19 Wis lieeft recM op pensioen Bank voor Oost-Vlaanderen Donderdag Dee. 1929 KAMER Zusters uit het Hospitaal weggezonden Ontwerp van Wet Vit Borsbeke. De Oceaanvlucht Hongaarsche Krijgs gevangenen in Rusland De Dusseldorfsche Moorden De Moord op Jachtwachter Diericxk XXXe JAABGANG NUMMER 292 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 8, Jipndres, E. C. 4. H. Timoleon Zonop7,42Zonaf3,64 L. K. 23 N. M. 30 (Vervolg.) Wij hebben de innige overtuiging dat er nog merkelijk veel menscken Van dien ouderdom zijn, die hunne panvraag bij den ontvanger der be* lastingen niet hebben gedaan. Welnu, zelfs indien er twijlel zou bestaan no pens al of niet te veel bezittingen, is het voor hen toch aan te raden een poging te doen. Weet wel dat do tegenwoordige we! toelaat een huisje to bezitten mits het zelf te bewo nen, wat spaargeld te hebben; een zeker loon te verdienen als zulks nog mogelijk is. Het is voor ons echter niet doenbaar u daarover den volle- digen uitleg te geven. De zaak is trouwens zeer ingewikkeld en uitge breid, zoodanig dat er lijvige boek- deelen over bestaan. Dat moet u echter niet afschrikken. De ontvangers der belastingen zijn gelast met het onderzoek. Zij zijn beter dan wio ook in staat om te oor- deelon over de bestaansmiddelen der belastingbetalers. Deze Staatsambtenaren zijn ver plicht hunne kiesche taak gewetens vol te vervullen. Zij moeten alle aan vragen aanstippen, ook wanneer zij de betrekkelijke zekerheid zouden hebben dat de aanvrager geen recht heeft op kosteloos pensioen. Aan iederen ouderling die om zijn pen sioen verzoekt, moet een sckriltelijk bewijs van pensioenaanvraag worden afgeleverd, Men mag niet verwaar lozen naar dat bewijs te vragen dat kan soms van groot nut zjjn. Na penigen tijd zal de controleur der belastingen, ingevolge het verslag van den ontvanger, een beslissing ïnoeten nemen. Oi het kosteloos pen sioen nu toegekend of geweigerd wordt, de uitslag moet alleszins schriftelijk worden kenbaar gemaakt aan den aanvrager, met de redens van gebeurlijke weigering' erbij. Onthoudt nu goed wat we daarover te zeggen hebben Wanneer de be slissing van den heer controleur u ongunstig of onrechtvaardig voor komt moogt gij aanstonds in beroep gaan bij den heer gouverneur der provincie die dan een nieuw onder zoek zal doen instellen. Uw klacht- brief naar den gouverneur moet even wel binnen de 15 dagen, volgende op de kennisgeving, verzonden worden. Anders loopt gij gevaar een jaar lan ger te moeten wachten om terug uw aanvraag te kunnen indienen. Wij weten dat er een nieuw ont werp bestaat van ministor Heyman, Er wordt veel goed van gezegd en wij hebben volle vertrouwen in de goede inzichten van den volksgelief den minister van nijverheid, arbeid en maatschappelijke voorzorg. Het pensioen zal vorhoogen en bet onder zoek voor hot kosteloos pensioen ver een voudigd worden. Zelfs wordt vooruitgezet dat bot onderzoek heele- maal zal afgeschaft worden. Wjj zien de toekomst met blijdschap tegemoet. Maar intusschen kan liet nog een tijd je verloopen vooraleer de wet gestamd is en in voege treedt. Dat moet onze oudjes nog meer aanzetten om dade lijk bun pensioen aan te vragen, in dien zij dat nog niet hadden gedaan. Al wat wij hierover hebben gezegd betreft ook de personen geboren in 1862 en 1863, welke dus reeds 65 jaar hebben bereikt, en die van 1864 geboren tussoban januari en October, Met dit verschil dat deze verplicht waren een of twee stortingen to doen, telkens in hunne verjarinpsmaand.De meuschen geboren in November of December 1864 moeten hunne laatste storting nu doen en dan terzelfdertijd hunn9 aanvraag doen bij den ont vanger der