CARTHAGO ■Alnerie J Naar CAKTIiAGO Voor de Beenhouwers Priesterlijke benoemingen Bank voor Oost-Vlaanderen i In den Raad van Beheer der Spoorwegen Hevige Trambotsing te Brussel De Fransche Bloemdumping Eenlgs gevailen van toepassing der Zegelwet in het Slachtersbedrijf. CONGO Eenfge gevallen tan toepassing der Zegelwet op weiken en leveringen gedaan In het Slachtersbedrijf. Een akkoord bereikt te Den Haag EEN FILM Brand te Kortrijk Kind levend verbrand Boetstr. Rectitü- van Dendermonda ZONDAG 19 JANUARI Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. Telefoon 114.» XXXIe JAARGANQ DAGBLAD - 20 NUMMER f6 Gentiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gonclt. Publiciteit buiten liet Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, vu, 1 62 >ie Drd« zer, OU Heel de Katholieke wereld heeft het Oog gerioht op Carthago. 't Is immers in Carthago dat het 30* Internationaal Eucharistisch Congres zal plaats habbon. Wia herinnert zich niet de machtige grootheid der laatste Eucharistische Congressen Pauselijke Legaten, Bisschoppen uit alle werelddeelen, reguliere en andere geestelijken zonder tal met afvaardi gingen van alle natiën en volkeren stroomden samen om den Christus- Eucharisticus te verheerlijken. De slotbatooging met da groote pro cessie, waarin het Allerheiligste met tricmf wordt gedragen, vergezeld door duizenden van Christenen,'blijft steeds een onvergetelijk schouwspel voor de deelnemers. Het zijn oogenblikken van zalige christelijke aandoening, waarin men zoo gelukkig is Christen te zijn. Het hart klopt sneller, een zindering door gaat gansch het lichaam, tranen wellen Op en stroomen over het aangezicht, men bidt en zingt en juicht, Christus, den liefdekoning der Eucharistie, ter cere, Dan immer meer dan ooit onder vindt man den invloed der gratie, om te beseffen welk groot en onmetelijk liefdewonder de Eucharistie is. Een God, die het slachtoffer, de ge-, vangene en het voedsel wordt voor zijn schepsel 1 En man begrijpt St Augustinus' woorden Daar Hij onoindig rijk was. bezat hij niets kostelijker Daar Hij oneindig wijs was, wist Hij niets beter Daar Hij oneindig machtig was, kon Hij niets meer geven, Do Eucharistische Congressen zijn een machtige uiting van het algemeen gevoel der gansche christene gemeen schap dar wereld, om den Christus van het H. Sacrament, de hulde en den dank van gansch de Ghristenheid open baar uit te drukken. Zij zijn de uitwerking van hetgeen de H. Thomas in zijn overheerlijk lof* dicht Lauda Sion schrsel Zooveel ge maar kunt, Durft het verriehten Want Hij is hoven alle lof En nooit zult ge Hem genoeg loven Geloofd, aanbeden en gedankt zij ten allen tijde en op alle plaatsen, hot Allerheiligste. Aanbiddellijk en Godde lijk Sacrament des Altaars. Ten einde ons deel bij te brengen can d8 grootsche hulde die aan Chris tus Koning in zijn Eucharistie wordt gebracht op de Internatiale Congressen heeft het Middenstandsverbond vin Oost Vlaanderen besloten met de me dewerking van het dagblad De Volks stem mat een afvaardiging da H. Sa- cr&mentsbetooging te Carthago bij te wonen- De Middenstand is fier als stand in het heir van Christus-Eucharistie ts strijden, en wil op het wijdscho over zicht van zijn strijdkrachten te Car thago in 't gelid staan. Wij zijn zeker dat e&n groot deel vermogende leden en lezers van De Volksstem de afvaardiging zal verge zellen. Wij hebben natuurlijk van die gele genheid gebruik gemaakt om een kleine omreis te maken in Noord Afrika en al wat schoon en belangrijk is in de kortsmogelijke tijdspanne te gaan bezichtigen. Binnen kort zullen wij de prijzen en het volledig programma in ons blad laten volgen. