Opening onzer 3C 6 over de Bank voor Oost-Vlaanderen ruime Lokalen Pupillenscliool Dinsdag Aug. 1929 In. öLg 5-8-11-12/1518-19 Oogst Allerhande Vermakelijkheden Versiering-en Verlichting der Hovingen. FRANK, TEN VOORDEELE VAN LIEFDADIGE WERKEN- VN Concerten. INGANG 2 De Maalboot Prinses Asirid Scheepsramp bij Oostende Vijftien jaar geleden De IVereldreis van de Zeppelin Kerkstraat, 9en2i, Aalst. Telefooa 114. XXXVe JAARGANG IttUSflBlER 180 3Z?gglfc»I&LCL 20 Cenluunan Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt o H. Philomena |Zonop4,32Zona!7,21 E. K. 12 V. M. 23 Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Muxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C. 4. Y/ij ontvangen van de Aalstersche Afdeeling van hot Nationaal verbond voor het behoud dor iBeflgisahe Eenheid het volgende antwoord op ons artikel van 18 Juli 19*29. AVij nemen hit hier volledig over, al drukken -wij ons spijt uit dat dit prpitestantwoord de ele mentairste regels van de waardigheid over het hoofd ziet. Aan den 11e :r Hoofdopsteller van hel dagblad De Volksstem Zijn tegenstrevers doen zeggen wat zij niet gezegd hebben on daarop me! grooto woordon en bombast ten strijde trekken, dat is gemakkelijk maar niet ernstig, Dat doet «De A^oiksstem» in baar artikel van 18 Juli 11. Denkende dat uw dagblad voor noemd artikel zonder grondig onder zoek aangenomen beett, doen wij een beroep op uwe rechtschapenheid om deze enkele lijnen, antwoord waarop we recht hebben in te Iaaschen in uw dagblad. De Nationale Bond voor de Belgi sche Eenheid heelt niet gezegd dat liet vieren van 11 Juli het teeken IS van klassenstrijd en van rassonstrijd. Dat is onzin. Maar wel 11 Juli vieren IN het teolrè'n of IN den zin van klassen strijd of van rassenstrijd, zooals de Fronters en vele verdwaalde Vlamin gen dat doen, DAT is feitelijk in do kaart spelen van al de vijanden van Belgis, en DAT is haat onderhouden tegenover bevriendo landen en tegen over do franschsprekende Belgen. En dat noemen wij twist en tweedracht zaaien. De inwoners van Aalst begrijpen dit zoo goed dat niettegenstaande al het gedoe van do taaipolitiekers het getal vlaggen welke op dien dag wap peren steeds erg onbeduidend blijft. Het is betgeen de toevallige mede werker van do «Do A'olksstem» woe dend maakt en hem tot verwijten aanzet. Wij zijn dwaze monschen, petie terig klein, bekrompen donkers en ollendige dwergen. Maar HIJ is verstandig, kan boeken lozen, beeft breedo gedachten en stamt af van de Aalstersche reuzen. Hij zal wel koelen Laat hem eens zijn hoekon sluiten en de feiten bo schouwen. Als het rasgevoelen hem niet meer zal verblinden zal hij wel moeten bestatigen dat feitelijk het tegenwoordig herdenken van den Gul densporenslag meer haat dan liefde verspreidt, meer verraad en opstand aaupreektdan getrouwheid en gehoor zaamheid. En uw medewerker gaat volstrekt te verre als hij ons zoo maar beschul digt de rol van het Belgisch leger in den wereldoorlog to miskennen en zooa's hij het noemt de heldenfeiten van onze soldaton tot het minimum te herleiden om allen roem en eer aan Frankrijk te gunnen. Frankrijk had in den laatsten oorlog 1,500,000 ge- sneuvoldon. Omdat wij het waagden dit to herhalen aan diegene aan de welke 11 Juli ieder jaar de gelegen heid biodt hun haat uit te spuwen tegen onzen bondgenoot, vond men onze vaderlandsliefde