LOURDES Vrije Moogere TecMsolie School 23 Bank voor Oost-Vlaanderen Vrijdag Aug. 1929 Teelt n ie he r De Herstelconferentie van den Haag. Een auto in het Kanaal van Terneuzen Christus buiten de school Rood of geen brood Het aanstaande Interna tionaal Eucharistisch Congres. De Scheepsramp te Oostende Auto sliert ail te Ecenvari De grootste Eliegdemonstralie Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telafoati 114. XXXVe JAARGANG NUMMER 194 T~> aa* «rfl ?Q Centiemsn UilgcTer J.-Van Nqflsl-De Gsodt Publiciteit buiten het Arrondissement AXLST Agenlschap Uavao, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 ...it-iurm- >»i i iMiiiuiMi—i in muf1 mi ui'limn—ipiiii i I HUB mil i Mil ■ii—MMi—"TidlBMII H. Sidonius Zonop4,55Zonal6,50 L. K. 27 N. M. 3 AALST Op 14 Oogst 11, zijn 4 jongelingen uitgetreden als f/etliiSWV* Dit is do titel welke men, lot hier toe, toekende in scholen van zelfden aard en graad. De Hoogore Technische Commissie te Brussel, heeft beteekenis, vor ming, voorwaarden, programma's en titel grondig besproken en earlang zal een Koninklijk Besluit verschij nen, waarbij dit alles goed en vast zal bepaald worden. De titel zou niet Ingenieur- 1'rcfttiie/ier, Maar ffliivea'fieiflsingt'" et if Hf zijn, omdat zulks best schijnt te beantwoorden aan het doel dat men zich voorstelt. Iloo het ook zij, zeker is het, dat die type van Technieker noodzakelijk is voor onze Nijverheid en dat vor ming en heslaan daarvan aanvaard en verzekerd zijn. De scholen, welke gemachtigd worden dergelijko diploma's af te leveren, zullen aangeduid worden en onze Hoogore Technische School zal deol uitmaken van die groep. Dit is eon feit van hooge beteoke- nis voor 't Land van Aalst en voor gansch het Vlaamsche Land. Daarmee bezitten wij nu ook, wat in Wallonië reeds sedort jaren be stond. Vijf dergelijke scholen zijn daar voor 't oogenblik in volle actie. Is het dan niot redelijk, dat wij in Vlaanderen ook zulke scholen ha- zitten Nu zuilen onze knapste Volksjon- geus eu Middenstanders ook tot de hoogste Technische posten kunnen opklimmen en nieuwe wegen en nieuwe toekomsten te gomoot gaan. Lang is er gewerkt en gestreden om dit heerlijk stuk te veroveren voor onze zonen, God dank, hot is gelukt Nu is het woord aan do Ouders en aan de Jongelingen, om mild gebruik te maken van dat goed. Nu valt er niet meer te aarzelen noch to talmen. Zou dit zal dat is uit. De werkelijkheid is daar, voor wie ze zien wil en genieten. Zij ligt in ons hereik en dat zonder groote leesten, noch lasten. Zullen onze ge liefde Ouders hegrijpen Laat ons hopen De school zal zich inspannen om het zóó ver te brengen, dat hare kweekelingen t'alle kante zullen ge vraagd, geprezen en...,, geroemd worden Hot reeds gelovord werk is borg voor de toekomst Dat de Ouders dus hun no Zonen sturen naar de Hoogere Technische School en zij zullen er vreugde aan beleven. Een puik Internaat is toegevoegd aan do school. Een brochuur, vermeldende: be teekenis, vorming, voorwaarden en beknopte programma's is te verkrij gen bij den Bestuurder der School, Vakschoolstraat, Aalst. Reeds menige aanvraag is toege komen uit andere Provinciën, Aalst, Land van Aalst, laat u de etreplaats niet ontnemen -W-V Het rapport van de financicele deskundigen Vandaag lidbben de (delegatie? Twee doödcn Gisteravond reed de heer S. Weseels, koopman to Rotterdam gedomicilieerd met 4 schepelingen van het te Selzaete Den Haag het rapport ontvangen van liggende Engelsdhostoomschip Apple- de financicele deskundigen, die een leaf», por auto met razende snelheid onderzoek hebben ingesteld naar de j^gg Ica.naal Terncuzen-Gent. Op een gegeven Oogenblik verloor hij de macht over het stuurhij 'botste te lgen een zwaren paal van de lichtleiding