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES (Noord-Afrika) 7-11 MEI »1930 te dezer gelegenheid richt liet "CHRISTEN MIDDENSTANDSVERBOND van Oost-Vlaanderen, bestuurder Z.E.H. .Toos, Pastoor van het Klein Begijnhof te Gent, met de medewerking van het dagblad DE VOLKSSTEM van Aalst een prachtreis in naar Salhara. Blidah en de monding van de Cliiffa. Algiers, Marseille, Avignon, Parijs, Brussel. Vertrek 8 RIEI. Terug 23 MEI. De uitvoering ervan is toevertrouwd aan, de Agence Tiros Cook and Son Vraagt bij tijds inlichtingen J Te GENT Christen Middenstands- verbond, 4 Lange Kruisstraat Tclef. 13093 Z. E. H. Joos, Pastoor, Klein Begijnhof, 255 Lange Violettestr, Tef. 14936 Te AALST Ten Bureele van De Volksstem», uiig. J. Van Nuf fel-De Gendi, Kerkstraat, n. .9-21. Telef. 114. De Ratd van Beheer der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen, vergaderde den 17 Januari. Hij heeft, eerst, ter statie Erussel- Noord, verschillende typen van rijtui gen onderzocht, die warden verbouwd om het rendement en het confort ervan te verbeteren en om ze geschikt te maken voor den dienst der bloktreinen die rijden tusschen de groote steden van het land. Die verbouwingswerken zullen naarstig worden voortgezet Hij heeft het programma tot aan koop der brandstoffen voor het 2e en 3' kwartaal 1930 vastgesteld, Dit pro gramma zal 1,100,000 ton gruiskolen en 400,000 ton briketten of zeefkolen omvatten. De Raad besluit de aanwending van toestellen tot registreering, op de lokomotief, van de snelheid van don train en den stand der seinen, ook op baan naar Luxemburg toe te passen De Raad stolt de verbetering vast, welke zich do laatste weken in do regelmatigheid van den treindienst heeft voorgedaan. De Raad be3lüifc tot den aankoop van stoommotorrijtuigen van 't Engelsche sentinaltype, met het oog op esn ver gelijkende proefneming met de rij tui— gon Dieselmotor, in dienst ep de baan Gent—Eeoloo, De Raad besluit tot verandering, in halte, van do stopplaats Begijnendijk op da baan LierAerschot- De Raad besluit tot het inleggen, bij gelegenheid van de tentoonstelling van Antwerpen, van bloktreinen van Bergen en Doornik naar Antwerpen.over Halle en Brussel (Leopoldwijk). De treinen zullen van Halls tot Watermael rijden over do nieuw® baan Schaar beek—Halle, die volledig af en in exploitatie gebracht is. Debauge, van het kommissariaat der Nieuwe Graanmarkt, kwam seffens ter plaatse om een eerste onderzoek in ie stellen. Hieruit zou blijken dat het on geval le wijten is aan de onvoorzichtig heid van den wattman van tram 16. Ten 4 ure 30 is het parket tor plaats afge stapt. Een fotograaf vergezeldie de magistraten en heeft, verscheidene fo- los ter plaats genomen. Vergadering in het Ministerie Onder voorzitterschap van M. Baels, minister van landbouw en binnenland- sclie zaken, werd Donderdag avond in liet ministerie van landbouw eene nieuwe vergadering gehouden voor "het onderzoek van den