Volksfilosofie ROME 15 VATIKAANSCHE STAD Donderdag Juni 1929 De gekozen Provincieraadsleden van Oost-P laanderen Op de Spoorlijn Brussel-Oost ende ill. Vandervelde is optimist Landhouivbelangen. Internationaal Koloniaal Instituut Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXVe JAARGANG NUfflMER (35 -Telefoon 114. Dagjblaci 20 Centiemen Uilgerer J.-Van Nuffal-De flendt rvwt at» mi 11.^ Publiciteit bulten het Arrondissement A.'.LST Agentschap Havas, Adolf Htaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, H. Antonius v.Padua Zonop3,49Zonaf7,53 E. K. 14 V. M. 22 Wat werkt er zeer ontmoedigend, ja ontzenuwend op den mensch t Een op berooïing trekkend belas- tings- en rechtenstelsel, zooals de so cialisten het droomen. Zijn b. v. de rechten op do erfenissen ook roeds geperekwateerd. t Zio, daar is iemand die zich inspant, of bewonderingswaardige daden stelt, ten voordeele van zijn vaderland zooals sommige vliegeniers. Die man moot dit doen met -bet vooruitzicht, dat moest hij bet leven er bij laten, bot eerste werk van de fiskus zou zijn, te zien hoeveel en zooveel mogelijk van zijn nalatenschap in do Staatskas kan komen. Eliwel, 't geelt weinig moed. Iejdereen wordt geen millionnair door zich voor 't werkvolk op te offeren. En dan die verfoeilijk» indringe righeid die fiskalo inkwisitie, door de rooden uitgevonden om de bezit ters te tergen. Ha die bedriegers; de hatelijkste methoden zijn hun goed om tot bun duivelscli doel de sociale verknechting te komen. Wat heeft een goed betaler Veel eerbied voor zijne schulden, ten opzichte van zijnon buisbaas en dokters. Men zou zeggen, dat men denkt dat die buur- en dokterskosten er niet zoudon moeten zijn. 't Brengt immers niet op, en men heeft er geen plezier van. A propos van huisvesting, wel ken strijd hebben de socialisten tegen de krotten gestreden De strijd der schreeuwers; Feitelijk hebben ze niets gedaan. Alles moest van 't gouvernement komen, dat zelf diep in de schulden zat. Het bouwen van buizen werkten ze (onroebt- streeksch) tegen, door een dwazo en onrechtveerdige huishuurwet. En zij, uie financiael machtig wa ren, deden niets voor bet bouwen van huizen Hunne gelden moesten veel op brengen, in ondernemingen. Fabrie ken konden ze bouwen, en daarvan betaalt men ook den huurprijs, in den prijs der gefabrikeerda waren, En die huurprijs (interest en jaardoo- ding van 't kapitaal) zal de verbrui ker wol voluit, on niet volgens de huishuurwet, betaalt hebben, Hoe verslavn de socialisten «geen oorlog meer Nifcmand mag nog vechten, uitge nomen de socialisten tegen de kom- munisten of anderen hunner vijanden. Zoo sprak Nemrod. Zoo_ sprak bet eerste opperhoofd, dat zich de ge dachten van zijnen gebuur niet wel gevallen liet. En in dien tijd, toen er nog geen klerikalen waren, werd er govoebten. dat bet 'nen aard bad.Die domme menschen, waarom vonden ze 't socialisme niet uit, en 't komma- nisme 't Is zoo moeilijk niet pak ken waar dal 'l is 1Ze hadden wel al onze andere fouten en ondeug den XX. (90 zetels). Arrondissement Gent (4 distrikten), DIST RIKT GENT (15 zetels). 5 katholieken Ronse, .Zenner, Mat- Ihys, De Tracy, Rogiest. 3 liberalen De Groote, Van Impe, Story. 7 socialisten De Graevc, Van der Brugge, Meyers, fleckers, mevr. Blan- phaert, Tytgat, De Meyer. DISTRIKT LEDEBERG (8 zetels) katholieken Vandevelde, Lefèvre, de ton Hove. Van Gassen, Boone. 2 liberalen De Saegher, De Keyser 2 socialisten De Roo, Van Sweden DISTRIKT DEINZE (t> zetel a 3 katholieken. Goeminne, 't Kint de Roodenbeke, Maenhout.. ;1 liberaal Torek. .1 socialist Li. HeycriclL DISTRIKT EVER GEM (6 zetels) 4 katholieken Vandevelde H., Vin cent. Bracckman, Ackerman. 