Wie gaat er mede naar Carthago? CARTHAGO Tunisie-Algerie De Monumentale Kerk van Ninove. üafi! foor Ccst-Vlaandaran Gansch de reis bedraagt 5600 kilometers waarvan 1200 kilometers dwars door Noord-Afrika Woensdag jFebr. 1930 De Ministerraad Gruwelijke ontdekking te Eessen De Textielnijverheid te Ronse Prinses Marie-José T erhooging wegtarieven der spoor- met 10 t. h. Nieuw Bewind in Spanje Brievenbus De wraak van een student der Koloniale School te Brussel Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114. XXXIe JAARGANG DAGBLAD - 20 NUMMER 30 Centiomon Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Afatha |Zonop7,18Zona!4,E3 1 E. K. 6 V. M. 13 1Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Eavae, Adolf M axlaan, 13, ie Brussel Rue de RicheUeu, Parijs Deze tempel Gods of de oude abdijkerk van Ninove werd in wit ten zandsteen, uit de gewezen groeven van Santbergen getrok ken, opgebouwd. De 1 Premoritstratenzerspaters stichtten dit heiligdom als hunne kerk en na de fransehe onwente- ling wierd ze slechts parochiekerk. Zij is zeer hoog en ruim in haren vorm van latijnsch kruis. De voor gevel is in prachtig renaissance stijl met een zwaar kruis er boven op. De kerk trekt wonderwel op de abdijkerk der zelfde Paters Witheeren van Grimbergfaen bij Brussel en het voorste gedeelte heeft veel weg van het heiligdom dat zich verfieft te midden van het Klein Begijnhof te Gent. Ninove's hooge kruiskerk is effenaf indruk wekkend en stemt den godsdiensti- gen bezoeker tot meer en inniger godsvrucht. Op het kruis van die beuken heeft men eenen ongemee- iïen koepel of dom gezet. De bouw van het geheele monu ment begon in 1635, doch de tijds omstandigheden deden de werken vertragen en 't was slechts in 1727 dat de abt der abdij de wijding van hetzelfde deed. De toren staat achter het koor, aan 't hoofdeinde dus; deze werd later bijgebouwd en op het eerste verdiep leest men het jaartal 1838; op 't tweede 1841; en onder de galerij van het derde .1842 en ein delijk boven het uurwerk 1844. De toren meet zestig meters en is be kroond met een peperbus dat met koperen dak bekleed is. Van verre ziet men dien monumentalen toren zich verheffen als een wachter en uitnoodigingsteeken. Zoowel van binnen als van bui ten is deze kerk een echte kunst schat. Ninove is fier op zijnen tem pel en dat wel met recht en reden. De hooge en breede vensters in zoo groot getal aangebracht laten het daglicht met stroomen binnen dringen en helpen mee om al de kunstwerken welke men er aantreft te doen uitkomen op buitengewone j manier. Het orgel ziet er prachtig uit en daarbij kolossaal of reusachtig. Voor zoo een ruime kerk staat dat zeer wel en schoon. Ook het spel geeft een pleehtigen indruk weer. Het in eikenhout gebeiteld beeld van Sinte Cecilia prijkt tusschen de orgelkassen en de wapens, pre laten met mijter en staf, zijn er aangebracht. Te Grimberghen heb ik biecht stoelen bewonderd die men nergens te zien krijgt, doch ik moet hier nog meer mijn bewondering lucht geven want de twee biechtstoelen die hier nevens het groot portaal en juist oji 't einde 'der kerk staan zijn van de prachtigsten welke ge lijk waar te vinden zijn. De Me- chelsche beeldhouwer Theodoor Verhaegen is de kunstenaar van een dezer. Hij verbeeldt onder een soort van processiehemel Ons Heer die aan Sint Petrus en aan Sinte Maria Mngdalena vergiffenis söhenkt. De twee boetveerdigen zitten geknield. Die beelden in le- vensgroote gestalte zou men den ken springlevend te zijn in hunne houding en uitdrukkig. 