Rijm, Handelaars, De monumentale kerk van Ninove Bank voor Cost-Vlaanderen Denkt aan uwe Schuldvorderingen Woensdag Febr. 1930 De kwaejongensslreek te Antwerpen De nieuwe raid België-Congö'België Lege er nieuws De Ministerraad Vergiftigingszaak te St~Gilles (Dendermonde) Schrikkelijk ongeluk ie Audenaarde Kard. Pacelli opvolger van Kard. Gasparri Een brief van den Koning Prins Leopold te Luik Winter of zacht weder Leening der Verwoeste Gewesten Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114. XXXIe JAARGANG KUS1MER 36 DAGBLAD 20 Gentiomen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt. publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap U.avas, Adolf M axlaan, 18, ia Brussel Rue ie Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Landres, E. C. 4. BBtfHTTBiilfirWMII H. Eulalia JZonop7t07Zon af5,04 I V. M. 13 L. K. 20 (Vervolg) Twee «ijkapellen insgelijks ruim en overheerlijk bewondert men op het einde der zijbeuken, nevens het groote en grootsehe koor. 't Hoogkoor is zeer lang en van eens ongewone breedte. De communiebank dat het koor in twee deelen schijnt te verdoelen ia een gebeeldhouwd mtubel in eiken hout met vier medaillons versierd. Jan- Baptist Van der Haogen, die insgelijks da orgelkas kunstig maakte heeft dit meesterstuk voortgebracht. In het voorkoor of in 't eefste deel van 't koor treft men langs de wanden sen dubbsl gestoelte voor de reguliere kanunniken aan. In Renaissancestijl, mst dubbel zuil tjes wiens schaft zeer versierd is, en die overhandsch halve cirkelvormige en drijhoekige frontons ondersteunen maken den besten indruk en d&gtea- kenon uit het jaar 1636 zoowel als de horlage met kas dia in denhoek aan da zijdeur is opgesteld- Deze kerkmeu- balen zijn overblijfsels van het over gangstijdvak van Lodowijk XIII tot Lode wijk XIV. Het bovenmate groot hoogaltaar be- al&at uit een gehemelte of baldakijn door corintische kolommen gedragen en met da voorstelling der Hemelvaart der H. Maagd, 't Is aan dit geheim daL de kerk is toegewijd. Op het kroonwerk van dion zuilengang bemerkt men twee hooge standbeelden van weerskanten, 't Is het Geloof en de Hoop. Boven het tabernakel is de afdoening van het bruis door een gebeeldhouwde groep prachtig weergegeven. Ir. het koor bewondert men nog twee grafsteden van Prelaten of Abten. Het zijn eehte prachtstukken in rood mar mer met machtige beelden en groepen erop, welke de Tijd en de Dood ons voorstellen. Een koorlessenaar in gekunsteld eikenhout is in het koor in acht te ne men, want't is een meesterstuk. Hij verbeeldt een engel met ontplooide vleu|elen, aan wiens voeten men de zinnebeelden d*er vier evangelisten met voldoening bewondert. Te midden van het vóórkoor, juist vóór de communiebank heeft men een koorlessenaar is marmer aangebracht. Deze is niet te verplaatsen. Twee kleine engeltjes die neergezeten zijn houden in de handen, de eerste het Kruis des Geloofs en hst andere den Anker der Hoop; de eigenlijke lessenaar is schoon afgewerkt in geel koper: Meesterstukken van allen aard en grootte zijn hier voorhanden. Zoo bij voorbeeld moeten nog in acht genomen wordon twee standbeelden die bij den ingang van het kannunikkenkoor langs elke zijde staan te prijken Zij ver beelden twee martelaars van Gorcum de H. Adrianus Peckan en de H. Jaco bus Lacops. Deze laatste werd geboren te Audenaerde. Ze moeten door Bou-, chet of door Van Bauerscheidt ver vaardigd geweest zijn. Da kleine toch ouderwetscho predikstoel steekt af te midden van al dat schoons on merk- weerdige. Doch niet te verwonderen, dat bijzonder en praohtig meubel, werd ten tijde der Fransohe omwenteling tlhier uit de kerk gohaald en vervoerd naar de St-Pieterskerk te Leuven waar iiij thans is opgesteld en b ewon- dering afdwingt. Deze