2 socialisten Vergeylen, Depauw. Arrondissement Aalst (3 disdriklen)] DISTRIKT AALST (6 zetels) 2 katholieken Schelfhout, Van Geert 1 liberaal De winter. 1 socialist Laureys. 2 fronters De Rop, De Jonghe. DISTRIKT GEERAARDSBERGEN (6 zetels), 2 katholieken: Peerts, Eyckermans. 1 liberaal Fontaine. - 2 socialisten Van Schóors, Van Trimpont. ,1 fronter De Bruyne. DISTRIKT SOTTEGEM (5 zetels); 2 katholieken Devuyst, Delia faille d'Huysse. 1 liberaal Van Cauter. ■1 socialist Haelterman. 1 front er Gooi. Arr-ondissment Sinfc-Niklaas (2 distrikt.) DISTRIKT ST. NIKLAAS (6 zetels) 3 kaholickcn Verwilghen.. Tihbaut, Thuysbaert, 1 liberaal OLrem. 2 socialisten Deboc-k, Roeiers. DISTRIKT TEMSCHE (7 zetels). '4 katholieken Van Snick, Wilford, Vanwinckel, Tavermer. 1 Socialist Dcmaere. 2 fronters Dcpaepc, Van Laere. Arrondissement Eekloo (l distrikt). (6 zetels) 4 katholieken Van de Waddyne. Van Steenberge, Van Brabandt, Goetha's. 1 liberaal Lucofier. 1 socialist Van den Bogaert. Arrondïssem. Dendermonde (2 distrikt.) DISTRIKT DENDERMONDE (7 zetels) 4 katholieken Cooreman, Bracck man, Van Mossevelde, Vanheden. 1 'liberaal Vaii Dammc. 2 socialisten Depauw,, Goossens. DISTRIKT ZELE (4 zetels) 2 katholieken Boel, Rubber»;». 1 Bberaal Va a den Bergl.e. 1 socialist Sacrê. Arrondissem. Audenaarde (2 distrikten) DISTRIKT AU DEN AADDE (4 zetels) 1 katholiek Van der Meersch. 1 liberaal Van der Cruyssen, 1 socialist Devos. 1 fronter Bauters. DISTRIKT RONSE (5 zetels.) 2 katholieken Gambier, Dliaese. 1 liberaal De Waele. 1 socialist :.Dumont. 1 fronter Rousseau. BEDEVAART NAAR onder de hootfe bescherming en mede werking van Zijne Doorluchtige Hoogw. MGR. COP PI ETERS Bissohop van Gent, en onder het geleide van den Z.E.H. DE BAETS Aartspriester en Vioaris-'Generaal van het Bisdom-Gent. Ingericht door 't dagblcd De Volks-, stem te Aalst. Uitgevoerd door het Agentschap Thos Cook and Son, van 9 tot 24 September 1929. Vijf dagen te Rome. VERHOOR VAN Z, H- DE PAUS Wegwijzer: Brussel, Bazel, Luzern, Het Vierwoudstedenmeer (Boottocht), St Gothardsbaan, Milaan, Certosa di Pavia, Venetië', Padua, Florencië, Rome. Pisa, Genua, De Azurenkust, Nice, Marseille, Parijs, Brussel. De reis zal gedaan wórden in voor behouden rijtuigen. Bijna geen nachtreizen, PRIJZEN 2" klastrein, allerbeste hotels 4,325 Belgische franks. 2' klastrein, goede hotels, 360Ü Bel gische franks. 3e klas trein, 2« klas in Italië goede hotels, 3325 Belgische franks. Voor inschrijvingen en inlichtingen zich wenden bureel van het dagblad De Volksstem, Kerkstraat, 21, Aalst. Telefoon 114. De Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen heeft doen overgaan (ot belangrijke vernieuwingen der spo ren op verscheidene lijnen van hei net, namelijk op die van Brussel naar Oostende. Daaruit volgen voor do trei nen enkele vertragingen, welke men m de inate van liet mogelijke,tracht in te krimpen. Dé uitvoering ft)zer werken is een noodwendigheid waaraan men ziclv niet kan onttrekken. Het onmoge lijke wordt gedaan om ze te hespoedi- gn en tevens de veiligheid van hei trein verkeer te verzekeren. De huidige toe stand is het gevolg van ée'u g'eva: van overmacht. De werken op bovenge melde lijn. waarvan de voltooiing voor zien was voor begin Mei, werden ver traagd door den strengen vorst gedu rende de maanden Februari en Maart, waardoor liet uitvoeren van elk werk aan de sporen onmogelijk was. Zij zul len voleindigd zijn op het einde dezer maand, lrot is te zeggen voor bel aan vang van liet tijdperk van druk