdag, dag der begrafenis van den maarschalk, een nationale rouwdag is. Da beurs zal dien dag gesloten blijven. De volkstoeloop voor het doodenhuis. De volkstoeloop voor het doodenhuis was bijzonder groot, zoo groot dat besloten werd den duurtijd te verlen gen gesteld om het groeten toe te laten. Wij vergoeden thans 5,25 fr. t.h. 's jaarB, vrij van kommissieloon. 27, Nieuwstraai, Aalst 665 (Rechtover de Post), Van onzen Genfechen medewerker. VAN MATTEN EN KATTEN Geleerden van alle kleur en geur heb- ben de menschen ingedeeld, gccatalo- gueerd, gearrangeerd, gecombineerd en getruqueerd op alle mogelijke dn onmo gelijke manieren. Wij zouden wel een nieuwe indeeling wenschen, eenvoudig gesteund op de praktijk: de indeeling in dommerikken en slimmerikken, en dan nog met deze definitie een slimme rik wordt een dommerik wanneer er een slimmere gevonden wordt die hem fop. pen kan. Vele zoogezegde financiemannen even goed alc de inrichters van paarden koersen, de weervoorspellcrs, de coiffeurs die een kletskop kunnen niet haar be planten, de uitbaters van niet bestaande goudmijnen, de romantische spaansche gevangenen, enz. enz. doen anders niet dan spekulccren op de onvoorwaardelij ke licht'geloovigheid en onuitputtelijke domheid van hunnen evenmeasch. Ik heb in de bladen thans gelezen van een Londensch zakenman die kapitaal vraagt om een reuzenzaak Mei reuzen- winsten op touw ie zetten. En hi'J stuurt rondzendbrieven waarin men lezen ken Het is ons plan, nu sinds kort. zulk een groote vraag naar kattenvellen is opge komen, in de nabijheid van Manchester cn katienfokkerij op te richten... Wij behoeven om te beginnen een millioen katten, waarvan ieder per jaar gemid deld twaalf jongen ter wereld brengt Wij hebben dus na een jaar in plaats van één miljoen minstens twaalf mil joen katten. De vellen berekenen wij te gen een halven shilling voor de witte en 2,5 shilling voor de zwarte katten.... Wij zullen de katten voeren met ratten, tot welk doel wij eveneens een vattenfoJc- kerij oprichten. De ratten vermenigvul digen zich viermaal zoo snel als de kat ten, zoodat wij met een miljoen ratten kunnen beginnen, om vier ratten per dag voor ééne kat ie hebben, Wij voeren dan de ratten met de gestroopte katten, en geven aan ieder rat een kwart kat. De latten eten de ratten, de ratten eten de katten... en wij hebben de vellen voor niets Wat zegt gij van zulk een pot eten Pyramidale vondst van een geniale ge dachte. Die oprichters van de na.amlooze vennootschap Gratis vellen opbrengen de kaiten-ratten cn rattcn-laltcn ver slindingzijn nog erger dan de alchimis ten cn de zoekers naar de machine met eeuwige beweging. En toch zullen er menschen zijn die zullen twijfelen, zullen gcloovcn. De wereld wil immers gefopt worden Hamlet de Tweede Het aanleggen van het Stedelijk Park in de voormalige woestenij van het Os- broek, een uitgestrekte barre grond, werd in ?.9i.5 herschapen in een lust tuin van beloovercnde exotisch-i. plan tengroei', groot 19 hectaren met inbe grip van een hcctaar water oppervlak te en hetwelk werk verschafte aan 15 toezichters en ongeveer G50 werklieden. In den loop der maand September .1915, werd er, voor het aanleggen van dit Park, 2000 frank daags aan loonen uitbetaald. Het was op 24 Juli 1915, dat dg eerste ploeg, samengesteld uit 36 man schappen, zich kloekmoedig aan het werk gesteld had. Alhoewel van 't begin November 2 915 tot einde Februari 1910. dus geduren de 4 maanden, het weder altijd regen achtig bleef en de bezigheid verhinder de, was. het