28 Rond Onnoozelsn Kinderendag Bank voor Gost-VIaanderen Zalerdag Dec. 1929 De Ministerraad Het Index-nummer Ontslag van Minister Tschoffen Dood van Z. Em. Kard. Gamba De dichter Alb. Girawl overleden De Vergiftiging te Schelderode Het gebruik van Loonbockjes Colli met spoedverzending Kongres der Kath. Pers XXXo JAAKGAXG NUMMER 899 Ksrkstraat, 9 on 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-Da Qendt. publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan13, te Brussel Rus do Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Rondros, E. G. 4. Onnooz. Kinderen Zonop7,46Zonal3,59 N. M. 30 E. K. 6 Pie wordt gevierd op demvierden Kerstnacht of den vierden Kerstdag. Veel menschen welen niet goed, be selfen niet welke viering alsdan ge. houden wordt. In 't Fransch drukt men zulks duidelijker uit als men zegt en schrijft Les Innocents en in het latijn Festum SS. Innocentium. Men zou dus beter dien dag heffeest der IIH. Onschuldige Kinderen noemen. Nu in 't oud Vlaamsch schreef men onnoozel voor onschuldig of zonder schuld. Zoo verscheiden deze kinderen van deze wereld. Die Heiige Kinderen Martelaren werden van bet leven beroofd door de soldaten van en op 't bevel van Herodes die het Kind Jesus wilde treffen. De drie Koningen keerden niet terug bij Herodes te Jerusalem, maar reden naar het Oosten langs eonen anderen weg hun door de wondersterre aangewezen. In plaats van aan het wreede en huichelachtig verzoek van den Judee- sclien vorst te voldoen, die hun vroeg Wanneer ge het Goddelijk Kind den pasgeboren Koning van Israël te Bethlehem zult aanbaden hebben, komt langs hier terug om mij te zeg gen op welke plaats hij zich bevindt opdat ik op mijne beurt Hem ga aan bidden verijdelde God de plannen van dien bloedhond en nijdigaard. Zijn gramschap steeg ten top en om ze lucht te geven en uit te werken, deed hij al do jongentjes onder de twee jaar oud vermoordon. Dit bloedig drama werd afgespeeld in de straten en in do huizen en daar waarhoen de moeders met hunne on schuldige kleinen gevlucht waren,van en rond de stad Bethlehem. Talrijke kinderen stierven ais martelaars on der d'oogen van hun ouders en van bun verwanten, tot schande van eenen bloeddorstigen en schijnheili gen zeer weroldschen Koning. Is 't de moeite niet weerd dat men die kinderen, de eerste bloedgetuigen viere Op tijd kwam een engel boodschap pen aan Joseph Noem het Kind en zijne moeder en vlucht naar Egyp te, want de jaloersche Horodes zoekt Jezus te dooden». Al de vermoorde knaapjes zijn helden en martelaars die, volgens den lofzang der H. Kerk in den hemel met hunne kronen spe len. Die kleine martelaren hebben de aarde bewoond en zijn niet bevlekt ge loorden Dit is de tekst dien de II, Kerk ontleent aan do H,II. Boeken om zo toe te passen op deze kinder tjes,slachtoffers van Ilerodes 1 Wreed heid, De Kerk als eens ware Moeder treurt over hunnen marteldood en be kleedt zich met rouwgewaden. Vra gen wij aan God door da voorspraak van deze onschuldige martelaren, wier bloed bet eerst gestroomd heeft uit haat tegen deu pasgeboren Zaligma ker, do genade eener volmaakte on schuld. En de H. Kerk zingt Gegroet, o martelaarsbloei, die zwicht Ten drempel van uw jong bestaan, Door 't moordenaarsmes, op God gericht, Verscheurd als prille rozenblaan. Gij offerkudde, teer geteeld, En eerstgeslaehtenvoor Gods Zoon, Om 't altaar zelp, dnnoozlen, speelt Gij met uwpa>m en martelkroon Zij Jezus, glorie uwen naam, Die van de Maagd geboren zijt Met den Vader en den Geest te saam In de onvergankelijke eeuwigheid. Allerkinderendag, schrijft G. Ga zelle, dat is als do eerste overal de laatste, en de laatste do eerste zijn. 