1ABTHAG0 Tnnisie-Algerie 'U Rond eene hrgelijke begrafenis Bank ioor Öost-Vlaanderen Na de vondst te Leuven Dinsdag Jan. 1950 Na het Huwelijk van Prinses Mar ie'José Aan onze Lezers Een Gentsch Schip gestrand De luchtlijn België'Kon go Wereldtentoonstelling van 1930 ie Luik Voor de slachtoffers van de overstroomingen Volksfilosofie XXXIe JAARGANG NUMMER II Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 20 Gentiomen Uitgever J. Van Nuffel-Do Qandt. publiciteit buiten aas het Arrondissement AALST Agentschap Havcu, Adolf M axlaan, 13, te Brussel Ru» ie Biche!ieu,Pmr&--^B^ O. 4- H. Hilarius Zonop7,42ZonaI4,18 V. M. 14 L. K. 21 Zondag namiddag, te drij uur, had in onze stad een burgerlijke begra fenis plaats, met grooten tam-tam door do liberalen aangekondigd. 't Is tocb wonder, dat menschen die met de kerk niets gemeens heb ben, zoo rap op bun paard zitten, als ze ineenen een stok te vinden om geestelijke personen te slaan. Zoo was bet vroeger, zoo is bet nu nog: De II. Kerk kan onmogelijk goed bandelen voor logemannen. Is ze toegevend in bare moederlijke goedheid en bezorgdheid, dan roepen zij do eerste over verzwakken van bet geloof en bet niet naleven der kerke lijke wetten; past ze streng da prin ciepen toe, omdat bet gebod zulks oplegt, dan is ze in hunne oogen eeue hartvochtige moeder, die voor bare kinderen niets over beeft en niets voelt, Hoe dwaas en kleingeestig toch stellen die liberale voorvechters zich aan 1 Wat willen zij de handelwijze beoordeelen der geestelijke overheid! Wat willen zij de toepassing hespre ken van kerkelijke wetten! Een blinde spreekt niet met keunis van zaken over kleuren, en een logieman han delt dan ook verstandig als bij zwijgt over kerkelijke wetten en kerkelijk recht. Behield bij dan nog dat oordeel voor zich zelf; trachtte hij niet andere inenschen wetons en willens te mis leiden, dan ware het kwaad minder klein. Doch lees den plakbrief. Hij doet veronderstellen dat er oneerlijkheid in 't spel i3 de afgestorvene heeft 38 jaar lang betaald voor de Barmhar tigheid en nu wordt haar do kerke lijke begrafenis geweigerd. Snapt pe bet niet Men heeft de stortingen 38 jaar ontvangenen nu mag die vrouw niet in de kerk komen. Welja, zoo is bet inderdaad. De wekelijksche bydrage werd re gelmatig betaald en aanvaard, omdat de kerk, evenals eene goede moeder, tot het laatste oogenblik, wacht op bet terugkeeren van een afgedwaald kind. Uier echter was er geen spraak van verzoening met de kerk.:, en de geestelijke overheid beeft dan ook, uit eigon beweging, onmiddellijk bet bedrag der stortingen gedurende 38 jaar gedaan, teruggekeerd. De afgestorvene kon ongelukkig tot de kerkelijke begrafenis niet toege laten worden. Daaraan echter beeft de geestelijke overheid geen schuld, daar eer.» positieve wet zulks uitdruk kelijk verbiedt. Dat sommige liberalen zulks niet verstaan, begrijpen wij best voor logemannen immers bestaan or geen Kerkelijks wetten, Maar dat die vij anden van do Kerk dan ook nog izou- den willen dat priesters die wotteu overtreden, bewijst wel dat ze niet beseffen wat plicht, gehoorzaamheid en geweten is. De Kerkelijke wet schrijft klaar en duidelijk voor, dat de christelijke begrafenis mq^t geweigerd worden aan hen die in overspel leven, voor bun afsterven geen berouw voelen en niet willen beloven dat zondig leven af to breken in geval van genezing. We staan hier voor een dergelijk geval. De vraag werd gesteld en bet antwoord klonk beslist «Dat nooit, Wat moest nu de kerkelijke