WÊÊÈ\ MÊm m c n Ao bonder moeite. KEuwsminnEM Leed en Liefde Bank voer Oost-Viasnderen mm KLEHSE OA ZET Bulftn^nsshs Bsrïefcten zullen alle vlekken van het linnen verdwijnen indien gij het laat wecken in een zeepsop met Vigor bereid. Vigor in het water opgelost waar men vervolgens het linnen in laat wceken, doet alle onreinheden, die aan het linnen kleven, verdwijnen, zonder er een enkel draadje van te beschadigen. Op die wijze gebruikt, werkt Vigor al zijn hoedanig heden uit en geeft U onberispelijk zuiver en onge schonden linnen. Ziedaar wat de vreugde van den waschdag uitmaakt, die voortaan bijzonder vergemakkelijkt is dank aan Een produkt der fabrikanten van Sunlight Zeep. VERJARING ONZER PRINSES.— Prinses Msrir-José, geboren te Oostende, zal Zendag aanstaande in haar 23sto jaar treden. Ter gelegen heid d:zer verjaring zullen de vlaggen wapperen aan de gevels van de ge meentelijke gebouwen en van talrijke huizen. TE ROME. Maandag is te Rome eeno groop bedevaarders aangekomen uit Pittsburg, Vereenigde Staten. EEN LEVENSRENTE VOOR MAD. WAUTERS. Da regeering heeft be sloten acn de kamers een wetsontwerp voor te leggen, waarbij aan Mad. Wau- ters, weduwe van den gewezen minis ter van nijverheid en arbeid, een levensrente van 24.000 fr. 's jaars toe gestaan wordt. Rekenend op de gunstige stemming van het Parlement, heeft de regeering bsslotsn de ver vroegde vereffening van do rente te bevelen. De bank meent dat het aangroeien der vraag naar kredieten, vraag welke zich uit in son steiging van meer dan nderhalf miljard van de Belgische portefeuille on dit sinds een jaar deze verhooging ten volle wettigt. Men weet tevons dat de Belgische taks sinds de maand Februari op 4 gebleven was, wanneer het te Londen reeds 5,50, ie New York en te Amster dam 5 en to Berlijn 7 bedroeg. VERHOOGING DER ESCOMPTO- TAKS. De Nationale Bank deelt mede dat zij kaar escomptc-taks van 4 op 5 ten honderd heeft gebracht. 20este Vervolg. Dokter Elm verklaarde onmiddellijk dat de kwetsuur geen gevaar opleverde, en de hevigste pijnen weldra zouden voorbij wezen. Terwijl Vcronika nu tot haar zelve kwam- en om haar overkomen ongeval beklaagd word, brachten de bedeinden onder toezicht van den begrafenis-cr- zorger de kist weer spoedig in orde, die met het deksel gesloten werd. Franz was zoo aangedaan, dat hij geen woord kon uitbrengen. Vcionika echter raapte al hare tegen woordigheid van geest en zelfbehcer- eciiing te zamen. Zij stond op, en eerbiedig voor den kerkvoogd buigend, zegde zij Het spijt mij innig, Monseigneur, dat ik op onschuldige wijze aanleiding gegeven heb tot de jammerlijke stoor nis van deze heilige plechtigheid, ik dank God, dat hij alles nog ten beste heeft gekeerd, on verzoek Uwe" Door luchtige Hoogwaardigheid dringend, verder op mij geen acht te slaan, daar ïiiijn schrik reeds geweken is. Intusschcn had de begrafenisstoet zich hervormd, en nam den weg in naar de kerk, waar de uitvaart zonder verdere hindernissen en met de grootste plechtigheid gezongen werd. Als alles in de kerk in de beste orde TREKKINGEN GEDURENDE DE MAAND AUGUSTUS. 1 Oogst, Ge meentekrediet 1868 3 t. h. 1 Oogst, Leening van Verviers 1873. 3 ten honderd. 