Praag en Sint Wenceslas Assisenhof van OosDVl, Bank voor Oest-Vlaaiiferen Douderdag vïxatifirimmAmim Onze Belastingen Sept. 1929 Vadermoord te Aalst Grauwvuur ontplof[ing te Noirchain Kurkstraat, 9 «n 21, Aalst. Telefoon 114. XXXe JAARGANG NUMMER 223 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt. 'publiciteit luiten het Arrondissement Tchakoslovakie, do nieuws Euro- peesobo staat nit den Oostenrijkscben warboel opgerezen, viort met triomf en allermeests plechtigheid de dui zendste verjaring van Sint Wences las,hertog van Bohemen. Deze jeug dige prins stierf den marteldood don 28 September 929. Door ievor ontvlamd, stoldo de zoo jonge katholieke prins alles in 't werk om zijn vaderland moor en meer te verchristelijken. Doch dit stond de groole heeron, die tegen do II. Kerk optraden, niet aan. Wenceslas gaf verbod nog toe to geven en iu te volgen da ingewor telde heidonscbe gebruiken van het volk. Daardoor bezorgde bij zich nieuwe vijanden. De gunsten door hem aan da geeste lijkheid toegestaan en dat mot volle banden, vuurden de jaloersheid bij do hooggeplaatste lieeren aan. En dia vijanden vonden eau leider, Boleslas genaamd. Boleslas had niet het minste profijt getrokken uit den gelukkigen invloed van Ludmila. 't Was een echte zoon van Drahomira. Dat ontembaar ruw karakter dat hij van zijne moeder had overgeërfd was niet getemperd door de godsvrucht. Hij was stout en on dernemend, toomde zijn driften niet in, en baatte Wenceslas. Eindelijk om bet kort te maken besloot hij zich meester te kennen vnn de regeering en zijn broeder van kant te helpen. Op zekere vrienden mocht hij reke nen en da heidensche partij zou hem ondersteunen. Te Praag kon zulks niet ten uitvoer gebracht worden want Wenceslas tolde er te vee! vrien den. Men zou hem dus naar Bole- slava, waar zijn broeder verbleef, lokken en hem daar op 't onverwachts overvallen. Onder voorwendsel dat do kerk van zijn kasteel do leestdag van bare patronen Comes en Damiaan moest vieren noodigde Boleslas zijn broeder Wenceslas uit op een gast maal. Wonceslas nochtans kende de in zichten vair zijn vijandigen broeder, doch hij bleef kalm en moedig. Na a in iedereen vaarwel gezegd te heb- Jjen, begaf bij*zich geheel ontwapend op weg om aan de uitnoodiging te beantwoorden. Het banket was vaar dig toen hij aankwam. De gezwoor- nen waren het niet min. Wenceslas trok naar do kerk en hoorde de H, Mis en na zich aan God en de HH. Gomes en Damianus aanbevolen te hebben, trok hij opge ruimd do zaai binnen. En toen do gasten verwarmd door den drank, sedert lang geschikt om don moord te bedrijven, hun zwaard, onder ds klee- deron gedoken, te voorschijn brach ten, konden zij hot niet gebruiken, want God liet zulks niet toe. Tot drio- maal too beproefde zij het... en de heilige stond op van tafel. Een zjjner vrienden sprak hem toe Gauw ik heb een paard gereed, spring iu den zadel en vlucht, want de dood loert op u. Doch Wenceslas luisterde niet naar dat verlangen, hij keerde weer in de gastzaal, nam een beker en dronk uitroepende Laat ons drinken ter eore van don Aartsengel Michael opdat bij onze zielen late binnengaan in dsn vrede en in de eeuwige vreugde. En nadat zijn vrienden hadden ge antwoord Amen, dronk bij den beker leeg, omhelsde ze allen, trad in zijne kamer om rust te nentea. Ilij stortte lange gebeden en viel daarna in slaap door vermoeidheid overmeesterd. De samenzweerders besloten Wen ceslas te doodon, 's anderdaags mor gens toen bij zou naar do kerk gaan, En den dag nadien viol bij in de val door zijne vijanden bereid. Plotseling stond Boleslas en zijne medeplichtigen vóór Wenceslas... bij AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, .13, te