Fransche bloem dumping, waarvan onze Belgische land bouwers en maalders de slachtoffers zijn. Men weet dat de minister on langs onderhandeld heeft met Fransche afgevaardigden, die 'hem voorstellen deden tot de oplossing dezer kwestie. Deze voorstellen waren volstrekt on voldoende en onaanneemlijk, zoodat de Fransche dumping voortwoedde. En nu, eindelijk, na lang aarzelen en talimen, en na eene onbegrijpelijke lankmoedigheid jegens de dumpingple ger, is men tot de overtuiging gekomen dat het. misschien onvermijdelijk zal zijn de maatregelen toe te. passen, wel ke het Fransch-Belgisch handelsver drag ons in de hand geeft. De regeering ha31 die maatregelen van het eerste oogenblik af, automa tisch moeten loepassen, dan zeuden onze eigen voortbrengers zulke groote schade niet geleden hebben. Vrijdag heeft de minister nogmaa'ls met de vertegenwoordigers der maal ders en met de. bevoegde ambtenaren der betrokken departementen den toe stand onderzocht. liet is'waarschijnlijk, dat nu zondfer uitstel maatregelen zuilen getroffen worden ter volledige vrijwaring van de Belgische belangen. ^V^V- 10, 15. 35,- 55, 55, 68, 2,50 11,— 5,— 3,50 Do forfaitairs taks van 17 centiemen per kg. wordt vervangen door 11 centiemen per kg. levend gewicht bij de slachting. In de slachthuizen en slachterijen zonder weging worden van af 1 Januari volgende taxen toegepast KALVEREN 1. Wegende geslacht min den 35 kgr. of levend min dan 60 kgr. f«*« 6, 2. Niet begrepen in de vorige klas, we gende geslacht min dan 56 kgr. of le vend min dan 100 kgr. fr. 3. Niet begrepen in de twee vorige klas sen, weg. geslacht min dan 170 kgr.fr. Andere runderen zonder volwassen tanden fr. Koeien en vaarzen met mjnstens een volwassan tand tr. OSSEN EN STIEREN. 1. Met een of twee volwas, tanden fr. 2. Met meer dan twee volw. tanden fr. Biggen wegende geslacht min dan 25 kgr. of levend min dan 30 kgr, fr. Andere Varkens fr. Schapen en Lammeren fr. Bokken, Geiten en Geitjeai fr* 1) Een slachter levert bevrozen of verseh vleesch aan oen andere slachter Hij zal hier verplicht zijn faktuur af te leveren met taks 2 per duiz. van zoohaast het bedrag de 150 fr. overtreft, 2) Een slachter levert bevrozen of versch vleesch aan een hotel, hij zal verplicht zijn faktuur af te leveren met taks 2 per duiz. van zoohaast het bedrag de 150 fr. overtreft. 3) Hij levert aan een Pensionnaat, Kliniek, enz. hij zal handelen als hierboven aangeduid. BEM. Het is wel verstaan, dat, indien men een rekening geeft voor bedragen van min dan 150 fr. men dan ook taks van 2 per duiz. zal toepassen. 4) Een slachter heeft een klient die maar alle jaren of met tijdstippen van meer dan één maand betaald hij zal verplicht zijn faktuur af te leveren met taks 2 per duiz. van zoohaast het bedrag der koopsom de 150 fr. overtreft. 6) Opgemaakt vleesch, zooals sauoissons, cervelas, bloenden, filet d'Anvers. enz., blijft onderhevig aan de overdrachttaks, nu sinds 1 Jan. 1930, aan 1 ten honderd. Indien hij dus deze waren verkoopt aan een voortverkooper dan zal hij verplicht zijn eene rekening af te leveren vanaf de koopsom 30 fr. overtreft met taks 1 ten hond. 6) Een slachter verkoopt gezouten, gerookt of gekookt varkenvleesch van eigen bereiding (hespen, Bpek, enz.) aan hotels forfaitaire taks 2 ten hond. Verplicht faktuur