Vuig; de Arbeidsongevallen M De Rationalisatie van den Kleinhandel Leerlingwezen en Nationaal Fonds van het Leerlingwezen Bank voor Cost-Viaanderen Dinsdag Dec. 1929 De communistische beroering in ons land De Slapie in den Graanhandel Bankbediende op den loop ie Fichy Een Jesuiet-lJitvinder Pensioenen ten laste van den Staat 7 Wintert De Tentoonstelling van Z' E. P. Taeymans S. J. Brievenbus Kerkstraat, 9 tn 21, Aalst. Telefoon 114. XXXe JAAJRGAKG NUMMEK 296 DAGBLAD 2 O Centiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rus de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Jiondres, E. C. 4. H. Delphinus Zonop7,45Zona!3,EC N. M. 30 E. K. 6 In Keulen heeft de Hoogeschool een speciaal instituut gesticht voor het instu deeren van alle vraagstukken over klein handel. Dit instituut zal zich bezig houden met beroepsonderwijs en vorming en zal de handelaars steunen die zich tot hun zullen wenden. Voor al de moeilijkheden'waarvoor ze komen te staan mogen de kleinhandelaars de nieuwe inrichting raadplegen.Op aan< vraag worden praktische ontwerpen van organisatie opgemaakt, deskundigen door het inslifuut aangesteld, zullen de belangrijkste vraagstukken onderzoeken. Welk zijn de wetenschappelijke opzoe kingen die door dit belangrijk organisme zullen gedaan worden Eerst en vooral moet er getracht worden de theoretische grondbeginselen duidelijk te doen uitko men de studies zullen vooral betrek hebben op de actieve voorwaarden van den kleinhandel, de gang der onderne ming en het dekken der risico's) Het eerste punt, de actieve voorwaar» den van den kleinhandel.omvat den staat de behandelingen de distributie der goe- deren. De gang der onderneming zal kun- bestudeerd worden door het boekhouden het handelstekenen en de statistiek, door de konnis der economische vraagstukken en vooral door de kennis der markten Aangaande de risico's welke talrijke voor komen in den kleinhandel, is het van het grootste belang de de technische midde len nauwkeurig na te gaan die de risico's kunnen dekken welke door de goederen geloopen worden risico's vast aan het vervoer, deze voortspruitende uit de veranderingen van de mode; in èén woord alles wat de economische omstandighe den en gebeurtenissen betrett. Het beroepsonderwijs en de professio neel vorming tot nu toe te veel ver waarloosd zijn het onderwerp van een groot deel der werkzaamheden van het Instituut. Speciale volmakingsleergangen zijn reeds ingericht. Het komt er op aan, eenerzijds aan het onderwijzend perso neel en anderzijds aan de ondernemings- hoofden en aan de bestuursbeambten, at de gegevens te verstrekken die er kun nen toe bijdragen hun begrip van den kleinhandel te verbeteren. Buiten de speciale leergangen voor het onderwij zend personeel in functie, worden, gedu rende het verlof, regelmatige, praktische leergangen ingericht voor andere. Die leergangen van beroepsogderwijs en vorming van het Keulsche Instituut zullen den uitslag der opzoekingen en de ondervinding van bekwame specialisten ten dienste stellen van de verschillende ondernemingen, Ware het niet nuttig dat de Belgische Handelskamers de mogelijkheid zouden onderzoeken der gelijke inrichtingen tot stand te brengen Een nieuwe aanhouding Na de aanhouding van Calvan Grie- fia, van welken wij de veroordeeling hebben aangekondigd, had de Soviets- regeering een nieuwen bespieder naar Belgie gestuurd; deze is van ltaliaan- .sche nationaliteit. De rechterlijke politie van het Par ket daarvan op de hoogte gebracht, zocht dezen Italiaan, waarvan noch de naam, noch de woonst gekend waren, overal op; zij was echter in het bezit •van zijn persoonsbeschrijving en por tret. De inspecteurs der speurbrigade ontmoetten hem Zaterdagmorgen in eeno straat der Middenstraat en hiel den hem aan. De Italiaan verklaarrde Lingi Berne- !ri te heeten, 30 jaar oud, dokter in wijsbegeerte, en voegde erbij dat hij 1 eeraar was geweest in een