Brussel trof hem aan bet hoofd; doch weinig bloed verloor de heilige, hij sloeg hem eone tweede maal. Doch de macht Gods kwam tusscben en be schermde hem. Nogmaals ging hij verder om de kerk binnen te treden en dan spron gen de duivelsche vrienden van Bo leslas op hem toe juist vóór do deur dor kerk en kwetsten hem op ver vaarlijke wijze. Hij gat weldra den geest en die schoono ziel ontlast van baar lichamelijk gevang, bekroond met den marteldood, vloog ton hemel op den 28 September 929; Do dood van den heilige was het sein der ver- volging'va:i ai dozen die hem genegen waren.Drahomira die zich met Wen ceslas had verzoend, kwam naar de plaats do ir.oorderij geloopen, en deed bet lichaam opnemen en in de kerk verduiken en de gramschap van Bo leslas vreezende, vluchtte zij naar bet iacd der Gioaten. Ter gelegenheid van de duizendste verjaring van den dood van St Wen ceslas te Stara Bolos'aw (Thecoslo- va-kia) beeft de Paus aan bot kapittel der Kanunniken van die stad 't voor recht verleend, het gouden kruis met beeldenaar en kroon van Sint Wen ceslas te dragen. De Kanunniken hebben daarenboven het recht bel gewaad der pauselijks kamerheeron te dragen. Biet kapittel van Stara Boloslaw is een dor oudste van Bohe men en werd in 1052 gesticht door Prins Grotislaw. MARC. De hervormingen van ministet II out art Baron Houtart, minister van finan cies, is gereed met zijn ontwerp van al gemeene begrooting. Het is -reeds over gemaakt aan liet kabinet van den eer sten minister en zal in den aanstaanden ministerraad, begin October, onderzocht worden. Bij de begT-ooting zijn drie fis- kale wetsontwerpen gevoegd, door de welke M. Houtart sommige hervormin gen in ons belastingstelsel wil invoeren. Wij zullen zo bier nog beknopt her inneren.. Deze ontwerpen betreffen 1. supertaks 3. De accijnsi;edhten; 3. De overdrachttaks en de erfgenisreehten. De Supertaks Men weet dat 'Minister Houtart per soonlijk voor cle afschaffing is van deze tergende belasting, welke men super taks heet, het stokpaardje der, socialisten die door deze supertaks 'het kadaster der fortuinen» wilden opmaken, ten einde te weten waar het geld is, en om, 'op het gunstige oogenjblik, hunne leuze te kannen venvozen lijken «het geld nemen waar het is». Men weet ook tot welke tergende inquisitie deze supertaks' aanleding gaf. Sommige politieke om standigheden hebben M. Houtart belet de supertaks radikaal af te schaffen. Hij heeft er dan ook sleohts eenige wijzigin gen kunnen aan brengen. De accijnsrechten Heel veel kan er aan de tol- en ac- cijnsredhten niet veranderd worden daar deze te nauw verbonden zijn mei de in ternationale handelsverdragen M. Hou tart stelt alleen voor dat de rechten op het bier en op de steksken zouden ver- mi nd erd w orden De over dracht taks IZeer belangrijk voor handel en nij verheid is het ontwerp betreffende de overdrachttaks, welke thans 2 per ceu-ï beloopt. Dit bedrag wordt herleid op 1 per cent. Ook de registreertngsredhten en de erfenisrechten worden merkelijk verminderd. Dit ontwerp alleen vooxz.i *t- eeno totale vermindering van meer dan een miljard. Voor de provincies en de gemeenten De minister heeft ook een ontwerp gereed betreffende de fiskalitcit van do provincies en van de gemeenten. Het aandeel van provincies en ge meenten in de c'edulaire belastingen wordt afgeschaft, doch in ruiling neemt de staat eeiic reeks uitgaven over, welke tot nu toe ten 'laste van provincies en gemeenten vielen, zooals de uitgaven voor ouderdomspensiqenenj enz, enz. r Rue de RichelieuParijs Brea/ms Buildings6, Londres, E. G. 4. H. Justinia Zonsp5,44Zonai5,40 L. K. 26 N. M. 2 Vervolg