Ipraars, Handelaars, Jeugdrubriek. HET MISSIEWERK IN HET AFGEIOÜPEN JAAR Bank voor Oost-Vlaanderen Dinsdag Jan. 1050 Grondinsloriing in eene Koolmijn te Gilïy Duivenvlucht Algiers-België De bezoldiging der Staatsbedienden De Strenge IK in ter van 1830 Fransche Hospitaalzusler gehuldigd -x/w 't Jaar 1929 bracht ons niet de groote Missiegebeurtenissen als de wijding der zes eerste chinee- sehe bisschoppen en van den eer sten Japansehe Kerkvoogd, maar gedurende heel 't jaar werd er al- ïerwege, in elke missie, onverdro ten en ordevol steeds vooruit ge werkt. Onder leiding van Hom: zal het Missiewerk, binnen afzien- ibaren tijd, over 'heele wereldÜeefcri een volledige kerk van Kristus in richten. Dit jaar mag een der zegerijk ste missiejaren in (het twintigeeuw- sdhe leven der Kerk heeten. Van Maart 1922 tot Maart 1929 wer den er 78 nieuwe Missiën gesticht. In 1929 alleen echter kwamen 23 nieuwe Missiën tot stand en wer den twee nieuwe Chineesche Bis sdhoppen gewijd. Nooit als nu waren Üe Mission narissen zoo talrijk. De Saletia- nen (die op 2 Juni j.I. de zaligver klaring' van Don Bosco, hun stich ter, mochten vieren) tellen 905 missionnarissen. De Drie Pauselijke Liefdewer ken zijn nu stevig ingericht en .winnen steeds meer gebeden en!akrde te stijgen, daar Imnne laak was giften bij. De Missiepropaganda geëindigd, wanneer opeens de instor Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. luitm het Arrondissement AALST Agentschap Havai"Adolf Htxlaan, 13, U Brussel Rw 'de Richelieu, XXXIe JAARGANG «UiViiHER 23 DAGBLAD 20 Cenliomon Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Julianus Zoaop7,29Zonat4,39 N. M. 29 E. K. 6 woon snel gaat de bekeering van Afrika vooruit,' het oude fetichis- tisch bijgeloof valt uiteen. Daar- V-it volgt echter logisch en angst wekkend dat voor de millioenen en nog millioenen heidenen buitenge woon dringend veel Priesters ter bekeering noodig zijn. In Kame roen is heel de bevolking op weg naar de Kerk. Gezien de zuejit naar God en naar de waarheid, zullen er in hee le streken van Kongo binnen vijf en twintig jaar geen "heidenen meer zijn. Misschien wordt dit voor heel zwart Afrika waar. In China spijts den honger snood (21 milj. menschen sterven!) spijts ook den burgeroorlog, die veel Missiën en missionarislevens vernietigde, wordt de katholieke kerk sterker en sterker. P. Charles., s.j, DRIE WERKLIEDEN LEVEND BEGRAVEN Zaterdagmorgen rond 4 uur, .heeft zich eene grondinstorting voorgedaan in een put der koolmijn Trieu Kajsin te Giily. Twee werklieden en een «po riöu» (meestergast)waren aan het werk op 330 meter diepte. Zij waren op het punt. naar de oppervlakte der tic voor afgezonderde slachtoffers wel is geene notitie van tijd te hebben en van lic-ht te zijn beroofd. Daarom ook, deden zij in plaats van hunne drie lampen tegelijk, de eene na de andere branden, en zoo kwam het dat zij nog licht hadden tot het oogen- btik dat de redding nabij was'. Na op den bodem van den pul wat versterking te hebben ontvangen, wer den zij naar boven gehescheu en van daar naar hunne woonst, gevoerd, waar zij eene welverdiende rust h-ebben ge noten. Wanneer de. gelukkig-verlosten op de binnen plaats der mijn verschenen, overweldigde de toegestroomde menigte het hekken en begroette de mannen met evenveel ontroering als geestdrift. zachtte lret weder op gevoelige wijze Maart was droog en gematigd. De Winter van '1930 is heel ander,s. Klagen wij er niet over. wordt overal diejjer en breeder ge voerd. Als openbare uitingen der jverkzame parochiale missiewerking gelden: het Missiecongres en de Missie-tentoonstelling