Waarom naar do Vakschool 19 Bank vcor Oost-Vlaanderen XXXV* aSAHeaaO «UMBER 217 Het lijk in een Valies Donderdag Sept. 1929 Brand in de Telefooncentrale te Gent Het drama in het Parijzrr Gerechtshof Kooimijn ramp in Lorreinen Bij Z' H. den Paus De Moord op de Belgische Missionarissen De Graf Zeppelin opgestegen. Landbouwbelangen De ramp van de lEstella Korkstraat, 9 en 21' Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Da Gendt. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf tflaxlaan. .13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C. 4. HSESffiHSa ~Nog steeds geen licht Taxijs, 16 Sopt. Politiekommissa- r'« Nicolle 'heeft Maandagnamiddag een drietal taxibestuurders ondervraagd, die H. Tecla Zonop 5,34Zonaf 5,55 L. K. 26 N. M. 2 Zekers fabrieken uit de groote ste den loopen de scholen af om honder den jongens van 14 jaar in te lijven. Aan de ouders wordt in dezen zin gesproken Uw zoon wordt onmid dellijk aangenomen en begint vau af don eersten dag goed te verdionen er is bij ons altijd werk. Wordt hij grooter en later gezinshoofd en huis vader, dan geniet hij gezinstoelage, alsmede den geneeskundigen dienst en andere socialo voordeelen. De meeste ouders aarzelen geen oogenblik en slaan onmiddellijk hun zoon af aan de fabriek. Er kunnen zich nu wel gevallen voordoen dat ouders met kroostrijke gezinnen b. v. al boel blij ziju dat de oudste onmid dellijk geld gaat verdienen dat zijn echter uitzonderingen: Niettemin slaan de meeste ouders het aanbod der fabrieken onmiddellijk toe, zonder eenmaal na te denken over bet werk dat hun jongen daar te verrichten gaat krijgen en zonder zicli eenmaal af te vragen is daarmede do toe komst van mijn kind behoorlijk ver zekerd En nu wil ik nog hier niet spreken over het zwaar, vuil, gevaarlijk en ongezond fabriekwerk, zooals het zich meermaals voordoet ook niet over het bedorven midden waarin dat onschuldig kind van 14 jaar op tens te rechto komt. Toch zou men van zorgzame ouders mogen ver wachten dat zij eens op informatici uitgaan alvorens hun kind zoo maar blindelings naar het eerste het beste fabriek te laten gaan. Ilier hebben wij het onkel over den aard van hot werk dat zelfs in de beste voorwaarden aan dio jon gens op de fabriek gaat worden ge vraagd. En over dat' werk is alles met twee woorden te zeggen: geen vakwerk. Die jongens zullon daar, op zijn best genomen, allereenvoudigste be werkingen te doen krijgen, die zij op een paar uren kennen. De fabri kant zet hen dan ook dikwijls in en- treprise om van die jonge, vlugge vingeren het hoogste rendement te krijgen. Zeer dikwijls echter hebben zij eeno bezigheid waar zelfs geen be werking van de grondstof mee ge moeid is b. v. een toestel of machien afzetten, iets in de machion stoken of er uit halen, aan een volwassen werkman iets aangeven of er iets van aannemen, enz. Dat zijn allemaal werken, die geen de minste verstandelijke inspanning van den jöngen werkman vergen op een kalven dag kunnen zij dat werk blindelings verrichten zoadat zij ais automaten ol machiendeelen te werk gaan en van liet w erk eerder een verstompten invloed ondergaan. Wat die lichtzinnige ouders niet inzien of misschien niet willen in zien, het is dat die jongen de schoon ste leerjaren van zijn leven Iaat voor bijgaan zonder iels te leeren Na twee of drie jaren zoo'n werk te heb ben verricht zullen zijn zintuigen en verstandelijke vermogens in plaats van meer open, meer gesloten zijn, en na vijf of zes jaar zal er schier geen spraak meer zijn hem nog tot een bepaald vak op te leiden. En welk is dan het verder verloop? De ouders verkeeren in de mee ning dat de toekomst van hun kind verzekerd is door het fabriekwerk maar die ouders denken niet na. Het spreekt van zelf