f SUNLIGHT 'ZEEP Het Land der Palmboomen De Bruid van den Arme üiiüSüiiüi! KLEINE GAZET Buitenlasidschi Berichten N!£UWSTlJO!NiEN [waarschijnlijk dronken, want nauwe- IXijks was de auto in gang of 'hij botste LIJK OPGEHAALD TE EEKLOO met groot geweld tegen den winkel dei- Woensdag omstreeks 8 uur 's mor-j juffrouwen Leestmaus, op de Merode- gens bemerkte een schippor, die met lei, en verbrijzelde totaal de uitstalling zijn vaartuig in de Bekloosehe vaart Drie personen liepen daarbij verwon- zijn «Nieuwe kaai» gemeerd lag, een lijk dat naast hot schip op het water dreef. Een menigte nieuwsgierigen was on middellijk Ier plaatse. De politie werd gewaarschuwd en deed het lijk ophalen. De drenkeling-wals de 57--jarigc Ch. G'ejuchtcl, 'fabriekswerken, woonachtig bij zijn zuster, R. Vermassitraat. 's Nachts, om 1 uur. was. bij zonder spreken heengegaan. 'De ongelukkige was sedert lang ziekelijk. In Belgisch Congo, die schoo- ne Afrikaansche kolonie, doet de brandende zon de vruchten rijpen van den palmboom Elaeïs, welke de palm- en palmkernoliën geven. Deze oliën, die als de beste ter wereld bekend staan, worden in België gebruikt voor het ver vaardigen der Sunlight Zeep en verschaffen haar dit buitenge woon vermogen om het linnen blank als sneeuw te maken. SCHRIKKELIJK DRAMA TE ESSCHENE Door zijn broeder gedood Dinsdag 'avond, rond 9 ure kreeg de genaamde J. Yerbeecke. 22 jaar, wo nende bij zijne ouders, Lombeekstraat, te Esschene (Brabandl, twist met zijn' broeder, Georges, 20 jaar. Beiden ver keerden onder den invloed van den drank. Opeens^ trok J. Verbeeeke zijn mes en plofte 'het zijn broeder in de borst. De idngelukkige (bleef op den slag dood. De fnoordonaar werd aange houden. Het Parket is ter plaats afge stapt. dingen op en moesten ter plaats door een geneesheer verzorgd worden. Na het ongeluk zijn de kerels voortgereden en botsten een weinig verder legen een lantaarnpaal. Daarna namen zij de vlucht. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE SCHELDERODE Vader Brackenier, (lie met andere leden van lvet gezin ziek werd ten ge volge van bedorven eten, is overleden, na hevige pijnen te hebben onderstaan. De lijkschouwing werd gelast. Een on derzoek in deze verdachte zaak wordt ijverig voortgezet. Over enkele dagen zal de li. Felix Daels zijn verslag neerleggen, waaruit zal blijken door welk vergif de ziekte en thans de dood van vader Brackenier werden veroorzaakt. IN ZIJN BED VEFI3RANB TE OOSTENDE De genaamde Goes, wonende Schip- perstraat was 's avonds te bed gegaan met een brandende ei-garet in den mond 'S Morgens hebben buren lvet verkookt lichaam in zijn bed aangetroffen. Men veronderstelt dat -het vuur van de cigaret zich aan de bedkleedoren overgemaakt heeft en dat Goes in zijn slaap door de vlammen verrast werd. Het stoffelijk overschot werd voor. derzoek naar het doodenlruis overge bracht. Ter gelegenheid van NIEUWJAAR zal het LEDERWAREN-MAGAZIJN VAN MOLLE, MOLENSTRAAT. 3d AALST, op Zondag 29 December open zijn. 4480 DE JONGE DIEVEN TE BRUSSEL F.iaeds acht en zestig diefstallen vastgesteld Do speurbrigade van het Brusselsch parket heeft nog meer opzoekingen ge- der yan drie 'ki1Kieren. ']>e verongelukte daan in verband met de jonge die^^Tl jdecd dienst als nachtwaker in het goe- die, zooals wij hebben gemeld, zijn derenstation van Antwerpen. Waar aangehouden, enkele dagen geleden. EEN MAN DOOR DEN TREIN HET HOOFD AFGEREDEN TE BOOM Dinsdagmorgen, rond 7 u. 30, werd aan den onbewaakten overweg, gelegen op de lijn Boom-Anlwerpen, nabij de gendarmerie, te Boom, hot onthoofde lijk gevonden van den genaamde Van den Eyridc Petrus. 