Welk is mijn recht Van twee volksheiligen Bank voor Oost-Vlaanderen De Beurskrisis Ie New-York Sneltrein door bandieten aangevallen Beruchte dief ontsnapt Het Standbeeld van Paus Pius XI Priesterlijke Benoemingen Provincieraad van OostF laanderen EEN FILM Schrikkelijke moord in het Luiksche Kerkstraat, 9 »n 21, Aalst. Telefoon 114. XXXe JAAKGAKG NUMMER 271 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rus de Richelieu, Parijs Breams (FOLKLORE) Er valt zooveel te vertellen van Sinte Cecilia en Sint Catharina. D'eerste is de patroonesse van spel, zang en klank en Priester-Dichter, de Meester Guido Gezelle zong zoo sohocne Caecilia, Caecilia, 'k hoore orgéltale en klank zoo gerenals ik bidden ga, o volgden ze al uio stappen na, en gingen ze uwen gang die zingen, o Caecilia geheel hun leven lang Jaa'sonza heilige is de voorgangster en voorzangster van al ons kerkzan gers.-; in den ouden tijd zouden ze durven zeggen hebben kerkuilen Maar dat en had geen slechte bediede- nis, verre van daar. De Ylaamsche namen die voortkomen van de napm onzer heilige sommen we cp; Cilia, Cile, Celi, Ceel, Celen,Ceelke, Cel i ken, Cile ken, Sely, Ce lis, enz. Sinte Cecilia stierf martelares bleef Maagd. Ze bekeerde hare naaste bloedverwanten en voorzeker ook vele kennissan tot het katholiek geloof. Waarom ze uitgeroepen werd als be schermster en patrocnes van kerk muziek en zang, en later en thans nog door alle muziekanten wordt vereerd is niet moeilijk om raden want 't staat beschreven dat Cecilia het orgel be speelde en haar gebed in zang ver tolkte voor den Heer. 't Is in de middeleeuwen dat men hot beeld van onze heilige voorstelde met een klavier dat ze bespeelde of eene harp die ze in de hand hield.M isschien wel mocht zij den engelenzangaanhoo- ren en speelde ze en zong ze mede met die hemelgeesten- in alle geval al wat melodij en toonkunde betreft moet veraeren do musièkpatroonesse en ook niet vergoten hare deugden van zui verheid, kloekmoedigheid en gods dienstigheid na te volgen. Da Sto Geciliafanfaren en harmonies moeten dat zooveel en zoowel ala de kerkmuzikanten doen. De twesde heilige dia wö dezer dagen vieren heeton wij Sto Catharina van Altxandrië. Men verkoor ze uit als patronesse der wijsgeeren, jonge meisjes, alsook van de spinsters, ta bakbewerksters, pottenbakkers, wa genmakers, wielmakera, velo- en auto- fabrikanten. Zij disputeerde met de philosofen te Alexandrië, was zeer geleerd en bezat een voornaam verstand. Daarom stel den sommige tooneelmaatschappijen haar aan als hunne beschermheilige, zooals hier te Aalst de gekende Catha- rinisten* Ze stierf als martelaresse en men vertelt en men verbeeldt ze zoo dat. binst eeno harer martelingen het tandwisl brak waarmede men ze wilde verscheuren... Ze wordt gediend tegen de ringroos of Katriene wieleken te Geeraerdsber- gen, in 't College te Steenhuyzen en te Eecke bij Gent* De kerken van Ste Anna en Ste Catharina te Gent, van Wondelgam, van Sinay, van Wachtebeke zijn in 't bisdom Gent haar toegewijd. Oudtijds to Geeraerdsborgen be stond er eene parochiekerk van Sinte Catharina, welke in 1515 gelijk Hun- negem met de abdij van S. Adriaan vereenigd werd, Door de Geuzfn ver- brand, word de kerk herbouwd, doch in 1622 afgestaan aan de paters Minie*» men, welke ernevens een klooster bouwden* Thans is dat de collegekerk. Men bemerkt aldaar eene schilderij ven De Craeyer(XVII eeuw) verbeel dende Cristus aan het Kruis,waaronder de H. Catharina staat. Te Nazareth (O. Yl.) vindt men ook een oud tafereel