dat op do fa brieken jaarlijks niet zoovelo oude en onbekwame werklieden afvallen als er jongens van 14 jaar worden aan genomen. En toch zien wij de arbei dersbevolking van die fabrieken niet abnormaal stijgen j 't is dat er regel matig en onafhankolijk van crisissen volwassenen worden afgedankt. En waarom die afdankingen Omdat er betrekkelijk meer licht werk te ver richten is, waarvoor jonge werk krachten volstaan die minder hoeven te verdienen. En wanneer die afdan kingen Juist wanneer die jonge werkman op zyn achttien, twintig jaar, meer loon durft verhopen en juist daarom Besluit: De jongen van 14 jaar die onmiddollijk naar de fabriek gaat verslijt daar den schoonstee leertijd van zijn leven zonder opleiding; en is de leertijd voorbij dan wordt bij af gedankt, is heel zijn leven een ma- nceuver. Ouders Iaat uwe kinderen ean stiel leeren, zendt hen naar de Vak scholen, GanscK het stedelijk net onderbroken Waarschijnlijk voor verscheidene dagen Grojte verwarring in de economische bedrijvigheid der stad Dinsdagnamiddag, rond 3 ai. 45 is tengevolge van enne 'kortsluiting brand ontstaan in don veajdeeler der aanvra gen in de telefooncentrale, Postlioorn- etraiat te Gent. In een oogwenk waren al de draden, waai mede de automatische aanvragen dor nummers (binnenkomen, tot wit gloeiend toe verhit en vielen als stofdra den uiteen. •De prachtige inrichting van den yer- deeler kier aanvragen is op het gelijk vloers van hot Telefoonhotel gelegen en beslaat verschillende ruime zalen. 'Een begin van brand ontstond en bij overmaat van ongeluk kon de brand weer1 niét telefonisch worden verwittigd. Terwijl men ijlings de brandweer ging verwittigen, spande het personeel al zijne krachten in 0111 het vuur mees ter te wonden, door de middelen welke in het gebouw beschikbaar warensnel- bhissohers,, brandspuiten enz. Het per soneel heeft blijk gegeven van groote toewijdingen, en verdient allen lof want in 'n minimum van tijd was alle gevaar voor verdere uitbreiding geweken, al was het 'dat het ergste gevreesd werd. I nderdaad' zijn in de zoldering van liet geliikvloers breede openingen, lan'gs •Waar de draden naar de 'hoogere verdie pingen on den toren opstijgen en langs waar het vuur eone uitstekende- gele genheid zou kunnen vinden om gansch het gebouw in liehto laaie te zetten. Toen de biandweer t-cr plaats was ge sneld was reeds alle gevaar voor verdere uitbreiding geweikon. 'Na een nauwkeu rig nazicht van de verbrande inrichting lieten de pompiers een paar 'bewakers ter plaats en keerden vervolgens naar hunne kazerne terug. Miljoenen schade De aangerichte schalde kan niet bij eerste sohattiug worden vastgesteld, maar tij zal voorzeker miljoenen bedra gen. Aan de delicate toestellen is geluk kig weinig of geen schade aangericht, maar hét prachtig net van duizenden en nog duizenden verbdndingsdraidien van de met grooio technische zorg aangeleg de automatische telefooncentrale is ver nield. 'Ben groot getal bekwame tochnie- kers zullen van noode zijn om do in richting to vernieuwen en het bedrag aan wedden en loonen te betalen zal voorzeker een groot Ideel der herstel lingsonkosten opslorpen. Tot nadere bepaling weze gezegd dat het de draden zijn, tusschen do aibon- nenten en de bureel en gelegen, d.ie ver nield zijn. Gansch het net van ruim '7.500 abon nenten buiten gebruik •Gansch hei stedelijk, dus automatisch not van 7.500 abon nenten is buiten ge bruik. Hoelang de stoornis zal duren kan nsog niet met zekerheid gezegd worden. De vernieuwing der aansluitingen kan wellicht geleidelijk geschieden, maar de herstellingswerken kunnen wel acht da- gom duren en wie weet gocn tien tot veertien dagen? Alle veronderstellingen zijn thans nog mogelijk. En wat vooral