27 De Zalige Claudius de la Colombière Bank vcor Oost-Vlaan^eren Donderdag Juni 1929 Bericht aan de Landvcr huizers naar Amerika. De niemvc Gezant van Italic bij den H. Stoei De samenstellingder be stendige afvaardigingen lie belangrijke diefsial in de SiUyvenbergstatie te Antwerpen F F'elk is mijn recht De gezondheidstoestand van Minister Carnoy Treffende hulde aan eene duif De Oceaanvhichten Pensioenkaart voor thuiswerkers Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114 XXXVo JAAROANG NUMBER 147 338Lsic»JLEtc! 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-B» gendt H. Ladislaus Zonoj)3,51Zona!7,56 L. K. 30 N.'M. 6 uxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C. fidoif m Agentschap Havas Arrondissement A.kLST bulten Publiciteit Den 16 11, werd de eerbiedweer- dige pater Jezuit Claudius de la Co lombière door Z. H. Fuius XI in St Pietor te Romo zalig verklaard^ Hij werd geboren te Saint Sym- pliorien d'Ozon in Dauphinée (Frank rijk), ten jare 1641. In 1658 trad bij in 't Jezuitoanoviciaat t' Avignon en priester gewijd in 1C69.Eerst leeraar te Lyons werd bij benoemd tot over ste der Jezuitenresidentie van Paray- la-Monial in Januari 1675. Ia 1676 zond men hom naar Lon don om aldaar het ambt van predi kant der hertogin van York waar te nemen. In 1678 werd hij uit Londen ver bannen onder voorwendsel dat hij de wetten van 't Engolsch Koninkrijk had met devoelen gelreden.liij kwam naar Lyons ziek en uitgeput terug. Wederom naar Parny gezonden,stierf hij zeer godvruchtig ten jaro 1682 in deze laatste stad 't Was in 1075 dat pater Claudius, overste van 't Jezuitenklooster van Paray genoemd zijnde, voor de eersto maal do heilige Margarotha Maria Alacotjuo ontmoette, Ju.st alsdan wilde men de nederige kloosterzuster niet geloovon voor wat aanging de verschijningen van het II; llert haar te beurt gevallen. Hare vizioor.cn on mystieke Ievsns- voorvailen werden door hare oversten aan gevaarlijke inbeeldingen des dui vels toegeschreven. Pater do Ia Colombière was van eon geheel ander gedacht. Inziende de ootmoedigheid o.i do gehoorzaamheid der Hejiigo en daaruit besluitende dat hetgeen in en door do verschijnin gen voorviel, van God kwam, be daarde hij haar bekommering, stelde haar gerust, wekte haar op en zette haar aan don weg die God haar doed bewandelen met vertrouwon to ver vorderen. Drie maanden na die eersto ontmoeting, groep do derde en be- roerasto dor verschijningen van hot II. Hert aan de II. Margaretlia Ma ria plaats, O. L. Hoor zogdo ditmaal aan de bevoorrechte zionstor dat zij Pater du la Colombière moest aanspreken en hem van zijnentwege moest zeggen zijn best te doen om die devotie in te brengén overal en aan zijn godde lijk Hert dit genoegen te verscbalfen. En dat do moeilijkbeden die bij daar door zou tegenkomen kern niet moes ten ontmoedigen Op bevel van den eerb. Pater, schroefde Heilige Margaretlia ter stond het verhaal van dit visioen. Dit schrift bewaarde hij en schreef het over, in 1667, binst zijne retret te Londen gehouden. Het besluit door de Pater nopens de zienster van Pa- ray genomen, werd erg gekritikeerd of gehtkeld 1 Min dan twee jaren na zijne aankomst te Paray, op oindo September 1676 werd hij naar Enge land gestuurd. Waarschijnlijk, om niet te zeggen voorzeker, word deze verplaatsing gedaan om wille van zijne houding ten opzichte der ver schijniugen aan de H. Margaretha to Leurt gevallen. Van daar af beoofondo de dienaar Gods op bijzondere manier de gods vrucht tot het II. Ilert Den 21 Juni 1675 had hij zich, tor zelfder tijd als de H. Margaretha- Maria, aan 't II. Hart toegewijd. De ze toewijding zoo volledig en zonder voorbehoud mogelijk, bekwam hem buitengewone gunsten We moeten nochtans opmerkeu dat de gods vrucht tot lie! H. Hert