De Politieke Toestand Welk is mijn recht Socialist-Onzijdio of Kristen Bank voor Oost-Vlaanderen Beslaat er nog hoop M. Standaeri overleden Een krach van een Millioen. Provincieraad van Oost- Vlaanderen Nationale Bank van Belgie EEN FILM XXXe JAARGANG NUMMER 265 Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgeror J. Van Nuffel-De Gondt. 1Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 18, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C. 4. ZONDAG 17 NOVEMBER H. Gregorius Zonop7,04,Zona(4,07 MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 H. Romanus Zonop7,06,Zona(4,06 L. K. 23 N. M. 1 De ptoilitidke toestand neef; peen tyijrigimfgen (onldorgaiain sedert I'onder dag awn|dl. Vrijdag namiddag hoeft *1. Janson een ondeirhioud gehad met 1*1. Jas-.par. Toon M. Jani3on buiten kïvam ztgde hij dat er, n<og geen oplossing was over dte kweötie of de facultatieve leergan gen al of niet zouden moetellen voor de exiamen. M. Lippens had een Long onderhoud met M. Hymans. In de liberale Federatie te Brussel Donderdagavond weatd' een vergade ring gehouden van het komifeit van. de ÏBrii-Bolsdhe liberale federatie, onder voomlitdilsicllilaip van saniator Demets. Waren aanweaiig, paidementbLeden, Oocq, Poti'tjean, Dicrekx, Max, Lemo- pier, Muindelear. M. Demets bnaeht veiplag uit over de jongste beraadslagingen van de li berale liinlkenaijde over de hoogesöhool- fcwestie. Slprdker besloot hc[. program ma waarop de Di]uissolsohe n-andatans- &m zijn gekozen, dient geëerbiedigd en niet alles mag wordon ondergesehükt gemaakt aan het handhaven van een min-isbérieele komlbiniatie. De h. Ooeq en andoren spraken zioh uit voor de ver.|iiubbeliLnig van de Gentsen e 'hooge- 6öh'ool. De h. Petitjean stelde vast dat er voor de ver\daamsdhing een meerderheid bestajüt in liet parlement. Otk de h. Dierökx betoogde, dat. de vanvCiaiaimsabflng van de Gen'tsdhe hoo- gesöhoio'l er komen zal" en dat zij die" haiar vorwertpen, eon zware veramtwoor- lllelijlkjlieid dragen. IPet kan nog sleobts een 'kwestie van modaliteiten gelden. De vongadaring steunde de motie van de lilbenalLe linkerzijden en verwierp elke toenadering tot 't voorstel van den heer Jaspar en tot het standpunt der yiatiimeclie katlholdetken. Eene redevoering van M. Jaspar. Vrijfilag mamiddiag hoeft M. Jaspar eene feestvei^gaderang van den Afri- kiaansohen Krinlg, te Brussel, Bijge woond, en hield er eene redevoering, waarin hij over den huidigen poiitie- ken toestand verklaarde Rechten van den huurder zoo de noodige herstellingen door den Verhuurder niet gedaan xoorden om de bewoonbaarheid van het verhuurde goed te verzekeren Uit de verplichting ten laste van den verhuurder te doen genieten spruit de verplichting het verhuurd goed in goeden staat van bewoonbaarheid te onderhou den. Huurder is verplicht de gewone huurherstelüng of gewone herstellingen te doen deze van geringen onderhoud,) alsmede deze voortkomende van zijn daad of zijn schuld. De groote herstellingen die noodzake lijk geworden zijn door toeval of door ouderdom zijn ten laste van den verhuur der. Tot heropbouw zeits bij gedeelte lijke vernieling, door toeval of ouderdom kan verhuurder nochtans niet gehouden zijn (wel tot verbreking van het huur* konlrakt zonder meer). De huurder is verplicht op straf van verval, van alle zijn rechten, den eigenaar te verwittigen zoohaast hij de noodzake lijkheid ziet groote