De Breid vee den Arme 51 Toe maar Bank voor Qosf-Vlaanderen Dinsdag Dec. 1929 Rond het Huwelijk van Prinses Marie-José sectarmne van een Fransch meier Bankbiljet van 2000 Belga. Geweldig Stormweder in België K#rkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXe JAAEGAXG NUMMER 301 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. 'Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, ie Brussel Rue ie Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Rondres, E. C. 4. r*-* H. Silvester Zonop7,46Zonaf4,02 E. K. 6 V. M. 13 Als de socios of de communisten aan 't roer zouden zitten, zouden ze 't aardscli paradijs wederom in voege brengen en 't tboopeslaan, als 't pakt? Iedereen gelukkig maken en de scliijnbeiligaards niet meer uithangen. Daarom zeuden ze de belastingen afschaffen en de belastingbetalers alles kwijtschelden. De ontvangers zuilen geld toegeven in plaats van er te ontvangen. Alle Zondagen zal men schapen bouten, bifstukkon en gebraade kie kens uitdeolen. Alle vervoer zal kos teloos geschieden autos en vlieg. machienen voor 't volk en zonder on kosten. Drinken en eten, buik sta bij, in alle herbergen, koffiohuizen, jene- vor-wiskykaveetjes voor niemendalle. Zes maanden per jaar verlof met seizoen in do zeebaden, aan 't strand, villas en kasteelen op den buiten voor iedereen en gratis voor niet. De Zon- dagsche rust zal door het dagelijkse!) nietsdoen vervangen worden. Dat beloven die kadees van over d'halve doure en zelfs al wat voor het oogen- blik hun niot invalt en hetgeen waar van ze thans niet bewust zijn. Enfin zoo iets in den zin wat thans bestaat en beleefd wordt in Rusland, waar de menschen den duivel aange daan worden dat het een groot beetje te veel over zijn hout gaat. 't Is daar dat men tegenwoordig tegen stribbelt, zich verweert, opstand maakt, en 't juk van 't bolchevisrhus en zijn verpletterend regiem zoude willen afschudden. Zekerlijk daar zijn verscheidene standen of trappen in het huidige bolchevistenduivelsparadijs van het snelle en fameuze Rusland. En ge heel van boven bemerken wij een klein getal van die besmette zuivere beeren en damon die aan den grooten gouvernemenlsscbotel zitten en er lee- lijk van profiteeren van al wat hun hertje lust onder alle opzichten en overlaten aan d'anderen de wet van 't algemeen lijden der grieven dste ontberingen. Tusscben de bovenste rij genieters en goedlevers en de armste duivels vinden wij de weggeschupte, de ont troonde, de afgezette kameraden de bannelingen in Siberie en duizen den en nog duizenden werklieden die naar werk wachten of naar 't loon van hun arbeid en toch bemerken dat het dictatorschap of onbepert gezag afbreuk gomaakt heeft met da bezit- Icozen of T proletariaat. Eindelijk op nen lageren trap zitten en liggen uitgemergeld de zeven mil joen kindoren zonder familie, veria, ten, uitgehongerd, rot naar lichaam en ziel, die rondloopen en rondzwer ven als wolven, zoekende wie ze alle maal zouden verslinden, da kleine handelaarsters en rondleurders aan vallende en do vitrienen dor magazij- Verboden Nadruk* 43ste Vervolg Ik wil 3 een goeden raad geven, Koenraad. Wij kunnen oprecht met elkander spreken. Houd den verdwe- nene steeds in eere en u zeiven, alsof gij navorschingen deedt en een groot verlies hadt geleden. Het is het ver standigste. Laat de me nis elven den ken wat zij willen,. gij begrijpt mij Nu vogld'e een gesprek, waarvan de luisterende Louize niets verstaan kon maar zij hoorde geld klinken, dat. op de tafel werd gelegd. Vervol gens hoorde zij hot rammelen van geld, dat iemand opstreek. Hot zal wel terecht komen, riep !Frits