w Da moderne Xaverlns Bank voor Oost-Vlaanderen Vrijdag Sept. 1929 De Mijnramp in Lorreinen. De Wereldtentoonstelling De rijkste fajnilie der wereld Gent zonder Telefoon De Financicele Ontwerpen. Een Auto in de Taart te Brussel Het Taalvraagstuk en de Parlementaire Groepen Een boodschap van IXungesser en Coli Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVe dAARQASU» BSJMSiER 2(3 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrondissement A.».LST Agentschap (lavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Hue de Hlchelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londros, E. O. 4, H. Euslachius Zöno05,35Zonaf5,52 L. K. 26 N. M. 2 Pator Lievens, do lendeling-Jezuit, is overbekend en Moorslede bij lloos- solaere heeft hem van 11 tot 18 Oogst gehuldigd men kan niet meer. Constant Lievens werd gohoren den 11 April 1856 uit een landbou wersgezin waar hij de zevende van elf kinderen was. Hij hoorde eerst thuis met vador, broers en zusters van na zijne eerste communie tot October 1870, Alsdan begon bij zijn middelbare studiën aan liet Klein Seminarie van Roesselaere. Pastoor Hugo Verriest van to lande was zijn learaar en Albrecbt Roden- bach, Vlaandorens jeugdig dichter, zijn mededinger voor de eerste plaats in zijn klas. Na zijn humaniora bleef Constant rog twee jaar voort studeeren, de wijsbegeerte te Roesselaere en do godgeleerdheid te Brugge in 't Groot Sominarie. In October 1S70 trad bij te Dron gen in het noviciaat der Paters Jezui' ten. Zijn toeleg op da volmaaktheid was bewonderenswaardig. Twijfels en angstvalligheden bestormden hem, doch zijn noviciameester sprak hem moed in, zeggende Ge zult mis sionaris worden en veel goed stich ten Die novicemeester werd pro vinciaal, bleef zijn boproefde novice indachtig en stuurde hem naar Indio nog voor bot einde van den proeftijd, 't is te zeggen in October 1880. Pater Lievons landde op da Asiali- sche kust aan den 2 December, ver- jaardag van Si Franciscus Xaverius dood. Ginder gekomen dacht men dat hij niot kon dienen voor bet College van Calcutta hij kende te weinig En- golsch en bij mocht zijn theologi sche studies voltrekkon van 1S81 tol 1885. Eene ware kans voor onzen held Op 20 mijlen afstand van Calcutta, in liet hertje der Indische oorwouden bestaat er thans eeno bloeiende chris tenheid, 208,399 katholieken sterk en tellende daarbij nog 39,142 cate- cbumeenen; 't Is do groatscbe missie van Chota Nagpora der Belgische Jezuiten en die gesticht werd door Pater Lievens. Over 45 jaar vond men er weinig of geen christenen en de inboorlingen, de Onarons, de Mundas, do Karias, enz., zuchtten er onder het ellendig juk der verdrukking. De Ilindoescbe eigenaars hielden er effenaf den zot mede. In 1885 kwam Pater Lievens in Cbota-Nagporo aan en wist weidra boe zijn werk aan te pakken, Hij hielp die monschen bun rechten tegen de slavernij bekomen. Welhaast was bet overal bekend dat een blanke ze beschermde en het volk met ganscbe massas stroomde naar Torpa om recht te zien plegen. Duizenden en nog duizenden sloe gen hunne teuten op nevens de leeman hut van den Pater, die welhaast vriend was en bleef van al dat volk. Dan deed hij zo inzien wat de katho lieke godsdfenst kan te wege brengen voor bun stoffelijk welzijn. Vol be trouwen op bun beschermer en vriend lieten de inboorlingen zich opschrij ven als geloolsleerlingen. En dan met Gods gratie begon die massiebekeering die thans nog op beden voortduurt. Het eerste jaar werden er 1500 gekerstend, het tweede jaar 15000, daarna 50,000, en in 1889, 75,000. Pater Lievens werkte zich al ei dood; immer te paard om nieuwe dorpen te winnen, sliep bij onder den blau wen sterrenhemel, at en dronk als 't paste. Na zeven jaar zwoegen was hij volkomen versleten