weinig go bruikt wordt eu eene kleine plaats inneemt in zijn zielenbestieren en briefwisseling. Dit kan men uitloggen en verstaan door do tegonkantingen en ergon tegen stand welke doze devotie in den be ginne verwekte- Ten andere zijn zie kelijke toestand en zjn vroegtijdige dood lieten niet toe veel te werken voor den eoredienst van bat Goddelijk Hert. Zijne zending is daarom niet min glorierijker, vermits hij door O. L. Heer zali werd verwekt om een goddelijker oorsprong dor vizioenon te verkondigen on to verspreiden. Do ijver van onzen huidigen Paus Pius XI, om de heiligen te verheer lijken kan ons genoeg uitleg geven over de zaligverklaring van pater de la Colombière. Nochtans oone andera reden ligt eok voor de hand en deze maakt doel van het groot plan van dan H. Vader: "De trede Christi in 't Christi rijk". Dit programma bestaat uit een sa menstelling van middelen die de katholieke actie of daadzaak beslaan en die de godvrucht der goloovigen, noodzakelijke bron der actio opwek kon. Nu na de heiligverklaring dor Zienster van Paray, de instelling van hot feest van Christus-Koning do verheffing van 't feest van 't H. Ilert tot een hoogerea graad van plechtig heid, moest hier ook bijgevoegd wor den de zaligverklaring van pater Claudius, do apostel van 't H. Hert, do eerste vorspreider dezer worolddo- votie, die eens als do raadsman en de verdediger der Heilige Margaretha optrad. Zoo wordt weeral k6er op koer het apostoliek plan van Z. H. Pius XI rwezontlijkt. Twijfelen wij er geen- zins aan dat do heiligen en gelukza ligen die onze Paus verheerlijkte Hem zeker eu vast zullen helpen om hot bovennatuurlijk doe! dat hij be oogt en dat hij niet ophoudt ons te herinnoren te doen bereiken. Zalige Claudius bid voor ons MARC. Het Amerikaansclï Consulaat te Gent laat weten dat voortaan, in Belgie, alle zaken betreffende bet landverlmizen naar de Yereenigdc Staten van Amerika zullen behandeld worden door het Ame rikaansclï Consulaat Generaal te Ant werpen. De visa aanvragen welke te Gent in gediend werden zijn naar Antwerpen gezonden geworden^ en alle briefwisse ling daarop betrekking hebbende, even als de nieuwe visa aanvragen, zullen rechtstreeks naar liet Amerikaansclï Consulaat Generaal, N. 107, F*ankrijk- lei, te Antwerpen moeten gestuurd wor den. Het Consulaat te Gent zal nog dc fomulieren afleveren welke voor de visa aanvragen gebruikt worden en zal dc noodigo inlichtingen verschaffen om deze in te vullen aan dc personen wel ke zich te dien einde in zijne bureelcn zouden aanbieden, maar alle brieven zullen rechtstreeks naar Antwerpen moeten gezonden worden. duel voortduurde, de hoeve van Tliiau- mont, waar men elkander bckamptc, met hondbommen op 20 stappen afstand liet fort van Vaux, dat dc vijand ge zworen had in te nemen. Sedert vijf dagen had de Duiische zware artillerie nieL opgehouden tonnen ontp 1 of fiage .sioffen en staal te doen neerkomen op dc puinen van liet fort, dat nog slechts een hoop stccnen en rookende overblijfselen was. En toch hield Vaux liet uit; liet hield uit, omdat er in dien puinhoop nog enkele mannen waren, die niet wilden wijken en een overste die hunne krachten door zijn voorbeeld vertiendubbelde comman dant Raynal. Doch, ten gevolge van een aanval met stikgassen *en rookwolken was ten slotte de toestand wanhopig geworden; ook de weerstandskracht van de aller- dappersten heeft hare grenzen. 