herstellingen te doen verrichten aan het gebouw, (best per aanbevolen schrijven om alle betwistin gen ie vermijden). Bekrachtiging der verplichtingen van den Verhuurder. Zoo de bewoonbaarheid van het ver huurde goed door den verhuurder niet verzekerd wordt kan huurder l9 Ofwel den verhuurder dagen in uitvoering van de dringende werken na hem verwittigd te hebben van de nood zakelijkheid tot deze werken over te gaan Aangezien gedaagde eigenaar is van een huis gelegen te enz. door mijn verzoeker in huur gehouden. Aangezien dit huis dringende herstel lingen noodig heeft, die ten laste van den eigenaar vallen (door ouderdom of toeval noodzakelijk geworden) dat na melijk de daken er kornissen in zulken slechten staat zijn dat... aangezien ge daagde niettegenstaande hij mondelings en per aanbevolen brief aangemaand werd, weigert de noodige werken te doen Aangezien de inzijpeling der regenwa ters aan de meubelen en waren van mijn verzoeker groote schade veroorzaakt Niemand weet wat de politiek ons m|c|r|gen brengt. Doch het ware kinder achtig te loochenen dat wij moeilijke tijden bekeven. De tijden zijn moei lijk omdat de Belgen elkander niet meer verstiaanomdat men in ons land verschillende talen spreekt; omdait de pogingen van hen, die willen beletten dat het eene deel des lands op het an dere Zou vallen, niet begrepen worden omdat zij die hot land in dc gevaarlijk ste oogenibliikiken van den ondergang hebben geiled, niet meer aanhoord wor den; omjdlat men niet wil begrijpen dat de regeering, weölke fbrmulen voorstelt tolt het behoud der eenheid van het land, moet aanhoord worden. Hei is voor eene regeering gemakkelijker te zeggen dat het Parlement zijn plan trekit l Maar ik befliiaor tot degenen, die overtuigp zijn dat hun ambt het ini tiatief opdringt, wanneer ei' zulke ergo kwesties moeiten opgelost worden. Aan elkeen zeg ik Wilt gij mij niet voe gen, wilt gij maar het gezoüd verstand niet luisteren, d|an trek ik er uit. Ik wil niet leven op een slagveld waar men ellfanidetr. veradheurt. Iedereen 1 moet doordrongen zijn van deze gtylaehte, dat aan de eenheid van het Vaderland alles moet opgeofferd wordon, en dat tile grootheid van het Vaderland al de bijzondere bdiapgen moet beheenschen. Belgie gaa.t boven alles. Indien de werkdrs, die deze taak wil len vervullen, den arbeid moeten neer leggen, zegt dan dat zij aldus hebben geibandöJ{d! omdat zij eerlijke en brave lieden zijn, die hun land boven alles lief hebben». I'n deze redevoering' bevestigt M. Jas par dus wait hij op het katholiek kon- gros te. Beirgen verklaarde: dat hij de tossing der Vlaiamj^h kwestie niet wil overlaten aan het Parlement, maar hot bestaan 'Hor rejgeering wil verbinden aan deze oplcetsmg. Een laatste hoop. Dinsdag zal nogmaals een mïniqter- vergaderinjg plaats hebben en daar ie dereen beseft hoe noodlottig thans eene orisis Zou zijn, is hot te hopen d'at M. Jaftpar de beide groepen zal kunnen tot akkoord brenigen. heeft voor een bedrag van Fr. Heb sommatie gedaan aan.., de vol gende werken uit te voeren- Er. bij gebrek aan voldoening, heb dagvaardiging gegeven Om den gedaagde te hooren verwijzen de volgende dringende werken uit te voeren bij gebrek zulks te doen binnen de 8 dagen der beteekening van het tus- schen te komen vonnis, mijnen verzoeker te hooren machtigen deze uit te voeren op kosten van gedaagde, inbaar op ver toon der kwijting en afhoudbaar op