't Is de vermaarde oude plechtigheid van den kinderbisschop. In de kloos ters van Paters en nonnekens, daar is de jongste baas op Onnoozele kiu- derondag en mag vader Abt of moe der Overste spelen. Vandaag betrapt men de lange slapers in hun b3d en men geeselt ze. Allerkinderen is ook de patroon dag van de cboorkinders.misdienaars of ckooralen, sommigen noemen die crealen,.. Koorknapen is 't rechte woord. Gediend worden zij, en gebe den voor de kinderen, in nood, en voor de bekeering van de aigunstigen en de baatzucbtigen. De ouders die zeer jonge kinderen zagen heenvliegen naar den hemel, mogen zich verbeugen op beden want die «engeltjes, of boter kleine heili gen die godoopt zijnde en tot bet eeuwig leven overgingen hebben alle geluk ten deele en dat voor altijd met hun voorgangers de Onschuldige Kin doren. MARC De leden tder regeering vergaderden Donderdag, onverwachts in Kabinets raad. M. Jaspar, eerste minister zat voor. De Conferentie van Den Haag De raad duidde, na eene gedachten- wisseling over de conferentie van Den Haag, de ministers aan die het interim zullen verzekeren van hun collega's welke naar Den Haag zullen gaan. Men weet dat M.M. Jaspar, Hymans en Hou- lart deel zullen nemen aan do werk zaamheden der conferentie. Het huwelijk van prinses Marie-José De ministers namen ook een belang wekkend besluit. Bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie-José zal een kunstvoorwerp namens de re geering aan d'e prinses aangeboden worden. De huishuurwet De ministers hebben opnieuw de kwestie der huishuurwet onderzocht. Men weet dat de commissie uit dc Kamer het door den Senaat gestemde ontwerp heeft aangenomen, met uitzon dering van de wijziging door Staatsmi nister Segers aan art.. 1 heeft gebracht. Indien de Kamer zich aansluit bij de zienswijze van hare commissie dan moet het wetsontwerp teryg naar clen Senaat en de tijd ontbreekt. Er is door den Kabinetsraad besloten dat minister Janson voor de Kamer het amendement Segers zal verdedigen. Nog een gntslag Een Brusselsch confrater meldt, dat baron Hou tart, minister van Financiën zinnens zou zijn, na afhandeling der financieel e ontwerpen zich uit de re geering terug te trekken, om zich weer heel en al te wijden aan het bestuur eener vooraanstaande Brussels aho bankinrichting, waarvan hij belieerdcr- met-verlof is. Deze confrater is noch tans alleen om dit bericht mede te doe len, en we vermelden het dan ook en kel onder het grootste voorbehoud. De «Nation Beige» zegt dat men in het ministerie van financien bew]e<ert «dat baron Houtart er niet aan denkt als minister van financien zijn ont slag te geven. Het. indexnummer op 15 December bedroeg voor gansch bot Rijk 897, dus geen verhooging tegen November 1929 Voor de provinciën bedroeg het 5 Antwerpen 9 j g Brabant 907 West-Vlaandercn 875 Oos't-Vlaandereu 890 Honega uwen 929 Luik 889 Limburg 893 Luxemburg 836 Namen 8S9 Voor do groote steden ën agglome'- ratie Antwerpen 945; Brussel .952 Geut 890.; Luik 894. Stabilisatie-index 113.0. Filiaal der Algemeens Bankvereani- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaata, 18 RonaeAbeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalat Keizerlijke Plaati. Herzela Markt Watteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat» Soheldewindeke Dorp, BIJKANTOREN: BurstDenderleeuw, Hillegem Kerekxken, Lede, Mei re, Moors el, St Lieven8-Ed8ehe, St Lievena-Hau- them. Alle Bank- en Beursverriohtinjfen pan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen zeker- held. 1820 EEN BANK TE LUIK STAAKT HAAR BETALINGEN Een