Nog het gouden jubileum H. Van Oeuverswyti Assisenhof van Oost-YI, Ëank voor Oosi-Yiaaoeeren Vrijdag .1929 Heildronk van den Zeer Eerweerden Heer REYNAERT, Pastoor-Deken Heildronk uitgesproken door den Heer De Wet op den Alkooi Vadermoord te Aalst De Verloving van prinses Marie José De Mijnramp bij Bergen De groote Vliegtochten De Volkenbond Korkstraat, 9 en 21, Aalst. Tolofoon 114. XXXe JAARGANG NUMMER 224 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van NuRsl-De Gendt. H. Damian |Zonop'5,45Zonaï5,37 N. M. 2 E. K. 10 'publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Iiavas, Adolf Maxlaan13, te Brussel Rue de RichelieuParijs Breams Buildings6, Londres, EC. 4, VAN DEN Plaatsruimte heeft ons belet vroeger het volgende mede te deelen Eerweerde Heer Bestuurder, Het is met innige vreugde dat ik, bij het feestmaal waarop wij heden ver* eenigd zijn, enkels woorden wil zeg- gen, om u hartelijk geluk te wenschan en rechtzinnig te huldigen. Ja, Eerw.Heer Bestuurder, ik wensch u hartelijk, zeer hartelijk geluk, omdat gij het jubileum moogt vieren van vij - tig jaren onafgebroken werkzaamheid in het onderwijs onzer volkskinderen, Immers, op de eerste plaats, het is een zeldzaam iets dat een mensch vijftig jaren, de beste van zijn leven, aan net onderwijs kan toewijden. Bovenal ech«- ter is het een verheven, een sehonne, een hoogst verdienstelijks zaak. Wie zal naar waarde kunnen schatten wat al onverdroten werkzaamheid, wat al edelmoedige zelfopoffering die vijftig jaren vertegenwoordigen Wie zal, al was het maar bij benadering, kunnen zeggen wat al gced gij binst die jaren hebt gedaan aan de duizenden en duizenden kinderen, die aan uwe zor» gen werden toevertrouwd! Dat kunnen wij, menschen, wel eenigszins ver moeden, maar God alleen kent het volmaakt. Iets toch weten wij, name lijk dat de ziel der kinderen vormen tot wetenschap en deugd; hun vorstand verrijken met nuttige kennissen en hun wil sterk en krachtig maken voor het goede; hior op aarde wellicht alleen door de goddelijke zending van den priester wordt overtroffen. En dat hebt gij vijftig jaren lang. gedaan, dag in, dag uit, jaar in, jaar uit, met onwan kelbare standvastigheid en onvermosi- baren ijver. Hulde, vurige hulde breng ik u daarom, Eerw, Heer Bestuurder,..om Ellas wat gij, voornamelijk hier ep onza parochie hsbt gedaan voor talu rijke geslachten van volkskinderen. En gij hebt die vijftig lange jaren volkomen gegevsn aan die volkskinde ren, niet alleen om hun persoonlijk welzijn, opdat zij tot bekwame en def tige menschen zouden opgroeien,maar ook tot Gods eer en glorie. Het is de zaken niet overdrijven wanneer ik beweer dat het een groot deel uw werk is, indien het katholiek geloof zoo goad bewaard bleef in de zielen onzerwerklieden cp^de parochie. Ik kan enkel u daarvoor bedanken, uit gansch mijn hart, u daarvoor huldi gen. Doch er is één, die niets vergeet, volstrekt niets van het goede dat men da menschen aandoet. Ik noem God Hij, de looner van alle goed en alle deugd, zal u rijkelijk beloonen voor hetgeen gij habt gedaan, ten slotte voor Hem. Eerw. Heer Bestuurder, wanneer ik u daar voor mij zie zitten met in uw© oogen al dan glans van uw onvermoei bare werkzaamheid, van uw diepe lief de voor onza volkskinderen, van uw vurigan ijver voor hun hooger welzijn; bemerk ik met vreugde dat uw vijftig jaren onderwijs feitelijk de taaiheid van uw gestel niet hebben vernietigd of verminderd. Dit laat mij hopsn dat hij zal ver» wezenlijkt worden, met Gods zegen.de wensch welken ik vorm bij het eindigen van den heildronk Eerw. Heer Be stuurder, moge God u nog lange jaren bewaren als geestelijken bestuurder voortaan van St Camillus'sohool, tot den bloei van het katholiek onderwijs en het katholiek geloof op onze paro» chle van St Martinus en onze schoone stad Aalst. Heildronk van M. MOYERSOEN, Burgemeester. Na den Zeer E. H. Deken nam de Heer