19 In de omgeving van Parijs Bank voor Oosl-Vlaanderen Woensdag Juni 1929 Bakkerij tentoonstelling te Lausanne De perequatie der Staatsivedden De herziening van de Huishuurwet De sprong over den Atlantischen Oceaan Generaal Booth overleden De Markenkwestie Uit de Uaticaansche Stad Engelsch vliegtuig in zee gevallen Verblijftaks te Oostende Kortstraat, 9 en 21, Aalst. XXXVe JAARGANG NUMMER 140 -Taleföoa 114. H>jL&ü<3L 20 Centiemen - Uitgever J.-Van Nuflfel-De Gsndt Publiciteit buiten het Arrondissement AAL8T Agentschap Havas, Adolf Muxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C. 4. H. Gervasiué Zonöp3,48Zohat7,56 V. M.22 L. K. 30 AAN ONZE ABONNENTEN Binnen eenige dagen zullen kwijt- schriften ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der halfjaarlijk- sche en driemaandelijksche abonne menten. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ton te wilien zorgen dat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden dit om nieuwe onkosten te vermijden. Pator Jezuit Pierro Lhande, uit de Basquesstreek van Zuid Frankrijk sclweof oen boek, getiteld Le Christ dans la Banlieu, of do Lieve Heer in don omtrek van Frackrijks hoofdstad. Dit is een onderzoek nopens hot gods dienstig leven in de werkliedenmid- dens, Ge meet naar China op missie niet gaan of naar Congo niet trekken, maar slechts rond Parijs eens wande len thet den verdienstelijken Pater Lhande om do ergste toestanden te ontmoeten on u in een echt zendings- land te wanen, 't Doet pijn aan een christen hert en zeker voroorzaakt het hertzeer aan een priester van thans nevens de zoogezegde verfijn de beschaving van do wereldstad Parijs, oen zoo laag peil van gods dienstigheid en terzelfdertijd een ver armd on verachterd volk in zake be schaving te vinden. 't Werkvolk der lichtstad moet uitwijken, want da overbevolking en het to kort aan woningen laten niet toe, aan iedereen in de grootstad en in da voorsteden een onderkomen te hekomen. En daarom moet men wel verder uilzotten en de ceinture noire - of o rouge da's juist buiten de Parij- scho voorstedon naar de Communisten woekeren en waar er nog geen krotten n voorhanden zijn. Als ge u daar w ilt van overtuigen slapt het maar af naar Suresnes, Puteaux, Courbevois, Houillers, Ar- gentuoil, Champigny, Ncuilly-Plai- sanco, Ormesson, Drancy-le-Bourget. Noisy-le-Sec. Billancouit, Bagnol-et, Montreuil, Ivry, enz., in de Seine, Seino-et-Oise en Seine-et-Mame... als 'tu belieft, Tot 14 kilometers ver van Parijs zult ge in 't veld, in do groenselhoven, in de uitgehakte bos- schen, houten huizekens of heter ge zegd barakjes, kluizekens, huttekens zion oprijzen waar gansche families in gehuisvest zijn. Vergezeld en om ringd van do moeilijkste moeilijkhe den, begonnen de priesters bij dat volkje hun ministerie en bouwden tot hiertoe talrijke kapellen en kerkjes, gebrekkige pastorijtjes, workmans- kringen, kinoma's, scholen, patrona ten, onz., zoo primitief dat men er in de Missielanden zoude over beschaamd zijn. Menig geestelijke, zoo vurig on ie- verig mogelijk, met de bests boven natuurlijke en menschelijke gaven be- ziold schonk in diestreek zijn krach ten, zijn fortuin en zijn leven ten hes- te... tot zaligheid en heiliging van dat voile dat schoon door iedereen verla ten to zijn. Zoo kwam ons Hoor in ziju Goddelijk Sacrament te midden der voddenrapers wonen. Ziet.,, weet ge aan wat dat kwartier of beter die stad der voddenrapers gelijkt Zoo een weinigje aan de oerste schamele fronthollen en barakjes van drie we ken na den oorlog, of nog slechter en wilder. Op zekoren dag stond er een pastoor gereed om een christen te wege te doopen en do familie was reeds in het gebrekkige houten kerkje vorga- derd, toen de priesier vroeg He- wel win moet er gedoopt worden «Ah die ros, antwoordde de papa van 't kind, ik bon zeker dat hij nog bij den ochand de vinaan 't wijn- zuipen eit.Inderdaad enkele oogor.