49 jaar oud, wonen de Kunstlaan, te Boom, gehuwd en va ZEEPZ1EDERIJEN GEBROEDERS LEVER, BRUSSEL. Van zeven dieven is het aantal nu reeds op negen gestegen De politie heeft inderdaad nog twee jonge dieven aangehouden, met name Boreman Jac ques, zonder vaste verblijfplaats, die uit de strafkolonie te Moll is. ontsnapt verdacht van een zestal diefstallen, en een zekere Nathis, woonachtig hij zijn ouders te Brussel, ook verdacht van eenige diefstallen. Aangehouden zijn ook twee helers. Twee personen die van helling werden verdacht, werden opgeleid, maar zijn opnieuw in vrijheid gesteld. Vier he lers worden nog gezocht, terwijl ook nog drie jonge kerels, die mede dief stallen vastgesteld ten laste van de schijnlijk is hij van den reizigerstrein gesprongen, om vroeger thuis te zijn, waa/bij hij ongelukkig het hoofd werd afgereden. Het Parket werd verwittigd. VREEMDE DEELNEMING AAN DE TENTOONSTELLING. -7 Het Uitvoerend komiteit heeft bericht ge kregen van de officieele deelneming van Perzie en Polen tan de Wereld tentoonstelling Antwerpen 1930. Deze twee landen zullen in 1930 zeer belangwekkende paviljoenen openen. ERG ONGELUK TE WIJNEGEM In een fabriek alhier geraakte de werkman Eugeen Peeters met de hand bekneld in een pletmolen. Den onge lukkige werd de lvand en de voorarm afgepletterd. Op zijn hulpgeroep werd de machine stilgelegd. Dc man, die va der is van een gezin met vijf kinderen, werd naar het gesticht Teichmann te Antwerpen overgebracht, alwaar on middellijk moest overgegaan worden tot de afzetting van den arm. Een on derzoek naar de omstandigheden van BEDRIJFSU1TKOMSTEN VAN DE SPOORWEGEN. - De in Novem ber 1929 door de «poorwegen verwe zenlijkte bedrijf son t vangsten bedragen na aftrek van de belasting, in millioen frank Reizigers, 62,4; gosderen, 227,9' buitengewone opbrengsten, 6,1. Sa men 296,4. Voor November 1928 beliep het over eenkomstige totaalcijfer 268 millioen. De ontvangsten over de eerste elf maanden van het boekjaar 1929 gaan die van het overeenkomsten tijdperk Verboden Nadruk. 40sle Vervolg Wij zullen dus den geneesheer niet meer noodig hebben... Bedienden moesten de wanorde in liet werkhuis herstellen. Fabiaan was hierbij de werkzaamste. Voorzichtig maar vlijtig verrichtte hij zijhejj dienst. Zoo dikwerf hij kon, zag hij steelsgewijze naar den timmerman, wiens moed hem tot bewondering scheen* te voeren. Op bevel zijns meesters geleidde hij Albert naar zijne logeerkamer. De goede man kon slechts, weinig nopens dc sluipmoordenaar te kennen geven; hij beschreef hom door (cekens als een groot somber man, dier\ hij zelf slechts ontkomen was door naar het kasteel tc ijlen, om- hulp te halen. Daar de plank in de kloof was gewor pen, had hij cenen omweg moeten maken. Vervolgens betreurde hij hel droe vig lot van zijnen meester, wiens portret, dat hij altijd op de borat droeg, hij aan Albert toonde als een bewijs van verkleefdheid. Vriend, mag ik u eeneb dienst verzoeken Fabiaan betoonde ziclv bereid. Ik acht en beklaag uwen meester die zeer ziek schijnt te zijn. De kleine man raakte met de hand zijn voorhoofd^ om de plaats 'Oer ziek SL 274 van 1928 ta boven met 422.2 millioen frank, zij beloopen inderdaad 3.264,8 millioen togen 2.812,6 in 1928. DE BEVOLKING VAN EUROPA.