Burgemeester het woord. Eerwaarde Heer Bestuurder Het spijt mij dat ik na het bijwonen uwer Jubelmis, ook niet kon tegen woordig zijn bij de hulde gebracht door de leerlingen eerst, daarna door de gebuurte der school en vervolgens door 't onderwijzend personeel. Ambts bezigheden hebben me, spijtig genoeg, belet hier tegenwoordig te zijn. Op mijne beurt, wil ik U hartelijk geluk wonschen om Uw Gouden Jubel feest en U tevens mijn welgemeenden dank uitspreken voor da ontelbare diensten, door U, binst die vijftig ver» loopsn jaren, aan de opvoeding en het volksonderwijs bewezen. Onbetwistblar hebt Ge machtig veel bijgedragen tot de ontwikkeling en de opleiding van het volkskind. En zooals de Z. Eerw. Heer Deken daareven komt te zeggen, indien ons volk, niettegendestaande, de werking en de tegenkanting van de godsdienst- vijanden nog zoo godsdienstig is geble ven, welnu, dan is dit onbetwistbaar, aan uwe aanhoudende, ieverige wer king te danken. Voorzeker, en ik zeg het volgaarne, uw voorbeeldig perso neel, heeft U in die lastige taak op een flinke wijze terzijde gestaan, en van deze gelegenheid maak ik gebruik, om te zeggen dat, sedert hare stichting, St- Camillusschcol, onder uwe wijze leiding immer in bloei is gestegen., zoo dat zij geworden is, een der beste zoo lt de beste school der stad. Voor dat alles nog eens mijn boston dank en als vertegenwoordiger van de kinderen Liénart en als Burgemeester der stad- Dcch niet alleen uwe vrienden bren gen huldo aan uwo werkzaamheid en waardeeren uwe verdiensten, ook an dersdenkenden, sluiten zich volgaarne aan bij die hulde en dien dank, Ik noem den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen, M. Vauthier. Dezen morgen nog hoeft hij mij per télegram verzocht, U zijnen dank uit te spreken an te zeggen dat hij U gezien de dien sten door U aan het volksonderwijs bewezen, in de maand November aan Z. Mcjesteit den Koning voorstellen zal om U het eereteeken van Ridder in de Leopoldsorde toe ts kennen. Ik spreek dan den wensch uit, dat het eereteeken nog vele jaren op uwe borst zou mogan prijken, als een blijk van uwe taaie werkzaamheid ten bate van volksonderwijs en volksontwikke ling. A, VAN OÏERSTRAETEN, Eere-Hoofdopziener, Eerw. Heer Bestuurder Als Oud-hoofdinspecteur van het gebied Aalst en thans als diocesaan schoolopziener acht ik het noodig den Eerw. Heer Van Heuverswyn harta- lijkon dank ts zeggen voor de ontelbare bewezen diensten aan de kinderen der volksklas, en dat gedurende een halve eeuw. Ruim 28 jp.ar bsn ik met hem in nauv/e betrekking geweest, an ik matf het in gemoede zeggen nooit heb ik meer ervaren schoolman ontmoet nooit kende ik een bestuurder die zoo gewetensvol zijn ambtsplichten ver vulde. Zijn beste krachten had hij veil voor de godsdienstige, zedelijke en verstandelijke opleiding der jeugd, en niets haeft hij verzuimd om die duizende an nog duizende kinderen, die in St Camillusschool, onder zijr- wijs bestuur, hun studies voltrokken, tot brave, deftige en verstandige men- schsn op te kweeken, niet alleen in de lagere school, maar ook in do veel vuldige naschoolsche werkan als Zondag* en avondscholen, handels school, enz. Wie zal ze noemen de talrijke schaar jongelingen die nu in alls wijken der stad en elders werkzaam zijn, er een heerlijk bestaan hebben, dank aan den Eerw. Heer Jubilaris, en die op hunne beurt thans meewerken aan de zede lijke en stoffelijke welvaart van ons geliefd Vaderland. Uw werk blijft, Eerw. Hoer Bestuur der uw werk wordt voortgezet en groeit en bloeit. Daarop moogt ga fier zijn, en met fierheid oek moogt ge op de afgelegde baan terugblikken. De Alinaohtige zal er u ruimschoots voor beloonen en ik bid den gcederi God dat Hij u nog lange jaren in voile gezondheid da welverdiende rust late genieten. In zijn antwoord dat zeer roerend was, drukte do Eerw. Jubilaris voor eerst zijnen dank uit tegenover den Gever van alle