welk afknapte, waardoor de auto kan telde en in het 'kanaal startte. Door het inslaan van de ruiten wis ten 3 Engelsche' schepelingen zich zwemmende te redden. De auto, welke door een brandende lantaarn in de diepte zidhltbaar was, is ongeveer 4 uur later, om één uur des nachts boven water gebracht met de laadboomen van twee schepen. In den- auto lag het lijk van Part. Harding, een omstreeks 30 jaar ouden stoker, afkopt stig uit Portsmouth. Vermoedelijk is hij bij het ongeluk terstond bewuste loos geraakt. Het lijk is aan het hoofd verwond. De bestuurder, de heer Weasels, wordt nog vermist. De socialistische havenarbeiders to Antwerpen hebben Dinsdag weer een et aalt je geleverd van 'de roode onver draagzaamheid. De houtlossers hebben den arbeid gestaakt aan den stoomer «Tilly L.M. Russ», omdat een christen gesyndikeerde aangenomen was. Eerst nadat die werkman doorgezonden was, werd de arbeid hervat. Het rood of geen brood blijft bij de socialisten aan de dagorde. Als de rooden blijven vooruit gaan, lijk ze het nu doen, dan is de tijd niet verre meer af dat zo eenigc tonen lager zullen zingen. Boontje komt wel eens om zijn loontje* waadde van de financieele compensaties, die Frankrijk, Italië, Belgie en Japan, Engeland hebben aangeboden. Behalve een algemeen erkenning van het feit dat hun waarde op zijn best on geveer 40 pet vertegenwoordigt van het bedrag, dat Engeland eischt, schijnen de deskundigen niet veel terrein voor een gemeenschappelijke basis, van over leg te hebben ontdekt. Vanochtend hebben de Japansche Fransche en Belgische gedelegeerden met de Italiaansdhe overleg gepleegd, vermoedelijk omtrent den aandrang van Engelsche zijde om terug te keercii tot de verdeelingssohaal van Spa, De einduitslag dezer beraadslaging dui|dt op eene ontspanning in den toe stand. Hot meerendeel der misverstan den bhjken te zijn opgelost. Hen is liet echter nog niet eens over verschillende kJweSfc^ën. Vergadering der ministers op het Engelsch gezantschap. Woensdag namiddag vergaderden de verschillende buitenlandschp ministers op het Engelsch gezantschap. De zitting 'begon lom 5.30 uur en duurde tot 8 uren. Zij werd waarschijnlijk voorgezeten door M. Jafepar en geopend met eene rede van M. Stresemann, relde welke on geveer een half uur duurde. Vervolgens werd het woord gevoerd door M.M. Briand en Snowden, waarop door IVI. S'tresenian geantwoord werd. Bij het verlaten der vergadering ver klaarden de deelnemers niets te kunnen mededeelen. Dc besprekingen worden Donderdag om 10.30 ure voortgezet. Een Ontbijt bij de persleden. Dc vertegenwoordigersder verschil lende buitenlandsehe bladen geven mor gen een ontbijt ter eere van het inrich tend comiteit van den persdienst op de conferentie van Den Haag. Van 7 tot. 11 Mei 1930 wordt in Car thago het 30ste internationaal Eucha ristisch Congres gehouden. Er zullen niet zooveel deelnemers komen als in Sydney of in Chicago. Maar Carthago zal toch boven Sj'd- ney en Chicago de kroon spannen wat betreft historische beteekenis van dc plaats waar het Congres zal genaden worden. Want hier is de grond gehei- liiojd door den II. Augustanue, de H. Monica, de HH. Fehoitas en Perpetua, terwijl dit laud den II. Koning Lode- wij'k zag sterven. Al verwacht men hier. dat het aanbal bezoeken? slechts in de tien duizenden zal loopen, toch wordt dc voorbereiding om de gasten te ontvangen niet minder ijverig ter hand genomen. Tunis rekent het zich tot een eeretaak om de voorbereiding van het kongres even grootsch uit te voeren als de re- goeringen van Australië en van de Vcr.