te Barcelo- no; het groot franseh Missiecon- gres te Lisieux, aan den voet van de II. Theresia zelf, de tweede Pa trones der Missiën; de Missiologi- sche Week te Leuven; het interna tionaal Missiecongres der studen ten te Modling; de internationaal 'Apostolisvergadering te Moorsle de (W. Vlaanderen) onder de (acht-daagselie viering van een der drie grootste zendelingen der yer- ledene eeuw: pater Lievens. Ook 'in het onderwijs heeft de Missiegedachte vooruitgang ge maakt. In 1929 wérd aan 'de Kath, Hoogeschool te Leuven een leer stoel voor M-issiologie opgericht. Op het Mis.sieve ld zelf wordt het afgeloopen jaar door twee hoofd feiten geschetst 1. de steeds scherper-vij andelijke houding, te genover onzen Godsdienst en onze Missionnarissen, der niet katholie ken. Indien onze Missiën vooruit gang boeken, we mogen niet ver geten dat nog veel andere gods diensten vorderingen maken. Het Hindoeisme, de Islam trekken ook ter verovering. Wat zien we De zwarten, ontmoedigd door de lan ge jaren opgelegd eatechumenaat proef- en onderwijstijd voor het ontvangen van het Doopsel, loopen met heele dorpen naar Islam over. Bijgevolg moeten de katholieken 'en haast en nog eens haast bijzet ten om Priesters- meer Priesters en nog eens meer Priesters te zenden. Ze wachten Het tweede feit is (lat, dank zij het St. Petrus-Lief dewerk, dat door de katholieken stilaan ook meer en meer wordt gesteund, de inlandsdhe geestelijk heid en het inheemseh kloosterle ven met rasse schreden aan het vooruitgaan zijn. De eerste made gassische Priesters, van het eiland Madegaskar, werden in Maart j.I. gewijd. In China zijn er reeds 12 cen trale Groot-Seminarien, op de 15 ontworpene voltooid. Den 14 Januari werd er aan het Groot Seminarie van Birmanie be gonnen. Op menige andere missie is men er mee bezig. Stilaan wor den de vruchten rijp van tien jaar lang pogen en tobben. Buitenge- ting- gebeurde in de voornaamste gaan derij, zoodat. dc drie ongelukkigen wer den begraven, 'Werklieden die zoo pas waren bene- dengelaten hoorden bet gerucht en ga ven het noodsein. Aanstonds werden reddersploegen gevormd om de opge hoogte aarde weg te ruimen. Heel den dag hebben zij met prijzenswaardigen vlijt gearbeid om hunne ongelukkige werkbroedors te bereiken, tmaar zij h-ebben le worstelen tegen de. uitwase mingen van grauwvuur die hen zooda uig beklemmen dat ze eiken meter dien ze winnen verlichtiugspijpen moeten aanleggen. De slachtoffers zijn Louis Rosier, 30 jaar, meestergast, gdhuwd en vader van een kind. Hij woont te Gily. Zijne gezéllen zijn Jan Van Eecken, 30 jaar, ehuwd en vader van twee kinderen, wonende te Chatclineau en Guiliaume Brancc, 28 jaar, jonggezel, wonende- lo O illy, DE REDDING. Er werd op gewezen dat door de uitwaseminge.n van grauwzuur, dit red dingswerk niet zonder gevaar was. Men heeft dan zijn toevluch-1 genomen tot de toestellen van de reddingsschool van Tamines, welke toelieten te werken on danks die gassen. En met elk uur, ja met eiken houweelslag vermeenderde de hcvop de drie slacihtoffers te zullen redden. Toen men op de verluchtingspijpen klopte, werd geantwoord, onfeilbaar leeken dat de «gevangenen» nog leef den. En om 8 uur van den avond ge lukte men er zelfs in met hen in ver binding te komen. De «porton». Louis Hosier wist zich- doorheen de massa aarde duidelijk te doen begrijpen. Hij verklaarde dat zij alle drie nog in lie ven waren, dat er nog eene van hunne lampen brandde en dat er in de plaats waar zij bedolven zalen niets van grauwvuur was waar te nemen. De redders kregen daardoor verschen moed en rekenden uit dat zij Ihunne rampzalige