5 ORGE& Bank tcor Oost-Vlaanderen Vrijdag Jan. 1950 Nieuwjaarsgiften voor den Paus Oproep tot alle Belgische Arbeiders Tragische oudjaarsavond in Schotland CONGO Bond hef Parlement Z Pm. Mgr Vannutelli 40 jaar Kandinaal De Belgische Koning als detektievè Rond het Huwelijk van Prinses Marie-Josè De Moordpartijen in Mandsjoerie DE VOLKSSTEM Van Nuffel-Da Qondt. Publiciteit builen het XXXIe JAARGANG NUMMER 2 Kerkstraat, 9 «n 21, Aalst. Telefoon U4. DAGBLAD - 20 Gentioman Uitgever J. Arrondissement AALST Agentschap Havae, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C. 4. H. Geneveva Zonop7,46Zonat4,04 E. K. 8 V. M. 14 irnrrwriiMniliiiir~^**°^!~***™'ra*CT°*M™Ma5" dekten, tot in de dorpen, tot groot genot van schilders, dichters en,.,, jagers. Twee zaken hebben de Arden nen gered de spoorweg en de schei kundige vetten. Luxemburg is be roofd van groote centrums en 't was vroeger do boeren totaal onmogelijk, al hunne wat zwaarwegende produk- ton aan menschelijke prijzen af te zetten. Er dient hier aangestipt dat de rol der Staatslandbouwkundigon in deze streken van overwegend belang was en dan ook zeer gewaardeerd wordt. Niet zelden ziet men al de boeren eener gemeente, eene voordracht bij wonen. 't Vervolgt. D. Bricout. Vijftien honderd zielen, drie dui zend en twee honderd Ha. oppervlak te, een fraaie, lachende, zingende en sneiloopende beek, vroeger rijk aan de' fijnste vischsoorteu, thans ge deeltelijk besmat door oene nijverheid van Bertrix (1), een schoon kerkje, steeds rein en netjes, gezeten te mid den een groep huizen met groote schaliedaken. Drie gehuchten in de verte Biourg», Mevraumont, Ros- eart elk voorzien van een kerkje en de twee laatste van eeno school. Dit alles omringd door een echt Ar- doer.sche landschap groote heuvels met stijle holling, sparre bosschen, voel weiden en meerschen en als achterplan de voorzijde van hot schoone on uitgestrekte woud van Horbeumont die tot schuilplaats dient aan talrijke wilde zwijnen, hertea, reebokken, enz. De bevolking is samengesteld uit eenige werklieden der goedgekende schaliegroeven, eenige spoorwegbe dienden, twee of drie handelaars en neringdoeners en de massa kleine of middelbare landbouwers. Deze bevolking is doorgaans matig sob|r, spaarzaam, winstzuclitigZe staat vast in haar geloof en blijft meer gehecht aan hare oude gebruikeu dan al do andere Belgen die, in 't alge meen, de oude zeden er kleerdrach' ten zoo gauw en .gemakkelijk ver wierpen. Kortom, een dorpje der booge Ardeecsche bergvlakte, zooals or alhier honderden bestaan. Deze dorpen, hunne zeden, hunne levens wijze, zijn betrokkelijk weinig gekend bij de massa der Belgen. Men leent in de Ardennen de schil derachtige dalen, de steile rotsen, de fraaie bosschen zooals ze zijn in bun mooi zomersieraad. De hooge berg vlakten met hun streng en wat een- toonig landschap, met hunne steen achtige velden, het eenzaam, eenvou dig loven zonder luidruchtige verma ken, de strenge arbeid der inwoners, in de koude, de regen, de sneeuw, onder de brandende zonnestralen, schijnen niet waardig de aandacht der toeristen te verwekken. Het leven aldaar is nochtans bolangswaardig en de liefhebber van folklore kan er aangename uren doorbrengen. De feest of kermis, o. m. blijlt omringd van eigenaardige gebrui ken. De jonkheid vormtéén enkele groep, zonder onderscheid van rijk dom, politieke gezindheid, enz. Des avonds is al die jonkheid vereenigd in een en hetzelfde bal. Na do hoog mis, wordt de kermis geopend, door eenigo dansen der jongelieden meisjes en jongens op de dorps plaats. 