De Vakschool 28 LOURDES Bank voor Oost-Vlaanderen Woensdag Aug. 1929 Tragisch Verkeers ongeluk te Antwerpen De Herstelconferentie van den Haag. De wereldreis van de Graf Zeppelin De troebelen in Palestina Landbouwbelangen Zegelwet XXXVo JAARGANG NVHUB ER IS8 Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Taïafooa 114. DagïblAd. 20 Cauiiaman Uitgever J.-Yan Naffat-D* Gandt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST j Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. 0. 4. H. Augustinus Zonop 5,02Zona(6,4o N M. 3 E. K. 10 Het ia steeds de roem geweest onzer Vlaamsche Ambachten ware kunstpro- duoten voor te brengen. In musea, kloosters, kaateelen en oude femiliën vindt men ware pracht stukken, door onze vroegere ambach ten vervaardigd. In alle voorworpen die onze voor ouders schiepen, wisten «e den zegel van hun kunstenaarsziel te prenten. Doch die tijden zijn lang voorbij, helaas 1 Sedert de opkomst der machienen en hunne tospassing op «mbaohtsgebied zijn de kunstambachten geïndustria liseerd. Hier ook gold het, veel en goed koop voortbrengen, en de stukwerken der ambachtslieden werden verwaag loosd, omdat ze te duur waren. Van daar het verkwijnen der kunst ambachten. En toch, kan het schoonheidsgevoel der menschen, tijdelijk door andere gevoelens verdrongen, of op een dwaal spoor geleid worden, na min of meer langen tijd neemt het terug do boven hand. Het is een innerlijke drang inden mensch steeds naar schoonheid te clingen en steeds naar schooner, tot hij zich eens in de eeuwige schoonheid moge verzadigen Daarom verviel het mschienprodukt weldra in ongenade. Het werd een jacht op oude meubel stukken, ijzer-, koper-, tin- en zilver werk, oude teekeRingen, gravuren en boekbanden, enz, enz. Zag men niet dat Amerikanen gan- sche stukkon architectuur opkochten, afbraken om ze ten hunnent terug op te bouwen 1 Zij die grootendeels oorzaak waren voor de industrialisatie tot 't uiterste, tot waanzin toe industrialisatie is immers gelijk met Americanisatie waren de eerste om te reagearen, en de producten onzer oude ambachten te gen overgroote prijzen weg te sleuren. Er is dan gelukkiglijk een kentering gekomen in de goesting der menschen- De drang naar het kunststuk krijgt terug de bovenhand. Maar er ontbreken kunstarbeiders, kunstenaars in hun stiel. Do arbeiders en patroons in den Middenstand hebben dank aan de mecaniseering van hunne werkhuizen veel leeren voortbrengen, maar de hoe danigheid is niet in proportie met de hoeveelheid. De volkstaal had zulke werkhuizen bestempeld met den naam van Meu- belgieterijèn De vraag rijst of er met de huidige nijverheidsprooédés nog kunstproduk- ten kunnen voortgebracht worden. En we zeggen aanstonds, ja, zeker ja. Maar daartoe moetendie het maohien en de huidige instrumenten gebruiken degelijke opleiding daartoe genoten hebben. Het is wat Broeder Denis, der Broe ders der Christelijke Scholen, *co juist schrijft Springt vaak de leelijkheid in 'I oog der nijverheidsartikelen, oh, laten wij toch niet de machine beschuldigen, maar wel de man die de machiene leidt. Is het produkt maar zoo en zoo, dan blijkt het wel dat esthetische opleiding van den maker niet of onvoldoende ge maakt is, of taiet ta maken was, 't is dat hij niet het verschil kent of voelt, tusschen leelijk en schoon, tusschen rationeel- en routinewerk, tusschen formulaire stijl en persoonlijken stiji, 't is dat er geen temperament, geen goesting, geen geest voorhanden is en dat er alleen slenter bestaat Broeder Denis besluit dat er licha melijke hoedanigheid en geesteshoe danigheden moeten tegelijkertijd ont wikkeld worden en hij stelt als ideale oplossing voor Een schoolwerkhuis waarin beide opleidingen samenloopen of afwisselen tot betere nationalisatie van het leerlingenwezen. Wij zijn gelukkig da autoriteit van Broeder Don is hier te kunnen aan brengen tot staving van onze stelling in de kwestie van het leerlingschap. We minnen Kunstambachten 1 Ze zijn