af te geven voor gelijk welk bedrag. Pensionnaten idem. Aan andere slachters of winkeliers idem. BISDOM GENT Z. D. H. de Bisschop heeft benoemd tot Algemeen Bestuurder der Zusters van de H. Barbara te Sottegom, den Z. E. H. U. Van de Weghe, gewezen pastoor-deken van Herzele, bestuurder der Zusters van de Visitatie te Maria le erke. Wegwijzer Brussel, Parijs, Marseille, Tunis, Carthago, Constantine, Biskra. Per Autocar Sidi Okba en verscheide ne O a sissen An de Zandduinen, .van de Tien gekwetsten Vrijdag namiddag, rond 3 ure 30 had op den hoek der Yzerplaats en Han delskaai een hevige botsing plaats tus schen twee tramrijtuigen. Een tram 16 komende uit de. richting der Sainctetet- teplaats., beukte er met geweld op het sleeprijtuig van een tram 15, die uit de richting der Handelskaai kwam ge bold. De schok was uiterst geweldig. Het voorplati'orm van den tram 16 was gansch ingebeukt. De wattman is ge lukkig ongedeerd. Van den aangeb'eukten tram 15 wa ren al de ruiten stuk geslagen. Tien personen, die zich in dit laatste rijtuig bevonden, werden min of meer erg ge kwetst door de glasscherven. Ziehier de namen der gekwetsten Mad. Goelst, echtgenoote van den h. volksvertegenwoordiger en schepeiie van Brussel, wonende Antwerpsdhien steenweg; M. Salomon Gottesnuan, 34 jaar oud, juwelier, wonende Hovenier- straat, te Antwerpen; Louis Vandeplas 35 jaar, uit de Jennerstraat, te Eigene; Désiré Labv, 31 jaar, uit de Slachthuis- straat; Helene Wybo, 56 jaar uit de Emile Fëronslraat, te St. Gilis; Roger Destacrcke, 19 jaar uit de Slach-thuia- straat; Edouard- Guignies, 43 jaar uit de Bloemen straat; Camille Denuite, uit de Verbiststraat, te St. Joost-ten-Noo- de; Adolf Paquay, wonende Plaskylei, te Schaerbeek; Emile Crol, ontvanger van tram 15. De gekwetsten, behalve Mad. Coelst, die op haar verzoek naar hare woning gevoerd werd, zijn naar het St: Jans gasthuis overgebracht, waar hun de no'Odige zorgen werden toegediend. Al leen M. Gottesman werd er ter. verple ging gehouden. De. adjunkt-policlekommissari^ UVT* Aankomst van de «Leopoldville» Op het vastgestelde uur is de Belgi- scflie stoomboot «Leopoldville», van ele «Compagnie Beige Maritime du Congo», te Antwerpen toegekomen. Aan boord bevonden zich 77 passaj- giers van le en 6e van 2e klas. Onder de terugkeerenden bevonden zich de miissionnarissen de eerw. zusters A. KerkL'offs en M. Segers, der Kanunni- kessen van St. Augustinus broeder Camiilïo der Christ. Scholen; eerw. pa ter Dekempeneer, der Missie van Biko- ya; E.E. P.P. Le. Fevere en J; Van Dun, der Missionarissen van het H. Hart en E. broeder A. Wolfs, der Broeders van Liefde. Verder nog de lieer J. Smeyers der Sabena, en talrijks bedienden van •liet 'ministerie. De lading bestaat uit 1265 ton palm- nootjes, 191 Ion copalgom, 46 ton ca cao, 3 Ion koffie, 67 ton caoutchouc. 