lyceum yan Italië. Ilij bevond zich in bezit van een valsch paspoort, op den naam van Robini, dat van dezelfde bron scheen voort te komen als hetgene dat voor Cahan werd opgemaakt. Het is nu het .vierde vals.oh paspoort van hetzelfde maaksel dat op verdachte vreemdelin gen Iwordt gevonden. Berneri, die hier sedert eenige dagen Vertoefde, heeft verder nog verteld dat hij van Parijs was gekomen; hij heeft geweigerd zijne verblijfplaats te doen kennen. Hij bezit maar weinig geld. Zekere inlichtingen geven aanlei ding tot de veronderstelling dat Berne ri te Parijs in betrekking ij3 beweest jmet Po Rosa, Een nieuw protest tegen het Fransche Dumping-stelsel Het bondskomiteit van de Belgische groepeer ingen yan graanhandelaars heeft opnieuw bij den minister van Landbouw aangedrongen opdat maat regelen worden getroffen tegen de «dumping» vanwege de Fransche re geering, die een uitvoerpremie verleent voor graan en meel, wat de prijzen voor onze inlandscfre granen naar be neden duwt en een groot verlies voor onzen landbouw beteekent, die thans een groote krisis doormaakt. De voormelde premie bedraagt 40 tot 50 fr. voor de Fransche uitvoerder, waardoor onze tarweprijs met 20 fr. op 100 kgr. is. gedaald. Het federaal komiteit heeft besloten het protest ook aan de andere ministers voor te dragen, daar tot dusver geen gehoor werd gegeven aan zijn klacht. Aan een anderen kant vernemen wij dat de minister van Landbouw nog geen antwoord gaf op het federaal telegram, omdat dit geen adres aangaf. De regeering blijft niet onverschillig voor wat thans in de landbouwwereld en het maalbedrijf omgaat. Minister Baels lveeft, ook voor de ontvangst van bedoeld protest, zijn konfraters gewe zen op het belang van de zeer netelige kwestie. Eerlang zullen maatregelen getroffen worden. Zekere Jan Bonnefoy, 33 jaar oud bediende op hot bij huis va a cle Sociétó Générale te Vichy, is sinds -Zaterdag Verdwenen. Een onderzoek, dat in zijn dienst- post werd ingesteld, wees uit dat de kerel verduisteringen op zijn geweten heeft, wier bedrag op 547.000 frank wordt geraamd. De kerel had aan bloed- wanten en vrienden geld geleend. Hij had gelijk zóóveel andere ongelukkigo bankbedienden gespeculeerd. Met de laatste -beurskrisis heeft hij zeer groo te sommen verloren en bevond zich na tuurlijk in de onmogelijkheid van het geld terug te bezorgen. Het is op dit kritisch oogenblik dat hij de fondsen der Société Générale begon te verduis teren. J. Bonnefoy die gehuwd is en vader van twee kinderen, heeft Zater dag verklaard aan zijn vrouw dat hij naar een naburig dorp ging, Montaigut om er hun bloedverwanten te bezoeken die het geleende geld terug eischten. Hij ging hen om uitstel vragen. M. Bonnefoy had aan de onderprefectuur van Lapalisse een paspoort aange vraagd om zich naar Zwitserland te kunnen begeven, waarheen hij waar schijnlijk gevlucht is. Toch heeft hij naar verscheidene zijner vrienden brieven en kaartjes gestuurd, welke te Lyon gestempeld waren. Door 'het parket van Moulins werd er een klacht ingediend tegen dezen ontrouwen bediende. Ten bureele dezer Kerkstraat, 21 Scboone keus van plakalmanakKen met blok huisvriend Almanak ken van Snoeck, kleine aan 0,75 fr. A.BO fr. Prijsvermindering aan winkeliers en voortverkoopers. Betaling van het 1e trimester 1930 De achterstallen van het le trimies- ter 1930 der hierna genoemde pensioe nen van den Staat, zijn betaalbaar op de volgende datums der. toekomende maand Januari. Te beginnen van den 4e voor. de pensioenen der gemeenteleeraars en onderwijzers en voor de lijfrenten door li-et Germano-Be|gisch gemengd scheidsgerecht verleend; Te beginnen van den 7e, voor al de militaire pensioenen en tegemoetko mingen welke uit den oorlog niet sprui- en voor de renten verbonden aan de Nationale Orden, die niet werden toe gestaan voor oorlogsdaden. Te beginnen van den 10, voor de burgerlijke en voor de geestelijke pen