ROME Spaarkas Baupe ö'Alost Waarom de wereld niel deugt Zaterdag Juni 1929 De Bank voor Internationale regeling De Bestendige Deputatie in Oost'Vlaanderen De Strijd tegen de Tering Fonds voor Gebrekkelijken en Verminkten Vermindering van Belastingen De Occaanvlucht Amerika-Fr ankrijk De Veertigste IFedstrijd voor Paarden ie Brussel Garnizoen buiten de provincie De diefstal van 45.000fr te Antwerpen XXXV* JAARGANG NUMMER 137 JCsrkstraat, 9 en 21, Aalaï. Tetafoaa 114. - Daglr.lati 20 CeulUmen Uitgever J.-Van Nüffel-Da G.ndt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST H. Landtlinus ionop3,48Zonal7,S4 V. M. 22 L. K. 30 Agentschap Havas, Adolf IWaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeliou, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt schriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der haifjaarlijk- •cche en driemaandelijksche abonne menten. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ten te willen zorgen dat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden dit om nieuwe onkosten te vermijden. Hat werd reeds gezegd en herhaald; do wereld deugt niet Waarop dan wel eens ten onrechte wordt geant woord De wereld is nog altijd dezelfde, maar de inenschen zijn ver anderd Zoo is het inderdaad. Hoevoien van diegenen die roepen: De wereld deugt niet meer zijn er er wel die ceus 'bodenken Maar de wereld, dat zijn toch eigenlijk wij zo!vonv. En hoeveion maken dan de logischo gevolgtrekking Dus zijn wij het dio niet meer deugen Elkeen in het hijzonder is inder daad schuldig aan de hedendaagscho mistoestanden. Doch elkeen wijst naar zijn medemensch als medeplich tig aan de algemeone verdorvenheid, zonder eens beginnen te donken aan zijn eigen ik Indien iedereen nu eens wilde be ginnen met dien eenen mensch, w aarover hij heer en meester is, te hervormen, dan ware in een oogwenk ook al de zedelijke ellende van ons volk weggenomen. Indien eenieder persoonlijk zich zekere genoegens wilde ontzeggen zich aan zekero regelingen wildo on derwierpen, dan ware de algemeene vorzedelijking een eindje gevorderd, Edoch, het gezegde Elk keere voor zijne deur is in den vergeet' hoek geraaakt on in plaats van allen gezamontlïjk aan hun eigen verhete. ring te werken, willen allen arbeiden aan het vorheteren der anderen. Zoo is ten slotte niemand gebeterd en rolt do wereld steeds voort den afgrond in. Zoolang degeestelijke verwildering aanhoudt, zoolang de zedelijke ont aarding voertgroeit, zoolang de geld zucht de handeling van zoovelen ldijit beheerschen, zoolang is ook niets to verhopen voor de verbetering van het menschdom. En beteren zal het niet vooraleeer eenieder bewust worde van zijn eigen verantwoordelijkheid. Eons dat wij ons eigen vervorming met krachtigen wil zullen hebben doorgevoerd, zullen door ons voor beeld aangemoedigd en voorgelicht, de onderen in onze omgeving zich ook sterk gaan voelen midden de al gemeene zedelijke inzinking, en op hunne beurt don strijd aanbinden te gen godsdienstige onverschilligheid er. zedelijke outaarding, Vowral dat eenieder tr.achte zijn eigen huiskring te louteren om ten minste te pogen de kinderen op te leiden naar sterke zedelijke princie- pon Onze kinderen zijn 4e wereldbewe ging die wij door worstelen niet ge spaard bloven. Edoch, het kwaad, dat de ouderen doelt besmeerd, beeft de kleinen slechts bespat de kinderen zijn nog te redden, en redden wij de kinderen zoo redden wij meteen de toekomst, In deze zaak eveneens dient eenie der persoonlijk een onderzoek te doen in eigen huiskring. Eenieder zorge dat zijne kinderen niet tot slachtoffer vallen aan