l!de Juli-Feest PROTEST Bank voor Oost-Vlaanderen Welk is mijn recht Donderdag Juli 1929 Provincieraad van Oost-P laanderen Een Viae msch Vlaanderen in een onafhankelijk België De Padvinder boven den Oceaan De verkiezing der provin cie-senatoren in Brabant Twee Engelsche onderzeeërs in botsing Eupen en Malmedy De overname der Marken Korkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVe JAARGANQ KUfSHWEf? 158 *T>s».g S-q 1 .n».tr% 20 Centiamen Uitgever J.-Van Nufïei-De Geadt H. Charlotla [Zonop4,0QZona!7,51 E. K. 13 V. M. 21 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Kaxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C. 4^ 4 929 11 Juli is een Feestdag getvor- Katliolieken Vlaamsdien Lands bond i Ze tvordt ten volle uitgewerkt door het aannemen van liet pro gramma van lipt A.C.W. (Algem. den ganach Vlaanderen door. Christen Werkliedenverbond). Xiemand ook ontkent bet belang, Fn dan mag de beiaard spelen, der Gulden-sporen-overwinning I en Vlaanderen wordt als weleer de noch voor Vlaanderen, noch voori beste steun van 't Koningdom en Belgie. Groeningekouter werd (le van 't Belgisch Vaderland. wieg van Vlaanderens vrijheid en maakte later liet Belgisch Stoatsr verband mogeli jk. Ch lrome aan het programma 'aan eertijds, zetten wij onverbiddcllij k den strijd voort voor het onver vreemdbaar recht van pils volk. Werd de Vlaamsche verduldig heid lange jaren op de proef ge steld, hij zooverre dat velen reeds wanhoopten ooit de miskenning van Vlaanderens recht te zien op- honden, thans hebben wij de zeker heid dat de Vlamingen huil volle recht zullen krijgen in <t Belgisch Vaderland. Daarom 'ook wordt dit jaar het Gulden-Sporen-feest in blijde en hoopvolle verwachting gevierd. Want er roert iets in -Vlaanderen Drïing naar ons recht roept zoo luid dat de eisch gebiedend klinkt tot in de hoogste kringen en nu ziet met het in Het bloed des vólks roept VLAAMSCH In Vlaanderen Ylaamscli roept Zitting ran Dinsdag 9 Juli 1929 Voorzitterschap heir Van Wynckel Op dan, mannen en vrouwen 1 op dan jongens en meisjes nog een harden stoot, nog eens luid ge zongen van uit de vier hoeken van Vlaanderen, zoodat Brussel davert bij het dreunen van onzen Vlaam- schen Leeuw. Dan komt de oplossing die Gij verlangt. «Wat Vlaanderen weder worden moet, dat ligt in uwe han den Het Vlaamsclie vraagstuk is gesteld en iedereen geeft toe dat het eerlijk moet worden opgelost. Dit 11 Julifeest moet den wil van 't Vlaamsclie volk met nadruk iloen kennen. Laat dan fier aan uwe huizen en lokalen de leeuwenvlag of de drie kleurvaan wapperen Niemand ontbreke op de Groote Markt, Woensdag avond, om 8 uren, waar onze vereenigingen sa men het Sporcnfeest inzetten Vlaamseli Kunstconcert door de knappe fanfare Kunst en Ver maakt van 't Groen Kruis, met zijne 81 uitvoerders, zang beiaard- concert en Tkebaansche trompetten onze Vlaamsche Letterkunde, onze zullen ons afwisselend een aange name kunstavond bezorgen. Donderdag 11 Juli, om 8 uren s avonds, allen in 't Groen Kruis: Schilder-, Beeldhouw- en Muziek kunst. In Vlaanderen Vlaamsch'- vraagt ons onverbasterd volk, gelijkheid voor alle Belgen. In Vlaanderen Vlctamsch! eisclrt elk Vlaamsch strijdend organisme: Vlaamseh in 't onderwijs van laag tot hoog Vlaamsch in 't gerecht, in 't leger en in :t bestuur, maar vooral eerlijke toepassing van al de gestemde wetten. In Vlaanderen Vlaamsch! dreunt overal 't gezang onzer geest'drifti ge jongens- en meisjesjeugd, cn geen lied stemt ze zoo blijmoedig als 7c zullen hem