15 Bank voor Oost-Vlaanderen Woensdag' Jan. 1930 ICas nsfsch ai teei te lii&iowe Het geschil tusschcn Apothekers en Mutualisten Nieuwjaarsgiften voor den Paus De 2e Conferentie van den Haag Belgen in het buitenland gedurende den oorlog Os Basis van 't Sites voor den ambachtsman Verhooging der Spoorwegtarieven De roode Schanddaad van Moeskroen Geschiedkundige stoet te Antwerpen Rond het Parlement DE VOLKSSTEM XXXte JAARGANG NUMMER |2 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. ^Publiciteit buiten Arrondissement AALST Agentschap Eavas, Adolf M axlaan, 13, te Brussel 2323 Rue de Richelieu, Parijs Breams 6, Jjondres, E. G. 4. H. Paulus Zonop7,41Zonal4,19 L. K. 21 N. M. 29 (FOLKLORE) Bij liet binnentreden van bet stadje dacht ik aan Ernest De Weert's He dj o Hooge Toren, getoonzet door Jan Broeckx. Hooge torenfier en schoon Met uio sleenen koningskroon. Fluisterend Kluisterend In 't verschiet. Dal me met ontroerd gemoed, Vlaanderens roem herdenken doet Hooge toren, trouw en groot, Luid nog eens in hangen nood. Met uw bronzen klokhen mond, grommelend, Dommelend, Ver in 'l rond Lijlt ge deedt voor zooveel jaar. Toen het land ivas in gevaar. Ninove bezit toch zulke schoone dingen, juweelen van bouwtrant en oudheden Uio elders weinig of abso. iuut niet te zien zijn. Pezo stad werd versterkt in de XII eeuw en bare muren bleven eeuwen lang rechtstaan. Van al die verweermiddelen blijft er slechts over een puike gothiscbe poort met al weerskanten een sierlijk torentje. Dit geheel noemen de Ninovieters hunne Koepoort. Zoo goheeten omdat teu tijde dat men nog bet tol bij 't bin nentreden der stad ontving,de slacht beesten langs daar in de stad moesten geleid worden. Daar passeordejuist door den gewelf don gang eene inwoonster van Ninove goed te erkennen aan haar kapmantel die nog steeds de gewone dracht is binnen stad van de meeste vrouwen, 't Is iets eigenaardigs dat kleeding- stuk in zwart laken zoo wijd en om vattend mot die toegenepen kap in zwarte zijde. Spijtig genoeg dat die mode begiut af te nemen. Doch de hooge prijs der stol is daar alleenlijk de schuld van. De tweedo Heer van Ninove, Oeraard, opperstalmeester van Vlaan doren, stichtte alhier in 1137 eene abdij die welhaast onder het bestuur en de leiding der Paters Piemonstra- tenzen of 'der Sint Norbertuszonen immor vermeerderde en vooruitgang deed, De koster van Weenen Keizer Jozel II en deFransche omwenteling brachten deze stichting ten onder. Rond het jaar 1826 werden de ge houwen afgebroken, of ten deele verhuurd als bijzondere woningen. Eeniga huizon daar rond de kerk, komen voort van het oude klooster cn verraden door hun antieke bouw trant hunnen oorsprong.De Santberg- scho zandsteen speelde hier vroeger eene doftigo cn gewaardeerde rol.Ge lukkig kwam de Commissie der Monumenten tusschcn om to beletten dal die oudheden verdwenen en om te doen bewaren kostbaarheden di. thans nog te weinig geschat worden. In do Vlamingstraat kan men ook bewonderen eenen voorgevel uit de 18e eeuw en daar rechtovereenehuis- poort in den zuiversten stijl van Lo- dewijk XV vervaardigd; De voorgevel der kapel van 't Hos pitaal in Renaissancestijl, alhoewel eenvoudig opgetrokken, bevalt en trekt de kunstminnaars aan. Deze kerk zelf is een monument, beslaan de uit één hoogen beuk en waarin de meubelen het beziens weerd zijn. Over den Dender op den Burcht- dam, juist in den driehoek gevormd door de staatsbanen van Ninove naar Brussel en Edingh.n werd pas ge bouwd eene nieuwe parochiekerk voor dit kwartier der stad. Opge trokken in rooden steen, en waarne vens een zware reusachtige vier kantige toren, tot hiertoe nog zon der