Bo Bruid van ësn Arms Bank voor Oosf-Vlaanöeran Ambachten en Neringen Over den en de Intrest Wet De Bezoldiging der Staatsbedienden CONGO Student enwoelin gen te Leuven Tegen de onzedigheid der Vrouwenkleedij De BloUtrein Parijs- Brussel in brand Provinciale Kamer van EEN FILM Karkstraat, 9 sn 21, Aalst. Telefoon 114. XXXie JAARGANG DAGBLAD 20 NUMMER 40 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit luiten het Arrondissement AA LST Agentschap B.avas, Adolf M azlaan, 13, te Brussel Rue 'ie RicheUm, Parijs VAN "1 —51 9-13 Op het krediet der kleine handelaars en ambachtslieden. Vele menschen Iiebben een verkeerd begrip over den intrest. Zij denken name lijk dat de kooper, schuldenaar van den prijs, aan den verkooper intresten ver schuldigd is, zoolang de betaling niet is geschied. In princiepe mag men inlegendeel zeggen dat de koopprijs geen intresten opbrengt voor den verkooper. Nochtans zijn er vijf bepaalde gevallen waarin intrest kan aangerekend worden 1) Wanneer overeenkomst werd ge sloten, waarbij betaling van inlrest be paald werd. Partijen mogen de bepaling voorzien dat de intresten van rechtswege zullen verschuldigd zijn, zonder in ver- toefstelling, na het verstrijken van een zekeren termijn. Pe verschuldigde intrest heeft dan de overeenkomst voor oorzaak. 2) Wanneer de verkochte zaak vruch ten ol andere intresten opbrengt en ge leverd werd. 3) Wanneer de kooper tot betaiins wordt aangemaand of rechterlijk ver volgd. Dan beginnen de intresten te loopen. De aanmaning oï in vertoefstel- ling heeft voor gevolg dat de intresten verschuldigd zijn van af de aanmaning- Al hetgeen vóór deze akte verioopen is, komt niet meer in aanmerking. De aan maning geschiedt bij deurwaarders. 4) In handelszaken en tusschen han delaars, wanneer de factuur de betaling van intrest voorziet, na een zeker tijd stip, als algemeene voorwaarde, en deze factuur door den kooper aanvaard werd. 5) Eindelijk hebben wij de wet van 1—5—1913 handelende over het krediet der kleine handelaars en ambachts lieden. Deze wet bedoelt enkel de schuldvor deringen van kooplieden en ambachts lieden wegens verkoop van waren of wegens levering van werk aan bijzondere personen (dus aan geene kooplieden/ Deze schuldvorderingen brengen inlrest op van af het einde van de derde maand te rekenen van de aflevering der factuur of der rekening. En in alle geval VAN RECHTSWEGE zonder in vertoefstelling op het einde van de derde maand na het verioopen van het jaar waarin de waren werden verkocht, of het werk werd ge leverd. Zoo een termijn voor betaling uitdrukkelijk werd vergund, dan begint deze termijn van drie maand maar te loopen van af den vervaldag van den termijn. Alle voorafgaandelijke verzaking aan dezen intrest is nietig. Hoe zal de datum van aflevering der factuur of der rekening vastgesteld wor den Merk wel op dat de datum van de factuur of van de rekening niet telt maar alleenlijk de datum van aflevering van factuur of rekening. De datum tan aflevering der factuur of rekening wordt bewezen door de verzen ding per aanbevolen schrijven. Alle au- dere bewijsmiddelen door de Wet voor zien blijven nochtans hier ook van toe passing. De wet van 1913 bevat nog andere be palingen die wij hier aanstippen, om volledig te zijn 1) De wet voorziet eene verjaring dezer schuldvorderingen zelve: de verjaring is van een jaar van af het einde van het jaar In hetwelk de waren verkocht wer den ol het werk geleverd werd. 2) Intrest loopt van rechtswege op het bedrag van het loon van knechten, mei den en werklieden die hun verblijf heb ben (kost en inwoon) bij hun patroon van af den achtsten dag nadat het loon eisch- baar wordt. 