tot op don draad. In 1891 uitgeput van krachten moest hij naar Belgie terugkeoren, doch zijn bert en zijn gedachten ble ven bij zijn volk. Enkele maanden na zijne terugkomst ia 'l Vaderland stierf bij te Leuven in den ouderdom van 37 jaren. Die priesterheid had met eigen band niet min dan 27000 inboorlin gen gedoopt en oeno christenheid van 75000 geloovigen gesticht. Tegenwoordig zijn or 200,000 vu rige katholieken in Chota-Nagpore, alsook 27 groote katholieke centers met puike kerken, scholen en kloos ters. Scholen bestaan er ook nu in gansch de missie, alle soorten van scholen die hun leerlingen tot hoogero studies bereiden. Om bet work van dsn mo derne Xaverius te bekronen, staan thans op uit dat eenvoudig volk tal rijke priesters en kloosterzusters. Is dat geen wondor van Gods goedheid en van den iever van onzen gevierden landgenoot Ieder jaar komen er 20,000 be- koerden bij.Zal dat ophouden Neen, want uwe heilige communiën, gebeden en aalmoezen zulien er voor zorgen dat do gewezen missie van Pater Lievens dien bloei niot zal ver minderen. Is bet ruiterstandbeeld dat men te Moorslede aan don stichter ea held van Chota-Nagpore heeft opgericht, niet verdiend MARC. 'Reeds negentien dooden Ziellier lioe do Journal» nu de mijn ramp verhaalt in zijn nummer van gis teren* In den nacht van 'Zon- op Maandag, korten tijd voor 4 ure, wekto eene ge- hvoldige ontploffingde inwoneiB van Petite Roseile in hunnen slaap. Een ongeluk had zich voorgedaan. Een wagoftnetje rijdend aan de opper vlakte midden in de concessie van Saint Charles en - een vat benzol vervoerend, was plots uit do riggols gesprongen en ontsnapte aan hot .toezicht van den werkman d ie hot voerde. Het vat, ld oor eon ongelukkig toeval, viel van het wa- gonnetjo en rolde danige motors en viel in de zwarte 'opening wrn pui n. 2, wel ke 5T0 metere diepte heeft. Vooraleer men iets voorkomen kon, joeg eene vlam uit de putten, gelijktijdig als eene ont ploffing de lucht deed dreunen en dat een gedeelte der gebouwen rond de ope ning iristortten. De ontploffing deed de machienen springen, wen als tjwoe luchtsuigers waardoor brand gewekt werd. De stuk ken met buitengewoon gwold wegge slagen, troffen de aanwezige personen. Drie hunner worden gedood en vijf ge- De werkman die hot wagonnetje voerde werd door een louter toeval enkel gekwetst. Ben oden in de mijn werkten 400 man 'Zij weiden niet verontrust, wat de ver onderstelling van de tegenwoordigheid van grauwvuur in de mijn verwijderde. Zij konden langs de ophaalbaikken van naburige putten de mijn verlaten. De slag was hard geweest, maar* men dacht dat hij geen gevolgen zou hebben Ploegen arbeiders hielden zich met de h orstell ingswerken bezig. Bevel was ge geven niet in de mijn te gaan. Plots, korten tijd na 5 ure, deed -eene ontplof fing, geweldiger nog dat die van den nadht, de aarde dreunen. Weldra volg de: weer -een ontploffing. Het leek wel dat de gansche stad gesprongen was. Het vuur was binnen do tijdsruimte van en kele minuten overgegaan naar 'twee put- ,-ten gelegen op vijftien meters van mal kander. De vlammen stegen in een zuil van rook op en gingen gepaard met een regen van allerlei puinon. .Men vonid 15 dooiden en 25 gekwetsten, die bij ma allen in eenen bedenke'lijken toestand verkee- rcn. Terwijl men do dooden naar het gasthuis der mijnen vervoerde en .de ge kwetsten, eene helft naar gemeld gast huis, dte andere naar de vorbandinsteï- ling van Forbaeb, word hulpvörjeening ingericht. Er waren nog lieden on dor de puin- hoopen en het vorwrongon iijizier dat door de vlammen gelikt werd. De luciht- zuigers der twee putten, de machienen, de electrisdhe centrale waren verdwenen. Dinsdag ging men met die ontruiming der puinen Voort. Daal: konden nog dooden