10 Oogst Leening der Verwoeste Gewesten 1922, 5 t. h. 20 Oogst, Leening dar Verwoeste Gewesten, 1923, t, h. 20 Oogst, Leoning van Congo, 1888 20 Oogst, Löening der Buurtspoor wegen 1885, 2,5 t.h, MINISTER LIPPENS IN LE BOURGET. M. Lippens, ministe van spoorwegen en luchtvaart, verge zeld door zijn dochter, gebreveteard vliegenierster, heeft Dinsdagnamiddag de luchthaven van Le Lourget, te Parijs bezocht. HET SCHENDEN VAN HET GRAF VAft DEN ONBEKENDEN SOLDAAT Ridder Huysseé',|| van Kattendilkc, zaakgelastigde dec jfederlanden, heeft zich heden morgem?tiaar het Ministerie van Buiterilamlsehé Zaken begeven waar hij, in afwj&ighcid van den heer Hymans, ontvfltóén werd cloor -den b. VanLangenliove. Algemeen Secretaris. Hij had opdracht van .zijne Regeering om navraag te doen naar de nationali teit en de identiteit van de* persoon die zich 'Zaterdag schuldig gemaakt heeft aan de schending van het .Graf van den Onbekenden Sgldaat. Ra de gevraagde inlichtingen verkregen te hebben heelt hij verklaart dhi ïflfct alleen de Regee ring, maar. het gelieele Noderlandsohe volk eensgezind was om een dergelijke daad te schandvlekken. AANHOUDING TE BRUSSEL1 Een zonderling verliefde Een autovoerdip'^ zekere August Van- dermolte, 28 jaar 'oud, wonende in de Zwaardstraat, te Brussel, niaakto sedert vier maanden hét-hóf aan een jonge Ita- liaansche Jnlietfo Di-Meo, wenende met liaro outdere in dezelfde straat. Het meisje wilde echter van hem aiet we ten en Vandermot-t© had liaar dan ook reeds verscheidene smalen bedreigd mei een revolver. Dinsdag namiddag ontmoette de au tovoerder do jonge italiaansche en, on der bedreiging inet zijn revolver, dwong hij haar hein te vérgezellen naar het bureel van den burgerlijken stand, voer liet vervullen der pleegvormen van den burgerlijken stand, voor hun huwelijk. Door schrik 'bevangen, had het meisje do papieren göteekend, was toen naar liuis gesneld em had lrare ouders in ken nis gesteld mot-liet gebeurde. Kort na- ding kwam Vaudcrmotte ook in het huis, haalde zijp revolver voor den dag en zegde aan de ouders dat, hij hunne dochter zou doodschieten, indien zij zij ne vrouw niet Wilde worden. De kerei ging daarop mfcir zijne woning, rond 7 ure van den avond 'begaf hij zich naar den koer en schoot er tweemaal den revolver, af in de lucht. De opgeschrikte geboren snelden toe, doch de zonderlin ge verliefde was er reeds opnieuw uitge trokken. Hij ging; post vatten op den hook van de Huïdenvetterastraat, in de meening dat de.jqnge Italioansche wel langs daar zou kómen. Hij werd er aan gesproken door een policioagent, die hem aanmaande zi jn wapen af te geven. Do kerel kwam 'ebhter in opstand en bracht den jioliéicman verscheidene slagen toe. ,Niettemin kon de woestaqrd naar het kommiasariaat van elo* Priem- straat overgebracht:-- worden, waar M. Van Fraehein, -hldp-kommissaris, 'hem deed opsluiten ?ér beschikking van het Pakket. EBN BRUTAAL N»an TE ST-JOOSY-TEN-OODE Eenigen tijd geleden, had de herberg- meid Ivoniie Gdtton haar man J.B. Ghns, van Fransehen oorsprong verla ten. Laatetgen oem do pei-soon woont te Mareinelle, Yvonne G. had' werk gevon den in een gelegenheid van de Planten- straat. Guus ontdekte er zijn vrouw en bracht haar met een baksteen een slag op het hoofd toe. De vrouw, werd, over vloedig bloedende, naar het hospitaal vervoerd. De brutale Fransohman werd ingerekend. AUTO-BOTSING TE ST. NIKLAAS De heer Chayée Jan, wonendo in do Statiestraat, 101, to Sint-N'iklaas", die met. zijn auto voornoemde straat door reed, kwam aldaar in botsing met den autobus die den dienst doet tusschen d? stad en ITulst en toebehoort aan den h. Claessens. Alles beperkte zich bij stoffe lijke schade. Proces-verbaal werd door de politic opgemaakt. ERG ONGEVAL? TE WILRIJCK Meisje, doov een auto aangereden. Dinsdag namiddag, terwijl bet acht jarig meisje Elisa Jacobs, wonende Boomschc steenweg to Wilrijck, volop aan liet spel was, is liet. kind,' men Weet niet hoe, plots onder een vooilbijrijden den autotrekwagen met sleepwagen ge sukkeld. Zwaar gekwetst werd' het kleine - slachtoffer opgenomen en naar dc ou- - dcrlijkc woonst gevoerd, waar hot deer een bijgeroepen geneesheer word ver zorgd. De toestand van liet- kleine slacht of- s lioogst bedenkelijk. HET BRANDEND VLIEGTUIG TE THIENEN Redding van een jonge arbeidster fheophile De Ruyter, van Boeslintor die aan de gevolgen zijner brandwon den te Thienen bezweek in de omstan digheden welke wij gemeld hebben, be wind zich niet alleen in het zakken ma gazijn der suikerraffinaderij, toen het brandend vliegtuig op het dalk van liet gebouw plofte. De 19-jarige Maria Van- aersehot, woonachtig te RJillaer, was daar eveneens aan don arbeid. Zij werd echter niet, zooals De Ruyter, besproeid met de naplila uit den on ploften bak van liet vliegtuig. De jonge arbeidster verloor nochtans liet bewustzijn, ver slikt .door den rook van de in brand ge raakte zakken. Op gevaar van zijn leven is Louis Boddaert, geboren in 1882, wo nend Bipelboomstraat, to Thienen, in liet laaiend magazijn godrongen en on heeft Maria; Vanaorschot kunnen redden. Deze liad gelukkig geen letsel Mimen. DROEVIG ONGEVAL TE IVïEEMEN In de Bruggefetraat gebeurde er liicr con droevig gerij on.geval. Dc genaamde ITector Vcrhacglie, 21 jaar oud, daglóo- ner, wonende Alhier Briïgsehe poort, diende als tweede geleider voor oen ge span van twee Wagens aaneengohecht. De laatste wagpn was geladen met steengruis. Dooreen schok van het wiel viel Verhaegen, gp den grond en de wa gen bolde hem over liet lichaam. Da gekwetste werd opgenomen en in eeno naburige woning gedragen, waar hij de zorgen van ecp geneesheer ontving waarna hij naar huis werd overgebracht. Niettegenstaande de hoste zorgen is liet slachtoffer ten gevolge van inwendi ge kwetsuren nög denzelfden avond be zweken. geëindigd was, werd het lijk, met den zelfden stoet als to voren, naar liet kerkhof gedragen, waar, het onder het verrichten der gebruikelijke ceremo niën, in den familiekelder werd bijge zet. Alles liep lot daar toe zonder eenige stoornis op het kerkhof ai*. Doch eronika, alsof het in haar noodlot geschreven, stond, zou het voort pór faal" van den grafkelder niet verlaten, zonder het slachtoffer ie zijn van een nieuw ongeluk. In haar «binnenste triomf zingend dat de deur van den grafkelder weldra acb- Franz en haar ging gesloten worden en het lijk niet meer iusschen haar en hom stond, bemerkte zij den be schutsteen niet, die in den vorm van eene trede, recht voor de deur lag. Dc omstandigheid tevens, dat zij Franz bij het gaan, ondersteunen moest iets wat ze niayr al te gaarne deed had ten gevolge, dat zij niet voor zich uitzag. Kortom, plotseling uitte zij een lui den klaagkreet dio van angst en scherpe pijn getuigde. Zij was over. den steen gevallen, en slechts aan Jan was het te danken, dat- zij in haren val niet ook den graal' me de tegen den grond wierp. Dat tweede ongeval van de baronnes werkte op zeldzame en verontrustende wijze op gansch hare omgeving. Een onverklaarbaar bang gevoel maakte zich meester van allen, die ge tuigen waren van dit niemand scheen den moed te hebben om de baronnes ter, liulp te vliegen. Op ecnen wenk van den bisschop snelde eindelijk het bodiendend perso neel ter hulp, om Veronika, die alleen niet kou opstaan; van den grond te lief feu. Doktor Elm was gelukkiglijk lei plaats cn vroeg haar Mevrouw, holbt gij u ernstig be zeerd Waar voelt gij meest pi pi V Aan mijnen arm mijnen ir u Ach ik moet den aiyn ge broken hebtben, huilde zij. Nauwelijks had zij dezo woorden uit geroepen, of zij verloor het bewustzijn. Ka een ingesteld onderzoek verklaar de dokter Elm, dat do arm niet gebro ken maar ontwicht was aan