goed; Daarna jegens zijne Oud-Pastoors zijner gemeente Asper. E.E. H.H. De Beule, Galmars en Pyoke, zaliger, jegens den Z. E. H. Kanunnik Joos. Oud-directeur der Nor maalschool van St-Niklaas, jegens den E. H. Libreoht, gewezen Directeur van het St-Gregorius-Gesticht te Ledeberg, jegens de familie Liénart, die hetsteeds voor eene ear aanzien beeft door haren mildan steun het edel werk dezer school mogelijk te maken. Hij dankte inzonderheid den- heer Alexander Lie nart die het Jubelfeest heeft cntwoiv pen en uitgevoerd. Eindelijk stuurde hij oen woord van dank tot de achtbare sprekers, tot het onderwijzend personeel en al de aan wezigen. De Eerw. Jubilaris eindigde met een heildronk voor te stellen op den groei en den bloei van 't onderwijs onzer volkskinderen* Vergadering der kommissie Naar strengere bepalingen De kommissie, •/elast door den minis ter vas justicie, om de herziening der alkoolwet te bestudeeren, heeft Dinsdag namiddag, onder het voorzitterschap van Staatsminister Servais, eene verga dering gehouden. De konimisseie heeft de schikkingen herzien welke zij reeds had aangenomen en is voor den dag gekomen met wii/igingen, wel-ke de wetsbepalingen nog verscherpen. De herbergier^ die hoopten dat men zich meer toegevend zou toonen, hebben het verkeerd op. Indien de voorstellen dei' kommissie dooi' de regeering en door de Kamers aangenomen worden, zal de nieuwe wxt nogal wat strenger zijn dan die welk-? -hans in voege is. De kommissie oordeelt dat de wet op de openfbare dronkenschap onvoldoende is en hoeft nieuwe 'boeten vooruitgezet Voor inibreuiken, die meer den drankver koop er betreffen dan den dronkaard. De kommissie moei'; er zich mee om kate- gories vast te stöllen van de dranken, welike in de herbergen zullen mogen op- igediond worden. Tot hiertoe mogen de zoogeheeten morgenwijnen porto, malaga, made ra, enz. geschonken wordendeze wijnen hebben een alkoplg©halte van 20 graden; dit is te veel volgens de kommissie en men zou de 18 graden niet mogen overschrijden Om de her bergiers te troosten, *zou" de kommissie er in toestemmen hun zuivere alkool te laten sdhenken, maar deze zou er slechts van 12 graden maximum mogen zijn. Ten slotte heeft de kommissie ook de kwestie der bieren onderzocht. Volgens haar zijn sommige bieren te sterk. Het schijnt dat de Duiteche bieren thans niet meer dan 6 tot 7 graden hebben. De coimmist-ie heeft 6 graden maximum voorgesteld voor ai de pieren, en het ver bod om sterke bieren te verkoopen dit vei bod zou de Engelsche bieren treffen, welke alleen boven de 7 graden hebben. 'Onder de kruideniers was nogal wat opschudding ontstaan tengevolge van een wensch der kommissie, strekkend om aan de kruideniers den verkoop van alkool zelfs per twee liter te verbieden. Hun vertegenwoordiger, M. Chodoir, heeft gevraagd -om door de kommissie ontvangen te Worden en de belangen der kruideniers te verdedigen; hij we-u' in de vergadering toegelaten en mocht zijn uitleg geven. Na zijn heengaan, zet te de kommissie echter hare werkzaam heden voort, zonder terug te komen op hetgeen zij voorafgaandelijk beslist had tegen de kruideniers.; Filiaal der Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Ressrvs 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaats, 18 jRonse, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats. Herzele Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldewindeke Dorp, BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem, Kerekxken, Lede, Meire, Moorsel, St Lievens-Essohe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen ean de bests voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker heid. 1325 Vervolg der zitting van 25 Sept. De h. De Rechter wordt teruggeroe pen; een bespreking heeft plaats tus- schen dezen deskundige en den detek- tief G-odfroy, welke eindigt met de vast stelling dat de deskundige van de ver dediging wed eenigszins