lachend. Ik zal liet oude Elsje onder handen nemen, die zeker meer weet dan wij vermoeden. Oprecht ge zegd, de rci3 van den timmermans knecht komt mij verdacht voor. Goe den morgend 1... De timmermansgezel kwam uit en ging voorbij Louize zonder haar ie zien. Zij kende Blei niet, maar deze man non slukslagende om toch iets to hebben voor hun holklinkende en van honger grollende maag. Danke voor zoo oen bloedrood regiem MARC. Do Koninklijke familie vertrekt 3 Januari Be koninklijke Italiaanselïe trein, die onze koninklijke familie naar Ro me zal brengen komt te Brussel-Noord aan Woensdag 1 Januari, te 21 uur 18. Hij zal bestaan uit acht salonwagens. De kening, de koningin, de hertog en de hertogin van Brabant, de graaf van Vlaanderen en prinses Marie-José, zullen Vrijdag 3 Januari 21 uur 30 ver trekken. Van 10 tot 22 uur zullen geen perronkaarten afgeleverd worden in bet Noordstation. De trein zal op het zesde spoor ver trekken. Tot de groote hal zal er geen toe gang zijn van 20 u. af. Do aankomende reizigers zullen de uitgangen Brabant- en Vooruitgangstraat gebruiken de vertrekkende zullen toegang hebben lof, de sporen, door de wachtzaal ie en- Se klas en door de buffetzaal. Verder zijn de noodige veiligheids maatregelen voorzien voor het Rogier- plein. de ondergrondsche gangen. Het vertrek der koninklijke familie zal zeer plechtig geschieden-. De sta- tionsgevel zal verlicht zijn, en de hal met Italia.ar.sche en Belgische vlaggen versierd. Het verkeer rond de kerk verboden De «Echo de Paris» verneemt uit Rijsel wat volgt «Wij zijn sinds lang gewoon ge raakt aan de ongerijmde handelingen der communistische municipaliteiten maar deze waartoe zich- M. Camiiic Du- fay, communitisch meier vati Austaing, zich zQoeven heeft geleend, gaat alle perken te buiten. Sedert hij tot meier werd benoemd houdt M'. Carnille Dfufay niet op de grootste buiten&poorighedon te doen. M. Carnille Dufay is een antiklerikaal. Hij houdt niet van de kerk en hij zou willen dat al zijne medeburgers doden zooals hij, Om de inwoners zijner ge meente te bclelle-n naar de Mis te gaan. beeft hij een verordening uitge vaardigd waarbij h'et vork-eer en. het stationnement verboden (Wordt Sin de straten rond de kerk. Enkele dagen geleden nu, liet M. Buisset zijn kind doopen. Aangezien het koud was vroeg lrij aan zijn chauf feur tot aan de kerk te rijden. Maar de meier waakte. Hij sloeg zijn driekleurige sjerp ,om de lenden en kwam proces-verbaal opmaken. De broeder van M. Buisset die ook de ge meente bewoont, vroeg aan den meier het proces-verbaal op zich over Ie brengen. En zoo gebeurde het onge hoorde feit dat een zoogezegde over treder van -het reglement niets had te betalen, terwijl zijn broeder vervolgd werd voor een feit dat hij niet bad bc- dpeven. maakte op haar zulk oenen onaange- namen indruk, dat zij zich de vraag deed hoe kan vader zoo gemeenzaam met dien man zijn Maar in het zelfde oögcnblik bekroop haar weder do angst voor Albert. Wat wilde zij eigenlijk Haren vader spreken.Doch voor dat zij verder ging, moest zij hare gedachten regelen. Het gesprek dat zij had afgeluisterd, had een schrikkelijk vermoeden in haar opge wekt. Wist haar vader iets van hare liefde en zou hij den beminde, die hom mishaagde, uit den weg hebben geruimd Het zou eene ongehoorde schande, een door niets Ie verzoenen misdaad zijn, waartoe zij haren vader niet in staat achtte. Hij zou wel ande re middelen hebben gevonden om den band der liefde' te breken, zoo dit zij ne bedoeling was geweest... Maar hij kon er immers niets van welen... Ik moet l fluisterde zij bij zich zelve. Nog