Kijwaars, HaiiElaars, 6 Bank voor Oost-VlaaiKta Belastingsontwerpen Voor de Belgen in Frankrijk De Moord op Frans-Ferdinand Het Nationaal Radio-Instituut F ermindering van Taksen. KAMER Donderdag Febr. 1950 Hel Schrikbewind in Rusland Nog het Revolverdrama te Forst Het Drama van Phamix-Park Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. Van INuffel-De Gondt XXXIe JAARGANG DAGBLAD - 20 NUMMER 31 Centiemen Uitgever J. BflBBBsssnBsssana Amendementen aangevraagd door de kroostrijke gezinnen De Staatskommissie der K. G. heeft zes vertfaderingan gewijd aan het on derzoek van de belastingontwerpen. Zij heeft een reeks wenschen uitge bracht, welke door den voorzitter van hare belastingkommissie, M. Ballet, nader bepaald worden. In het verslag van den heor Ballet worden, onder andere, de volgende overwegingen uiteengezet 1) Het standpunt dat de Groote Ge zinnen die geen begunstiging vragen innemen, is dat de mogelijkheden cm belasting te betalen verminderen naarmate de gezinslasten toenemen: De rechtvaardigheid eischt dus, dat er, zonder rekening te houden met het beloop van de inkomsten, tusschen de belasting dcor den ongehuwden ge dragen, en die welke het gezinshoofd heeft op te brengen, ondersoheid worde gemaakt, overeenkomende met hunne respectieve omstandigheden. 2) en 3) De verminderingen zouden naar evenredigheid hooger moeten zijn voor de weinig gegoede klassen, dan voor de zeer gegoede klassen. 4) Hoewel het noodig is, zich op bijzondere wijze bezig te houden met de zeer grooto gezinnen, hetgeen, trou- wens.wegens hun zeldzaamheid,slechts een geringen last aan den Staat oplegt, is dit niet voldoende. De verminderin gen moeten zoodanig worden gesteld, dat zij een echte verlichting zijn voor de groote gezinnen. 5) Daar twee samenwonende volwas senen aldus minder en geenszins méér moeten uitgeven, zouden de kinder- looze gehuwden moeten gelijk gesteld worden met do belastingschuldigen, die geen gezinslasten te dragen hebben. Voorgestelde amendementen Grondbelasting In plaats van de grondbelasting voor d6 groote gezinnen te verminderen zonder in achtneming van het bedrag van 't kadastraal inkomen, zoOal» het ontwerp van de Regeering het doet, stelt de kommissie eene toenemende vermindering voor, berekend als volgt. 5 0/0 per kind ten laste, wanneer hot kadastraal inkomen 20,000 fr. te boven gaat 6 0/0 per kind ten laste, wanneer het kadastraal inkomen van 10,000 fr. tot 20,000 fr. bedraagt. 9 0/0 per kind ten laste, wanneer het kadastraal inkomen van 5 tot 6000 fr. bedraagt. 10 0/0, wanneer het kadastraal inko men minder dan 5000 fr. bedraagt. De vermindering mag echter in hoofdsom niet hooger zijn dan 150 fr. voor de eerste vier kinderen en 300 fr. van het vijfde af. Bedrijfsbelasting A) De kommissie verlangt, het vrije gesteld minimum (art. 15) te zien ver- hoogen, met oen vierde (in plEats van meteen vijfde), voor elk familielid, dat ten laste is van den belastingschuldige Zij doet gelden, dat de Schatkist die vermindering van inkomsten kan dra gen, aangezien h»t ontwerp het vrijge steld minimum van den ongehuwden verhoogt, voor wie deze verlichting minder noodzakelijk is. Zij stelt wijders maximumcijftrs voor, wat betreft de gevraagde verhoc gingen, Zij stelt ock voor, de echtgenoote alleen dan als persoon ten laste te be schouwen, wanneer het gezin ten min ste één kind telt en in dit geval de v:r- hooging van het vrijgesteld minimum te bepalen op «50 0/o in plaats van op 20. Zij gaat uit van dit beginsel, dat de echtgenoote slechts persoon ten Uste wordt wanneer zij, wegens de verzorging van een kind, minder kan verdienen. B) Volgens het ontwerp wordt de b®- drijfbelasting met 5 0/0 verminderd voor elk familielid ten laste van den betrokkene, en dit bedrag wordt tot 7 0/0 verhoogd