3) Nopens leeningindien de ontleener de ontleende voorwerpen of hunne waarde op den vastgesteiden tijd niet teruggeeft, is hij intrest verschuldigd van af de aanmaning, (voor deze wet was de intrest verschuldigd van af de rechter lijken eisch, thans van af de akte van in vertoefstelling). ANDRÉRODENBACH, Doctor in Rechten. Het Staatsblad bevat volgend besluit: Art, .1. De bij Ons besluit van 22 Juli vastgestelde speciale toelage wordt met ingang van 1 Januari 1930, van .10 tot 16 ten honderd gebracht. Art. 2. Yoor de gehuwde eigenten met loopbaanbetrekking, mag het maandelijkSche bedrag van den bijslag van 6 l.h., in geen geval, minder dan 100 frank bedragen. Bestaat er cumulatie, zoo wordt dit minumum slechts toegekend yoor de samengenomen wedden van de neven betrekking of nevenbetrekkingen en van het voornaamste ambt dat in aaramier- king genomen wordt. Tot toepassing van dit artikel worden de agenten-weduwnaars, die uit den echt of van tafel en bed gerechtelijk gescheiden agenten met de gehuwde agenten gelijkgesteld. Art 3. De gehuwde vrouw, Staats- agent, kan idan alleen aanspraak maken op het voordeel vervat in het eerste lid van artikel 2, wanneer de echtgenoot geen door den Staat bezoldigde betrek king vervult. Art. 4. Ons besluit van 16 Januari 1930 treedt in werking zoowel voor den bijslag als. voor de aanvankelijke toe lage. Verboden Nadruk* 83ste Vervolg. Gij. riep Boudewijn, verdedigt Charlotte Ja omdat het waarheid is en ik PW geluk wil iBenigna Benigna En daardoor wil ik u bewijzen 'dat ik, en ïgnaaz, uw broeder, u eer tijk genegen zijn. Boudewijn bedekte een oogenblik zijn aangezicht met beide handen, als Jfl ecne onstuimige ontroering. De edele vrouw vreesde dat haar ar frne schoonbroeder tot razernij zou 'overgaan. Zij zonk voor hem neder en ?ag smeckend tot hem op. Geloof mij Boudewijn, riep zij W'ecnend, dat de zorg voor uw geluk öri- eenige drijfveer is.. Schenk ons uw Vertrouwen, luister naar onze raadge vingen en gij kunt nog gelukkig wor- «en. en dat zult gij In Gods naam, fc'ijf bedaard*! Ik en uw broeder ïgnaaz toj hebben gedaan, wat wij u en de eer Van ons huis schuldig zijn. Hij liet de handen zinken, Is Charlotte dan niet misd^diig Vroeg hij bevend, Aankomst van de «Albertvilie» 'De Belgische stoomboot «Albertvil le» van de Compagnie Beige Maritime du Congo, die zijne 13e terugreis deed, en rond 9 ure in de haven te Antwer pen moest toekomen, is door den dik ken mist, die op den stroom hing, weer houden geworden en kon. eerst ten .2 ure 's namiddags aanleggen. Aan boord bevonden zich 238 passa giers, waarvan 102 van le klas, 129 van 2c klas en 7 van 3e klas. Een 30-tal passagiers hadden zich te Teneriff in gescheept in bestemming voor Ant werpen. Het is. eene voorspoedige reis ge weest, die door geen enkel buitenge woon geval is gestoord geworden. Als lading bracht de Albertville s 385 ton copalgom, 161G ton palmnotcn 7 ton cacao, 27 ton koffie, 60 ton caoutchouc, 973 ton koper van de Union Minière du Haut-Katanga, 5 ton hout, 22 ton sesamzaad, 1 ton ivoor en 10 Ion verschillende. Neen Boudewijn. Ik geloof u, Benigna, ik geloof u, zegde hij diep geschokt.Ilc begrijp reeds den samenhang der zaak; naar men mij gezegd heeft dat Charlotte overle den was Zij leeft, Boudewijn, ik verzeker het u stellig, maar zij is arm en verla ten en voedt zich van haren (handen arbeid, en dien van hare dochter met wie zij samenwoont. Charlotte, Charlotte I ach' mijn God Uitgeput zonk hij achterover in het kussen, als in eene bezwijming, die Lot slapen overging. Benigna, den doodsbleeken man aan schouwende 't Is genoeg, fluisterde zij. Voor heden mag ik niet verder gaan. Allengs zal zijn geest zieii met de gedachte ge meenzaam maken, dat Charlotte yoor hem behouden is. Nu riep zij ïgnaaz en den dokter. Beiden traden zacht binnen. -Hoe heeft de genadigde heer de openbaringen ontvangen vroeg de geneesheer. - Betrekkelijk wel, antwoordde Be nigna, hij Had zijne Charlotte niet ver geten, maar Hij dacht dat zij misdadig .en dood