betreurenswaardig is, dat is de stoor ing en de verwarring, wel ke dit ongeval lean teweegbrengen in het handels- en bedrijfsleven van de nijverige stad Gent, waar het telefoon net als een onmisbare factor voor do dagolijksche betrekkingen wérd aan zien. mambwb De beweegredenen van het drama. Onderhoerd idoor M. Nicolle, politie commissaris gehecht aan het bestuur van den rechterlijken dienSt, verklaarde M. Philipponet, de moordenaar Ik woon in do rue Rochechaunt, 83. Sinds diie jaar had ik moeilijkhe den mét mijnen eigenaar, M. D., Deze moest mij in den bouw, waar ik woonde lokalen met handelsdoeleinden verhu ren. Do zaak ging afgehandeld wordem toen mijn eigenaar, buten don overeen gekomen huurprijs eeno som eisohte van 30.000 f'r. waarde der overname van het mo'biliér. Ik vond die som over dreven en diende klacht in tegen M. D., in den loop dei maand Januari 1926. Een deskundige M. Vigneron, werd toen aangesteld om de werkelijke waar de van het mobilier te bepalen. Het ver slag was gunstig voor mijne stelling. Op aanvraag van M. D. werd eene tegen schatting bevolen en aan M. Bay- le tr>evertrouwd. Het verslag van id'eze laatste strookte niet met dit van zijn collega en ik kor. vreezen mijn proces te verliezen If et is om ijedkt te doen wedervaren voor wat ik aanzag als eene oneerlijke daad van M. Bayle dat ik be sloot hem neer te schieten. 'M. Eenoit tegenwoordig op het on- derbaor, merkte op K'émaon Doodit men een vader van vijf kinderen cm eene meubel-ge schiedenis Dc misdadiger, antwoordde daarop uiterst kalei Wel zeker, hij gaf mij ongelijk, dan wanneer ik gelijk had. Ik had het recht hem1 te dooden. De teraardebestelling van het slachtoffer De teraardebestelling van M. Bayle vindt Donderdag 19 September op kos ten der staid Paijijs plaats. De godsd;nstige plechtigheid vindt plaats in den «Temple de l.Oratoire». 'Acht dooden cn dertig gekwetsten Nieuwe ontploffingen hebben zich Zondag namiddag voorgedaan in den put St. Charles, \an de koolmijnen Pe- tite-Rosselle, gelegen op de grens van Lorreinen, waar Zondag morgenid! drie mijnwerkers worden gedood. Acht mekanicuns en andere werklie den die bezig waren de luchtverver- schors te herstellen, die waren afgesla gen, werden nu gedood en dertig ande ren gekwetst waaronder velen zeer erg. De pnefekt dei: Moselle is ter plaats geweest. Het getal slachtoffers vergroot Het getal slachtoffers in den put St. Charles van dc koolmijn Petite-Rosselle vergroot. Niet alleen iwerd den toren van den put vernield, maar ooik de elekitrieke centrale. Op dezen oog-en btik telt men reeds 12 lijkonde slachtoffers zijn onkennelijk. Het getal gekwetsten is 25, waaron» der vijf in doodsgevaar zijn. Onder gekwetsten zijn twee inge nieurs. De m-jn is geheel ontruimd. Ontvangst van 15.000 jongelingen Z H. Paus Pius XI heeft /Zondag morgen in de St. Pietersbasiliek het H. Misoffer gecelebreerd, dat bijgewoond werd door 15.000 leden van de ïtaliaan- sohe Katholieke Jeugdvereeniging. 's 'Namiddags stonden al .die jongelin gen 'geschaard 0/) don Simt Damaskus- koer in het Vaükaan. Wanner de H. Vader op den roosachtigen koer kwam, Werd Hij op avne geestdriftige ovatie onthaald. Z. H. sprak do jongelingen toe en drukte op de verklaring van den voorzitter, waaruit blijkt dat het leden tal dit jaar geklommen is met 50.000. Alhoewel de tijdsomstandigheden heel moeilijk zijn, mag de toekomst met veel vertrouwen ingezien worden, want eehoone dingen liggen in het verschiet. De Heilige Vadrr zegde verder doit het Iiem een onuitsprekelijk genoegen deed Zijn zegen te kunnen sphenken aan de jongelingen, gekomen om deel ie nemen aan het Pauselijk Jubilee. Z. II. wees op den overgrooten toeloop van bedevaarders in de Eeuwige Staid. In eene enkele week waren er niet min dan 130 bodevaaiten, zoo uit 'Italië als rit andere lamcien van Europa en uit al de werelddeel en. 