't Was dan, te 11 ure 30, dat com mandant Raynal zijne laatste duif nam de 785.75, en in de tclegrambuis liet volgende briefje rolde Wij houden nog uit, maar ondergaan een aanval van stikgassen en rookwol ken. Wij moeten bij hoogdringendheid ontzet worden. Geeft ons onmiddellijk optische verbinding met Somille, dat onze oproepingen niet meer beantwoord 't Js mijn laatste duif Men kent het gevolg. De vliegduif vervulde bare zending eu... Vaux zou niet vallen. En de duif werd als volgt aan. de dag orde geciteerd. Heeft, tot viermaal toe, gedurende den slag van Verdun, onder lvet lievig- te vuur. het vervoer van allerbelang rijkste boodschappen verzekerd. Heeft namelijk in 15 minuten, op 25 Mei 191G dc mislukking van ccii hevigen vijande lijken aanval doen kennen cn eene vraag van versterking met het oog op nieuwe aanvallen, overgebracht. Ridder van het Eero Legioen Ooiiogskruis». Maandag morgen, in lvet fort van Vaux, in tegenwoordigheid van zijn roemrijken verdediger, commandant, nu kolonel Raynal, werd nu een marmeren godonkplaat ingehulmgd. Er slaat een poi'u-helm in gebeiteld, waarop een duif is gezeten, en het op schrift luidt Aan al de duivcnliefhebbcrs die voor Frankrijk hun leven lieten. Aan de duif van Verdun. Op den dag, wanneer Pétain en Cas- telnau, de hergeboorte der roemrijke stad kwamen vieren, mangelt liet bij deze hulde aan eene duif noch aan er kentelijkheid, noch aan schoonheid, noch aan edel Fransch gevoel. buiten een ernstig ongeluk dat aan de jheerschap reeds, van in November zich zeer optimistisch gestemd was te meer daar de weerkundige berichten schoon weer aankondigden in de streek der Azoren. liet vliegtuig «Jupiter» dat op ver kenning uitgevlogen was om de «Nd- maneia» op te sporen langs de kusten van Marocco, is onvcrrichterzake terug gekeerd. Het slaat nu vast, dat de reeds Za terdag verspreide bulletins als zou het vliegtuig van Franco op de Azoren gc- iand zijn, op een. mystificatie berust heeft, welker oorzaak nog niet is op- chelderd. Inlussehen liecfi liet Engel- sclve stoomschip «Greidon» draadloos naar Lissabon cn Madrid geseind dat het op 120 mijl ten N.-O van de Azoren de wrakstukken van een vliegtuig in het water heeft zien liggen, op welk geen teekencn van leven meer te bespeuren ielen. Een Portugeesphe snelvarende kruiser is naar de aangeduide plaats, onder weg. PJog opspcringsmaatregelen Naar Wolff uit Madrid rneklt, heeft de Spaansche regecrifig zich tot het En- gelsche gezantschap aldaar gewend met het verzoek een moederschip voor vlieg- luigen uit Gibraltar ter beschikking ifi stellen, waarmee dap Spaansche vlieg tuigen naar liet gebied van de Azoren zouden kunnen gaan om daar naar bet vermiste vliegtuig v$a majoor Franco te zoeken. Een Italiaansch eskader, dat zich op het ocgenblik op de reede van Lissa bon bevindt, zal ook naar de vermoe delijke plaats des. onheils stoomen, om onder leiding van den Italiaansohcn marineataehé te Madrid aan de op sporingen deel te nemen. Tier Spaansche torpedojagers zijn eveneens van Gadix vertrokken op zoek naar de vermiste vliegers, en twee zich in de buurt bevindende stoomschepen is draadloos gevraagd om in de buurt der Azoren goed tc willen opletten en mee te helpen zoeken. Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baafsplaats, 18 Ronse, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats, Herzele Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN Burst, Denderleeuw, Hillegem. Iierekxken, Lede, Mei re, Moorsel, St Lievens Essehe, St Lievens-Hau them Alle Bank- en Beursverrichtingen pan de beste voorwaarden. Stipte ■eheimhouding Volkomen zeker 1325 duistcringen en om deze te verbergen, vervalschingen in de boeken pleegde, door posten als uitgiften te boeken, dio echter nooit waren gedaan. Dit heeft hij niet eenmaal gepleegd, maar herhaalde malen. De meeste lieden zullen zich afvra gen, hoe dit toch mogelijk is aan een ondergeschikt bediende, die cr.kel werkzaam was voor rekening van den ontvanger der statie. Deze laatste heeft "t ongelijk gehad een blind ver trouwen in dezen ondergeschikte to stellen, terwijl van den anderen kant toch ook mag aangehaald