kerk is een wondef van mach tige en grootsche bouwkunst. Ze be zoeken doet deugd... men moet daar voor nog geen kenner zijn van zaken- Ze verheft de ziel terstond tot God en den hemel en doet ons gedenken 't ge loof onzer voorvaderen, de iever dor kloosterorden, de godsdienstige pracht en majesteit der abdijen welke zulken goeden invloed op da daarrond wonen de bevolking uitoefenen- Op een der zijaltaren staat een tafereel geschil derd door De Crayer, een meester schilder der Vlaamsohe school, en verbeeldende de marteiie van den H. Joris. Deze tableau is van groote waarde en met zulke klare, duidelijke in 't oog springende kleuren geschil" derd dat men 't heiligdom van Ninsve zoude bezeken om dit meesterwerk alleen te bekijken. X.X. De kwaejongens, die Zondagnamid dag aan de Yiaamsche Opera werden opgeleid, en na onderhoor op het poli- tiebureel, in 't bijzijn van den Procu reur des Konings, werden. Maandag morgen door den onderzoeksrechter M. He-imburger, onderhoord. gooals men wect4 waren, ris ojggeM- de<n ten gctalle van drie Van Exter- gem, Wolfs, van Schooten en De Groot. Deze laatste kon ten slotte weer huis waarts keeren, doch moet zich steeds ter beschikking houden van het gerecht voor verder onderhoor. De twee anderen, Van Extergem en Wolfs werden'beiden onder aanhou dingsmandaat in. de gevangenis opge- slotem KAPITEIN VAN DERLINDEN EN LUITENANT FABRY. Het Belgisch militair vliegwezen komt eene nieuwe vlucht Belgie-Kongo- Belgie ie beslissen. De raid zal toekomende miaand of in het begin van April beproefd worden door kapitein Vanderlinden en luite nant Fabry. De twee 'ervaren luchtvaarders' dio reeds de reis gedaan hebben por moto en auto, beschikken over een vliegtoe stel Bréguet en zouden den raid in vijf etappen doen. Brussel (Evere) -Oran; Oran-Dakar; Dakar-Niamey; Niamey-Fiort-Archam- beau; Forf-Archambeau-Elisabethville. Vanderlinden en pabry zouden den weg volgen, voorgesteld voor den aanstaan den dienst der postvliegtuigen. Zij hopen in tien dagen den raid af af te leggen. worden tegen de vreemdelTngcn, die van onze gastvrijheid misbruik maken om hier politieke beroeringen te ver wekken. Er werd beslist dat weldra eene talrijke groep ongewenschlc vreemde lingen, fascisten, anti-fascisten en kommunisten, uit liet land zullen ge dreven worden, en dat deze groote kuisch krachtdadig zal doorgedreven worden. Beter later dan nooit Hot is sedert yerfifbheidene jaren dat wij deze kracht dadige politiek voorstaan. DE DE GALA-UNIFORM VOOR OFFICIEREN De cofmmissic belast met Ivet onder zoek aangaande een uitgangs- en gala- uniform voor de officieren, te dragen buiten 'de diensturen, heeft aan den minister van landsverdediging hare T3e- sluilen overgemaakt. De commissie stelt voor van liet ka- klii te behouden voor de oefeningen, de manocuvers, enz., en een afzonder lijk uniform in Koningsblauw .voor de ceremonies tot stand te brengen. De voorgestelde type is -<lezc- ■welke wem gedragen door de leerlingen der Mili taire school van voor den oorlog. De gordelriem zou in geitenleder zijn, de schouderplaten worden afge- schaft'.cn vervangen door klavers., zwart en goud. In groot uniform zou de nes- te! gedragen worden, waarvan alleen bet schild in goud zou zijn. De kwestie van het "hoofddeksel blijft voorbehou den. de huidige klak zou echter ver dwijnen. Maandag' namiddag, .ten 3 ure, heb ben de ministers raadz:.Ding gehou den onder het voorzitterschap van M. Jaspar. De vergadering duurde toi ure 's avonds. Na afloop ervan werd dc volgende offietcele meedeeling af gekondigd. De Minister van Builenlandsche Zaken bracht verslag uit over de bui— tenlandsche politiek. De Raad keurde don. tekst goed van verschillende, aan den Koning voor te leggen, wetsont werpen: 1. Een