sioenen; Te beginnen van den 15, voor de militaire en burgerlijke pensioenen der gebieden Eupen iMulmedy (Agentschap jderd Een dagblad van Nieuw-Orleans ver telt het volgende, dat men weer kan voegen bij de geschiedenis van de priester en kloosterlingen-uitvinders. Tijdens den afbraak van de kerk van het Gé^jschap Jesu, te Nieuw-Orleans, werd de aandacht van den aannemer, bestuurder der werken, getrokken op de samenstelling van de muren, langs binnen versteyigd met ijzeren staven, 't Was echt gewapend beton. En noch tans de bouw van de kerk dagteekende lang voor dat er in de bouwnijverhefd spraak was van gewapend beton. Er werden nasporingen gedaan èn men kwam'te weten dat de kerk in 1853 gebouwxT werd onder de leiding van den Eerw. Pater Cambioso, superior van het klooster. De plaats waar ze moest oprijzen was heel moerasachtig en men had eerst den grond uitgedroogd Toch was hij niet stevig genoeg om hét gebouw te dragen en het was bij gevolg onmogelijk te werk te gaan lijk bij gewone gebouwen. Pater Cambioso zocht dus ene andere methode en be sloot de muren te versterken bij mid del van ijeren staven. Thans wordt e veel op die wijze gebouwd. Toch zal het weinig geweten zijn dat het een Jesuiet is die het eerst het middel vond en toe paste. Het verslag der eerste werking van het Nationaal Fonds van het Leerlingwezen werd gansch opgenomen'in het orgaan van L'Union des Patrons Patissiers de Belgique De Moniteur de la Patisserie»* maakt van de gelegenheid gebruik om eene lans te breken ten voordeele vgn het Leerlin- genwezen en om steun te verzoeken voor het Nationaal Fonds, doet vernoemd blad als volgt een oproep tot zijne lezers om geldelijk en zedelijk deze prachtige in stelling bij te springen. Het werk van het Leerlingwezen en van het Nationaal Fonds van het Leer- Ifngwezen, is de aandacht van het Patro» naat waard, dat maar gedurig klaagt over de moeilijkheid van het aannemen van jonge leerkrachten, Is het patronaat niet zelf een weinig verantwoordelijk voor den toestand Hoeveel onder de bazen hebben aan hunne jonge werkkrachten het afsluiten van een leerkontrakt voorgesteld? Hoe- velen hebben hun personeel gesproken ove( den zedelijken en stoffelijken steun vaft het werk van den Leertijd en van het Nationaal Fonds Dat de nalatlgen eens deze patroons raadplegen die met hunne leerjongens leerkontrakten afsloten en ze zullen rap overtuigd zijn. dagen. Wordt dit tijdperk overschre den, dan dient er een bedrag uitbetaald op de twee derden van lvet gemiddeld dagloon naar gelang den graad van on bekwaamheid. Voor de zware gekwetsten werd cofie belangrijke wijziging getroffen- wan neer het een slachtoffer betreft dat door den aard van het ongeval de hulp van derde personen van noode heeft. Voor dergelijke gevallen kan door den vrederechter het bedrag van 2/3 van het loon op 80 p.h. worden ge bracht. Nochtans mag dit bedrag niet overtroffen worden. In desvoorkomend geval moet de on bekwaamheid bestendig zijn. c) Geneeskundige onkosten De werkgevers en in ondergeschikte orde de verzekering, staan in vooc de geneeskundige onkosten. De nieuwe wetgeving voegt er de verblijfskosten in liet gasthuis, de heelkundige en tevens ook alle onkos ten bij die vereischt worden om te voor zien in de vervanging van deze kunst matige lichaamstoestellen te voorzien. De bijgaande vergoedingen welke bij het verstrijken der herzieningsperiode niet zou uitgegeven zijn, moet binnen de maand na het verloop dezer periode uitgekeerd worden. d) IN GEVAL VAN OVERLIJDEN Indien het arbeidsongeval den dood van een werknemer veroorzaakt heeft worden de volgende tegemoetkomin gen uitbetaald lste 759 fr. voor de begrafeniskos ten. 2de Aan de echtgonoote, niet uit den echt, noc-h van tafel of bed ge scheiden, wordt een lijfrente toege kend, berekend op den leeftijd van ie der der ec-htgenooten, op basis van 30 0/0 van het jaarloon van h-et slachtoffer, op voorwaarde dat het huwelijk voor het ongeval yoltrokken is. 3en Aan de wettige kinderen gebo ren of verwekt voor het geval, en aan de onwettige, voor het ongeval erken de kinderen, wier vader of moeder overleden is, en de achttien jaar niet te boven gaan, wordt eene tijdelijke lijfrente tot 18 jaar toegestaan in ver houding yan 15 0/0 van het jaarloon voor elk kind, zonder dat de 45 0/0 van voornoemd loon imogen over schreden worden. 