spits, zich verheft, is de tempel toegewijd aan de nieuwe zoo wel doende Heilige Theresia van 't Kind Jezus. Het gebouw in Romaansche stijl is bewonderenswaardigea do oerwoerde inrichter en verzorger der nieuwe parochie, zoowel als de heereu bouw meester en de ondernemers halen eere van hun schoon werk. Vier in arduin gehouwen engelen met de ba zuin aan den mond en iaderen hoek des torens naar de vier hoofdpunteu schijnen de parochianen van 't Zuiden, van 't Noorden, van 't Oosten en van 't Westen samen te roepon om naar de kerk te komen en het huis Gods te bezoeken en te be* zetten. Het heiligdom is nog niet ge reed om er de goddelijke diensten in to verrichten doch men is reeds bezig aan 't binnenwerk en men hoopt wel haast het te kunnen betrekken. Onze Lieve Heor zal aldaar eone prachtige woon- en troonplaats vindon. Die het zijne zou willen bijdragen tot het voltrekken van dat godsdien stig monument kan zijne gilt zenden op postcheck nr 64965 aan Eerw. lieer Pastoor van St Theresia, Nino ve. MARC. Hot standpunt der apothekers De vereeniging der Belgische Apo thekers heeft Zondai gekeord oplsehouden ten einde Ten bureelo dezer Kerkstraat. 21 Schoone keus van plakalmanakxen met blok huisvriend Almanak ken van Snoeck, kleine aan 0,75 fr, 4.50 fr. Prijsvermindering aan Winketiers en voortvcrkooper3, Rijfde lijst. Do Gentenaar on De Landwacht, Gent, 200; Le Pappel, Oiiarleroi, 200 L'Avenir du Luxembourg, Arlon, 100. EE. PP. Redemptoristen der Belg Prov. 500; Mej. Powis de Tcnbossche, 500; Namloos, M.S., 500; A.D.C., Louveigné- ïrooz. 300; Mk en Mme Crombé, 300; Baron de Bieb&stein, Gerit, 200; M. A. Donck, Joperen, 200; Naamloos," Brug ge, 200; M. Cl. Baus, Brugge, 200; E.1L Bosyn, (bestuurder, Wyscliaeite, 200 Mi. Michel Querton, 200; M. en Mme Maurice Pauls, 200; M. en Mme A. de Streel. Brussel, 200; Naamloos, Gent, 120; M. cn Mme-Tony de Brüyn, Brus sel, 200; M. en. Mme Piens-Cooreman, Gent, 020; M. de Buggenoms, Luik; M. L. Burnv, Aalst, 200; iMlme Fr. Notel- teirs, Aalst, 200; De Gemeenschap der Zusters van Liefde, Hcule, 200; Zus ters van Barmhartigheid, Rons-e, 200; M.G. Goemacre, Camérier de Cape et d'Epre do S.S., 200; M. F. G. Buggen- hout, 2Ö0. Sauvenière, 100; P. Z., 10; M. Le- maïre, Luik, 100; M. Legraive, Flcbecq, 10; M. A. Doneel, Luik, 50; M. Bieswa.l, Veurnie, 100; M. Verheyden, Audenaer- de, 100; Naamloos, Etterbeek, 100! M. A. de Vigneron,50; Naamloos, Gee- raerdsbergen, 100; iM1. Jacquelart, Gé- rimont, 50; Mej. M. Vinkenbosch, Tir- lemonfc, 100; M. H. Devaleur. 100; M. en Mme Henri Dorchy, Bruisisel, 50; M. cn Mme Ian Kreigersman, Ribauville, Gent, 50j Baron R. d'Huart, Brussel, ,100; M. J. Vcrmoesen, Scherp enh<eu vel 100; Baron van Reynegom, Hérenthout 100; P.V.D., Roeselacren, 100; ;Mi. A. Jnssens ed Varebeke, St. Niklaas, 100, J. L. Stoekay, 100; M. Kervyn de Mee- rendré, Brugge, 100; M. Em. De Blau we, ICortrijk, 100; M. V. Servaes Sen- den, Oostende, 100; La paroisse de Pe- tot-Hiallet, Lulik, 100; Martie-Thdlrèse cn Léon, Forville, 50; Mme Wed. O. Berrewaerts, Louvain, 50; M. L. Goede- mé, Borgerhout, 50; M. Paul Decroes, Casteau, 50; Naamloos, St. Mlarc, 50 Mme Nestor Evrard, 50; M. l'abb'é La- fontaine, suré, Fooz-Fexhe, 25; Fra- ternité de Bonsecours, 25; M. Kcrkofs, Bourg-Léopoild, 20; Une familie dc Sart Risbart, 10; Naamloos, Freux, 5; M. en Mme Alp. Van Caillie 100; Bn Jules Coppens d'Eeckenbruggte, Lovendegem 100; M. I. Maus, Brussel, 100; M. L. Loix, Frasnes lez-Buissenal, 100; 3VL J. Moorkens, Conliclv, 100; M. cn Mme Kervyn, Brugge, 100; M. I. Theunissen Harmignies, Brussel, 100; Moj.' H. Huygfiebaert, Handzaeme, 100; Mme d'ö Marneffe, Tirlemont, 100; M. S. Ukkle, 100; Mej. Ts Segers. 