lijmars, Handelaars, 0, L. Yroow lichtmis Ds Romeinsche pompiers en hun besciiermiieiiios Protest Bank mor Oost-Vlaanderen Oneerlijke bestuurder aangehouden CONGO Aftrug gelarij teHoeylaert EEN FILM Huurverlenging Doodelijk drama te Brussel Groote Brand te Waterloo XXXie JAARGANG NU3IMER 28 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gendt. fubliciteii buiten het Arrondissement AALST Agentschap Eavai, Adolf Maxlaan, 13, ie Brussel Rue de Richt lieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C. 4, ZONGAS 2 FEBRUARI O.L.Vr. Lichtmis Zonop7,22,Zonaf4,47 MAANDAG 3 FEBRUARI 1930 H. Blesïus Zonop7,2I,Zonaf4,49 E. K. 6 V. M. 13 Hot Feest van Maria, waarmede Februari begint, va3 voor onse Moe der, een lijdensfeest van deu eersten rang. Na nog eenmaal helder ge straald te bobben, ging dan voor haar de ster van Bethlehem onder in de bloedroods zonsverduistering van Goeden Vrijdag. Toen Simeon het Goddelijk Kind in z'jn armen nam, kwam de Geest des Heeren over hem, en hij voor spelde aan Maria, dat Haar Zoon het Licht zou worden der heidenen, de luistor van Israël, maar ten koste van naamloos lijden naar ziel en lichaam, «Ook uw eigen ziel, o Moe» der zei bij tot Maria, zal een zwaard doorboren. Met dit zwaard in 't moederhart heelt Maria sedert dien moeten leven. Evenals Jezus zelf, zoo leed zij ook om ons menscben en ter wille van onze zaligheid, Jozus is het kind ba rer vreugde wij zijn de kinderen barer smarten. Jezus word geboren onder blij gejuich van Engelen; wij ontvingen het geestelijk leven, terwij! zij haar Zoon, als vervloekt van hemel en aarde, zag sterven aan het schandhout des kruises. Zoo heeft Maria ons lief gehad, dat zij haar Eerstgeborene niet gespaard heeft, om ons zondaars, van den eeuwigen dood to redden, Hoe zou deze gedachte ons moeten aansporen tot de innigsto, offervaar digste godsvrucht tot Maria's smar ten Om het lijden onzer hemelsche Moeder te kunnen vergeten, zouden we geen hart moeten hebben; niet het minste besef ook van wat zij voor ons leed, hoe zwaren losprijs ook zij be taalde, om ons weer tot kinderon Gods te doen aannemen. Vereeren wij La r trouw in 't Geheim barer Wel- dommon vooral deze maand, gewijd aan hare smarten, laten wij geen dag voorbij gaan, zonder althans iets te doen (oefening van godsvrucht, ver sterving, werk van broederliefde of hermhertigheid), om Maria onzen dank te betuigen voor hetgeen zij voor ons leed en deed, en om de vruchten van Jezus Bloed en baar moedertranen steeds overvloediger deelachtig te worden. AVE, Er is wellicht geen stad ter wereld, die zoo vaak door branden is geteisterd geworden als Roma* Reeds in de oudheid vOndon branden plaats, waardoor soms heele wijkon in asch werden gelegd. De Ro meinsche brandweer ia daardoor een der oudste.maar tevens een der meest ervaren korpsen en ze heeft een tradi tie, die zich nog heden ten dage doet gelden. De Romeinsche brandweerlieden, 'pompiers» heetcn zo, gaan trotsch op hun verleden, dat door het Rome der Pausen tot in het Rome. van Keizer en Republiek is terug te voeren. In den republikaanschen tijd waren het de triumviri, later ook de deoim- viri, die tegen brand te waken hadden, welke plicht ook aan de volksvertegen woordigers was opgelegd. Langs de muren en bij de poorten der stad pa trouilleorden geregeld bewakers, dia direct overal heensneldan, wanneer ze iets bemerkten dat naar brand zweem* de. Een eigenlijk korps brandweerlieden "vigil» genaamd, bestond pas onder Keizer Augustus en het wordt door ze ven cohorten gevormd, die elk twee der veertien wijken van dd stad had den te bewaken. Na Augustus werd het corps regel matig uitgebreid. Het steeg tenslotte tot niet minder dan zestien duizend man. Elk cohorte bestond toen uit 420 vigili. Wanneer er een brand was uit gebroken kwamen de vigilie opdagen gewapend mat groote emmers water, natte doeken, primitieve pompen, tou wsn, ladders en alles wat bij het blus- ■ehen van een brand dienBtig kon zijn, We hebben halaas niet de Latijnsche