11 De legende van Lophem Bank voor Cost-Vlaantferon Vrijdag Febr. 1950 De Prinsen van Pitmont Het Verdrag van Lateranen De opbrengst der Goud- mijnen Kilo-Moto Nieuwjaarsgiften voor den Paus Rond het Parlement Legernieuws De Vlaamsche Kwestie KAMER Brand op een schip te Antwerpen Verlaging van Huurprijs aan de Groote Gezinnen. KROOSBRIEFJES Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXla JAARGANG NUMMER 38 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Valcntinua 'Zonop7,04ZonaC5,07 L. K. 20 N. M. 28 'Pupliciteit buiten bei Arrondissement AALST Agentschap ff.avas, Adolf M axlaan, 13, ie Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Lcndres, E. G. 4. Rond de politieke gebeurtenissen, welke zioh onmiddellijk na den oorlog te Lophem voordeden, waar het Bel gische leger bij zijnen vooruitgang het hoofdkwartier had, worden sedert den Wapenstilstand allerhande legenden verteld, die van tijd tot tijd opnieuw te berde komen. Hoe sommige jour nalisten en.zekere nationalistiche dag bladschrijvers aan dergelijke verzin sels belang kunnen hechten blijft ons onmogelijk te begrijpen. Een nieuw offensief in dien zin wordt op deze dagen ingezet door een oud gazetschrijver die zeker tamelijk veel gal heeft uit ta spuwen, want de stommiteiten uitgekraamd door dit heerschap, zijn zoo enorm, dat de Kening, die in de zaak betrokken wordt het noodig heeft geoordeeld zelf op die dwaasheden te antwoorden. Dat i3 voor zijn minst een zeer eigen aardige gebeurtenis. Nu men tcch aan het praten if. mogen wij ook ons woordje zeggen, want wij ook hebben daarover onze in lichtingen, ter plaats bekomen. Het is vooreerst ecne dwaasheid te willen beweren.dat minister Cooreman uit vrees zijne portfcuille heeft neer gelegd. Die praatjes zijn onwaardig van diegenen die zq hebben uitgevon den, en zijn zelf niet waard dat ze wedarlegd worden. Het is een feit integendeel, dat de koning reeds sedert het begin van 1918 en misschien wel nog vroeger, boBloten had na den oorlog een drieledig mini sterie te vormen, waarvan het voorzit terschap aan den Brusselschen advo- kaat Delacroix, leerling van wijlen' minister Beernaert, zou aangeboden worden. Het is dus heelemaal niet onder den drang van de samenkomst van Lophem dat do Koning dit besluit zou genomen hebben. Of het nu juist raadzaam is van tot een drieledig ministerie over te gaan In een land, waar het parlementair regiem in voege is, dat is eene andere zsak, Naar onze meening moet eone drieledige regeering zooveel mogelijk vermeden worden, zelfs in zeer bij zonder omstandigheden, omdat men zoodoende de parlementaire controol uitschakelt die in een regiem gelijk het .onze, noodig is, en reeds in ge wone tijden niet al te ernstig wordt uitgeoefend. Verder is het ook te be» twisten of de eerste minister Dela- oroix wel de gesohikte man was om na den oorlog da moeilijke binnen» an buitenlandsehe verwikkelingen van Belgie op to lossen. Wij meenen integendeel, dat er tal rijke grove misslagen begaan werden na de oorlog, maar dat is niet zoozeer de sohuld van den Koning, maar is integendeel te wijten aan het feit, dat ons land op ditoogenblik gebrek had aan mannen van eerste gehalte-. Maar indien er fouten begaan wer den, moet nochtans worden aangeno men, dat er ook goed werk werd var- richt, en onder dit moeten wij rekenen het mirakuleus herstel van ons land, dat doop de Duitschera totaal ontred derd werd onder den oorlog, Dat er redelijke toegevingen gedaan werden aan hat werkvolk, dat is gecna feut; dat men recht heeft beloofd aan de Vlamingen, is maar meer dan juist en dat rechtsherstel verwacht het Vlaamsche volk reeds sedert meer dan tien jaren: het wordt overigens tijd dat men daaraan een begin make. Daarmede hopen wij is de legende van Lophem eens en voorgoed Opge