van een overbekenden schilder, waarop Maria den rozekrans schenkt aan dan H. Dominicus en in 't gevolg der H. Moeder Gods komen vóór St° Magdalena en St' Catharina. Sinto Catharina Lombeek en Kathe- lijne Waver en andere plaatsnamen komen voort van de beroemdheid dior heilige, zoowel als het Sinte Carijnt- kruid of Tussilago ragransVan daar ook de Ylaamsche namen Ka, Kats, Kaatje, Caline, Calls, Cal lens, Carijne, Lyse, Lijn, Lijntje, Trijn, Triene, Trientje, enz. Veel y lie guit en van Threaen en Thrijntjea zijn tegenwoordig meer buiten als de zunne (zonne), schreef G. Gezelle meer in zijn spreekwoorden. Sinte Catharina patroonesse der wijsgeeren en is het niet dep wijsneu zen, der welwoters en alweters die er nieksken van en weten of kennen. Stoeffers zijn 't. Sommige wijsgeeren van over de halve deur zijn overdragelijke man- schen in de samenleving en bezitten nen geest en verstand van gekheid, dwaasheid en onnoozelheid of klein begrip en begrijp. Dat Sinte Cathrientje ons verlosse Van zulke philosophen en ons beware van den geest van ongeloof, onrein heid, valsohheid en vesl andere zaken die niet deugen... maar die schijnen te deugen in en bij sommige menschen- Dat beweert MARC. Het aantal werkloozen tot vijf miljoen gestegen Na een langdurig onderhoud, dat. President Hoover met de voornaamste arbeidersleiders had, verklaarde hij gister middag, dat de Amerikaansche arbeiders voorloopig geen loonsverhoo- ging moeten vragon, jterwijl do werk gevers lot dusver Jgeen loonsverla gingen moeten invoeren. Beide par tijen moeten volgens den president me dewerken om de groote [welvaart van Amerika te bestendigen. Intusschen wordt gemeld, dat het aantal werkloo- zen in de Vereenigde Staten tijdens de beurskrisis imjet 2.000.000 is vermeer derd en thans 5.000.000 bedraagt. Maandag komt te Washington een vergadering bijeen van de 250 grootste Amerikaansehe zakenlieden. Met de re geering zal dan besproken worden wat er gedaan moet worden om de groote welvaart van bet land te handhaven. Verder zal men nagaan, op welke wij ze de gevolgen van de. beurskrisis voo.r de nijverheid op de beste wijze onder houden kunnen' worden. Volgens uit Tzaribrod wordt bericht zou de sneltrein Konstantinopel-Parijs door bandieten zijn aangevallen tus- sch'en het grensstation. Dragomani en Tzaribrod. De lokomotief alleen liep het station van Tzaribrod binnen. De bandieten werden echter door de reizi gers tot den aftocht gedwongen. Die reizigers zijn vervolgens in het station Tzaribrod aangekomen en de sneltrein kon zijn reis voortzetten na een ver traging van 3 uren. Naar de reizigers verhaalden wierpen de bandieten twee bommen naar den trein en schoten vervolgens op de in zittenden. Twee reizigers werden ge dood en verse he idiohe gekwetst. DE SCHRIK VAM HET ZONIËNWOUD) Aflet behulp van ladder en touw uit de gevangenis gevlucht De beruchte roover Ferdinand Van Moer, veroordeeld "tot drie jaar gevan genisstraf, slaagde er in uit de gevan genis Saint-Léonard te Luik te ont snappen. Velen zullen zich nog do geschiede nis herinneren van dezen boef, die van 1925 tot 1927, in het Zoniënwoud als een wilde leefde. Maandenlang kwamen bij het gerecht talrijke klachten in, waarin gewezen werd op de vele diefstallen, welke met ongehoorde stoutmoedigheid geplieegd werden in de verschillende gemeenten in de omgeving van het Zoniënwoud. Uit het onderzoek, dat het parket in- ins,telde, bleek weldra dat de stoutmoe dige dief de 30-jarige Fedinand Van Moer was. Tijdens een klopjacht ontdekte