een lichtzinni ge verklaring deed, welke moeilijk kan staande gehouden worden tengevolge van de verklaringen gedaan door be schuldigde zelf.v Dokter Godenne, uit Brussel, tweede deskundige der verdediging, wordt ge hoord nopens het feit, of een slachtof fer, getroffen zooals Gustaaf Schollaert, nog een beweging zou hebben kunnen doen, na 'liet sohot in het rechteroog. Volgens hem is dit wel mogelijk ge weest. Maria Ilofman, huisvrouw, wonende te Aalst, wordt dan ondeihoord. V. Sedert wanneer ging gij op het hof van Schollaert A. Ongeveer vier of vijf maanden na den dooid van de vrouw van Schol- laert. V. Wat werk deed gij A*. Ik werkte op het h'of. V. Wanneer zijn de moeilijkhe den ontstaan A. Wanneer er spraak was van een inventaris te maken. Getuige verhaalt verder dat Alfons Schollaert eens op -het hof van vader Schollaert kwam, toen zij in huis was. Tegen haar zegde hij «Gij zult met mijn vader n'ooit trouwen gij moet buiten. V. Wat 'heeft Rcmi Schollaert ge daan A. Deze heeft niets gedaan. V. Heeft het slachtoffer, u nooit gesproken over izij n zonen A. N'een. V. Weet gij dat 'Gustaaf Schollaert twee revolvers in 'huis had A. Ik weet dat hij een revolver Tri huis had. V. Heeft liét slachtoffer zijn zonen niet bedreigd A. Dat heb ik nooit gehoord. V. Hebt gij het lijk niet ver plaatst A. Ik heb enkeil een hoofdkussen onder het hoofd- gelegd van Gustaaf Schollaert. Alfons Schollaert broeder van be schuldigde 'komt verklaren dat hun va der izeer opvliegend was, moeilijk van karakter wTas, -en dat hij den dag dat de inventaris wend gemaakt hen bedreigd ihad met twee revolvers. Volgens getuige was vader ruw tegen moeder. Domien Schollaertbroeder van het slachtoffer deelt mede -dat hij een moei lijk mensch was, opvliegend van 'karak ter; dat hij zijn vrouw mishandelde en zeer verbitterd was op zijne zonen. Robert Schollaert, zoon van de vori-. gen getuige, was in dienst van Gustaaf Schollaert; hij heeft (verscheidene malen zijn zonen bedreigd met twee revolvers, beweert deze getuige. Het getuigenverhoor ten laste eindigt.. Namiddag zitting. De namiddaigizitting wordt geopend om 2 u. 45. De eerste getuige die gehoord wordt is Edmond Scheerlinckuit Aalst, een persoon waarvan Gustaaf Schollaert land pachtte. Daar de betaalde pachtsom onvoldoende was en de eigenaar opslag i geschiedde liet stijgen normaal, zulka Voorbarige geruchten Het agentschap Belga deelt de vol gend offioieuse nota mede «Het verblijf van den Koning in Ita lië heeft aanleiding gegeven tot vele commentariën en hoeft namelijk doen zeggen dat deze reis betrekking" had op de verloving van prinses Marie José met kroonprins Umberto van Italië. »Dezc geruchten zijn voorbarig, want wij vernemen d,at de Koning, die zich namelijk naar iVenetie en in Trentina begeven heeft, gedurende deze 10 dagen slechts eene rust- en ontspann-ingsreds heeft ondernomen. Prinses Mario José, komende van Parijs, is Dinsdag namiddag te BruSsel teruggekeerd.» Wij doen het volgende opmerken Tot nu toe werden in officieuse com muniques de geruchten ongegrond ver klaard; vandaag heeten zijn nog slecht- voorbarig. Jn do nuance js alles gelegen* vroeg had vader Schollaert getuige uit-1 gescholden. 9 Jozef Van Overstraeien, zonder be roep te Aalst, werd door het slachtoffer bedreigd. Hij zou liem omversehieten indien hij opslag durfde vragen van het huis dat het slachtoffer van hem huur- -Sardaigne te vliegen naar Tunis, om; vent. Volgens getuigen waren de zonen; brave kinderen. Julien Schóll-acrc, wever te Aalst, was weinig voor He feiten op het hof van Gustaaf Schollaert gekomen. Spre kende over het a.s. 