dwaas, eng, ergelijk, miskennend den heldenmoed onzer eigen soldaten. Schrijver van dit artikel en 't moeste deel dor leden van zijn groep denken dat zij do var- diensten der Belgische soldaten van den grooten oorlog veel beter kunnen schatten dan uw toovallig medewer ker dit wel vormag. Hij mag mee spreken Waar vertoefde bij Zonder Mej. Grciner bood bloemen aan do prinses, die na de Schelde te zijn gena- Ons anlw-oord op dozen brief mag jderd om «haar» boot te bewonderen, kort zijn. Er is vooreerst eene kleine te- haf plaats gencmon op het platform rechtwijzing noodig. i opgericht voor do plechtigheid. AA?ij hdbben de opstellens van liet Ten 3 ure stipt, onder een helder berucht manifest nooit -de nolgende'sc-hijiiende zon. hokte de prinses met woorden .in den mond willen leggen een bijltje de koord door welke de boot twijfel volgde hij de oorlogsfeiten van heel, heel verre, ergens in den Haver, misschien ook wel vermaakte hij zich met enkele looden soldaatjes in de uiterst veilige speelkamer van zijne ouders. 't Is ocze beurt nu, die Hoer op merkzaam te maken op dit feit. Wij Anciens van don Yzer ver van te beweren alleen de zegepraal behaald te hebben, maar sprekende in de naam van die masse gesneuvelde makkers die hun leve» opofferden voor hun land, denkon dat hij roemrijke heidon- daden genoeg kan vinden in eon tijd perk veel dichter bij ons indien zijn patriotisme waarlijk zoo eoht is. Waarom zoover gaan zoeken als de laatste slachtoffers nog niet hoolemaal koud zijn. Het patriotismo van uw geëerd dagblad boezemt eerbied in aan de leden van do Nationale Bond voor da BelgischeEenhoid niettegenstaande do menigvuldige verschillen van opinio, die er tusschon heide bestaan. In naam van die vaderlandsliefde zou de Bond 't wenscheüjk vinden dat voor taan Belgen van goeien wil zich met wat meer hoffelijkheid zouden behan delen als er tusschen hen een verschil van opvatting beslaat. Het dool, dat u, zoowel als wij, nastreeft, zuilen we op die manier des ta vlugger he reiken. Dit hopende. Lied ik u. Heer Hoofd opsteller, mijn oprechte grooten. Namens de Aalstersche Afdeeling van 't Nationaal Verbond voor bet der Belgiscbo Eenheid, (Versaniging zonder winstgevend dool), AV. BRECKPOT. dus tegenover hot rechtmatig fierheids- gevoel van do A'lamingen het patriotis mo zot dat het vioren van 11 Juli niet '11 .deelt. 3 dat men op dose wijze een valsehe gedachte, oen kleingeestige opvatting van de vaderlandsliefde verspreidt, op vatting die oneindig veel kwaad in ons land reeds heeft aangericht Daarom schreven we dat zoo te han delen «dwaas was, petieterig klein, er gerlijk. dwergen patv.ibtisine». Aan die woorden hebben we niets te veranderen zij zijn geen aanklachte. tegen personenmaar wel tegen een be paalde handelwijze, togen eon valsehe opvatting. Ons schrijven was oen protest tegen Zondag morgen om 11 ure had do] M. Thad.ee De 'Becker, die een ras- officieele opening onzer 3e Iiandeisfooi; echte Aalstcnaar is gebleven, vertolkt da plaats. Te dim einde vergaderden op del gevoelens van den heer Minister van speelplaats .der Pupillenschool de leden handel en nijverheid. Met een bijzon- van den gemeenteraad met den lieer der luimige improvisatie vergast hij Burgemeester Moyemoen, de oommis- zijne vrienden, doeli hoe luimig ook, sic der Ilandeisioor, leden van de bevat zijne rede ernstige raadgevingen Aalsiersohe handeiskamer, en