lijven, Halelaars, 51 Katholieken Actie a.u.h.! isnk veer üost-Vlaanrïergn Vrijdag Jan. 1950 De Crisis in Spanje Rond. het Parlement Reusachtige brand te Koehelberg De Verwoesting van Dinant De Heldenmoed van een Missionaris Eier uitvoer Kerk afgebrand te Chicago XXXIe JAARGANG NUMMER 26 Ksrkstraat, 9 en 21, Aalst. - Telefoon 114. DAGBLAD 2Q Centiomea Uitgever J. Van Nuffel-De Oendt. publiciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Havo*', Adolf Maxlaan, 13, ie Brutset - Ru* de BicheUeu^PariJ, - Breams H. Eudcxia Zonop7,25Zonal4,44 E. K. 6 V. M. 13 Er zijn nog een milliard heidenen ROND HET AFTREDEN VAN DEN DICTATOR PRIMO DE RIVERA Zoo gisteren gemeld, is Primo de Rivera afgetreden en werd Berenguer, Om bet christendom to helpsni^c minister van Oorlog, met de verspreiden bascbikt de H.Kerk voor bet oogenblik over 120,000 mannen, vrouwen, ook de leekenbelpers inbe grepen. Do H. Vader verklaarde De ge dachte, dat er nog een milliard bei denen zijn, laat me geen rust En gij wat zegt gij van een zoo droef en beschamend feit? Gaan u de belangen van bet Godsrijk op aarde vrel voldoende ter harte? Bidt ge voel? Doet ge verstervingen Communi ceert ge Draagt ga op en woont ge de H. Missen bij opdat Christus Pvijk kome; helpt ge ook door stoffe- lijko middelen, zooveel bet in uwe macht ligt Springt dus van thans af to peerd en trekt de handen uit de mouwen om mee te werken aan de bekeering en verbetering van de volkeren der aarde. De Paus vraagt de katholieke leekenactie En wij moeten er aan beantwoorden. Satan heerscht in beschaafde lan den Miljoenen kristenen lieten zich terug kluisteren door de zonde en keeren terug langs de helling der stoffelijke beschaving tot het heiden* dom.Gaan we meedoen mit den hoop of het manscholijk opzicht in 't strij den en werken voor de ziel onzer broeders en zustors achteruit te du wen. Alla vooruit gekomen Toont wie ge zijt on doet gelden uwe katho lieke actie on uwo kristene werking. Do indringer moet verdrongen wor den Wie helpt Christus moet heer- schen Santau hoerscht in de Missie landen Miljoenen heidenen zuchten onder hot slavenjuk van Satan, maar ook voor bon hing Jesus bloedend te ster ven aan zijn kruis. Die indringer moet verdrongen worden! Wie helpt? Allen moeten ice leekenapostels zijn Maar gij Vlaamsche Jongen, wilt gij een voorvechter zijn voor Christus zaak. De zielennood vraagt steeds goede priesters Licht moet gebracht worden in de duisternissen van het heidendom om heeling on zalving vragen do zielewonden dor moderne beschaving. Indien de stom van dion woreldnood in u don apostel wakker roept, geef gehoor aan die genade, Jesus roept u, Hij vraagt uw leven, uw geestdrift en uw talenten voor do groote zaak op aarde zielen winnen voor don hemel Vrees geen hinder palen de Voorzienigheid waakt Vlaamsche Jongen, voelt gij noch lust, noch bekwaamheid tot de studio, ook voor u is er plaats op het arbeid- veld. Klooster en Missie hebben de hulp noodig van offervaardige Broe ders. Wie gij ook zijt, landman, fabriekwerker, ambachtsman, zoo in u het verlangen roert om Christus- zaak te dienen, begraaf uw Roeping niet onder de vrees voor moeilijk heden. Denk niet te gauw dat gij niet geschikt zijt. Gaf God u gezondheid lust en liefde voor zijn zaak, schrijf om inlichtingen aan den Overste van 't een of 't ander klooster. Edelmoedige Meisjes, die Jesus ge noeg bemint om ook Zijn apostels te willen zijn, gij kunt door uw toewij ding de goestelijke Moeders worden van duizenden ongelukkigen. Uwe gebeden, uw zelfverloochening en blij geduld zijn soms de eenige middelen om het achterdochtig en weerbarstige gemoed der heidenen vatbaar te ma ken