Rond Driekoningen Jeugdrubriek. Priesterlijke benoemingen Bank voor Oost-Vlaanderen De 2° Conferentie van den Haag Het afscheid van Prinses Marie-José Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Teleioon 114. XXXIe JAARGANG NUMMER 4 DAGBLAD 20 Centioman Uitgaver J. Van Nuffel-De Gendt. 'Publiciteit buiten hel Arrondissement AALST Agentschap ga-ra», Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs ZONDAG 5 JANUARI H. Telesphorus Zon op7,46, Zonaf4,07 MAANDAG 6 JANUARI 1930 H. Drie Koningen Zonop7,46,Zonai4,08 E. K. 6 V. M. 14 (FOLKLORE) Geheel de geschiedenis ran dit feest ligt begrepen in dit prachtig gedichtje van meester,priester on dichter Guido Gezelle 't Is op den dag van heden Dat, rol eerbiedigheden, Drie Koningen gereden Naar Davids heilige stee De sterre volgend, kwamen En alle drie le zamen Hunne giften brachten mee. En eenvoudig weg werd dit ver teld door grootmoeder zaliger aan klein- en achterkleinkinderen op de volgende wijze Enkele dagen na de geboorte Christi zagen drij Wijzen of geleerde Koningen of machtigen in hun Oostvrsch land eene buitengewone ster en met te zoeken in hun kunst en boeken vonden zij dat don Verlos ser der wereld moest geboren zijn, Zy stelden zich op weg om hem te zoeken, vooreerst landden zij aan te Jerusalem en in het hof van den boozen en wreeden Herodes, alwaar zjj den pasgeboren Koning niet von den. Als zij vandaar vertrokken, ver scheen hun wederom de eter die zij eerst in hun land aan 't uitspansel zien flikkeren hadden en deze ging hen vóór, tot dat zij te Bethlehem, in Davids stad aankwamen, waar zij bleef stille staan boven de plaats of grot of stal waar Jezus ter wereld kwam of beter boven da plaats waar Jesus zich bevond. Terstond vielen zij op de knieën, aanbaden den Messias en offerden Hem goud, wierook en myrrhe. Daarna keerden zij langs eenen ande ren weg (en dus niet langs Jerusalem) naar hun land terug. Hun stoet bestond uit een talrijk gevolg van dienaren en knechten, alsook van lastdieren als kemels en poerden, dia beladen waren met hun giften. Die aanbidding der Wijzen is door Rubens gemaald geweest en dit tafe reel is iets grootsok en machtig van opvatting, teekening en kleursa. Zoowel als Kerstdag is Driekonin gendag bij ons christen volk een wei- gevierd feest. Niet alleen in de kerk maar ook daarbuiten feest men in familie, in den huiskring, ja tot zelfs op straat en spijtig genoeg om zeggen en bestatigen somtyds op onbetame lijke en uitgelatens wijze. Met Drijkoniogenavond ot Dertien avond (van 13 dagen na Kerstdag), is er plezier en loute, doch helaas in sommige gewesten en streken is dat nsn avond van woeling, dronken schap, slemperij en straatschenderij.,. In Zuid-Oost Vlaanderen by voor beeld, maskeerde en verkleedde men zich in den tijd voor den oorlog en 't lawijd was oorverdoovend. In veel gemeenten wordt het streng verboden zich te vermommen omdat er veel misbruiken door insluipen,,. Die da gen vieren in 't huisgezin, on zelfs in d'berbergen met manieren en leutig en vreugdig maar deugdig, al een liedje gaan zingen, als het deftig is, dat kan allemaal zjjn. Den dag voor Koningenfeest is het Driekoningenavond of Dertienavond- Men bakt nen koeke en man bakt er eone boon in en men zoekt by 't open snijden naar dat boontje, die 't lukt, die trakteert. Of nog men trekt ko ning. 