klaard. Het is altijd gemakkelijk van kritiek te maken naderhand dat noe men wij afbrekerswerk. Wij zouden veel beter doen van onza zaken van nu wat beter op te passen en van wat meer te zorgen voor de toekomst van ons land. Bij ons is er maar al te veel gebrek aan positief en ernstig werk. Zoo worden er allerhande feuten be gaan die wij vroeg of laat moeten be talen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING In cene plechtige bijeenkomst, on der voorzitterschap van Mgr. Monta- reili, Aartsbisschop van Vercelli, heeft de Prinses van Piemont (Prinses Ma- rie-José van België-), het Groot-Kruis ontvangen der Orde van het Heilig Gral'. Z. H. de Paus. heeft aan de Prin ses die höoge ondcrschejding verleend als een eerbewijs aan de edelmoedige christelijke overleveringen van de doorluchtige Koninklijke Huizen van Italië en Belgie. De plechtigheid der talrijke burgerlijke en kerkelijke over- overhandiging; werd bijgewoond, door heden, DINSDAG WAS HET DE EERSTE VERJAARDAG De «Oss.ervatoro Romano» bevatte aan den vooravond van den eersten ver jaardag van het verdrag van Lateranen, een hoofdartikel, waarin het blad vast stelt dat in het afgeloopen jaar, trots vele geschillen en polemieken, niets de grootschbeid en houdbaarheid van de overeenkomst tusschen den Paus en Italië heeft kunnen te niet doen. Het christelijk leven heeft in Italië in het afgeloopen jaar zoowel in het gezin als in de school de twee hoofd punten van het vereenigingsverdrag tusschen Kerk en Slaat, verblijden de vorderingen gemaakt. De «Giornale d'Italia» wijdt oven eens een hoofdartikel aan dezen merk waardige gedenkdag. Na een overzicht der geschiedenis van het Laieraansch Verdrag betoogt het blad dat, wanneer Mussolini zijn handteekening zet onder een verdrag, deze handteekening voor altijd bindend is. De audiëntie van Turati bij Z.H. den Paus heeft trouwens getoond, zegt het blad, dat men den weg van samenwer king en overeenstemming ook vinden 2al op het gebied van het moeilijke op voedingsprobleem, speciaal wat de de licate kwestie der (meisjesopvoeding be treft. Gansch Rome was bevlagd* Do opbrengst der goudmijnen Kilo- Moto bedroeg over Januari 1930 liet gewicht van 381 gr. 147 grammen, te gen 300 kgr. 751 in Januari 1929, eene vermeerdering dus van 80 kgr. 396 gr. Kilo bracht 260 kgr. 807 gr. voort en Moto 120 kgr. 340 gr. De uitslagen tusschen Kilo en Moto vallen niet te vergelijken voorwat de vroegere v'oort- brengst betreft aangezien eene afdee- Iing van drie kampen, administratief gescheiden, werd van Moto en gehecht aan Kilo. Op de 381 kgr. 147 gr. bedroeg de economische voorlbrengst ,109 kgr, 361 gram. VEERTIENDE LIJST. 'Mej. Van Hoorde, Brussel, 1.000 Broeders van Liefde, Gent, 1.000; Lee raars en leerlingen van het Groot Se minarie, Mechclon, 630; Dekenij van Charleroi, 550; Congretatie van den Haeclitschen steenweg, 540 Mevr. De Vuyst-Vandcr Straeten, Borsbeke, 500; Mevr. Em. van Hoorebeke, Langerbrug- 200; M. Arnold van de Velde, Gent, 200; M. Norbert Cardon de Lichtbuer. Antwerpen, 200; M. Maurice Geelhand, Bercliem-Antwerpen, 200; Kan. Jos. Van dor Meersch, Brugge, 200; Gravin Dre Davignon, 200; Graaf en gravin Davignon, 200; M. en Mev. Simonis de Foestraets, Fays-Polleur, 200. L. I. Vaulx, 100 M. G. Jacqmotte, Leuven; 100; God bcscberme, 10; Til- lcul Joseph, 5; Bertha en Reno, 10;, M. Mevr. A.S.M., Verviers, 20 J.D.