Luiksche bank meldde, dal liaar beheerder, na een grondig onderzoek van den toestand, haar twee beheer ders-afgevaardigden Ch. en L.. uit hun functies ontslagen had, en dat een nieuwe algenreenen bestuurder aange steld werd, om de belangen der bank le verdedigen. Ten gevolge van 'dit bericht, begaf het parket van Luik, vergezeld door den rekenplichtige-deskunöige Thomas zich ter plaatse, waar verschillende le den van het personeel samengeroepen waren, en die langdurig ondervraagd werden. De nieuwe algemeene bestuurder verklaar-de, dat de bank een uitstel liad moeten vragen voor haar betalingen, tengevolge van ongelukkige geldverhan- delingèn. De bestuurder verklaarde echter, dat naar alle waarschijnlijkheid alle schul den zullen afbetaald worden, daar het verlies niet zoo groot is, alls op zeker oogenblik door 'slecht ingelichte perso nen verspreid werd. M. Tschoffen, minister van koloniën, die een der beheerders van bovenbe doelde bank is, heeft gisteren zijn ont slag als minister aan den heer Jaspar gezonden. Deze heeft dit ontslag aanvaard. Gfficieusc zitting van den kabinetsraad Het geval Tschoffen Een officieuse ministerraad is Don derdag bijeengeroepen in verband met het geval der Luiksche bank die haar betalingen heeft gestaakt en van wel ker beheerraad de heer Tschoffen deel uitmaakt. Het is de beheerraad zelf die de twee afgevaardigde beheerders, welke zich aan overdreven operalies hadden ge waagd, heeft afgesteld en het gerecht gewaarschuwd. Als beheerder heeft de heer Tschoffen hier dus de schoone rol vervuld. Men vertelt ons dat M. Tschoffen totaal geruineerd is met het geval en zijn kollega's hebben lVun deelneming betuigt in de ramp die hem treft. Briefwisseling tusschen heeren Tschof fen en Jaspar Donderdag heeft M. Tschoffen vol genden brief gestuurd aan den eersten minister M. Jaspar Waarde Heer Eerste Minister, De beheerraad der bank Chaudoir, waarvan ik lid ben, -heeft vernomen dat de bank buiten wete betrokken geweest is'in verhandelingen, welke haar actief in gevaar hebben gebracht. De raad heeft dadelijk de noodige strafmaatregelen genomen en ook on middellijk li-et" parket verwittigd. Deze toestand dwingt mij gansch mijn tijd te besteden aan de bank, om deze te helpen hare verplichtingen te ko men, welke naar ik hoop en volgens al le vooruitzichten, algeheel zullen na geleefd worden. Bijgevolg heb ik de eer u te ver zoeken Z. M, den Koning mijn hierbij- gevoegden ontslagbrief te willen over maken. Wil ook onze collega's zeggen, dat ik dé beste herinnering meedraag aan de soms moeilijke uren, welke wij sa men hebben doorgebracht, s.tceds in hartelijkheid. O ij zelf, heer Eerste Minister, zult hier de betuiging vinden van mijne zeer verkleefde gevoelens. (Get.) P. Tschoffen 5?. Brief van M. Jaspar aan NI. Tschoffen Dc eerste minister heeft M. Tschof fen den volgenden antwoordbrief ge stuurd I «Beste .vriend, Gij weet hoezeer ik prijs stelde op uwe medewerking, en hoezeer ik tevre den was dat gij het beheer over het belangrijk departement van kolonies wilde waarnemen waar uwe bevoegde werking dan ook dadelijk de beste uit slagen opleverde. Deze beslissing, welke gij spon taan hebt genomen, en welke gij'on danks het aandringen van vele zijden hebt bevestigd, spijt me ten zeerste, te meer 'dat gij het slachoffer zijt van daden, welke door anderen gesteld" zijn en aan dewelke gij totaal vreemd zijt gebleven. s> Maar ik kan niet anders dan mij neerleggen bij de houding, welke wordt voorgeschreven door de bezorgd- [heid ji gansch tfi wijden aan de taak, welke gij mij aanduidt, bezorgdheid eveneens aan een deskundig onderzoek