over' beid doen Toegeven,., en de Ker kelijko begrafenis laten doorgaan dan zouden diezelfde liberalen ge' zegd hebben «Ziet ge wel, als zij er de gelegenheid toe hebben en als het maar geld opbrengt, begraven zij iedereen,» Nu de geestelijke overheid, zooals altijd, uit strenge plicht, de wet na leeft, roept men verontwaardigd Eene deftige vrouw die 38 jaren lang betaald heeft voor de Barmhar tigheid wordt de Kerkelijke begrafe nis geweigerd-» Hoort ge dat, lezers 1 Voor zulke kerels kan een mensch van plicht nooit goed doen. Bij die mannen gaat het echter niet om die weigering, wel neen; wat geven zij om die vrouw en die familie 1 Maar propaganda maken voor eene burgerlijke begra fenis en zoo het logeprogramma uit werken, dat is het eenige doel dier liberale manifestatie; de blauwe bloe- mekens welke sommigen hadden op gespeld zijn daarvan het besta bewijs. En nu zullen ze morgen schrijven We zijn niet tegen den godsdienst». Best mogelijk, maar ge zijt tegen alle kerkelijke wetten en voor burgerlijke huwelijken, burgerlijke begrafenissen en voor alles wat afbreekt met God en zijn gebod en met bet christelijk leven... en wie niet met mij is, is te gen mij. Die ze kent, kan er onmoge lijk een verkeerd gedacht over vor men. Gelukkig zijn ze niet 'alrijk zij die de onderrichtingen der loge ontvan gen. Geve de goede God, dat zij in hunne versteendheid en verblindheid niet volharden en zij zelf, die buiten de Kerk leven, toch eens terugkeeren en waardig worden, langs de Kerk om, naar hunne laatste rustplaats ge dragen te worden. In de statie van Milaan De doortocht van dep trein door de statie van koninklijken Milaan gaf Drie Hertogen van Brabant uit de 12de en 13de eeuw. Zooals bekend, beeft men te Leuven bij de herstelling van de St. Pieterskerk De bemanning gered Zonale wij reeds gisteren (hebben ge meld, strandde het Gents oh- stoomschip «Schelde Schot» op do zandbanken yan Goodwin (Engeland),. Het schip was uit Gent .vertrokken met eene lading steen met bestemming Little Hamp ton in het Zuidelijk gedeelte van En geland, Kond elf uren van. den avond .ontke tende zich eenklaps bet tempeest en onizagelijke baren rukten de red dings.- booten van het vaartuig los en ontred derden het stuur. Op dit oogenblik bevond zich "de «Schelde Schot» in do zoo beduchte streek der Goodwin zandbanken. Ont redderd zijnde, geraakte het vaartuig op drift en liep weldra op de beruchte andbanken ten grónd. De havenmeester, yan Ranisgate, be merkende dat do reddingsboot van Ramsgatc reeds op weg was, behield zijn c,igen boot in de haven, gebeurte nissen afwachtende. iMJaar aangezien dat de noodseinen niet ophielden gaf hij aan zijne mannen bevel om met de mcxtorreddingsboot uit te varen. Door geweldige rukwinden, onder slagregens, geschommeld en geslingerd van woedende baren, kwam met groote moeilijkheden, lvet red dings vaartuig tot aan de Goodwin banken. Het was toen reeds half vier van den morgen. De bemanning van de Schelde Schot wérd overgescheept. Wanneer bet reddingsvaartuig naar de haven wilde terugkeeren, bemerkte men dat de opkomende tij het stoomschip weer, vlot had gebracht. Men wachtte dus nog eenigen tijd maar aangezien liet stuur van de «Schelde Schot» buiten gebruik was nam do reddingsboot iliet Belgisch schip op sleeptouw en kon het rond 7 uren van den morgen in de haven van Ramisgate binnen slepen. De be manning van do «Schelde Schot» werd ook te Ramsgate ontscheept. aanleiding tot eene' i ndrukweldicndc die in 1914, samen