er broodnoodig, Er is een wet noodig op het leerling schap. Zij moet er komen in den zin van het verplichte schoolwerkhuis. EEK DRAMATISCHE KERMIS A F LOOP, Drie dooden. Een ontsnapte Eet drama Maandag namiddag, rond liaif vijf, deod zich op den hoeik. dor Zuiderplaats en der Amerikalei een (dramatisch ver keersongeluk voor, dat hot loven gekost heeft aan drie buitenlieden. Een zware vrachtauto, toebehoorend aan de firma V-acum-oil, gevestigd op de Herbtouvillekaai, met vernield op de beide zijden herhaaldelijk het gekende reklaam «Mofoiloil» kwam in eene be trekkelijke snelle vaart gereden van uit de Emile Banningstraat en wou mits eene groote Zwenking de Amerikalei op rijden, toen een groep van vier perso nen, die zich in de richting van de Zuidstatie begaf door het aankomende gevaarte verrast weqdi. Een ijselijk gegil weerklonk en het schijnt dat de verrasten 'het hoofd kwijt geraakten èn niet al te best geweten hebben lioe zjj zich uit 'de voeten moes ten maken. De voerder van den loggen wagen moest gepoogd hebben het viertal té ver mijden, reed daardoor op zoo wat vijf tig centimeters van het voetpöjdJ, remde en stopte enkele meters verder dwars over de tramriggels. Maar ]iet tragische drama had zijn erloop gehad. l3rie ongdlukkigcn, twee vrouwen en een man geraakten onder het voertuig en de breodo autobanden met liet gansohe gewicht van den wa gen waren hen -over het lijf gebold. Het schouwspel was ijzingwekkend. De man lag in eenen bloedplas dood uitgestrekt. De bedde vrouwen lagen fee wusteioos, zieltogend. Het hoeft niet gezegd, dat op die drukke verkeersplaats al spoedig eene dicht menigte nieuwsgierigen samen ichoolde. De van. dienst zijnde agent trof ter stond de noodige maatregelen. Hij deed in allerbaiaBt een geneesheer ontbieden en verwittigde den van dienst rijmden officier van het bureel der Vlaamsche kaai. Al spoedig was dokter Spyers tej; plaatse, die den dood van den man vast stelde en bevool gezien him zorgjwek- kenden toestand in alleihaast de bedde vrouwen naar- het St. Elisafbethgasfchuis over te voeren. 'Ook de lieer pOlitie-officde*r De Boeuf kwam woHira op de plaats dcö on'heils en deed het parket opbellen, onderwijl hij het. eerste onderzoek instelde. Buiten een deskundige en de fotograaf van het parket, die denoodige opmaiinen deed', kwam nog de substituut van den proku- reur des Konings heer Lapaigè, die alle noodig geoordeelde inlichtingen over liet ongeluk inwon.. De weg Middelerwijl had hot vervoer der slachtoffers naai- het St. Elisabeth's gasthuis plaats. Ohderwege overleed een der beide wouswen, terwijl -de tweede, die een schedelbreuk opgekropen had stierf korten tijd na hare aankomst.. De lijken van den man en der tijdiens hèt Vervoer omgekomen vrouw,werden naar liet doodenhuis der Korte DijkStraat overgebracht, dit der tweede" vrouw bleef in het gasthuis. In St. Elisabethgasthuis In St. Elisabethgasthuis ikon men ons don naam medödeelen van .Idle ongeluk kige vrouw die er enkel toekwam om een half uur later den dood in te gaan. Het is zekere Boeialia Beyons, 55 jaar oud, geboren te Beweren en wonen de te Kesael bij Lier, in de Statiestraat. Van het doodenhuis Vanwege het doodenhuis kwaihen wij te welen dat de tweede verongelukte vrouw zekere Maria Beyens, 49 jaar oud wonende te Bevel, Heistraat, 22. Zij i$ de zuster van de hierboven gemelde vrouw en echtgenooto van Frans Lie- kens, geboren in 1877, landbouwer. Deze Liekens is de vierde persoon van de groep, 'die bij toeval heelhuids aan liet ongeluk ontsnapte. Hij vergezelde de slachtoffers Ibij hun overbrengen naaa* liet gasthuis, waarna hij te zeer on- den indruk van het gebeurde, verdween en wellicht zijn dorp vervoegde. Ilei derde slachotffcr Het derde slachtoffer.is zekere Frans öosemans is, 68 jaar oud, wonende te Kassei, Statiestraat^ De nota aan Snowden. Den Haag, 26 Oogst. De vier aan biedende mogendheden hebben nog ver gaderd van gisteren avond half tien tot half één dezen