's Namiddags gaat het orkest de gemeente rond, vergezeld door voorzitter en comiteit der dorpsjeugd In elke woonst worden twee of drie deuntjes gespoeld en geldon worden ingezameld, om kosten van versie ring en andere kermiskostea te dek ken. Telkens worden met naieve plicht plegingen, door voorzitter en com missieleden, al de juffers en meisj-s tot het bal uitgenoodigd. En zoo gaat de stoet, steeds grooter, doch altijd even waardig tot al de huizen en hoe. von bezocht worden. Op Maandag, de zielenmis voor de overledene parochianen, de gebeden op het kerkhof, enz. Meestal gaat de kermis door, vreedzaam en deftig, zonder aangelegenheid te geven tot de zuiperijen, de baldadigheden, de meer dan schandalige liederen die men maar al te dikwijls In onze Vlaanderen, ja zelfs in de christe- lijkste gemeenten moet bestatigen. Wy voegen er bij dat die zedigheid soms wat te wenschen overlaat in die gemeenten door tal van toeristen be zocht. Is er soms vermaak, in de Arden nen, dan wordt daar, anderzijds veel gewerkt. De landbouw is, verreweg, de voornaamste nijverheid der hooge vlakt*. De Ardenner is, doorgaans, verstandig on heeft het zeer gemund op onderwjjs. Ook is er geene streek in Belgie waar, sedert 30 jaar, zoo veel vooruitgang gedaan werd, op gebied van akkerbouw. Wij herinneren ons de tijden dat 100; M. l'abbó Dehavay, Houdeng-Goe- gnies, 100; M. Ie clianoine Lemaire, Mal mes, 50; Ba Jean van Oldeneel, Goj-et, 50; Un tertiaire domiiücain, 23; M. I). Tillieux, Ciney, 25; Anonyme, Charleroi, 20 P. S. Ixclfes, 10; M. Goedseels, Brussel, 5; Mi. J. Boutre- heidebloem en brem de velden be- luingne, Warcoing, 5; SI. l'abbé .Wit (1) Er ware eene schoone studie te schrijven over da misbruiken die bestaan in zake besmet ting van waterloopen en de groote' schade be kkend aan dezes oeverbewoners. Eerste lijst. Z. Em. Kard. Van Roey fr. 2.000 Mgr. Waffelaert, bisschop yan Brugge 1.000 Mgr. Heylen, bisschop van Namen 1.000 Mgr. Rasneur, bisschop yan Doornijk 1.000 Mgr. Goppieters, bisschop v. Gent 1.000 Mg:tKerkhof s, bisschop v. Luik 1.000 Mgr. Gaiwet, hulp-bisschop, Namen 30Ö La Libre Belgique, Bruss.el, 2.000 Het Nieuws van den Dag en De "Vlaming, Brussel, 2.000 Le XXe Siècle, Brussel 2.000 Gazet van Antwerpen, Antwerpen 1.000 Gazette de Liège 300 Vers l'Avenir, Namen 300 Courrier de l'Escaut, Doornijk, 300 Courrier du Soir, Verviers, 200 Het Volk, Gent. 200 Gazette du Centre, La Louvière, 200 La Métropole, Antwerpen, 200 De "Volksstem, Aals.t 10Ó H. Vader zegen mij, Eecioo, i.000 M. en Mevr. René Waucquez, Brussel, ,1.000 Familie de Man, Varssenaere, 1.000 Naamloos, Thourout, 1.000; Eta blissement dos Frères Carlsbourg, 500; M. Jean Veïings, Pont-de-Loup, 500 Mejuffers Rooman d'Ertbuer, Gent, 40U M. en Mevr. Hoffman van Brabandt, 200; Mej. Bovyn, Eecioo, 200; Vicomte Jos. du "Pare, Brussel, 200 Mme Bie- buck, van den Hende, Iepenen, 200 M. Nicolas Goblet, Luik, 200; Mme Nollée de Noduwez, Brussel, 200; Inst. Dames de la Ste Familie, Hemelt, 500; ld. Thie'lt, 500; ld. Brussel, 500.. ld. Berc- kem, 300; E.V.M., Braine l'Alleud 300; M. en Mevr. Alph. Cardon de Lichtbuer, Destelbergen, 250; M. en Mevr. P. van YVerveke, Eupen, 250; M. en Mevr. Léon Delebecque, Gent, 200; Famile Jadoul, Fro&in, 200; Inst. Notre Dame, Frères des Ecoles chrèticnnes, Doornik, 200; M. en Mevr. Jean Dabin, Leuven, 150; M. en M'evr. Ch. C.ollard de Sloovere, Brussel, 200; M. et Mme C. Feys Calle- waort, Rousbrugge, 200; Mme Vve Stockman, Evergem, 200; M. et Mm:e Hennekinne, 200; M. R. Smits Hemn, Brussel, 200; Bn L. van Potitelsberghe de la Potterie, Melle, 200; M. P. Fai- sant, Esneux, 200; Etablisisements Gas terman, id. pontificaux, Doornijk, 250; Bn en Bne W. de Crombruggihe de Loo- ringhe,! 250; M'me Godtschalck "Vél^.01 zlo vi tinck, Puers, 100; Dr Volbrecht-Ver- cruysse, Kortrijk, 100; M. et Mme G. de Lannoy Cartuyvoüs, Luik, 100 Mme de la Fontaine en zoo», Brussel, 100; M. en Mme H. Veys-Donck, Woluwe- Saint-Pierre, 100; r. P., Virion. 