met be.t universi i f o col. wprH ËTGlfiffCl Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/splaats, 18 Ron86, Abselstraat BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Plaats, Her zeis Markt Watteren Kerkstraat. Sottegem Kasteelstraat. Seheldowindeke Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, HUlegem Kerokxken, Lede, Meire, Moorael, St Lievens-Essehe, St Lievens-Hau- them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen leker- heid. 1620 betooging' vanwege de bevolking rond de statie samengestroomd. De statie was prachtig versierd ge- Worden. Bij het binnenstoomien van den trein werd de «Brabangonne» gespeeld De plaatselijke overheden stapten in den trein en gingen hunne hulde aan den koning aanbieden. De vorst had met dé notabiliteilea een lang en gemoedelijk onderhoud. Dezelfde betooging (herhaalde zich te Coma, waar de plaatselijke overhe den in den trein stapten en tot Chiasso meereden. Telegram van Koning Albert aan de Italiaansche vorsten In de statie te Milaan had de Koning der Belgen een kort onderhoud met den. heer. Arnaldo Mussolini, broeider yan liet ItaliaanSiCihe regeerihgshoofil en zond vervolgens het volgend telegraip aan de Italiaansche vorsten; «Op liet oogenblik Italië te verlaten, sturen de Koningin en ik aan Uwe Ma jesteiten de diepe uitdrukking van den bijzonderen indruk dien wij van uwe schitterende feesten bewaren en al onze erkentelijkheid voor de harte lijke betoogingen, die ons ten deele vielen en voor (het onthaal dat Uwe Ma jesteiten aan onze innig beminde doch ter dochter voorbereid hebt. Het is een kostbaar pand van 'de genegenheid waarmee zij in haar nieuw vaderland zal omringd zijm Wij drukken de vurigste wenschen uit voor het iieil der jonggehuwden en voor het Doorluchtig huis van Savoye. (get.) ALBERT Van zijnen kant beeft minister Jas- par het volgend telegram uit Rome ontvangen 'i «De prinses en ik, zijn levendig ge troffen door de vriendelijke wenschen van de leden der regeering en danken u uit ganscjher hei "te. (get.) Umberto üi SavoiaV,; Aankomst to Brussel Dfe Italiaansche Koninklijke trein, die onze vorsten uit Rome terugbracht is Zondagmorgen om 8 uur 16 te, Brus sel aangekomen. ï>e Noordstatie was versierd met vlaggenlrofeeën en planten, zooals, bij het vertrek. Te 8 uur kwamen de lieeren minis ters Janson, Baels, de Broqueville, Heyimian, Vauthiep Van Caeneghem en Lippens; schepenen Steens en Coelst; de gouvefneur van Brabant, M. Nens; de burgemeester van St. Joost-ten- Ooide, Mgr. Micara, apostolisch nun tius, het personeel der Italiaansche ambassade en de spoorwegoverheden in de statie toe. Een groote ordedienst zelfs Wat al te groot, gezien het afwezig zijn eener aanzienlijke menigte was binnen en buiten de statie ingericht. Op het bepaalde uur liep de trein, waarvan de locomotief met Italiaan sche en Belgis.c(he vlaggetjes voorzien was, de statie binnen. Uit der laatste rijtuigen (stapten uit, de Koning, de Koningin, prins Leopold en prinses Astrid. Prins Karei ia in Rome gebleven. De Koninklijke familie nam afscheid van graaf di Santa Lia, ceremoniemees ter van het Italiaansche Hof, die haar tot Brussel vergezeld had. Daarna begroette zij de autoriteiten die haar in de statie stonden af te wachten. Na afscheid te hebben genomen van hoeren ministers, stapten onze vorsten prins Leopold en zijne giade in do hof- rijtuigen, diQ hen naar het kasteel yan Laekcn voerden. De Koning naar Zwitserland prins Leopold en prinses Astrid naar