- Staten* Zonder eenige oonfesöioneele beden kingen verleent de Fransohe regeering aan het uitvoerend komiteit alle moge- lijken steun en medewerking. Zij heeft' aan haar vertegenwoordiger volmacht gegeven om deel uit te maken van het' oomiteit waarvan de Bey van Tunis per soonlijk aan het hoofd staat. De harle lijkheid zal hier de .plaats innemen van de uitwendige praal en luister die Aus tralië en Amerika aan hunne gasten hebben aangeboden. Ministers, regeeringt-ambt eniakende buitenlandsehe consuls, allerlei vereeni- gingen, katholieken, Mohammedanen, Joden, ongeloovigen, alle nationalitei ten en rassen zijn bereid om him melde- werking te verleenen voor een zaak waarin zij een algemeen belang zien om aan de vreemdelingen der heele wereld Tunis in haar ware gedaante te vertoo- nen. Inlichtingen over de reis en het con gres worden gegeven door den E. 11. Joos, pastoor van het lvlein Begijnhof, Lange Violet test raat, n. 255, Gent, als ook in het dagblad «De Volksstem te Aalst. Uitspraak van 'den Zeevaartraad. Van Loocke levenslang en Beauprcz voor drie maand geschorst. De Hoogere Raad voor Zeevaarton- doi'zoek, voorgezeten door M. Vandor- heyden, ondervoorzitter der rechtbank van eersten aanlag te Brussel, heeft Woensdag namiddag uitspraak gedaan in zake de technische verantwoordelijk heid der patroons van de «Joseph II» en van de «Kmoeke», in de schrikkelij ke ramp te Oostende, den 4 Augustus laatst. Het vonnis is zeei* streng voor Van Loocke, patroon van de Joseph II», te gen wie do volgende beschuldigingen weerhouden worden 1. Hij is op den linker kant de haven binnen gevaren. 2. Hij liceft van richting veranderd, zonder zijn mancouver voorafgaandelijk aam te duiden. 3. Hij heeft de reddingsgordels niet in het bereik dei- passagiers gesteld. 4. Hij heeft te veel passagiers aan boord genomen. Tegen kapitein Beauprcz, van de «Knoeke» wordt weerhouden 1. Hij heeft geen rekening gehouden met het feit dat de «Joseph II» zijne signalen niet heeft beantwoord. 2. Ilij had geen voldoende reddings materiaal aan boord. Van Loocke wordt levenslang van het voorrecht in zee beroofd; Beauprcz wordt voor 'drie maanden geschorst. Van Loocke wordt veroordeeld tot de drie vierden der kosten, en Beauprcz tot een vierde. Do liberalen hebben een plakbrief laten uithangen, waarop zij de officieéle school aanbevelen. Wat er op staat geeft iemand van de «Gazet van Antwerpen» volgende be denkingen in (de ,pen Het gaat er van Wetenschap, en vrij van dogma, en dwang... Dat klinkt: «officieel en onzijdig», ziet ge. Waar do socialisten brutaalweg schre ven van clerikaal juk, spreken de libe rale huichelaars van politiek en dwang. Als er iemand wenecht dat de school kwestie buiten de politiek blijve, dan zijn het (katholieken. Ons (dunkt, het zou toch zeer natuur lijk zijn dat een kind van Christen e ou ders christelijk opgevoed worde, en ten volle, hetzelfde recht geniete als de an dere kinderen. Welnu, wat lieel redelijk en natuur lijk schijnt wordt 'betwist en miskend door de vrijmetselarij en liaren aan hang van zoogezegde vrijdenkers. Doch ieder beseft dat het hier slechts een vorm is van godsdiensthaat, en dat het er bij de liberalen en socialisten juist om gaat de kinderen los van Christus en van de Kerk te laten opgloeien. De vrijdenkers zij mogen zich volgens hunne partij schakeer i n g, liboraal, socialist of communist heeten de vrij denkers beoogen slechts dit doel, geen ander «geen Christen in vloed in de school, in het leven, in sa menleving». Waar de Zaligmaker zegde «Laat de kinderen tot Mij komen antwoordt' de vrijdenkerij van ail'le soort Gij krijgt de ziel ider kinderen niet En do ouders, wat zullen die doen voor de ziel van hun kind V- ifthe fijnproevers verkiezen de pro„ tfucien der beschuitfabriek BE TOE- KGiYlSpY, Avenir Denderleeuw, omdat za de besto zijn Twee inzittenden gedood ■Mevr. de gravin van der Burch