reusachtig ontwerp in een tijdsbestek van 8 maanden verwezen lijkt en werd den 29 Maart 19.16 in het Park den laatstca boom geplant. Terloops dient hieraan toegevoegd dat, voor het delven der vijvers en het maken der grasperken men niet minder dan 20 000 kubieke meters grond heef' moeten vervoeren. Er werden geplant 3100 hoogstamboomen in dewelke 70 soorten; 150 ireurboome.n in 10 soorten; 1200. pyramideböomcn in soorten- 2300 struikgewassen- met af vallende bladeren 1300 sparren in soorten 4000 struikgewassen met aanblijvende bladeren 28000 aller bande struikgewassen in verschillende houtsoorten. In de vijvers werden geplaatst B 15000 blieken 4500 grond el in geil 200 goudkarpers 500 spiëgelkarpers; 500 gewone karpers 2500 lappers 500 Tde- melanotics 2000 regenboog. florellen 4GH) goudwind.en en- 150 kar pers van 3 tot 4 kilos afkomstig van Zcmhoven eindelijk 2 zwarte en 2 witte zwanen met een 20lal eenden. Dat hot Park den Aalstenaar beviel valt niet te ontkennen, daar'liet getal bezoekers op 1 Juni 191(> (O II. He melvaart de 6.000 overtrof'L zij onge veer 1/6 der bevolking. Dit ontwerp en groots olie uit voering is de arbeid geweest van den Heer Désirè De Wolf, toenmalige sche pen van Openbare Werken, die tl.-ans, helaas te vroegtijdig, het tijdelijke met lvct eeuwige verwisseld heeft. Het spreekwoord zegt Do lijd vliegt snel, gebruikt hen* wel.r» Alswanneer men tlvans ecnigc jaren achteruitgaat, kan men mav.r niet ge- looven, dat het Park met zijne ieusach- tjge afmetingen in een rekord mini mum tijd voltooid werd, terwijl de le venslustige boompjes thans fel aange. dikt, reeds lot boomen zijn gewassen welke cene sierlijke kruin ontwikkelen. Het Park is hef lustoord der Aal- sterscbe bevolking geworden hare fraaie bloemperken, veclbloemigc struikgewassen worden bewonderd,de tooverachtigc rozen met lmnne tuinen omgeven, de veelkleurige bladeren der houtsoorten dwingt ieders bewondering af; wie zou liet coit durven denken hebben dat de stad Aalst, na ;ecn tien-: tal jaren, zich zou. mogen roemen heb ben. reeds .een dor bebagelijkste Parken le bezitten van 't Koninkrijk Belgie Om dit ontwerp te verwezentlijken# was er inderdaad, kunde, taaie wils, kracht en voornamelijk durf en .uit» lioudingsverrnogcii noodig. Het groolsche ontwerp met zijn uit voering, wrerd toevertrouwd aan dcu geschikte'n Ambtenaar, Schepen van Openbare Werken, den lvecr Dösiré De Wolf, thans overleden. Gansch de bevolking, zal zich herin neren, hoe verknocht, li ij was aan deze werken van onafmeetbare grootte en vooral moeras, met welke wilskracht en taaiheid hij de kleine of grootere tegen slagen bekamptcn om ze weg le runnen en in liet bijzonder doeltreffende maal. regelen wist te nemen om 'l Park in aanleg, te behouden van het overtcilig water. 's Morgens vroeg was hij immer do erste op de werken, om mei zijn scherp en helderziend oog, dcff vooruitgang der werken le bespoedigen; ieder toe. ziehier kreeg zijn opdracht om met zijn ploeg werklieden, echte terrassiers hunne opgelegde laak, stipt en volle-» dig te verrichten. Bezreld met een ui!gelezen goed eri rondborslig karakter wist hij oen min zaam woord van opbeuring aan de \verk_ Heden toe te sturen die hem steeds lief hadden en zijne minzaamheid wisten te schatten, terwijl onze dappere soldaten aan het Yzcrfronl, den laffca invaller wisten in bedwang te houden en hemt geduchtig to bekogelen. Thans ontbreekt or iets in ons lust. oord van 't Park. De heer Dc Wolf, ont-, (werper en uitvoerder van dit onlzage- lijk groot lustoord, zou