worden, dat in Maart of April een controleur nog boeken en kas. van den oneerlijken B.j heeft nagezien en alles juist heeft be vonden I Dat dit op bestuurlijk gebied een na- sleepje zal hebben, zal niemand betwij felen. De ontvanger schijnt reeds in on bepaald verlof te zijn gesteld. De vraag komt jiu op; wat heeft B. met al dit geld gedaan en wat heeft aanleiding gegeven, lot liét plegen van die verduisteringen om ten slotte met de geheele kas op den loop te gaan. Dit is voor het oogenblik nog een raadsel. Niemand" heeft er tot lviertoe 'eenige aanduiding over kunnen geven. Wel wordt vooruitgezet, dat hij zou gespe culeerd hebben en dat hij steeds voort ging met cenen put te maken, om eenen anderen te dempen. Dit alles zijn slechts veronderstellingen, want niet tegenstaande de .opzoekingen gedaaln, zoowel door het parket als door het be heer der ijzerenwegen, is er daarom trent maar hoegenaamd niets gevonden. Ook zijne onmiddellijke omgeving weet niets daarover. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van B. gevonden. Ilij houdt zich zeer wel verdoken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hij de wijk naar Frankrijk zou genomen hebben, dat zoo wat do gewone weg is. die door soortgelijke kerels wordt genomen. Rome, 23 Juni. (Havas.) De nieuwe -Gezant van Italië bij den H. Stoel, graaf de Veechi, begaf zich met zijn gevolg naar het Yaticaan in de ko ninklijke rijtuigen. De stoet werd aan den ingang van liet Yaticaan opgewacht, door de hooge dignitarissen; de Zwiisersche wachten bewezen de eer. Bij bet uitstappen werd graaf de Yecclii begroet door de hoog- waardighcidsbekleeders van de Curie, welke hem vervolgens vergezelden naar de troonzaal, waar de Paus omringd van zijn hof licm opwachtte. Graaf dc Yecclii maakte drie kniebuigingen aan den ingang der zaal en voor den troon, waarna hij zijn geloofsbrieven aanbood Daarop had de nieuwe gezant een prb vaat gesprek met den Paus in de bi bliotlveek van bet Yaticaan. De Gezant bad daarna ook een onderhoud met Kardinaal Gasparri. Yooraleer het Ya ticaan te verlaten, begaf Graaf dc Yec clii zich naar dc basiliek, waar hij bad op het graf van Sint-Pieter. Beraadslaging in de Kath. Unie De Katholieke Unie van Belgie verga derde Dinsdag namiddag onder voor zitterschap van M. Rubbcns. Dc bh. Jaspar, corslc minister, Hcy- man, minister, "Vandevyvere, Poullet, Tschoffcn en talrijke Kamerleden en Senatoren, alsmede de provinciale raadsleden van Brabant, Oost-Ylaandc ren en Namen woonden de vergadering bij. De bespreking liep over de gedrags lijn welke door de Katholieken bij dc bespreking over de samenstelling de bestendige deputaties moet worden j Een man die een dubbel leven leidt Het gestolene bedraagt reeds meer dan 800.000 fr. BOOMEN, TAKKEN, RECHTEN VAN DEN CEBUUR. Ik woon in een dorp, waar mijn huis en grond palen aan mijn gebuur bij middel van ren gemeenen muur. De gebuur bezit een pareboom en appelboom, die maar op een meter van den scheidsmuur staan, en waar van de takken over mijn grens hangende, mij gedurig veel schade veroorzaken. Mijn gebuur is eigenzinnig en kwaadwillig en weigert de takken af te kappen. Welk is mijn reeht ANTWOORD.De hoogstammige boomen, waaronder de pereboom en appelboom moeten op den afstand van 2 meters van de schei dingslijn der twee erven geplaatst worden, ten ware er een ander vast en erkend gebruik in de streek bestond. Indien ze op een minderen afetand staan, is er maar verjaring na 30 jaar, t.t.z, dat de ge buur dertig jaar heeft om ze te doen uit roeien. Hij, op wiens eigendom de takken der boomen van zijn gebuur overhangen, kan dezen laatste dwingan de takken af te kap pen. ZoodU3 zijn de twee boomen in kwestie meer dan 30 jaren geplant, dan maken zij een erfdienstbaarheid uit ten