T MODERNE LEVEN VaderlaMscMiefde in den Provincieraad van Oost-Vlaanderen I Provincieraad van Oost" V laanderen Een Belg tot Abt-generaal van de orde der Trappisten gekozen Wordt het dan toch oorlog tusschen Rusland en China Juli 1929 De Openbare Schuld Spoorweg- m Staatspersoneel De Nationale Eeuwfeesten te Gent XKXVe JAARGANG NUrïlïtER 165 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Teiefeon 114. s^.ertj 20 Centiemen Uitgever J.-Van Kaffel-De Gendt Publiciteit buiten tiet Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, S Londrcs, E. C. 4. Mot rijker te worden, wordt men dikwijls armer dan mon to voron was. Want rijkdom kost duur en als ver gelding ontneemt hij ons dikwijls alles wat we te voren bezaten en wat groo- ter waarde bad, Verzadiging van een oogenblik doet daarna den honger des te gewel diger nijpen. Er zijn van die afgron den dio meor opengaan naar mate ze meer gevuld worden- Zoo eon afgrond is 'smenschen ziel. Do verzadiging van liet oogenblik doel schreien van honger. Do rijkdom van nu bemantelt de grootste ellende. Dit alles zal ik u geven, indien gij knielend mij aanbidt sprak de verleider lot den Christus op de tinne van don tompol. Had Christus zijn godheid kuuneu verloochenen, bij bad om wille van den grootsten rijk dom der aarde, zijn eigen hoogsten rijkdom verloren zijn rijkdom ware bom armoede geweest, Op denzelfden toon spreekt de ver- loidendo wereld van nu tot den menscb: al wat gij droomea kunt zal ik u ge- von, verloochen 'uw christen zijn on kniel neer. Het vollo Jeven zal ik u geven, do genieting zonder perk of' baud. En in bot schitterend licht der be lofte zijn ze bedwelmd en duizelig toe- goloopon gekomen, en bun eigen rijkdom van natuur en bovennatuur hebben zo prijs gegeven voor ontaar ding en -armoede. v Do drukpers spuwt als een in wer king zijnde vuurberg zijn pródukten over de gelioale wereld rond. Sport is do nieuwe godsdienst en afwisse ling is er bovenmate. Spijs en drank •waron nooit overvloediger en uitge- zocliter dan als nu. Vertooningen allerlei, alle dagen, alle uren. Voor kleinen, voor grooten. Al wat ge uitdenken kunt en meer nog, Sensa ties in 't oneindige. Genot zonder last of gevaar. Huwe lijksbod zonder wiegenlast. Mode veranderd met de dagen, voor alle gelegenheden, voor allo grillen. Alles wat gij droomen kunt! Steek de banden uit en grijp. Oiij leoft iu de rijkste der eeuwen En toch is er nooit meor armoede geweest dan in onze rijke wereld. Voddenromans en riolenbladen kob ben succes uil ontnomen den lust tot ernstige en vormende lezing. De hooiden staan zonder begrippen en de gewotens zonder beginselen Onge lukkiger onterving is niet mogelijk het hoogste goed, do waarheid, ont stolen door dwaasheid en leugens. Als zwakkelingen staan de men sclien in den strijd des levens toe geven zonder weerstand, wiegen zon der kinderen, huiselijke baardeu zonder trouw, handel zonder eerlijk heid, moorden en zelfmoorden zonder aarzeling of wroeging. Heel het mo- derno leven is ziole-zwakkoid. Wees dan rijk aan genot en weelde indien ge ze koopon moet met den rijkdom van uw leven on uw ziole- kraclit; liet is wel zoo. Rijkdom staat dik wijls gelijk met armoede en ellende.. Onze moderne-wereld, overrijkt en verzadigd.is dood arm en lijdt gebrek langs allo zijden. Een tijd moet er komen want de natuur geneest ook baar eigen dat de overzadiging naar bet normale voedsel zal terugvoeren, tot liet juiste midden, dat do walg van bet buiten sporige en ongezonde roepen zal orn evenwicht en