— Van 1919 tot 1929 is do bevolking van Nederland mot 12,6 ten honderd toe genomen- Daarop volgen Polen, Zuid- Slavie en Hongarije, In Duitschland is in die tien jaar da aangroei 4 millioen aioion of 7,6 t.h. België kan op 7,1 t.h. verhooging wijzen of een half miljoen inwoners meer. DE WERKLOOSHEID IN BELGIE Bij de 165 verzekering verzekerings kassen tegen onvrijwillige werkloos heid, waren einde October 622.878 le den aangesloten, waarvan 3.252 volko» men werkloos waren. Do werkloosheid neemt geleidelijk toe, maar de oijfars, tot nog toe medegedeold zijn niet on~ rustwekkend. te aan te duiden. Ge moest mij het portret uwen zieke meester geven. Fabiaan scheen verwonderd en overlegde. Peinzend beschouwde hij het portret, dat in een ovaal lijstje was gezet en aan een zwart lint hing. Gij hebt het oorspronkelijke da- aangehouden kerels. Hieronder zijn er d_ slechts enkelen die gepleegd zijn m omstandigheden van zeer bezwaren den aard. De andere diefstallen beslaan bv. in het. stelen van overjassen, bontman tels, rijwielen, enz. Sommige benadeel de personen, handelaars o.m., verne men thans slechts dat zij voor een be langrijke waarde werden bestolen. AUTOBUS-ONGEVAL TE 3TRJ7THE!VI Gisteren is de autobus, dienstdoende tusfechen Nciclerbrakcl-Nmove-Brussel, aan een groot ongeluk ontsnapt. Door het breken van een as, raakte de koets den grond; de remmen en het stuur braken en het logge voertuig rolde de steile helling van Slrythem af en rolde tegen een boom te pletter. Er bevonden zich gelukkig maar zes reizigers in den autobus; zij werden min of meer erg gekwetst. De voerder die op de baai geslingerd was, bekwam eene wonde aan liet hoofd. ERG VERKEERSONGEVAL TE ANTWERPEN. Verleden nacht heelt, een vrij erg verkeersongeval plaatls gehad op de Frankrijklei, Ier hoogte der Stoop- straat, Een auto gevoerd door Bernarjd' Schoeteïs, van lvlein-Willebroeck, mi waarin verschillende personen gezeten waren,, kwam; in botsing niet een taxi, gevoerd door Jan Segers, woonachtig Lange Nieuws tra at, 132. De botsing was zoo geweldig, dat beide voertuigen op het wandelpad en leien "werden geslingerd, waai- de eene auto nog tegen een electrisclie paal terecht kwam. De autobestuurder Sclioelcrs, werd aan den mond gekwetst en kloeg'daa 'renboven van inwendige pijnen Een ROEKELOOZE AUTORIJDER TE TURNHOUT Eenige onbekenden, waartusschen een soldaat, waren op het. Statieplein in den auto gesprogen van M. Vai; Gorp, van Tilburg, die met eenige vrienden der inzittenden, vrouw De Wit, even eens van Klein Willebroeck, werd 'in liet aangezicht gewónd. Beiden werden voor verzorging naar liet Sint-Gamillus gasthuis gevoerd, doch keerden vervolgens weer huis waarts. Beide "rijtuigen kwamen erg geha vend uit den slag. De politie heeft ter plaatse het noo- iii eene herberg zat. Die kerels waren dige onderzoek gedaan. gelijks voor uwe oogen maar ik ga op reis en zal den goeden lieer niet meer zien, voor wien ik mijn leven heb gewaagd. Nu bedacht zich Fabiaan niet lan ger hij nam het lint en hing het den timmerman om den hals. Bewogen drukte hij hem' de lvand, alsof hij zeggen wilde Gij verdient het por tret te bezitten. Tot aan de maaltijd rustte Albert. Zijne luchtreis en het gevecht hadden hem