100; M. C. Grégóire, Hannut, 100; M. en Mme Lo- nay-Collard, Fooz (Luik), 50; A. Orp, 25; M. A. Houtappel, Eekloo, 25. Totaal op "heden fr. 81.595. Men kan inschrijven ten bureele van 't blad, ofwel storten op postchcckre- kening n. 382.79 van M. Léon Maillie. jsecretaris yan den Bond te DooriVijk; een vergadering te beraadslagen over llret vraagstuk dat thans dc apo thekers cn de mutualiteiten verdeelt namelijk de tarieven voor geneeskun dige artsenijkundige diensten. In een dagorde welke, als besluit van de beraadslaging werd goedgekeurd verklaren dc 400 aanwezige apothekers dat zij tot het uiterste hun dagelijksch brood zullen verdedigen. Zij teekenen verzet aan tegen de in menging v. den Staat die de apothekers die hun diensten aan de mutualitcien bieden, behandelen -wil nis arbeiders en hun tarief berekend op het index 3.82 opdringen wil. Verzoeken tevens de syndicale orga nisaties trouw te blijven aan hun be ginselen en dan ook het gezag van hot syndikaat der apothekers te -willen er kennen en niot te weigeren dc tarieven voor Ui et leveren van geneeskundige produkten vast te stellen op grond van het index-cijfer dat tot grondslag dient voor het vaststellen van de arbeidsloo- nen. Vragen dus dat de tarieven zouden worden berekend op grond van het in dex-cijfer 700. Vcrkiarcn zich evenwel bereid als overgangsmaatregel cn om niet de werking van de mutualiteiten te storen voorloopig de tarieven vast te stellen op grond van het index 500 om gelei delijk te komen lot 'het index 700 op 1 Januari 1931. M. Jaspar zal heden Den Haag voor Brussel verlaten waar hij rond half een aankomen zal. Hij keert Woensdag naar Den Haag weder. Dr Schacht kwam Maandag aan. De financieele (deskundigen der schuldeis.chende mogendheden van Duitschland hielden eene zitting, tij dens dewelke zij de werkzaamheden voorbereidden, die tot basis tot de be sprekingen zullen dienen van liet bij zonder comiteit der bank, die gisteren nanoen voor het eerst officieel verga derde. Zij onderzochten de tusschen de schuldeischende mogendheden hangen de vraagstukken. Zij stelden een regiemient dier kwes ties op. Dit reglement zal het voorwerp uitmaken eencr bijzondere nota, die op het einde der conferentie door al de schuldvorderende mogendheden zal ondertèekend worden. De leden van het bijzonder c-omite'it der bank hielden eene officieuse bij eenkomst onder het voorzitterschap van M. Reynolds. De juristen vergaderden den gediee- len voornoen. Zij zochten een formuul voor de kwestie der toepassing van ar tikel 430 van. het verdrag van Versail les. Moest- Duitschland van het Young- plan afzien, dan zou men tot dc oude verdragen terug keeren. Dc deskundigen der staten van de kleine Entente vergaderden met die van Hongarije. In de confprentiemiddens verzekert men dat de conferentie Vrijdag of Za terdag ten laatste zal geëindigd zijn. Velen zullen zich wel eens 'afge vraagd hebben Hoeveel Belgen zijn op de vlucht geslagen en hebben hun land verlaten, in het begin yan den oorlog In 1914 zijn er 1.056.000 Belgen naar Nederland gevlucht. Dc groole massa is na enkele dagen teruggekeerd Op 1 Januari 1915 verbleven er nog 200.000 Belgen in Holland. In Mei daaropvolgende was dit getal reeds ge slonken tot 100.000. Daarin zijn de Belgische krijgsgevangenen niet be grepen. Einde November 1915 telde Enge land 250.000 Belgische vluchtelingen. Op het einde van den oorlog waren er nog 162.000. In Frankrijk bedroeg het getal Bel gische vluchtelingen op liet einde yan dén oorlog 325.000,, In het geheel zijn ongeveer 1.400.000 Belgen op de vluclit gegaan, hetzij