men m het Zoniënwoud de schuilplaats van don misdadiger. Men kon er de hand leggen op mondvoorraad en juweelen. De boosdoener werd opgejaagd als een stuk wild en uit zijn schuilplaatsen verdreven, totdat de rijkswacht van St. Lambrecht-Woluwe er in Au gu si us 1927 in slaagde den bandiet zelf te pakken. Hij bekende, dat hij ruim honderd diefstallen met inbraak had gepleegd! Zijn voornaamste schuilplaats bevond zich bij den Viersprong, niet ver van de Duivenschieting. Hij leefde er van de opbrengst van zijn rooftochten. Zelfs had hij een belangrijke voorraad ingezameld als een appeltje tegen den dorst. Zijn inbrekersgereedschap ver borg hij in een boschje te Stokkel. Van daar uit richtte hij talrijke rooftochten in welke meestal met goeden uitslag bekroond werden. Zijn buit verborg hij dan op verschillende plaatsen in het Zoniënwoud. Naarmate de behoefte zich liet voe- en werd de buit bij gedeelten ver kocht en met de opbrengst ging Van Moct zich van tijd tot tijd nok eens in de hoof stad vermaken. Op het oogenblik van zijn aanhou ding bad van Moer eon volledige inhre- kersstel bij. Hij werd voor dén krijgs raad gedaagd en als vaanrtelvluchtige van het tiende linieregimont tot 3 iaar ops uiting veroordeeld. Deze- straf Boette hij uit in dc gevangenis Saint- Léonard te Luik. Hoe de boef er In slaagde uit te breken De gevangene was werkzaam in de afdeelmg voor houtbewerking, waar van de werkplaats zich op een der ver diepingen bevindt. Dank zij deze, ami- standighenl ia de boef er in geslaagd zijn bewakers om den tuin te IeideA Hij klom met beihulp van oen ladder in de kap van ifoet dak, maakte een ope ning en klauterde naar buiten. Daarna liet hij zich met een lang touw naar iDenadcn g-lijden. Aldus kwam hij in de ru™ Molh-ieu Daensberg terecht. Totdusver Bieb ben 'de naspóringen •van de politie nog geen uitslag opgele verd. Men veronderstelt, dat Van Moer naai; Nederland gevlucht is> UITWEGEN. Kan men door verjaring een reeht van uitweg verkrijgen Reehtsprineiepen in zake uitwegen. Sedert twee jaar ben ik eigenaar van een perceel land. Mijn titel meldt geenen doorweg, noch de voorgaande titels ook niet. Mijn gebuur beweert dat er sedert jaren en jaren ten bate van zijn eigendom een uitweg bestaat op mijnen eigendom, -Zich steunende op dat aloud gebruik, rijdt hij met peerd er kar aiover mijn land Het gedeelte dat hij aldus als doorweg gebruikt kan ik niet beploegen daardoor lijd ik groote groote schade. Wat meer is, ik had mijn eigendom bij middel van ijze ren draad doen afsluiten en hij heeft nu mijne afsluiting van èen gedaan. Welk is mijn recht Antwoord, Uwe vraag is veel omvattend. Wij zul len dienaangaande den volledigen uitleg geven, omdat wij weten dat zulkdanige gevallen zich heel dikwijls te lande voor doen. Het recht van doorweg is, in princiepe, eene met-voortdurende erfdienstbaarheid gelijk het putrecht en het weiderecht. Deze rechten veronderstellen, om uitge oefend te worden, een daad van den mensch. Opdat het recht van doorweg of uitweg uitgeoefend worde, is telkens het voorbijgaan vereischt. Uit dit princiep volgt nu dat het recht van uitweg noch door de dertigjarige verjaring noch door de bestemming des huisvaders niet kan verkregen worden. Er moet noodzakelij ker wijze een titel bestaan die een recht van doorweg vestigt. Zelfs door onhcu- gelijken tijd. kan men een recht van door gang niet aanwerven. De titel zal meestal een verkoopakte zijn maar alle andere titels (aelfs onderhandsche tilels) zijn vol doende tot vestiging