't Kaartspel wordt gehanteerd en in de jeneverstreken drinkt men nen goeden slechten druppel of...' En op het feest zelf Epiphania of Veropenbaring aan de beidenen van dezen die hen moet zaligmaken gaan de oude gebruiken voort en blijven in voege, 't Is Groot Nieuwjaar, 't Is de Dertienste nacht na Kerstnacht of Dertienmesse. Heiliglichtnacht. «Goed heil, de Koning drinkt 1» 't Is berd zagers, (de Koningen zagen eene stej-re) bedevaartgangersmesdag, mis dag of patroondag. Men danst over 't keorsken* Men zingt sterreliedjes en men gebruikt den rommelpot met den triangel (dat klinkt en rammelt) alsook wel den accordeon, harmonica, of trekzak; Een hemde koven alles aangespeeld, een aardige slaapmuts op 't hoofd en de anders twee of drie mannen (dan zijn er somtijds vier, die de konin gen moeten verbeelden) waarvan een zijn aangezicht pekzwart verfde, en de leurders, de bodelairs, de vier- drie koningin staan veerdig en zijn gereed om hunnen tocht van deur tot deur te ondernemen en dan gaat het met luider stem van eGodsdeel Gods- deel 1en Van sterre ge moet er zoo stille niet [staan Ge moet met ons nog naar Bethlehem [gaan enzoovoorts en 't cetera Als ge ne keer peist dat de speel- kaartfabrikanten ook op heden hun lag vieren... omdat er vier ko ningen in 't spel komen klaver-, herte-, pijken-, koekenskoning of beer. Or,s gevierde heiligen zijn ook pa tronen tegen de schielijke dood en dé reisgevaren. En thans dat mon zooveel hoort van ongelukken van allen aard en soort komt die hulp goed van pas. In sommige kaartspelen zoekt men den koning gelijk de HH. Koningen bet deden, vandaar het vermaarde en oud familieboek het Geestelyk Kaert- spelalsook 't oud liedeken van het kaartspel... waar aan dat spel zulke schoons geestelijke bediedenis wordt gegeven. Geen wonder dat er met dees dagen een fermkaartjen geslagen wordt, Alia we leeron uit deze feestdag dat wij de uitwendige en inwondige bewegingen tot bet goed zonder uit stel moeten waarnemen... dat Christus niet te vinden is in de slechte verma ken en Terhevenhad'an dor wefeld... dat Christus nooit zal nalaten ons den weg te toonen... dat wij onze zuivere i da's ons goud, onze vurige ge beden da's onze wierook en onze op rechte verstervingen da's onze myrrho Hem moeten opdragen, 't Is niet langs den ouden weg onzer zonden maar wel langs de baan der deugden dat we ons eeuwig vaderland zullen bereiken. MARC. De officleele openingsplechtigheid Den Haag, 3 Jan. De tweede in ternationale herstelconferentie werd dezen avond, om 17 uur offic-iecl geo pend in de vergaderzaal der, Tweede Kamer in het Binnenhof. Het is een hooge rechthoekige plaats vrij groot, heelemaal wit, versierd met groene draporijen. Achttien landen waren op deze ver gadering vertegenwoordigd Australië. Oostenrijk, Belgie, Bulgarie, Canada, Duitschland, Frankrijk, Groot Brittan- nie, Griekenland, Hongarije, Italië, Ja pan, Nieuw-Zeeland, Polen, Portugal, Roemenie, Jougoslavie en T.sjecho-Slol wakije. Do Vereenigde Staten waren vertegenwoordigd door twee. waarne mers. De bijzonderste afgevaardigden had den plaats genomen aan een groote vierkante tafel midden de. zaal ge plaatst. De expertcn hadden links; en rechts dezer tafel plaats genomen. M. Ja spar nam het voorzitterschap waar. Naast de afgevaardigde].! der verschillende landen, woonden ook de Nederlandsche Eerste Minister en de- 'Minister van Buifceniandsche Zaken de vergadering bij. Het woord voerend in h-et Fransch bracht M. Jaspar eerst een groet dan de Koningin Wilhelmina, waarna hij de gedachtenis huldigde van M. Stre- semann. Tenslotte begroet hij die ver schillende afgevaardigden der onder scheidene vertegenwoordigde landen. Dan herinnert hij aan de moeilijk heden welke de eerste Haagsche confe rentie diende te overwinnen. Hij is overtuigd dat al de afgevaardigden aan de versterking van den vredo zullen medewerken naar denwelken alle vol keren hunkeren. Hij hoopt tevenis1 dat het werk der conferentie snel zal vor deren en eindigt zijn rede met de Twee de Haagsche conferentie. geopend té verklaren, Vrijdag avond heeft- Prinses. Marie- José Belgie, 'haar vaderland, verlaten, oimi hare intrede te doen in het nieuw Vaderland waar haar v^tioofide