In den Senaat 27 OVER SPAARKASSEN VOOR LOURDES Bank voor Oost-Vlaanoeron Vrijdag Dec. 1999 De nieuwe Huishuurwet aangenomen. Vermindering van Taksen. Revolvergevecht tusschen matrozen en politie K.rkstraat, 9 en 21, Aalst. Talefoon 114. XXXe JAARGASG SUMMER 290 DAGBLAD 20 Centiemoa Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Ru» i» Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C. 4. jggWPTOTRMBBM*T«Ba H. Joannes Z« !t»p7,45Zen «13,68 N. M. 30 E. K. 6 DE AANGENOMEN ARTIKELS Ziehier du tekst van art. 1 van 'het 'regeeringsontwerp zooals bef, door M>. Sogers gewijzigd en door den Senaat word aangenomen x Ce definitief aangenomen teksten Eerste artikel (gewijzigd) 1. IDen bijkomende verlenging vaii een jaar is toegestaan aan de huurders en onderhuurders, die op 31 December 1929 de hierna bepaalde vas te goederen of gedeelten van vaste goederen in gebruik hebben 1. Vaste goederen waarvan de huur prijs op 1 Augustus 1914 bedroeg a) 000 tot ten hoogste 900 fr. te Brussel, Etterbeek, Elsene, St-Jans- Molenbeek, St. Gil is.-, St. Joost-ten- Noode, Schaerbeek, Anderlecbt, Koe- kelberg en in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, volgens de laat ste in het Staatsblad bekendgemaak te tionjaarlijksche optelling van de be volking b) '150 tot ten hoogste. 675 fr., in de gemeente met 50.000 tot 100.000 inwo ners: 2. Gedeelten van vaste goederen waarvan de jaarlijksche huurprijs op (1 Augustus 1914 bedroeg a) 400 tot 600 fr. te Brussel, Etter beek, Elsene, Sint-Jans-Molenbeek, St. Gilis. St. Joost-ten-Noode, Schaerbeek, Ande'rlecht, Koekelberg en in de ge meenten met meer dan 100.000 inwo ners volgens de laatste, in het Staats blad bekendgemaakte tienjaarlijksohe optelling van de bevolking; b) 300 tot 450 fr. in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners. 2. De verlenging bedraagt twee goederen of gedeelten ervan, gelegen jaar indien d-e huurprijs van de vaste m de g 1 bedoelde gemeenten, op 1 Au gustus 1914 lager was dan het aldaar aangeduide minimum. Art. 2 (gewijzigd)'' 1. In de andere gemeenten kan dc Koning, tot 1 April 1930, bij een voor één of meer gemeenten genomen besluit op advies van den goeverneur der provincie van den voorzitter der rechtbank van eersten aanleg van bet arrondissement en van den vrederech- fer van het kanton waartoe de gemeen te behoort, beslissen dat een bijkomen de verlenging van één jaar toegestaan wordt aan de huurders, die op 31 De cember 1929 dé hiernabepaalde vaste 'goederen of gedeelten van vaste goe deren of gedeelten van vaste goederen bewoonden. 1. Vaste goederen waarvan de jaar- li jkselve huurprijs op 1 Augustus 1914 bedroeg 240 tot ten hoogste 4S0 fr., in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 in woners; 225 tot ten hoogste 450 fr. in de go meenten met 15.000 tot 25.000 inwo ners 150.tot ten hoogste 300 fr. in de ge meente niet 5.000 tot 15.000 inwoners 75 lot ten hoogste 150 fr. in de ge meenten met minder dan 5.000 inwo ners. .2. Gedeelten van vaste goederen waarvan de jaarlijkschc -huur op 1 Au gustus 1914 bedroeg 160 tot ten hoogste 320 fr. in de ge meenten met 25.000 tot 50.000 inwo ners; 2 50 tot ten hoogste 300 fr., in de gemeenten met 15.000 tot 25.000 inw.; 120 tot ten hoogste 240 fr., in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inw.; 75 tot ten hoogste 150 fr. in de ge meenten met minder dan 5.000 inwon. Be bij Koninklijk toegesta ne verlenging bedraagt twee jaar in dien do huurprijs per jaar, van de vas te goederen op 1 Augustus 1914 lager •was dan het in 1 