van een recht van uitweg. Dat is de algemeene regel. Aan die regel zijn er voornamelijk twee uitzonde ringen a) Wanneer er kwestie is van ingeslo» tene gronden b) Wanneer er kwestie is van uitba tingswegen of gemeenschappelijke wegen. a) Ingesloten grondenzijn deze die geenen toegang hebben op den openbare weg. In dit geval kan, door dertigjarig gebruik, erfdienstbaarheid van uitweg op naburige eigendommen verkregen worden zoowel wat de uitoefening der dienstbaar heid betreft, ais de wijze van uitoefening van een recht. Men verjaart de uitoefe ning en de wijze van uitoefening van een recht dat in de wet zelve zijn grondslag heefl. Immers alle eigenaar die ingesloten ligt, heeft het recht uitweg te vragen op de naburige eigendommen. Wanneer nu zonder rechtsvordering, de doortocht door naburige eigendommen gedurende 30 jaar gedoogd wordt, ten voordeole van ingesloten gronden, dan ontstaat er erf dienstbaarheid. Dit is hel eerste geval van ontstaan eener erfdienstbaarheid van uitweg bij dertigjarige verjarig: ten bate van ingeslotene gronden. b) Uitbatingswegen (in 't fransch chemins de desserte) het zijn wegen die voor de helft aan elk der aanpalende eige naars tocbehooren en die door deze aan palende eigenaars, bij akkoord, meestal op stilzwijgende wijze gesloten, tof ge- meenschappeiijken doorweg ingericht worden, dienende tot de bebouwing hun ner gronden. Elk der aanpalende eige naars staat een gedeelte (de helft) van zijnen grond af, voor de gemakkelijke uit bating der landen, en zoo wordt er een gemeenschappeiijken uiiwsg gemaakt. Door dertigjarig gebruik ontstaat er een recht van uoorgang.dat niet meer mag belemmerd worden. Buiten deze twee gevailen, moet er een titel besiaan om een recht van uitweg te mogen uitoefenen. Zoodus, in uw bepaald geval, indien de eigendom van uwen gebuur niet inge sloten is t-t.z. geen toegang heeft op den openbaren weg, en indien hij van be doelden uitweg de mede-eigendom niet heeft, heeft hij, bij gebrek aan titel, geen recht van uitweg op uwen grond verkre gen. Gij moogt hem diensvolgens gerust den doortocht vérbleden. Wil hij niet ge willig aan uwen eisch voldoen, dan moet gij hem gerechtelijk daartoe dwingen. Zelfs kunt u hem schadevergoeding vragen, indien gij door deze doortocht schade geleden hebt. Hij is verplicht de schade-— de merkelijke en bewezene schade bedoelen wij, door paard en kar veroorzaakt, te hersteilen. Wat meer is, voor de afbreking van uwe afsluiting, valt hij onder loepassing van het strafwetboek indien gij hem doet vervolgen, om geheel of gedeeltelijk eene landelijke afsluiting vernield te hebben, zal hij veroordeeld worden. Ziedaar de Juridische oplossing van uwe vraag' 6, Londres, E. C. 4, ZONDAS 24 NOVEMBER H. Flora Zonop7,5,Zonaf4,00 MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 H. Catharina Zonop7,16,Zonaf 3,59 N. M. 1 E. K. 9 «La Corrispondenza» meldt, dat de werkzaamheden voor hot in de vader stad van den H. Vader, Sesio, op te ricMen monument voor Paus Pius XI goeden voortgang maken en spoedig geëindigd zullen zijn. Het standbeeld zelf wordt uit brons vervaardigd met steenen voet. Het stelt den Paus voor. zittend op den stoel van Petrus en de Christenheid zegenend. Het standbeeld alleen is 3.25 meter hoog. Er staat een groep van 4 fontei nen omheen, die de rechtvaardigheid, de kracht, het verstand en de matig heid voorstellen. Aan de middenbasis houdt een enge len groep het wapen des Pauzen om hoog. Verder is het monument versierd met basreliëfs, welke den eersten ze