den schou der cn -gelastte de bedienden de lijideres spoedig naar huis te dragen. Toen de bedienden dit. bevel ginger uitvoeren, maakte dan hem opmerk zaam op den hachelijk en toestand van mijnheer van Panlmyzen. Elm moest tot zijn groot leedwezen bestatigen, dat de on gesteldheid van den kasteelheer niet' van vooibijgaanden aard was, welke verklaring een diepen indruk op al de aanwezigen verwekte. Franz leed aan bene algeheel© uitput ting, wat niet te verwonderen was, daar liij dag en naclit gewaakt en schier niets genuttigd-. Itfjd. En daaibij dan nog, al die schokkende gebeurtenissen en topneelen, die do eene na de andere reeds zijne geknakte gezondheid 'waren ■komen teisteren* Filiaal dei' Alge m eene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235.000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 Ronae, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats, Herzele Markt Wettenen Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindelie Dorp. BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Iiillegem. Kerekxken, Lede, Mei re. Moorse 1, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. Alio Bank- en Beursverrichtingen aan de besta voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker heid. 1625 M. Bene?. Tcheeho Slowaaksch minister, dio Dinsdag op het punt wa3 te verdrinken in het Schlumetzmeer, werd door een Tchecho Slowaskseho padvinder behouden cp het droge ge bracht. Over dit ongeval werden nog geen bijzónder lieden verstrakt. M. Be- nes, die zijn verlof op den oever van hét meer doorbrengt was gaan baden en is in 't water onpasselijk geworden. Mexikaansehe landbouwers heb ben onder elkaar gevochten voor hat bezit van gronden nabij Arizona, inden Vera-Cruzstaat. Het biian was 22 do'odon en 17 gekwetsten. Da overstrcomingon in In iië heb'' ben den omvang eenar ware-ramp ga- nomen. Honderden personen zijn ver drenken. Do spoorbanen staan onder water en da dijken der vaarten zijn doorgespoeld. In verscheidene streken werd het vee door het water meege voerd. Te Hyderabad zijn maer dan twee honderd huizen ingestort. Er zijn zeker tien dooden; doch het juiste aan tal slachtoffers is nog niet gekend. De spo'orwGgbureelén in Zuid- Mandchoerië, die onder Japaansch toe-« zichts-beheer staan, ontvingen bericht dat tijdens een.gevecht tussehen Wit- en Rood-Russen honderd dcoden en gekwetsten vielen Dit gevecht had plaats op 250'mijlen ten Noorden van Vladivostoek. De oudste kerk van Sehleswig- Holstein (Duitsehland) gebouwd in 1154 to Kelling-Hufen, is heelemaal de prooi der vlammen geworden. Het vuur onstond in de pastorij en sloeg over op de kerk, die spoedig in lichte laaie stond. De pompiers moesten zich bepalen bij het vrijwaren der wijk. De klokken ploften neer in het koor en da toren stortte iöts later in met een ver vaarlijk gedruiseh. Er staan nog slechts eenige muren recht van het historisch gebouw. De kerk werd reeds mst vernieling bedreigd door hot vuur in de XVlle eeuw. Toen had men ook het verlies dor klokken te betreuren. Te Berlijn is in het Prosperhos- pitaal Recklinghausen brand uitge broken, waarvan de oorzaak nog niet kon vastgesteld worden. De Westelijke vleugel van het ziekenhuis v/as plotse ling in rook en vlammen gehuld. De brand verspreidde zich met groote snelheid over het geheols middenge bouw en sloeg over naar den Oostelij ken vleugel. Het geheeie bovendeel van het geweldige ziekenhuis viel a«n den brand ten offer. De zieken konden in veiligheid gebracht worden. Rijsel 31 Juli. Uit Bclogne aan Zee wordt gemeld, dat een boerin te Robeeq in een zenuwkrisis haar drie jonge kinderen verdronken