'k Geloof niet dat er iets te verbeteren valt aan dien kunstigen groep. De an dere biechtstoel werd door Jacobus De Koninek vervaardigd. Hij ver beeldt de Hoop en de Liefde en mag mededingen met Verhaegens kunstenaarswerkj Een gansch afgescheiden kapel der kerk' rechtover den zijuitgang is aan de H.H. Cornelius en Cyp- rianus toegewijd, 't Is daar dat men de relikwieën bewaart dier heiligen en dat de bedevaarders dezer machtige behoeders of gene zers der aanvallen van seskens en andere ziekten komen aanroepen en vereeren. In het eerste en voorste gedeelte van die redelijk groote kapel plaat ste men later de doopvont. Alhoe wel de kerk aan de Moeder Gods is toegezegd, toch worden met de Sinksendagen die patronen hier bijzonderlijk gediend en gesfmeekt. Niets in Ninove's kerk trekt zoo veel de aandacht als het onverge lijkelijke eiken houten paneelwerk. De muren der twee zijbeuken zijn er mede bekleed op eene hoogte van meer dan drie meters. Langs weerkanten treffen u zoo en houden u stil vijf verheven wer ken in hout uitgesneden en waar- tussehen vier schilderijen. Dit al les spreekt levend van heiligenhis- tories. De hoog- en grootomvatten- de kaders of lijsten daarrond zijn in stijl Louis XV en met uitge sneden loofwerk of festoenen ver sierd. Dat beeldwerk is insgelijks te danken aan den kunstenaar Theo door Verhaegen en werd vervaar digd in de jaren 1725. Twee altaren zijn ook opgericht op het einde van iederen aim van den kruisbeuk... de twee Sint An- toniussen worden er vereerd. Hoog bi j hoog en streusch enzwierig, alhoewel in reuzengrootte zijn die altaren opgetrokken, Het is eene ware pracht en eene echte macht, ('t Vervolgt.) X, Y. EEN HERIN NERINGSMEDALÏE IN 1930. LOTERIJ. DER TENTOON STELLINGEN ANTWERPEN EN LUIK De leden der Rogeering vergaderden in Raad, onder voorzitterschap van den heer Jaspar, Eersten Minister, De Raad be'sdiste aan 's Konings goed keuring een ontwerp van besluit voor te loggen, met hot oog op de tot standbren- ging eener herinneringsmedaille van de Honderdste Verjaring van !s Lands On afhankelijkheid, en van de Regeering van Z. M. Albert. Hij verleende de toelating tot het uit geven van nieuwe reeksen biljetten der tombola van de tentoonstellingen yan Antwerpen en Luik, De Raad onderzooht de orde der par lementaire werkzaamheden, en behan delde tenslotte talrijke vraagstukken van louter administralieven aard. Als aanvullende bijzonderheid kan worden meegedeeld dat die herinnerings medaille zal worden toegekend aan ai de personen die gedurende ten minste 20 jaren in dienst in een Staatsinstelling of van een instelling van openbaar nut geweest zijn, b.v. de leden van de gods huizen, van de gomeente- en provincie raden, enz. Wat de reeksen der trekkingen van de tentoonstellingen van fAntwerpien en Luik betreft, deze reeksen worden ge bracht op 10, die hunne zaken behartigen nemen eene L00PENDE REKENING bij de De geldon op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de storting; f652 SLACHTOFFERS VAN DE DUITSCHERS VIER LIJKEN VAN GEFUSILJEERDEN Verleden week was de landbouwer 'Vlaemynck van Eessen bij Dixmude, aan het werk in eene weide gelogen recht over het «Zwaantje», toen zijn aandacht getrokken werd op verschil lende beenderen welke hij reeds had bovengehaald. Na nog eenige steken met de spade gedaan te hebben, be merkte hij dat verschillige menschel ij- ke geraamten daar moesten begraven liggen. Met alle omzichtigheid, werd het werk voortgezet en vier lijken wer den bovengehaald, die in een zelfden put ope.engeworpen waren. Deze waren geheel verteerd,, zoodat er slechts het gebeente en eenige onbeduidende voor werpen overbleven, zooals eene pijp, een uurwerkketing, een paar schoenen enz. Deze voorwerpen werden zorgvul dig aan den kant gelegd daar zij ver moedelijk nog gingen dienen om de eenzelvigheid der dooden vast te stel len. En inderdaad, na de overheid ver wittigd te hebbèn, kwam men tot de overtuiging dat het de lijken waren van vier inwoners van Eessen, den 24 Oc tober 1914 dQor de Duilschers mede genomen. Toen do eerste Duitsche benden in Eessen verschenen óm de stad Dix mude te omsingelen, waren zij uiterst wantrouwig en namcri, waar zij de ge legenheid vonden de burgers mede, welke zij voorop deden stappen ten einde njet onder vuur geitomen te wor- dcnt AIzqo werden de wagenmaker Cöuffez, de landbouwers Devreker en Bruneel en de werkman Van den Dries- sclre op 24 October medegenomen en voorop gedreven langs den kant van Woumen. Daar de opmarsch langis daar geschorst werd, wilden de solda ten hunne woede