- blikken nadien zag men vóór de doopvont verschijnen non sterken jonge kerel van diep in de 19 jaar. Da's daar dagolijksche kost... in de parochios rond do doopvont.,, ge lukkiglijk. En toch is er ook inge richt de Eucharistische kruistocht en gelijk le Gentilly bij voorbeeld vindt ge 's avonds in de kerk vergaderd talrijke scholieron on jougdigo werk sters die er met vurigheid hunne aan bidding houden voor 't H. Sacra ment. Armoe heerscht er jaar in jaar uit on de armste menschen zijn er dan nog do pastoors, want ze schen- ken alles weg aan hunne schamele parochianen. De oude kerken zijn er voel te klein en te gering geworden en nieu we moeton er gebouwd worden doch waar vindt men den grond en 't geld daartoe noodig,^ Een voorbeeld De cuderwetsche kerk van S, Saturnin ta Gentilly, die vroeger zoo dikwijls door S. Vincen- tius a Paulo, S. Ignatius en S. Fran- ciscus Xaverius bezocht werd, is ook veel te klein geworden... go kunt peinzen 245 stoelen voor eene bevol king van 15000 zielen Daar g'hebt or thans een staaltjo van wilt g'er meer van weten leest Pater Landhes boek... ik derik dat hij welhaast in t Vlaamsch zal vertaald zijn. MARC. Het bestuur van liet Christen Syndi kaat van Sp. P. T. T. en Zw. deelt ons mede Sincis verscheidene weken heeft lvet Kristen Syndikaat van Y.P.T.T.Z cn L. voetstap op voetstap gedaan bij de ver schillende inden der Regeering en bij- ronder bij de hoeren Ministers Jaspar, Houtart, Carnoy, Heyman cn Baals, ten einde dc heraanpassing der loohen cn wedden te bekomen, hpraanpass.irig wel ke noodzakelijk werd gemaakt dooi de aanhoudende stijging der levensduurte De Regeering ging 't akkoord dat cr maatregelen dienden getroffen te worden ten voordeele van het staats personeel en voornamelijk voor iiot la- gere personeel doch zij oordeelde zulks niét te kunnen doen in de maand van de: verkiezingen, omdat men ho*. zou kunnen uitleggen, hebben als een kies.- manoeuver. Reeds daags na dc verkiezingen, zet te bet Kristen Syndikaat zijne werking ^oort. Als gevolg daarvan heeft de Mli iiistorraad van 5 en 12 Juni 1.1. hot vraagstuk opnieuw besproken. Indien lvet Kristen Syndikaat geen persmedadeeling op persmc-deeling heeft gedaan, dan was het omdat hel aan het personeel enkel stellige verze keringen wilde mededeelcn die niet zou den tegengesproken worgden. Opnieuw in verhoor o'ntvangen door Mr Jaspar, Eerste Minister, op 14 Juni 1.1. zoo kan die afvaardiging thans aan kondigen dat- de Regeering beslist is der toestand, bijzonder van bet lagere per soneel, te verbeteren op die wijze dat het minimum verhoogd worde. Dc bezorgdheid van den Eersten Mi nister zal bijzonderlijk gaan tot dc fa milievaders welke in eene oiirnog.el ijken toestand verkeeren. Het personeel mag erin vertrouwen dat de Regeering weldra die maatrege len zal afkondigen. Do afgevaardigden van het Kristen Syndikaat. hebben er op aangedrongen opdat de mogelijkheid onderzocht wor de die verbetering in te voeren met te rugwerkende kracht bijv. vanaf 1 Mei. Het personeel heeft; vertrouwen ge steld in het Kristen Syndikaat van Y. P.T.T.Z. en L. wanneer het ging om dc. afschaffing der afhoudingen der 3 en <yc. Zijne verwachtingen .werden niet teleurgesteld. •Wij hopen dat in dit geval nog de menigvuldige voetstappen van het Kris ten Syndikaat met een gunstig gevolg zullen bekroond worden. De regeering is overgegaan tot een onderzoek naar de toestanden op gebied van buishuurprijzen. De besluiten zul len waarschijnlijk worden