doodelijk gewond M. Van Goidtshoven, vader, oud-pro- vincaaal-raadslid, burgemeester van Ai- sclie-en-Ratfaël, 73 jaar oud, kwam Dinsdagavond G uur, per auto terug uit Beerwart. Gekomen te Forvillo, op de brug tus- sohen de baan en liet bosoh van Thiri- fou, sprong een band en de auto liep te pletter tegen een boom en kantel'dê toen over in het bosch, met de wielen om hoog. M. Van 'Goidtlhoven was bijna op den slag dood met een schedelbreuk. Zijn chauffeur, Savine genaamd, 55 jaar oud, had de ecliedel ingedrukt en stierf kort nadien. Eene nicht van M. Van Goidtshoven, mevr. de gravin van der Burch, werd opgenomen met ingedeukt borstbeen. Men heeft haai* bij hoogdringendheid geopereerd in het huis van den jacht wachter van het bosdh. Woensdagmorgen was haar, toestand nog stedds onrustwekkend. Het parket van Kamen is Dinsdag avond nog ter plaats geweest. Te 1 uur. 's nachts keerden de magis traten terug naar Kamen, toen hunne auto werd aangereden door een andere auto. De auto van het parket achtervolgde den dwazen rijder en haal'de hem in te Beerwart, waar hij enkel stil hield on der bedreiging van een revolver. Die zal weten wat hem dat avontuur £e zal kosten. Te Cleveland, in den staat Ohio, zal 'Maandag een groot lucht-carrousel beginnen. Het wordt (natuurlijk 1) de «grootste vlieg&emonstratie nog tooit ter wereld vertoond.» Kiet- minder dan 100 vliegtuigen zullen meedingen in verschillende wedstrijden. Feitelijk ri dat één wedstrijd; maar er zijn negen verschillende trajecten. Van negen verschillende plaatsen m de uithoeken van dé Ver.-Staten en Ca nada vertrekken de vliegtuigen en clan komt- het er maar op aan wie van dé honderd mechanische vogels Cleveland het eerst bereikt. De vlicgfeefeten in en om Cleveland zullen een (dag of tien duren. Men ver wacht, dat er die anderhalve weck 300.0Ó0 bezoekers in Cleveland zullen komen om zich aan de demonstraties in de lucht te vergasten. De eeiiste hicht-derby begon gisteren te Santa Monica. Negentien vliegsters doen mee aan de race en zij doen de reis idoor de lucht op haar gemak. Kegen dagen zijn er voor gesteld. Van cle negentien dames 'zijn achttien met haar vliegtuig veilig over de woestijn van Arizona gevlogen. Do etervluchten blijken reeds een slachtoffer geeisdit te hebben. Moj. Marvel Crosson is op de vlucht van San ta Monica naar Cleveland neergestort en te pletter gevallen. Drie andere vliegëters moesten even eens een noodlanding maken, doch brachten er het leven af. 4de yervolg DE VERSCHIJNINGEN EN DE GEES TELIJKHEID Toien ter tijde was de Eerwaardo Heer Peyramale pastoor van Lourdcs. Als men hem den eersten keef over, dc verschijningen sprak, trok hij do schouders op hij beschouwde dit als eene kinderstreek. Maar toen de ver schijningen zich vernieuwden en iedc- ren dag geloofwaardige getuigen hem daarover kwalmien spreken, begon li ij ei: eindelijk zijne aandacht aan fce verlee nen, maar gaf geen antwoord als men zijne persoonlijke, meening daarover vroeg. Op zekeren dag riep .hij zijne drie onderpastoors bij zich en sprak hun ongeveer volgender wijze toe Gij weet welke gierucliten er loopen over zoogezegde verschijningen, die zouden plaats hebben in eene grot bij -de Gave. jk weet niet wat er waar en wat er ver zonnen is, in al die verhalen. Maar wat voor ons, priiesters, van het lioogs.lo belang is in dergelijke omstandigheden, is, dat wij de gTootste omzichtigheid aan den dag leggen. Zoo de verschij ningen echt zijn en een hemelsehen oorsprong hebben, dan zal God ons wei op bet gepaste oogenblik weten te ge bruiken. 