de huur. Gedaagde te hooren verwijzen te beta len ten titel van schadevergoeding voor gebrek aan genot.,., en„, wegens schade aan meubelen en waren Soms is het wenschelijk den staat der meubelen te doen vaststellen en dagvaar den voor den Heer Voorzitter der Recht bank van le aanleg (boven de 2500 fr.) zooniet voor den Vrederechter in benoe ming van een expert die het huis en het dak bijzonderlijk zal nazien, er de be schrijving zal van doen onder opzicht van den staat van onderhoud de om standigheden zal opnemen die van aard zijn de verantwoordelijkheid van den slechten staat, dien hij zal bestatigen, vast te stellen, die de beschadigde meu bels en de waren zal nazien er de be schrijving zal van doen nopens de ver mindering van waarde ondergaan.» 2) Huurder mag ook subsidiairlijk de de verbreking van ilet huurcontrakt vra gen in plaats van te vragen de werken zelf te mogen doen en bij gebreke dit te doen..,, de huur verbroken te hoor ver klaren met veroordeeling tot Fr. scha deloosstelling wegens.,,,, 3) Hnurder mag ook subsidiairlijk de Vermindering van huur vragen bij gebrek enz.,,,te hooren zeggen voorrecht dat de huur zal verminderd zijn met 1/lOe te rekenen van heden tol de uitvoering met schadevergoeding ook. De huurder mag niet te kort blijven aan zijn verplichting huur te betalen. Hij moet de wettelijke middels gebruiken om recht te verkrijgen en zijn verplichting blijven onderhouden. Kortom hij mag 't zij dagvaarden in verbreking, 'tzij in vermindering van huur, 't zij in uitvoering van de werken, 't zij in betaling van schadevergoeding, 't zij twee drie doeleinden te saam. A, Rodenbach. Volksvertegenwoordiger van Brugge M. Bug. Standaerfc, katholiek voï'ks- vertegenwioordijger van Brugge, tö Vrij dag morgen to Ronsè rond 5 ure over leden. Hij is bdawidken aan de gevolgen van iheit aaütlo-ongevial wtaarvan wij ver leden week melding gaven. M. Stamdaert wiais 65 jaar oud en ze telde in Idle Kamer ongeveer reeds een 25-itlail jarpn. Als zijn opvolger in de Ivamer wordt genioemd M. André van Oui-ryve d'Yde- walle, burgemeefciteir van Beemem, Op Zondag 17 November en de vol gende dagen hebben er in ona land eigenaardige en tevens heel belangrijke verkiezingen plaats. Het personeel van Post, Telegraaf. Telefoon, Zeewezen en Luchtvaart, en andere kleine diensten, wordt verplich tend tot de stembus geroepen, om de vertegenwoordigers aan te duiden in de Eventalligo commissie. Het zal te kiezen hebben tusschen liet Socialistisch Onzijdig Kristen Syndikaat (Ja er is ook nog een libe raal en een afgescheurd kristen- vlaamsoh syndikaat, maar' die zullen geen stemmen hebben). Voör den geloovigekristen is er geen aarzeling mogelijk. Zijne H. Paus Pius XI en onze Bis schoppen hebben de socialistische en onzijdige syndikaten ten strengste af gekeurd en de kristene syndikaten goedgekeurd en aanbevolen- Da Kristene mannen en vrouwen van Post, Telefoon, Telegraaf, Zeewe zen en Luchtvaart, zullen naar die stem hunner geestelijke overhoid.naar de stem van hun geweten luisteren zij stemmen ender Nr I voor de Post. Nr 2 voor het Zeewezen» Nr 3 voor de Telegraaf. Nr 4 voor het Algemeen Sekreta- riaat en de kleine diensten- Zoo stemmend handelt gij als trou we zonen der H. Kerk en dient gij meteon het best uwe belangen. Het Kristen Syndikaat verdient het ver trouwen van gansch het personeel daarom komen duizende leden zijne rangen