reizi gersverkeer naar de kust. BRIEF UIT DE M. Vandervelde heeft op ivet banket van bet Fransch socialistisch kongres eene redevoering uitgesproken, waar bij hij, na de socialistische nederlaag bij de jongste Belgische verkiezingen te hebben erkend, verklaarde dat de so cialistische partij volstrekt zou weige ren nog deel te maken van eene re geering van Nationale eendracht Dat zal ook wellicht aan dc socialis ten niet gevraagd worden. De rootle leider voegde erbij dat de socialistische partij in België sterk ge noeg is om het.bewind in handen te ne men. en dat zij daartoe ook komen zal. Hot zal in elk geval dan anders moe ten gaan als op 26 Mei en 9 Juni...... Prins Leopold zal op 24 Juni in dc zittingszaal van den Senaat de ope ningszitting bijwonen van den 29n zit tijd van het Internationaal Koloniaal Instituut en zal er, evenals M. Jaspttr Eerste Minister, minister van koloniën hef woord voeren. Het Instituut werd in 1894 gesticht en omvat vertegenwoordigers van Frankrijk. Italië, Engeland, Ver-Staten. Japan, Belgie, Nederland, Spanje Portugal. Aan de dagorde staan Het regiem en de organisatie vai: den arbeid der inboorlingen in de tro pica-Ie gewesten. Deelneming der inboorlingen aan dc uitoefening van het wetgevend gezag. Het in waarde brengen der koloniën door inlands.che bepalingen^ Lupienen als groenvoeder Reeds verschillende malen zijn wij teruggekeerd op de belangrijke kwestie van groenvoeder voor onze huisdieren, 't Is omdat we overtuigd zijn dat onze landbouwers in "t algemeen er niet ge noeg op uit zijn. het gansche jaar door groenvoeder onder de hand te hebben. En nochtans, welke schade ondergaan /ij niet door hun gebrek aan vooruil- zicht. Wij komen heden weerom de- ernstige aandacht der landbouwers, a es ligen op de teelt der lupienen. Men kweekt de witte en ook de gele iupienen. Dit voeder wordt zeer ge zocht door de dieren en werkt heel gunstig op, de melkgeving. Lupienen komen heft gemakkelijk in lichte, zelfs zandachtige gronden. Men zaait 'ze in Juni en men bekomt na korten tijd een goede opbrengst. Ais bemesting raden wij aan 700 tot 800 kgr. staalslakken en 500 tot 600 kgr. kainite of sylviuiet per hectare onder te ploegen» Daar onze lichte gronden gewoonlijk niet al te veel voorraad aan voedsel heb" hebben, en vooral niet. aan stikstof, zul len de landbouwers voordeelig daaron- boven nog 100 tot 125 kgr. zwavelzuur ammoniak aanwenden. Déze meststof wordt op den ..omgepioegden akker ge strooid en voor het zaaien zorgvuldig met de cg ingewerkt. Moest hel gebeuren dat er landbou wers zijn die liet groen voeder op he1 oogenblik der volledige ontwikkel ins kunnen missen, dan zullen zij dez< heel voordeelig als groer.bemesling kunnen onderploeg'en, want als vlin derbloemige planten zullen zij aan don grond, benevens fosfoorzuur en po- tas.ch ook een groote hoeveelheid stik stof. teruggeven. PJXK HET VERLOOP DER PLECHTIGHEID Eerst was het gerucht te Rome ver spreid dat de. ratificatie of de uitwis seling der onderleekende documenten jou plaats hebben in het paleis van Ve netië later en slechts gisteren wist men met zekerheid te melden, dat de plechtigheid plaats zou hebben in het Vatieaan zelf. in de woning van Z. Em. Kard. Gasparri, Staatssecretaris van V H. den Paus. Om tien uur dezen morgen lag liet prachtige en groote Sint Damasusplein te baden in de zomerzon. Bij alle uit gangen stonden Pauselijke gendarmen •en niemand Werd op het plein toegela ten, die niet bekend was aan de schild wachten. Bij-den ingang van de groote marmeren trap, die men gewoonlijk bestijgt om op audiëntie te gaan, ston