tquivalenten kunnea vinden van do Vele bloemrijke uitdrukkingen, waar van b. v. de Rotterdamsche vrijwillige brandweer zich bedient, wanneer ze aangeeffcop welke wijze en onder welke omstandigheden ean brand geblusoht werd- Het zou interessant geweest zijn na te gaan, hoe die oude Romeinen hun indrukken tijdens en na don brand weergaven. Doch wellicht waren ze in den grond hetzelfde, deze uitdrukkin gen en zegswijze, evenals de natte doeken, waarmede thans nog menige zware braad in de kiem gesmoord wordt. De straf voor ean brandweerman, die slapend op zijn post werd aangetroffen was zwaar. Op deze plichtsverzaking itond de doodstraf- Ten tijde van Keizer Trajanus was de brandweer in alle groote steden van het rijk uitstekend ingorioht, terwijl ten tijde van Ju3titianus de vigili hun naam in mataearü veranderden. Bij de invallen der Barbaren, die aan zooveel Oen aindo maakten, verdween ds Romeinsche brandweer. Tusschen 1500 en 1603 ward weder ean brandweerorganisatie in het leven geroepen. Ze werd door mannen ge vormd, dia zich naar hst terrein van den brand spoedden mot groots water vaten op don rug. In 1810 ward onder Napoleon het korps der huidige pompiers hervormd dat in 1814 door Pius VII is gereorga niseerd en uitgebreid. In 1827 benoem de Leo XII den gouverneur van Rome tot hoofdman der pompiers, die tot dusver in stadsdienst waren, in ge meentedienst moesten overgaan. In 1847 vaardigde de gouverneur van Rome, Mgr Grassellini aan zijn pom piers een manifest uit, waarin hij hen or op wees, dat ze een buitenge»» woon belangrijke taak hadden, als be hoeders der christelijke monumenten van de Eeuwige Stad. Tot 1870 toe vierden da Romeinsche pompiers het feest van hun patroon St Antoniua Abt, met groote plechtig heid. Hot was eon waar volksfeest, waarbij illuminaties en vuurWGrk na tuurlijk niet ontbraken. Op de Piazia del Popoio gaven de pompiers dan blijk van kunnen, dat inderdaad verbazing wekkend was en het nog is-. Ook thans vieren de Romeinsche pompiers op 19 Januari het feest ven hst vuur, het feest van hun patroon heilige St Antonius Abt, die vroeger ook de patroonheiliga der theaters was, wslke door hem van brand moest worden bewaard. Lang gaven de pompiers in het open baar demonstraties, dis tot acrobati sche prestaties worden zooals het be klimmen van brandladders van de hooge muren van het Colosseum en dergelijke krachttoeren. De Romeinen stroomen op 19 Jan, samen om hun pompiers geestdriftig toe te juichen en to bewonderen. Hij had 300,000 fr ontvreemd M. Van D. bestuurder sener fabriek van gezondheidstoestellen te Haren, werd aangehouden om op oneerlijke wijze geld te hebben ontvreemd. Eenigen tijd geleden had man be merkt dat er onregelmatigheden wer den gepleegd. Van D. werd bewaakt en terzelfdertijd een klacht ten zijnen laste neergelegd. De policie deed een onderzoek en vernam dat Van D. 800,000 fr. had ont vreemd. Beticht van valschheid in ge schriften en huisdieften, werd hij in het gevang van Vorst opgesloten. Gisteren Vrijdag- namiddag werd het stoomschip «Thysville» van de Gompagnie Re-l'ge Maritime du Congo, gnie Beige Maritime du Congo op 15 Januari 11. uit Congo vertrokken in Antwerpen verwacht. Onder afdak 22 waren veel familie leden der verwachten saamgekomen. Op het wandelterras bevond zich, niet tegenstaande het koudp weder," heel eel volk# Om 2 uur, kreeg men het vaartuig in het zicht dat vlug naderde. Om 2 1/2 lag het, na prachtig gezwaaid te hebben, gemeerd. Er kwamen 134 passagiers van boord waarvan er 44 in eerste, 89 in tweede en een in derde klas gelogeerd geweest waren. Vier reizigers waren te Téné- riffe aan waJ gegaan. Do zendelingen E.P.A# Vanden Deys-sel,-der Missies van Mill-Hill, en E.B.C. Ypermon, der Missies van Scheut, bevonden zich on der de terugkeerenden. De «Thysville» die hare 45e reis vol bracht onder bevel van kapitein A. IJei- remans, lveeft een tamMijk kalme reis gejhad. Voor Gibraltar echter heeft men een paar dagen met kwaad weder te katopen gehad. Voor