niet temmen en Mijn Vlaandren heb ik hartelijk lief Er zijn nog wel «slechte door en' die niet lioören willen», maar ze zijn niet meer talrijk, en waar voor hen rechtvaardigheid niet baat, zal de vrees ze wel tot betere gevoelens brengen. Wat Koning Albrecht bij 'de troonrede na den oorlog verklaar de Wij trillen gelijkheid in rechte en in feite, wordt eerlang verwezen- in 't belang van Vlaanderen,, maar evenzeer in 't belang van Belgie. Minister Jaspar gaf plechtig de verzekering ervan in een toespraak dezer dagen gehouden «Wij wil len de oplossing aan het Vlaamsch Vlaamsche Sporenavond: zang, muziek en feestrede. De gevierde spreker II. Gustaaf IJaché, opstel ler aan «De Tijd» en «Het Volk» zal onze harten doen zinderen. Geeft Gij allen uwen steun, tlan volgt in den loop van.liet komende jaar de eindzegepraal zoo wij hem willen. Namens 't Davidsfonds, Kath (hogeschooluitbreiding. VI. Volks ontwikkeling, 't Christen Vlaamsch Verbond en 't Christen Werkers- verbond Groen Kruis), Op weg naar Rome New-York, 9 Juli (Draadloos). De vliegers, die het Oceaanvlicgtuig «Boy Scout-» een oindweegs hebben begeleid verklaarden bij hun terugkeer, dat dé voornaamste moeilijkheid van den start overwonnen was, toen het vliegtuig zich op honderd meter hoogte bevond. Kort voor het vertrek hadden de vliegers nog een groote hoeveelheid brandstof moeten uitladen, daar het toestel anders overbe last zou zijn geweest. Het vliegtuig hoeft het eerste gedeelte van zijn tocht'goed weer, al wordt een sterke mist verwacht. Men schat den tot 50 u. Een radiogram van een Engelseh schip meldt, dat het vliegtuig op 175 mijl uit de kust gezien heeft-,. Een der dvikbooien gezonken Vele slachtoffers vraagstuk geven, opdat in 1930 al- le Belgen met hartelijkheid het vau <]en overtocht op 4, eeuwfeest onzer onafhankelijkheid kunnen vieren. De eenige oplossing die zulks vermag, is deze welke de Vlamin gen ten volle kan bevredigen geen lapmiddelen meer, geen halve maatregelen meer. maar de eerlijke toepassing van het «In Vlaanderen Vlaamsch Dit 11 Julifeest staat dus in het tee ken der overwinning, maar aan de verovering van die gelijkheid in rechte en in feiten dienen alle Vlamingen mede te werken. Ze ligt in verwezenlijking van het doel dat liet Davidsfonds met zijn meer dan 50.000 leden na streeft Ze is de weerslag der werking van Katholieke Hoogesehooluit- breiding, van 't Christen Vlaamseh Verbond Ze wordt de bekroning van het onverpoosd en taai ijveren van dgn Men seint uit Londen. 9 Juli De Engelsche admiraliteit deelt- me lde dat de diiikbooten «H 47» en L 12» met elkaar in botsing geweest zijn. Van den «II. 4/» zouden volgens het eerste bericht slechts twee ledcu dor be manning gered zijn. Een iicl der bemanning van de «L 12» ontbreekt. Later weet men uit Londen nog mee te-deden dat de «H. 47» geramd werd op 52°04 Noord en 5° 82 West. Officieel nieuws Officieel wordt gemeld dat de ramp het leven kost aan 22 officieren en man schappen. De. lijst der slachtoffers wordt door de Admiraliteit- medegedeeld Om 3 1/4 uur wordt de zitting geo pend. Er is veel belangstelling vanwege het publiek. De twee nieuwe bestendige afgevaardigden, do lieer Van Stccnbeiv ghe cn Vander jlecvseli nemen plaats. Hei verslag wordt dan gelezen, waar na M. TliÜYSBAERT (kath.) hot woord neemt om M. De Block erop to wijzen dat een paar onregelmatigheden worden vastgesteld ibij liet indienen zij ner ordemofcie. Dichtkundig gesproken is de dagorde van blaam niet toegelaten. De socialisten en