4en Kinderen die in dezelfde voor gaarden verkeeren, wier vader en moeder overleden zijn, in geval de moeder slachtoffer wordt van een ar beidsongeval, wordt er eene tijde lijke lijf* ente toegestaan voor elk kind jtot 18 aar. 't Vervolgt. dei: schatkast tfi Verviers,)^ Men weet dat de wet op de Arbeids ongevallen gewijzigd werd op 31 Mei 1929 en dat deze wet in voege treedt op 1 Januari 1930. De Christelijke Workgever» or gaan van het Algemeen Christelijk Ver bond van Werkgevers en van Christe lijke Jonge Werkgevers heeft in het nummer van 15 September 11. een zeer klare en bondige uiteenzetting der wij zigingen aan de wet gebracht. De bijzonderste wijzigingen dragen op de volgende punten a) Minimum ziekteduur; b) Forfaitair bedrag der vergoeding; c) De geneeskundige onkosten d) Overlijdensgevallen e) De Commissie van Arbeidsonge vallen f) Het loonboek; g). Het basisloon. a) minimum ziekteduur. De vroegere wetgeving kende alleen schadevergoeding toe na dc acht dagen van het arbeidsongeval. Deze wordt nu toegekend vanaf den dag volgende op het ongeval. b) Forfaitair bedrag der vergoeding Dit was vroeger bepaald op maximum vijftig p.h. van het loon voor geheele onb ek waam he i d Voor tijdelijke en gedeetelijke onbo^ kwaamheid werden de vijftig p.h. bere kend op het verschil tusschen het loon dat kon verdiend worden alsvorens ge- Ireel hersteld te zijn. Dit wordt thans gewijzigd door de wet van 14 Mei 1929. De vergoeding van vijftig per hon- zal slechts behouden blijven ge durende eene onbekwaamheid yan 28 Filiaalder Algemeens Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven Kapitaal en Reserve 285,000,000 fr. ZETELS Gent, St Baa/splaata, 18 RonaeAbeelatraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalat Keizarlijke Plaats. Her zeis Markt V/etteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat» Seheldewindeka Dorp. BIJKANTOREN: Bur at. Denderleeuw, Hi 1 legem Kerekxken, LedeMeire, Moorael, St Lievens Eaaobe, St Lievena'Hau- them. Alle Bank* en Beursverrichtingen een de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen leker* heid. 1520 IN ENGELAND. Overvloedige sneeuwval In Schotland Volgens, de Sunday Times heeft het in Schotland overvloedig gesneeuwd vooral in Westmorland, Yorkshire en het graafschap Durham. Te Lock-Lomond zijn de wegen bij na onbruikbaar geworden. IN FRANKRIJK Slachtoffers van de koude De echtelingen Roland werden eer gisteren nacht door bloedopdrang ge troffen in hun appartement, te Mont- pellier, Frankrijk, tengevolge van de koude. Medeburgers verwittigden de policie door de echtelingen des morgens niet om zien waren. De policiec-ommissaris deed de deur openbreken. Mad. Roland, 60 jaar, was reeds overleden. Haar echtgenoot, 66 aar, was bewusteloos. Men beeft hem in hop.cloozen toestand naar het gasthuis gebracht, IN DE VEREENIGDE-STATEN Koude te New-York Een koude luchtgolf uit het Westen' bereikte gisteren New-York, waardooiï dc mist optrok en bet verkeer in de ha- yen hervat kon worden. In lvet midden Westen dreigen over stroomingen van de rivieren. in den Brialmontkring te Brussel Naast verscheidene reproducties van de beste schilderijen van Z.E.P. Taey-r mans, geeft de «XXe Siècle» in zijn. Zondag nummer de volgende, zeer vleiende beoordceling over onzen groo- ten kunstschilder. De tentoonstelling gaf ons de gele-1 genheid verder kennis te maken met den Z.E.P. Teymans s.j. een kunst schilder van eerste gehalte. Pater Taeyman-s kiest zijne land