'Zijn zij daarentegen enkel verbeelding of worden zij door den dui vel verwekt, dan heeft God onze tus- schenkoms.t niet noodig om het bedrog aan het licht te brengen Tcrzelvertijd gebood hij aan zijnd onderpastoors ooit naar de gr.ot tc gaan en wachtte aldus bedaard het verder verloop der zaken af. llii moest echter niet lang wachten.. Zekeren dag, terwijl hij in zijncèi hof den brevier aan 't bidden was, zag hij een meisje schuchter len verlegen naar; hem toekomen. Kortaf vroeg hij, wie zij w.as en wat zi j verlangde lk ben Bernadette Sou- birous» antwoordde de kleine bezoeks ter. De pastoor kende Bernadiotte niet maar toen hij dezen naam hoorde, ant woordde li ij op barschen loon «Zoo, gij zijfc het... men vertélt drollige din-, gen over u, kind, kom, laten wij eens. binnen gaan». De Pastoor van Lourdcs was een man van hooge gestalte; hij liad een in drukwekkend en streng voorkomen. ofschoon hij gped is», zegde Berna dette, «ben ik toch banger voor dcri pasfoor dan voor een gendarm.» In de spreekkamer gekomen vroeg de pastoor «Welnu, wat hebt gii to zeggen Het kind begon te blozen en had al zijnen moed noodig om de zending te vervullen waarmede het gelast, was. Eindelijk zegde Bernadette: Dc vrouw aan de grot heeft mij opge legd aan de priesters te zeggen dat zij eiene kapel wil gebouwd zien te'Massa- bicille en daarom ben ik hier geko men». Maar w*at is dan nu met die vrouw aan de grot 't Is, eene zeer schöone vrouw die mij verschijnt op de rots van Massa- bieille. «Goed... maar wrie is die vrouw Ivent gij haar Komt zij uit Lour- des Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 Ron8e, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijko Plaats, Her ze le Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillegem. Kerekxken, LedeMeire, Moorsel, St Lievens-Essehe, St LievenS'Hau them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de besto voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker- heid. 1S2S «Zij komt niet uit Lourdes ten ik ken haar niet». En neemt gij dan van iemand die gij met kont, zulke boodschappen aan? Maar M'ijnheer de Pastoor, de vrouw uit de grot gelijkt in het geheel niet aan andere vrouwen Wat wilt gij daarmee zoggegi Ik wil zeggen dat zij schoon is. zooals ancn liet, denk ik in den hemci is. En h/ebt gij nooit haren naam ge vraagd Toch wel, maar dan buigt zij het hoofd, glimlacht en antwoordt niéts. Zij is, dus stom «Als zij stom was, had zij mij niet kunnen zeggen naar u te gaan Welnu, vertel mij eens hoe gij haar, den eersten keer gezien lvebt 1 Dc pastoor begon nu ook zooals alle anderen, den zachten invloed te gevoe len, die van Bernadette uitging. Toen zij geëindigd had, zegde hij op ernstigen loon dat zij die verschi jnin- gen en die zonderlinge boodschappen met ernstig moest opnemen en dat zij zich in dit alles klaarblijkelijk bedroog. Toen heersch'te er een oogenblik stil te. Met groote stappen ging de pastoor, in de kamer over en weder. Dan plotse ling stilstaande zegde hij «Iri ciik ge val moet gij aan de vrouw, die u gezorir den heeft, zeggen, dat de pastoor van Lourdes de gewoonte niet heeft met menschen te handelen, die hij niet kent; dat hij eischt dat zij hareri naar.i zegge en bovendien bewijze dat die naam haar toekomt. Zoo die vrouw recht heeft op eene kapel, zal zij mijne woorden wel verstaan; indien zij zo niet begrijpt, zeg haar dan dat zij zich de moeilé kan^paren nog verdere bood schappen naar de pastorij te sturen». IXt gesprek had plaats den 27 Februa^ ri, na dc elfde verschijning. Den 2en Maart, na de veertiende ver schi jning. verkeerde Bernadette ini klaarblijkelijke verlegenheid, daar do vrouw haar eene nieuwe boodschap op gelegd had voor do geestelijkheid. Toen ging zij weer aankloppen bij den pas toor. Zoo vroeg deze, wat komt gij mij nu weer vertellen Heeft de vrouw we derom lot U gesproken t? T AeryolgL

De Volksstem | 1929 | | pagina 1