vermoeid. Na het eten, ontdeed hij zich' van zijn weTkpak en kleedde zich aan. Dan ontwierp hij eene teekening van dat gedeelte van het kasteel, hetwelk hij uit het venster kon zien.: Fabiaan voerde hem dan naar den gang. waar hij, door een venster, het gezicht op don toren had. Een paar uren later bevonden zich' twee goed geteekende schetsen in zijn bezit. Fabiaan was verbaasd over dc be kwaamheid van den teekenaar. Albert verzocht hem den naam van het kas teel onder de teekening te schrijven. Maar de arme bediende glimlachte treurig en gaf te kennen dat hij niet schrijven kon. Tusschan de Argentijnsche regas- ringan de Amerikaansche banken werd eene Overeenkomst geteekend waar door aan Argentinië een krediet v?n vijf millioen pond sterling tegen 5,75 t. h. wordt toegestaan voor een jaar. Men seint uit Euenos-Ayras Drie revolverschoten werden dooreen anarchist gelost op M» Scigcyen, voor zitter der republiek. M. Scigoyen werd niet getroffen. Da aanrander werd gedood. Saloniki, 25 Dcc. In de nabij heid van het station Okehi'ar is een autobus door een trein gegrepen. In do bus bevonden zich 18 passagiers die zich naar Xanthis begaven om daar Kerstmis te vieren. Twaalf hunner werden gedood, terwijl de scs overigen ernstige verwondingen opliepen. De bestuurder van de autobus, aan wiens nalatigheid het ongeluk te wijten is werd gewond. Parijs 25 Dse. Woensdagoch tend omstreeks halfalf zijn twea tram wagens op den hoek van dsn boulevard Magenta en den boulevard de Stras bourg op elkaar geloopen. Tion perso nen werden gewond, In de Duitsohe hoofdstad worden op het oogenblik verschillende gevallen waargenomen van ean geheimzinnige ziekte, waaraan reeds drie personen gestorven zijn. Men veronstslt dat de ziekte is overgebracht door uit Zuid- Amerika ingevoerde papegaaien. Do Berlijnsche politie heeft niet minder dan 30.000 uit Rusland inge voerde ganzen in beslag genomen, daar gevaar schijnt te beslaan, dat het gebruik ervan schadelijk voor de ge zondheid is. In een klaslokaal van de meisjes school to Altenburg, was in verband met hot naderend Kerstfeest oen Kerstboom geplant. Bij het aansteken der kaarsen vatten de kleeren van een tienjarig meisje die naast den boom geknield zat, vlam. Het kind kreeg zoo hevige brand wonden, dat het kort daarop in het gasthuis overleed. Uit Oostelijk Frankrijk wordt ge meld dat op vele plaatsen de sneeuw meters hoog ligt. Een sneltrein bleef in de sneeuw steken en kon eerst na enkele uren weer vrijgemaakt worden, Reuter seint uit Montreal.24 Dec, In da photogravuur-werkhuizen van een dagblad «La Presse». had een ont ploffing plaats. Drie personen werden gedood. Een inopbouwzijnde woning te Pierre-Segade (Tarn), in het Zuiden van Frankrijk, is ingestort.Drie werk lieden werden gedood an verscheidene gekwetst. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het loskomen van eenige rots blokken waartegen het gebouw opge trokken werd. Zijt ge misschien van uwe jeugd af van de spraak beroofd geweest Neen, was het antwoord. Hoe is u dat overgekomen Albert kon niet meer zeggen, want Fabiaan legde zijne handen voor het gezicht en begon bitter te weenen. Hij herinnerde zich waarschijn lijk eene vreesolijke gebeurtenis die them de spraak had ontnomen. Ver volgens gaf hij te kennen dat hij niets meer kon uitdrukken. De zachte klank eener bel, welke hij even hoorde, riep hem. Een •half uur later kwam Jozef en berichtte dat hot rijtuig gereed stond. Albert had gaarne afscheid vaii deri armen Fabiaan genomen, maar Jozef spoorde tot spoed aan. Ignaaz wacht te reeds in -het rijtuig dat voor het hek stond. 