voor elk kind van het vijfde af, en tot 9 0/0 van 'fc negende af. De kommissie vraagt.dat de vermin dering werden bepaald op 10 0/O van het derde kind af, wanneer de inkoms ten beneden de 30,000 fr. blijven. Deze vermindering zou echter de 500 fr. niet mogen te boven gaan per persoon ten lasto, tot en met het vierde kind, daar een grootere vermindering sleohts voorzien is voor het vijfde kind en de volgende. Aanwijzings-supertaxS. Het ontwerp veorziet een verhooging (art. 3Q) voor ieder kind ten laste van hat vrijgesteld minimum. De kommis sie stalt, ook een verhooging (half sco groot) toe te kennen voor de kinderen jpubliciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf M cxlaan, 13, ie Brussel Rue de C. 4. De salarissen van de facteurs, van de verificateurs der douanen zijn mei het coefficient 10 vermenigvuldigd, buiten "lastzij neemt in aanmerking, dat de groote gezinnen, die hunne kin deren buiten last hebben gesteld, dit slechts konden doen door hunne geld middelen uit te putten. Daarentegen, stelt zij voor, dat het vrijgesteld mini* mum met de helft zou verminderd worden voor de ongehuwden. Artikel 40 van het ontwerp, dat op 1 0/0 het bedrag bepaald, van de super- taxe voor elke schijf van 20,000 frank inkomen boven 60.000 fr. verleent een vermindering van 5 0/0 op de belasting voor het vierde of het vijfde kind, van 7 0/0 van het vijfde af, van 9 0/0 voor liet negende en de volgende. De kommissie steltvoor, dat do taxe zou verminderd worden met 6 0/0 voor elk dar kinderen ten laste (vfin 't vier de af) en van 3 0/0 voor elk der kinde ren buiten last en in leven, bij hot gezinshoofd inwonende of niet. Successierechten De kommissie vraagt dat de vermin dering van 4 0/0 door het ontwerp toe gestaan (art. 9) aan de erfgenaam voor elk zijner wettige kinderen, zoo hij er ten minste vier heeft, zou gebracht worden op 10 0/0- Belasting op roerende goederen De kommissie vraagt, dat do be staande bepalingen zouden gewijzigd worden als volgt Afgezien van de bevolking der ge meente, wordt van de aangegeven waarde afgetrokken: 15000 fr. per gezin en 3000 fr. voor elk familielid, dat op 1 Januari van het aanslagjaar, bij den belastingsplichtigo inwoont. De Belgen, die recht hebben op te rugbelaJing van 205 fr. of 20 fr. per maand, naar gelang het tarief dat zij betaalden, zijn 'gehouden voor 30 Au gustus 1930 een op gezegeld papier gestelde aanvraag daartoe in te dienen bij den prefekt van het departement, dat zij bewonen of bewoond hebben. De bedoelde indentiteitskaart moet bij die vraag gevoegd worden^ Zoo men ze niet meer bezit wordt ze vervangen door een verklaring van bet kantoor dat ze af leverde. Een enkele aanvraag volstaat voor de leden van eenzelfde gezin. ONTHULLING VAN DEN GEDENK STEEN TE SERAJEVO Londen, 4 Febr. Niet zonder ver bazing vernam men dezer dagen uit Zuid-Slavie, dat te Sérajevo een ge denksteen zou onthuld worden ter eere Gavrilp Princip, den student, die in 1914 liet schot op den Oostenrij'kschen troonopvolger Frans-Ferdiinand /loste. Deze moord leidde tot het uitbreken van den wereldoorlog. Het protest, clat in ihet buitenland rees, zal wel aanleiding geweest zijn voor de overlieden om maatregelen te nemen, dat de plechtigheid een zoo kalm mogelijk en bijna partikulier karakter droegt Na den dienst in de stampvolle kathedraal, die ook werd bijgewoond door den bisschop van Bosnië en döor de vertegenwoordigers der nationale jeugdverenigingen;, begaf men zich naar de historisc-he plek, het hoekhuis op de Peter en Stepastraat, waar tri bunes waren opgericht. Daar zaten de familieleden van de samenzweerders. Toen Wasilje Grditsj, de voorzitter van de nationale vereeniging te Sarajevo, die zefs destijds wegens deelneming aan den aanslag ter dood werd veroor