de eerste maal werd dot>r een onzer Congobooten eene lading' suiker medegebracht dewelke bestond uit 2.503 zakken samen wegende 250,300 kilo, opgezonden door de Sucrièro Congo- laise. Verder waren geladen 1019 ton palmnoten; 354 Ion copal; 312 ton palmolie; 31 ton cacao; 24 ton koffie; 19 ton re'kgom; 244 ton katoen; 740 ton koper van de Union Minière; 6 ton ivoor; 62 ton sésame; 15 ton was; 2.437 kilo vellen; 800 kilo vezels; 417 kilo inlandsch lvout; 2.167 kilo beschuit en ongeveer 18 ton allerlei waren. Dit alles bracht de totale lading op 2 854.742.94 kilo, verdeeld over 39.483 colis. Enkele uren na dé aankomst werd de boot naar n. 24 gebracht om te lossen. Voor eon pair dagen kwamen te Hoeylaert tvveo onbekende personen, ▼olgens bet schijnt vader en zoon, de eersto schijnende rond de 45 jaer oud dan tweede rond de 15 h 16 jaar. Zij boden zich aan bij den bestuurder van het Ouderlingengesticht en poogden er op sluwe wijze 500 fr- af te truggelen wat hun echter niet lukte. Op een andere manier wisten ze zich een goed maal te doen voorzetten bij den gasthofhouder Loicq. waar ze na flink gegeten te hebben, nog een bankbiljet van 20 fr. vaetkregon. De politiekommissaris deed een onderzoek wat aan het licht bracht dat men met oplichters te doen had. Vermoed wordt dat het de genaamde Goudry is, met voornaam Frans, gebo ren te Doornijk, gewoond hebbende te Brussel, Hoogstraat, thao» opge zocht door da parketten van Borgen en Brussel wegens oplichterijen en die tot heden onvindbaar bleef. Zelfs werd Goudry, in voorloopige hechtenis gestold van 23 September tot 3 Ootobir 1929 en kon sedert niet meer bereikt worden. Dc vrouw kon zich loswringen en de vlucht nemen. Men vond Van A., levenloos uitge strekt liggen op een bloedplas op den vloer van de keuken. Een geneesheer en de policie werden dadelijk bijgeroe pen. De geneesheer kon slechts de dood van" Van A. vaststellen, welke, zich de beide slagaders had overgesneden. Het. lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. Mad. Van A., - werd voor verzorging opgenomen in het St. Janshospitaal haar toestand is ernstig. Men denkt dat Van A. gehandeld heeft in eene. vlaag van waanzin ,Van onzen Geutschen medewerker. De «Moniteur» bevat het volgend koninklijk besluit Eenig artikel. Een bijkomende woon- verlengirig van een jaar is toegestaan aan de huurders of onderhuurders die op 31 December 1929, in de gemeenten vermeld in de verder opgegeven lijst, vaste goederen of gedeelten van vaste goederen, zooals hierna bepaald, in ge bruik hebben: Vaste goederen waarvan de jaarlijk- sc'he 'huurprijs op 1 Augustus 1914 be droeg 480 frank ten hoogste in de gemeen ten met 25.000 tot 50.000 inwoners; 450 frank ten hoogste in de gemeen ten van 15.000 tot 25.000 inwoners; 300 frank ten hoogste in de gemeen ten van 5.000 tot 15.000 inwoners 150 frank ten hoogste in de gcimeen- ten met minder dan 5.000 inwoners Gedeelten van vaste goederen waar van de. jaarlijkse he (huurprijs op 1 Au* gustus 1914 bedroeg 320 frank ten hoogste in dc gemeen ten met 25.000 tot 50.000 inwoners; 300 frank ten hoogste in de gemeen ten van 15.000 tot 25.000 inwoners; 240 frank ten hoogste in de gemeen ten van 5.000 tot 15.000 inwoners 150 frank ten hoogste in de gemeen ten met minder dan 5.000 inwoners N. B. In een volgend nummer zul len wij de gemeenten der Provincie Oost-Vlaand eren geven', die in het Staatsblad zullen verschijnen en onder de toepassing der wet vallen. Donderdag namiddag werd Mad. II., welke een magazijn houdt in de Bra bantstraat, te Brussel, plotselings op geschrikt door hulpgeroep, dat kwam van het eerste verdiep, bewoond door de echtelingen Van A., beiden van Ne- derlandschen oorsprong en 62 en 63 jaar oud. Mad II. snelde naar boven en vond de echtgonoote Van A. op het platform van het eerste verdiep. Zij had eene vre.eselijkc wonde aan de keel. De ongelukkige verklaarde dat, toen zij zich in de keuken bevond met haar echtgenoot, deze laatste zidh over haar haar heen boog. Zij