100; Naamloos Reninghe a/,Yser, 100; M. et Mme J. Sintobin, Iseghem, 100; Vte Gh. Vilain XIIII, Basel-Waes, 25; M. et Mme Van Overbeke, Brussel* 100; M. l'abbé Lemmenes, Luik, 100; M. J. Veys Goethals», Vlamertinghe, 100T M. l'abbé Pom^iée, cure, Hombourg, 100; M. Cl. Druez, Viane, 100; M. Eug. Van den Steen, Wichelen, 100; Mme Oartuyvels., Brussel 100; M. P. Gasicr, Meenen, 100; Naamloos, Wiervicq, 50; M. Ie docteur Baudoum, Gerfontaine, 50; Un enfant de M'arie, 50; Dr. Wauters .do Bester- feld et ses enfants, 50 'Ml. O. Vander Donckt, Hoor-ebeke.. 50; M. G. Berten, Veurnen, 40; Eulalie, Raymond, Thé- rêse 30, Totaal tot heden T fr. 34.760 Men kan de inschrijvingen zenden aan het Bureel van hot blad of storten op de po'stcheckrekening N. 382.79, van M. Léon Mallié, sekretaris yan den Bond te Doornik. De opening van het jubeljaar 1930 zal gekenmerkt zijn, door een demon stratie van het vliegtuig «Arbeid» be- hoorende aan den P r op agand ad ie hst der Nationale Arbeidstentoonstelling die zal plaats hebben te Bruss.el in September aanstaande. Het driekleurig vliegtuig Arbeid zal een groet brengen aan de arbeiders van Vlaanderen en 'Wallonië -en zal op zijn doortocht volgend bericht, in het viaamsch en in het Fransch uitwerpen: Arbeiders Werklieden, ambachtslieden, bedien den van nijverheid,- handel en landbouw toont w:at gij kunt. Dingt mede aan de officieele prijs- arbeiders van uw beroep. Voor alle inlichtingen schrijven aan den 'heer algemeene regecringseom- missaris bij de Nationale Arbeidsten toonstelling, 29, Brederodestraat, Brus. set. crusse, Kortrijk, 300; M. en Mevr. de Savoye, Soignies, 300 M. Xavier Fran- cotte, Liége, 300; Religieuses St. André Doornik. 200; M. Speeckaert, cons, pro vincial, 300; Mile Jeanne Huyghe, 250; Mme Duplat-Huyghe, 250; M. D. Wil- lems, Arendonck, 200; Bn Louis Cop- pens d'Eckenbrugge, Ixellas, 200; Mme Henri Francotte. Dalhem, 300; M. J. ML Waterkeijn, Anvera, 300; M. et Mme Léon Rasseeuw, Tirlemont, 200. Chevalier P. de Biseau d'Hauteville, Brussel, 100; M. De Maestelaer Victor, 60 kinderen levend verbrand in een kinema 150 andere ernstig gewond In een kinema te Paislay (Schotland) ontstond er brand gedurend een namid dag vertooning voor kinderen. Talrijke kleinen kwamen om. De «Evening News» zegde dat er 20 kindertjes verkoold en 150 gewond wond zTjn. De gewonden werden naar verscheidene ziekenhuizen gevoerd. Later echter bleek dat de ramp groo ter was dan het blad aangaf; niet min dan 60 kinderen werden leven verbrand en daarbij meent men nog twintig an dere te mogen voegen die aan de vree- selijke brandwonden zijn bezweken welke zij hadden opgeloopen. In het geheel zijn 150 kinderen naar het gast huis gevoerd. Het is zoo heel plots *dat de brand zich heeft voorgedaan. De vlammen 'sloegen onverwachts op uit de kabien an den operateur en verspreidde zich door de zaal, waar rond de 1500 kinde ren inzaten. Men begrijpt dat het aan stonds een gedrang en gedrum werd om de uitgangen te bereiken, eene ban- delooze vlucht, eene 'helsche paniek, die niet weinig bijdroeg om het aantal slachtoffers te vermeerderen. De overheden begaven zich aanstonds ter plaatse en bij middel vas gasmais> kers deden zij al dat mogelijk was om de kinderen in veiligheid te brengen. Ondertusschen hadden de pompiers lad'- Vertrek van de «Albertyille» Dinsdagmiddag is de Belgische stoomboot van de Compagnie Beige Maritime du Congo, uit Antwerpen naar Congo vertrokken. Gezien het prachti ge weder en misschien ook wel de bui tengewone omstandigheid van den laat- sten dag van het jaar, was het getal belangstellenden die het vertrek bij woonden buitengewoon groot. Aan boord bevonden zioh 191 