eens ademde zij diep, poogde zich te herstellen en ging zoo bedaard mogelijk het kabinet binnen. Peinzend stond haar vader aan den boogen schrijflessenaar. Als ver schrikt riep hij Maar nog mooier 's Andcrendaags- morgens zond de meier zijn garde bij hem tegen wien hij ten onrechte pro ces-verbaal had opgemaakt om hem eene sonn van 20 fr. te vragen, 'len ein de de zaak blauw-blauw tc laten. Na tuurlijk 'heeft dc betrokken familie klacht ingediend. Anderzijds heeft M. L'angeron pre fect van het Noordeïdepartement, een bestuurlijk onderzoek ingesteld. Van stond aan blijkt dat de meier van Aus- taing zal vervolgd worden 1. Voor onwettige verordening, want de fameuse verordening werd niet ter goedkeuring overgemaakt aan de. on derprefectuur 2. Om proces-verbaal tc hebben op gemaakt tegen een persoon die niet in gebreke was; 3. Om gold tc hebben gevraagd aan dien zelfden persoon, om dezen een proces-verbaal aan te doen. EEN GESCHENK KIEZEN is gemak kelijk genoeg als U voor de uitstalling staat van het LEDERWAREN-MAGA ZIJN VAN MOLLE; MOLENSTRAAT 30 AALST, waar U op iederen aankoop van 30 fr. nog een geschenk ont vangt. 14479 Do Nationale Bank brengt een nieuw bankbiljet in omloop: dn waarde be draagt 2.000 belga of 10.000 fr. Al eenigen tijd werd dc wensch ge uit een munteenheid van groMc waar de te bezitten om belangrijke beulin gen te doen. Het nieuw biljet is naar een teekerving in kleuren van Constant Montald uitgevoerd. Op dc voorzijde verbeeldt het den handel en dc nijver heid, dc zee en de scheepvaart, de we tenschappen en kun'stcn. De keerzijde is versierd m!et een symbolische voorstelling van den land bouw. de zaaitijd cn den.oogst. Paarsachtig blauw en rooskleur zijn de hoofdlinten. Het watermerk, in het midden geplaatst, geeft als. naar ge woonte, de beeltenis van Leopold I we der. Do tekst is tweetalig: Franscli' cn Vlaamsch; het biljet draagt op beidie zijden de handteekening van den Gou verneur en de Schatbewaarder der Bank Filis&lder Algemeens Bankvereeni- ging en Volksbank ven Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr, ZETELS Cent, St Baa/splaata, 18 RonaeAbeeletraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalet Keiserlijka Piaats. Herzele Markt Wettenen Kerkstraat Sottegem Kasteelstraat. Soheldewindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem Rérekxken, Lede, Meire, Mcorsel, St Lieven3-E8&ehe, St Lievens'Hau- them. Allo Bank- on Beursverrichtingen ean de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen xekor- heid. 1825 Te Brussel en omgeving Te Brussel heeft Zondag morgen het tempeest met ongewone hevigheid gewoed en het aantal afgerukte kornis sen en dakpannen, en verbrijzelde rui ten is niet te tellen. In de Koningstraat is eene kornis afgerukt en geslagen tegen den gevel van het ministerie van landsverdedi ging aan de overzijde. De buitenboulevards zijn bedekt met gebroken takken en ontwortelde boo- mien. Een zinken dak van het Paleis, van «Tusticie is op het Poulaertplein terecht gekomen. In de Henri Mausslraat zijn Piet Bcr- tels en zijne dochter gewond door den dén val van een vasistas van de Beurs. Van Ste Goedelekerk zijn talrijke rijke pannen afgerukt, terwijl elders schouwen werden neergehaald. In de Minumenstraat ia de schouw van het huis 27 in de straat gevallen* De 16-jarige Pierre Guisart kreeg de ste enen op het -hoofd en werd met een schedelbreuk naar het St. Jansgasthuis vervoerd; zijn toestand is bedenkelijk. Talrijke personen werden omverge- slagen en liepen verwondingen op. In de Leopoldstraat werd een dale gedeeltelijk afgerukt. Elders werden schutsels