liberalen protesteert n. VAN SMEDEN (soc.) komt tusschen cn verwijt de deputatie dat ze iu papie ren gaat snuffelen- om te kunnen blij ven. Hear VER WILG HEN. Ge zijt geen rechtsgeleerde zegt ge, en gij weet het best. (Alg. gelach.) M. VANDE VELDE (best. afgev.) -- Waarom heeft de raad ons dan aange steld M. VAN IMPE (lib.) spreekt of lie ver aapt Van Smeden na en beschuldigt de katholieken dat ze met de fronters kkoord gaan. M. VAN STEENBERGHE (best, af gev.) Bijgevolg de stemming der dagorde van blaam had dus geen be lang (De kath. en VI. Nat, lachen.) Liberaal Van Impe, kgiiit- dan iets vertellen over wat «Le Bien Public» had geschreven. «Een hevig incident- ontstaat dan, daar bij M. Dc Bruyne verwijt «Leve Borms te hebben geroepen. Er .wordt geroepen en geschreeuwd. M. DE BLOCK (soc.) verwijt- dan de katholieken dat zo nog niets gedaan hebben voor de Vlamingen. (De katho- 1 ieken protestceTou) M. RONSE (b.?A afg-O En bet Kristen Werkers verbond dat voor^ de socialisten is opgör.öden met eeir pro gramma om do Ylaamseiie kwestie op te loosen M. DE BLOCK nr oi bekennen dat. het zoo is. Hij gut- dan verdei om de bestendige depunüe af tc keuicn. Heer VERjWJLGRE N. De dag orde van M. De Block was wel voorba rig. Ge kunt toch de Deputatie r iet. af keuren als ze nog geen daad heeft ge steld. Ten ander elke partij heeft hare vrijheid behouden en haar kandidaten gesteld. De socialisten stemden met 25, de liberalen met 15, de katholieken, 4.2 stemmen. De fronters onthielden zich. Was er een meerderheid, ja of neen De socialisten en liberalen zijn kwaad omdat we in blok staan en we ons niet laten verdoelen (Toej. bij de kath.) M. COOL (VI. Nat:) vraagt dat een einde zou gesteld worden aan het ruzie maken en dat er zou gearbeid worden. Liberaal van Impe kiomt weer tus- schcn om dc bestendige Deputatie af te keuren. Heer VAN STEENBERG-HE (best., afg.) verwijt de socialisten en liberalen dat ze hier politiek spel spelen, maar dat te Luik dezelfde toestand 'bestaat. W c zien dat de nationalisten het zelfde princiep van godsdienst huldigen en is dan ook begrijpelijk dat wij voor do godsdienstige belangen op hen rekenen (Dc soc. en lib. beginnen te huilen.) Gij- liberalen wilt steeds de vader landsliefde in pacht hebben. Tot M. Be Block zegt hij dat- de socialisten te Luik geen blaam hebben gestemd, daar ze wel wisten dat het onwettelijk is. Er wordt dan nog een en and^T ge zegd over de E.V. Medegedeeld wordt dat Van Smeden en Dc Meyer hun ontslag gaven in het bureel. M. VAN BRABANDT (kath.) zegt dat ze zich zullen onthouden. De libéra len en socialisten verklaren het ook. De stemming geeft als uitslag. Al witte briefjes. Er is een stem voor M. De Bruyne en oen voor M. Schelfhout. De goeverneur stelt dan voor nog voor 16 Juli bijeen te komen. M. Verwilghen stelt voor op 12 Juli tc vergaderen. STEMMING. M. Schelfhout wordt met 33 stemmen verkezen als ondervoorzitter M. Mal- thys met 36 stemmen als so'kretaris. Daarop vragen dc VL Nationalisten vrij af op 11 Juli voor de bedienden en op de -gebouwen de leeuwenvlag te hangen. Na een uur beraadslagen wordt beslist iWoensdag, om 3 jiur, tc zetflep.