gen «urbi et orbi» van Paus XL op 12 Februari 1922, op de middelste logia van Sint Pieter voorstellen, evenals dien van 1929, van dezelfde loggia ge- geven, terwijl nog de samenkomst van den Paus en koning Victor Emanuel zal worden uitgebeeld. BISDOM GENT Z. D. H. da Bisschop heeft benoemd tot Titularis Kanunnik van de Hoofdkerk van Sint Baafs, in vervanging van den Z. E. H. Kanunnik J. Valère, die op aanvraag zijn eer vol óntslag bekomt, den Z. E. H, C. De Vos eere-kanunnik, Opziener der Bisschoppelijke Colleges; tot Onderpastoor te Poucques, in vervanging van den E. H. G. Staessens, die op aanvraag zijn eervol ontslag bekomt, den E. H. O. Piessens, onderpastoor te Moerzeke- Castel; op Sint Jozef te Gent, den E. H. L. Bressers, professor aan het College te Den- dermonde. Zitlfcg van Vrijdag. Dc zitting wordt om 4 u. geopend, onder voorzitters,chap van. den heer Van Wynokèl. Na" goedkeuring van het verslag der vorige zitting, brengt de h\ RONSE best. afgev., verslag uit over het nij verheids-, beroeps- en huislhoudonder- wijs, alsmede de inrichting der tijde lijke beroepsleer. Hieruit blijkt, dat ïn de begrooting voor 1930 een globale som van een twaalftal rnillioën wordt voorzien. Deze punten worden (voorbehouden voor de algemeene bespreking van het budget. In li-et verslag van den heer Ronse dient vooral onderlijnd dat in de toe komst nog -s'leclhts toelagen aan die in stellingen van het technisch onderwijs zouden toegekend worden, op vooi*t waarde dat do Vlaamsche tdal als voer taal zou ingevoerd worden. Verder wordt een toelage van 20.000 frank gestemd voor de Kamer van Am bachten en Neringen van Oost-Vlaan deren. Waar het gaat om de vervanging van den heer Rollier als voorzitter der Ka mer van Ambac'htop en Neringen van Oost-Vlaanderen, le vervangen door den heer Vandermeerscli, bestendig af gevaardigde, ontstaat er betwisting vanwege de socialisten. Na een debat tusschen de heeren Ronse^ De Block (soc.) e.a., wordt dit punt der dagorde ten slotte verdaagd. Eveneens ontstaat er betwisting bij de vraag om toelage (5.000 frank) voor de leersekretariaten, toelagen waarte gen de socialisten opkomen, omdat dit naar hun oordeel, o.m. de leerlingen, tè veel wegtrekt van de vakscholen, en het apart belang der patroons op het voor plan brengt, Tegen deze stelling treedt Öe heer Ronso op. Na een eindeloos debat wordt de toe lage bij zitten en rechtstaan verwor pen. (De socialisten en één katholiek, heer Van Brabant, stemmen tegen. De Fronters onthouden! zich). Andere toelagen worden gestemd 2000 frank aan de rondreizende land- bouwhuiishoudscholen; 6.000 frank voor de plantingswerken langs de provin ciale banen, enz. Meerdere vragen om toelagen, wor den verdaagd, tot de algemeene bespre king van het budget. Dc zitting wordt om half zes geheven Dinsdag a.s. zitting om 3 uur. Filiaalder Algemeene Bankvereeni ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/eplaate, 18 RonaeAbeeletraat, S BIJHUIZEN DER STREEK Aalat Herzele Watteren Sottegem Seheldewindeke Ktlztrlijke Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat Dorp. BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillegem, Kerokxken, Lede, Meire, Moorsel, St Lievens-Esaehe, St Lievens-Hau- them. Allo Bank> en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker* heid. 1826 Van onzen Gentschen medewerker* HERBERGPOLIT1EKERS Ze zitten alle avonden aan deielfde tafel met dezelfde pinten en dezelfde pijpen. Zij zitten alle avonden met dc- zeflde menschen en ze betalen aan den- zelfden