ontwerp tot goedkeu ring der akkoorden van Den Haag: 2. Een ontwerp tot bescherming der titels van het Hooger Onderwijs; 3-. Een ont werp waarbij enkele wijzigingen aan dc jachtwet worden toegebracht. Ili.j liet de toelating toe van de in schrijving op de begrooting, van een bijkomend krediet van 500.000 fr. dat voor de deelneming der Hoogescbool van Luik en de Tentoonstelling aange vraagd werd. DE VLAAMSCHE KWESTIE Daar kunnen wij nog bijvoegen dat er in die langdurige beraadslagingen ook zeer druk spraak geweest is over dc Vlaamsehe kwestie, in verband met de houding der liberalen. De regeering bfteft echter geene beslissing getroffen daar eerst het verloop der gebeurte nissen in de Parlementaire Taalkorn- mi-ssie zal afgewacht worden. SOCIALE VERZEKERINGEN De ministers hebben ook' gespreken over de sociale verzekeringen. Immers er is iw verscheidene middens onrust opgerezen nopens de hooge uitgaven, welke deze hervormingen gaan veroor- zake, en ook over de zware lasten op handel en nijverheid, welke een nadee- ligen weerbots gaan hebben op den al gemeen en ekonomisehon toestand. Minister Beynian zal in eene volgen de vergadering dén raad rnet juiste ge gevens inlichten over de financieele lasten der sociale verzekeringen. ION GE WE N SC II TE VREEMDELINGEN Verder beeft de raad beslist dat er voortaan zeer streng zal opgetreden BEVEL VAM AANHOUDING BEKRACHTIGD Maandag, om 9 uur "s morgendis beklaagde Bernadette Dhauwe, we duwe Pieter De Strooper, te St. Gillis- bij Dendermonde woonachtig, voor de raadkamer der rechtbank verschenen. Wij hebben de gelegenheid gehad beklaagde in de wandelgangen van het paleis van justicie te ontmoeten. Het eene kleine onbeduidende vrouw, met een gestereotypeerde glimlach op haar onbenullig wezen. Zijn schijnt veel ouder te zijn dan haren werkelij- ken ouderdom, eai geeft den indruk als of zij zich hoegenaamd geen r eiken- schap geeft van de uiterst ernstige be schuldiging, die op haar weegt. Om 9 Va juist werd beklaagde bin nengebracht in de raadkamer, alwaar de heer E. Goerinckx, rechter in deze rechtbank, te oordeelen had of zij in •voorlóopig arrest blijven moet. De heer onderzoeksrechter A. Pardoen werd ge hóórd in zijn verslag, waarna de hoer M. Rommel, substituut van den proku- reur des Konings, de bekrachtiging van het aanhoudingsbevel eischte. De heer rechter Geerinckx vaardigde daarna een bevel uit. bet mandaat van aanhouding bevestigende. Binnen een drietal weken zal Berna dette Dhauwe terug in de raadkamer verschijnen om te hooren zeggen of ja noon 5»©t «v»«r*xlc»a.-t vu ilcintlöuding vervalt. Vervolgens werd Bernadetle Dhauwe terug in het kabinet van den lieer on derzoeksrechter gebracht, alwaar zij opnieuw aan een streng onderhoor on derworpen werd. Het onderzoek werd met den grootsten iever door den heer onderzoeksrechter geleid, dit in het volstrekt geheim. Niets lekt uit dit on derzoek uit. EENE VROUW SPRINGT UIT DEN TREIN EN WORDT DEN SCHEDEL VERBRIJZELD Een schrikkelijk ongeluk heeft zich Maandag voormiddag tie Audefnaarde aan de barrecl Beveren-Eyne, voorge daan. De genaamde Adricnne Verstichelen 29 jaar, wonende te Bevercn bij Aude naarde, nam Maandag voormiddag in de statie van Audenaarde de trein naar Ronse. Gekomen aan de barre el Beveren-Ei - ne, bemerkte zij eensklaps hare ver- issing, opende het poortel en sprong uit den trein, die reeds goed aan het rijden was. De ongelukkige kwam met het hoofd terecht op de spoor.rïggels en wend den schedel verbrijzeld. De dood was oogenblikkelijk. Het toegesneld "ptarsoneel ju it de staitie, hracht het lijk naar eene afhankelijk heid waar een hijgeroepen geneesheer den dood vaslstelde. In den namiddag werd liet lijk naar Beveren overgebracht. die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de