voor Gods genade en 't werk van den priester. Voelt gij bet verlangen om met onze missionarissen mee te gaan ter verovering ter zielen, ofwel wilt gij bier in 't Vaderland door zollheiligiog in eenzaamheid en gebed den zegen des hemels afbidden over de werkers in den z.elenoogst? Maakt uw verlangen kenbaar aan de Z. E Moeder Overste dor Passionislinen Missionarissen te St-Joris-Weert of aan eene andere kloosterzustersver- eeniging I MARC, ming van een nieuw kabinet belaist. Een bericht d.d. 28 January ,via Pa rijs uit Madrid, meldde nog dat de Spaansc/he ministerraad bijeen is ge komen, om over den toestand te be raadslagen en dat Primo d'e Rivera zich na afioop dier zitting naar den koning heeft begeven, om hem het ont slag van het heele kabinet aan te bie den. Aanvankelijk publiceerde het Spaan- scihe officieuse Eabra-age.ntschap nog een tegenspraak dezer z#g. «geruchten» later echter brachten Havas en andere agentschappen in dringende telegram men de bevestiging van het ontslag an den Spaansehe dictator. De voortzetting van Primo's bewind Men meldt uit Madrid 29 Januari Tot nu toe is er nog geen enkele aanwijziging waaruit men zou kunnen opmaken, of de. nieuwe regeering wel licht een voortzetting van Primio's be wind in anderen vorm zal beteekenen, dan wel of generaal Berenguer, die ooriheen lot Romanones-partij hoor de, zal trachten een grondwettlijk ka binet te vormen. De hertog van Alba heeft de porte feuille van openbaar onderwijs aange nomen. Generaal Berenguer verklaarde dat hij geen betoogingen, tegen de aftre dende regceringsled.cn gericht, dulden zal. Het cabinet zou reeds Woensdag na middag den eed af gelegd hebben. Be censuur zal met de grootste strengheid blijven toegepast worden en nieuwe erkiezingen zullen vermoedelijk zonder uitstel uitgeschreven worden. Boodschap aan het Spaansehe voik Generaal Primo de Rivera' heeft e.en boodschap tot «het Spaajische volk ge richt. Hij verklaart dat zijn gézond- eidstoestand te wenschen overlaat en dat hij rust noodig heeft. Hij bedankt den Koning, het leger, de pers en dc arbeidende klasse voor den verleenden steun. Als. bij genezen zal hij Spanje tot aan zijn dood blijven dionen. De loopbaan van den afgetreden Dictator. Generaal Fernando Primo de Rivera, markies van Estclla, trad in het poli tieke leven in 1907 als minister van Oorlog in het kabinet Maura. Hij bleef dit ambtwaarnern.cn tot in 1909. Hij werd senator, staatsraad in 1916 voorzitter van den I-Ioogeren Oorlogs raad in 1917, werd opnieuw minister van oorlog in Juni van hetzelfde jaar (kabinet Dato) en werd den 14 Octo ber door de «Juntas de defensa», tot aftreden gedwongen. Militair gouverneur van Madrid ge worden, sprak hij zicjli uit tegen de Ma rokkaans.che campagne en wérd in on genade naar Barcelona gezonden. Spanje had op dit oogenblik met ernstige moeilijkheden af te rekenen^ Het separatisme schoot welig worl tel te Barcelona onder den yornl van een drieledig bondgenootschap van Ca talanen, Basken en Gall egos. Inmiddels hadden de Spaansclh'-c troepen in Marokko zware verliezen geleden. De terroristische aanslagen volgden elkander snel op. Op 12 September 1923 kondigde ge neraal Primo de Rivera, algemeen ka pitein van Catalonie, het «pronuncia- miento»' van Barcelona uit. De bewe ging breidde zich snel uit. Het kabinet Garcia Pricta, 'dat reeds, den staat van beleg afgekondigd had en dat op de. sommatie door generaal Primo de Rivera aan den Koning ge richt geantwoord liad dat ihet slechts voor de overmacht buigen zou, diende op 19 September 1923 zijn ontslag in Na een telefonisch onderhoud met den Koning," kwam generaal Primo de Rivera om 11 uur, in de