bepaalde minimum. Art. 3 (gewijzigd)' In de bij artikel 2 bedoelde gemeen ten, zal elke uitzetting op grond van het verstrijken van de bij de wet van 28 December 1926 toegestane verlen ging tot 1 April 1930 uitgesteld wor den. Februari 1930 voor den vrederechter worden afgelegd, ten overstaan van partijen in persoon aanwezig, of ver tegenwoordigd door lasthebbers voor zien van een volmacht die vrij is van zegelrecht en registratie. Van de ver klaring wordt proces-verbaal opge maakt door den vrederechter, door zijn griffier bijgestaan; deze bewaart dó, minuut. Wat de huurders, betreft van de bij art. 2 bedoelde vaste goederen, moet de verklaring worden afgelegd binnen dertig dagen na de afkondiging van het bij gemeld artikel voorziene be sluit in het Staatsblad. Art. 5 (gewijzigd) De bijkomende verlenging gaat ii met de dag waarop de bij de wet van 28 December 1926 toegestane verlen ging verstrijkt. Art. 5bis (nieuw)' De verhuurder die de verlengde huur tegen den datum van «het verstrijken van de bijkomende verlenging of tegeii een lateren dag wil doen eindigen, is verplicht opzegging te doen drie maan den te voren. Met het oog op de toepassing van 'de bepalingen van deze wet wordt apart beschouwd elk gedeelte van een vast goed. door den eigenaar of door den huurder verpacht als afzonderlijke wo ning. Z'elfs indien het in zijn geheel genomen vast goed niet onder de toe passing van de wet valt. Art. 5ter (nieuw). Vallen niet onder de toepassing van deze wet, welke ook het bedrag van den huurprijs zij, de huurovereenkoms ten betreffende de vaste goederen of gedeelten van vaste goederen waarop de artikelen 1 en 2 betrekking hebben en die afgesleten ziin tusclven verhuur ders en huurders of onderhuurders die bedoelde vaste goederen of gedeelten van vaste goederen reeds bewonen, mits de overeenkomsten bepaalde dagteeko- ning verkregen voor 12 December 192"9 Overgangsbepalingen Art. 6. De opzeggingen regelmatig gedaan bij toepassing artikel 6. 2e alinea, van de wet van 28 December 1926, zijn, wat betreft de vaste goederen of gedeelten van vaste goederen die 'het voordeel van de bij deze wet voorziene verlen ging genieten, nietig en van geene waarde. Art 7. Bij "de berechten van de reeds aan gebrachte en thans aanhangige zaken, worden de bepalingen van deze wet toegepast. Dp vonnissen tot uiteenzetting die voor het in werking treden van deze wet. gewezen werdon en in 'strijd zijn met. hare bepalingen, kunnen niet ten uitvoer gelegd worden, behalve wat betreft de kosten. Art. 8. De rechtsvorming voorzien bij de tweede ttTinca van 3. van artikel 8 der wet, van 28 December 1926 kin worden ingesteld binnen drie maan den na de in werkingtreding van deze wet. indien de aangevoerde gewichtige reden ontstaan is binnen het laatste halfjaar voor den datum van dee in werkingtreding. Art. 4 (gewijzigd) Do verhuurder kan van 1 Februari 930 af. en gedurende den bij deze wet voorzienen verlengingstermijn, een verhoogmg met 600 t.h. eischen. bere kend op den voet van den op 1 Augus tus 1914 bepaalde huurprijs en zonder rekening te houden met de belastingen en andere bijkomende lasten, die bij de huurovereenkomst den huurder zijn opgelegd. Deze verliooging kan even eens van den. zelfden datum af en on der dezelfde voorwaarden, worden ge- eischt gedurende de verlenging van be woning, waartoe bef. bij artikel 3 voor ziene uitstel aanleiding geeft. De bij de wet van 28 December 1926 verleende verhooging met 225 t.h. blijft bestaan van den vervaldag af van den yerlengings.termijn die bij deze &V