voordeel van uw gebuur. En zij moeten blijven staan. Wat de takken aangaat, moogt gij den gebuur dwingen deze te doen afkappen. Dit recht is onverjaarbaar. Ge moogt ze zelf niet afkappen, Wortels die uitschieten, zoudt ge mogen afhouwen. Voor de takken moet gi] den eigenaar dor bocmen voor het gerecht bren gen, indien hij niet gewillig is. Gij zult zelfs indien gij de schade bewijst, schade en interesten bekomen. gevolgd, voornamelijk in de provincies Brabant, Namen en üost-Ylaandercn. M. Carnoy is sedert Zondag bedlege rig en lijdt aan een ernstige ongeslcla- Maandagavond was de koorts tot 39.6 gestegen. Een raadpleging van geneesheeron werd dan ook Dinsdagnamiddag gehou den. De bh. Lemaire, Ide en Hoet, pro fessoren aajn de hoogcschool van Leu ven, samen met M. Dr Timbol, opziener van den gezondheidsdienst aan het de partement van binneniandsche zaken, hebben vastgesteld dat M. Carnoy lijdt aan een maag- en darmontsteking. Een nieuwe raadgeving had plaats in den loop van den avond. M). Dr Nelis woonde dc raadpleging bij. De genceshceren stellen vast, dat de ziekte een normaal verloop heeft. Ridder van het oere-Iegioen, oorlogskruis Op 4 'Juni 191G was de slag van Yer- dun volop aan gang. Ycrdun, 't is tc zeggen dc cóto 30.4^ waar bet artillerie- Commandant Franco steeds vermist Alle hoop niet opgegeven Generaal Soréano, onder-voorzillor van den Oppersten Raad van Ylicgwc- gen, begaf zich naar het Bestuur der Vliegdiensten waar hij, in aanwezigheid van talrijks officieren verklaarde dat, Jmeer. .Thans is het gebleken, dat De belangrijke diefstal gepleegd dooi den bediende K. B., die niettegenstaan de bij sleelvts tweede klerk was, miljoe nen verwerkte, heeft heel wat ophef gemaakt tusschen het spoorpersoneel maar bijzonder bij do lvoogcre ambte naren, die het beheer hebben van de Nationale Maatschappij van Spoorwe gen. Door toozichters wordt thans een uit gebreid onderzoek ingesteld in de boe ken van den gevluclvten B., die bijzon der was gelast met het betalen van het personeel. Tengevolge dit onderzoek heeft men heel wat ontdekt, dat nog meer ophef heeft gemaakt bij de hoo- gere beambten, te meer daar onvermij delijk de kwestie der verantwoordelijk heid wordt vooruitgezet. Er is thans reeds vastgesteld, dat het ontvreemde en levens ook lvet verduis terde geld, reeds de kleinigheid be draagt van meer dan 800.000 fr. 1 Een sommetje dat waarachtig nog al tellen kan, cn waarmede heel wat te doen valt. We zeggen ook verduisterde geld. In derdaad B., is weer een dier meest zon derlinge lieden, die een dubbel leven leiden. Waar men ook van hem spreekt, eenieder kan niet anders dan zich met den moesten lof over hem uitlaten. Een werker, zooals men nog weinig ontmoet oppassend, streng eerlijk en wat al dit VR. Ik heb meisjes die voor mij te huis per stuk werken. Moet ik voor hen eene pen sioenkaart houden ANTW. Jazeker. Hierna volgt de laatste onderrichting. Thuiswerkers. Een kaart I D (groene kleur) moet door elkeen der werkgevers opgemaakt worden Grijs-blauwe zegels van 10, 20, 30, 40 en 50 cm. en van 1, 2, 3, 4, 5 en 6 fr. moeten gebruikt worden bij elke Ioonbetaling, voigens het hiernavolgend barema van het Kon. Besluit van 23 Ncv. 1926. 1, Vcrzekering8pliehtige Jonkmans van minder dan 18 jaar en vrouwelijke verzekering spliehtigen. Betaald loon. Lijfrentzegels. Fr. 10 of minder 0,10 Fr. 10.01 tot 20 0,20 20 01 30 0,30 30,01 40 0,40 40,01 50 0,50 50.01 60 0,60 60,01 70 0.70 70,01 80 0,80 80,01 90 0.90 90,01 100 1,00 '100,01 110 1,10 111,01 1S0 1,20 121.01 130 1,30 131,01 140 1,40 141.01 150 1,50 151,01 160 1,G0 161,01 170 1,70 171,01 180 1,80 181,01 190 1,90 191,01 of meer 2,00 Do helft der storting is ten laste van den werkgever.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1