*V\ Thielt 100; Wed. Servranckx, Jelte, 50; M.B.Z. 50; S.P.G, 10; Onbekend, Wa- tenmael, 20; Doofstomme, Korlrijk, 20; N.S.G.B., 20; Onbekend Ruysbroeck, 15 Naamloos, Ramscapelle, 10; Zusters van het H. Hart, Virginal, 100; Mjevr. C. Lobelle, Rocsclaere, 100; Mevr. We Fr. Du Roussaux, Brussel, 100; M. en Mevr. Albert Speeckaert, Brussel, 100; M. en Mev. Braet-Tyvaert, Nieuwpoort, 100; Onbekend 100; Mev. We. Dou- chant, Liedekcrke, 50; Mevr. Ransart, Waudrez, 50; M. P. De Mev, Grember- gen, 25; M. Galez-Leroy, Mons, 100 J. D. te B.E., 100; M. Jottrand-Delval', Bergen, 100; Christiane en Genevièvc' M or ia 1 mé, 10; Aboncnt, 50; Arme graaf 5; Onbekend, Ingelmunsler, 100; Mev. We F. Vergauwen, Gent, 100; M. Em. Raedemaeker, Brussel, 50 Mev. Wc. Klein, Aarlen, 50; 'Ml. N. Genot, Othde, 10; Gravin Eugcen d'Oultremont, Brussel, 100; E.II. D. Laport, Leuven, 50; Mevr. Bouckaert, Maldegem, 50 M. Rufin Servaes Ulens, Thienen, 25; M. en Mev. L. Pussemier, Eccloo, 100; M. en Mevr. Hector van de Velde. Gent- brugge, 100; M. .Van IIoccke-Delmarle Gent, 25. Totaal op heden: fr. 165.248.90 Men kan inschrijven te,n bureele van 't blad, ofwel slorlen op posteheckre- kening n. 382.79 van M. Léon Maillie, secretaris yan den Bond te Doornijk. DE PARLEMENTAIRE ONSCHENDBAARHEID. De kommissie der parlementaire on schendbaarheid vergaderde Woensdag morgend en heeft hare goedkeuring ge hecht aan het verslag van M. Hubin. betreffend de vragen om MM. Jacque- nw-tte en Brunfaut ie mogen vervolgen Men weet dat de kommissie geoor deeld heeft, dat de feiten welke de kom- munistischen volksvertegenwoordiger Jacquemotte ten laste gelegd worden, niet erg genoeg zijn om een toelating tot vervolging te verleenen, en heeft hem buiten zaak gelaten. FINANCIEELE EN FISKALE ONTWERPEN De Kamerkommissie van financies heeft Woensdag morgen bet onderzoek der fiskale ontwerpen en der finan- cieele budjelten voortgezet. Eenige le den hebben een voorstel ingediend voor een nieuwe takseering der inkomsten van de beheerders van maatschappijen. Waarschijnlijk zal dc minister van fi nancies heden Donderdag de vergade ring der komissie bijwonen. Inzake de aanwijzingstaks heeft een lid aange kondigd, dat hij op het bureel der Ka mer een wijziging zal neerleggen om het vrijgesteld minimum der beroeps taks te verhoogen. Men heeft ook de neerlegging aangekondigd van een wets voorstel voor nieuwe beschikkingen aangaande de huidige supertaks. DE OUDERDOMSPENSIOENEN Woensdag namiddag- vergaderde on der het voorzitterschap van M. Ponce- let, de Kamer-Kommissie van Nijver heid, voor het onderzoek van het wets ontwerp waarbij aan de rechthebben den op ouderdomspensioenen gezien den duren tijd, 'een aanvullend pen sioen van ongeveer een toegevocgden 5n trimester toegekend wordt. Het wetsontwerp werd goedgekeurd, en M. Baudart tot verslaggever aangesteld. HET ONDER DE WAPENS ROEPEN DER LICHTING .1930 De Minister van Landsverdediging heeft order gegeven voor het onder de wapens roepen dor militairen van de lichting 193J1 geschikt voor den dienst op de volgende datums: le Legerkorps le 2e en 3e jagers te voet, le carabiniers, le grenadiers 8e linieregiment, 6e 11e en 14e geschut op 1 September. 2e Legerkorps 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 0e linieregiment, le, 2e en 13e geschut op 1 Juni. 3e Legerkorps: lie, 12e, le, 7e, 13e en 10e linieregiment; 3e, 8e en 15e ge schut op 15 October. Ruiterij le, 2e en 3e Ianciers, le gidsen, le en 2e jagers, te paard, le en 2e cyclislen, bereden geschut op 15 Juli. De militairen welke de aanvullings kaders moeten vormen zullen tusschen 31 Juli en 15 Augustus worden opge roepen. van het dek gloeiend heet waren* Tijdens het bluschwerk is een pom pier Karei Ghrisliaens geheelen, 52 jaar oud en woonachtig in de kazerne van het Kipdorp, op het dek gevallen en kwam met de handen op de heet ijzeren platen terecht. Hij liep ver schillende brandwonden op, zoodat men hem in het verbandhuis moest verzor gen, waarna hij weer naar de kazerne kon koeren. Toen de lading onder water stond was de brand ook gebluseht. Woensdag morgen begon men reeds met de lading jute te lossen. De balen rooken nog. De schade is