liggen. Hoeveel weet men niet. Vele arbeiders, vreemdelingen, hebben niemand om hen op te cdschein. Bij de verdere bergingsweiken wed den nog vier lijken ontdekt wat het. aan tal dooden op 19 brengk De Duitsche deelneming Met 'het doel van een gemeenschappe lijk deelnemen aain de Wereldtentoon stelling van Koloniën, Zoevaart en He, Rockfeller spreekt, dan geeft men Vlaamsceh Kunst, die to Anwerpen in maar personen öp, wier maciht onbedui- 1930 plaats heeft, hebben de bestu- fdend is dn vergclij'king met die van Als men van Morgan, Fond, Came ron van do havens van Hamburg en Bremen, alsook de Hamburg-Amerika Linie, de Noiddeutecher Lloyd, de Steoomvaaibmaalsdhappij Ilansa en de Gst-Afrika Linie een' komiteit samen gesteld. In eon bijzonder gebouw (Het Deut sche Ilainsa Haus), zullen do rollen van de Ilansavaart en van de zeehavens Hamburg en Bremen 'besproken worden. Do lieeren Rudolf Alexander Sckroeder uit iBtr.enien, zal als artistiek raadgever der Duitsche af deeling aangesteld wor den. De hear Rbett&eher, uit Hamburg, en Helens jr., nit Breinen, zullen het voorzitterschap van hot feomiteit waar nemen. Wij hebben gister melding gemaakt van den brand uitgebroken in het cen- itraal-telefooribureel en waardoor gansch 'het net van Groot Gent en omliggende onbruikbaar weqd gemaakt. Ziehier nog enkele nadere bijzonderheden., Het ongeval Het was rond 15.45 ure toen een werikman bezig met draden aan den Verdoelen:» te Verbinden opeens een klcdn vlammetje uit hot draden net ne vens hem zag opslaan. De werkman gaf onmiddellijk het alarm en riep «Brand» waarop seffens zijne collegas toesnelden en met bekidp van uitdoovers en de waterslangen in het lokaal voorhanden het vuur uit dbefden. Niot zoo ras echter of eene overgrooie vlam was uitgeslagen cn had de duizenden draden, de eene boren de andere geplaatst vernield. Oogenblikkelijk werden al de ma chienen stilgelegd om grooiteme ramptn te voorkomen zoo-als de mogelijke ver nieling van gatnsdh den «repantitor.» De oorzaken. De brand schijnt te zijn verooflTzaakt door eene kortsluiting -in het net der tallooze dradon van den «verdeeler». Deze kortsluiting was mogelijks het gevolg van een gebrek aan een draad, misschien niet voldoende geïsoleerd. Het vuur verspreidde zich des te ras ser daar de adbest, als isoleerend pro- duk-t gebruikt zeer ontvlambaar is. Do automatische installatie heeft met hOfc ongeval niets te maken. De instel lingen waar de brand is uitgebroken be staan sedert lang. Het zijn juist de dim den die de abonruenten verbinden, met de nieuwe automatische toestellen die door het vuiur werden vernield. De schade. Men heeft Woensdag bij volledig on derzoek bestatigd dat ide sohaide en do stoornissen veel aanzienlijker zijn dan in het eerste oogenbli'k wend vermeend. Immers Zooals wij het overigens reek is ons voorgaand nummer beeta- tigden is gansch het not buiten ge bruik daar al de verbmdingBdradon werden vernield. Er moeten dus circa 15000 draden hersteld worden, die ook moeten worden in gemeenschap gesteld met. de grondkabdls en met de automa tische instellingen. Zulks zal natuurlijk verscheidene da gen in beslag nemen. Zelfs al werkt men met 3 ploegen, versterkt door 'n be langrijk aantal vakmannen der Bell Compagny van Antwerpen. De kleine telefoonbureel en van den buiten, zooals Somergem, Eekloo, Dein- ze, Double, enz. zijn eveneens beroofd van do gemeenschap met Birussel, Ant werpen en andere groote storen, daar zij 'die gemeenschap door tuRsdicnkomst van den «repartitor,» der Centrale van Gunt moeten bekomen. Voor wat de stoffelijke soliade en de herstel 1 ingskasten 'betreft, deze zullen voorzeker tot een aanzienlijk cijfer be- loopen. 