haar afwacht, waar zij haar hart gaat schen ken aan Italie's kroonprins, de hoop van zijn volk. De Noordstatie had eene prachtige versiering gekregen, die alles overtrof wat we tot hiertoe te zien kregen. Vlag gen,'bloemen, plantcp&.waren in over vloed aangebracht én eone buitengewo ne verlichting deed gouü en zilver flik keren als blakende sterren. Aan den ingang der statie on op het Rog iersplein istaat co(nc j ohjlzagelijke volksmenigte. Men mag zeggen dat gansch de .hoofdstad te been is om on ze Prinses bij haar vertrek een af scheidsgroet te sturen. De overheden Ten 8 ure werd de groote poort van den voorgevel van het statiegebouw geopend en weldra kwamen de overhe den aan. De overheden namen-plaats in' het ontvangstsalon. De zangers en zangeressen der mu ziekschool van St. Joost-vatten post op de trappen van het wachtpcrron, waay zij straks, onder de leiding van M. Ma-r hy, eene gelegenhèidskantate «Het af scheidslied» zullen uitvoeren* De Koninklijke familie Kort na 8 *4 urc hoorden wij bui len de statie eene machtige ovatie dreunen, De Koninklijke Familie was daar. De hofaufcos stopten voor den hoofdingang, en 't was. te midden der onbedaarLijkste ovaties van de menig te, welke de Rogierplaals vulidie, dat onze Vorsten en de Prinsen uitstapten en de voorhall binnenschreden, waar ij ontvangen werden door de overhe den, en zich- in dezer géfcelschap naar het salon begaven, waar onze Prinses en onze Vorsten zien korkm lijd ge moedelijk met de overheden onderhiel den, terwijl op de Rogiersplaats. nog steeds de toejuichingen in dreunende golvingen weergalmden. Het afscheidslied Na dc ontvangst in liet salon schreed de Koninklijke stoet terug in de voor hall, waar onze Prinses eene ontroe rende verrassing wachtte. Van uit den wintertuin van het waclitpernon weer klonk de innig-roerende zang van het gemengd koor dor miiuzieks.chool. Elke stroof van het «Afscheidslied» werd gesloten met h-et mei an eolisch refrein: «Naar den hemel van liefde, naar de vreugd en het leven, o Prinses, draagt ons spijt en onze wcnschen mede Prinses Marie-José was. ontroerd en dankte met een zenuw-trillende gHm. lach lvet zangkoor. Dc stoet schreed dan de groote ha.ll binnen te midden van de onbeschrijf lijke ovatie der duizenden genoodig- dcn. De statiehall daverde en. dreunde Van het gejuich. Onder deze onbedaarlijke" ovatie schreed de sloot langzaam de kaai van het zesde spoor op, waar de Koninklij ke trein onder stoom stond. Hier werd een laatste afscheid genomen. De Prin ses, onze Vorsten en de Prinsen onder hielden zich nog een wijl met de over heden. De laatste handdrukken werden gewisseld... Het uur van. scheiden was geslagen. In de hall werd nog steeds In ver voering gejuicht, aller blikken reikten haar den trein, men wilde de Prinses nog eenmaal zien, nog eenmaal groe ten. Prinsjes Marie-José wendde zich nog tot het volk, wierp een braeden handgroet tot de menigte en stapte dan in den trein, gevolgd door onze Vorsten en onze Prinsen. Aan het vens ter van haar salon groette de Prinses nog de overheden. Een teeken van den statieoverste, en de trein stoomde weg, terwijl het volk weer losbrak in eeno grootsch ovatie, welke nog dreunde, wanneer de trein reeds uit het zic]it verdwenen was. goed heil: 1 GaiiscK Belgie juicht onze prinses hédien toe. Wcnschen worden gevorimid voor haar geluk en wij sluiten ons daarbij volgaarne aan en» koesteren de hoop dat zij die hier ten lande de al- gemeene achting van licel het volk wist té veroveren door hare minzaamheid en hare deugden, in 't Zonnige Italië dezelfde genegenheid zal weten te win- ne van een volk dat met 't onze steeids ^de beste betrekkingen cnderhield* Invloed eener wetenschappelijke Mid- denestandsjeugd op de evolutie van de Vlaamsche