hoofslad aan, waar hij onbedaarlijke ovaties in ont vangst te nemen had. De officieren van het garnizoen kwamen hean groeten en generaal Primo de Rivera yormde het nieuw kabinet( Hij bleef aan het bewind tot verleden Dinsdag op welke dag hij ontslag nam De nieuwe kabinetsformateur generaal Berenguer Generaal Berenguer, die dus aange nomen heeft ihct nieuwe kabinet samen te stellen is hoofd van het Militair Huis des Konings en gewezen hoogconyhis sar is van Spanje ÏR Marokko^ In '1922 was generaal Berenguer ge noodzaakt af te treden en in 1923, voor dat de liberale regeering aan het be wind kwam, werd een onderzoekscom missie samengesteld die voor taak had de verantwoordelijkheden van gene raal Berenguer in Marokko vast te stel len en te dier gelegenheid werd zijn parlementaire onschendbaarheid ge- hoven. Rond den keus die gedaan werd De keus van generaal Berenguer die gedaan werd, is kenschetsend daar hij een persoonlijke vijand is van generaal Primo de Rivera. Vervolgd en veroordeeld tijdens de ictatuur als plichtig aan de ramp van M'elilla had hij altoos Ihet vertrouwen an den Koning blijven genieten, zelfs na de uitspraak der veroordeeling. In derdaad toen had de vorst hem tot zich geroepen. Koning Alfonso zal denkelijk achter generaal Berenguer Ihet bewind van dichter bij volgen. Misschien keert men tot een normaal regiemi terug. Naar een normaal bewind 'Het kabinet Berenguer heeft vooral cor doel door eene overgangsregee- ring den terugkeer naar een grondwet- lelijk bestuur mogelijk te maken. Zul len van die regeering deel uitmaken meerdere gewezen politieke personen dië weigerden 't bewind uit de handen an generaal Primo de Rivera aan te nemen. Onder de mogelijke toekomstige mi nisters noemt men MM. Leopoldo Mia- tos voor de binnonlandsche zaken, ge neraal Saro voor den oorlog, Ventosa oor fhet geldwezen. Voor wat de andere portefeuilles, be treft wordt nog onderhandeld. Com'mandant Franco keerde te. Ma drid uit Cadix weder, waar hij gene raal Godot, gouverneur dier plaats was gaan vinden. De rege.cring gaf het bevel de werk zaamheden van de Nationale Vergade ring stil te leggen. Men kan thans zeggen dat deze ver gadering opgehouden heeft te bestaan. Verkoop van margarine De Hoofdafdeeling der Kamer heeft het voorstel op den verkoop van maga- rine onderzocht en goedgekeurd. Voortaan zal de verkoop van margari ne toegelaten zijn in alle winkels zelfs waar boter verkocht wordt. Doch de margarine m.oet ste.eds in pakjes ver kocht worden. Uurroosters in het lager onderwijs De Hoofdafdeeling der Kamer hee.ft het wetsvoorstel op de wijzigingen aan de wet op het lager onderwijs onder zocht. De commissie bepaalt dat het scfbooljaar uit 440 halve schooldagen zal moeten bestaan en 't overgaan van de eene schooi naar een andere enkel in de eerste maand van het schooljaar toe te laten. Besloten werd ook in het froebclon- derwijs enkel gediplomeerde onder wijzers te benoemen. De financieele toestand der gemeenten De 'commissie van binnenlandsche zaken heeft de begrooting van binnen landsche zaken onderzocht. Op deze vergadering \yerd vooral gesproken over het gemeentelijk be.l as ting wie zon en over het uitkeeren van het krediet van 20 miljoen frank aan de behoef tige gemeenten. Terzelfdertijd werd aangedrongen opdat spoedig het regeeringsontwerp op het gemeentelijk en provinciaal be lastingswezen zou worden ingediend. De heer Dewinde is verslaggever. De «Allgemeine Rundschau», het Duitsche pacifistische tijdschrift, laat oor de derde maal een Belgie-nulmmer erschijnen, waarin de Duitsche legen de over een vrijschuttersoorlog worden weerlegd. De «Allgemeine Rundschau» stelt vast, dat de