15000. draden van eenige me ters lengte koelen wel is ivaar geene miljoenen doch m,en moet ook rekening houden van de loanen dei* vafcmannen- specialisten tech nickers, enz. bij de her stellingswerken. Hoelang de dienst zal onderbroken zijn, kan nog niet met juistheid worden voorzien. Do verbindingen zuilen gelei delijk worden hersteld. Een geluk ma!g hot heet^n dat liet ongeval zich Dinsdag en niet Woens dag heeft voorgedaan. Immers van Dinsdag avond was de waterleiding en bedeeling onderbroken zoodat hadde Let vuur Woenddlag tuitgebijdkeji bijna zon der twijfel g&nseh bet centraal telefoon; bureel ware uitgebrand baron Mitsui Hachirobei uit Japan. Hij bewaakt gansch dein liandef van het Verre-Oosten en 'zijne vloot over- hjeoi^dht geheel den Stillen Oceaan. Het 'liandelsfortuin der Miteuit's klimt op tot de zeventiende ceu;w en is sedert dien zonder qphouden aange groeid. Hun leuze kan teruggeven worden iloor heb woord «iwedeijkeeadgheid», heb grootste zinnebeeld van de solidariteit der menschen. De stichter "der familie was Haebirobea. Llij werd arpi geboren, maar bij zijn dood in 1692, was hij de rijkste koopman van zijn tijd. Hij was 't Idio 5t stelsel van de vaste prijzen in de betaling dn specien in voerde. In dien tijds reeds verdeelde hij zijne winsten mot zijne medewerkers^ on voor zijn personeel had liij eene pen sioenkas ingericht. 'Niets nieuws dus endier de Zon l Nooit (brak er in die firma eene werk staking uit, nooit weti}d he»t werk er stil gelegd.' Ilacberoboi vond het dubbel boek houden uit en den check als betalings- vverfctuig. Hij bad er het handje van re- klaam te maken. Ztoo -loonlde hij gatarne regenschermen uit waarop de naam zij ner firma in groote lettors geverfd stond. •En zoo zag men duizenden personen met den naam Mitsui in den regen loo- pen. Hij. werd korten tijd voor zijn dood bankier van den keizer van Japan, en van dien tijd af, is de titel aan de Mit- sui's gebleven. Later trad die firma, de eerste in handelsbetrdk'kingen met Europa. De meeste ijzermijnen, en pcti'ooibronncu van het Verre-Oosten behooren hem toe. De firma is altijd de eigendom van den oudsten zoon, zoo wordt het fortuin nooit verdeeld In liet Verre Oosten zal men u zeg gen dat die firma sterker zijn dan ge lijk welk Keizerrijk. Baron Houtart heeft hun opstel voltooid M. de minister van financies komt den opstel te eindigen van de verschil lende fiskale en financieels ontwerpen, waaraan zijn departement in den laat- sten tijd gewerkt heeft. In een volgen den ministerraad zullen de ontwerpen onderzocht worden. Men weet dat deze reclitstreekeche en oniyecihtstreefeche be lastingen en de erfenisredhten betroffen 'Zij bevatten eveneens eene herinrich ting van het Am ortissementefonds, en belangrijke ontlastingen, die reeds aan gekondigd werden. Men denkt dat dege ontlastingen verre het cijfer van 1 mil jard 500 miljoen zullen overtreffen, dat eerst vastgesteld werd. Woensdagmorgen om <3 uur, kwam een röklame-auto, welke den vorm van een flescli heeft en toebehoort aan de firma «Les Eaux dè Ohaudfootaine met groote snelheid de Leopold-H-laan afgereden. Maar instede van op het Sainetelettepledn naar links te zwenken! volgde de auto een rechte lijn, stak het pleintje 'over en botste tegen de ijzeren borstwering van de vaart van Obarleaoi. 