voorzien, en wel tot 1 Februari Art. Abis (nieuw) De huurder mag verklaron dat ihii hiet wenscht gebruik te maken van de bijkomende verlenging. In dat geval is alleen de bij de wet van 28 December ,yoorziene huurverhooging ver schuldigd. Do verklaring moet voor 1 Art. 9. Deze wet wordt van kracht op "1 Ja nuari 1930. STEMMING De Huishuurwet, in haar geheel wordt aangenomen met. 107 stemmen, tegen 25 en 3 onthoudingen (MM. Si- rnonis, Yilain XIII en Asou)'. Het Staatsblad van 25 December 1929 kondigt de besluiten af waarbij de vermindering der overdrachtstaxe, der factuurtaxe op de aannerningscon- tracten, der taxe op de roerende ver huringen en op het vervoer, en der weejdetaxe verwezenlijkt wordt. Deze besluiten zullen op 1 Januari 1930 van kracht worden. Ziehier in het kort, hunne bedoeling: Overdrachtstaxe 1. De gewone overdrachtstaxe wordt verminderd van 2 tot 1 ten honderd. 2. Behoudens de hierna bepaalde af wijkingen, zijn al de forfaitaire taxes eenvormig vastgesteld op 2 t.h. Bijzondere forfaitaire regiemen T&rwe en rogge 1 t.h. Gezwingeld vlas en kroten verknop aan een spinner, 1 t.h., uitvoer 0,50 t.h Lijnzaad en suikerijboonen ver koop aan een nijveraar of verbruiker, 2 t.h.; uitvoer, 0,50 t.h. Steenkolen, steenkoolbriketten 'en cokes, gas en electriciteit 1 t.h-. Wol: verkoop aan een spinner of aan een fabrikant van stoffen: 1 t.h.; verkoop aan een ander beroepsverbrui ker 2 t.h. Afval van weefstoffen in vlok of in draden 1 t.h. Gewoon ijzer én staal fri staven, profielijzer en platen 1 t.h. IJzerafval (ijzer en niet ijzerachtige metalen): verkoop aan een nijveraar* 1 t.h. uitvoer 1 t.h. Opmerking Het verlof tot tijdelij ke vrijstelling wordt afgeschaft Voor do koopwaren waarvan spraak. Een artikel over de spaarkassen voor Lourdes Volgaarne voldoe ik aan het verzoek mij gedaan op de jongstleden vergadering van het bestuur en de afgevaardigden der diocesane bede vaart, in het bisschoppelijk paleis te Gent gehouden. Waarom die Spaarkassen Ons doel is de Gentschc diocesane bedevaart zoo grootsch en zoo schoon mogelijk te maken door aan kleinere menschen een gemakkelijke gelegenheid tot medereizen te verschaffen. O. L. Vrouw verscheen te Lourdes aan een eenvoudige en ai me Bernadette en als onze goede Moeder haar vroeg Dat pelgrims hier komen van wijd cn van zijd dan moest het ook wel Maria's verlangen zijn, zoo veel geringe menschen mogelijk te zien neerknielen aan haar voet. Overtuigd als we waren, dat kleine menschen moeilijk een 1000 fr. roet eens betalen, hebben we de mogelijkheid gezocht, door regelmatige stortingen, over één of meer jaar verdeeld, de noodige som te doen bij eenbrengen. Zoo worden de kosten van de reis, het verblijf in Lourdes en het aankoopen van de zoodanige gedenkenissen gemakkelijk gedekt. De wekelijksche bijdrag verschilt naar gelange de duur der stortingen i Wie wil medereizen na één jaar sparen, betaalt 20 fr. per week* na twee jaar 10 fr* na drie jaar 7.50 fr* na vier jaar 5 fr, We vreesden wel even in 't begin dat veel spaarders het niet zouden uithouden en na enkelen tijd het gestorte geld zouden terugvragen ge lukkig konden we na 't eerste jaar reeds vaststellen, dat niet een der aangesloten leden aan de regelmatige storting was te kort gebleven. De propaganda middelen. We maken gebruik van de pers om over Lourdes te spreken en de Spaarkas aan te bevelen. We houden regelmatig voordrachten met lichtbeelden over Lourdes. Ze vallen ongetwijfeld in den smaak der aanwezigen, want overal traden we op voor eene volle zaal. Hoe kan