nacht. Na afloop werd medegedeeld dat de nota ajan Snowden gereed was, doch dat men Snowden daarvoor niet wilde wekken. De nota is van morgen om 8,30 uiir aan Snowden overhandigd, namens den heer Jaspia'r in zijn hoedanigheid van president der conferentie door M. Grunne, secretaris der Belgische delega tie. Snowden vindt de voorstellen weer, on aanneembaar. M. Snowden heeft Maandag namid dag de nota van M. Jaspan* beantwoord. Men verzekert dat kanselier van het schaakbord in zijn brief te kennen geeft dat de voorstellen (niet tvdldoening schenken aan de Engelsche eisdhen en dat hij ze dus als onaanneembaar be schouwt. Het Engelsch antwoord is ontkennend Maandag namiddag om 3 üre hebben de Engelselie afgevaardigden hun ant woord aian de 4 mogendheden mede gedeeld. Er werd echter geene mededeeling verstrekt aangaanjdiö den inhouid van dit antwoord. Om 5 u. 30 lieefit sir Hotkey, alge meen secretaris van liet Engelsch ge zantschap een bezoek afgelegd bij de Belgische ministers. Om 7 u. 30, nadat er verschillende onderhouden plaats hadden tusscheii de mogendheden onderling deelde het Engelsche gezantschap officieel mede, dat het antivoord van Groot-Brefcagne ontkennend was. In dit schrijven noemt he't Britsche gezantsdiap de voorstellen van dé 4 mogendheden ontoereikend. Boven Los Angel-es De .«Graf Zeppelin» is Maandagmor gen om lialfacht plaatselijlken tijd (Zondagavond lialf twaalf 'Gireenwich- tijd) boven Los Angeles aangekomen. In veiband met den nevel blijft liet luchtschip voorloopig boven de stad kruisen. In den loop van den dag zou men op het vliegveld Minesfield landen Boven liet vliegveld. New-York, 2b Oogst (Draadloos). Na ger(uimen tijd bóven Los Angeles te hebben gekruist kwam de «Graf Zeppe lin» vanmorgen om 5u.50 plaatselijke tijd, boven het vliegveld Minesfield. Naar schatting 'bevinden zich rondom het vliegveld, dat streng bewaakt wordt, ongeveer één millioen mensehen. Vier honderd landingsmanschappen, onder lending van luitenant Settle, staan ge reed om liet luchtschip te helpen lan den, maar de mist boven Minesfield wordt- in tegenstelling tot do verwach ting steeds dichter, zoodart de mogelijk heid bestaat, dat D'r Eek en er zdoh ge dwongen zal zien een nachtlanding te maken. Marin©vliegtuigen kruisen ho ven het vliegveld on dwinigen partiku- liere vliegers en eportvüegtuiigen zich te verwijderen, aangezien zij bij de landing gevaar opleveren. Vliegers, die zich niet aan dit voorschrift houden, mioeten na gedraald te zijn hun brevet afgeven. Vlot geland Los Angeles, 26 Oogst. (Draadloos). Maandagmorgen even over zevenen (Greenrwicbtijd) is de «Graf Zeppelin» vlot op h|>t vliegveld Minesfield geland. De 'geestdrift ban de geweldige mas- kijkors grensde aan krankzinnigheid toen de luchtreus veilig geankerd was. Te Londen wordt de toestand ernstig geacht. Londen, 26 Oogst. D,o regeering heeft sir Charles Madden, den eersten lord van de admiraliteit, de met vakan tie was, onmiddellijk op zijn post terug geroepen. Do admiraliteit heeft opdracht gege ven iaan den kommandan't van liet vliegtuig moederschip Courageous dat te Malta lag, nmniddellijk naar de Palestij nsche kust op te stoomen. Vliegtuigen schieten op de bevolking Jerusalem, 26 Oogst. Uit Egypte zijn 600 Engelsche' soldaten te Jerusa lem aangekomen. Te Lefta, een klein dorp nabij Jeru salem, werd van uit vliegtuigen op de feevolging gescheten wegens de aanval len op de Joden. Naai* verluidt weiden té Hebron niet 40 maar wel 45 Joden gedood en 47 gekwetst. De Arabieren vielen Kelandii* aan waarbij zo 4 man verloren. Nog meer troepenverzendingen Malta, 26 Oogst. Het. vliegtuigmoe- deröchip C-oumigeous» is met een regi ment infanterie aan boord met bestem ming naar Palestina vertrokken. Bezigheden in September 1. In .Sept-ember is het noodig de gronden stilaan voor te bereiden voor de graangewassen. Ten einde hij de teelt der rogge goe de uitslagen te bekomen is het hoogst wenschehik den bodem stalmest toe te dienen. Na dte onderploeging zal men daarenboven nog 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr. dhloorpotaseh en 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak uitstrooien. Deze meststoffen worden zorgvuldig voor het zaaien diep ingeegd. 