De gelden op deze soort rekeningen geplaatst brengen intrest op van af daags na de storting; 1652 Maandag werd uit de Valikaansche stad vernemen dal Kardinaal Gaspar ri en Kardinaal Pacelli Zondag avond een lang onderhoud hadden. Maandag morgen, ten 8 ure werd Kardinaal Pa celli door Z. H. den Paus ontvangen; het onderhoud duurde twee uren. Na afloop nam Kardinaal Pacelli bezit van zijn nieuw ambt van Staatssekretaris, in vervanging van Kardinaal Gasparri, die naar eene landelijke villa, in den omtrek van Ronie, vertrokken is. EEltt PROTEST TEGEN DE LOPHEM- LEGENDEN De Koning heeft den hiernavolgen- den brief gezonden aan den h. Ilenri Jaspar, Eersten Minister. Brussel, 10 Feb. 1930. Waarde Eerste Minister, Naar aanleiding van een onlangs ver- .chenen boek, wordt opnieuw oyer Lop- hem gesproken. Ik kan niet langer, zonder een krachtig protest, legenden laten ver spreiden, welke volledig uit de lucht zijn gegrepen en schaden aan het re giem en waarin voorgesteld word alsof ik, op een gewichtig oogenblik in onze geschiedenis, een even belachelijke als kwade rol. zou hebben gespeeld. In die legenden, immers, word ik voorgesteld alsof ik het slachtoffer zou geweest zijn van een intrigue op touw gezet door slechte burgers, die -mij zouden hebben doen gelooven aan het mogelijke en zelfs onmiddellijke gevaar van een om wenteling, ingeval overdreven toege vingen aan de democratische gedachten zouden geweigerd wórden. Aldus mis leid, zou ik liet Kabinet Gooreman ver plicht hebben ontslag te nemen en. zou ik mij een ministerie hebben laten op dringen, waarvan de samenstelling en hftf ppA0romma do belangen dienden van een groep intriganten en niet aan de hoogere vcreischlen van 's lands herstel beantwoordden. Ik heb tot plicht de eer te bescher men van degenen welke men beschul digt die kuiperij te hebben beraamd of eraan deel te hebben genomen en ik heb het recht mijn waardigheid als man en staatshoofd te verdedigen. Ik verklaar dus .1. dat de betreurde heer Coore- man, reeds toen hij het bewind in han den nam, mij zijn onherroepelijk in zicht had te kennen gegeven ontslag te nemen, zoodra de regeeriiig in het land zou teruggekeerd zijn. Hij heeft dat voornemen vrijwillig ten uitvoer ge bracht, op Ivet door hem gekozen oogen blik on zonder eenige tusachenkomst van mijnentwege. 2. dat, nog voor het einde van den oorlog, Wij, de Koningin en Ik, in voe ling waren gekomen met do inwoners uit Oostende, Doornik en Brugge, en heel wat -andere bevrijde plaatsen, waar wij on3 hadden kunnen overtuigen van den graad van vaderlandscho geestdrift der onder de Duitsche overheersching gebleven Belgen; en door de talrijke inlichtingen welke mij van alle kanten waren toegekomen, wist ik dat dezelfde geestesgesteldheid heerschte in al de streken van het rijk. 3. dat nooit iemand mij over het onmiddellijk gevaar of de mogelijk heid van gelijk welke politieke of so ciale onlusten gesproken heeft. Nooit heeft iemand getracht invloed uit te oefenen op mijn beslissing door mij den geestestoestand van het volk ver keerd of tendencieus voor te stellen. i. - dat hot Kabinet Delacroix werd samengesteld overeenkomstig de grondwettelijke gebruiken, na raadple ging van verschillende politieke per sonen uit alle partijen; en dat al dege nen welke ik aldus geraadpleegd heb, zonder een enkele uitzondering, van oordeel zijn geweest dat het onontbeer lijk was aan het nieuwe ministerie het karakter van nationale eendracht te geven, dat reeds de twee voorgaande kabinetten had gekenmerkt. Bovendien heeft het Parlement onmiddellijk en in volle vrijheid zijn vertrouwen aan do nieuwe regeering geschonken. Ik bevestig plechtig dat iedere an dere voorstelling van de gebeurtenissen in strijd is met de waarheid. Gij zoudt mij verplichten, mijn waar de Eerste (Minister, met déze verklaring openbaar te maken. Ik verblijf steeds Uw zeer genegen, !