der zitting van 24 Sept. 132i9 gendarmerie kwam w dat hij geschoten was in de linkerpols, door een revolverschot gelost door zijn vader. V. Heeft hij gezegd dat bij op zijn •vader revolverschoten had gelost. A. iNeen in het geheel niet. Het Hof wordt voorgezeten door den oêbuige ze<d nog dat bij enkele tijd raadsheer Julien Poll, de zetel van bet jatel. vemam dat öustaaf Sokollaert Openbaar Ministerie wondt bekleed door den heer Robert De Smedt, eulbstituut van den Prokureur-generaal Aan de bank der verdediging' bevin den izidh Mis Callewaert en de 'Bethune, advokaten van de balie .van Dender- monde. Er wordt onmiddellijk overge gaan tot de samenstelling van de jury. Om 10 uur klingelt de-bei en de ait- ting wordt geopenid.. Ondervraging van beschulcbigden V. Hebt 'gij iets te zeggen op de besdhuldigingsaikt. A. Neen, mijnheer de voorzitter. De n. Voorzitter doet overigens op merken aan den beschuldigde, dat hij gedurende de verhandelingen der zaak hem alle vrijheid gelaten wordt verkla ringen te doen. Onderhoor der getuigen. De eerste getuige die gehoord wordt is den 'heer Leon Van Winckel, onder zoeksrechter te Dendenmonde. Getuige brengt, verslag uit over hot onderzoek door hem gedaan in deze zaak en verhaalt de versehiliige feiten vermeld in de beschuldigingsakt. De heer onderzoeksrechter wijst op 't plan dat voorgelegd is aan de hoeren gezworenen, de ligging van het lijk van het slachtoffer in de slaapkamer en toont de plaats aan alwaar de beide re volvers werden gevonden. V. Hebt gij den beschuldigde on dervraagd den avond .toen het drama gebeurde A. Ja Remi Schollaert heeft mij verklaard dat den namiddag toen de misdaad gebeurde, hij bij zijn vader was gekomen dat deze voor hem is ge sprongen met twee revolvers in de han den, naar hem ggsgfiiqten had en dan op de vlucht was geslagen, bewerende niet te weten wat verder gebeurd was V. Wanneer heeft beschuldigde aam U gesproken van do 'beweerde zelf moord van zijn vader. A. Ongeveer 10 dagen na de fei ten, toen verklaarde beschuldigde dat •hij toen hij weggevlucht was nog twee schoten had gehoord wat hem deed be sluiten dat zijn vader zich had moetei zelfmoorden. Getuigen doet dan opmer ken dat het slechts na het nederfeggen der verslagen van de deskundigen dok ter De Rechter en Kolonel Mage, dat beschuldigde bekende, dat na een twist die ontstond met zijn vader op hem re volverschoten had gelost. V. Volgens het onderzoek kon doen vaststellen, hoeveel maal zou be schuldigde op zijn vader het wapen af gevuurd hebben. A. Volgens de deskundigen zou Remi Schollaert drie schoten hebben gelost op zijn vader. Voor hot eindigen van zijne getuige nis wijst den heer onderzoeksrechter er op dat volgens 'hij persoonlijk kon vast stellen, die ligging van het lijk en voor al de revolver welke onder het hoofd van liet slachtoffer lag, daar, moet nedorge- legd zijn geweest door den beschuldig de. Den lieer voorzitter van het Hof geeft nog lezing van eene verklaring gedaan door beschuldigde aan den heer onderzoeksrechter, uit dewelke spruit jdat Remi Schollaert slechts bekentenis sen deed vier maanden na de feiten. Julius Van de Winckel, politie-kom- nrissaris te Aalst wordt vooral onder vraagd over de moeilijkheden -welke be stonden tuoschen de vader en de zoon's Schollaert. Volgens de_ getuige doet opmerken, dat de moeilijkheden ontstonden omdat de vader wilde hertrouwen. V. Heeft de vader niet eens 'de zo nen bedreigd met revolvers. A. Ja do vader werd door mij on dervraagd jm ontkende dit feit niet, V. Kondet u de vader A. Ja, hij was oploopend van ka rakter. V. Weet u iets over den beschuldigden A. Ja het is een jongen die nooit verwezen