de verte- voor de Middenstanders. gemvoordigors der H.H. Ministers van Openbare Werken, en van handel en nijverheid de hoeren Van der Vaeren algemeen bestuurder, en De Bodker. De plechtigheid vangt aan met eene «Brabangonne»We stappen hier aan dat do socialisten on fronters, die offi- een gemis aan vadetflandsol.1e fierheid, j eicel tegenwoordig waren zich niet on: che we meenden in de, handelwijze van 1 1 1 den Nation/ale Bond met al de rechtge aarde Katholieke Vlamingen te moe ten brandmerken. -VW De tewaterlating te Hoboken.. Zaterdag namiddag had in de scheepstimmerwerven van Hoboken clc tewaterlating plaats van do maalboot «Prinses Astrid», bestemd voor den re- gelmatigen dienst Oostende-Do\er, en J Aalst. Aan de Aalsterscho handelaiars en deleten. iNa de Brabangonne wordt het woord verleend aan den hoer Bastiaens, sche pen van Openbare Wenken en voorzit ter van het Comiteit der Handelsfoor, die de openingsrede houdt. Deze bij zonder interessante rede drukken we in ons volgend nummer volledig over. Ka den heer Bawtiaens neemt de hoer Gedrinckx, voorzitter der Handelslka- mor wan Aallst en gewest het woord.H drukt namelijk over het groote belang dat eene handolsfoor bijbrengt voor eene handels- en nijverhoidstad ah che het eerste schip is van eene nieuwe kl'ein-nijveraars belooft hij steeds hulp reeks besteld door het beheer van zee- j C11 raadgevingen van de handelskamer. wezen voor het trafiek m 1930. ((Ook de redevoering van M. Geesjinokx Prinses Asfnd, vergezeld' uoor gravin nv-0rdt in een volgend nummer mode- de Lalaing en door graaf d'Oultre- mont, kwam 'kort voor 3 ure per auto uit Brussel te Idobokeii aan. De herto gin van Braband werd bij het uitstap pen geestdriftig toegejuicht. Aan de gedeeld.) Dan brengt M. Van der Vaeren dio Minister Baels vertegenwoordigt do hulde van den Sieer Minister aan de le den van het Oomitoit die de lastige taak scheepstimmerwerf werd ze ontvangen0p zjc]1 nam de 3e handelsfoor in te door MM. Lippens, minister van zeejw<Hrichteii. Hij wenscht hun geluk c,n is zen, Jean Jadot, goe.verneur der Society o,? van overtuigd dat hunne pogingen Generale omringd van vooraanstaande (rijkelijk zullen beloond woijden door personaliteiten. een schitterenden uitslag. De heer Burgemeester Moyorsoen bedankt de Iheeren vertegenwoordigers der Ministers aan dewelke hij hulde brengt in naam dcir Aalstersche bevol king, voor al wat ze voor onze. stad deden. Hij dankt tevens allen die beo hunne bijbrachten voor do inrichting en voor hot welhikkon der 3e handels- foor en verklaart de foor geopend. Daarna worden de stands met grooto belangstelling (bezocht, terwijl een prachtig concert door onze flinke brandweermannen werd gegeven. Y&n af 11 1/2 u. word het publick toegelaten om de handelsfoor te bezich tigen. Aanstonds bemerkte meri do belangstelling van het wik. "We mogen zeggen dat we de ruime zalen der Pupil lenschool nog nooit zoo prachtig sorsierd zagen. De tonLtoonstellers hebben zich goone moeite gespaard om hunne stinds met den grootsten smaak op te richten. Ook bieden de zalen oen prachtig uit zicht dat Ibij allien ido grootste bewonde ring teweeg brengt. In den namiddag werd de foor druk tbezocht. Schoone concerten werden ge geven waarlijk men kan in de foor o.enigc aangename uron doorbrengen. Rond 6 u. wenden de bezoeken wat ge stoord door oen regenbui, dio