Duitsche troepen dikwijls, in de heers.chende verwarring de vuurschoten van Belgische en Fran- sche soldaten aan de burgers hebben toegeschreven en alsdan een even on gerechtvaardigde als bloedige wraak hebben genomen. Ook schandvlekt Ihet tijdschrift de pogingen van sommigen, die, aan do hand van uittreksels uit een paar Belgische bladen, bewe.erd hebben dat er in 1914 wel degelijke vrijschut ters in Belgie bestonden. De bedoelde bladen waren alleen het slachtoffer van ondoordachte oorlogsverhalen, die met de werkelijkheid niets te maken hadden. Zoo bewijst de Allgemeine Rundschau», dat in sommige van deze verhalen gesproken wordt van gemeen ten, waar zich juist geen voorvallen hebben voorgedaan. Belangwekkend is het anderzijds ook van het Duitsche boek «Oorlog», zijn te vernehven, dat L. Renn, de. schrijver beschuldigingen heeft ingetrokken. Bij een bezoek aan Dinant heeft hij nader hand 'kunnen vaststellen, hoe niet de bewoners van deze stad, maar wel de Fransche soldaten aan de overzijde van de Maas op de. Du it sc.hers. geschoten hebben. die hunno zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de Do gelden op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de storting; 1652 Een houtzagerij in asch gelegd. Woensdag avond, rond half zes ure, ontstond er een ongemeen geweldige brand in de stoomzagerij Van Campcn- hout, Ganshorenstraat te Koekelberg. De werklieden hadden rond vijf ure den arbeid verlaten, zonder dat zij, in de werkhuizen iels ongewoons opgemerkt hadden. Toen rond half zes ure het noodsein gegeven werd isloegen de vlamden reeds door het dak der kas- makerij. Onmiddellijk werden dc porn- piers van Koekelberg ontboden. Toen zij gezwind ter plaats kwamen, besta- tigden zij dat zij volkomen onmachtig waren tegen don ontzctlenden vuur poel. De vlammen sloegen ijzingwek kend op. Gansclï de ludht werd er ake lig door verlicht; de hemel was. als in een rossen vuurgloed gehuld. Kuip gevraagd. Onmiddellijk werdien de brandweer korpsen van Brus'sel, Anderlecht en St Jans-'Molenbeek per telefoon ontboden en het duurde niet lang of deze kwa men met gansclï hun materieel toege sneld. Wanneer, met vereenigde krach ten, de reddingswerken aanvingen had het vernielend element zich reeds uit gebreid tot dc magazijnen, stallingen, nagclpaklmis en de portierswoning reeds ook sJoegen die vlammen op de woning van den eigenaar. Schrikkelijk woede, het vuur en dreigde ganscih den omtrek aan te tasten. De angst en schrik waren algemeen. Langs verschillende kanten werd den vuurpoel door stroomen water bestre den. Een ontzagelijke menigte was in den omtrek van den schrikkelijken brand saamgestroomd, cn de plaatselijke po- licie wa& niet bij machte den orden- dienst te verzekeren* De soldaten ontboden De hulp der troepen werd ingeroe pen. Een detachement manschappen van ihet 9e linie kwam toegesneld en richtte een strengen ordedienst in, om de menigte op afstand te houden De brand overmeesterd. ,Ten 8 ure 's avonds waren de pom piers erin gelukt de eigenlijke zagerij en dc machienenzaal te vrijwaren, en het overige van den brand te overmees teren. De aangerichte, schade is zeer aanzienlijk. woord hadden, waren ook drie advoka- ten raadgevers van de «Middenstand», tegenwoordig, om gezamenlijk naar redmiddelen te zoeken ten einde dezen belangrijken uitvoer van den onder gang te vrijwaren. Na grondige besprekingen werd be sloten de volgende 2 punten te "verwe zenlijken, welke gro-otendeels. zullen bijdragen tot het vrijwaren van dezen handel, en onze produktcn meer waar de zullen doen toekennen op de buiten-i landsdhe markten. 