iets minder dan een vijfde van het totaal der bevolking. Meer dan een half «miljoen Belgen, hetzij een 14e deel der bevolking bleef in den yreemde tot het einde van den oorlog, Het wordt bevestigd dat ten gevolge van de verhooging der Slnatssalarissen met 15 t.h. een verhooging van de spoorwegtarieven met 10 t.h'. ervan ibet onvermijdelijke gevolg zijn zal. B-E SOCIALISTISCHE BETOOGING De socialistische betooging van Zon dag, als. protest tegen liet overheerlijk huldebetoon aan de verjaagde zusters van het Gasthuis en van het Oudman nenhuis, heeft Zondag plaats gehad. Zoo roerend treffend als dc betooging van 29 December laatst was, zoo koud was die van Zondag 12 Januari. De rooden hadden.een oproep gedaan in lieel hel land om hunne handlangers op te trommelen. En het was vandoen ook, want hadden ze het moeten stel len met de menschen uit Moeskroen, men hadde het getal opgekomenen ge makkelijk op de tien vingers kunnen tellen. Ten 3 y» ure werd op de Statieplaats een stoet gevormd, die naar de Groote Markt trok, waar de betoogers de «In ternationale» zongen. Er werden dan redevoeringen uitgesproken door den roode burgemeester van Moeskroen en door de gezellen Debunne en "Vanxoos- broeck. Al wat ze uitkraamden heeft er niets toe bijgebracht om bet rood krediet le Moeskroen Le doen stijgen. De socialisten zijn on blijven veroor deeld, en zulks is nog te meer gebleken door het feit dat hunne eigen mannen uit de stad zoo magerkens opkwamen. Heeil do bevolking van Moeskroen is bet eens geweest om tö zeggen dat de socialistische betooging zonder geest drift was, terwijl het huldebetoon op 29 December aan de verdreven Zusters een onuitwisclibare herinnering gela ten heeft. Over den stoet die ter gelegenheid van het eeuwfeest van ons onafhanke lijk bestaan te Antwerpen dit jaar zal uitgaan komen de beste inlichtingen. Onze kunstenaars zullen weer eens toonen dat Antwerpen zijne kunstfaam waardig blijft. Ziehier in breede trekken van de wij ze waarop de stoet wordt opgevat. Vooraan een monumentale praohl- wagen «mol zinnebeeldig(e verheerlij king der Schelde, bronader yan rijk dom en weelde. De legende van Brabo. uitgebeeld door een groep in kleed ij van het jaar 946. De inval der Noormannen, weerom uitgebeeld door een groep, misschien wel gevolg door een wagen, waarop de buit der roovers zou opgeladen zijn. «Het eerste bootje dat onze Haven binnenvoer. Het invoeren in onze Ha ven van wijn suiker, vruchten, enz. Verder dan hel aanleggen van sche pen uit Venelie; van Engeland en het verschijnen in de Scheldcstad van Oos terlingen, Portugeezcn en Hollanders. Overheerlijk zal de groep wezen, die het toppunt van ibloei uitbeeldeln zal onzer Havenstad, in de X\Ie eeuw. Een wagen zal voorstellen de «Macht der Financie» en zal gevolgd worden door een groep of een anderen wagen: De financiers worden ontvangen in het Hotel van Li^re. Overheerlijke groepen zullen worden samengesteld, voorstellend «De Rede rijkers», «De Lucasgilde», «Dc Violie ren», «Stielen en ambachten» en voor namelijk al wat betrekking heeft op het bewerken 'van den diamant. De groep der plechtige intrede van Albert en Isabella in 1650, zal een der grootste zijn die in den stoet voorkomt Hot s.lot van den stoet zal eamonge steld zijn uit drie wagens en enkele groepen' en uitbeelden: «De Vrijmaking der Schelde '«Hul de aan Onze Colonic» en een Apql.lveo-- Ise. voor; 19_3_0. Laat ons veronderstellen dat iemand hoe ambacht geleerd heeft en verstaat het vergt nog zekere bijzondere eigenschappen errna- melijk: werkzaamheid, orde, verstand en ge duld. De ambachtsman moet tot een zekeren graad die verschillende