belastingen. Men zal goed doen niet alleen het pensioen aan te vragen, maar ook nog het aanvullend pensioen. Het hoogste dat eenpersoon kan trekkan is 720 en 720 is 1440 fr. (pensioen en aanvul lend pensioen). Maar het weze her haald dat de bureeleo der belastingen daar het best voor geschikt z(jn om den toestand van iederen aanvrager afzonderlijk te beoordeelen. Als iemand dan geen pensioen trekt, ol niet het volledig bedrag,dan kunnen daar verschillende omstan» digheden de oorzaak van zijn. Het voornaamste is dat men het noodigo hebbe gedaan om zijn rech' ten te doen gelden. Wendt u dus tot de ontvangers der belastingen en vraagt ook raad in de mutualiteiten pf Zitting van Dinsdag .17, December 1929 De zitting vangt aan om 2 ure onder vonrtzittersehiap jvan M<. baron TTB- BAUT, De heer voorzitter kondigt aan dat Mi. PUSSEMIER het verslag komt neer te leggen over <le begrooting van 's lands middelen. De Kamer zet vervolgens de bespre king voort der REGEERI2 NGSVERKLARINQ M. VOS, front is t, zet het standpunt uiteen der frontpartij op taailgebied, en zegt d'at de taalminderheden in Vlaanderen gedenationaliseerd zijn. Daar M. Hymana, minister van bui- tenlandsche zaken aan den klap is met een anderen minister roept M. De Backer Item toe De Vlaamsche taalkwestie belangt U niet aan. M. Vos hoopt, dat de minderheden in Vlaanderen hun plicht zullen begrij pen, en besluit met eene dagorde voor te stellen in den zin van deze gestemd door het Katholiek Vlaamsch' Verbond. M. VAN WALLEGHEM, soc. heeft het vooral over de financieels verkla ringen. Hij verwijt aaA Minister Hey man te hebben beweerd dat M. Wauters niet zorgde voor de maatschappelijke verzekeringen. Het ontwerp van M. •Wauters kon niet doorgevoerd worden zegt spreker, omdat h-et land toen ten tijde eene zware krisis doorworstelde en het komiteit der schatkist van geene nieuwe uitgaven wilde hooren. Spreker verdedigt verder de supertaks. Komende tot de taalkwestie, waar schuwt de redenaar den heer Jaspar, eersten minister tegen zijn vertrouwen in de liberalen voor de stemming zijner ontwerpen. Hij beweert dat de Walen nooit de tweetaligheid zullen aanne men. De Vlamingen in Walenland ver blijvende moeten maar Fransch' leeren en zich aanpassen aan het midden. M. HEYMAN, minister van nijver heid en arbeid antwoordt aan M. Van Walleghem. De heer baron Hou tart heeft reeds eenigo der beweringeii van dezen we- derlegd, namelijk -in zake der kredieten voor de sociale hervormingen. De heer minister zegt verder dat 25 miljoen zullen ter beschikking gesteld worden der kroostrijke gezinnen met 3 of 4 kinderen die gansch het kapitaal voor den aankoop of het bou wen eener woning zullen verkrijgen. M. MEDCKMANS. e— Dat zegt Gij reeds lang. 'M. HEYMAN. Wij' bepalen ons niet bij., woorden maar stellen daden. M. TROGLET, soc. vindt dat do Vla mingen enkel eene schijn voldoening zullen, bekomen. Spreker vermeent ook dat de werklieden zwaarder zullen ge bukt gaan onder de lasten tengevolge der afschaffing van de supertaks. Eene discussie ontstaat vervolgens over de beperking van den spreektijd. M. WIN ANDY stelt 10 minuten voor. M. BOVESSE, wensch 20 minuten. Dit wordt aangenomen. M. BOVESSE, lib., zegt dat hij de vervlaamsching van Gent niet stemmen zdï indien de taalkwestie niet in haar. geheel wordt ten berde gebracht. Spre ker verdedigt Wallonië, en ziet in de doordringing van het Vlaamsch een ge vaar voor de Fransche kuituur. Hij beweert verder dat de Walen door de taalwetten op bestuurlijk en legergebied benadeeld werden. Voor wat de rechterlijke zaken aangaat geeft hij nochtans de Vlamingen gelijk. M. HERMANS komt dan aan de beurt en zet ook de opvatting der taalkwes tie volgens de fronter uiteen. Alleen de leden zijner groep bevin den zich nog in de zaal en de zitting wordt dan; pok rond 6,30 geheven, De socialisten die de stad Moeskroen beheerschen, geven een nieuw bewij.