omvergewaaid. Te Vorst zijn de daken van verschil lende huizen letterlijk afgebroken. Te Elsene en in andere voorsteden zijn zinken daken en lichtreklaamtoe stellen naar beneden gekomen, terwijl schouwen in de straat terechtkwamen. Langshenen de spoorwegen AUerwege in het land zijn, langs de spoorwegbanen, de reklaambordcn af 'ebroken en weggewaaid. Op de lijn Brussel-Namen zijn tele graafpalen, omvergewaaid en hebben het verkeer zeer gehinderd. Tusschen Gembloers en Chastre en tusscben Profonsart en Genval kon maar op eene baan gereden worden. Op den steenweg Brussel-Gent ver sperren vele omgewaaide boomen den weg. Te Moeskroen Een man gedood Tijdens een verhuis is een piano van een wagen gevallen, tengevolge va^ een rukwind, en terechtgekomen op Ar- mand Huysentruit, 26 jaar oud, hem werd de schedel verbrijzeld, de dood was oogenblikkelijk. Huysentruit .was de oudste uit een gezin van van 18 kinderen. Te Dendermonde In den nacht van Zaterdag naar Zon dag verleden heeft alhier boven onze tad een tempeest gewoed. Regen en wind vierden hoogtij: het gekletter van den regen en hét wreed geloei van den wind «heeft menig Denöcrmondienaar wakker geschud, des te meer dat bei den, gepaard gingen van breken van ruiten, afvallen van pannen en sprin gen van telefoon cn clectriekdraden. De schade is aanzienlijk. Van het lokaal der Socialistische Maatschappij «Vooruit» gelegen in de St. Jacobstraat is een groot stuk afgevlogen, aan flar den gerukt: een groot s.tuk is terecht gekomen op een koer, terwijl twee an deren zijn terecht gekomen op een koer terwijl twee anderen met groot geraas op de straatsteenen zijn lerechtg.eko- Wat is er Louize 3 tVader Wat wilt gij, kind Louize schrikte voor liet ontsteld gelaat van haren vader. Zijt ge ziek, lieve vader Neen, neon, vraag zulke dwaze dingen niet I Ik méén het goed, vader. Nu ja maar gij moet weten 'dat men niet lachen en zingen kan, als zorgen schier het hoofd doen bersten. Men steekt zijri kapitaal in groote ondernemingen, maar hiervan be grijpt gij niets. Waar ia moeder 3. In de kerk. Ai weder De meester kneep zijne lippen op een. Opgewonden ging hij door de kamer. Zijne dikke handen, welke hij op den rug had gelegd, trilden. Louize vatte moed. Va-der, zegde zij, eene vrouw; uit Buohau verlangt u te spreken. Welke vrouw Zij noemt zich Elsje en zegt dat zij bij den overleden Brand heeft ge diend. e-* Ik kan voos dezg yrou\s ini.et§ men. De stad gaf In den morgen eeii treurigen aanblik, daar menig inwo ner terecht vreesde buiten te komen.' Tegen den voornoen is het weder» zicvh beginnen stil te houden. Een val se he zonneschijn deed een uiterste be.-* scheiden verschijning, doclv dook wel dra weg wind en regen', welke ijt den namiddag opnieuw «net veel ge weld opdaagde. Te Antwerpen Een geweldige storm is in den nacht van Zaterdag op Zondag komen opzeé^ ten. Zondagmorgen woedde liij In volle kracht boven de stad. De storm 'was vergezeld van regen vlagen, die des te meer vrijspel hadden tegen lveii die zieli op straat waagden, aangezien het toch niet mogelijk was. een regenscherm open te 'houden.. Het was, hoog water om half 3 en menige waterrat was toch' niet thuis to houden om een blik te gaan werpen op de rivier bij stormweer, wanneer het schouwspel toch altijd aantrekkelijk is. In do parken en op de leien zijn er weer veel lichte takken van de boomen gewaaid en de afgevlogen dakpannen hebben .bier en daar vernieling aange richt. In den namiddag zijn 6ri de storm èn do regen gaan verminderen en was het nu weer mogelijk den neus buiten te steken. Intusachcn vernemen wij dat dé slachting onder de