heeft. De ongelukkige is daarna in een riviertje gesprongen, waar men haar levenloos hoeft moeten uit opvisschan. Het gelukkigste land van heal Europa schijnt wel hst vorstendom Liehtenstein te zijn, da eenige monar chie van Midden-Europa, die zich tij dens en na de revolutie-jaren hand haafde. Men kan in zes uren van het eene einde van het land nasr het andere marcheeren en onderweg nog een potje bier drinken in de hoofdstad Va- dus. De sneltrein WeenenParijs heeft maar 12 minuten noodig voor deze reis. Maar dit land bezit toch dit voorrecht, dat al zijne inwoners hun brood verdienen. In het verslag van 1928 staat een bedrag van 80 frank aan- geteekend als uitkeering aan den eeni gen werklooze, die eenige weken zon der verdienste was. Uit YVasserkuppe, Rijnland wordt gemeld dat de vlieger Kronfeld Maan dag aan boord van zijn motorloos vliegtuig een afstand van 150 kilometers heeft afgelegd, aldus zijn vorig rekord van 143 kilometers verbaterend. Gansch de plechtigheid werd door dit nieuw ongeval op liet onverwachts wederom verbroken, en reeds wilde het gezelschap in ordelooze groepen naar liet kasteel terugkoeren, als een boer uit het dorp kwam aangeloopen- cn wensch to onmiddellijk den burgemeester te spreken, vermits hij liem iets zeer be langrijks liad toe te vertrouwen Do burgemeester "werd geroepen. De boer ipaakte hem ken baai- dat hij in liet struikgewas van hot bosoh, nabij nalbij de Woudheiiberg een lijk gevon den had' van een manspersoon, en over handigde hem terzelfder tijd het poli- ciemerk dat hij verklaarde in de nabij heid van liet lijk opgeraapt te liebb -n. 'Zoowel uit do beknopte beschrijving van het lijk, door den boer gegeven,als uit het vinden van het pelitdemerk trok de burgemeester liet gevolg dat het lijk moest dit zijn van eenen der reclitbe- ambten, dio tot liet doen van geheime navorschingen in die streek, over eenige dagen gezonden waren. De rijksadvokaat, die de verklaring van den boer had bijgewoond, noodig- de den (burgemeester uit hem onverwijld to vergezellen en beval den boer hen ter plaats te geleiden. Weldra waren de drie mannen op weg naar de hrberg in het boscli. Jovien die alles ter sluiks had afge luisterd, lachte in zijne vuist. Dc boer had bepaald staande gehou den, dat de man zioh verhangen liad, en Jovien wenschte niets boter dan dat. ook de rijksadvokaat, bij liet zien van liet lijk dit gevoelen zou deelen wam, na rijp beraad, had liij begrepen, dat' liet voor hem gewaagd zou geweest zijn de drie smokkelaars over, welke hij zich zocht te wreken, opziclitens den moord, op den beambte gepleegd, in verden king te brengen. Met liet oog op eigene veiligheid, achtte hij het. geraden, zich volstrekt niet meer om deze zaak te bekreunen, maar dé opheldering van het feit aan de policie over te laten. Ook, eens de plechtigheid afgeloopen, en gewapend met dc inlichtingen die hij uit den mond van den boer kwam te vernemen, had de rosse schelm niets beteis gevonden dan zich uit de voeten te maken en in allerijl was hij naai' do Woudherberg geloopen om daar te zien wat er hem te doeii stond, Inmiddels waren do burgemeester mot den rijksadvokaat en den boer in het woud aangekomen. Zij vonden er hot lijk van den agent dei* geheime policie inderdaad, doch... liet lag op den grond en er naast kniel de eene vrouw, een jonge meisje, dat men weldra voor eene zigeunerin erken- de. het ontwaren van dc drie man nen legde zij geheimzinnig den vinger op den mond en fluisterde Hij is dood1, zij hebben hem ver moord Wat zegt gij, vroeg de magistraat, wip heeft liem vermoord 'ft Yervolgt.y

De Volksstem | 1929 | | pagina 2