de ziels- beulen, de slechte kinema en lectuur. De ouders dienen overtuigd te we zen dat een stevige, zedelijke vorming eene diepe godsdienstige overtuiging, een groote karaktersterkte naast een grondige geleerdheid, het duurzaam ste erfdeel is dat zij hun kinderen voor het leven kunnen nalaten. Aldus tot het leven voorbereid en toegerust zullen de kinderen do toe komstzijn vaireen geslacht dat ons woderbrsngen zal op den lichtenden berg in don glans der zedelijke her geboorte. De kwesties van vestiging en leiding blijven de aandacht trekken In financieecie kringen te Londen Wijlt het vraagstuk van de vestiging aer internationale hank de aandacht Irekken. De redenen, waarom men te Londen de hank gaarne aldaar geves tigd zou zien, mogen als bekend veron dersteld worden. Toch schijnt de kans niet zoo groot dat dit inderdaad zal ge beuren. De «Financial News» beweert zelfs uit gewoonlijk goed ingelichte kringen de verzekering te hebben gekregen,* dat er absoluut geen kans is; dat Londen ais centrum zal worden aangewezen voor de internationale transacties^ wel ke uit de regeling volgens Young voort vloeien. Hoewel er daarover iu de over eenkomst zclf_niets is-Ttepaald zouden de deskundigen overeengekomen jz.ijn, dat een klein land de voorkeur ver dient. In bepaalde kringen nu acht men. zooais. bekend, Brussel de juiste plaats. Welnu, de Belgische .regeering zal ze ker niet in.gebreke blijven om liet voor keurrecht in dezen voor de Belgische hoofdstad op te eisclien. en aangezien noch Zwitserland, noch Nederland hier geen gewicht in de schaal kunnen leg gen, zal de Belgische eisch vermoede lijk ingewilligd worden- meent het Eu-' eische blad. Naast de kwestie van de vestiging is er echter nog het vraagstuk van de lei ding der bank. Dat .zou dan in elk ge val een Engels.ch bankier kunnen zijn. Als vergoeding voor het passeeren \ae Londen als zetel der bank, mag toch wel als minimuim-éisch staan, merkt de «Financial News» op, dat de alge meene leiding van Let bedrijf der bank in Engelschc banden komt. Bovendien heeft een Engelsch bankier in de Ver- ceriigde-Staten .meer vertrouwen dan een financier van eenige andere natio naliteit. Voer liet overige verwacht het blad van de bank geen concurrentie voo: Londen in dien zin, dat er op aanmer kelijk «grooie schaal saldi van dit laat ste centrum naar de internationale zou den worden overgemaakt. Wat bijv. dé Fransclie .saldi te Londen betreft, deze bestaan voor een groot doel uit tegoed van de Fransclie schatkist en dit zal vermoedelijk geen verandering onder gaan door de opening van de nieuwe instelling. Toen de eerste uitslagen der provin ciale verkiezingen onvolledig gekend waren, drukte La Fiandre Libérale in vette letters dat de bestendige depu tatie in O ost Vla an deren in minderheid werd gebracht. Dal was te vroeg gejubeld, immers nu de uHslagen volledig bekend zijn vinden wij onder de verkozenen vier namen MM. Van Laere, Dé Paepe, Bau ters en Rousseau, die alhoewel niel voorgesteld door den groep der Veree- nigde katholieken, afzonderlijk optra den als vertegenwoordigers der Katho lieke volkspartij. Het algemeen gevoelen is dat die hee- ren zicli zullen aan sluit en-bij de katho lieke groep en zco zullen de katholieken de meederheid behouden in den school van den provincieraad en zoo zal de vreugde der «Flandrc» koelen zonder blazen. Dc Provincie Oost-Vlaanderen heeft ach, sinds den oorlog, op gansch bij zondere wijze onledig gehouden met den strijd tegen de teringziekte. Door het stichten van verscheidene u-is- pensaria heeft zij liet opsporen van vele ziekten toegelaten cn het