den zelfs vier gendarmen, want cp de eerste verdieping onder de vertrekken van den Paus liggen die van Kard. Gasparri. Daar zou de plechtigheid Diaals hebben. Tegen half elf werden de gendarmen nog lastiger. Een paar auto's, die daar stonden te wachten, werden verwijderd, dc commandant der Pauselijke' gendarmen in groot tenue kwam alles onderzoeken. Slechts eenige journalisten, de fotografen van dc L. U.C.E en van Felici mochten op het plein blijven. Zwitsers in groot uniform bezetten de onderste treden van de groote mameren trap. Om kwart voor elf kwamen vier prachtige auto's het plein op rijden. Ze kwamen van via della Fondamenta en waren de Vatic-aansche Stad binnenge reden naast Sint Pieter. en langs den ingang van het Vatieaan, die men van de Zecca noemt. Met een bandigen draai s.tond de eerste auto stil juist onder de marquise, waar de persoon lijkheden den eerste minister van Italië verwachtten. De deken van de Pause lijke palfreniers opende het portier en Mussolini stapte uit, onmiddellijk den Romeischcn groet brengend.De eerste minister was. in groot uifonm met het collier van de H. Annunziata om den hals en het groot lint van de Orde van den H. Mauritius. Op hem trad toé Adv. Pacelli, in uniform van de advokateri van het consistorie en Mgr Pizzardo, substituut van de Pauselijke Staatsse- cretarie-in kleed van Pauselijk Huis prelaat. Tusschen deze beide persoon jiijkheden besteeg Mussolini de breede marmeren trappen. De kleine stoel werd voorafgegaan door twee Zwitsers met de hellebaarden, twee pauselijke palfreniers en werd gevolgd door Mas- eoni. minister van financien, en Rocco van Justitie in ministeruniform, door Giunta, onderstaatssecretaris, door den kabinetschef van buitenlandse he zaken en justitie en het hoofd van het pa bureau van den eersten minister. In de eerste anti-camera van de wo ning van Kard. Gasparri stónd diens se cretaris, die bij aankomst van den klei nen stoet onmiddellijk Zijne Eminentie verwittigde. BIJ DEN KARDINAAL-STAATS SECRETARIS Dc Kardinaal trad den eersten mi nister van Italië tegemoet met Mgr. Borgoncini-D>uca en Mgr Mariani, ad- nis trateur der goederen van den H. Stoel on Mgr Testa, toekomend raads man van de Nuntiatuur te Rome. Na een handdruk en een verwelko ming begaven ziclv allen naar de groots zaal, waar dc Kardinalen leden van de Congregatie der buitengewone kerkelijk ke zaken bijeenkomen, waar allen plaats namen om een groote tafel met een groen kleed bedekt, waarom een twaalf tal fauteuils waren geplaatst. De plechtigheid duurde ongeveer een twintig minuten. Alvorens de docu menten uit te wisselen, legden beide ge volmachtigden de verklaring af eerlijk en trouw Verdag en Concordaat die niet van elkander gescheiden kunnen worden te onderhouden. Het exemplaar van het Verdrag cn Concordaat onderteekend door den Paus droeg op de laatste bladzijde de Pau selijke handteekening Pius P.P. XI en het Pauselijk zegel. Het e'xemplaar was gevat in een prachtige roode etui met zijde gevoerd. Dit door den Koning on derteekend was gevat in een etui van wit leer, prachtig verguld cn droeg de koninklijke handteekening en het stem pel van den ltaliaanschen Staat. Na de uitwisseling der twee doku* menten overhandigde Minister Mos co ui aan Kard. Gasparri een. chóque op do. Banco d'Italia groot 750 millioen )irc. De cheque draagt 't nummer 0.144069'/] cn is gericht aan Kard. Pietro Gaspar ri. Nadat Kard. Gasparri de chèqu ui orde had bevonden teekende minister Mosconi de cheque, Ook werden aaü den Kardinaal ter hand gesteld de noo- uige kwitanties van 1 milliard lire, door de