'huwelijk zegde het slachtoffer «Indien een mijner zonen ojp het hof komt se. i iet ik hem over. Emiel Podevyn, -politieagent te Aalst, ontmoette 'het slachtoffer weinige' dagen voor -het feit. Sprekende over het huwe lijk zegde de vader Er komt geen mijner -zonen op het hol of ik schiet hen omver. Volgens getuige is niets ongunstigs te verklaren noch over beschuldigde* noch over diens broeder.' Ka het onderhoor dezer getuige wordt de zitting opgeheven om 3 u. 30. (Zie vervolg, 3de bladzijde).: Alle slachtoffers boven gebracht In den loop van den nacht is men er., ir. geslaagd, de lijken van de vijf bij do mijngasontploffing te Noirchain om hot leven gekomen arbeiders boven te -brengen. Het bevrijden van de slachtof fers ging met groote moeilijkheden ge paard daar men meer dan 130 wagent jes met grond en steen en heeft moeten verwijderen. Al de lijken werden dicht bij elkaar gevonden. Een tragische bij zonderheid is, dat het juist de laatste dag was, dat in deze iaag gewerkt werd» daar zij te gevaarlijk was gebleken, door de talrijke instortingen die zich voordo den. Het geneeskundig onderzoek heeft' uitgemaakt, dat Robert, Paenthouski en Burja/l, tengevolge van het mijngas go- stikt zijn, terwijl Pierzka en Cardinal door liet instortend gesteente zijn ver pletterd. Deze laatste twee slachtoffers zijn onherkenbaar verminkt. De laag waarin de ontploffing plaats had was gerangschikt onder 'de derde kategorie. In 1898 had reeds dicht hij de plaats waar thans het ongeluk is gebeurd een ontploffing van mijngas plaats gehad, welke zeven slachtoffers' eischte. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen waren genomen, terwijl met de meest moder ne machines gewerkt werd. De arbeiders van de mijn hebben Woensdag ten tee-ken van rouw niet ge werkt. De begrafenis der slachtoffers zal Vrijdag op de kosten van de mijn plaats hebben. Overal -in de omgeving zijn inzame lingen geopend, ten -bate van de nage laten betrekkingen der slachtoffers. De goeverneur der provincie Hene gouwen heeft zijn sekretaris, den h. Ni- codème belast zijn deelneming, aan de familie van de slachtoffers te beluigerv Stoutmoedige poging Do vliegers de Marinier en Favereau hebben het vliegveld van Le Bourges verlaten ten 6 u. 36 om te pogen het wereldrecord neer te halen der vlucht in recliüe lijn zonder landing. Het vliegtuig dat zij loodsen is eea eendékker met half dikke vleugels,voor zien van een motor van 600 paarden. In de Ibijvoeglijkc houders zijn 4870 lüeej essence niet eene mengeling van, 10 benzolen 290 liters olie. Bij -het vertrek woog het vliegtuig 6000 kil. Niettegenstaande dit gewicht 35 seconden. Do vliegers namen de lichting van Lyon. De vliegers zijn voornemens de volgende vlucht af te leggen van Le Bourget -over Lyon. Marseille, waar het jiegtui-g het land verlaten zal om over de. Volgens dozen -getuige was Gustaaf Schollaert een slechte vader, die zijn kinderen niet beminde. A medé e Van Durpe, uit Aalst, ver klaart dat vader Schollaert opvliegend was van karakter; dat Remi Schollaert meermalen zijn vader had geholpen bij wenken op het land. Verdediger. Weet getuige niet of de zonen bedreigd werden Getuige. Ik heb wel eens liooren zeggen dat den vader zei «Indien een op het hof komt (zijn zonen bedoelend), sdhiet ik 'heim omver. Emilie De Smedt uit Aalst, deelt me de dat de vadèr nu 25 jaar geleden eens zijn zoon geslagen had. Frans Neet ens, land bouw7 er te Aalst, verklaart -dat een viertal jaar geleden het slachtoffers eens zijn vrouw in een jput lia<d gestampt. Hij was een brulaap de Nijl-vallei te volgen en de Mozambi que. Volgens de vooruitzichten fen zoo al les goed -gaat aan boord, denken Man nier en Favereau 8000 of 8.500 kim., in 48 of 50 uren af te leggen. Bij het vertrek was de vlieger Costa aanwezig, die zinnens is in de richting van Siberie het afstandsrekord neer t hal-en. Einde van den zittijd De Tiende vergadering van den VoT- tenbond heeft Woensdagmorgen te _ll! e. 15 haar zittijd gesloten. In zijne» sluitingsrede hoeft. M. Gaerraró gezin-. 9j»eeld op het ontwerp van 'Europeesoha Unie door Mijnheer giiand vooruitge* zet.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1