Sanato rium van Hynsdale gebouwd welke eerst geschikt waa voor 1^5 .zieken en nu on langs gebracht werd-opT 50 bedden voor vrouwen door de zieklé aangetast. De kinderen zijn. verzorgd in het pa viljoen Koningin Elisabeth, opgericht cp bet terrein van het Sanatorium van Hynsdale door de Yereenigmg zonder winstgevend doel lret «Fonds der Ko ningin Elisabeth waarvan de heer Verwilglien, bestendige afgevaardigde en de Gravin de Kerchöve de Denter- ghem de hoofdpersonen zijn. ,Tc moer kunnen- de kinderen, behebi. rnlet beendertering, verzorgd worden in iiet Sanatorium aan zee te Clemskerke, waar de Provincie altijd verzekerd is een zeker aantal beddens aan hare be- chikking te hebben. Echter werd er lot nu toe, bij ge brek aan geldmiddelen, niets gedaan om de mannelijke teringlijders der Provincie te verzorgen. Deze leemte zal binnen kort aange vuld worden: Vrijdag laatst 7 Juni beeft er in het Provinciaal Bestuur, onder voorzitterschap van den Graaf de Kerclvovc de Denterghem," Gouver neur der Provincie, eene belangrijke vergadering plaats gehad waaraan deel namen de loden van bet Fonds der Ko ningin Elisabeth, dc Bestendige Depu lalie, de afgevaardigden der «Associa tion nationale conire la Tuberculose en de heer dokter Debbaut, geneesheer- bestuurder van het Sanatorium vau Hynsdale. Men liceft er het oprichten besloten Van een Sanatorium vopr geneesbare mannen te Hynsdale, zoodat al de te- ringbeslrijdende inrichtingen der Pro vincie een geheel zullen uitmaken, on der de leiding- van een enkele gonees- heer-bestuurder, specialist in het be strijden der tering. Bit Sanatorium zal gebouwd worden om 100 zieken in te houden, en volgens de vooruitzichten, zullen de werken nog in liet begin van dezen zomer aanvan gen, met de lioop, het nieuwe Sanato rium volledig afgemaakt te vinden voor Oktober 1930. Wij vergoedenthan55,50°/o interest vrij van kcmmissieloon. 27,Nieuwa$E*a3fl Aalst 665 (Rechtover de. Post), Geheimhouding verzekerd. Het Staatsblad van 13 Juni kondig: i et volgende Koninklijk Besluit af, in uitvoering van art. 11 der wet van .1 December 1928 Het bedrag van hot krediet, inge-r chreven in het budget van den Staat,, bestemd voor het uitkecren der tege moetkomingen", voorzien bij de wet Aan i December 1928. dient, op de post-, checkrekening gestort, namen de Korn-i missie van tegemoetkomingen aan de gebrekkelijken en verminkten geopend. Het aandeel der tussch enk om st van cle -provinciën en de gemeenten, ieder "i- vastgesteld bij een ministerieel besluit, voorzien artikel G van de wet van 1 December 1928, wordt ambtshal- teruggevorderd op de sommen, die hun in de opbrengst der .roehtstréek- olie belastingen toekomen. De tegemoetkomingen verleend door de Kommissie dienen driemaan delijks door bet toedoen van den dienst voor gebrekkelijken en verminkten aau de gerechtigden uitbetaald door mid del van assignaties, waarvan het bedrag van het bij artikel 1 vermelde post-; checkrekening dient afgehaald. De borderellen van uitgifte en de andere kasbescheidcn dienon door -den1 oorzittcr van de" Kommissie van de tegemoetkomingen aan de gebrekke- ijken en de verminkten óf door zijn 4^ ias.tigde onderteefcend. Dé kosten van onderzoek en des-' kundig onderzoek zijn ten laste van bet fonds. Zij dienen berekend naar een berekeningstabel, ieder jaar door den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, op adviesj an de Kommissie van tegemoetkoming en vastgesteld. De bestuurskos.ten van den tol stand gebrachten dienst, die door dej Voorzorgs- en :Stennkas ten behoeve" van door arbeidsongevallen getroffc-. nen wordt verzekerd, alsmede