matigheid. Zoo ging liet heel de geschiedenis door. Zoo zal bot ook nu weer ge schieden. Want dezelfde wetten bren gen dezelfde verschijnsels voor. De eenige gezonde ».n normale op vatting is de katholieke levensbe schouwing. Zij geeft waren rijkdom van waarheid, goedheid ea schoon heid. Maakt zij armor door onthechting aan ijdelheid en ongeroid zingenot, ze maakt rijker aan hooger goed. De armoede die zij aanpredikt is rijkdom in echten zin. Wanneer zal de wereld bot opnieuw hegrijpen Zitting van Diasdag 10 Juli Ka de verkiezing der provincie-sena tors werden de besprekingen voortgezet. Een huipgeld van 5.000 fr. -wordt ge stemd voor de begunstiging van V'oiXs voordrachten voor Algemeene Ontwik keling. Een hulpgeld van 5.000 Ir. voor de Opgeeischten werd in de 4e Oommiesir verworpen met 10 tegen 10. M VAN DE WATTEYNE. besten dig afgevaardigde, wijst op het feit dat liet de socialisten en de liberalen zijn die tegenstemden uit taktiek tegen de ka tholieken. De 5.000 fr. voor de "Waamsehe Öpge ei=vhten wordt gestemd door de kaino- lieken en de 'aamsehe nationalisten. De liberalen en de socialisten stemmer, tegen. De -80.000 fr.- verhooging voor de jaarwedden der bedienden, (1.700.000 fr.) wordt aangenomen door Katholie ken en V'Iaamschc nationalisten. Libe ralen en socialisten stemmen tegen. De 68.000 fr. vermeerdering voor het verbeteren der banen (1.000.000 fr.) woi dt op dezelfde wijze aangenomen. Een hulpgeld van 5.000 fr. voor bet Algemeen Blinden verbond te Antiver- jien, wordt verworpen. De'400.000 fr. voor onderhoudswer ken voor groote gemeenschappen (100 duizend fr minder) worden verworpen tier tegen'Tien, in de commissie. In der, raad aangenomen, Kath. en Kal. leger. Lib. en Soe. Een hulpgeld van 200.000 fr. voor dc feesten van .1930 ter gelegenheid van Belgie's 100-jarig bestaan, komt ter bc- •preking. M. VAN IMPE (libverklaart d; de liberalen zullen tegenstemmen, niet omdat ze tegen die kredieten zijn, maar omdat ze de bestendige deputatie hui. vertrouwen niet kunnen schenken. M. COOL (Vi. Nat.) zegt. dat de VI. Nationalisten zulle tegenstemmen om dat de Vlamingen hun rechten niet hebben M. VBKWILGHEN (best. dep.) wijst er op dat dit voorstel uitgaat van do vroegere bestendige deputatie en 'bijal dien liberalen en socialisten tegenstem men dan weigeren ze de 200.000 fr. hulpgeld aan bet Provinciaal komiteit en dan zuil ge de verantwoordelijkheid dragen. M. DE BLOCK (soc.) zegt dat de so cialisten zullen tegenstemmen. Als de eeuwfeesten in Gerit niet zulien gevierd werden, dan is het de schuld der Ka tholieke partij. M. VAN DE VELDE (best, dep.), wijst er op dat de eeuwfeesten tc- Cent- zullen gevierd worden ondanks de li beralen en de socialisten. M. VAN DE VELDE wijst op den zelfden toestand die hier beersehle in 1905, toen de liberalen meester waren op bet stadhuis te Gent. De Katholie ken hebben toch de toelage gestemd (toej. bij kath.: protest bij soc. en lib.) De heer GOUVERNEUR deelt- mede, dat het Goovernement 500.000 fr. geef!, op voorwaarde dat de provincie en de stad sameD 325.000- fr. stemmen. De toelage aan liet Provinciaal ko miteit voor de viering van 1930 wordt verworpen door de socialisten, liberalen en Vlaamsche Nationalisten» tegen de katholieken. M. DE BLOCK (soc.), vraagt vat de kalhoOieko 'bestendige deputatie gaal doen, blijven of weggaan. M. VÊRWILGHEN. Ik herhaal 't is geen voorstel van de bestendige de putatie, 't is een vraag om hulpgeld var. 