voorgelegd aan een bijzondere kommissie, reeds vroeger aangesteld en die thans op nieuw zou vergaderen. Er zou spraak van zijn de wet, te handhaven in 1930 voor de laatste kalegorie van wonin gen; echter zouden de prijzen worden aangepaste DEELNAME DER BELGISCHE BAKKERS Zij winnen den Grooton Prijs. Op uitnoodigiiig van het komitcit var; de tentoonstelling der Zwitsersclie bak kerij te Lausanne, heeft lvet interna tionaal instituut der bakkerij, in over eenstemming met het algemeen verbond der bakkers van Belgie, een bijzondere afdeeiing ingericht van produkten der Belgische, Hollancfeehe en Franschft bakkerijen. De opening dier afdeeiing welke benevens een omvangrijke be- roepsdokumentalie mieer dan vier hon derd verschillende artikels bevatte, iieeft Zondag plaats geliad in aanwezig heid van MM. Peltier minister van Bel gie in Zwitserland: Cerenhille, konsul van België te. Lausanne; van de Belgi sche afvaardiging aangevoerd door M. D'Hondt, voorzitter van het bakkerijin-r stituut, van M3. Vermeylen. afgevaar digde van Antwerpen dier vereeniging; van MM. Van Leeuwen, voorzitter der Brusselsche bakkersvereeniging, Peller voorzitter der meesterbakkers van lvet kanton Waaji; Marguerat, voorzitter van het verbond der meesterbakkers van Lausonua van de komit'eitsleden en van oen talrijk publiek. Een ontbijt, voorge zeten door den minister van Belgie. werd aan de Belgische afvaardiging aangeboden. Tusschen de talrijke be looningen welke zij hebben bekomen, hebben de Belgische bakkers ook den Grooten Prijs met gelukwenschc-n van Let tentoonstellingskomiteit veroverd. NOG DE LANDING, TE LE BOURGET Zooals gisteren in enkele woorden gemeld is de «Gele Vogel» Zondag avond om 8u.45 op het vliegveld var. Le Bour- get, le midden van een schier ^onbe daarlijke ovatie g«>k*ud. De «garde républicaine», had alle moeite van de wereld om de orde te handhaven. Dc roemrijke Oceaanvliegers, Lefè vre, Assolant en Lolti werden in triomf gedragen door hun gewezen kameraden van het-34e luchtvaarlregiment. De verstekeling Sphreiber werd naast de vliegers op een verhoog getild. De menigte riep voortdurend «Leve Assolant lieve Lefèvre Leve Lotti i» Het wederzien tusschen de vliegers en hun familieleden was. aangrijpend, De verloofde van Lefèvre. had een prachtigen ruiker voor haar jonge mee - gebracht. Kolonel Assolant, door de menigte bevraagd, klom op het verhoog naast zijn zoon cn groette. Nieuwe ovatie. De lunch, champagne en pasteien, worden in den geestdrift vergeten. Da ouders van Lotti konden per au to met hun zoon langs een verborgen deur wegrijden. M. Laurent Eynac. minister van luchtvaart bood den vliegers do offi- cieele 'gelukwcnsclien der regeering aan. Om öu.20 verlieten Assolant, Lefèvre en liun familieleden, alsook Sohreibei liet vliegveld met bestemming voor Pa rijs. IN HET HOTEL LOTTI Wanneer Lefèbvre, Lotti en de ver stekeling Schreiber te 22 uur per auto aan het hotel Lotti aankwamen werden ij op eindelooze ovaties der aldaar sa miengestroomde menigte, onthaald. Zij konden ternauwernood de lift bereiken die hen naar de eerste verdieping bracht waar zij ecnigen oogenblikken rust namen. Men bemerkte ten zeerste de afwe zigheid van Assolant, die sedert de lan ding te Le Bourget «ingepalmd» wercl door zijne makkers van lvet 34e lucht vaartregiment. Kolonel Assolant, Mevrouw Assolant, Ivlevr. Lotti en de ouders, van Lefèvre wachtten er op dc loods van dén Gelen Vogel. Eindelijk-te 10.30 steeg door donderen de ovaties begroet, Assolant uit een au to, glimlachend, doch zeer vermoeid, zijn aardige mascotte, het kleine kra- kodilleke onder den arm. Op zijne beurt gaat hij een weinig rust nemen in een der kamers van lvet