werd, maai- ook wel soms op vliegend is. V. Kcndct u de vrouw Marie Hof man. A. Ja dit is een «simpel» menscih, die goene vrouw was voor vader, Schol laert. Edmond Bah, lste wachtmeester der dood geschoten werd gevonden in de kamer zijner woning dat hij ter plaats kwam en daar ter plaats vaststelde, dat een revolver ónder het hoofd van het slachtoffer was. De wachtmeester der gendarmerie dee-d nog kennen dat meermalen 'twist ontstond tusscihen de vader en de zonen tengevolge van het huwelijk dat de va der wilde afsluiten met Maipe Hofman. V. -Heef j de vader Schollaert aan u ooit verklaiaid dat hij zijne zonen haid bedreigd met twee revolvers. A. Neen, maai* dit werd wel ver klaard' door de zonen. Godfroid Van Hauwe, gepensioen- neerde deelt mede aan de gezworenen dat hij dan 6 Oct. rond 1 u., komen de aan de deur van Schollaert twee schoten had gehoord en dat 4 of 5 mi nuten later nog een schot word gelost, dat alsdan Remi Schollaert uit het huis kwam gesneld bloedend uit de .linker arm, dat deze per fiets is weggereden. V. Maar er is bestaligd dat negen schoten werden gelost. A. Ik heb maar 3 schoten gehoord 'V. Ildbt gij veder Schollaert gekend? A. Ja, het was een brave vent. V.. Was hij opvliegend van karakter? A. Neer. in het geheel niet. -V. Weet gij iets te zeggen over de zonen V A. Het waren brave jongens. Mr. Calleimert. - V. Is getuige niet do eerste in het huis van vader Schol laert geweest A. Ja ik ben binnen gegaan en 'heb vader Schol'aert achterwaarts ten gronde zien liggen. V. Heeft Marie Goeman het lijk niet verplaatst. Getuige Zij hoeft een klein hoofd kussen onder het hoofd van het slacht offer gelegd. Verdediger. Heeft- Remi Schol laert u iets gezegd teen hij huiten kwam gesneld. Getuige j Hij heeft geen woord ge sproken en is per rijwiel weggereden. Een der gezworenen LIeeft getuige geene andere schoten gehoord dan deze 3 waarvan hij sprak in het onderzoek. Getuige Ik bob maar drie schoten geboord en heb niet meer liooren schie ten, nadat Remi Schollaert de ouderlij ke woning verbet. GahrieUe De Langhe eene gobuur- vrouw van Schollaert heeft slechts een schot gelioord/ daarna is Rjenu. Schol laert 'buiten gesneld en bij haai' gekomen hij bloedde uit den linkerpols en zegde geschoten zijn geweest door zijn vader. V. Heeft bij niets anders gezegu V A. Neen geen woord. Getuige zegt nog dat de vader Sdhol- laert een man was, bezield met een op vliegend karakter. V. Kent u de zonen A. Remi en A'fons zijn brave jongens Clementina De Wolf, eene andere ge- buurvrouw deelt mede dat de namiddag der misdaad vrouw De Langhe bij haar is gekomen, vragend naar haar fiets voor Remi Schollaert, zeggende dat hij geschoten was in den linkerarm door zijnen vader, dat zij buiten is gegaan en dat zij Remi heeft gezien die bloedde uit de linkerarm. 'V. Heeft hij iets gezegd A. Hij heeft geen woord gespro ken. Viklorïna Coppens van Aalst kan en kel verklaren dat zij den namiddag toen het familiedrama plaats greep, met Marief Hofman in huis is geweest vnn hot slachtoffer en dat zij Gustaaf Schol laert ten gronde zag liggen, hij was dood. V. Heeft Marie Hofman het lijk niet verplaatst. A. Zij heeft enkel ~een '«kussen» onder 't hoofd van «Gustaaf» geplaatst. Maurits Janssenscoiffeur te Aalst, kan anders niets doen kennen, dat het slachtoffer den dag-dat de misdaad ge- beuijde, 's morgens zidh 'liet soheren en zegde op eene vraag door hem gesteld nopens zijn a.s. huwelijk,ik ben nog niet getrouwd.» Emiel De Smedt, slachter te Aalst, heeft 't slachtoffer gekend: volgens hem was het een brave vent. V. En de zonen A. Dit zijn ook brave jongens. 