't Provinciaal komiteit. M. DE POP (VI. Nat.) bedankt Jro nïsch de socialisten en de liberalen voor de hulp die ze zijn groep verleenden om de kredieten van Belgie's viering te ver werpen. (Bravo-gcroep bij katholieken). Bij naamafroeping wordt er dan ge stemd over enkele kleine wijzigingen te brengen aan het geheel der begroeiing, j Aangenomen. Do gewone giitijd wordt 'daarop ge sleten* Aan den "Echo de Paris» ontieent «Havas» volgend bericht Dinsdag werd in de abdij van Ci- taux overgegaan tot de kiezing van den nieuwen Abt-Generaal der Cistereiaan- sehe Orde, opvolger van Dom Jean- Bapt. 01 lit rant- de Kerivallan, overleden te Pome, 23 Februari 1.1. Uit alle wereldstreken waren onge veer 70 gedelegeerden aaamgestroomd ïr. de beroemde «aartsabdij». -Zij komen tot Abt-Generaal den Hoogeerwaarden Pater Dom Herman' Smets, abt der alb- dij van V.'esimallo (provincie Anlwer- pen). Dom Heiman Smets werd geboren m 1875. Zijn «inzegening» tot abt dateert van 1911. H. Vincentius 3Zonop4,09Zonal7,44| V. M.21 L. K. 29 H 1 .aftiiÜtfNrMr.y De liberalen slaan en roeren op de trom om er bij het publiek maar in te krijgen, dat zij dagelijks va- derlandschïiefde en ordegeest in pacht hebben. Daarom vallen ze op dc katholieken en verwijten hen, dat ze met de fronters meedoen, dat" ze slechte vaderlanders zijn, enz. Maar met .'de liberalen meegaan ter wille van het smeer, om hunne po litieke en godsdiensthatende doel einden te dienen, dat is de rechte baan voor dc katholieken, beweren zij Welnu voor de katholieken is, J hebben voorgesteld als slechte of halve vaderlanders. Maar nog eens ter wille van liaat en smeer zijn de liberalen tot alles bekwaam. Dn horrendum ZE HEBBENT MET DE FRONTERS MEEGE- STEMD, TEGEN DE KA THOLIEKEN VOOlt DE TOELAGE BIJ DE BELGI SCHE FEESTEN VAN 1930. Dat is nu eens bewijzen dat men het monopolium heeft der vader- landschliefde en der valsehheid. Ze schelden de katholieken omdat ze het eene onmogelijkheid met de li-1 tusschen twee kwaden hei minste Het antwoord der Chinceschc regcenn op het Russische ultimatum Kaar Reuter uit- Nanking se.-nt heeftzelf een verraad van hun eigen ge beralen mee te gaan. Wie katholiek is, kan en mag met de liberalen niet mede om hun godsdiensthatende en anti-vlaamsche gevoelens.. Vooral in deze omstandigheden zou het niet alleen een laffe toegevendheid zijn vanwege de katholieken, maar de minister van buitenlandse]ie zaken aan den pluatsvervangenden Chineesebe zaakgelastigde !e Moskou telegrafisch het antwoord der Cbineeschc regeormg op de -Sowjct-regeering meegedeeld, om het aan de Sovjetregccring voor te leg gen. Het antwoord houdt in dat de Cki- nc'sche zaakgelastigde weldra uit Nan king naar Meskou zal vertrekken, voor zien van volmachten om alle hangende geschillen met liet Russisch commisa- riaat van buitenlandscho zaken te be handelen. Voorts zegt- de nota dat de regeering on liet volk van China steed* gevoelens van vriendschap jegens de regocring ep het' volk van Rusland*hebben gekoes terd, maar onlangs ontdektedat Sow jet-agenten op Chirfeesch grondgebied communistische propaganda voerden, welke strekte om de regeering en het maatschappelijk stelsel in China in ge vaar te brengen Ter handhaving van dc orde hebben toen de overheden in Mantehoerie "bezit genomen van de Chinocsche Ooster- spoorweg en het Sow jet-consulaat te Cliarbin gesloten. De overheden in Mantchoerio hebben gerapporteerd dat de Russische ambte naren aan bet Oosterspoor de bepalin gen der overeenkomst van 1924 niet na kwamen, /oodat bet optreden van clc nationale O'hineescke regeeriug