vergrooten- Daarom zal hot personeel zijn ver trouwen aan het Kristen Syndikaat schenken. Oyer da keuze van een bèroèp Telken jaar komt de tijd aan wanneer talrijke jongens en meisjes de lagere of middelbare school verlaten om een eerste slap in 't leven te wagen. Vele ouders zien dit oogenblik aanko' men met een zekere vrees daar die beroepskeuze inderdaad een zeer ernstige en belangrijke zaak is waarvan de toe komst der jonge lieden meestendeels heel en gansch afhangt. Het staat vast dat bij die beroepskeuze veel fouten begaan worden daar de ouders zoowel als de kinderen gebrek hebben aan voldoende ervaring en kennis van zaken. Juist daarom zijn enkele beroepsvere nigingen overtuigd dat het hun plicht is met ernstige woorden vooruit te treden om de jeugd een weg in't leven te banen Onder andere richtte de Association des Employés d'AIsace et de Lorraine» eenige raadgevingen aan de ouders van jongens en meisjes die pas de school verlaten hebben. Die vereeniging is van meening dat te veel jongelingen bediende willen worden en heel dikwijls den aanleg daartoe niet hebben en niet voldoende ontwikkeld of gespecialiseerd zijn om in 't bediendeieven te slagen. Het is een eenzijdig standpunt enkel en alleen aan het bediendenberoep den voorkeur te geven en dit omdat de jongens geen vuile handen en kleederen naar huis brengen en zich niet zooveel over moede ledematen te bekiagen hebben. Wij zijn van oordeel dat moede ledematen te kla gen hebben. Wij zijn van oordeel dat moede lede maten en vuile handen, noch het ambacht noch den ambachtsman onteeren. In ons land doet zich een gebrek aan aan leerlingen voor in zekere ambachten die nochtans aan de jongelingen een def tig bestaan verzekeren. Een ambachts man die waarlijk zijn vak verstaat wordt steeds gezocht, hij kan gemakkelijk vooruit, hij kan met den tijd evolueeren en zijn zaken uitbreiden en dan zal hij met trots en vreugde op zijn beroep blik ken. Weliswaar zal die vooruitgang veel krachtinspanning, veel voorzichtigheid en overleg gekost hebben, maar de uit slag was de inspanning waard. C.S. rAlweer een Gentsch wisselagent aangehouden. Wrijf ihigmiorgen is te Gent andermaal een wissetetgenit aangehouden. Bij helt parikiet waren talrijke klach ten ingediend door klanten van den wisfc'elagent Lucien Mestdagh, wonende Geldmunt, tengevolge van gepleegde on regelmatighedenMestdagh werd flaar, het gerechtshof overgebracht en ondervraagd door onderzoekerechtefr Jacquart die hem onder aanhoudings mandaat heeft geplaatst. De verduiste ringen bdllijagen 1.00-0.000 franken. BUITENGEWONE ZITTIJD De zitting van Vrijdag worde om half vijf geopond, onder Voorzitterschap van M, Van Wynekel. Het verslag der vorige zitting wordt goed gekeurd. TOELAGEN Dan worden terug eene serie toelagen, na verslag van de leden der verschillende commis sion toegekend. Schelderode bekomt een toelasre van 1 245 en een van 3350 frank voor hot plaatsen in de kerk van een nieuw portaal, hoogzaal en orgelkas. Semmerzaeke een toelage van 1060 fr. voor het plaatsen van een nieuwen biechtstoel. Wondelgem een toelage van 28,000 fr. voor verbeteringen aan de gebouwen Yan den Dienst der Liefdadigheid. Harame eene toelage van 17,300 fr. voor ver- beteringswerken aan het hospitaal. Gent een toelage van 5000 fr. voor zijn ont leedkundig Staatslaboratorium. ■r St Niklaas een toelage van 1500 fr. voor zyu laboratorium. Vereeniging der