regeering ter dispositie gesteld van den H. Stoel bij dezelfde Banco d Italia in cosolidalo 5 procent, onder dién verstande, dat de H. Stoel niet tegelijk het miljard zal opei-schen, doch slechts per. termijnen. Alsdan gaf Ivardiuaal 'Gasparri niet. zonder ontroering lezing van een brief aan hem gericht door Z. II. den Paus. Z.H. verzocht den Kardinaal het eerst* telegram van «Ons Telegraafkantoor* te verzenden aan Z. M, dfn Koning van Italië, om aan deze aan te kondigen, dat de verzoening nu volledig is on dat Z. H. aan den Koning en aan getieel de Kon. familie, aan Italië en aan de we reld den Apostolischen zegen schonk. Het Pauselijk schrijven gaf verder den zegen ook aan den KardinaaUen aan den koninklijke gevolmachtigde en alle an dere aanwezigen bij de historische zit ting, MUSSOLINI VERLAAT HET VATICAAN Alsdan nam Mussolini afscheid van Kard. Gasparri, niet zonder elkander weerziens toegezegd te hebben. De Stoet van den eersten minister verliet gelijk hij gekomen was de woning van don staatssecretaris en kwam weder op hot St. Damasusplein uitgeleide gedaan door Mgr Pizzardo en Adv. Pacelli, dc Zwit sers en de Pauselijke palfeniers:. Inmid dels hadden de carabinieri clc Vatieaan- sehe Stad zoo goed mogelijk ontruimd, en alle menschen waren op het Sint- Pietersplein, waar de vier auto's snel voorbijreden en M/ussoIini luide toege juicht werd door het volk. "Langs de- via de porta Angelica en de Piati reed Mus solini naar de villa Torion ia op de via Nomenlana. waarin hij zomers woont, terug. DE BRONZEN POORT OPEN Gedurende.de aanwezigheid van Mus solini in het Vatieaan had een groote menigte menschen plaats genomen op het Sint Pietersplein, links van de groo te trappen, om Mussolini te zien voor bijrijden. Toen de eerste minister na de plechtigheid voorbij was gekomen en toegejuicht zijn weg vervolgde, liepen de menschen allen naar de bronzen poort van het Vatieaan. Men wist im- mers;, dat deze als teeken van verzoe ning geheel open zou gezet worden, waar sedert .1870 slechts een der twee» bronzen deuren was opengesteld. Duizenden menschen,. Romeinen en vreemdelingen, stonden daar dicht op elkander. Eensklaps klonk het kanon, van den Janiculus, teeken dat het juist twaalf uur was. Drie sterke Zwitser- s.che wachten openden dan ook dc an der helft van de bronze poort en 'n luid applaus ging op uit de menigte. De verzoening was in werking gr e-, den 1 BIJ DE NIEUWE INGANGEN DER VATIGAANSCHE STAD Tcrzelfdertijd verlieten de twee Ila- lia; ;ische carabinieri, die steeds in de Ba; ck heen en weer wandelen, de .groote Basiliek en twee Pauselijke gen-: darmen namen hun taak over te waken in de groote kerk, die nu, al is ze ge opend tot de Vaticaansche Stad behooTt. Ook verlieten de ltaliaansche carabinie ri en politie het plein van Santa Maria en van dc Sagrestia, terwijl de Zwit- sersche wacht reeds langs, het portiek van Sint Pieter in aantocht was. Bij den nieuwe ingang onder den boog dor campagne of klokken is er wachthuis! gebouwd voor dc Zwitsers. Bij het ver laten van de Vaticaansche Stad drukten de carabinieri de hand van de Zwitsers; en béiden werden aldus gefilmd door do alrijke persfotografen. Ook bij den ingang van Santa Annaf namen de Zwitsers bezit van hun nieuw, wachthuis, een veertig meter naar de; stad toe. Dit alles was in een paar .mi nuten geschied. Kolonel Hitsclvbuhl, commandant der Zwitsersche wacht bracht, persoonlijk do Zwitsers op hunne nieuwe wachtplaat-» sen cn wisselde met den kolonel derj ltaliaansche. carabinieri,, die .de. V.ali-*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1