%i Dc liberalen en socialisten die samen het kartel gevormd hebben in den pro vincieraad van Brabant bobben c-en ge meenschappelijke lijst voorgesteld voor de verkiezing van dc provineïesena-to- rcn. Die lijst bevat de namen van 3 libe ralen en 2 socialisten. De Katholieken hebben eene lijst ingediend piet dno Kandidaten de hh. Leyniers, Van Over bear en De Becker Remy. De toestand, doet zich thans zoo voor dat in geval de vier V l-uanischc nationa listen tegen iedoren kandidaat stem men of zich onthouden, de katholieken hun derden kandidaat verliezen. Het weze opgemerkt dat in dit geval ook de liberalen er hun derden kan. didaat doorhalen Die kandidaat munt uit door zojn antidem-icijatische en an- tivlaamsche gevoelens. Stappen bij de Duitsefie regeering Darijs, 9 Juli. (Ila-Vas) Do «Echo de Paris» publiceert, volgend telegram Berlijn. De kwestie van Eupen en Malmedy werd definitief geregeld te Locarno, doeli de Duitache nationalisten vatten het zoo met op. In weerwil van alie akkoorden zetten zij, hun agitatie dienaangaande voort en nemen iedere gelegenheid te 'baat voor de verspreiding van hun propaganda. Gister zijn de vertegenwoordigers van sommige groopccringen van Eupen en Malmedy bijeengekomen te Bonn. Aan het Ministerie van Buitenlandsche Za ken evenals aan het Ministerie der be vrijde gewesten, hebben zij een re kwest gezonden, waarbij cle teihigjkeer tot het moederland wordt geeisefht. De rechische bladen noodigen de Rijksregeering uit om rekening te hou den .met dit verlangen, in den loop van do e.k. onderhandelingen met Belgie. treffen van het overtollige, op oen tijditip waarop het onontbeerlijke ont brak Drukt den wenseh uit de weeldetaks te zien a/seha//en Vraagt dat, ten ovargankelijken titel, zoude in aanmerking genomen worden de hieronderstaande formuul, waar over de bestuursleden der Syndikale Kamer der Belgische Hofbouwkundi gen en de afgevaardigden der aange sloten benden zich 't akkoord hebben verklaard 1. Het behoud van het huidige stelsel voo de afgesneden bloemen (taks aan den oorsprong) 2. Het herinrichten der weeldetaks, bij den verkoop aan de verbruikers voor de sierplanten der serre, bebloemd cf niet bebloemd Toepassing der taks voor dfc blos<* menhandelaers op 't einde van den dag (geen souche af te laveren aan den klient) 3. De vermindering dar taks op 5 O/O Zij zou niet eischba&r zijn wanneer da prijs 50 fr. per plant niet overtreft 4. Geen heffing van weeldetaks op planten die het voorwerp uitmaken van varhandelingen tusschen beroepsman nen. Bovendien vragen de balanghobbcn* den nog de overgangtaks te zien ver minderen op 1 0/o alsook de afschaffing van do uitvoertaks. Afschaffing van het volgnummer. N.D.R. Wij steunen dit protest uit al onze krachten en hopen dat de wensch der Hofbouwers zal ingewilligd worden. Zijn de Hofbouwers niet da schoonste factor onzer nationale wel vaart Wij hebben reeds gemeld dat cfe on derhandelingen aangaande de overna me der marken, gevoerd tusschen Duitschland en Bolgie,. deze week een aanvang nemen zouden. M. Bitter, Puitsch expert, welke zich voor liet oogenblik te Amsterdam be vindt, waar hij zijne regceriög verte genwoordigd op dc pas begonnen confe- rencie, zal Donderdag te Brussel wezen. Men hoopt dat men voor liet oogen blik aan de beslissende phase der onder handelingen zal zijn. Wij vernemen eveneens dat beambten van het departement van finanties he den avond naar Bellijn vertrokken zijn tüt regeling der oorlogssekwesters. Van een anderen kant heeft M. Gutt, Belgi sche afgevaardigde, zich in verbinding gesteld met M. Van Langonhove, alge meen secretaris bij de- ibirmenlandeche zaken en met M. Deduyscha ever, van finantien. Ilij werd ook ontvangen door baron Houtart. De HOFBOUWERS zijn nist tevre den over de laatste verandering aan de zegelwet. Vóór enkele weken werd ver-* andering gebracht aan de zegelwet