gargon met hetzelfde drinkgeld.' Zij Hebben de dochter van den pa- troon hare eerste communie weten doen. Zij voorspellen met wie ze gaat trou wen en hoeveel hij wint en iaat zijn vader deed en zijn grootmoeder niet deed. Zij zijn de vaste fclienten van het huis en de rondloopende rente van den patroon. Ze zijn de pilaren van de herberg, Zij hebben hun uur, hun ga zet, hun titel en hun specialiteit. Zij spelen noch zanzi noch whist. Ze pra ten gansch den avond en alle avonden Zij welen allcS en niets. Zij zijn van Aalst en overal. Men noemt de ado, Kamerof «de Senaat». De jongeren spreken spottend van «t acid manne kenshuisen zij lachen grijs of kaal met de «Jcidderschole». Gedurende den oorlog hebben zij alle veldslagen gewonnen op kaarten met of zonder vlagskens en wisten hun ne optimistische communiqués op te diepen uit anti-hygiënisch beduimelde overmoerdijksch zoogezegd gesmokkel de en toch aan den duitsch verkleefde kranten. Zij vertellen van «den tigre.lijk of Clemenceau hun peetje vjab. Caüleavt «es iemands kind» en Mussolini «cs nen anderen ijzeren arm dan Eed je De financie heeft voor hen geen ge heimen. De politiekers al koe koek icnen dieg». De financier «'n smeirige bende «In bulderen tijd was 't allemaal veel beter. Spreekt hun van De Smet de Nay er die ze nog min gekend heb ben clan de huidige) spreekt hun van Beerriaert^ en Mal-ou en andere. «Da waore mane». Spreekt liun van de Gentsche uni versiteit. (Ze weten zelfs niet wat hél is). Waarom moeten ze diene foyer van kuiture uüdooive Spreekt hun van onderwijs in de- moedertaal. «En de vrijheid van den peerdenfamiel f Ons herbergpolitiekers weten welks bankier morgen zal springen Ze orakelen dat al de mannen van t mi nisterie luiaards zijn, dat er in de poli tiek geen serieuze menschen zitten Ze weten alles... En, ze weten niets. Zij weten zelfs niet dat hun dwaasheid de kas vult van den patroon. Dat zij hunnen evenmensch zijn reputatie ont nemen. Dat zij zich belachelijk aanstel len. Zij weten niet dat zij slechte «haut-parleurs zijn van kwaadwillige tongen en geïnteresseerde pennen. Zij weien niets de lierbergpilareri Zelfs niet hoeveel pinten ze gedronken hebben wanneer 'ze- humvaarts kicke- goelen. Hamlet de Tweede. -vV1- STANDAERT PILLEN en MAAG POEIER STANDAERT zijn de eohta geneesmiddelen der maag, 4,50 fr. de doos. 129 Een ouderling met bijslagen afgemaakt Eene misdaad, die waarschijnlijk diefstal tot drijfveer had, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag to Nouseux gepleegd. De zestig-jarige gewezen landbou-» wer Leopold Laval woont aldaar in cea huisje met zijn kleinzoon Alfred Otte^ let, 27 jaar oud, metaalbewerker. Vrijdag morgehd toen Ottelet van zijn nachtwerk kwam, vond hij de deur gesloten. Hij keek door (hot venster en zag daar een groote wanorde in hot huis. Samen met een gebuur brak hij eene ruit, en klom in huis. Op de verdieping trof hem een vree-, selijk schouwspel. De ouderling bevond ziqh naast zijn bed in een grooten bloedplas. Zijn lin kerhand was afgehouwen, zoodat nog enkel de kleine yinger mict een vezeltje vast.hing. Daarenboven was hij den schedel opengeslagen, waarschijnlijk met eene bijl. Alle meubelen waren opengebroken en alles was doorsnuffeld. In de kamer, waren de sporen te zien van eeh ihevi- gen strijd tusschen het slachtoffer on zijn moordenaar. Van het wapen dér misdaad of Yaü den moordenaar was geen spoor: te vinden. Het Parket van Luik is Vrijdagmi<b< dag afgestapt.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1