werkgezellen wel tegen twee uur van den morgen zouden be reiken. Het is echter nog beter vergaan dan zij dachten, want rond 11 uur van den avond waren de drie mannen ver lost. Geen een was gewond. Op het oogenblik hunner redding Wa ren zij in de volstrekste duisternis ge dompeld, maar zij wachtten met kalm geduld op de verlossing, die hun werd aangekondigd-door de houweel slagen der redders, die steeds nader en nader klonken. Zij 'hadden echter wat honger geleden en vooral veel dorst. Hun eetvoorraad was immers uitge put, daar zij op het punt stonden terug naar de oppervlakte le stijgen toen de ramp voorviel. Maar de meestergast heeft alsdan blijk gegeven van veel tegenwoordigheid van geest. Hij mon terde zijne mannen op en wees hun imiet uurwerk, dat hij bezat, steeds op het uur, want men moet weten dat in dergelijke gevallen do grootste marte MOET ZIJ VERBODEN WORDEN In liet Parlement werd den minister van Justicio volgende vraag gesteld, welke onze duivenliefhebbers aanbe langt «Duivenliefhebbers melden dat er spraak van is een groote prijsvluclvt voor reisduiven van Algiers naar Bel- gie in te richten. Zij meenen dat der gelijke onderneming onvermijdelijk oen noodlottige uitmoording van onze reis duiven en een ware daad van wreedheid zou zijn. Onze duiven-oplatingen gin gen nooit verder dan Rome of Spanje. Om Belgie te bereiken vliegen pnze duiven in dat geval over het vasteland, terwijl de terugtocht Algiers slechts over de Middellandsche Zee kan ge schieden. Zij vragen zich' af of het niet zou passen van nu af de aandacht van de inrichters te vestigen op de tegen strijdigheid van dergelijke onderne ming met de bepalingen van de jongste wet op de dierenbescherming. Deze straft degenen die misbruikelijk aan een dier een werk opleggen dat klaar blijkelijk zijn krachten, ie boven gaat Meent de minister niet dat de inrich ting van dergelijke prijsvlucht onder dc toepassing van die strafbepaling valt Antwoord «Het is- niet dc taak der regeering over deze zaak te beslissen. Over de gegrondheid en de gepastheid van rechtsvervolging zal Hiel parket desnoods uitspraak doen.» VW EEN BETOOG ING TE BRUSSEL Ruim vijf duizend leden van de on- ijdigc, onafhankelijke syndicaten van taatbcdienden en namelijk van den Postbond, van den Bond van Ambte naren en bedienden van het onafhan kelijk onderwijzend personeel -liebbcn Zondag namiddag le Brussel een bc- tooging gehouden als protest tegen de oorgeslelde verhooging van de sala- larissen (6 tih.) Een vergadering had plaats in de aa! der Madeleine waar door drie re- naars het woord gevoerd werd. DE NIEUWE VERHOOG ING IS GEEN DEEL VAN HET VASTE SALARIS Wij veneme.n dat het 10 plus 6 t.h. erhooging welke op de salarissen der staatsbedienden zal worden toegepast, een deel uitmaakt van het vaste loon en dat dus op die verhooging geen af houding ten bate van de Kas voor V\ e- duwen en W'cezen zal geschieden. De Winter die de Revolutie van '30 voorafging was uiterst streng cn werd aangeteekend als ce.ne openbare plaag. De koude begon in het Noorden vanaf half-November 1829 en 't duurde niet lang of dc kusten van Bolthnie en Fin land waren door drijfijs versperd. Den 1 December was de zeeengte van Kat tegat geheel toegevrozen, en in de Bal tische Zee werd de scheepsvaart veer tien dagen vroeger dan naar 'gewtoonte gestremd. Van den 19 tot den 27 Ja nuari 1830 was de koude zoo geweldig dat in Zeeland veel wilde, ganzen en eenden zoo versteven waren dat zij zich met de hand lieten vangen. Te Luik reden de wagens over het ijs der Maas; ook de Schelde, te.Ant werpen, was toegevrozen. In de «Ghroniques