botvieren op hunne slachoffers. Na ze verplicht te hebben al hunne kleeren uit te doen op de hoe ve van Coillie, en in de bittere koude eenigen tijd alzoo te lvelduen doen rond de hoeve loopen, terwijl ze met slagen en stampen overladen werden werden zij, alsook hunne kleoderen in den aar dappelkelder geworpen, waar zij tot des anderdaags 's morgens vertoefden daarna werden zo terug voorop gedre ven, en niemand had er nog nieuws over vernomen. Men veronderstelt dat de Duitschers zooals zij gewoon waren te doen als zij zich van hunne slachtoffers wilden ontmaken, deze zelf een kuil zullen doen delven hebben en na ze gefusil- jeerd te hebben het graf zullen toege smeten hebben. De gevonden lijken la gen slechts 20 centimeters onder de aarde. De slachtoffers waren' allen in woners van Eessen, gemeente van 2.50Ó zielen, die niet min dan 38 burgers verloren heeft in October 1914, allen slachtoffers der Duitsche woede Ziehier de namen der slachtoffers Alois Couffez, geboren den 24 October 1869; Henri Bruneel, den 17 November 1878; Devreker Henri, den 28 Novem ber 1868; Vandendriessche Jules, den 4 September 1895, allen gehuwd en va der van verschillige kinderen, uitgeno men Vandendriessche, die pas 19 jaar telde. Het stoffelijk overschot der vier on- geluk'kigen, werd onder een grooten toeloop van volk op het gemeentekerk hof begraven. Niet min dan 500 vrien den en kennissen ihadden er aan gehou den de lijkdienst bij te wonen. Nog twee Lessenaars, insgelijks door de Duit schers in 1914 medegenomen, de werk man Maes Jeroom en de landbouwer Verbouw, werden tot heden nog niet teruggevonden. De beweging in de staking der tex tielnijverheid te Ronse, welke eenigzins scheen te beteren, is plots terug opge flakkerd. De patroons waren bereid van de verhooging van 5 t.h,, welke door de werklieden werd opgevórderd, toe te staan op voorwaarde dat uwen zou over gaan tot het herzien van het grondsa- laris der wevers. Do werklieden, welke mistevreden waren over deze beslissing zijn terug in staking gegaan. Ongeveer 8000 werklieden, mannen en vrouwen, zijn in staking. 2000 ble ven er aan .den arbeid in de fabrieken waar de patroons voldoening aan bet personeel gaven. Men deelt mee dat de voornaamste firma van de plaats uit het'patroons,- syndikaat is getr^d'enj Breams Buildings, -6, Londtes, "E. C. 4- wnBsmmaaÊÊÈÊKmmm*ttumMÊBammÊÊm Vraagt bij tijds inlichtingen, want ons getal inschrijvingen aan boord is beperkt. INTERNATIONAAL' EUCHARISTISCH CONGRES (Noord-r Afrika)' 7-11 MEI 11 9 3 O te dezer gelegenheid rioht het CHRISTEN MIDDENSTANDSVERBOND van Oos.t-Vlaanderen, bestuurder Z.E.H. Joos, Pastoor van het Klein Begijnhof te Gent, met de medewerking van het dagblad DE VOLKSSTEM van Aalst een prachtreis in naar; Wegwijzer Brussel, Parijs, Marseille, Tunis, Carthago, Constantino, Biskra. Per Autocar Sidi Okba en verscheide ne Oasissen *e,n de Zandduinen van do Sahara. Blidah en de monding van oa Chiffa. Algiers, Marseille, Avignon, Parijs, Brussel. Vertrek 8 MEI. Terug 23 MEI. De uitvoering ervan is toevertrouwd aan de Agence Thos Cook and Son Vraagt bij tijds inlichtingen Te GENT Christen Middenstands-1 .verbond, 4 Lange Kruisstraat iTelef. 13093 Z. E. H. Joos, Pastoor, Klein Begijnhof, 255 Lange Violettestr. Tef. 14936 Te AALST Ten Bureele van Da .Volksstem», uiig. J. Van Nuf fel-De Gendt, Kerkstraat, n .9-21. Telef. 114. Van Gourmayer weerkeerend, kwa men prins Umberto en prinses Marie- José Zondag te Turijn aan waar hun verblijf gevestigd is. Zij werden plechtig ter statie ver welkomd. Nader seint men: Al de prinsen, van Savooie wonend te Turijn en de hooge stedelijke overheden gingen den prins en de prinses van Picmont verwelko men. De gansche bevolking was op den doortocht van den prinselijken etoet geschaard. Men juiehte den doortoolit der koninklijke koets geestdriftig toe. Bloemen werden in het rijtuig gewor pen. Op de Solferino piazza stond'en de fascistische inrichtingen der Bdtoolen opgesteld die aan de prinsen hun groo te vreugde uitdrukten. De betooging werd warmer