-. van hunne goddeloosheid. De Zusters van Liefde uit Roesse- •laere, die het gasthuis en het oudman nenhuis bedienen sedert .1847, worden weggezonden. Gedurende vijf lange jaren, hebben de godsdiensthaters der openbare W.el- dadigheidskommissie, de Zusters het leven onmogelijk gemaakt om deze weg te krijgen. Met heldhaftigheid hebben de Zusters weerstand geboden aan a' hunne booze pogingen. Zij hebben hun recht doen gelden tot eerbied en vrij heid in het uitoefenen van hunne chris. telijke zending. Daar zij de dappere Zusters niet meester kuninen, (zenden de socialisten ze weg om alle gods dienst te bannen uit het gasthuis. De gansche bevolking is verent waardigd. Zij is het eens om zoo een kwaadaardigend maatregel te scbanx! vlekken. Zij betreurt het heengaan der goede Zusters die sedert 82. jaren de edelmoedigste diensten bewijzen aao zieken, ouderlingen en weezen der stad. Een Verdedigingskomiteit wordt ge vormd om de goddelooze plannen d^r socialisten kenbaar te maken én te be kampen. Want deze willen stad, scho- 'en en huisgezinnen totaal ontchriste- nen. Al de katholieken van het land zullen hun broeders van Moeskroen ter hulp staan in den strijd I tot wijziging van de wetgeving inzake met de irechtstrseksche belastingen gelijkgestelde speciale ta^-es Memorie van toelichting De Regeering heeft een ontwerp van wet handende wijziging van de wetten in zake met de rechtstreekscne belas tingen gelijkgestelde speciale taxes ter beraadslaging voorgefÖgtït De in het vooruitzicht gestelde aan passingen betreffen de taxe op de au tomobielen, de taxe op de vertooningen en vermakelijkheden, de taxe op het spel en de weddenschappen, de ope- r.ingstaxe op de drankslijterijen, de belastingen op het mobilair en enkele algemeene bepalingen met betrekking tot deze belastingen. De artikelen van het ontwerp worden in dezelfde orde hieronder ontleed. 1. Taxe op de automobielen en andere motor- of stoom voertuigen Verschillende rechtstreeksche en on- rechtstreeksche belastingen op het ge bruik van autorijtuigen werden opge voerd ten tijde van de instelling van het Fonds. tot Delging der, Openbare Schuld. Ten aanzien van de gewichtigheid van de aan de automobilisten gevraag de fiscale lasten en om dezelve zoo spoedig mogelijk te verlichten,, lieeft de Regeering bij de wet van 2"4 Juli 1927 en bij in 1926 en in 1928 geno men koninklijke besluiten sommige ontheffingen in de reci.tstreeksche be lastingen tot stand gebracht. Deze politiek getrouw, stelt de Rè- geering vandaag (voor de; opcentimes, op de taxe op de automobielen en an dere motor- of stoomtuigen op te hef fen. Dat is net doel van artikel 1 van liet ontwerp van wet. Bij artikel 2, le van dit ontwerp wordt de op de belastbare waarde der; autorijtuigen gegronde bijbelasting ge wijzigd benevens dat ze zal vermin derd worden miet de bij het eerste arti kel opgeheven opcentimes, zal deze bijbelasting, welke thans vorderbaar is zoodra de waarde van het rijtuig 40.000 frank bereikt, slechts van 50.000 fr. af worden gevorderd. Men heeft inderdaad geacht dat de rijtuigen van 40.000 tot maar beneden 50.000 frank waarde geen luxerijtuigen zijn. Anderdeels werd er dè aandacht op gevestigd dat de auto-vrachtwagens, in veel groot ere mate dan de rijtuigen van particulieren, schuld hebben aan hot vernielen van ons wegennet. Het 2e van artikel 2 houdt er reke ning mede door de taxe in