639 ton koper, 7 ton ivoor, 87 ton se- zaamzaad, 20 ton palmolie en 43 ton allerhande waren. Fillaelder Algemeena Bankveraenl- ging an Volksbank van Lauvan. Kapitaal en Reeerye 235,000,000 fr. ZETELS Gaat, St Bea/eplaata, 18 Ronaa, Abaalatraat, t BIJHUIZEN DER STREEK: Aalst Keizerlijke Pieste, Herzala M nrkt Wetfsren Ksrketraet. Sottegam Kesteelstrael. Sahaldawindaka Dorp. BIJKANTOREN: Burst, Denderleeuw, Hillegem Kerakxken, Lede, Melre, Moorse!, St Lievans-Esaabe, St Liavena-Hau- them. All* Bank, en Beurivarrlahtingen aan de beetc voorwaerdan, Stipte geheimhouding Volkomen leker. held; 1831 1) Beslaan der- paarden de smid is verplicht rekening af te leveren van zoohaast 't bedrag de 30 fr. overschrijdt met taks I ten hond, 2) Levering van een rijtuig. Hetzelfde als voor het beslaan der paarden 1 ten hond. 3) Levering van een baskuul, weegschaal, moteur. vleeschmachien, alm, winkel- en slach- tersgerief, zooals papier, messen, ketels, enz. Aflevering van faktuur verplichtend vanaf de koopsom de 30 fr. overtreft. Verschuldigde taks 1 ten honderd. 4) Nieuw werk of herstellingswerk, aan de gebouwen (mets-, schilder-, behangwerk, enz.) taks I ten hond. De aannemer is verplicht rekening af te leveren van zoohaast het bedrag de 150 fr, overschrijdt. 6) Toog of meubelen verschuldigd 6 t. h. (Zie tabel weeldetaks (rubr. I A4). Vallen de meubelen niet onder gemelde rubriek, 'tis te zeggen ruwe, geverniste of geschilderde meu bels in massief populierenhout, ongepolijste noch verlakt, noch gebeeldhouwd, noch ver sierd in relief of uitgehold dan is maar taks 1 ten hond. verschuldigd. Den Haag:, 17 Januari. (Balga).. Eon akkoord over de mobilisatie der Duitsc'hc schuld werd dezen avond be reikt. ■Do uitgifte der eerste tranche yan de obligaties zat geschieden door de Int. Herstelbank voor t October 1930 Ze zal 300 miltioen dollar bedragen. Twee derden van de opbrengst der, uitgifte, zullen toegekend worden aan de Staten-schuldeischers en één dorde zal aan Duitschtand toekomen en be stemd zijn voor de Duitseho spoor we gen en posterijen. H. Ursmarus Zonop7.38.Zonaf4.25 MAANDAG 23 JANUARI 1330 H. Sebatiinus Zonop7,37,Zonai4,27 L. K. 21 N. M. 29 Van onzen Genfóchen medewerker. PSITTAICOStS O vreemde naam voor een nog vreemdere ziekte. Wal is griep ofte in fluenza, wat is de snikzielcte en de kin derverlamming bij het pathologisch plienomeen, met ultra-wettenschappc.- lijken naam Psittakosis Het klinkt als een zoete a vibrator» in een meesle pende jasz-muziek. Het psiet en het koost op wonderbare wijze. En nochtans Wanneer men het woord in eenvoudig vlaamsclt zei is het een ander paar mouwen Hoeveel din gen veranderen van aanzicht en van, innerlijke zelfs, wanneer ze in gewoon vlaamsch worden gezegd, met andere woorden wanneer de maskers worden fgerukt. Dan is Psittakosiseenvou dig en toch ingewikkeld «Papegaai- 'ekte En ge moet niet lachen Pas op oor de lachziekte Ge moet niet la chen want 't is gemeend. En dat de iekte in de Ver. Staten zich eerst open baarde en dan in Duitschland is niet geschikt om ons wantrouwen en vrees te sussen. Verbeeld u even, men zal geen pape gaai meer mogen kussen. Hebt gij reeds een papegaai gekv^t Ilc bedoel na tuurlijk een echten papegaai. Want an dere papegaaien kussen wij genoeg in ons leven, of wij laten er ons van kussen Van hoeveel papegaaien zeggen wij niet Ze kunnen ons broek kussen»: En wanneer uw schoonmoeder, die ratelen kan als tien përruchen, eventjes bij u komt logeer en en u valsch in de armen drukt...., moet gij dan geen pa pegaai kussen En er zijn zooveel papegaai in 't le ven, die praten en herpraten, en op on gepaste oogenblikken den bek in de pluimen steken, en vertellen hetgeen ze niet weten en ivoor den uitkramen die ze niet verstaan. Van die