1 De terugreis. waS gelijk dc vorige. Des nachts bereikte men het landhuis. Jozef wees den gast dezelfde kamer aan, welke deze reeds, betrokken had. Aan het ontbijt, dat vroeg genomen werd, verscheen ook de oude gravin, die zich nauwelijks den gast scheen tc herinneren. Zij gedroeg zich trotsch en koel en ontving Ignaaz hul de als een tol 'die haar toekwam. Des middags werd de reis voortgezet on toen de avond daalde', hield het rijtuig onder de beuken op de weide stil. De genadige heer geleidde den tim merman zijn,, kamertje binnen, waar zij zich1 alleen bevonden. f— Ge ziet, «lijn jonge vriend, dat ik woord heb gehouden. Vereer mijn familiegeheim houdt nauwkeurig de lieden in lvet oog, die u naderen, en geef mij bericht zoo er gewichtige dingen gebeuren. Jozef zal u van tijd tot tijd navraag komen doen. Vergeet niet dat ik uw beschermer ben. Genadige heer, gij offert mij tijd en moeite... waarom verdien ik, arme timmermansknecht, dat De tijd zal ophelderingen bren gen. Deze brieventasclv bevat eene kleine s.om, welke gij als eene ver goeding uwer reis moogt beschouwen. Ik zog niet vaarwel, maar tot een spoedig wederzien. Ignaaz was verdwenen. Dadelijk hierop kwam Elsje binnen en gaf aan hare vreugd over Alberts gelukkige tehuiskomst lucht. Dan verhaalde zij dat ze rustig ge leefd en geene bezoeken gehad had. Maar - er was een brief aangekomen. Doze brief was van Louize hij be helsde wat de minnende jongeling sléchts, wcnschen kon bewijzen van teederheid en betuigingen van eeuwi ge liefde en trouw. Het verblijf op het laud, schreef zij. ten slotte, kon wel eenige dagen langer duren dan er be paald wa9. De bovenmatig gelukkige Albert kuste het papier, dat de hand der ge liefde had aangeraakt. Vervolgens sloot hij het bij de voorwerpen van waarde in de kast. ETsje waagde het niet naar Let doel en oogmerk der reis te vragen zij maakte het avondeten gereed en be diende haren jongen meester, dien zij, in dc schoone kleeding, nauwelijks nog voor eenen timmermansknecht, hield,. Wat was nu de uitkomst der 'reis Nieuwe twijfel, .nieuwe zorgen, zelfs niet de minste lichtschemering schoot zij in de duisternis die de afkomst van den armen Albert bedekte. Stond hij wezenlijk in betrekking met de voor name familie, zooals hij er zich aan vankelijk mee gevleid liad, dan zouden zich de personen die hem hadden op gezocht wel anders gedragen hebben. Hij besloot geduld te hebben. Den vol gendon morgend ging hij als gewoon lijk naar lvet werk. Hoewel hij wist dat hij Louize niet zou ontmoeten, koos hij toch den weg, die voorbij ha ren tuin liep. Daar had zij g'estaan, deze bladeren hadden lvare wangen aangeraakt, hij plukte een blaadje, kuste het, borg het aan zijne borst en ging verder. Op de timmerplaatst hoorde hij dat meester Gerold reeds op kantoor was. Hij ging erheen. Reeds terug Albert, vroeg de meester verrast. Ja, van gisteren avond, mijn heer Gerold. Ik dank u voor het ver lof en kom aan het werk... De meester zweeg en doorbladerde een boek. Ge zoudt in mijne plaats een werlc kunnen verrichten, zei de mees ter, na eene poos stilzw ijgens. ('t yervolgt.1

De Volksstem | 1929 | | pagina 2