boomtwijgen gc-> voeliger is geweest dan men eerst dacht en dat luier cn daar zelfs groote takken, zoo dik al§ een arm zijn afge waaid. In dc Beukenlaan is een zware boom' ontworteld. Op de rivier zijn verschillende bin nenschepen van ihun anker geslagen en op drift gegaan tot in Hoboken toe. Van ongelukken aan personen heb ben wij evenwel tot nu toe niets ver nomen. Later vernemen wij nog 't Hot hooge schutsel dat geplaatst was voor den open grond, waar" destijds. «Het Palingshuis» aan de Zurenborg straat stond, werd door den wind mét geweld op hot gaanpad geslagen. - Dc politie deed de planken die het verkeer belemmerdon wegruimen. De groote spiegelruit van den boek handel «Grande Librairie» in de Hui- devetterstraat, over Ide «Lilas», werd door het geweld van den wind verbrij zeld. Een wel een meter langen arduinen-< steen is van eene tweede verdieping van een huis der Schuttershofstraat op de straat gevallen, gelukkiglijk zonder- iemand te kwetsen. Rond negen uur werd eon der hooge boomen van het park aan den kant der Eiklei omgerukt. Gelukkiglijk viel de logge, breede getakte boom naar den binnenkant van het park, want juist op het op het odgenblik dat het omkan telen gebeurde, reed Her hoogte van den boom een tramrijtuig voorbij, talrijke reizigers vervoerend. Ilier hadden vele slachtoffers kunnen zijn. In de Lange Sint Annastraat deed zich een pijnlijk ongeluk voor. Een zin kenplaat van het dak van het klooster kwam midden in de straat terecht cn op een lOjarig kindje. ITct slachtoffer Catharina SolbroecK, wonende Zwanengang 7, werd met ge broken been opgenomen en naar het Stuyvenbcrg,gasthuis overgebracht. doen, geef haar cenen thaler... Bodel- werk... Dat is liet niet, vader, wat zij vraagt. Wat dan Naar zij zegt wil zij inlichtingen nopens den jongen Brand... Donder en bliksem Wordt toch niet driftig, vader I Moet ik dan op mijne knechten passen alsof zij mijne zoons waren Gij hebt lvem naar de fabriek ge zonden. vader, en hij is sedert... Dat is waar... bij klaarlichten dag. De ondankbare, in wien ik zoo veel vertrouwen stelde, is niet terug gekomen. Meer weet ik er niet van, meer kan ik er niet van welen. De dochter week ontsteld achter uit. voor dc hevigheid baars vaders, wiens oogen met bloed gevuld sche nen. Hij liet zijne grove vuiist op den lessenaar vallen, dat het zware mcur bel beefde. Ga, riep hij met forschc stem, zeg dat aan die vrouw. Zoo mij iets ter ooro komt nopens, den lichtzinni- gen knaap, dien ik niet had moeten zenden, zal ik het te Buohau laten weten. Qt wij zullen nog schoopo din gen hoor en... Louize wist niet wat beginnen. Zij stond te beven cn aanschouwde haren vader, die haar den rug had gekeerd. Een schrikkelijk voorgevoel fluister de haar toe hij weet meer dan hij zeggen wil. Nog nooit had haar vader zich- zoo tegenover haar getoond. En dan het gesprek, dat hij met den woest uitzienden man had gevoerd,het geld dat deze waarschijnlijk van hem ontvangen had... Slechts met onbeschrijfelijke m'oeite kon het arme meisje de tranen tegenhouden, die uit hare oogen wiL- den dringen. Eensklaps wendde zich de meeste"» timmerman tot haar, zeggende i Zijt go nog niet- weg Ga naai» de kerk cn bid daar met uwe moeder.» Met zwaar hart ging Louise heen* Bid daar mot uwe moeder had haar vader gezegd, die zelden en slechts gedwongen de kerk bezocht. In deze woorden lag een onmiskenbare hoon en deze hoon kon niot do zaak, maar hare moeder gelden. In deze woonden lag eene ruwheid, dio het fijngevoelig ge meisje diep kwetste. Kan een kind gelukkig zijn4 dat eene. /schijnheilige

De Volksstem | 1929 | | pagina 1