1) Een onderhoud zal aangevraagd worden bij den heer Minister tm einde ons. standpunt voor te leggen in zake het merken der eieren. Deze zijn als volgt a) de verso-he eieren vrij van alloi merken, b), de eieren welke min of meer versch gehouden zijn door stêrilisatio of vriesinritjhlingen zouden het merk FRIGO dragen; c) de eieren welke bewaard zijn in kalk of andere chimische stoffen zou den gemerkt worden OPGELEGDE CONSERVEN.' Hierdoor zou men beletten dat er aan de bevolking min of meer versclr gehouden eieren zouden verkocht wor den onder de benaming yan yersche prod uk te n. 2) Een tweede bestuit werd ook ge nomen in zake de sieqlute betalingen van het buitenland. Daar de tusschenkomist van hooger hand. onmogelijk is, is de redding slechts „te vinden in het stichten van een «Centraal verkoop-kantoor wel ke een model van voorwaarden «Condi tions types» zou bestudeeren en tot stand brengen. Al de leden uitvoerders zouden zich aan deze voorwaarden moeten onderwerpen, om op deze wij ze bij de verzending een minimum be drag van 80 t.h. der verzonden waar te bekomen, en het overige, na goed keuring der waar ter bestemming. De ze twee punten welke do goedkeuring der aanwezigen verwierf zal verder on derzocht en verwezenlijkt worden Er werd ook besloten dc Nationale Federatie van boter- en eierhandelaars van Belgie op de hoogte te brengen van deze bosluitsc.len, (haar tevens verzoe kende eene soortgelijke werking aan to vangen en in den korts mogelijken lijd eene vergadering te beleggen te Brus sel, voor al de groothandelaars in cie- ren van Belgie. Mgr. Hoogers, der Missies van Scheut, is terug naar China vertrokken waar de dappere geloofsprediger reeds een eerste termijn van twee e-n dertig jaar doorgebracht had^ Over twee jaar, door eene verlamming der beenen aan getast, kwam Mgr Hoogers naar Bel gie om zich door (hoogleeraars I van Leuven te. laten verplegen. Dank aan eene zeer delikate heelkundige bewer king. (het uitnemen van een been uit het been van den zieke en enting op den ruggraat) is de heldhaftige mis sionaris thans volkomen hers.teld. Gis teren Woensdag, scheepte 'Mgr Hoo gers te Genua in, om naar zijne-missie van Tantunb (Chausi) terug te keeren, waarvan hij apostolisch prefekt is. Een. jonge Scheutist, Pater yan Gene.chtenfc vergezelt hem. Op Zondag 26 dezer werd .door de zorgen van het s.yndikaat der boiler en eierhandelaars der Vlaanderen eene bijzondere bijeenkomst belegd tot de welke al de groote eieiihandelaars die den uitvoer doen, uitgenoodigd werden; ten einde een grondig onderzoek te doen nopens den kritieken toestand waarin dezen export handel thans yer- keerd. Op deze vergadering waarop een 30- tal belanghebbende den fiproep, beant- Een der oudste en seliooiuste katho lieke kerken van Chicago, deze van Sta Elisabeth, South' Wasbasli avenue, werd door de vlammen vernield. Dertig pom- pierskorpsen werdén met hunne ka rn ions naar de plaats der ramp gezon den en moesten gedurende twee uren hard werken om den brand onder be dwang te krijgen^ Terwijl de brand be streden werd zaten twee honderd paro chianen, allen negerts, rond Ihun. pas*, toor geknield ln do straat neer om voor het belioud van het H. Sakrament en de kostbare voorwerpen te bidden* Het is een der priesters gelukt, na her baalde pogingen, in Ihet met rook ge vulde sanctuarie le dringen, het hoog altaar te bereiken en de H< Hosties te redden. Onder het zingen van lofzangen werd het Allerheiligste, door den. priester; naap buiten gebracht en stoetsgewijze? naar de Pastorij gedragen. Veel van do! kostbare gewaden en beelden zijn in! don brand gebleven. Een gedeelte ya,i\ de gebouwen werd gevrijwaard.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1