eigenschappen be zitten, wil hij in zijn ambt vooruitgaan. De Indianen hebben een levensregeling dia men juist in tegenstelling met de werkzaam heid van den ambachtsman kan .brengen. De Indianen zeggen beter gaan dan loopen', beter staan dan gaan, beter zitten dan staan, beter liggen dan zitten. De werkzame ambachtsman integendeel kent enkel IEVERIGE BEDRIJVIGHEID van lichaam en geest. Daartoe moet men wils kracht hebben om de traagheid te overwin nen; doch de middenstander weet dat work- zaamneid het geheim is van den vooruitgang. De ambachtsman moet ORDE hebben, orde om alles ten gepaste tijde te doen: werkuit voering, boekhouding, briefwisseling, enz. Orde is meestal den ambachtsman aangebo ren; doch zelfs wanneer men dia natuurgave niet bezit, kan men zich' met veel moeite die hoedanigheid eigen maken. Tot het welslagen heeft men PRAKTISCH VERSTAND noodig cm steeds de besta mid delen uit te kiezen, om de vcordeeligste han- d8lsmcthoden aan te wenden. GEDULD is ook een hoofdfaktor; eens een plan goed opgevat en verstaan, dan moet men het met veel geduld uitwerken. Heeft men eene nieuwe arbaidsmethode ingestudeerd, is men in geweten overtuigd en zegt da ervaring ons dat ze goed is, dan mag men ze gerust toepassen. Wie eerst goed overlegt en dan met geduld ten uitvoer brengt die mo6t zijn doel bereiken, Filiaalder Algemeene Bankvereeni- ging en Volksbank van Leuven. Kapitaal en Reserve 235,000,000 fr. ZETELS (Gent, St Baa/spiaata, 18 Ronae, Abeelstraat, 2 BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Herzele Watteren Sottegam Seheldewindske Keizerlijke Plaats. Markt Kerkstraat. Kasteelstraat. Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem Kerekxken, Lede, Meire, Moorsel, St Lieven8-E88eheSt Lievens'Hau* them. Alle Bank- en Beursverrichtingen aan de beste voorwaarden. Stipte geheimhouding Volkomen leker* held. 182fl Veralgemaening van de gezinstoelage Men weet dat de minister Ileyman een wetsontwerp heeft ingediend Dou-i dende veralgemeening van de gezins-. toelage. Uit de memorie van toelichting bij dit ontwerp blijkt, dat het geboorte cijfer van 22.4 per duizend inwoners Ï7i 1913 gevallen is op 18.3 in 1927< Sinds de kompensatiekassen vermenig vuldigd werden in Frankrijk, is de toe-- sland verbeterd op gebied van geboor ten. Art. T. van het ontwerp Heyman ver plicht alle werkgevers zonder uitzon dering zich aan te sluiten bij oen korri- pensatiekas. Alle werknemers, met uiU zondering van die inwonen Dij den werkgever, genieten van dc voordeden van het ontwerp. De Compensatiekassen kunnen, bute ten gezinstoelagen, geboorte- of ande re p? .\m"ien verl eenen. Om aangenomen te w jrden door den Staat, mogen die kassen zich evenwel niet bezig houden met ondcrlingen bijstand, yerzekerin-* gen, enz. Art. 14 voorziet "de oprichting yart een bijzondere kompensatiekas voor, de havenarbeiders. Als -minimumtdelage wordt vastge steld bij art. 16 15 fr. voor het eerste kind, 20"fr. voor bet tweede, 40 fr. vo(^r, het derde, 60 fr. voor het vierde, 80 fi% voor het vijfde, 100 fr. voor het zesde. Vreemde arbeiders vallen onder toe-» passing van de wet wanneer zij 'een jaar in het land werkzaam zijn. Als bijdrage wordt van den werfcge'- ver een vaste som geeischt per werk nemer, die h-ij in dienst heeft. Vooij een werkneemster is die som geringer daar de vrouwen vaak, wanneer zij moeder wordem', hun dienst 'ambt of werk opgeven. Art. 40 voorziet de oprichting van een nationale kas, waarbij al de ande re zijn aangesloten. Jaarlijks wordt, ten behoeve van (lo gezinstoelage, een krediet van 30' mil joen uitgetrokken op de begrootingi

De Volksstem | 1930 | | pagina 1