zeer groot. De oorzaak van den brand wordt, zooals het reeds menigmaal heeft plaats gèhad, aan zelfontbranding toe geschreven. DE HOUDING DER SOCIALISTEN De socialistische groepen van Kamer en Senaat hebben Woensdag morgen, in het Paleis der Natie, vergadering gehouden, voor de vaststelling van hunne houding in zake de bespreking der taalkwestie in hot Parlement. Het is er op die vergadering nogal vinnig toegegaan. Ten slotte werd er eensge zindheid bereikt op het volgende De socialisten zullen als één man de vervlaamsching der fakulteiten van Gent stemmen. Doch, zij zullen aan de katholieken vragen dat zij de kwestie der speciale scholen van Gent zouden scheiden van de. fakulteiten, opdat er voor de speciale scholen eene bijzon dere regeling zou kunnen gevonden worden, zijnde de ontdubbeling te Gent zelf. In ruiling zouden de socialisten de verbintenis aangaan, in zake lager- en middelbaar onderwijs de radikale oplossing te stemmen van het zuiver- gewestelijk stelsel «moedertaal-voer taal», zonder eenigerlei erkenning dor rechten of vrijheid van de minderhe den, 't zij in Vlaanderen, 't zij in Wal lonië. Dus, Vlaamsch in Vlaanderen en Fransch in Wallonië, mits de invoe ring in heide landstreken van een dec. gelijk en grondig onderwijs der twee talen, doch in geen geval de inrichting van speciale taalsektics, noch de vor ming van minderheidsgroepen in het onderwijs. De minderheden in Vlaan deren en in Wallonië moeten zich maar aanpassen bij het midden, in hetwelk zij li-et onderwijs willen ontvangen. Het valt nu te zien welk onthaal de socialistische voorstellen bij de rech terzijde zullen genieten. dige Hollandsche geleerden die steeds in het Nederlandseh werden .uitgege ven. Spreker steunt zich op de redevoe- ring van M. De Schrijver, om. te be sla tigen dat het Vlaamsch element aan de Gensche hoogeschool toeneemt niet tegenstaande' de boycotteering. M. Vos doet opmerken dat de Vlaam sche hoogeschool echter geenszins* dog kwestie in haar geheel oplost. Er ontbreekt eene Vlaamsche krijg 5"-* school, eene koloniale school, eene handelschool, eene veeartsenijschool* Zoolang daar niet zal in voorzien we zen, is er ook geene integrale oplos sing van hut Vlaamsch onderwijsvraag stuk. ?pfeker' heeft geen vertrouwen in do voorgestelde oplossing. Ware déze zuf-» ver hij zou ze stemmen doch wij wil len niet zegt hij van de politiek van het minste kwaad. M. COELST, katholiek, herinnert (Te rede van M. De Schrijver, die in do Kamer grooten indruk hoeft gemaakt doch kan niet instemmen met al de be- sluitselen. Hij erkent nochtans dat en vroeger jaren tegenover het Vlaamsch' en liet Vlaamsche volk veel misbruiken en dwalingen zijn begaan. Een der voorname oorzaken daarvan ligt in dc verbittering over het neder landseh regiem .cn de steun die wij kre ken van Frankrijk en die de genegen heid voor dat land cn die kuituur aan wakkerde. M. COELST is overtuigt partijganger der tweetaligheid, cn betreurt dat eit geene ontdubbeling van het hooger on derwijs komen kan zoowel le Luik ahr (o Gent. M. C. HU YS MA NS zegt dat de Vla mingen recht hebben op het volledig onderwijs in hunne laai van hoog cn laag. De minderheid moet zich maar* bij don toestand neerleggen. Spreker wijst op zijne beurt op vroe gere dwalingen, die twisten cn onco- nigheden hebben na zich gesleept dié gemakkelijk hadden kunnen vermeden worden. M. Iluysmans vraagt aan de libera len of zij verzaken aan dc voorwaarden.' die zij stelden in zake van het lager ca het middelbaar onderwijs. M. BOVESSE. Geenszins. M. 'IIUYSMANS is niettemin opti mist in de zaak en brengt het voorstot voor de kwestie der vervlaamsching d'crl bijzondere scholen van hel geheele ont-* werp af te schelden. De zitting eindigt om 6 u. 10. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, rond half een, werd aan boord van dc stoomboot «Arion», gemeerd op n. 21 der dokken, brand opgemierkt in het ruim i, dat, •volgeladen was. met balen jutte. Dadelijk werden dc pompiers op geroepen. die ter plaatse kwamen on der bevel van den opperadjudant Per- manne. Toen men de luiken openlegde om het vuur te bestrijden, kwam men tot de vaststelling dat het reeds eene ge weldige uitbreiding had genomen, want dikke, verstikkende rook, die tevens cenen verpestenden reuk verspreidden, stegen uit het brandende, ruim. Niettegenstaande stroomen water op den vuurgloed neerkwamen, nam het vuur s.leeds meer en meer uitbreiding en het duurde niet lang of het had ook reeds de lading van het ruim 2 aange tast. Gezien het groote gevaar voor al- geheele vernieling werd de hulp ingè- roepen der sleepbooten, olm tot het eenige middel over te gaan, namelijk zoo spoedig- mogelijk de brandende rut- men onder water te zetten. Tevens werden de luiken zoo dioht mogelijk gesloten om het vuur door len rook te doen stikken. 'Met do sleep booten 3, 9 en 15 werden een twintig tal lansen aangekoppeld en het was eene vloed van water dat op de bran dende balen jute neerkwam. Het vuur woedde nog langen tijd en wil zqq geweldige dat de ijzeren platen ZITTINGEN VAN WOENSDAG 12 FEB. MORGENDZITTING. Dc zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. MEYSMANS BEGROOTING VAN SPOORWEGEN. M. DIERCKENS, socialist is van meening dat veel spoorwegagentcn on voldoende jaarwedden ontvangen. M. AMELOT, liberaal, wijst op de verbeteringen die zouden moeten door gevoerd worden in zijn arrondissement en namelijk in dc statie van Audc- naarde. M. A'ERGELS, Christen demokraat, vestigt de aandacht van M. Forlhomme op het feit dat de bedienden van den postcheckdienst over bekrompen lo kalen beschikken, en overlast zijn van werk. Dc zitting wordt gelieven om 12 u. NAMIDDAGZITTING De zitting vangt aan om 2 ure on der voorzitterschap van M. Baron Le- monnier, ondervoorzitter. DE VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL Dc bespreking van dit wetsvoorstel wordt voortgezet. M. VOS herinnert de historiek der Vlaamsche eischen en grieven cn klimt op tot in 1830, vervolgens wijzende op de mislukking der tweetaligheid en dc onderlinge doordringing dor twe.e ras sen. Spreker weerlegt liet argument dat men heeft aangehaald der twee hooge- re onderwijsgestichlen in Praag. De toestand is geenszins dezelfde. In Tclveko SI o vak i je heeft men een wel omschreven Duitsch gewest. Dergelijk Fransch gewest heeft men niet in Vlaanderen. Is overigens dien toestand in Praag wel aan te bevelen? M. Vos antwoordt ook aan dozen die beweren dat de Nederlandsche taal. te klein gebied heeft. Hij haalt voorbeelden aari van we tenschappelijke werken yan jnepigvuU Gelet op 'de .wet dd. 5 October 4928, waarbij de Nat. Maatschappij voor oedkoope woningen en woonvertrek-* ken er toe wordt gemachtigd, ter uit voering van haar doel, een tweede lee-^ ning in omloop te brengen, ten bedrage, van een nominaal kapitaal van 300 mil joen frank; Is artikel 8 van het Kon. besluit dcL 15 November 1928, als volgt le wijzi gen De aangenomen maatschappijen zijn' er toe gehouden onder toezicht van de Nat. Maatschappij, aan de groote ge zinnen verlaging van huurprijs te yer-* lecnen >i 20 voor 3 kinderen ten laste van; minder dan 16 jaar oud. (30 voor 4 kinderen ten laste, vaui minder dan 16 jaar oud. 40 voor 5 kinderen ten laste van' minder dan 16 jaar oud. 50 voor minstens 6 kinderen ten; laste van minder dan 16 jaar pud* VOOR DE UITBETALING van en de UITWISSELING VAN VREEMDE MUNTEN bekomt men de voordeeligate voorwaarden bij de Vreemde munten wordon door de zorgen der BANK VOOR OOST-VLAANDEREN rendeerend belegd. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1