2. De teelt der tarwe dient goed be zorgd, daar de'ze meestal verbruikt worj&t als voeder voor den mensch. 2. De teelt der tarwe dient goed be zorgd, daar deze meestal verbruikt wordt als voeder voor den mensch. Stalmest geven is zeer, aanbevelens waardig, en ons steunende op de uitsla gen onzer menigvuldige proeven raden wij aan per hectare d!e (volgende schei kundige meststoffen te gebruiken. Na aardappels 500 kgr. superfosfaat, 150 kgr. ohloor- potasch en 150 kgr. zwavelzuur ammo niak. Aan tarwe na klaver geve men 500 kgr. superfosfaat, 150 kgr. chloorpotafcOh en 100 kgr, zwavelzuur ammoniak. Hier mag men min stikstofmest aan wenden om reden dat, dooi* de teelt der klaver, de grond aan stikstof yerj"ijk| werd. 3. De teelt van wïntergteet is ook 'winstgevend als men niet karig is op de meststoffen. Een gemiddelde (bemesting met stal mest (15.000 a 20.000 per hectare) aan gevuld met 300 kjgr. superfosfaat per hectare, 150 tot 200 kgr. dhloorpotaseh en 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammo niak geeft altoos goede en loonende uit- 4. 'Zet 'de begieitingen van de balkon- planten voort vooral van deze welke aan de zon zijn blootgesteld. DIXl. Filiaalder Algsmeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 Bonse, Abeelatraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats, Herzele M arkt Watteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat* Seheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem. Kerekxken, LedeMeire, Moorsel, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen ean de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen leker* heid. 1S25 VERHURING VAN ROERENDE GOEDEREN Veel missingen worden hier bsgaan voor wat aangaat da toepassing der Zegelwet,Deze nota zet de puntjes op de i, In gevolge art.78 van het zegelwetboek dient de taks van 5 0/o toegepast te worden op de verhuring van Materieel en om 't even welke bijhoorigheden gebezigd op bruiloften,feesten en banketten. Is dus vatbaar voor de taks van 5 0/0 het hursn van Btoelen, schragen, tafels; vaatwerk linden enz* Dionen insgelijks begrepen te worden in de belastbare basis, voor de berekening van de taks van 5 0/o de sommen in rekening ga- bracht door den verhuurder wegens pakking, vervoer, plaatsing, wegruiming der gehuurde voorwerpen en, in voorkomend geval, wegens hunne onderhoudskosten, deze verscheidene dienstverrichtingen zijnde bijzaak tot de huurovereenkomst, De weeldetaks dient berekend ta worden tot het lager half tiental en is door iedereen verschuldigd zoowel door den staat als door de particulieren. De aflevering eener faktuur is verplichtend van af het bedrag der verhuurde voorwerpen, en bijhoorigheden de vijf fr, overschrijdt. 8ste Vervolg II. Zinsbegoocheling. Bcrnadette is dus oprecht geweest 3 daar twijfelt ook niemand meer aaiw I\Iaar, zoo wedervoeren nu de tegen strevers, indien het aan te nemen is dat Bcrnadette zelf geloofde en waarlijk meende wat zij verhaalde, toch kan het gebeuren dat zij slechts gesproken heeft volgens hetgeen haar een verkeer de en ziekelijke inbeelding voor den geest spiegelde. Het onschuldige kind kon het jammerlijk en onbewust slacht offer geweest zijn eener aanhoudend» zinsbegoocheling of hallucinatie. En welke redenen halen zij aan om zulke veronderstelling te wagen Zij spreken ten eerste van zenuw achtigheid. Hare inbeelding kan aange daan geweest zijn tengevolge van een hoogst prikkelbare zenuwachtigheid en dat mocht wel zijn, wat haar al die schijnbeelden voor de oogen tooverde en die woordklanken in de ooren deed ruischen, schijnbeelden die werkelijk nergens en door niemand gezien of ge hoord zijn geworden. Laten 'wij dit straks onderzoeken Opdat