gelukkig- lijk niet te lang duurde en tot Int sluitingsuur lieersohtc er drukte en geestdrift in do foor. 11 Juli Aderen IiS hot toeken klassenstrijd en rassenstrijd». AVij had den geschreven ut 11 Juli vieren IN het teeken...» Tot ons spijt (bestatigen iwe dat het zotduiveltje die «in» veranderd heeft iu een «is». ITet is niettemin onbegrijpe lijk dat de opsteller van liet verwoed ar tikel hierboven niet. ingezien heeft dat hier slechts een drukfout was. De vol gende zin en 'heel ons artikel overigens wijst er genoeg op dat wij de aange klaagde aanhaling geenszins wilden verdraaien. Wij zijn overtuigd dat een kalme lezing aan dien hoer izijne misop- vatting had doen inzien het had hein dien aanval van verwoedheid gespaard die zeer schadelijk is voor zijne nationa le waardigheid. AVij golooven im mers niet dat persoonlijke aantijgingen moeten gerangschikt worden bij do reeks aan te prijzen mdeijlandsche deugden. Maar kom, die terechtzetting neemt niets weg van de krachtdadigheid van ons protest. AVat ons geergerd had is 1 dat die manifesten werden uitge deeld gedurende het conceit van cl; öhristene Werklieden aan de hondevde toehoorders die geen fronters zijn, maar Katholieke Vlamingen die van nie mand, van niemand hoor lessen van vaderlandsliefde te ontvangen hebben. Indien dit manifest voor hen niet bedoeld was dan moest het aan hen niet uitgedeeld worden, of dan moest het manifest voor de wijze waarop deze Adamingon 11 Juli weren ten minste een woordje waardeering hebben er: duidelijk het onderscheid maken dat u thau3 in uwen brief vooropzet meer nog, een bijzonder begrip van het jpa triotism c had hen m'oeten doen deel ne men aan dezen ATaamsoken en Vader- landschen feestdag. 2 dat men in dit vlugschrift schrijft «11 Juli zaait twist en tweedracht» dat men tegen de 11c Juli de 21e Juli stelt dio de «verjaardag is niet van een veld sla Weerhield. Onder bet gejuich dei* me nigte gleed de massa langaaiam het wa ter in. Kr had vervolgens eene ontvangst plaats in een hangar en clc hertogin van Brabant overhandigde gekoratdes aan bejaarde arbeiders. 'Bij hare hoonrjeb werd 'de prinses nog op eene ware ovatie begroet. ftile fijnproevers varkiezen de pro., tfucton der bisctiultfabrlek DE TOE* KQÏÏI8T, Avenlr Denderleeuw, omdat z9 de bezie zijn Plezierjacht door een Sleepboot gespleten. Talrijke personen verdronken. Oostende, 4 Augustus. Zondag morgen is een boot, waarmee een tach tigtal personen een plleziertoehtje op zee zouden maken, even buiten do ha ven door een sleepboot aangevaren. De uitwerking van de aanvaring was hevig. De plezierboot werd gewoonweg in tweeën gesneden. Al de vakantiegan gers,die zich aan boord bevonden, ge raakten te water. Dooi' den lievigc.n schok vielen ook van de sleepboot ve r scheidene personen in zee de meesten hunner komden door de 'bemanning van de sleepboot gered warden. Van verschillende zijden schoten kleine bootjes te hulp. Men kon er zoo doende in slagen menigen drenkeling in veiligheid te brengen. Niettemin zijn er verscheidene monschen ver dronken. Juiste cijfers kunnen op het oogenblik niet gegeven worden. Wel staat het vaat, dat reeds 10 lijken op het strand aangespoeld zijn. De moeste slachtoffers waren men- sclicn uit Brussel en uit de provincie, die te Oostende hun doorbrachten. oe de aanvaring gebeurde, "s Zondags worden te Oostende, al. en kleine, tot