waarvan elkeen de onbaatzuchtigheid werd onderworpen, zal beseffen. Laat me toe er !n mijn naam cp in den naam onzer collega's bij le voe gen, dat wij -de beste herinnering be waren aan uwe aanwezigheid onder ons alsmede aan de hartelijke betrekkin gen, welke zij in deze laatste maanden hebben gevoerd. Wees overtuigd van mijne harte lijkste en verkleefdste gevoelens. (Get.). Henri Jaspar. AARTSBISSCHOP, VAK TURIJN Z. Em. Kardinaal Gamba, Aartsbis schop van .Turijn, is Donderdag; mor gen sc-iviclijk overleden. Z. Em. Kardinaal Gamba werd gebo ren te San-Damiano d'Astri, in 1857. Hij deed zijne studiën in het Oratorium van Don Bosco cn le Asli. Priester ge wijd, werd hij achtereenvolgens pas toor van Villafranca, daarna van de ka thedraal van Asti, vervolgens werd hij Vicaris-Generaal van het bisdom en in 1901 tot bisschop van Bicla benoemd. Later werd hij naar Novaro verplaatst en benoemd tot Assistent van den Pau- olijken troon, om in 1923 tot de waar digheid van Aartsbisschop van Turijn verheven te worden. Hij ontving den Hoed in 1926, met den titel van Sanla- Maria op den Mlinerva. Men weet dat Kardinaal Gamba de persoonlijke vriend was van Kroon prins Umberto van Italië. Z. Em. was dan ook aangeduid tusschen de hooge personaliteiten, die dc huwelijksinze gening van den Itaüaansche Kroonprins met Prinses Marie-José van Belgie zul len bijwonen. Dichter Albert Giraud, lid van de «Academie itoyale de Lang-ue et de Littérature francaises», werd Donder dagmorgen dood gevonden in zijn bad. Albert Giraud, eigenlijk Albert Kayenborg, geboren le Leuven in 1860 was een der verdienstelijkste Fransch- s.chrijvende dichters. Hij nam deel aan do beweging van «La Jeune Belgique» en had een groot gezag als kritiek- schrijver. Zijn voornaamste boeken heelen «Le Laurier», «Hors Siècle», «La Erise em poürprée». Langen tijd maakte Giraud deel uit van de redaktie van «L'Etoile Beige Vermoedelijke dader aangehouden Dank zij het onderzoek door onder- zoekrechler Eeokhoutc van het Gent- che parket, werd de vermoedelijke da der van het misdadig opzet le Schelde»- rode aangehouden. Men zal. zich nog herinneren dat op 7 December jl. vader en moeder Brac- kenicr, alsook dc kinderen, na het eten ziek werden. Dokter Kielmoes, uit Bot- telare, stelde uitwendige tcekens van vergiftiging vast en raadpleegde het parket. Een rechterlijk onderzoek werd in gesteld en professor Felix Daels word belast met een deskundig onderzoek om vast te stellen of vergiftiging in het spel was. De deskundige besloot dat het water waarmee de soep bereid werd arseniek bev&tte. Ka het overlijden van vader Bracke- nier werd dezelfde deskundige belast ook de ingewanden, maag, lever en nie ren te onderzoeken van den overledene. De uitslag was afdoende, want in deze4 lichaamsdeelen werd eveneens arse niek gevonden. De onderzoeksrechter had gedurende lange weken onderzocht wie de dader kon zijn. Vermoedens wogen op den zoon Julien Brackenier, 27 jaar, die slechts enkele dagen voor dat do feiten plaats vonden, opnieuw intrek had ge nomen bij zijn ouders, na .langen tijd gewoond te hebben bij een oude tante en een oom, die stierven onder ver dachte omstandigheden iin den loop der maand Augustus. De vermoedens, vooruitgezet door den magistraat, wer den weldra gestaafd door een ontegen sprekelijk bewijs. In de zakken van Julien Brackenier werd een wit poeder, gevonden. Dit werd overhandigd aan professor Dn els, die vaststelde dat Let arseniek was. Door l.et parket werd tei huize van vader Brackenier een lepel aangeslagen met wit £oede£ bêdekl4 dat Tengevolge van de bevonden bewij zen waarover -men beschikte, werd op aanzoek van den prokureur des koning» Julien Brackenier na onderhoor, door onderzoeksrechter Van Eeckhoule, on der aanhoudingsmandaat geplaatst. Dc kerel beweert niets van de zaak te weten. Hij loochent het vergif in do ooep te hebben gedaan, maar kan niet uitleggen hoe liet komt dat arseniek in zijn zak werd aangetroffen. Volgens thans wordt vernomen, ver- koeren de andere leden der familie Brackenier, de moeder en de vijf kin deren, nog jsteieds in bedenkel'ijkcn toestand. De onderzoeksrechter beval dat zou overgegaan worden lot de ontgraving van de lijken van Airné Brackenier, overleden onder verdachte omstandig heden in den naclvt van 27 op 28 Au gustus j.l. en zijn echtgenoote, gestor ven insgelijks op geheimzinnige wijze ongeveer viertien dagen later. Deze vergiftigingszaak hoeft groote ontroering verwekt in de gemeente Schelderode, waas het huisgezin Brac kenier algemeen geacht werd. Dc onderzoeksrechter Van Eeckhou- te zet zijn onderzoek ijverig voort ten einde volle klaarheid in -deze zaak te brengen. EEN GESCHENK KIEZEN Is gemak kelijk genoeg alsU voor de uitstalling1 staat van het WEDERWAREN-MAGA ZIJN VAN MOLLE, MOLENSTRAAT 30 AALST, waar U op lederen aankoop van 30 fr. nog een geschenk ont vangt. [4 47$ Opgelet het zoogenaamd loonboekja- ambt is geen officieele instelling Op 1 Januari a.s., treden de voor schriften van de wet van 15 Mei 1929. in werking. Deze wet voorziet het gebruik van' Ioonbockjes. Onlangs nu, ontvingen handelaars en nijveraars een advies, uitgaande van een bijzonder organis me, dat zichzelf Loonboekjesambt betitelt. liet advies heeft den schijn van een officieele m'cdedecling. De aandacht van het publick wórdt gevestigd op het feit dat voornoómd organisme geen enkel verband heeft met het Ministerie van Nijverheid, Ar beid cn Maatschappelijke Voorzorg, noch mc'f eenig ander Itegeeringsde- partement. Anderzijds, dient er op gewezen%dót de Rogcering geen enkel model van loonboekje te koop stolt. Het opmaken en het verkoopen van deze loon-* hoekjes zijn volledig vrij-en de belang hebbenden kunnen zich, voor het aan» schaffen dezer boekjes, wenden tot deu leverancier hunner keuzé. van 5 kgr. en minder zonder vervoer- bescheiden Om dc aanneming ten vervoer te be spoedigen zullen al de voor het tarief voor spoedbestelling open staande spoorwegkantoren met ingang van 1' Januari de bij vertrek gefrankeerde colli van 5 kgr. en minder tegen be doeld tarief aannemen,zonder dat de af zender ■eonig vervoerdocument dient op to maken. Elke zending mag maar uit een colli bestaan. Op dit laatste moeten de naam en het adres van den afzender, en van den bestemmeling, de aard van den -in houd en de naam van het kantoor aan gegeven staan. De vracht is dezelfde als die vooit de spoedverzendingen, doch voorschot- ton, terugbetaling, aangifte van belang bij de aflevering worden niet aangeno men. Colli met schadelijke of gevaarlijke stoffen, evenals die waarin waarden waarden of kostbare voorwerpen go- sloten zijn, mogen evenmin zonder be scheiden ten uitvoer besteld worden* Op voorstel der Vereeniging van Kath. dagbladschrijvers van Belgie, be sloot hel internationaal Bureel der Kath. dagbladschrijvers te Rome, na ontvangst van den H. Vader cn goed keuring Zijner Heiligheid het Wereld congres der Kath. Pers te Brussel te] houden op 2 September 1930. Het congres zal te Mcclvelcn oponert op 30 Oogst, en er zal een ontvangst zijn door Mgr Van Roey, Aartsbisschop de congressisten zullen de tentoonstel ling van Antwerpen bezoeken op 3é September daags nadien die van Luik*

De Volksstem | 1929 | | pagina 1