bij niemand zinsbegoocheling, zou bestaan, tengevolge van zenuwziek te, is er als allereerste voorwaarde noo dig dat die persoon aan zenuwachtig heid onderhevig zij. Welnu bij Bcrnadette kon men geen spoor van zenuwachtigheid ontwaren. Buitan het asthma of kortbors.tiglveid waaraan zij leed. .hebben de talrijke ge nees lïeer eri. die haar te verzorgen kre gen, nooit eene andere ziekte kunnen besfatigen. En wat inzonderheid de ze nuwachtigheid betreft, noch voor, nocll tijdens, nocli na de gebeurtpnissen aan de grot, heeft men bij haar eenig ver schijnsel van zenuwziekte waargeno men. Van karakter was zij rustig en kalm, volstrekt niet treurig en droome- rig, maar opgeruimd van aard, open hartig en kinderlijk. De zinsbegooche ling of hallucinatie bij Bernadctte, in dien er was, kon aan zenuwziekte niet worden toegeschreven. Doch de tegenstrevers zijn vinding rijk in hunne 'veronderstellingln #n daaróm gewaagden zij ook van gods dienstige opgewondenheid bij Bernadet- te. Immers, zoo spreken zij, indien eene zenuwziekte niet de oorzaak was van de begoocheling, dan kon het wel hare overdrevcne opgezweepte godsdienstig heid zijn, die haar deze droomerijen ingaf, zoo beweerde, onder andere, de goddelooze romanschrijver Zola, doch slechts 35 jaren na de gcbcürtenisseii. Maar boe kan men toch verzinnen dat bij Bcrnadette overdrevcne gods- "vnriicht voor handen waa, daar zij niet. eèns de bereiding tot de eerste H. Com munie had gevolgd, daar. na zeventien verschijningen de zuster die haar dan voor dc bereiding, onder handen had, zulk bitter beklag deed over hare onwe tendheid, verstrooidheid en lichtzinnig heid; daar vrouw Lagues bij wie zij to Bartrés had verbleven, haar moest be rispen, over hare hardleerigheid, daar zij mei moeite de allergewoonste gebe den kon van buiten leeren; daar nader hand de kloosterzuster, na een beris ping moest uit haren mond vernemen «dat zij niet kon mediteoren Ook om aan Bernadctte eene hoogst godvruchtige opleiding te kunnen toe schrijven, moest Zola verzinnen dat jyj te Bartrés, in eene godsdienstige om geving van familie, kerk en dorp had verbleven en dit met zooveel onnauw keurigheden van tijd en plaats, dat do leden van den gemeenteraad het nuttig achtten hem volgend afdoende briefje te schrijvten Bartrés, 31 Juli 1894.* Mijnheer Zola, Het is in naam der waarheid, door u stoutmoedig vervalschst, dat wij leden eienparig protest aanteekenen, togen do van den gemeenteraad van Bartrés, leugens over Bernadette's verblijf in onze gemeente, die gij in uw roman uitls(ravamt. (get.)" Laurent, burgemeester. Capdvieille, Lagues. Dubarry, Pas- quine, Dupos, Lamathe, Poulico, Hous- tane. En niet alleen beging men eene klaarblijkele dwaling met aan Berna- dette overprikkelde zenuwachtigheid o£ godsdienstige opgewondenheid toe te schrijven, waaruit hare zinsbegooche ling zou ontstaan zijn, maar zelfs hare visioenen droegen niet het minste tee- ken van de zoogenaamde zinsbegooche ling of hallucinatie. Immers de zinsbegoocheling of hal lucinatie is eene ziekte, waarover de ge neeskundigen, in de laatste 50 jaren, zooveel waarnemingen en studies heb ben gemaakt dat het thans mogelijk met is mét juistheid vast te stellen en' de voorwaarden onder dewelke de zins begoocheling bij de zenuwlijders nood zakelijk voorkomt en de kenteekienen die het ontstaan der begoochelingen al tijd vergezellen of volgen Indien nu die kenmerkende eigen schappen der hallucinatie in Bernadet te's visioenen te vinden zijn, zoo zoU men met reden daaruit mogen beslui ten dat er bij dit kind zinsbegoocheling» kan geweest zijn. Maar. indien er tusschen de kenmer kende eigenschappen der zinsbegooche ling eri Bernadette's visioenen verschil of zelfs tegenspraak beslaat, dan blijkt het eens te meer en te sterker dat de! visioenen bij het kind gicen bedriegen de zinsbegoochelingen waren, miaai* werkelijke feiten die wij. dus gis. echt nioelein aarw&meiL Xervolgtj

De Volksstem | 1929 | | pagina 1