hoofdsom, voor do nijverheids- en handelsvoer tuigen van meer dan 2.000 kilos, van 28 op'30 frank te brengen; echter zal de taxe op deze voertuigen, doordien de tien opcentimes wegvallen, iiog steeds lager zijn dan wat ze te voren was. Aan 'de hand van de tabel bijlage A kan de huidige; systeem, trouwens, in de verschillende gevallen, vergeleken worden met het systeem dat bij de eer ste twee artikelen van dit ontwerp wordt voorgesteld. II. Taxe op de vertooningen of vermakelijkheden De wet van 28 Februari 1920, waar bij voor de eerste maal het aanslaan van de verschillende categorieën ver tooningen of vermakelijkheden werd geregeld, behelsde reeds hooge aan- slagcijfers. \Veg;ens de na-oorlogsohe financieele zwarigheden werden deze aanslagcijfers aanmerkelijk verhoogd bij/de wetten van '31 December .1925 en van 7 Juni 1920; bij de eerste .van deze wetten werden er bovendien 10 opcenümies gevestigd ten behoeve van het Rijk. Men moet dus aannemen dat de in richters van vertooningen zwaar wer den belast en op een, gegeven ©ogen blik geraakte de toesland ingewikkeld, doordien tal van. bedrijven volop in crisis verkeerden. Door deze omstan digheden weïd de wetgever ertoe ge bracht den toestand' der belanghebben den te herzien. De wet van 23 Juli 1927 stond som mige verlichtingen toe en liet aan de Regeering toe andere door de nieuwe (economische toestanden gebillijkte aanpassingen bij koninklijk besluit tot stand te brengen, binnen de daartoe gestelde grenzen. Deze aanpassingen geschiedden naar mate van het moge lijke. Thans zijn de. in 1927 toegelaten grenzen bereikt en oordeelt de Regee ring dat zij nieuwe verlichtingen mag voorstellen om te v.ermijden dat som mige inrichtingen wier exploitatie be nard blijft worden gesloten. De maatregel komt niet alleen ten goede aan de inrichters van vertoonin gen doch ook aan hun talrijk personeel bestaande uit artistén, muziekanten, bedienden, werklieden, enz., alsmede aan den plaatselijken handel. Benevens de verlichtingen worden er maatregelen voorgesteld tot 1. vereenvoudiging van de inning der taxe ,en van het toezicht 2e bescherming van de exploitanten .tegen de rampspoedige concurrentie van de menigvuldige zoogezegde be sloten kringen die de betaling van de elasting ontduiken, 3e betere vrijwaring van de belan gen der schatkist door een aanvullen de sanctie te voorzien ten opzichte van degenen die, door allerhande middelen trachten de belasting te. ontduiken. Men schrijft ons uit Borsbeke Sedert 25 jaar dringt ons gemeente bestuur bij het provinciaal Bestuur aan om verbreeding te bekomen van den steenweg bij de kom van het dorp (ki lometer 11 van den steenwèg Aalst-Au- denaerde) Aan vermeld punt, waar de steenweg uiterst smal is, staat een bouwvallig huis, en als voertuigen aldaar moeten kruisen loopen zij het grootste gevaar op dit gebouw te botsen, bijzonder in dit seizoen als de straatsteenen glib- berrig zijn. Verleden week gebeurden op vermeid gevaarlijk punt twee' autqj-ongevallen en het mag een wonder heeten dat hier geene persoonongelukken te. boeken waren. Het noodige' hersteilingwerk ïs uit erst gering; het ware voldoende het bouwvallig huis af te breken. Natuur schoon en openbare gezondheid zouden en niet bij verliezen. Men wacht dus met ongeduld naar den wenk van het Provinciaal, bestuur van, Oost-Vlaan- deren. Filiaalder Algemeen* Bankvereenl- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Geef, St Baa/splaats, 18 Ronse, Abeelstraat8 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalet Keizerlijke Plaats. Herzala Markt Wetteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat! Seheldewindeka