't Is het onomstoot- baar bewijs dat lieel de katholieke we reld rotsvast geschaard staat rond den Stoei an Petrus. alle verleden Maandag rieten reisman- Protest van den Belgischen gezant te Nanking 'De Belgische gezant heeft een offi-» den naar het Gare du Nord hebben ver- cieeJe prote&L.cta ingediend bij do na- voerd. Men is er echter niet veel wijzer door geworden en nog altijd is de mocffjcL op Riigaudin in 'n dichten sluier gehuld Werd het slachtoffer in een hinderlaag gelokt De gerechte doktei Muller, die hot -lijk van den vermoorden Kigaudin heeft ge- •chouwd, heeft gisteren verslag over zijn bevindingen uitgebracht aan den onder-, zo aksr echter. Hieruit blijkt, dat Rigau- din veel gedronken moot hebben v oor hij venmooifi weid. De dood is door wurging veroorzaakt. Onmiddellijk na het intreden van der: jclood moet 'het lijk gebonden en in liet valies gestopt zijn. Hieruit valt al te leiden dat de moord goed voorbereid was en d'at Rigandin waarschijnlijk in een hinderlaag ge lold; is. Voor een reisje naar het Noorden van Duischland Het luchtschip «Graf Zeppelin» is gisterenmorgen om 4 u. 11 voor zijn vlucht naar Noord-Duitsohland opgeste gen. Na den start vloog het luchtschip nog één maal over het vliegveld; het verdween daarna snel. Boven het Nedtrlandsche grensgebi-ed 'Reeds vroeg versoheen de «Graf Zep pelin» boven dc Nederlandsche grens. De «Graf» kwam uit de richting van Aken. Ondanks den nevel was de 'Zej> pelin te Kerkrade heel goed te zien; dj ,'loog vrij hoog. Dinsdag morgen tégen half elf werd. bij Ide Duiitstihe grens het geronk van motcren in de lucht gehoord uit de richting van Kaldenkirohen. Een paar minuten later zag men daarna uiit die richting uit den nevel de «Graf •Zeppe lin» opdagen. Do «Graf» kwam snel aangevlogen ïii de richting Venlo. De luchtreus 'bewoog zich over de groote heide, waar het vliegveld ligt en ste vende daarna over Strall-en om in de richting van Tt-gelaar te verdwijnen. Het luchtschip vloog boven het Nleder- landsch gebied op een hoogte van bijna 300 meter. In Kaldenkirchen bliezen die fabrieksfluiten tor eere van het be zoek van het luchtschip. WcrJczaamheden in October 1. Gedurende deze maand wordt de grootste hoeveelheid tarwe gezaaid; 't Is ook het geschikste oogenblik. ,Dit [graangewas is van 't grootste belang voor de voeding van den moneoh, en daarom dient de landbouwer er zijn beste zorgen aan te besteden. Hij moet trachten de grootste en beste opbrengs ten te bekom n met de minste uitgaven. Daarom kwoeke hij goede soorten als de millioenentarwe, de Golden drop ükset, enz. Aa»n tarwe na klaver geve hij als be mesting per. hectare 500 kgr. super fosfaat. 150 tot 20b kgr. ohloorpafcasch en 100 kgr. zwavelzuur ammoniak. Dikwijls zaait men nog tarwe na voe- derheeiten, 'die veelal sterk bemest wor den. Hier zal hij nog diep inoggen 300 ke;r. superfosfaat, 100 tot 150 kgr. chloorlpotasch en 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak. 2. Gedurende de eerste helft der maand kan men nog rogge zaaien. Hier gebruikt de landbouwer voordeelig stal mest. Na onderploegin'g strooit hij op dé snede per hectare 400 kgr. superfos faat. 100 'kgr. chlooapotasdh en 100-tof 150 kgr. zwavelzuur ammoniak. Al dezè meststoffen zorgvuldig dooreengemengd worden voor 'het zaaien gjoed ingeoi 3 Spelt kan men ook Voordeelig kweeken als men deze plant doelmatig bemest. De landbouwer geve daarom een goedé dosis stalmest met 400 tot kgr. staalpakken en 300 tot 400 lk@r. sylviniet. en ploege al deze meststoffen zorgvuldig onder. Voor het zaaien wor den er daarenboven nog 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak ingeegd. 