het anders De plaatselijke Geestelijkheid bereidt de voordracht voor het volk hoort zoo gaarne spreken over O. L. Vrouwken van Lourdes en over de milde genaden welke Maria daar zoo kwistig uitdeeltde conferencier kent goed de reis en Lourdes zelf, en de prachtige lichtbeelden zichten en groepen onzer eigene Diocesane Bedevaart zijn door het feit zelf eene groote aantrekking voor de toeschouwers. In hart en verbeelding leven zij de verschillige godsdienstige oefeningen van Lourdes mede. Hoe gemakkelijk en hoe diep deze voordrachten de begeerte om naar Lourdes te gaan doen ontstaan en doen groeien, bewijzen de uitslagen, Het beste propagandamiddel, hier als elders, blijft toch altijd het huisbezoek. De ondervinding leert, dat na eene voordracht met lichtbeelden, de menschen nog het best eens te huis worden aangesproken dan wordt het verlangen heel dikwijls tot een ja-besluit omvormd. Ons volk is zoo gesteldhet wordt gaarne gekend, eer het eene belangrijke beslissing neemtvan nature uit loopt het niet gemakkelijk iets achterna, dat het missen kan, en daar het Franschonkundig is, denkt het dan ook, dot eene Lourdcsreis niet voor hem wordt ingericht. Gansch de propaganda wordt kosteloos gevoerd. De voordrachtgevers hopen dat de zegen van hierboven ze ruimschoots vergelden zal, wat ze uit liefde voor O. L. Vrouw van Lourdes doen. De huisbezoeken, het rondhalen der bijdragen, het inschrijven der gelden op de kaarten der spaarders, het nahouden der rekening, het storten der gelden op de bank, het uitrekenen der intresten en het uitbe talen der gegeven bijdragen worden eveneens, zonder de minste vergoe ding, met offervaardigheid en liefde gedaan, maar zonder twijfel aan hoogen intrest op de hemelsche spaarbank geboekt. De Werkwijze Ieder spaarder krijgt eene kaart waarop Naam, Straat, Nummer en Reisjaar worden ingeschreven. Bij 't wekelijksch bezoek wordt de storting op de kaart geboekt en afgeteekend met datum erbij het bedrag der stortingen wordt in een schrijPooek opgeteekend en na onderzoek, worden de gelden ter bank gestort. De Voordeelen 1 Ieder spaarder ontvangt 5 0/0 terug op de waarde van het reisbiljet? zoo betaalden onze leden 693,50 fr. in tweede en 470,25 in 3e klas. in plaats van 730 en 495 fr. voor de laatste reis heen en weer naar Lourdes; Aan ieder spaarder wordt daarenboven, voor de gestorte gelden- de volle intrest van 6 0/0 uitbetaald. Onze spaarkas kreeg dien gansch voordeeligen intrest voor onze rekening op zicht van wege eene katho lieke bank* Het grootste voordeel, mijns inziens, is echter het vergemakkelijken der reis. De menschen van een zelfde stad en dorp, ja uit eene zelfde straat, reizen samen op den trein en zitten allen in aanpalende kompartimenten en rijtuigen. Zoo kan, zelf onder weg. het bestuur der spaarkas regel matig in voeling blijven met de leden, hun de noodige inlichtingen ver schaffen, den gewenschten uitleg verstrekken over wat er te zien ofte doen is, enz. Vooral in Lourdes zelf wordt de bedevaart voor onze gewone menschen veel aangenamer. De spaarders immers die het verlangen, worden met een lid van het bestuur in een zelfde hotel gelogeerd iederen dag worden de noodige of nuttige mededeelingen aan tafel gedaan en dc gevraagde inlichtingen gegeven. Zoo waren in het hotel waar ik verbleef 46 leden onzer spaar kas die menschen voelden zich daar thuis, zijn nog niet uitgesproken over de reis en blijven zeer dankbaar voor de bewezen diensten* De uitslagen Ze hebben ons ten goede verrast; Verleden jaar telden we 86 spaarders die de