de "kos ten voor tic werkzaamheden van de kommissie van tegemoetkomingen aan de gebrekkelijken en de verminkten dienen, ónder goedkeuring en kontroo! van den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, door T fonds voor verminkten ,en gebrekkelij ken gedragen. De regeering is dus wel besloten tort oen 'aanzienlijke vermindering van be lastingen over te gaan. De regeering houdt dus bare belofte., dat de belas tingen met 1.200 millioen zullen ver minderd worden, zijnde de jaarlijksche storting in het delgingsïonüs. Naar verluidt zou bet miinimum dat van de taks vrijgesteld wordt van 5.000 op 10.000 frank gebracht worden. Zooals men weet, wordt dit bedrag jeeds van dc supertaks vrijgesteld. Old Orchard, 13 Juni. Dc Fran se he vliegers Lefehre Assolant en I.otti zijn lieden morgen le 10.08 uur (Ameriknansch uur) opgestegen <m den grooten sprong over den Octaan le wagen aan boord van hun «Oiseau Jam In het Staatsblad is het vólgend kon. besluit verschenen Do miliciens die voor een garnizoen verlangen te worden aangewezen, gele gen buiten dc provincie waar zij voor de militie zijn ingeschreven moeten zulks bij hun verschijnen voor den commandant van het wcrfbureel aan vragen. Zoo de vereischtc der legerinrich- iing er zich niet tegen verzetten wor den die aanvragen ingewilligd, onder voorwaarde dat dc organiege getal sterkten der in het gekomen garnizoen gekazerneerde eenheden er niet. over troffen worden, en da de belangheb benden de taal verstaan waarin de mi litaire opleiding in de eenheid waarbij ze verlangen te dienen4 versterkt wordt. Olü Orchard, 13 Juni. Het vlieg tuig Green Flash» is neergestort bij l.-et opstijgen voor de Oeeaanviuoiit naar Rome. Het vliegtuig werd ernstig bcsclni-; cigd; de vliegers zijn ongedeerd. Old Orchard, 13 Juni. Na een hoogte van-ongeveer 150 meter bereikt te hebben, nam bet vliegtuig «Oiseau Jaune de zuidelijke richting, overvloog dan weer het strand cn vertrok ten slotte in -Oostelijke richting; gevolgd door een watervliegtuig der kustwacht. De twee vliegtuigen verdwenen spoe dig in de nevelachtige atmosfeer. Tien minuten na zijn vertrek seinde het kustwacht-vliegtuig draadloos dat de «Oiseau Jaune» tot 300 meter hoog te geklommen was en zijn weg op be vredigende wijze voortzette. Het kustwacht-vliegtuig is veertig minutón na zijn vertrek teruggekeerd. De loods verklaarde dat de Oiseau Jaune op 100 mijl van de kust was en snel vloog in Westelijke richting, steeds op eene hoogte van ongeveer .300 me ter. De veertigste Wedstrijd voor Belgi sche Trekpaarden werd Donderdag na middag te Brussel in de hail van het Jubelpark geopend. Uit alle hoeken van het land werden met bijzondere treinen de pracMpro- dukten van de Belgische' fokkerij .aan gebracht. De onLsckeping der paarder m het station van Etterbeek geschied de zonder incidenten. Onder de kampioenen die deelnemen nan den wedstrijd worden vermeld «Carlo de la Malad.rée», die het kam pioenschap dm hengsten in 1928 be haalde «Avenir d'Herde» nn «Gaulois du Monceau», die de kampioensehap- pen behaalden ni 1920, 1&&5 en 1928; «Beau Garyon de Pede Albion de S'oignies», Néron de Laetbem» cn, «Azur». Voorts «Foch», «Calyps.e II «Herpule de Buysinghen», «Raoul van Wielsbeke». De paarden die aan den wedstrijd deelnemen hebben een waarde van ruim 30 millioen frank. D:e kampioenen worden verkocht te gen een half millioen en zelfs een mii- lioen franken. Het Belgisch trekpaard hezit een goede faam in bet buitenland. In 1928 werden in Frankrijk, Duits.cnland en Holland Belgische paarden uitgevoerd voor eon waarde van 113.711.000 frank. Hier