Dorp, BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillegem Kerekxken, Lede, Meire, Moorse 1, St Lievens-Es8Qhe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen p.an de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen Zeker heid. 1826 GELUKT Val in Brazilië^ Parijs, 17 Dec. (Havas)'. Het ministerie van Luchtvaart heeft dezen morgen om 2 uur 52 volgend telegram ontvangen g «Om 20 uur (Greenwich) vloog het vliegtuig van Challe over Macoio, dat de eerste haven is, voorbij P.ernambu- ca». Dat bewijst dus dat ze liet Brazi- liaansch grondgebied hebben bereikt en hun tocht naar Zuid-Amerika goed ge^ lukt is. Eilaas, kort daarop kwam een ander, telegram uit Rio de Janeiro miet de on- lieilsmare dat de «Witte Vogel», zoo heet hun vliegtuig, gevallen was op den zoom van, een woud, nabij San An- tonia, in den Staat Itio Grande del Nor- te. Een der, vliegers, nl. Challe, zou gewond z(ijn; doch slechts lichtjesv Larre Borges bleef ongedeerd. Een ancferbericht echter, komendé uit Rio de Janeiro, meldt dat de fcweo vliegers zouden gekwetst zijn en een hunner er nogal ernstig zou aan toe zij. De bestuurder der nationale tele grafische diensten van Brazilië ver klaarde dat hij bericht had ontvangen ujt Maracaju, dat de twee vliegers daar. werden verzorgd. Het Hongaarsch Rood-Kruis had aait de Sovietsregeering gevraagd, door tuS- schenkomst van het wederlandsch' Rood-Kruis, om een Hongaarsch ko miteit naar Rusland te mogen zenden, hetwelk den terugkeer der talrijke Hon- gaarsohQ krijgsgevangenen die nog in Rusland verblijven, naar het vaderland zou moeten vergemakkelijken. Het wederlandsch Rood-Kruis heeft aan het Hongaarsch Rood-Kruis geant woord, dat de Sovietsregeering geen Hongaarsch komiteit in Rusland wit dulden, maar dat zij zelf zal beslissen, bij elke bijzondere vraag, om den te rugkeer van Ho-ngaarsche krijgsgevan genen toe te staan «of te weigeren. Geen bewijzen togen Mayer In de persconferentie van het hoofd bureau van politie te Dtusseldorf is medegedeeld, dat de te Eger aangehou den Joseph Mayer Cech van national i-r teit is en in 1925 uit Duits.chland werd gezet. IrpJuli 1929 bevond hij zich weer, te Dusseldorf, doch toen mej. Reuter werd vermoord, vertoefde Mayer te Eger en ook in September en October, toen de eerste moorden worden gepleegd, was hij in Eger in een hotel. In de tus- schenperioden dat hij niet in Eger, woonde, kan hij niet te voet of per rij wiel naar Dusseldorf zijn gegaan en voor een ander vervoermiddel had hij geen geld. De op hem gevonden schets heeft niets te doen met de moorden te Dus seldorf. Voor het overigó past de beschrijf ving van dén moordenaar niet op Mayer,, De dader meet 1.70 lang, en Mayer, meet 1.80 m. Tot nu toe heeft zich ook nog niemand aangemeld, die Mayer kent, Het onderzoek. Aangaande d(e geheimzinnige ver-« dwijning van den jachtwachter Kamieï Dierickx te Beernam, verdwijning die plaats had m de maand Aug-ustus van' het jaar 191.5, werd er reeds heel wat geschreven en gesproken. Ten gevolge van zekere bijzonderhe den aangehaald in de brieven door per sonen welke iets van de zaak schijnen af te weten verzonden, was. er, spraak van een nieuw onderzoek. De heer onderzoeksrechter Be eek- man wordt ontheven van het .verderf onderzoek in deze nog steeds duiste re zaak, daar. door een reeds vroeger geopend onderzoek door het algemeen parket van Gent, de kamer van inbe-, schuldigingsstelling, bevoegd is om het onderzoek, dat wegens een nieuw, feit gewettigd werd, voort te zetten. De kamer van inbcschuldigingaStoi-» ling heeft de raadsheer M. De Glcrcq aangeduid met dit niouw, aanvullend onderhoek,

De Volksstem | 1929 | | pagina 1