passa giers, waarvan 109 van eerste klas. en 82 van 2e klas. De lading bestond uit ongeveer 4500 ton verschillende goederen. Als deklast wordt een slaapwagen van 25 ton voor de Spoorwegmaatschappij, en een vrachtauto van 5 y2 ton voor de «Equ atoriale» meegevoerd. In de rui in in werden ondermeer geborgen: een ver gaarbak van 15 ton voor de petrool- rnaatschappijeen uileengenome plat bodemschuit van 125 ton II.G.B.; 20 'auto's voor verschillende bestemmin gen; een vergaarbak van 25 ton voor de «Safricas»; 250 Ion pijlers voor de «Beceka»; 300 ton spoorwcgriggels voor de «C.F.G.O.» en een uiteengeno men brug van 150 ton voor de Spoor wegmaatschappij. 's Lands verweer De Kamerkomimissic yan' 's laiidis verweer zal eerlang hare bezoeken voor nazicht op studie hernemen in militai re inrichtingen, magazijnen en gast huizen. Het eerste bezoek zal reeds plaats hebben binst' het huidig nieuw jaarsverlof; men zal er mee voortdoen gedurende het paaschverlof. Een lid der kommissie heeft verklaard, dat gansch de Kamer wellicht zich op een gegeven oogenblik naar de gewesten zal begeven, waar de krijgsoverheid schikt versterkingen te bouwen. Alzoo zouden de Kamerleden bij de bespre king van het budjet van nationale ver dediging, met kennis van zaken een be sluit kunnen hemen. Er wordt met na druk aanbevolen er voor te zorgen, dat de bezoeken waarlijk een verrassing wezen voor het personeel der inrich tingen welke bezocht worden. Kardinaal Vennutelli, deken van het Heilig College, heeft Maandag zijn veer tig jarig kardinaalschap herdacht, wat een schier oenige gebeurtenis is in de geschiedenis der Kerk. Kardinaal Vannutelli werd inderdaad tot het purper verheven in hét consis torie van 30 December 1889, door Leo XIII. In 1900 werd hij tot Kardinaal- Bisschop verheven. Met Kardinaal-Priester Leo Skrbuns- ky is Z. Em. Kardinaal Vincentius Van nutelli een der twee overblijvende kar dinaals benoemingen van den grooten Paus Leo XIII. Kardinaal Vannutelli werd in 1836 fe Genazzano geboren. Hij is bist&cliop van Ostia, deken van toet Heilig E«olle ge en prefect van het oppergerechtshof der apostolische handteekening. Ter gelegenheid van zijn veertig ja rig kardinaalschap (heeft Z. Eni. onlel bare gelukwenschen ontvangen. Naar aanleiding yan den aanslag op den Italiaansche kroonprins Humbert, in Brussel, meldt een Engelsch blad; een dergelijke gebeurtenis die in de; Belgische hoofdstad voorviel en waarin de koning als particulier detectieve den. misdadiger opspoorde. Den 4 April 1900 loste een 15-jarige Belg, Sipido, twee schoten op {Ten prins van Wales die juist men zijn ge-% mal in op het station van Brussel aan kwam. Het gelukte den dader tijdens het onderzoek dat tamelijk slordig ge voerd werd, naar Frankrijk tc ontvluch ten. D'e prins van Wales die anders hoc- lemaal niet wraakzuchtig was, was toeih' pijnlijk getroffen door die nalatigheid van de Belgische politie. De pogingen die nu gedaan warden- om den disdadiger te vinden, mislukten en toen besloot Leopold, de koning van Belgie, zelf naar Parijs te vertrekken om Sipido op te sporen. De Fransche regeering deed alles om! het den koninklijke detectieve uit het hoofd te praten, dat de schuldige zich te Parijs bevind maar Leopold geloof-* de hen niet. Hij zette zijne nasporingen voort en] eindelijk gelukte het hem Sipido to ontdekken en door. de politie te laten! aanhouden. De misdadiger werd naar Brussel gc- brcht waar hij gevonnisd werd. Het koninklijk initiatief had zijn doel be reikt en de ontstemming van den En-, gelsclien troonopvolger was. verdwenen. Rochester (Canada), Tieghem, 50; Mgr. Canline-au" vic. gé- néral, Doornik, 100; M. Ilacck, 100 Mej. Haeck, 100; M. l'abbé Honinckx, St. Servais, 100; Ml. Fl. Deploigne, prés. cons. Prov., Tongeren, 