wordt evenwel noodzakelijk ge acht den uitvoer te verlvoogen vooral naar Italië,, Polen, de Ycr^ Staten* BEDEVAART NAAR onder de hooge bescherming en mede werking van Zijne Doorluchtige Hoogw. MGR. COPPI ETERS Bisschop van Gent, en onder het geleide van den Z.E.H. DE BAETS Aartspriester en Viearis^Generaal van het Bisdom Gent, Ingericht door 't dagblad De Volks stem te Aalst. Uitgevoerd door het Agentschap Tlios Cook end Son, van 9 tot 24 September 1929. Yijf dagen te Rome. VERHOOR VAN Z, H. DE PAUS Wegwijzer: Brussel, Bazel, Luzern, Het Vierwoudstedonmeer (Boottocht), St Gothardsbaan, Milaan, Cartosa di Pavia, Venetië. Padua, Florenci'é, Rome. Pisa, Genua, De Azurenkust, Nice, Marseille, Parijs, Brussel. De reis zal gedaan worden in voor behouden rijtuigen. Bijna geen nachtreizen, PRIJZEN 2" klastrein, allerboste hotels 4,325 Belgische franks. 2e klastrein, goede hotel3, 3600 Bel gische franks. 3e klas train, 2e klas in Italië goede hotels, 3325 Belgische franks. De waarborg der reis 300 frank moet betaald worden bij de inschrij ving. De volledige scm moet gestort wor den vóór 15 Juli, op het Postchecknum- mer 138559. Voor inschrijvingen en inlichtingen zich wenden bureel van het dagblad De Volksstem, Kerkstraat, 21, Aalst. Telefoon 114. DE WERKVROUW MEDEPLICHTIG. HARE AANHOUDING ZIJ POOGT ZELFMOORD TE PLEGER Gisteren hebben we den belangrijken diefstal gemeld gepleegd ten nadeele van eene Lerbqrgierster der HuLKStraat, die haren man niet betrouwde cn tot haar nadeel te veel vertrouwen stelde in eene werkvrouw en een kostganger, zoodanig, dat een kistje met .45.000 fr* verdween. De geschiedenis van den diefstal heeft eene heel andere wending gekre gen. Een autovoerder, die het verhaal had gelezen in de dagbladen, kwam aan. de politie meedeelen^ die hij dien avond door een koppel op de Groenplaats werd aangesproken, dat hem vroeg naar Brussel te voeren. Zij lieten zich doorgaan als vader en dochter. Ei- werd wat over den prijs gesproken, doch ten slotte kwam men overeen dat de aulovoerder hen voor 450 fr, naai; Brussel zou voeren. Onderweg, men was ter hoogte van Contich gekomen, vroeg het koppel aan den autovoerder of hij niet een ijzeren kislje kon openbreken, waaraan dezo dadelijk gevolg gaf en toen zag bij dat het kistje met gekl gevuld was. Eenmaal te Bruseel aangekomen, werd aan de Zuidstatie .afgestapt en de autovoerder keerde weer trrug naar Antwerpen. Het opengebroken kirt je wnd hij in liet rijtuig terug. Door liet opgegeven signalement van' de vrouw en van den man, bestond er. voor den onderzoekdoende officier M. Matli eeuwes niet den minsten twijfel. De gezegde yader en dochter, warén niemand anders dan den kostganger en de werkvrouw. Eükele minuten later, werd de werkvrouw B. aangehouden en zij deed volledige bekentenissen. Zij beweert onderweg reeds rouw-< koop te hebben gehad, zoodanig, dat za enkel aan den kostganger 200 fr. liad - gevraagd en onmiddellijk met de trein weer naar Antwerpen keerde om 't ge kende verhaal op te disschen. Zij wad door den knecht opgemaarkt geweest mede het geld te stele^ aldus zou zo gelegenheid hebben naar. baren vriend in Griekenland te gaan. Zij heeft thans eenen anderen weg ingeslagen, want ze zit thans in de ge vangenis der Bcgiinenstraat opgeslo-. 1en. Vooraf had men haar in den amigai opgesloten, waar ze in de loop van den nacht gepoogd heeft zich met haren zakdoek te wurgen. Zij zag reeds blauw, toen de politieofficier haar ontdcklq ei< tijdig kon optreden. Nu wordt de kostganger met den be-, langrijken buit opgezocht.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1