bij den aankoop van bloemen. Die veran dering is niet in den smaak gevallen der hofbouwers want ziehier de wensch uitgedrukt door de hofbouwers in zit ting van 20629 De Hoogere Hofbouwraad vergaderd in zitting van 20Juni 1929, overwegende Dat de weelde niet kan bepaald wor den dat hare rangschikking in zake hofbouw enkel aanleiding geven kan tot willekeurigheidDat de zeer hooge prijzen tegenwoordig bereikt docr de hofbouwprodukten, en aan de weelde taks onderworpen, voortspruiten uit de vermeerdering der kosten van teelt, vervoer, enz. enz. Dr.t de kleinhandelaars soms heal groote varliezan te dragen hebben die te wijten zijn aan de bederfbaarheid hunner produkten Dat de toepassing der weeldetaks op de bederfbare waren voor gevolg heeft de prijzen er van te doen stijgen, in zulke mate dat het kli'énteel er van afgekeerd wordt Dat het behoud dezer taks de uit breiding benadeelt van den kleinhandel en gevolgenlijk van dezen der voort brengers Dat de weeldetaks een uitzonderings belasting is, die werd ingesteld tot het Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 Ronae, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats, Herzele Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, DenderleeuwHillegem, Kerekxken, Lede, Mei re, Mcorsel, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker* heid. 1325 Verschillende wijzigingen werden onlangs aari de wet op het dianstcontract gebracht. Deze wijzigingen zijn gewettigd door de steeds toenemende verhooging der levensduurte die de stijging der loonen voor gevolg had: Lezersvragen mij de voornaamste bepalin gen aan te stippen aangaande de toepassing der wet, de opzeggingstermijnen, en de bepa lingen rakende het geval van ziekte van dan bediende. Eerste wijziging rakende do toepassing der wet o'p het dier.stcontract, Deze wet is van toepassing op alle bedien den v/aarvan de jaarwedde 24.C00 frank niet overschrijdt (uitgenomen deze die door Staat, Provincie of Gemeenten bezoldigd worden). Vrceger v/as het maximum slechts 12,000 fr. jaarhjks loon. Tv/eede wijziging rakende de opzeggings termijnen. De opzeggingstermijnen zijn ook veranderd. Deze zijn A. Opzeg door den werkgever aan den be diende gegeven 1) EENE MAAND, 30 dagen, indien 't loon 500 fr. per maand niet overschrijdt. 2) DRIE MAAND, 90 dagen, indien' t loon 500 fr. per maand oversohrijdt. Vroeger nam men het bedrag van 25D fr. loon per maand als grondslag. 3) ZES MAAND, 180 dogen, v/anneer do bediende 10 jaar in dienst is gebleven van den zelfden werkgever. Die bepaling is dezelfde gebleven. B. Opzeg door den bediende aan den werk gever gegeven 1) EEN HALVE MAAND, 15 dagen, indien het loon 500 fr. per maand niet overschrijdt. 2) EEN MAAND EN HALF, 45 dagen, v/anneer het loon 500 fr. per maand over schrijdt. (Vroeger ook 250 fr. per maand). 3) DRIJ MAAND. 90 dagen, v/anneer de be diende 10 jaar in dienst is gebleven van den zelfden v/erkg6ver. Deze bepaling is ook de- zoifde gebleven. De opzeg neemt aanvang van af den eersten dag der maand volgend dezen waarop de opzeg gegeven wordt. Derde wijziging rakende het geval van ziekte of ongeval. De bepalingen der wet op hot diensteon- tract zijn tijdelijk niet toepasselijk bij ziekte of ongeval van den bediende. Deze moet bs- taald worden gedurende de 30 earsta dager» van zijrte ziekte cf van zijn werkonbekwaam heid. Na de 30 dagen mag de patroon een einde stellen aan het dienstcontract mits aena vergoeding yan twee maand loon. Adv. Rodenbaeh,

De Volksstem | 1929 | | pagina 1