(w, gel.Jj ALBERT. BEZOEK AAN DE WERKEN DER TENTOONSTELLING Prins Leopold is Maandag morgen ite Luik de werken der tentoonstelling gaan bezoeken. Hij was vergezeld van baron Capelle. Bij zijn aankomst in da Guillerainsstatie, werd hij begroet dooi; MM. Pirard, goeverneur der provincie^ Laboulle, kommissaris der tentoonstel» ling, en Morressée, algemeen bestuur der. De Prins reed dan per auto naafc de werken der Zuid- en Noorrisektora van de tentoonstelling, waar hem liitlegj verstrekt werd door MM. Laboulle cit Moress.ee.' Na zijn bezoek heeft de Prins de inrichters geluk gowenscht voor dtf goede schikkingen en den staat der, werken. Het ontbijt werd genomen bij M. Laboulle. 's Namiddags is prins' Leopold naar de hoofdstad terugge keerd Men meende dat de Winter voorbij was. Maar in werkelijkheid hadden wij hem in ons land nog te verwachten. Deze onuitgenoodigde en ongewcnschte gast kwam dan voor enkele dage naac hier afgezakt en hij had zijn koude nicfc vergeten 1 De weerkundigen yoorspetl- len niet veel goeds over hem. De zachte weergesteltenis, welke w» voor enkele dagen nog genoten, zeggen zij, werd door een Noord-Oostelijken cycloon onderbroken. Deze anti-cycloon heeft de aankomst der Atlantische de pressie weten te^jn fe houden, welke ons anders matigen zpewind zouden hebben aangebracht. Hierdoor heeft, de ze anticycloon de koude over ons. landt gebracht. Reeds is deze strooming onderbro ken in Polen maar niettemin zal dd vorst hier nog enkele dagen aanhouden! Al deze vooruitzichten gelden j-venwel slechts 48 uren. Zoodal de kQulijders en de schaatsenrijders op evenveel hoop mogen leven van... beteren of ver ergeren I 5 T. H. 1922 Maandag morgen, ten. 10 ure, had dd 93e trekking plaats der leening 5 t.h* 1922 der Federatie van de Coöperatie ven voor Oorlogsschade. Woonden de verrichtingen bij MM. Coryn, afge vaardigde van den Beheerraad van liet Amortissem entsfonds der Openbare schuld Rigaux, algemeen bestuurder! van genoemd Fonds; Baude, lid, afge vaardigde van het Rekenhof, en Gilbert bestuurder bij het Beheer der Schatkist en der openbare Schuld. Dc nummers der uit te betalen titels werden getrokken door de oorlogsblin-. den Jules Le Jong, van Couillet, oil Georges Pardaens, van Wayaux-lez-s Gosselies. Het. lot van 250.000 fr. Ta bevallen aan de obligatie n. 20 der reeks 149112' De loten van 100.000 fr. zijn gewon nen door de obligaties reeks 53855, n* 14, en reeks 149112, n. 3. (De andere nummers dezer reekseri'* alsook al de nummers der reeks 3732fj zijn uitkeerbaar met 300 frank* In den loop der maand Januari hebben al de verstandige Middenstanders hun. inventaris gemaakt om daarna hun balans te kunnen opmaken. Sommige ambachtslieden en handelaars zullen daarbij de vaststelling gemaakt hebben dat ze nog belangrijke sommen te goed hebben voor levering van waren en dergelijke-.. Wat moeten ze doen om die schulden terug te vorderen Indien persoonlijke voetstappen tot niets hielpen dat ze zich dan wenden tot het Diocesaan Middenstandsecretariaat. Daar bestaat er een bijzondere dienst, gelast met het terugvorderen van schulden in binnen en buitenland. De kosten beloopen een minimum. De zaken welke de dienst niet kan op lossen worden in overeenkomst met den schuüleischer, aan den rechtskundigen dienst van het Middenstandssecretariaat toevertrouwd. De leden van het Kristen Midden- standsverbond van Oost Vlaanderen dia van dezen dienst wenschen te genieten mogen zich persoonlijk of schriftelijk wenden tot het Provinciaal Middens standssecrelariaat, en zij zullen zoo klaar mogelijk de zaak uiteenzetten;

De Volksstem | 1930 | | pagina 1