deeld, het spreekgestoelte beklom om zijn rede, reeds decor de censuur ge keurd te houden, trad een ambtenaar op hem toe om te zeggen, dat zijn rede in haar geheel werd verboden. Gridtsj bepaalde zich er toe om twee minuten stilte te verzoeken en om daarna oen driewerf «Slava» op Princip uit te brengen. Op dit oogenblik werd het doek van den gedenksteen genomen. De verte genwoordiger der Dalmatijnsche jeugd groepen hechtte een zilveren krans aan de marmeren plaat met gouden op schrift «Op deze historische plek heeft Gavrilo Princip de vrijheid aan gekondigd op den Weduwendag XV, 28. 1914. PROTEST IN ENGELAND Londen, 4 Febr. Zekere, Engelsche bladen teekenen heftig protest aan te gen de plechtigheid te Serajevo, ter eere van den moordenaar Princip Se- ton Watsin, de Servisohgezinde schrij ver, bestempelt in de «Evening Stan dard» de hulde als een beleediging voor Oostenrijk en voor alle weldenkende lieden. De rechterzijde van den Senaat hield Dinsdag oen vergadering ion einde te beraadslagen over hel ontwerp va.i wet van den h. Fortlvommo, betreffende het oprichten van het Nationaal Radio In- stiuuut. De h. Sogers heeft het ontwerp van den minister bestreden als zijnde fei telijk liet ODrichten van een Staatsmo nopolie met hetwelk hij zic-h niet ver- eenigen kan. Het ontwerp werd door de lieer Jas pan, eerste minister, verdedigd. Andere sprekers, namelijk de Z. E. H. Kan. Broeckx, de heer Waucquez, Du Bus de Warnaffe en de Z.E. Pater Rutten hebben aan de bespreking deel genomen en zich verzet tegen een stel sel van verplichte onzijdigheid dat door het ontwerp van den minister ge huldigd wordt. Deze sprekers, zijn veeleer voorstan ders van een stelsel steunend op liet beginsel der subsidieering en der aan- ncimrng. die HET CENTRAAL' NIJVERHEIDSKOMI- TJEIT BIJ DEN MINISTER VAN FINANCIES Een afvaardiging van het centraal nijverheidskomileit werd Dinsdag morgen ontvangen door M. Houtart, minister van financies. Zij vroeg aan den minister een verlaging der taks. op de aktiekoepons, taks welke 22 t.b. be reikt, en op de obligatiek-oepons (16 t. h.). Ook maakte zij opmerkingen over de taks van 18 t.b. we'lke de zooveelsle zal treffen van de maatschappij-be heerders. Voorts vroeg zij de afschaf fing der luxetaks op do - kunstmatige zijde en op de gemercerifseerde katoen, benevens de toepassing op het bruin steenerts van de voorziene voordeelen voor het ijzeerts. Dc afvaardiging deed uitschijnen dat de akli-?kpepons belast zijn met een surtaks van 2 t.h. ten voordeele van het Delgingsfonds on, daar dit fonds verdwijnt, bestaat e: geen reden meer om die surtaks te be houden. Aangaande de obligaliekoe- pons, verklaarde de afvaardiging dat het sparend publiek opnieuw belang stelt in die soort waarden. Minister Houtart 'heeft ©en w.olwil lend onderzoek toegezegd, tenzij inza ke de taks op de aktiekoepons en de zooveelsle der beheerderst Hij legde uit, dat men thans met het ontlasten begint en er met voorzichtigheid moet te werk gegaan worden. Het is verkies lijk de taks op de koepons ongewijzigd te behouden en andere belastingen van algemeener belang lager te stellen. De voorgenomen laks op de zooveelslen der beheerders, moet aan de Schatkist zekere hulpbronnen bezorgen in ver gelding der afschaffing van de super taks, en de regeering is niet van zin er aan te verzaken. De taks op de obli- gatiekoepons zal verlaagd worden, in dien de Vermindering der inkomsten uit dien hoofde niet te aanzienlijk zal zijn; een grondig onderzoek zal er aan besteed worden. ZITTING VAN DINSDAG 4 FEBRUARI De zitting nedmlt aanvang om 2 ure onder voorzitterschap van M. LEMON- NIER, ondervoorzitter. De Kamer gaat over tot dc bespre king van de interpellatie van MM. üytt- roever en Renier tot de regeering, no pens de ontoereikende