er eeuwigdurend hoeven te worden herinnerd eri, een ge. t'enklcekcn tor zijner nagedachtenis zou in 't Park hoeven geplaatst, epdafc liet volledig zou zijn. De pud-toezicliters van 't Park heb ben het plan opgevat daaraan te verhel pen, doch- de verwezentlijking ervan gaal gepaard met cenige ©nkosten. Nederig doen zc een öproep lot dë bevolking van de stad, bun steun aan dit werk van eeuwigdurende herinnering te vcrleenen. Eerlang zullen de oud.toezichters zich welwillend gelasten met cene inza meling ten liuize, 't zij op aanbeveling of aanvraag, om dit liefdadig doe! te voltrekken, le meer dat dc werkersbe. volking tijdens dc oorlogsjaren zijno algclvecle medewerking verleend heeft bijgedragen voor het voltooien van het Park. Dicnsvolgens wordt eene warme op-: roep gedaan om den steun van eenieder genieten om het ontbrekend stuk aan ons Stedelijk Park te verschaffen» «Voor en door de Aalstersche. bevól. king.» Naderhand zal kenbaar gemaakt wor den welke leden zich zullen gelasten met dc. inzameling. De oud.loezichters van 't Park. De Voorzitter, E. DE WILDE. Wij hebben onze lezers, kleine Pa* troons, meer dan eens gewezen op het groote sociale werk der Familievergoe ding, dat, nu nog grootendeels van privaten eard spruitende uit de vrij gevigheid van den patroon zelve, doch weldra door wettelijke verplichtingen algemeen zal in voege komen. Reeds vroeger lieten we in ons blad een reeks artikelen verschijnen om onze leden op de höogte te brengen van wat men verstaat door familievergoeding en de daaraan verbonden Compensatiekas sen, om hen voor te bereiden en zich aan te passen aan deze nieuwe sociale verplichting die in aantocht is. Sinds de verplichting door de wet opgelegd aan dezen die werken uit voeren voor den Staat familievargoe- ding uit te betalen aan hunne werk lieden die kinderen hebben, zijn we menigmaal in onze laatste nummers teruggekomen op het vraagstuk der Familievergoeding. Ook, sinds die verplichting werd aan gekondigd door het Staatsblad, hadden we de gelegenheid in de vele bespre kingsavonden die zoo wat ten allen kante in de bonden met sukses vyerden ingerioht, dit belangrijk vraagstuk bij onze lezers in te leiden en te be spreken. We zijn toen getroffen geweest door de goede gevoelens die onzen midden stand bezielen ten opzichte van da Famil'evergoeding. Ze welen dat het voor hen een last te meer zal worden, finantiëelen last, schrijfwerk, boek houden en verantwoordelijkheid doch ten opzichte van dit werk staan we volkomen sympathiek. De Midden stand is overtuigd en ze laten het niet in de vergaderingen openlijk te ver klaren, dat het gewone loon van den werkman die kinderen heeft ontoerei kend is om deftig te leven ze weten dat de last en 't sacrificie die zij zullen te dragen hebben wat meer welstand zal brengen in het huis waar een tal rijk kroost wemelt onder moeders zorgen; ze weten ook dat dit sacrificia en diolast.gaarne gegeven en gedragen, niets anders kan dan zegen brengen over eigen zaken. De Christen Midden stand kent en betrouwt het woord van het Evangelie, ze weten dat hetgeen ze van harte gevon cm wat nood to leenigen, het Gode geleend is. In al de vereenigingen zal dit vraagstuk besproken worden en wan neer de verplichting algemeen zal wor* den, zal de Middenstand gereed staan om bij te staan tot oplossen van het schoone sociale vraagstuk der kroost» rijke gezinnen en zal hij dooraansluin ting bij onze compensatiekas zelve den last draaglijk gemaakt hebben.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1