reis naar Lourdes mede- maaktenop dit oogenblik voor de stad Aalst alléén, zijn reeds meer 'dan 250 inschrijversin 't geheel tellen we reeds goed over de 300 storters. Ik ben wel overtuigd dat de genade der genezingen er voor een groot deel tusschenkomt, maar de tevredenheid der spaarders mede reizigers komt wel evenwel in aanmerking om 't ledental te doen stijgen^ Dat een ware bedevaart naar 't heiligdom Lourdes veel goed doet aan ledereen. zal wel niemand ontkennen maar dat het npg veel meer goed sticht en voor de toekomst veel kwaad belet in onze arbeidersmiddens is eene ontegensprekelijke waarheid. Wie Lourdes gezien heeft draagt de diepe indrukken ervan en den stempel der genade naar huis mede eo doet Lourdes herleven in eigen huiskring, bij familie, vrienden en kennissen. Hij zelf ls een verdediger geworden van O. L. Vrouw en van de wonderbare genezingen overal waar het moet, zal hij zijn woord spreken om den mond te stoppen aan lachers en spotters. Wel een krachtig middel om onzen arbeidenden stand te vrijwaren tegen de ontkristening. De voordrachten met lichtbeelden over Lourdes, gevolgd door het stitehten der spaarkas, heeft ook een ander niet te onderschatten gevolg. Telkenmale spreken wij voor honderde menschen, aan wien wij trachten den eerbied, de liefde en den eeredienst voor O. L. Vrouw in te prenten. Voor hun oog en en voor hun geest doen we Lourdes oprijzen en leven zij de voornaamste plechtigheden mede. Hoevelen onder de toehoorders die 't geluk niet hebben naar Lourdes mede te gaan. omdat de geldelijke toestand het niet dragen kan, maar die toch ook over Lourdes spreken, gemakkelijker tot Maria hun toevlucht nemen, meer betrouwen in Haar stellen en ook een vurig gebed storten voor onze ongelukkige zieken, onzen geliefden Bisschop, het Bestuur der Bedevaart en voor al de Pelgrims naar Lourdes. Karei Van Rechem, Sociale Bestuurder, Kattestraat, 13, Aalst. N. B. Bereidwillig worden op aanvraag aan bovengesteld adres alle verdere inlichtingen verschaft. als voor ijzerafval (zie hooger). Yee: li centiem per kilogram (le vend gewicht bij de slachting in de slachthuizen en .slachterijen zander weging, worden ae hiernavolgende ta xes toegepast. Kalveren 5. 10 en 15 frank, res pectievelijk in vervanging Van de taxes 6, 16 en 24 frank. Andere runderen 'zonder volwassen tanden 35 fr.: koeien en vaarzen met niinsteus een volwassen tand. 55 fr. ossen en stieren 1 of 2 volwassen tan den, 55 fr.; id., meer dan 2 volwassen tanden, 68 fr. zwijntjes, 2,50 fr. zwijnen. 11 fr.; schapen en lammereife 5 fr.; bokken, geiten en geitjes. 3.50 fr. Regiem der paarden paarden met minstens 1 v-olwassen l: na 1. ver koop aan den gebruiker. 60 fr. per stuk 2.-uitvoer, 30 fr.; 3. slachting, 15 fr. Paarden zonder volwassen tanden (veulens); respectievelijk 30, 15 en 15 fr. in ieder der drie gevallen 'hiervoor. Ruwe veTfèn van runderen, 'schapen en inlandsch'c paarden: vrij van óver- draehtstaxe (slechts eischbaarheid der factnurtaxfi van 2 p.d.). Ingevoerd 1 t.h. Dagbladen: uitbreiding, tot de week bladen van 'het regiem der dagbladen. Andere periodieken 1 t.h. Factuurtaxe van 2 p.d. Het bedrag dier taxe blijft gevestigd op 2 p.d. Factuurtaxe op de aannemingen. Het bedrag van 2 t.h. wordt op 1 t.h. verminderd. Taxe op do roerende verhuringen cn tot het vervoer. Het bedrag der taxe op de roerende verhuringen wordt' van 2 t.h. op 1 t.h, teruggebracht. In de gevallen waar de' taxe 5 t.h. Bedraagt, blijft dit cijfer behouden. Het bedrag der taxe op het vervoer wordt teruggebracht van 