100; Mme Moyersocn van den Hende, Aalst, 100; M. J. van Üoebroeck, Néthen, 100; Vi- cojmte Adrien Yilain, 2CIHI, Maisièr_e.st Onbekend. Iders de vensters der verdiepin gen opgesteld en deden de jongens meisjes langsdaar naar beneden komen. De lionderde moeders waren reeds bijeengeloopen rond het kinemagebouw woonden doodelijk verschrikt het afgrijselijk schouwspel bij. Een groot aantal kinderen waren in onmacht geval lch* Geschenken De Yereeniging der handelaars van het centrum van Brussel ïieeft aan prinses Marie-José een H. Michel ge schonken in goud en edelgesteenten als aandenken aan Brussel. De leden van het diplomatisch korps te Brussel geaccrediteerd schon ken aan de prinses een tafelservies in kristal van 48 s.tuks. De Italiaansche koninklijke trein (De Koninklijke familie zal Vrijdag avond Brussel yerlaten om naar Rome te reizen. De Italiaansche Koninlijke trein, van 500 ton en 210 meter lang, zal worden getrokken door twee lokomotieven met op elk dezer een machinist onderrich ter. Dc harmonie der invalieden te Rome Vrijdag morgend, om 9 ure, zal. de muziek onzer invalieden naar Rome vertrekken, alwaar zij eene reeks con*- certen geven zal, met instemming dor Italiaansche en Belgische konilnklijke families. De groep bestaat uit ihonderd twintig man, geleid door M. Chris tiaens, groot-oorlogsverminkte en met als kunstbestuurder M- Yotqueene, Filiaal der Algemeene Bankvereenl- ging en Volkebanh pan Leuven. Kapitaal an Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/eplaate, 18 Bonee, Abeeletraat, 8 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalet Keizerlijke Plaats. Hertela Merkt Watteren Kerkstraat. Sotteoem Kasteelstraat. Seheidewindeka Dorp. BIJKANTOREN: Buret, Denderleeuw, Hillegem Kerekxken, Lede, Meire, Moor eel, St Lievens-Bssahe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beuriverriohtin|en aan de beste yoorwaerden. Stipte sehelmhcudinf Volkomen leker- held. '82° Hoe weerlooze lieden afgemaakt werden Dc Amerikaansche onderkonsuul ini het Mandsjoerisch dis.trikt waar de roo^; de troepen niet meer dan dan 1.000 on schuldige en weerlooze lieden ven- moord hebben, heeft over de gruwelen! aan den President der Vereexügde Sta- n een verslag gezonden, waarin hij! doet uitschijnen dat de slachtoffers; geen soldaten waren en niets te zien hadden in den oorlog tusschen de &o- iets en Chira. Wij geven uit dit ver slag het volgende uittreksel j Toen de roode troepen in de streckj kwamen, vluchtte een deel der manne lijke bevolking; de andere mannen blc-< ven thuis en sloten zich op. Na het dorp bezet tc hebben, gaven de roode soldaten bevel, dat de mannen moes-i ten verschijnen voor hun kommiss.arisj, die hun op 'n redevoering wilde vergas ten en hen de vriendschap der soviets op prijs wilde doen stellen. Aan doi rouwen werd last gegeven thee op te zetten. Wanneer de mannen hun woonsten verlaten, hadden, werden zi| op rangen van drie geplaatst en naafl eene hoeve geleid, waar zich de koirt- missaris bevond. De kinderen klampten' zich aan hun ouders vast. In volle veld gekomen, moest de stoet een poosje stil houden. De kommissaris was niet te zien, maar de komim'andant der roo de troepen hield een rede, waarin hij; onder meer zegde Gij zult seffens zien hoe wij de uitwijkelingen behan-i delen. 1 'Daarop werden twee mitrailjeuzén werking gezet. Smeekcnd vielen deg landlieden op de knieën. De kinderen, die op afstand waren gehouden liepen' huilend naar hun ouders, maar reeds waren de milrailjeuzen aan het tiktak-1 ken. De kinderen riepen de beulen toe5 Waarom slaat gij Waarom doodt gij? Maar steods ratelden de maohien-. igeweren, de kogels floten en men&cbeiu levens werden gemaaidi

De Volksstem | 1930 | | pagina 1