arbeidsbezoldi- ging van het personeel, ambtenaren, bedienden en werklieden van den Staat en de noodzakelijkheid deze bezoLdi- ing in verhouding te brengen met de werkelijke levensduurte. ANTWOORD VAN M JASPAR,- De beweringen van MM. Renier Uytroever zijn onrechtvaardig. De nieu we perekwatie zal 325 miljoen fr. aan he.t land kosten. Sedert 1927 werden de salarissen van het Staatspersoneel verhoogd met meer dan een milliard frank. M; RENIER. Is dit geld gegaan naai de lagere beambten Hoeveel daarvan ging naar de ma gistratuur (Tumult). M. FESLER (soc.) En de pastoors M. LEMONNIER. Ik verzoek u te zwijgen. Men heeft u daarstraks niet onderbroken. M# JASPAR'. Wanneer men derge lijke cijfers hoort moet men erkennen k dat ons geweten gerust iê» van de kanlonniers imet 10,25; integen deel, de salarissen der hoogcre ambte naren werden met 6 en 7 vermenigvul- digd. Indien ge dingen zegt die go weet niet waar te zijn, hitst ge de gemoede ren op. Dit is uw rol, ik weet het wel, doch ge begaat aldus een slechte daad. De waarheid is dat de bedienden der private nijverheid het lot der Staatsbe diendenbenijden. Men heeft zelfs gezegd dat we vele loonen hebben verminderd. Dan vra-ag ik waar de 300 miljoen naar toe gaan? Spreker bewijst verd'er dat de door de intcrpcllanten gegeven cijfers onjuist zijn. Ge hebt gezegd dat in 1927 de loonen werden vastgesteld met het coefficient zeven# Dat is valsch. M. RENIER. Zoudt ge uwe cijfers- aan de Kamerleden durven mededeel en. M. JASPAR. Voorzeker. Spreker legt dan het mecanisme van de nieuwe salarisrege'ling uit. Men spreekt hier van de laagste loonen, doch na zes maanden Worden die reeds verhoogd^ De jongste bedienden wonen dikwijls bij hun ouders. Aan de ge huwde agenten werd een toelage ver strekt. vooral omdat de (huren werden verhoogd. M'cn heeft hier van de kan lonniers gesproken, doch ieder weel dat die beambten niet van hun ambt leven. Bij de vaststelling van de sala rissen moet men ook rekening houden miet de noodwendigheid waarin we ons bevinden, van te kunnen exporteeren. Er zijn thans meer ambtenaren dan in 1914, ten gevolge van de oorlogs toestanden. We kunnen de ambtenaren niet afzetten; indien men ze in beschik baarheid stelt, dan moet men ze beta len om niets te doen. Wat we kunnen doen is: de overleden ambtenaren niet vervangen. Dien maatregel hebben we reeds toegepast^ Het aantal ambtenaren is sedert drie jaren verminderd. M. JACQUEMOTTE (somm.) houdt een rede, doch niemand luistert. Hij vraagt een salarismininmm van 65 fr. voor de arbeiders. M. D'HAVE (kathj hoopt dat de sa larissen zullen stijgen naarmate de index stijgt. Sommigen beweren dat het indexcijfer te hoog is vastgesteld; ik meen, zegt hij, dat het indexcijfer in werkelijkheid hooger is dan 893. Kijk maar naar de prijzen der levens middelen die onze huisvrouwen iede- ren d'ag koopen. Het perekwatiestelsel is niet goed opgesteld. Wanneer ie mand veel kleine kinderen heeft, trekt hij minder dan wanneer hij ouder is, wanneer do kinderen zelf kunnen ver dienen. (Zeer wel rechts, Tumult.)j De socialisten roepen# Nomen nog het woord M.M. PETIT, TJYTROEVER, VAN OPDENBOSCH, RE NIER en WIN ANDY, waarna de zitting ten 7. ure geheven wordt. H. Amandu» Zonop7,16Zena!4,54 E. K. 6 V. M. 13 De man dieft was onderteekend doods». De sekretaris der koloniale schóót verwittigde onmiddellijk per telefoon, de gendarmen van Schepdael en de al daar verblijvende gerechtelijke officie.- ren. Op 't zelfde oogenblik kwam een persoon in de gendarmerie verklaren dat er een soldaat stervend in den hof van Van Damme lag. Seffens begaf men zidh ter plaats, inderdaad, het wals Geuterick, die daar lag. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd. IN HET KRIJGSGASTHUIS TE ELSENE De moordenaar werd dadelijk in oen auto geladën en naar Dilbeek gevoerd, waar een geneesheer hem de eerste zorgen toediende. Van daar werd hij dan naar het krijgsgaisthuis der Kroonr lei, te Elsene-Brussel, gevoerd. Zijn toestand was hqpeloos. Elk oogenblik verwachtte men den dood. DRIEHONDERD GEWEZEN VLOOT- OFF1CIEREN GEFUSILLEERD, Men seint uit Riga De Gepeoe heeft zonder eenig voor afgaand proces ongeveer 300 vroegere vlootofficieren laten terechtstellen, die het overschot vormden van hetgeen na de revolutie van het oude keizerlijke vloolkorps was overgebleven. Zij hadden in verschillende havens" van de Soviet-Unie onderdak gevonden, waar zij verschillende beroepen uitoe fenden. In 1929 ging de Gepeoe er toe ovcij hen aan te houden, zij werden in con centratiekampen opgesloten, terwijl vele naar het Narymdislrict in Siborie werden overgebracht. Kort geleden besloot de Gepeoe «een •roote opruiming te houden onder deze ongewënschte elementen aan de plaatselijke overheden werd bevel ge geven, allen te fusilleeren, en dit beveL thans ten uitvoer gelegd. De Gepeoe heeft bij deze gelegen- zwcring of anti-bolsjewistisCflie actie held geen verdichtsel over een salmon- der slachtoffer gepubliceerd. DE DADER OPGESPOORD. Het parket werd in het bezit gesteld van den brief van den moordenaar, waarin deze meldt dat hij te Schepdael zelfmoord ging plegen. De gendarmerie van Sdhepdael werd seffens verwittigd. Ook verscheidene officieren der gerechte"rlijke brigade begaven zich naar Schepdael, waar de ieverigste opsporingen gedaan -werden. Op de door hem aangeduide plaats werd echter niets ontdekt. DE MOORDENAAR IS TE SCHEPDAEL GEZIEN GEWEEST Dinsdag morgen (hebben versüheidie- ne dorpelingen van Schepdael aan de gendarmen verklaard, dat zij inderdaad Maandag avond den onderofficier oj> den grooten steenweg naar Ninove hebben gezien. Op dit oogenblik, och- ter, wa's de misdaad in de gemeente nog niet gekend. De officieren der gerechtelijke bri gade zijn met de gendarmen ter plaats gebleven, om in de streek de opsporin gen voort te zetten. ZELFMOORD VAN DEN DAIDER De sekretaris der koloniale school ontving Dinsdag morgen een expres brief van Ceuterick, Deze had den brief Maandag avond te* Schepdael gepost. In dien brief schreef hij dat hij zich in zijn vorigen brief vergist had in de aanduiding der plaats, op dewelke hij zelfmoord ging plegen. «Gij zult jnijn ilijk vinden in don fluof 'yap Van Dam!mie»t schreef hij* Do bfifif die huDce zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij da De gelden op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de storting: 1652 DE STRAF VAN L. VAN DEN WOU- WER OP 20 JAAR GEBRACHT. iWij deelden reeds mede, dat Loon Van den Wouwer vermoedelijk van een maatregel zou genieten waardoor zijn straf hij werd veroordeeld tot le venslangen dwangarbeid in twintig jaar dwangarbeid zou worden veran derd. Dit bericht wordt tlvans bevestigd^ Het bes.luit is geleekend, waardoor de ze strafwijziging wordt toegesTaans Leon Van den Wouwer iheeft nu" een vaste kans, om over korten tijd in vrij heid te worden gesteld. De wet Lejeune, op de voorwaardelijke invrijheidstel ling, laat deze namelijk toe als een deTde van de straf is uitgedaan. Een voorstel daartoe is echter nog niet in gediend. Het is gebeurlijk onderwor-* pen aan een gunstig advies van den gevangenisbestuurder, van het besclvar- mingskomiteit voor vrijgelaten ver oordeelden, enz. De betrokken personen moeten zich1 onderwerpen aan zekere voorwaarden welke nauwkeurig (moeten geeerbiedigd worden. Mevr. Steinmann, die tot '15 jaar go-* vangenis werd verwezen, werd in vrij-*, "hei-d gesteld, nadat haar straf, op 9 jaarl was gebracht en zij 3 jaar. ifl dc ge vangenis had doorgebracht.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1