meende dat hij haar ging omhelzen, toen zij plots een scheermes in zijne lvand zag glinsteren Met een ruk greep de echtgenoot haar bij de haren en trachtte van met een scheermes de vrouw dq kpel oyer to snijden In nummer 19 van 23 Januari 1930,. toekende «De Volksstem» protest aan tepen de har.dehvi.jze van liet Ministerie van Landsverdediging dat eene nieuwe regeling van monstering heeft in gebracht van Paarden en voortuigen dionstig voor het leger. Volgonde Vereenigingen zonden insgelijks een protest in De Beroopsvoreeniging van Huurhouders. De Vereeniging der Autoverhuurders. De Wettig .Erkende Ver. der Voermansba/.en De Vereeniging der Kolenhandelaars. Het Svndikaat der Melkverkoooers. De Eigene Slachterij De Federatie der Handelaars. In uitvoering der wet van 12 Mei 1927 op de militaire opvorderingen, en op bevel van den Distrikt-Kommandant van Gent, worden do bezitters van Paarden,Muildieren en Motor voertuigen uitgenoedigd zioh met de, diuren en voertuigen op bepaalden datuin naar aange duide plaatsen te begeven voor de Nazicht en Klasseercommissio. Wij zijn overtuigd van do noodzakelijkheid van dit nazicht, daar de bevoegde overheid moet weten ovor welke vorwearmitldelen het Laud kan beschikken moest het in nood vorkee ren. Het ligt dus niet in onze bedoeling, noch in die der duizer.de belanghebbende zich be* paald aan kwestig onderzoek te willen ontrek ken, doch do wijze waarop men dit nazicht wil uitoefenen is hoogst nadeslig voor de belang hebbenden, zoodat zij er zich onmogelijk kun nen naar schikken, willen zij al te groote ver liezen vermijden. Het feit immers zich te moeten aanmelden op vastgesteldo uren op een bepaalde plaats veroorzaakt onvermijdelijk workverlet, moet noodzakelijk ontreddering in het werk van den belanghebbenden verwekken daar zekere wer ken niet kunnen uitgesteld worden, en hen tevens belangrijke geldelijke verliezen berok kenen. IIoo kan een huurhouder zich met zijn paar- -^JiuiA*üL»urenjg.aan aanmelden, wanneer hy op zelfde datum een trouw, ucgravitrg oi een anderwerk te doenheeft dat gansch den dag zijn volledig materieel in beslag neemt. Er dient opgemerkt to worden dat in algemoenen regel die werken niet kunnen voorbereid wor den daar ze op't onverwachts, dikwijls enkele uren op voorhand, besteld worden, De voermansbazen hebben zich te schikken naar de aankomst of vertrek per spoor der te vervoeren koopwaren, do gestolde termijn voor de afleveringen, de marktdagen, de be velen hunner klienteel en zoo meer De vleeschuitvoerders kunnen hun klienten op de waar uietiaten wachten en zijn verplicht van zoohaast hét geslagen vleesch vaardig is het onmiddellijk uit te voeren. De Kolenhandelaars moeten onmiddellijk na de aankomst der wagons of schepen tot het lossen en vervoer overgaan, zooniet betalen zij een aanzienlijk bedrag van staandgeld. Wij zouden die lijst kunnen aanvullen tot het oneindige, daar alle handelaars en hoofden van kleine nijverheidsgestiohtaD, die door eigen materieel het vervoer hunner waron verzekeren met dezelfde faktoren bebben rekening te hou- jn. Wij hebben berekend dat de aanmelding met paarden en voertuigen aan de belanghebbende een zuiver yorlies zou berokkenen in zekere ge vallen van meer dan duizend frank, onvermin derd de gebeurlijke moeilfjkhedon en reohtvor- deringen die hen te wachten staan vanwege de benadeeiigde klienten, Wij raeenen dat de bevoegde overheid aan do nadeeliga gevolgen harer verordening niet heeft gedacht, en zijn overtuigd dat hot vol doende is de aandacht uwer Excallontie er op te vestigen opdat zij onmiddellijk de noodige be velen geve om kwestige verordening te doen intrekken. Wij herhalen dat de belanghebbende hoege naamd het inzjoht niet hebben hun materieel aan het nazicht en de opname te onttrekken, doch zij vragen dat dit nazicht geschiede zonder eenig werkverlet voor hen. Indien het uwe Excellentie mocht behagen, zijn wij bereid met den bevoegden dienst in onderhandeling te treden om gezamentlijk te oni-orzoeken op