Oostende. Onze correspondent te Brussel meldt dat koning Albert, na eenige dagen rust' te heben genomen naar Zwitserland gaat om daar aan. wintersport te doen. De gezondheidstoestand van de konin gin zal haar vermoedelijk niet toelaten aan d£ Zwitsersehen uitstap deel te nemen. Heden Maandag begeven Prins Leo pold on Prinses Astrid zich naar Oos tende, waar zij de jeugdige prinses Jo sephine-Charlotte f zullen vervoegen. Onze prinsen zullen een paar weken in het koninklijk Chalot .verblijven, teitsgebouw in de asch werd gelegd, een graf ontdekt waarin zich. drie ge raamten bevonden. Het gebeente wrerd onderzocht door prof. Nesli en L. Vander Essen, van de Leuvensche hoogesohool, en deze geleerden zijn er thans in geslaagd de drie geraamten te identifioeeren. Hun bevindingen werden medegedeeld aan eenige vooraanstaande persoonlijkhe den, onder welke Mgr Ladeuze, rokt or van de Leuvensche universiteit prof. Smets, rektor van de Brus&els.che hoo- geschool; prof H. Pircnne _((!ent), Van der Linden (Luik), J. Pirenne. (Brus sel), Mayence (Leuven), Des Marez (Brussel), dr IDelmarcel, voorzitter van do provinciale geneeskundige kom missie, volksvertegenwoordiger en schepen Claes, enz. Het blijkt, dat de drié geraamten kunnen toegewezen worden aan drie hertogen van Brabant uit de ,12de en 13de ee.uw, namelijk Godfried II, over leden in .1142; zijn zoon Godfried III, overleden in 1190 en Hendrik I, zoon van Godfried III, overleden in ,1235. Geschiedkundige bijzonderheden over het karakter van de onderschei den hertogen, aanwijzingen óver de ziekte, waraan zijn gestorven zijn vergelijking met het gebeente van St. Albert, den broeder van Hendrik I, die te Reims begraven werd, lieten prof. Nelis en Van der Essen toe ihup stel ling. op te bouwen, De Frans.cb-Belgische overeenkomst betreffende de luchtverbinding Belgie- Kongo-Madagascar zal weldra onder teekend zijn. Nochtans zal de 'eerst voorgestelde weg Brussel-Bordeaux-Spaansche kust Oran-Sahara, voorzien door wijlen ka pitein Thieffry, niet kunnen gevolgd worden. De weg zou gaan van Antwerp en- Brussel naar Marseille, een lijn met watervliegtuigen van Marseille naar Al giers, en een derde lijn Algiers-Saiha- ra-Kongo. Daar Belgié geen watervliegtuigen bezit zouden de Belgische toestellen slechts van Antwerpen tot Marseille vliegen. De inhuldiging van dé nieuwe lijn zal dit jaar plaats 'hebben^ Drijvende hotels Een kleine vloot van zestien sloepen tjalks en lichters werd beschikbaar ge teld om de verblijfsmogelijkJheden te Luik te verboogen. Twaalf houten en ijzeren schepen, van 100 tot 500 ton, zullen in Hotels worden veranderd en op de Maas wor den vastgeankerd, vlak bij de twee omheiningen der ^VereldthntoonsteJ ling. Niets belet dat sommige dezer boo ten hunne gasten van den e.enen naar den anderen sector voeren.; Wij laten hier het beknopt program ma volgen der reis naar Carthago, die wij inrichten in medewerking met het Christen Middenstandsverbond van Oost-Vlaanderen onder het bestuur, van den Z. E. H. Joos, pastoor, van het Klein Begijnhof te Gent, ter gelegen heid van liet Internationaal Eucharis tisch Congres. Wij hopen dat velen er belang zullen, instellen en dat we talrijke inschrijvin gen mogen verwachten. Binnen kort geven we nadere inlichtingen en een beschrijving oyer de reis en den prijs ervans INTERNATIONAAL' EUCHARISTISCH CONGRES ,(Noord-Afrika); 7-11 MEI 11 9 3 O te dezer gelegenheid richt liet CHRISTEN middenstandsverbond: van Oos.t-Vlaandcron, bestuurder