'De borstwering baak en de auto kwam in de sluis terecht. De autobestuurder en twee dames, die in den wagen hadden plaats gonomen riolen mode in 'het water. Op hot hulp geroep van de drenkelingen snelden vijf Noderlandsche schippers, die aldaar met him mosselsohuiten voor de sluis lagen, te hulp. Helt waren Boga/ert Philippe en zijn broeder Marius, Koster Digenes. Lodewijlk Scheele en Van Oost Jan, al len uit Icrseke. Twee vrouwen gered. Met touwen slaagden zij er in de tweè vrouwen, namelijk de 30-jarige Lehnen Madeleine uit St. Gillis en do 28-jarige Ronfosse Emilio uit Brussel, uit hun neteligen toestand te redden. De auto bestuurder echter was in de di'epto ver dwenen. De li. Van Laewen, politiekomniissa- ris in d Riibeaucourtstraat kwam ter plaatse en deed de geredde vrouwen naar het hospitaal voeren. Madeleine Lehnen wepd aan de han^ gekwetst maar beido dames kondon na eerste liulp huiswaarts koeren. De verdronken autobestuurder 'Zij verklaarden dat zij om 1 u. op het Anneessensplein door den autobe stuurder, die zij heolemaal niet kenden, uitgenoodigd werden op een autoritje door do stad. Zij waren door verscheidt) ne wijken gereden zonder eigenlijk goed te weten waar zij rich bevonden tot zij tenslotte een hevigen tchok ge waar werden en.... tot de slotsom kwa men, d'at zij in liet water lagen. Zij heb ben verklaard dat de autobestuurder wel wat bij drank was. Het lijk van den ongelukkige weid morgens om 7 uur opgehaald en naar het lijkenhuis te Molenbeek overge bracht. Dank zij de papieren welke de auto bestuurder bij had kon men zijn iden titeit vaststellenHet is Fichefet Joseph echtgenoot van Aer.ts Leonie, wonende te Ohaudfontaine. De auto opgehaald Het parket werd van het ongeval op de hoogte gebracht en stelde een des kundige aan, die een plattegrond nam van die plaats waar het ongeval gebeur,d is. Tot laat in den morgen verdrongen zich honderden nieuwsgierigen nabij de plaats van het ongeluk. Pas oau half elf slaagde men er in de auto op to balen. Na door een deskun dige van het parket te zijn onderzocht, werd die wagen naar de garage van de betrokken firma overgebracht. Do afgevaardigden van de Vlaamsclie Rechterzijde en deze van de Vaalsche Rechterzijde hielden, Woensdag namid dag eene nieuwe vergaidtering, onder het voorzitterschap van M. de Gérodan, onj het onderzoek van het Taal vraagstuk voort te zotten. Waren aanwezig MM. Blarier, Winandy, de Montpellior, De Schrijver, Van-Dievoet, Van Hoeck en Vian Isaciker. De 'bespreking oiver de Gentscihe Hoogeschool werd voortgezet, zonder positief besluit. De vergadering hoofde vervolgens de lezing van het verslag van M. Van Isacker over hot ge bruik van het Vlaamsch voor Ide recht banken. Het onjderaook dezer verschil lende punten zal den 2 October a.s. voortgezet worden. an hunnen kant hebben de volks-, vertegenwooridgers der Frontpartij, M. Delille inbegrepen, eene vergadering ge houden om de kwestie van het federa lism in Belgie te bespreken, onder oog punt van de landstalen. M. Dolille ver klaarde zidh tegen het federalism. Eindelijk, de Taalkommissie van den nation alen, raad der liberale partij heeft eveneens zitting gehouden om ae ver schillende oogpunten van het Taai- vraagstuk te onderzoeken. FiliBalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven, Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 Bonse, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Keizerlijke Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat. Dorp. Aalat Herzele Watteren Sottegem Seheldewindeke BIJKANTOREN: Burst, DenderleeuwHillegem Kerekxken, LedeMeire, Moorsel, St Lievens-Esaehe, St Lievena-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen leker- heid.1825 De «Press Association» meldt dat op het strand van het eiland Angleasey een. flesdh, volgende boodschap bevattend, werd gevonden «N-ungesser-Coli, breedte 20° lengte 30", brandstof ontbijeckt, water vult heli tcfestel. Tot weeziens. Het aangeduid punt berinclt rich 1500 km. tien Z.W. der Kanarische ei landen, op ongeveer 1200 Lm. van 'da Afrikaansche kust en 5Qd km. 'Ns Wfl dei* Azoron. De vliegers bevonden zich alsdan op 4.500 Jan. van hun vertrekpunt. Zg war^ fel zuidwaartsch hoven.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1