welke wijze kwestig nazicht zou kunnen geschieden tot voldoening zoowel van de bevoegde overheid als van de eigenaars der dieren en voertuigen. PYRAMIDAAL. Wij hebben hier onder handen hei steno graphiscli verslag van de beruch te zitting van den vermaarden provin cieraad van Oosi-Vlaanderen, tijdens, hetwelke de armzalige subsidie van 5000 frank voor, de leersecretarialen werd geweigerd. Hoe men het aan boord heeft gelegd om zulke pyramidal-e dingen te verkon digen, 8 groote bladzijden lang, blijft ons een raadsel. En met de aartsvijanden van den middenstand de socialisten en libera len stemden ook een paar katholieken tegen de toelage. Tu quoque Brutus Ledeganck zal te Eekloo van schaamte op zijn voetstuk hebben ge- trillebild. En er is 'n heer die bekent in open' bare zitting alk heb dat uit boutade gezegd alsof de vergaderingen van den provincieraad plezier partijtjes wa ren. Een andere heer lapt er midden de bespreking het volgende uit alk moet bekennen dat de hier gevoerde bespre king zeer onteressant is. Hij moei ze ker niet veel gewoon zijn. Een socialist herinnert, zich plots dé termen uit zijn achterbuurtje en weet te liegen dat ds patroons ahun leerlin gen exploiteer en en ze gebruiken als schotelvodden. Een andere socialist meent dat dé teerseeretariai'en asyndikatenzijn en dat ze daarom altijd politieke kleur hxbben. lEen beetje daarna vertelt hij potsierlijk a Ik moet u eens zeggen dat gij hier in geene Hnderschool ge vallen zijt x wij zijn- provincieraadsle den.. Het moet zijn dat er erg kan aan ge twijfeld worden, vermits er zulke ka- tegorieke logenstraffing [no o dig bleek. De liberaal wist het nog beter alk zal hem zeggen dat ik niet verplicht ben iets van het beroepsonderwijs te kennen En—AuLL flip ■vn fiPnA.r-n rlnt ham ntlmk- haat alles kende. Er was een lid dat beweert goed ne- derlandsch te praten en dat versclwo- ningvroeg. Dat gebeurt hem mis schien alle weken t Eindelijk was er een verdediger vari de subsidie die zegde 't Is het Minis terie van Arbeid dat ons vraagt dezé subsidien te voorzien... Hij wist zelfs niet dat het de Dienst van den Mid denstand is, gevoegd bij. het Ministerie van Landbouw. Enfin, 'l was een kolossale pyrami- de van verrassing en dwaasheid. Er werd door blinden over kleuren gespro ken. Er ivaren kreupelen die anderen wilden doen gaan. Het was de ellendige miserie van de plichtigc incompcntentic De Middenstand zal zijn leerwezen in stand houden, uitbreiden en verbe- zonder de aalmoes van die slimme rikken. Hamlet de Tweede die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de De gelden op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de Storting: 1652 BELANGRIJKE SCHADE Gisteren avond, rond 9 ure, werden de pompiers van de Van Lintstraat, to Anderlecht opgebeld voor een brand, die uitgebroken was in de groote zoep- ziederij van de firma Thomas, in dö Statiestraat, te Waterloo. De pompiers van Anderlecfliit, onder geleide van kommandant Vandermeiren en kapiteirt Fassoul, snelden spoedig ter; plaats, met oen machtig materiaal. De brandweermannen, talrijke arbeid ders en gendarmerie van de gemeente hadden het vernielend element reeds aangevat, doch vruchteloost daar zij. over het ncodige materiaal niet be schikten. Het vuur, gevoed door een groote hoeveelheid vet en inpakpapier-, nam spoedig een groota uitbreiding en bedreigde de nevenstaande huizen. De pompiers van Anderlecht stelden hunne machtige, spuiten op en sterke stroomen water werden op het vuun gestort. Na 2 en half uren hardnekkig werken konden zij den brand beperken. De naburige huizen konden gelukkig, gevrijwaard worden. De fabriek heeiit eel door het vuur en het tvater gele den, De schade is dan ook aanzienlijk en wordt op eonige honderden duizen, den franks geraamd. De stapelplaats opgepropt met papier en stoffen vooij het vervaardigen van de zeep is ver nield. De oorzaak van de ramp is niet gekend. Er zijn geen persoonlijke; pn-* gelukken tQ betreuren..

De Volksstem | 1930 | | pagina 1