nog voor het koninklijk paleis waar de dichte menigte de prinsen begroette met da verende toejuichingen. Beide jonggehuwden moesten op (het balkon verschijnen. Daarna ontvingen de prins en de prinses de huldehlijkem van de mieest vooraanstaande persona liteiten van Turijn. Des avonds was de stad schitterend verlicht. liet staat nu vast dat een verhooging der Spoorwegtarieven zal worden toege past. Doch waar men 'eerst voorzien had dat de tarieven voor het reizigersver keer enkel m"et 5 t.h. zouden worden verhoogd en deze voor het goederenver voer met 10 t.h,, schijnt men thans tot het besluiten gekomen te zijn op de ta rieven een eenvormige verhooging van 10 t.h. toe te passen Generaal Berenguer, hoofd der Spaansche regeering, heeft den wensch uitgedrukt al het mogelijke te doen om de geesten te bevredigen. Hij zal in den loop dezer week op bezoek gaan bij al de gewezen ministers-voorzitters en bij do leiders der politieke groepen, om met hen den toestand te bespreken. Dé dagbladen van Madrid wezen er Zondag op, dat de officieel© meedeeling over den kabinetsraad welke Zaterdag werd gehouden, een gunstigen indruk heeft teweeg gebracht. In die meede ling wordt de herziening aangekondigd van al de maatregelen, welke genomen werden door de diktatuur, en de Iherzio- ning betreft zelfs die extra-wettelijke boeten. METSER —V. Hoeveel taks mott een metser toepassen die een huig bouwt per uur of per duizend steen. Alles wordt geleverd door den eigenaar zelf. A. Op de rekening, al ware heft alleen daguurwerk, taks 1 ten honderd sedert 1 Januari 1930, HIJ VERMOORDT DE VROUW VAN ZIJN PROFESSOR Maandag had een vreeselijk drama plaats te Vorst. De echtgenoot© van een profesisor der Koloniale School der Ber- laimontstraat, te Brussel, werd ver moord door een student dezer onder wijsinstelling. Deze zou uit '«Taak ge handeld hebben daar hij gebuisd werd bij het examen. Zoohaast M. Jaspar, eerste minister en minister van Koloniën ad interim het nieuws der misdaad vernam, begaf hij zich ter plaatse om zijn rouwbeklag uit te drukken aan den functionaris van zijn departement. NADERE BIJZONDERHEDEN De moordenaar is een onder-officier dor carabiniers, een genaamde Ceute rinck. M'aandagnamiddag, rond 3 uur, kwam hij aanhollen aan de woonst van professor Schmitz, Haveskerkelaan, 26 te Verst, Daarop verscheen Mevr. Schmitz, geboren Germaine Puttaent, 37 jaar oud, op het balkon der eerste verdieping. Daar Ceuterinck haar een brief toonde, welke hij haar moest overhandigen^ kwam Mevr. Schmitz beneden en leidde den onder-officier in een klein salon op het gelijkvloers uitgevend op de laan. Op het oogenblik dat zen brief omslag openscheurde, haalde Ceute rinck een revolver te voorschijn en los te zes schoten, Niettengenslaande Mevr Schmitz doodelijk gewond was, had ze nog de kracht om hulp te roepen. En kele oogenblikken nadien zonk ze ineéö en was een lijk. De moordenaar verliet snel de woning der misdaad en nam plaats in den taxi welke hem een eind verder wachtte. Daarmede reed hij in de richting van Brussel,-Aldaar aange komen, zond hij een -spoedbestelling, aan den sekretaris der Koloniale Schoof der Berlaimontstraat, in denwelke hij de misdaad mededeelde welke hij ge pleegd had. De brief vermeldde even* eens dat hij zich naar de baan naai} Schepdael begaf waar hij zelfmoord ging plegen. Onmiddellijk werden op zoekingen gedaan in den omtrek. De persoonsbeschrijving van den moorde naar werd in alle richtingen rondge stuurd, De moordenaar Ceuterinck Mi chel Hcndrik-Leon, is geboren te Be* vore, den 24 Blei 1907. HET PARKET TER PLAATSE In den loop van den nalmiiddag stap te h-ct parket ter plaatse af. Het was! samengesteld uit de hh. Del annoy, substituut van den krijgsauditeur en' den onderzoeksrechter de yillermcxnt van het Brussolsclh parket DE DRIJFVEER DER ^MISDAAD Donderdag 1.1. reeds tusschen 12,30 en 1 uur, had de moordenaar een ge* sprek gehad met professor Schmitz in zijn woonst betreffende het examen dg.t hij gisteren Maandag moQsf, doen*

De Volksstem | 1930 | | pagina 1