4. In October zal men op winterbed den allerlei koolsoorten -planten als sa vooien. ka'buiskolen, roode kooien, enz. Aan dez'i mag men de stikstof mesten niet onttrekken Voordeelig zal men na liet omspitten en voor het uitplanten per are 4 tot 5 kgr. zwavelzuur ammo niak 'gebruiken, 3 tot 4 kgr. superfos faat cn 2 tot 3 kgr. zwavelzuur potasch. 1 DIXJ, ionale regeeiing ie Nanking, naair aan leiding van den moord gepleegd op den Belg'sclie bisschop Trudo Jans en do twee Belgische Franciscaners. Hij heeft een spoedig onderzoek der zaak en een voorbeeldige bestraffing van de schuldigen ge.eiscbt. Gisteren gaven wij delevensbeschrij ving van Mgr Jans, hier volgt dio dor tweo andere martelaars. Pater Bruno De Weert Het tweede slachtoffer, Pater Bruno De Weert, werd geboren te Vlijtingon (Limburg), op 15 September 1892. Hij maakte den oorlog mee en werd nadien in 192? pjitester gewijd, om even later naai het missiegebied in Cliina te ver trekken, wiet hij nu gevallen is als of fer voor zijn geloof. Zijn broeder, die ook in rle Minde] broederorde getreden is bereidt zicli eveneens voor. om naar de missiën te gaan. Als treffende bijzondorheid kan nog gemeld dat Pater Bruno De Weert be hoord© tot dénze'fden studieoursus wol ken de onlangs vermoorde Pater Tibur- cius Oloodts volgde. Samen zijn zo den- zelf den dag, kort na hunne priestecrwij- dig naar de M-jssio in China vertrokken. Het- afscheid gebeulde in !dé kerk dec EE. PP. Minderbroeders op den Oevor. En ramen hebben ze nu elkaar weerge vonden bij den Heer, vereerd mot den palm dei- Martelaren. Pater Ruperlns Fynaerts Deze jong'1 pater werd geboren te Koning*-IIoycklt, op 24 September 1900 cn trad in 'het klooster in 1919, om in 1926 priester te v01 don gewijd. Ook hij erlangde er zoo vurig naar zicli te kun nen geven voor zijn geloof. God heeft zijn offervaardigheid aanvaaid en heoro het hoog-ie offer laten brengen, waartoe een menscfh in staat is. Pater Ruipt-rtus verloor zijn vader den dag zelf toen hij te Marseille naar China inscheepte. Ook een Amerikaansche zendeling vermoord Zaterdag is te Hakou de Amerikaan sche zendeling Morris door Chineeszen berooid en gedood. Hij wilde naar de provincie Hoepeh vertrekken om daar zijn werk te verrichten. Heft Ametra- kaarische gczantcchap heeft onmiddel lijk hij de regeering te Nanking wegens moord op den zendeling geprotesteerd en bestraffing van de moordenaars ge» eisch4:, die echter nog niet dbor de Chi- neveche politie gevonden zijn. Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaats, 18 Ron8e, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Herzele Watteren Sottegem Seheldewindeke Keizerlijke Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat. Dorp. BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillegem, Kerekxken, Lede, Meire, Moorsel, St Lievens-E88chek St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen leker* heid. 1825 Geen lijken in het wrak. De duikelaars die, bij hunne eersté pogingen, er niet in gelukt waren het wrak van de Belgische stoomboot «Es- tella» te bereiken, die in de Schelde ge zonken was ten gevolge eener aanvaring met een Duitsch stoomschip, hebben Maandag, gansch het wrak kunnen doorzoeken. Zij hebben geen lijken ge vonden. Daarentegen hebben zij beeta.- tigd dat het wrak moer en meer in het zand zinkt, wat de kansen om het terug boven water te halen van dag tot dag verminderen doet. cf zelfs de hoop van. een doel dei* kostelijke lading te redden^, Indien de verzanding voortduurt is bet zeker dait de «Estella» yoor goed vorjo- ren i3, en dat er niete anders zal over-» blijven jan h&t wrak 1<o doen springen*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1