schappen in de Vlaamseh gouwen, na melijk in de schoon streek van Ingoy-1 g'hem, het oord van den Vlaamschen schrijver Stijn Slreuvels. Hij schildert die landschappon met hart en geest. Het zijn vruchtbare akkers met hunne rijke korenvelden en hunne gouden ko renaren groote pachthoeven op de vlaamsche hellingen; drijvende woikeiï in den .sc-lvoonen hemel, valavonden, de blakerende middagzon, en de rustige vrede in het goude van de zomier2onr die zijn penseel met macht, met vreug-i de, met liefde weder geeft. liet werk van Pater Taeymans is een «hymne» aan de natuur, aan den moe dergrond", die kracht en weelde baart. Het is een «hymne» aan de Zon, aan de Zon die Sichioonheid schenkt aan de natuur, die tooveren kan. Pater Taeymans is niet van dezen; die alleen opnemen, ook niet van dezen, die alles veranderen. In zijn schilder kunst ontwaart men geen strekkingen* die de mode van den dag willen navol gen.. En dat alles zien we graag'in hem:» Wij kunnen hem rustig aanstaren zon-» der moeten te zoekenWe zien alles zoo als het is, natuurlijk in heerlijk schoon. Hij schildert de natuur en hij lukt daar-, in wonderbaar wel. De meeste zijner schilderijen zijn prachtig. Het is spijtig dat het lokaal waar de tentoonstellig plaats greep, zoo Weinig geschikt was om dergelijke tentoon stelling te bevatten. Wij hopen dat Pater Taeymans nogmaals zijne schil derijen zal verzamelen en ze tentoon stellen in eene zaal, die door het pu-v bliek beter zal kunnen bezocht worden. Wij groeten in den Z. E. P. Taey mans een rasschilder, een natuurschiL* der van groot gehalte. UITWEGEN. INGESLOTENE GRONDEN. Wanneer zijnde gronden ingesloten? Over twintig jaar heb ik een peroeel land gekooht die ik altijd gebruikt heb al gaando op een streek grond van den gebuur. Da nieuwe eigenaar verbiedt mij nu allen doorgang. Thana ben ik tot een grooten om weg genoodzaakt om land te kunnen bewer ken (omtrent 10 minuten cmweg). Mijn koop akte houdt niets in dienaangaande, gelijk het gewoonlijk geschiedt. Ik dacht recht te heb ben op uitweg, omdat anders, mijne gronden, zooniet ingesloten, tooh moeilijker kunnen bewerkt worden. Wat denkt u erover ANTWOORD. Gij verkeert, ons inziens, in dwaling. E)e wet geeft het reoht aan den eigenaar wiens gronden Ingesloten zijn, een doortocht te vragen op de gronden van zijne geburen tot het gebruik van zijn erf, onder last eins vergoeding te betalen. Maar wanneer zijn gronden ingesloten Wanneer zij geenen toegang hebben op den openbaren weg of minstens wanneer hunne uitbating op eene andere manier allermoel- lijkst of gevaarlijk is. Het feit dat men «enen omweg van 10 minuten moet doen om naar het land te geraken, is onvoldoende om dat iand als ingesloten te doen aanzien. Eena volstrekte onmogelijkheid of zelf een zeer groote moeilijkheid tot da uitbating der gron den wettigen een aisoh in verleening van uit weg, niet een enkel ongemak voor den ge bruiker, noch een noodzakelijke omweg van 10 minuten. Indien de eigenaar kostelijke of moeilijke werken zou moeten verrichten om toegang te hebben op de openbare baan, of indien een bestaan de weg gevaarlijk of niet breed ge noeg is om het land behoorlijk te gebruiken, schijnt de eisch gegrond. Uw perceel iand sohijnt ons hoegenaamd niet ingesloten te zijn in dezen zin dat gij langs bestaande wegen, breed genoog om met paard en kar te rijden, daar niet zoudt kun nen geraken. Hieruit volgt dat de eisch van den gebuur gegrond is. Zelfs had men dien weg gebruikt 30 jaren lang, dan nog zoudt geen reoht van doortooht verworven hebben, om rede dat uwe gronden in den zin van de wet, niet ingesloten zijn. Het recht van uitweg moet bij titel geves tigd zijn. U valt er nfets anders te doen, dan aan uwen gebuur te vragen of hij er niet in toestemt den doorgang te gedoogen mits eene vergoeding. Weigert hij dan moot gij don omweg gebruiken.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1