papegaaien, verlos ons Heer Want zoo ze de Psittakosis niet venetten brengen ze toch de miserie in 't land. In politiek/en banken, in gerechtshoven Vm fabrieken, in ministeries en scholen itten er papegaaien. Doch wanneer men in Duitschland- de eclite papegaaien doodt om de ziekte te vermijden, wil dat niet beduiden dat allen die als papegaaien handelen het zelfde lot zullen ondergaan. Ik zou het bijna gaan betreuren. Voor het overige kan ik geen com passie hebben met dezen die besmet zijn met ware Psittakosiswant die zieh laat. kussen door een dier O, kopken krabben cocotje is het leven niet waard. Hamlet de Tweede. Groote stoffelijke schade Vrijdagavond om 6,15 u.. brak brand uit in de groote meubelfabriek der ge broeders Deooene, te Kortrijk, alwaar, meer dan 100 werklieden werkzaam zijn. De brandweer was weldra met do. roole autopomp ter plaatse.. Het vuun was uitgebroken in de plakkage-zaal en na enkele minuten sloegen de vlam men door het dak. De pompiers vatten moedig het blusschen aan en na een 'half uur ijverig werken, waren ze hefc vuur meester. De schade is nochtans; zeer groot. In deze fabriek waren den laals.ten tijd wegens crisis in de meubeln.ijver-> beid reeds ettelijke honderden werklie den afgedankt. Thans zullen nog vele! andere werklieden het werk gedwongen moeten stilleggen. Op 16 Januari, om 2 uur in den na middag, is op het ge"hucht Schoona.erde Erps-Querbs, een vreeselijk ongeluk gebeurd. Het zoontje Van Audenliove, 3 jaar oud, was eenige oogenblikken aan de waakzaamheid zijner ouders ontvlucht. Toen zij op zoek gingen yon- den zij het wichtje in eenen kuil van de witloofvuurkens, die gloeiend ston den, met het hoofd en handen op het vuur. Bijna de helft van het hoofd-was verdwenen en beide armen en handen waren vreeselijk verbrand. De arme kleine leefde nog toen de moeder liet pit den kuil haalde. Een bijgeroepen gcnces'hee.r heeft het terstond naar het hospitaal yan Leuven gevoerd. De droefheid der ouders gn Jgro.QW.ud§x.s is onbeschrijfelijk^ SLAGEN. Van dar Poort®n Laurant aa zijn broader Jotaf, beiden van Aalst, vondan er genoegen in, op 14 Juli II.. in den trein ben naar huis brengende, vuile klap te ver« 'ellen in bijzijn van vrouwen en kinderen* Een medereiziger verzocht hen te zwijgen, doch beidan gingen voort; zelfs gaf Laurent den reiziger eenige kloppen op het hoofd, Lturenl wordt verwezen tot 632 fr. boat, tarwijl zijn broadar Jozef er met 182 frank boet van afkomt voorwaardelijk dau nog. NACHTLAWIJD. Fels Emile van Sin! Niklaas Waas, keerde op 20 October 11. goed bedronken huiswaarts. Onderweg moest hij kost wat kost een liedje zingen. Twoe poll* tiaagenten legden hem liet zwijgen op, Daar zij meenden dat Fels hun jnet eane grofheid beantwoordde maakten zij hem proers ver baal op. Het onderzoek wijst uit dat F. niet gesmaad heeft, en wordt diensvolgens vrij* gesproken. Voor het overige wordt by ver* wezen tot 175 fr. boet. JACHTMISDR1JF. Brvs Arthur vaa Nieukerken Waas, had een strop gezet, Ia den morgend van 22 September 11. ging b() het lichten, doch toen bij het strop gelicht had en er van onder wilde gaan met den haas welke zioh had laten vangen werd hy staande gehouden dooreen jachtwachter.Uet Htt baasje kost aan Brya 350 fr. boet.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1