hotel. Het publiek dat voor het hotel al langer hoe talrij ker opgehoopt is,, wil bepaald de helden der lucht aan het balkon zien. Wanneer zij dan eindelijk verschijnen-verdubbe ien de toejuichingen cn stijgen deze tot iets waanzinnigs^ Wat later ontvingen de helden der transatlantische vlucht de dagblad schrijvers in een der salons van het botes. INTERVIEUWS Vooral over den verstekeling In den loop der inlervieuws die aar. de vertegenwoordigers der pers toege staan werden, verklaarde Assolant dat lfet wel aan het extra-gewicht van den verstekeling toe te schrijven is, dat zij Parijs ir: één ruk niet kon bereiken. De vliegers bewonderden evenwel den moed van den jongeling cn hebben dan ook geweigerd hem aan de politie uit le leveren. We hadden een moeilijke reis, zegde Assolant verder, evenwel zonder buitengewone gebeurtenissen, behalve dan de opduiking van den verstekeling twintig minuten na de start. Wij neb ben er nog over gesproken terug te koe ren, ten einde liemi aan land te, zetten. :loch ten slotfe besloten wij den tocht maar met hem voort te zeiten. Te Santander'was Arthur Schreiber, de held van den dag. Wat lieeft er u'toegebracht in het vliegtuig le kruipen vroeg men beni. Ik wilde een tweede Lindbergh worden, was zijn antwoord cn daar ik niet kan vliegen, besloot ik als stow away mee te gaan. «Glory for me», is altijd mijn spreuk .geweest, zoo besloot. Schreiber. Nu, glorie heeft hij wel ge kregen, want alle meisjes van Santan der wilden hem zien. Een igoed luclitpassagier is hij vol gens Assolant niet' gebleken. Toen het vlegtuig een paar maar plotselinge da- iingen maakte, kreunde Schreiber voortdurend «We komen er nooit, wc komen er nooit iDsan was zijn eenige zorg of hij Parijs wel zou zien. Dc Fransclven hebben liem beloofd al het mogelijke te doen om hem te Parijs uit de gevangenis tc houden, maar de Ame rikaan is. bevreesd er in te zullen ko men, omdat hij geen pas heeft l. Generaal Booth is. gistenavond op 73-jarigen leeftijd te Hadley-Wood, nabij Londen, overleden. De aflijvige was sinds lang ziekelijk en dit gaf zelfs voor eenige maanden aanleiding tot pijnlijke verwikkelingen in het Heilsleger waarvan Booth hu! hoofd was. De algemeene raad vroeg n.l. dat dè generaal zou aftreden en toen deze weigerde daaraan gevolgd te geven, werd Higgins in zijn plaats be noemd. In den laatsten tijd was de gezond heidstoestand van Bramwell Booth e< ilts op verbeterd, zoodat zijn overlij den vrij onverwacht was. Zaligverklaring van Pater Claude de la Colombière S.J. Zondag had dc plechtigheid plaats can de Zaligverklaring van Pater de la; Colombière S.J. in leven biechtvader cn eestelijke leidsman van de H. Marga- retha Maria Alacoque en vurig vereer der van het H. Hart van Jezus. Dc grootc Basiliek van St. Pieter had de gewone versiering der andere Zalig-» verklaringen. Ook had men het beeld van den grooten Ordestichter, den H.; Ignatius van Loyola, versierd met veel electrisch licht en festoenen. Op de plaatsen voorbehouden aan d-i pastïilatie der Zaal der Zaligverklaring bevond zich ook de gehcele Curia der, Sociëteit- van Jezus en talrijke andere J.esuïcten, alstmicde de hoofden en do; nationale vertegenwoordigingen vaiS 'jet werk van liet Apostolaat des Gebed? Met de Kardinalen-leden van dc Riten* congregatie waren ook talrijke Emi nenties gekomen cn vele bisschoppen# In het prachtig versierde priester-» koor las een Kanunnik vari Sint Pielcij het dekreet der Zaligverklaring \oor,: waarna liet doek viel van hel geschil derd beeld van den nieuwen «Gelukza-t ligc boven liet hoofdaltaar van Sint Pie ter. liet «Te Deum» werd alsdan aan dreven en clc Pontificale Mis van den nieuwen Zalige plechtig gepontificeerd# In