Kuituur. door J. DE SMET (Vervolg Zij met diezelfde stalen wils kracht bezield als hun ouders 1 zij I cerend hun stand in hun hart dra- end als het kostbaarste wat een mensch kan bezitten hun kristen zijn, hun geloof I Uit hun oogen straalt oprechtheid door hun tale klinkt hun stand, met hun handen zwaaien ze de vlag der ka tholieke actie O de jeugd Het prie mend licht de jeugd I De komende zomerdag! Het heeft den schijn alsof onze moderne jeugd slechts verzot is op vermaak; dat ze aangetast is door dc sportwoede; dat ze marmerkoud en misprijzend, onvcr&.chillig neerblikt op bet werk der ouderen; dat ze slechts oogen heeft om te bemonsteren en te genieten al wat vreemde praal cn zeden in Vlaanderen uitstallen 1 Heel wat pessimistisch gepraat over onze jeugd doet de ronde I Nochtans ten onrechte naar ik vermeen; Goeden en slechten zullen er altijd zijn, dat weten we reeds langer dan van morgen! Wie van koren spreekt, spreekt van kaf I Hoe zou het anders kunnen 1 <Wo leven in een eeuw van razend materialisme» van beursgedoo en sport- furie. Dat het grootste deel onzer vliam" sche jeugd den kop trotsch-fier bov«-.n- i.-oudt; dé Hteaalbezieling in hooge ma le bezit naar de edelste betrachtingen en verzuchtingen; dat zo trots den storm van den modernen vloed, pal cn onverschrokken de ylagge zwaait der waarheid en deugd, strekt haar, ter eer II Nog nooit heeft h-et katholiek apos tolaat, de missie ijver, de godvruchtig heid zulken weligen bloei bereikt en zijn er bij do jeugd velen, helaas l wier lamme van godsliefde werd uitgedoofd nog veel meer zijn er wier ziele zindert van rustentrotsch, wier harte blaakt van liefde tot den Heer 1 Guido Ge zeilde sprak waarheid als hij dichtte O neen dat en kunt ge, nog en zult e ooit veranderen* Steeds blijft ge onvervalscht het ka tholieke Vlaanderen. Vlaamsche kuituur I Reeds meermalen werd beweerd door Vlaanderen belagers, dat het geen kui tuur bezit; met misprijzen werd neer- geblikt op Vlaanderens geestesleven spottend den kop geschud en hooghar tig gckroonhalsd, wanneer een Vlaming het aandierf een werk te scheppen van wetenschappelijken inhoud. Vlaanderen bezit kuituur I Vlaande rens zonne gaat aan 't dagen We be zitten kultuurmenscban, fakkeldragers en vlaggczwaaiers van hoogcr leven We bogen op letterkundigen die menig land ons benijden, Gezelle, Streuyels, Timmermans, enz.; Rubens, de gebr. Van Eyck, gloriën der schilderkunst diepc-denkers als priester Verscihaeve, üedagogen als Dr De Goen, De Hovre, we hebben bezielers van de jeugd als Pater Callewaert, enz., kortom we be zitten kuituur en kultuurmienschon. Doclv kuituur is zoo veelzijdog; haar domein bepaalt zich niet alleen bij mo raai, kunst, pedagogen, enz. de weten schap, liandelsoiitwikkeling, econo.m'10, speciale kennis zijn, iiisge'liks peilers die het heele kuituurgebouw schragen! Wat Is kuituur Het is godsdienst. De godsdienst is rfe basis waarop gezonde kuituur te- rust. «Zoek eerst het rijk der hemelen, en al het overige zal u toegeworpen worden Sclvoone kuituur zonder godsdiensL Is niet denkbaar, omdat dé godslcer de hoogste wetenschap fis, ons geschonken is door den Alwe tende Schepper Jesus-Christus I Waarom bloeide op den boom der kuituur van de middelleeuwen, de eeuw der schoonheid en kunst, do. rijkste vruchten Omdat rde godsgedachte, 'de kristen leer en moraal als geankerrd was in de ziel der geldmannen. Die vastankoring van het hoogste wat een mensch bezit ten kan, gaf hun de kracht die groot- scho tempels op te richten, getuigen aan hun aloud geloof, en liefde tot hun God I De levensuitingen onzer stoere voor vaderen waren doordeesemd van diep- kristelijke geest, het was die bezie ling welke lvu-n sc/honk inspiratie uit de bronnen'van hun geloof 0111 die glan- zénd-schoone