plezierboot-en ingericht waarmede vakantiegangers uitstapjes in zee doen. Tot do ldednstc garnaal booten doen daarvoor dienst. Dit was ook Zondag hot geval en cis visscheraboot O. 21 stak, met een groot aantal personen bemand, in zee. Op hetzelfde oogen'blik voor ook de groote plezierboot «Stad Knokke» uit. Dei'd'e schepen bevonden zich nog in do vaargeul toen zij mot elkaar in aan varing kwamen. Het kleine scheepje verdween on middellijk in de -golvon met al de op- vörenden. Onmiddellijk werden de reddingi- 'v,-erken aangevangen, o. m. door den loodsdienet. Alle pogingen ten spijt telt men tot nog toe 9 dooden, terwijl men nog niet 'heeft kunnen vasistdllon hoeveel ver misten er zijn, daar liet aantal opvaren den niet bekend is. Talrijke personen liepen daarenbo ven verwondingen op. De kapitein van'de visechersboot is er erg aan toe., Op 2 Augustus 1914 liet Koning Albert, opperbevelhebber der Belgische troepen, weten j «De theorie volgens dewelke wij de hondgenooten zouden zijn van de mogendheid die onze grens zou overschrijden na een verkrachting door eene andore mogendheid, is valscli. Buiten tegenbevel dienen vaa ons grondgebied te worden teruggesla gen al id'e troepen dio er zouden op doorgedrongen zijn, zonder zich te 'be kommeren om voor af gaandel ij ken in val van een anderen kant. Den zelfden dag werd de vijfde leger- afdeeling, wier hoofdkwartier zich te Bergen bevond, naiar de Fransolie grens gestuurd. Den 4 Augustus, 's morgens, werd de grens geschonden to Gemme- nich door de Duitsohe ruiterij. Den- zelfden dag, rond 11 ure, werd de sol daat Fonck, van het 2e lansiers, ver- vakantiedagen kenner van zijn eskadron, door de Duitschers gedood te Thimister. Daar mede was de doodenlijst geopend die op 11 November, 1913. - moor dan 40.00.0 niet van eene moordpartij» gn gl-^liet schoon weer ig; alle schoepjes,grootnamen beyaite..* Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaats, 18 Ronse, Abeelstraat2 BIJHUIZEN DER STREEK: Keizerlijke Plaats, Markt Kerkstraat. Kasteelstraat. Dorp. Aalst Herzele Watteren Sottegem Soheldew in deke BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem. Kerekxken, Lede, Meire, Moorse!, St Lievens-Essehe, St LievenS'H&u- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipt geheimhouding Volkomen zeker heid. 1625 Tlalvenvegc den Oceaan. Hamburg, 4 Aug. Bij de direktio van do Hamburg-Amerika Lijn is gis termiddag een radiogram van de «Graf iZieppeli n binnengekomenmeldende, dat het luchtschip zie/li 's middags om 1 uur (Greenwich tijd) op 36o8' N. B„ on 42ol5' AV. L. bevond. De Zeppelin bevond zich toen dus' halverwege den Atkntischen Oceaan. Het radiogram Toesloot met de mede-» deeling, dat alles wel was aan boord. Men heeft tegenwind. Friedrichshafen, 4 Aug. Gis*»? avond om 8 uur 42 werd het volgende draaldlooze telegram van de «Graf Zem pelin» opgevangen. AVij stootcn op tegenwind uit het Zuidwesten. De lucht is bewolkt. On/.e positie is 47o2(y AV.L. en 3oo20' N.B. Alles wel aan boord. Ilot schip scln>: melt. De verstekeling in 'de boeien geslagen. Gibraltar, 4 Aug. Blijkens een hiej; opgevangen radiogram van do «Graf Zeppelin» heeft Dr Eckcner den verstekeling in de boeien laten sluiten hij zal hein aan de politie te New-York uitleveren als laatst o waarschuwend voorbeeld voor moge]ij;k,e opvolgers.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1