des Evcnemcnts Météorologiques en Belgique» boekt M E. Vanderlinden, weerkundige bij het Koninklijk Observatorium van Ukkel. het volgende «Nooit beleefde men een zoo langen en zoo strengen winter als deze van 1829-1830. November was zeer koud van af den 14n vroos hét geweldig bij Noord-Oosterwind; den 25n viel overvloedig sneeuw. December was ook zeer streng; het vroos alle dagen. De Noord-Ooslerwind heerschte schier bestendig, en was op Kerstdag uiterst geweldig. In Januari winterde, het zoo hevig als in December: nooit zag men grootere ellende tusschen den arme Vanaf 12 Januari was de vorst zeer geweldig; den 20n had men overvloed van sneeuw, regen ijsgang en groot tempeest, dal, veel schade aanrichtte. Het vroos voort tot het einde der maand Den 3 ln was het de koudste dag van dezen Winter. De koudie was onuit staanbaar. Dit ihard vriezen cn over vloedig sneeuwen duurde in Februari voort. Den lln viel, met regen den dooi schielijk in. Deoi 12n herbergon het te vriezen, en zulks tot den 22n, Van af den 23n Februari veroorzaakte overvloedige regen groote overstroo- mingen* Qp Uet femde dec maand ver Het Kruis van het Franseh Eerelc- ioen werd toegekend aan Mevr. Klein- haus, met kloosternaam zuster Jozefa, algemeené overste der Zusters van Ri- beauville en die 57 jaren dienst telt. De beweegreden 'luiden Heeft een gansclï leven opoffering en bedrijvigheid gewijd aan 'de opvoe ding der jeugd en aan den dienst van Frankrijk. Sedert 1919 als algem'eeiic overste der Zusters van Ribeauvillc be wees zij de uitstekendstc diensten iii de bevrijde gewesten. En het zijn de gelijken van zulke edelmoedige vrouw wier yerdienstcn openlijk door nochtans niet klerikale Frausche regeering worden bederd en erkend, die door de socialisten van Moeskroen uit het hospitaal worden ^edreven en waarvoor «Vooruit» isilechls Tage cn valseh-e beschuldigingen heefL De haat van het geestelijk kleed gaat alles te boven. En toch beweren 'de socialisten niet tegen den godsdienst te zijn. Invloed eener wetenschappelijke Wid- denestandsjeugd op de evolutie van de Vlaamsche Kuituur door J. DE SJVÜETj Vervolg. Ze is een uiterlijk vertoon 1 klater goud; De groote kom wordt wel gerof feld 'luidruchtig, doch jammerlijk ge noeg is hij zoo hol van binnen 1 De zucht naar het stoffelijke, en uit erlijk vertoon is dikwijls bet leitmoLief waarom sommigen de organisatie toe treden, die jacht is zoo driftig bijwij len dat meerwerf de hoogere geeste lijke belangen, do broodnoodige ont wikkeling, genegeerd .en opzijgescho ven worden. De jeugd dient verder te zien, 7.i van bewust gemaakt worden dat fi nancieole verbeteringen, niet alleen de drijfveeren mogen zijn hunner dealma- king van de organisatie De stands liefde het samenfroorigheidsgevotel, het pl'ichtbewustzijn, de kullureele ver- olmaking, dit wezen de wave red-enen hunner toetreding Want idealen cn geeistdrift dienen wc te bezitten; zonder ideaal bekomt men niets dat schoon én blijvend is. De mensch leeft niet van brood alleen, t is het evangelie die Ivet ons zoo waar zegt. Iets hooger dient ons op te tillen uit den roes van alledaagschiheid; dit kan studie, dit kan een degelijke we tenschappelijke vorming. Pater Broeckaert \schreeft |h!et k'.oo treffend in «Hooger Leven». «Het is "de groote plicht der jeugd meer idealen te 'scheppen, meer de op voeding der ziel, dc ontwikkeling van den "geest, dan de voeding der lichamen de verstoffelijking te betrachten. Kul lureele belangen dienen torenhoog te zijn boven loutere stoffelijke- Hoe waar I Hoe treffend De kiem van het zaadje schenkt het leven aan de plant. De