'De zitting wordt -enkele minuten ge schorst daar een der gezworenen lidhte- gendarmerie te Aalst, doet 'kennen dat, onderwijs, jden Gden October in den namiddag Re-[lijk,ongesteid is. Imi Schollaert per damenfiels naar 4°J kfit hemeraen jyar^t 4e hqer Ng- iaris Meert gehoord die geroepen werft op het hof van vader Schollaert, ten, einde een inventaris op te maken op verzoek van do bedde zonen. Getuige zegt dat de vader opvliegend was en hen be dreigde met de woorden indien gij niet weggaat sdhiet ilk u dood V. Hebt gij de revolvers gezien A. Ja 2 revolvers hingen aan dep muur. Volgens getuige was de vader een «onmogelijk niensch» en -waren de zo nen. brave lieden. Adolf Scribe, 'notarisklerk, die vorige getuige vergezelde, deed ook kennen dat vader Schollaert opvliegend was van kar- rakter. De zitting wordt opgeheven om 12 u, (Zie vervolg, 2>de bladzijde). Filiaal der Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reservs 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 Ronae, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Kaizarlijke Plaats. Herzele Markt Watteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegemt Kerekxken, Lede, Mei re, Moorsel, St Lievens-Esaehe, St Lievens-Hau- them. Allo Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte Geheimhouding Volkomen aeker- heid. 1625 'VIJF POODEIN •Een graiiiwmürontploffing door een volkaan teweeggebracht deed zich Dins dag namiddag in de koolmijn van Noir chain voor. Doze mijn hangt af van de Belgische mijnen wan Frameries. Vijf werklieden werden gedood. Het parket van Bergen en het mijn- korps zijn ter plaatse. Nadere bijzonderheden Het was juist op het verdiep van GO0 meters dat de volkaan onplofte rond •half twee. De plaats der ontploffing is eene nieuwe laag in uitbating gesteld sedert korten tijd. D;e ontploffing was zoo geweldig dat zij de instorting van PJO (wagens aaide teweegbracht. Do deuren der gaanderijen werden inge beukt en men hoopte de mijnwerkers tamelijk spoedig te redden, wanneer nieuwe instortingen de oorzaak werden dat de redding vertraagd werd. Om 4 ure bracht men een eerste lijk boven, dit van een mijnwerker uit Fra- rneries. De man is 43 jaar oud. Twee gehuwde Polen en vaders van kinderen, een ongehuwde Italiaan, een mijnwerker uit Bergen zekere Cardinal, vader van 6 kinderen, zijn nog onder do puinen bedolven. Hoe de ramp gebeurde De gaanderij waar de ontploffing gr beurde, wordt op den meest modernen voet uitgeoaat bij middel van pneuma tische machienn. De ploegbaas Eniile Robert, van .Frameries, had bemerkt dat er gassen opkwamen en onmiddellijk leed hij de arbeiders die er aan het erk waren heengaan. Hij zelf 'kwam achteraan met de eenige werklieden die nog gebleven waren op 'het oogenblik dat de instorting plaats had. '*t Is alzoo dat deze laatste werklieden bedolven werden, evenals de ploegbaas, wiens lijk het eerst gevonden werd. De andere bedolven en zullen waalr sehijnlijk c-erst kunnen gevonden wor den in den loop van 'heden Woensdag, daar er zooveel aarde weg te ruimen ia, De reddingswerken staan onder de lei ding van den afdeelingsipgeniefur Dou- cihamps, en van M. France, bestuurder der werkên. Kort na de ontploffing kwam M. Cotton, bestuurder der Belgi sche Koolmijnen, ter plaatse. Heden! worden de algemeene bestuurder der mijnen en de sekretards -van het Kabinet* van den Minister van Arbeid verwacht- Ongeveer 40 werklieden zijn bezig aan de ontruiming van de gaanderijen, die over eene lengte van 30 meters ver- perd zijn. Reddingsploegen zijn toege komen van Ilautrages, van Ressaix, van' Maurage. De bedolven Polen heetcn Joseph Picks, 38 jaar: Pakaan, Pioffclfi*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1