2 t.h. op 1 t.h. In de gevallen waar de taxe 2 p.d. be draagt blijft dit cijfer behouden. Weeldetaxe De taxe op de verkoopen van voor werpen gerangschikt als weeldeartike len is eenvormig op 6 t.h. vastgesteld. EEN GESCHENK KIEZEN is gemak kelijk genoeg als U voor de uitstalling staat van het LEDERWAREN-MAGA Vodden, oud papier; oud leder, en ZIJN VAN MOLLE, MOLENSTRAAT 30 afval van leder, afval van glas, been- AALST, waar U op iederen aankoop dóren: verkoop- aan een nijveraar: 2 van 30 fr. nog eon geschenk ont- t.h., uitvoer, 0,o0 t.h. Zelfde opmeriting jvangt, ,4479 Ten bureele dezer Kerkstraat, 21 Schoone keus van plakalmanakKen met blok huisvriend Almanak ken van Snoeck, kleine aan 0,75 fr. 4.50 fr. Prijsvermindering aan winkeliers en voortverkoopers. Twee van de aanvallers gekwetst Dinsdag avond om9ireeki half elf heeft eena bende Letische matrozen alles stuk geslagen in de herberg van Leopold Staelens, Aeroplaanlaan,Gent. Daarna vernielden zij met straatstee» nen de ruiten van drie andere herber gen op de dezelfde laan. De nachtwa ker» AChiel Wary en Gentiel Yermeira die gewaarsohuwd werden, snelden ter plaatze. Op het oogenblik echter dat de zeelieden de nachtwakers be merkten, losten zij talrijke revolver schoten in hun richting. De politic-nachtwakers hadden na de eerste loabrandingen dekking ge zocht achter de boomen. Zij vuurden alsdan op hun beurt naar hun aan valler». De politie snelt ter hulp Het bestendig politiebureel werd verwittigd en politieagenten-wielrijders kwamen hun makkers helpen. Toen zij op de Aeroplaanlaan kwamen soho- ten de zeelieden nog immer voort in de richting der politiedienaar». De nachtwakers Antoon Praat ce Gustaaf Everaert vuurden op hun beurt hun revolvers af in de richting van de see- lieden- Daar de munitie der politie uitgeput wa», overhandigden inwoners andere revolvers. De nachtwaker Wary is alsdan achter de huizen over een muur geklauterd, vergezeld van een burger. Zij zijn dan op een ran geerenden trein gesprongen. Zoo kon den zij van op deze plaats langs achter de matrozen aanvallen. De zeelieden schoten insgelijks op den trein maar naman daarna de vlucht. Zij werden evenwel door andere toegesnelde politieagenten aangehout den. Vijf boosdoeners aangehouden Vijf matrozen werden ingerekend, terwijl drie andere konden ontsnap pen. De aangehouden kerels werden af getast maar hadden geen revolvers bij. Zij hadden hun wapens reads weg* geworpen. Vier matrozen werden in de gemeentegevangenis opgesloten, namelijk Alfred Anderson, Denis Pe tersen, Karei Gunter en Edward Rola- dis* Een vijfde Martin Wittenberg werd gekwetst en naar het gesthuis overge* bracht. Tijdens dit gsveoht werden ruim zestig revolverschoten afgevuurd. Het is een wonder dat niet meer slachtoffers vielen. Thans werden al leen twee matrozen gekwetst. De po litiedienaars habben sich moedig ga- dragen en verdienen allen lof voor hun houding. De zeelieden werden ter beschik king gesteld van don prokureur des konings. Filiaalder Algemeene Bankveresnl- ging §n Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaata, 18 Ronse, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Her zeis Wettersn Sottsgsm Soheldewindake Keizerlijke Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat. Dorp. BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillsgem Kerokxken, Lede, Meire, Moorael, St Lievens-Essehe, St Lievena-Hau them. Alle Bank- en Beursverriohtlngen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen s'eker- heid.1826

De Volksstem | 1929 | | pagina 1