landbouwingeneurs der "Hoogeschool van Leuven, een toelage van 1000 fr. voor haar zaadonderzoek laboratorium. Worden nog toegestaan 1000 frank aan de Eon. Maatsch. Le Cheval de trait Beige 1000 fr. aan de Arbeidershoogeschool te Ukkel; 1000 fr. aan do Centrale Hoogeschool voor Cliriatone Arbeiders te Hevorlee; een hulpgeld aan de gemeente Vracene en Basel voor do verbetering hunner buurtwegen; 277,000 fr. aan de gemeente Meireibeke voor de verbetering van haren buurtweg. Aan artikel 28 der Provinciale BegrootIng voor I92f wordt een vermeedering toegestaan van 50,0ó0 fr. Eveneens wordt het voorstel aan genomen waarbij het krediet van art. 33 der begrooting 1929 van 50,000 op 63,000 fr. wordt gebracht. Over het krediet voor do inrichting van eenen dienst voor do beroepskeuze wordt verslag uit gebracht door Mevr. BLANCHaERT, die o.m. vraagt dat er samenwerking zou komen tus schen de Beroepskeuze en Werkbeurs. Dit standpunt wordt bijgetreden door den heer llonse, Door den heer VAN DE WATTEYNE, be stendige afgevaardigde wordt een merkwaardig gezamenlijk verslag verstrekt over de vragen van toelagen voor vorbeteringswerken aan de buurtwogenis. Enkele interessante cijfers: sinds 1922 werd 9 millioen frank bosteed aan de verbetering der buurtwegenis. Dit jaar wordt er reeds een globale buitengewone toelage van 2 millioen en half toegekend. Het verbeteren dor wogen kost op heden 500.000 fr. per kilome ter. In Oost Vlaanderen is er op het stuk der buurtwegeais nog heel wat te doen. Het zeer goed gedokumenteerd verslag van den heer Van de Wattoyne zal, gedrukt, aan de provincieraadsleden meegedeeld worden, en in de volgende vergadering tar bespreking komen. De zitting werd om half zos gehovon. Dinsdag aanstaande opoabare vergadering om 4 ure. Berieht. Valsehe bankbiljetten De Nationale Bank van Belgie laat weten dat zij de hand komt to leggen op een tot het paarse type behoorende valsch bankbiljet van 100 fr. (niet ver*5 warree met het tegenwoordig blauwe type 100 fr. of 20 belga.) Dit valsch biljet is photographiewerk: twee dunne velletjes papier zijn op mekaar geplakt en in 't roetbruin ge kleurd het heeft dus de normale paarse toon niet van het eohte biljet en bijgevolg zijn ook de nummers, naamstempels en datum bruinachtig in plaats van zwart. Het papier is broos het profiel in watermerk van Koning Leopold I van het echte biljet komt in het valsch Riet voor om zich dadelijk van de namaak te overtuigen is het voldoende dit laatste naar het licht te houden. De afmetingen van het valsch biljet zijn merkelijk kleiner dan die van het echte. Het boeknummer van het in beslaggenomen biljet is 2113 R 787, 't Is dus gemakkelijk op het eerste zioht het valsch biljet te onderscheiden en naar allen schijn werden er door den namaker maar ean zo9r gering aantal exemplarsn vervaardigd: Bij deze omstandigheid wordt in herinnering gebracht dat aedert einde 1927, de Nationale Bank geen biljetten van het paarse type meer uitgeeft,daar dit laatste vervangen werd door het I blauwe van 100 frank of 20 belga. i Brussel, den ISn November 1929, .Van onzen Geutechen medewerker. J. P. P. liet gebeurde in eene stad waar ze slechts éénmaal met een koord rond den hals hebben geloopen en waar ze des tijds gevochten hebben voor het zout in hun soep. Zoo sprak die vrounu die ik gisteren in mijn bureel ontving. Zij liet mij seffens den indruk ebt zij een prachtige