niet aan te merken valt als een schending der bedoelde overeenkomst. T)e regeering te Nanking verzocht dar. de Sowjet-rc-geering le. De Chineezen, die thans in Rus land gevangen worden gehouden, vrij te laten; 2e De Chineezen in Pjosland tifdoen. de tc beschermen tegen aanvallen en on derdrukking. De nota besluit met de woorden Do nationale Chince-sche- regeering zal al tijd Russ'uche burgers en kooplieden good ontvangen, maar de jongste aan houdingen van Russen in Mantehoerie loof, daar die liberale lieeren de on gelooflijke pretentie hebben, als voorwaarde van hun medegaan met katholieken, nog min of meer vra gen de schooltoelagen af te schaf fen voor de katholieken. Dat is ech te judasserij I Katholieken onthoudt liet goed de liberalen zijn en blijven uwe ergste vijanden. In den provincie raad van Brabant, laten ze de ka tholieke, sterkste groep schieten om kartel te sluiten met de socialisten, die zij gedurende de kiesperiodc aangekomen heeft een botsing plaats go- hacl langsheen dé Amonr-strooin tus schen Chineesebe en Russische troopen. Ongeveer 2000 roode wachten zouden liep roef d hebben Mandchoerië binnen te dringen, maar ze zouden teruggesla gen zijn. Men verklaart insgelijks dat de over heden van Mandchoerië het bevel tot mobiliseeren zouden uitgevaardigd heb ben en dat de drie legerafdeclingen van Maudchoerie zich naai' de grens richten. En het, Kellogg-verdrag dan Het huid «New-York World» schrijft dat dc Russisch-Ohineescbe crisis aan het Kellogg-verdrag den vuurdoop geeft. Indien liet conflict niet- op vredelie vende manier wordt opgelost, zullen do andere mogendheden cüe het Kellog- verdrag onderteekenden zich verplicht zien, Je verklaring af te leggen dat bet verdrag waardeloos is of uiot. In de allereerste plaats ligt het aan de Vereenigde-lStaten een vastberaden houding aan te nemen. ONLUSTEN TE MOSKOU Dc vensters van het Chinceschc gezant schap verbrijzeld Men meldt uit Riga aan de Mor ning Post Duizenden werklieden defileerden waren volkomen gerechtvaardigd daar j voor liet Chineesche gezantschap to zij noodig waren om de communisti sche propaganda don kop in to druk ken en om de orde in Mantehoerie to handhaven Wit-Russische troepen ten 'dienste van China Reizigers, die te Cliarbin zijn aange komen, melden, dat verscheidene trei nen met Russische troepen door Chila op den trans-Baikalspoorweg zijn ge komen. op weg naar de grens. Zij waren voorzien van zwaar geschut. Ook moe ten zich veel Russische troopen op de Igrens hebben verzameld. Een ander bericht meldt, dat 50.000 Witte Russen, waaronder velen die in het vroeger tsaristische leger hebben ge diend, door witte militaire organisaties te tSliangai, Moekden, Ticnsien en Cliarbin hun diensten aan China heb ben laten aanbieden. Een eerste botsing ivsschen dc vijande lijke troepen "«Daily Mail» verneemt 17 Juli uil Peking Het spoorwegverkeer TJssuri-Kkarbi- ne-Bagovestehensk werd stopgezet. De dagbladcorrespondenten ontmoet ten moeilijkheden omdat de overheden de perskaarten, door de regeering van Nanking afgeleverd weigeren to erken nen De censuur werd in Mandchocric in gesteld.. Aplgens een bericht te. Peking Moskou waarvan de vensters met stee ncn vcdbrijze-ld werden. Groepen Mongolen doorliepen de straten mot- spandoeken dragende het volgende opschrift «Vervloekt deze wie de hand tegen de Soviets durft op tc heffen. Optimism in Japan «Daily Telegraph» verneemt uit To kio Niettegenstaande het ultimatum der Sovjets en de rapporten van Moskou, denkt de regeering