innerlijkh-ied in de organisatie; de persoonlijke vor ming zal het uitgangspunt wezen eener nieuwe omvorming in h&t bo mend middenstandslcvea 1 Hoogere wetenschap voor onze mid-- denstandsjeugd is onontbeerlijk voor de toekomst 1 Hoe dient dé vorming welke de .mid-r denstandsjeugd, wil ze zich wetenschap pelijk ontwikkelen, te wezen ^Velk einddoel gesteld Ik heb er reeds opgewezen dat do verzuchtingen van de jeugd, en speci fiek van dc imriddenstandsjeugd dienen' te wezen schoonheid te scheppen, wetenschappelijk Onderlegd te wezen, idealen le betrachten 1! De evolutie van de wetenschappelijk ^evormde middenstandsjeugd zal heel belangrijk wezen, indien de basis gelegd zal worden in het onderricht zelve vau de wetenschap; daarom dient de vor ming te wezen degelijk, aangepast met het oog op de groote kentering welke, de moderne tijden na zich slepen Speciale kursussen dus voor de ver schillende vakken; onderricht voor, stielkennis, eerst theoretisch dan prac- lisch door het edel werk van den leer tijd; dit voor de slieldoendc midden standers. Voor de handelaar, enz. bestudeering van talen, wetten zoo mogelijk. Nie mand zal ontkennen dat de midden stander van heden met heel wat meec moeilijkheden te kampen heeft dan da vroegere neringdoener. De tijd van lauweren rusten is voor» bij. Vele visioenen zijn vervlogen. Truston allerhande, conventies, be sluiten e.n regelingen schoppen eeri toestand die niet zonder argwaan mag aangezien.... Beter 't gevaar in de oogen te kijken dan het te ontwijken Het is met het oóg op den toestand vooral dat moet gestreefd niet alleen naar vereie- nigingen, maar vooral naar weten schappelijke vorming en ontwikkeling. We moeten ons wapenen tegen den ko menden strijd. De wapenen ze zijn er, aan ons de jeugd ze vast te grijpen, voor 't 'héil van, onzen stand, yoor; Vlaanderen kuituur. Het vakonderwijs voor onze jeugd diene geschoeid op welenschappelijken leest; streven naar schoonheid, verfij ning kunst., ziedaar de ware roeping van den stiel I Onzen stand bezit Iheckniekens, bouwmeesters, vakkundigen Gehteimzinnig als de mane bij nacht, opigesloten en afgezonderd in ihct- ivoren torentje hunner zelfgenoegzaamheid zitten sommigen onder hen, bedeesd lijk kinderen te wachten om hun ken nis, hun kunst te betooncn O I de middenstand bezit zooveel besdheidc- ne, schuchtere mannen kunstenaars ja; aks afgesloten van de gemeenschap I Gaan we de tentoonstellingen van den middenstand rond, we staan verruki over hun bakkunst. Gemis aan eigen liefde, aan trolsch die gewettigd is gemis aan standsfierheid zijn de oor zaken waarom zooveel schoonlheid die het licht diende te zien verdoken blijft. Hetgeene ze voortbrengen 't is schoon heid, blijvende schoonheid, en sdboon- h-eid is kuituur I Ze dienden dus Vlaan-. derens kuituur te verrijken. Vélen onzer kunstenaars, Timmer mans, Streuvels om slechts twee te noemen, zijn kinderen uit den midden stand Mis sa ona rissen welke den stempeT van Vlaanderens kuituur met de voort planting van ons kristeljik geloof, gaan drukken in vreemde landen; priesters, zoovele, maar ze zijn van ons Ze be- hooren of behoorden onzen stand Dit alles moet ons, de jeugd doen kroonlhalzen van geluk; en wilsvier- kantig moeten we streven, elk naar zijn bescheiden krachten cn gaven om mee te Ihelpcn Vlaanderens kultureel zonnei te doen schitter glanzen 1 Dit weze ons einddoel ons ideaal» [C't Vervolgt.B die buone zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de De gelden op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de storting: 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1