Z.E.H, Joos, Pastoor van het Klein Begijnhof te Gent, met de medewerking van het dagblad DE VOLKSSTEM van Aalst een prachtreis in naar Wegwijzer Brussel, Parijs, Marseille, Tunis, Carthago, Constantino, Biskra. Per Autocar Sidi Okba en verscheide ne Oasissen en do Zandduinen yan do Sajliara. Blidali en de monding van do Chiffa. Algiers, «Marseille, Avignon, Parijs, Brussel. Vertrek 8 MEI. Terug 23 MEI. De uitvoering ervan is toevertrouwd •aan de Agenee Thos Cook aud Son Vraagt bij tijds inlichtingen Te GENT Christen Middenstands verbond, 4 Laage Kruisstraat iTclef. 13093 Z. E. H. Joos, Pastoor, Klein Begijnhof, 255 Lange Violettestr, Tof. 14936 Tc] AALST Ten Bureele van De Volksstem», uiig. J. Van Nuf- i'el-De Gendt, Kerkstraat, n, ;ö-21. Telef. 114. Door minister Baels is bij den Se naat thans het wetsontwerp ingediend, waarvan, art. 1 bepaalt Een krediet van vijf millioen wordt uitgetrokken tot het helpen van de openbare besturen, van de fysieke per sonen en de organismen die de burger lijke persoonlijkheid genieten, (geteis terd door de overstroomingen, veroor zaakt door dijkbreuken, langsheen de Schelde en haar bijrivieren, in den loop der maand November 1928, om bij te dragen tot do uitvoering yan werken van algemeen nut In d' overstroomde streken, alsook om de personeeluitgaven te betalen, veroor zaakt door het uildeelen dor hulp. Dit krediet wordt als volgt over de twee Departementen verdeeld 1,500.000 frank aan het Departement van Binnenlandsehe Zaken en Volksge zondheid 3.500.000 frank aan het Departement van Landbouw, Waarom wordt met yap almoezep geven niet arm Omdat dit te goed leert rekenen, en wel wat uit schrik van er door arm te worden. Natuurlijk geldt lliier ook de waarheid. «Aan Gods. zegen is alles, gelegen»; maar in praktijk zijn dezen die ten onder gaan, toch mons.chen die piet goed rekenen. Wat ondervindt men bij dé voorstan-* dexs der (zoogezegde^ moderne orga nisatie-methode Eene minachting dier bestaand^ verordeningen. Maar eilaas, I De kat valt altijd op hare pooten. 't Nieuwe bestaat veeleer in eene aanpassing aan de omstandigheden of de werkelijkheid En die voorstanders denken dat hun werk het allerlaatste beste is, en ze het met ijzeren hand zullen handhaven, t Ware wonder moest dit lókken; zo zullen wel anders leeren. Welke indruk geeft onze rumoerige tijd Dat *s menscfhen.£ vaderland van' deze wereld nieit is. Ontkristenihg d'efl maatschappij is nu eene der groote oorzaken van 't gemis aan vrede. Zoo hel; het ongeloof inzien wat men goedschiks, des.voorkomend niet wil aannemen: de ware beteekenis van 't leven. Tegen de .waarhejd is alle pogen machteloos. Wat is een der grootste ongelukken die een land treffen kan Te rijk worden. Dat leert de ge schiedenis van Engeland. Te arm, deugt ook niet. In medio virtus. (Wie zijn onnoozele sukkelaars Zij die denken alles te mogen le-< zen, en van alles (het voor en tegen té kunnen snappen. Zitten zulke mean sohen in moeilijkheden, dan gaan zé om hulp, zooals bij eenen advokaat.Dat is van hunnen kant niet redelijk, want hunne moeilijkheden zijn doorgaans veel simpelder dan hetgeen ze denken te kunnen doorgronden in verbo- dene boeken of gesdhriften. Ze zoudep dus in staat moeten zijn zelf hunne moeilijkheden op te lossen; maar daar voor, ziet ge, zijn ze niet genoeg ge leerd. Maar dat zelfbedrog zal niet ver hinderen dat ze eigenlijk maar hun ei-* gen voor den aap houden. Dat wil zeg gen dat ze het zullen uitzweeten^ XXi

De Volksstem | 1930 | | pagina 1