van Tokio niet dat de spanning tusschen China en Rjus- land op een oorlog zal uitdraaien. Boodschappen uit Nanking toegeko men wijzen er op dat dc Nationalisti sche regeering de grootste overtuiging heeft dat Rusland geenszins hot uiterste wil kiezen, en ze niet de f renters de schooltoelagen er kunnen doorha len En nu strijden ze schouder aan schouder met de fronters tegen de nationale feesten lvan 1930. Ka tholieken, en alle weldenkende mcnschen, hoe noemt ge zulke klep pers op zijn Aalsterscji Nog een bewijs dat ze met den duivel zou den meegaan als het maar gaat te gen de katholieken Katholieke vlamingen vooral ge denkt die laffe handelwijze altijd Nu kan iedereen beseffen hoe voor de liberalen de Belgische Vlag beurtelings dient als pluim voor den hoed of als schotelvod om hun hielen aan te vegen Hunne laaste stem ming tegen de toelagen voor de feesten van 1930, is daar de beste streek van gebleven. Periinav.- indexcijfer het gemiddeld indexcijfer overtreft,, een bijzondere womngtoelugo zou worden uitgekeerdda; het geweste lijk bijloon der werklieden steeds in verhouding mèt de werkelijke loonen der plaatselijke nijverheden zou worden vastgesteld; dat de minimum bezoldi ging zoo zou verhoogd worden, dat jon ge bedienden en arbeiders niet langer meer moeten aarzelen om een gezin te stichten; en dat de gezin stcelage voor de eerste drie kinderen eveneens pas send zou verhoogd worden en dat bij 't vaststellen der pensioenen, rekening zou (worden gehouden met de buitengewone toelagen reeds over 1929 toegekend -of nog te verleen en. Die motie is overgemaakt aan minis ters Jaspar en Lippens en aan de Bclgv» sche Spoorwegm aatschapp ij Het Delgingsfonds Do beheerraad van het Delgingsfonds der openbare schuld vergaderde Woens dag en heeft zijn goedkeuring gehecht aan den driemaandelij kseben staat, vastgesteld op 30 Juni. Daarmee zijn de drie eerste jaren der bedrijvigheid van liet Fonds afgesloten. In dien tijd werd 4.710 miljoen vlottende en 1.045 gekonsolideerde schuld gedelgd. De raad heeft, met toestemming der regeering, een verlof zonder wedde toegestaan aan M. Max Leo Gerard, algemeen bestuur der van hot Delgingsfonds. om hem too te laten voor den Volkenbond eene zen ding in liet Uiterste Oosten te gaan ver vullen. De regcering, 't akkoord mot den beheerraad heeft schikkingen ge nomen voor de vervanging van den al gemeen en bestuurder (tijdens zijn aJ> wezigheid. Hot hoofdbestuur en de leden der MechÖsclie afdeeling van liet Kristen Vlaamscli Syndikaat van Spoor- en Staatspersoneel hebben in een algemee ne vergadering opgeroepen om de nieu we loonregeling te 'bespreken, een mo tie goedgekeurd, houdende den wensch dat de bezoldiging van genoemd perso neel onverwijld worden aangepast vol gens de duurtej dat waar het plaatselijk- Het Bureel der Inricht ingskommissio van de Tentoonstelling der Bloemcn- sierkunsten heeft deze week, onder het voorzitterschap van M. Van der Stegen, burgemeester, en in aanwezigheid van Mej. Boonants en M. Oarpentior, sche penen, belangrijke vergaderingen ge bonden, in den doop dorwelke al de vraagstukken die het wellukken de-; onderneming aanbelangen, werden be sproken. De plans werden In hun geheel aan genomen; nadere bepalingen werden ge lgeven nopens de artistieke medewerking en dc verschillende onmisbare diensten voor de werkelijke inrichting zijn ver zekerd. Gent, de stad der bloemen en dc< kunst, zal voorzeker talrijke bezoeker* lokken in Juli 1930*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1