vrouwelijke midden standskandidaat zou kunnen zijn in een van ons wetgevende kamers. Zij was sober en deftig gekleed. Ik liet even mijn blik glijden o, zeer behoed zaam naar het einde van haren rok. Gepast-zedig en m-odisch-voldocnde v)a- ren eventjes de knieën gedekt. Zij had geen geschilderde lippen en bezat -en halve schoonheid die een jongen man ilc ben nog redelijk jong op zijn gemak laat. Ik had dat alles gezien en overwogen iri heel wat min ,ijd dan er, noodig is om het te schrijven. Want als adv o kaai heb ik in den loop mijner nog kortstondige carrière reeds een hec- le boel menschen leeren kennen en dan ook een niet te misprijzen dosis psycho logie opgedaan. Daarom, wanneer ik er nog bijvoeg dat die vrouw mij recht zinnig scheen mag men mij gerust gc- looven. Alhoewel ik eveneens reeds bij ondervinding weet dat een advolcaat moeilijk geloofd wordt. Öp mijne uitnoodiging had de dams een stoel genomen en sprak verder. - Mijnheer de advokaat, ik flapte er dien zin zoo plots uit omdat hij van mijn tonge moest. Ik houd mij bezig met sociale werken en help mijnen evenmensch al waar ik kan. Nu kreeg ik liet bezoek van een brave gebuur- vrouw, winkelierster. Och, 't is ver- schrik Jzelijk Verbeeld u, mijnheer de advokaat de fiscusagent komt in haar huis. Haar boeken blijken heelè- maal in orde. De regeeringsbediende vraagt, kniest, rekent, schippert, moin- pelt, schrij)t, hoest, kijkt rond, snuit zijnen neus, bijt op zijn potlood, tuurt peinzend hemelwaarts, snuffelt in zijn portefeuille... enfin hij is ambetant. Mijne brave gebuurvrouw wordt zenuw achtig, zij staat, gelijk men te Gent zegt opgezwollenDe fiscusagent zegt Ik veronderstel dat gij te weinig hebt opgegeven. Gij zult nog duizend frank moeten betalen. Pardaf, mijne brave gebuurvrouw barst. Enfin, ze barst niet, maar ze ri posteert. Resultaat wedcrzijdsche ko- leire-, harde discussie, de b diende ver trekt met zijn serviettede gebuur vrouw blijft zitten met haar duizend frank schuld. Hewed, mijnheer de advokaat be grijpt ge nu mijne verontwaardigden uitroep, toen ik binnenkwam Best Mevrouw. Doch de boeken waren in orde, en 't is enkel op de ver onderstelde, ofte vermoedelijke ofte gepresumeerde ontduikingen dat de fis cus zijne boet gronde Het was du3 willekeurig f De oogen mijner suffragette in s-pe glinsterden stout-zivart. Geresumeerd, mijnheer 'de advo kaat, gepresumeerd is hel prachtige woord, 't Is een zaakje lijk dat van den oorlog toen de J.P.P. werden binntn- gerocpen. Ik kende gelukkig de geschiedenis van de J.P.P. zoodat mijne kliente ze niet. moest vertellen. Ilc beloofde de zaak van hare beschermelinge te onder zoeken. Het is mijne rol als advokaat de verdediger te zijn van de verdruk ten. En ik zal het doen bij Sin XT IV0- N. ia!. R. Wegens deze buitenge wone korrespondentic, werd de film, in gezonden door Hamlet de Tweede en- zen gewonen medewerker, en getiteld Ilerbergpolitiivkefs,yen-schoven tot aanstaande week. Filiaaldor Algemeens Bankvereani- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/8plaat8, 18 Ronae, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats. Herzele Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat, Saheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem Kerokxken, Lede, Me ire, Moorsel, St Lievens-F,8sche, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen Zeker heid. 1523

De Volksstem | 1929 | | pagina 1