den namiddag kwam Z. H. de Paus' den nieuwen Gelukzalige vereeren aan liet hoofd van geheel het Heilig College, der Kardinalen en omringd van de Pau selijke hofhouding. Na de uitstelling van het Allerheiligste werd het «rste Confessor» gezongen door de kapel van Bt. Pieter en het «Tantum Ergo» waar na driewerf de zegen met liet Ailerhei-* ligste werd gegeven. De Generaal der Sociëteit van Jezus.; hoogecrw. pater Ledochowski en do Postulator der Zaligverklaring pater. M/iccinetti boden den H. Vader der ge bruikelijke geschenken aan en de H.. Vader wenschle de Sociëteit geluk mefi den nieuwen Zalige. Met den gewonen groolseben stoet keerde de H. Vader naar lvet tVatieaan terug. Ónder de aanwezigen bevonden zich" de twee op wonderbare wijze genezen personen op voorspraak van Pater Ge-» lukz. de la Colombière, de heer Edmond Petit van Ploermci en Maria Pillo van Porhoet. Ook waren aanwezig de bisschoppen van Grenoble Mgr. Callot, van Moulins, Mgr. Canon, terwijl Mgr. Chasagnoti van Autun en Paray le Monial 's. mid dags het plechtig Lof pontificeerde. Een groep leden der Hongaarsche Kamer van afgevaardigden met paler Bangha aan het hoofd woonde tevens do plechtigheid bij. Dr. Ritter terug naar Berlijn vertrokken De Duitsclic expert, Dr Ritter. die lü Brussel de onderhandelingen over do ■m arkenkwestie gevoerd heeft is naar Berlijn verf rokken. Mén voorziet dat de onderhandelin gen te Berlijn zullen voortgezet worden nadat beide regeeringen, de Belgische cn' de Duitsche, het verslag van hun experten zullen gehoord liebben. Met elf passagiers aan boord Alles ten slotte goed afgeloopen Reuter seint uit Londen 17 Juni Een Engelsch vliegtuig met twee miotoren, uit Croydon 'vertrokken te 10.30 uur. hebbend aan boord elf pas sagiers buiten de bemanning en 200 kilos, postverzending meevoerend, is in zee gevallen, in het zicht van Dunge- ness te 11 uur 20. Men seint uit Dungeness dat al do passagiers en de bemanning van het vliegtuig dat in zee viel gered werden Calais. .17 Juni. - Volgens de jong ste berichten die bier'toekwamen wer den de 11 passagiers en de werktuig kundige van het Engels.che vliegtuig dat genoodzaakt werd op zee neer te ko men, door een vissclversboot opgepikt; alleen de loods Bra illy bleef aan boord van het vliegtuig dat normaal scheen te vlotten en op drift ging. Het Bril sche vliegtuig dnf iri zee neerkwam op 3 mijl van Dungeness werd op sleeptouw genomen door een boot van Maidstone, aan boord waarvan de loods Brailly klom Het vliegtuig wordt naar Maidstone gesleeptj. Filiaal der Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaats, 18 Ronae, Abeelstvaat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Herzele Watteren Sottegem Seheldewindeke Keizerlijke Plaats, Markt Kerkstraat. Kasteelstraat. Dorp. BIJKANTOREN Burst, Denderleeuw, Hillegem. Kerekxken, Lede, Meire, Moorsel, St Lievens-Esaehe, St Lieven3-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker heid. 1S25 'ls.te klasse pensions cn hotels, fr. 2.50; villa's of appartementen, fr. 2.00:; 2e klasse pensions en hotels, fr. 2.00; villa's en appartementen, fr. 1.50; 3e klasse pensions en hotels fr. 1,50; villa's en appartementen fr. 1.25; 4oj klasse pensions cn hotels fr. 1,25; vil la's en appartementen, fr. 1; 5e klasse-; pensions en hotels, fr. 0.75; villa's en appartementen, fr. 07o; 6e klasse ie der categorie 0,50 fr. Alles per dag en per persoon. Mea behoeft1 voor niet méér dan 40 dagen te betalen. Dienstboden betalen f& 0.50 per dag. Zijn vrijgesteld: dc ver linkten. de oorlogszieken, de onder wijsinrichtingen. uo liefdadigheidswer-i ken, de kinderen, die niet ouder zijn dan .13 jaar,,

De Volksstem | 1929 | | pagina 1