kunst produkten in het leven te roepen I Hun kunst stond in het teeken dor oppersts schoonheid! dec heilige le*r j het kristelijk geloof I Dezelfde weg onzer voorvaderen dient door onze jeugd ingeslagen. Daarom meerdere bestudeerjng van on zen heiligen godsdienst; geestes-in- dieping van de pauselijke voorschrif ten, oimidat do- middenstandsjeugd hoog; hou de zijn kristelijk ideaal 1 Kuituur is wetenschap, zedelijkheid, beschaafdheid, opvoeding, enz. Het zijn de eigenschappen welke van 'n mcnscfr een schoon edel iels maken, het zijn dc kenteekenen van een groot volk Cultuur 1 zei volksvertw. Rubbensi op de sociale week te Leuven, is bepa.- len wat liefde is 1 hoogstaande liefdel Men kan ze slechts omschrijven, en wijzen op de mooie vruchten van een uitmuntende menschelijkheid, welke de echte kuituur in alle tijden heeft voortgebracht I Onze Vlaamsche kuituur, (het hoeft gezegd); beeft natuurlijk niets gemeens met de valsche, vreemde kuituur welke graag zich hier zou willen vas.tankcrcn tegen den aard, en het wezen van lvet volk in I Ja, wé bezitten kuituurrijkdom Nochtans zijn er heel wat locmten. In diepe kelders liggen nog zoovele schat ten opgeborgen; en hoe rijkbedecld wé ook zijn op godsdienstig, zedelijk, ar tistiek, verstandelijk en technisch ge bied, toch bleven cn blijven nog heel wat schatten voor ons volk onontgon nen Ook de middenstand bezit heel wat kostbare gaven, en schatten welke aan de gemeenschap van ons volk dienen ten goede te komen; Wij, de jeugd dienen het ons als een! plicht aan te rekenen bij den moo:en bloemönruiker van Vlaanderens kui tuur onze bloeimien van onzen stand to voegen 10 1 zooveele bloemen, trotscli van onzen stand, reiken hun kelken, om den honing dér wetenschap uit te puren voor den middenstand, voor, Vlaanderen. We weten nti waarvoor bet gaaf, wd kunnen de toedracht der woorden, ra ten we nu den kern der zaak aan Hoe zullen we de vorming bekomen! wéïTfê dé midtfenslandsjeugd zaï töcït- ten invloed te hebben op de evolutió van de vlaamsche kuituur De vraag stollen is ze beantwoorden'! Er is maar één weg Door studio studeer of zwijg wordt wel eens gezegd! Voor ons middenstandsjeugd beteekent studie vooral de kennis der economieI de handelswetenschap, de staatkunde met zijn wetten, de talen, enz. Er valt nog zooveel te doen 1 De vorming is zoo broodnoodig vooral In onze tijden waarin alles evo-* lueert I De toekomst behoort aan den wé-* tenschappelijke kunslzinnigen, ont-* Wikkelden middenstander. Opdat de vorming slage, en vruch ten afwerpen dicne eerst de jeugdbe-< weging en algemeene organisatie meer innerlijk dan uiterlijk te wezen Het wordt de sociale werking eens aangewreven dat stoffelijk vom* deel hun allereerste bekommernis is? dat ze meer uitwendig werkt dan in-« wendig Vergaderingen en nog vergaderingen worden belegd; geredetwist over zulke of gene bijdrage en zoo meer Welke toestand schept zulke geesr* tesgesteltenis van menige leden BISDOM GENT Z. D. H. de Bissohop heeft benoemd tot Pestoor te Bouchaute den E- H. J. Seyssens, onderpastoor op St Jacobs te Gent; tot Onderpastoor te Caprycko den E. H. G. Tuypene, professor van het College te Dendsrmcnde* Fllitalder Algemeen» Benkvereenl- ging en Volkabank ven Leuven. KaplUil an Reaerrt 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/ep/eate, 18 Bonee, Abeelatraet8 BIJHUIZEN DER STREEK; Aalet Herzele Watteren Sottegem Seheldew indek» Kaliarlijka Plaat». Markt Karkatraat. Kaateelatrtak Dorp. BIJKANTOREN; Buret, Denderleeuw, HillegeutNDT t« Kerekxken, Lede, Meire, A7oorj7ERSOEfi St Lievena-Eeaahe, St Lierene-H them. Allo Bank- en Beureve^loVtfV^,.^»» r ean da üistavoopiijke Plaats, op 13 JA- lahrimhoudinl, is tot nader berloht VEP- h.l.jSCHOvü., 30

De Volksstem | 1930 | | pagina 1