was, POLICIE EN GENDARMEN ,TER HULP Vrijdag morgen zijn er te Leuven, weer studentenwoelingen uitgebroken, welke heel den dag dag hebben voort geduurd en in de stad heel wat- beroe ring hebben verwekt. Het spel was eerst aangekomen tuss.chen Walen en Vlamingen. De Walen, die den avond te voren een feest hadden gevierd, wa ren nog zeer luidruchtig en trokken in stoet door de stad, terwijl de Vlamin gen op de Volksplaats, voor de Biblio theek, samengeschoold -waren. Daar reeds moeten eenige incidenten plaats gehad hebben bij .het voorbijtrekken der troepen van de artillerie. Een student zou opgeleid geweest zijn. Intus.schen betoogden de Walen op de Groote Markt, waar de policie moest tusschenkomen. De toestand werd al langs om meer beroerd, zoodat de po licie moest optreden zoowel tusschen de Vlamingen als tusschen do Walen, die intusêchen in botsing gekomen wa ren. Doch, nu keerden al de studenten zich tegen de policie, die dan ook be roep moest doen op den gendarmerie. En dan werd het nog erger. Verschei dene storm!oopen werden door do po licie en gendarmen uitgevoerd. Dit duurde heel den dag door, en bij het vallen van den avond Iheerschte noig steeds de hevigste beroering. Zelfs de Bibliotheek op de Volksplaats, zou overrompeld geweest zijn. Policio en gendarmen stormden er op los met da matrak, doch de studenten waren ge wapend orn te antwoorden, en zoo wer den er verscheidene agenten gekwetst, waarvan er naar het gasthuis moesten gedragen worden. Ook verscheidene aanhoudingen werden gedaan. Ten 4 ure namiddag werden er nog op verscheidene plaatsen, schermutse lingen geleverd. Er werd gedrild en ge- loopen door alle straten en op vele plaatsen ontstonden botsingen, zoodat heel de stad in beroering was. De Burgemeester heeft onmiddellijk een bevel uitgevaardigd, waarbij -alle samenscholingen verboden zijn. Gen darmen en policie patroeljeerden door de stad.; Uit de Vaticaanscho Stede wordt d.d. 14 Februari gemeld De Concilie-congregatie heeft aan al de bisschoppen onderrichtingen ge stuurd over de noodzakelijkheid kracht dadige maatregelen te treffen tegen de onzedigheid der vrouwenkleedij. De onderrichtingen zijn in 12 hoofd stukken verdeeld, de prelaten, pastoors, vaders en moeders en bestuurders van onderwijsinrichtingen aanbevelend eon sterke actie te onderriemen om de ze digheid der vrouwenkleedij te beguns tigen. Het weigeren der sacramenten, evenals de functies van meter, aan ie dere vrouw wier kleeding niet onberis pelijk zou zijn, wordt bijzonder aan bevolen. Arme broeder fluisterde ïgnaaz. -Ik hoop, zei de geneesheer, dat eene heilzame rust is ontstaan. Rust is een goed teeken. Storen wij hem niet, zei ïgnaaz, die den vorst weeanioedig aanschouwde. De arme man heeft ontzaglijk veel ge leden. Ook ik, zuchtte Benigna... iEn wat hebt- gij bekomen Stil; hij ontwaakt ïgnaaz gaf een teeken men zijne hand. Benigna zonderde zich achter in de kamer af, zoodat de blik van dein zieke haar niet kon bereiken. Was.het een droom vroeg Bou dewijn, die met de hand over zijn voor hoofd streek, alsof hij zich wilde herin neren. Dan was het een fraaie droom He heb Charlotte gezien en gesproken, zij was bedroefd, vol verdriet. Ach T en Benigna Nu kent Benigna het heilloo ze geheim, en heeft het mij ontsluierd. Beschikking Beschikking riep hij bitter glimlachend. Geen menscli valt van het dak zonder den wil van Hem die hem geschapen heeft. Mijn werk is nu ten einde; het jachtslot, waarin ik jeeneu gelukkigen tijd heb doorgebracht 'maar ik was slechts in verbeelding, ge lukkig is voltooid, door mijne hand yoltooid^ dat (heeft ecu .yorgt gebouwd Breams Buildings, 6, Londres, EC. Z0NDA6 16 FEBRUARI Septuagesima Zonop7,00,Zonaf5#l 1 MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 H. Fauatinuö Zonop6,58,Zonaf£>,12 L. K. 20 N. M. 28 DE POSTWAGEN VERNIELD 134 POSTZAKKEN VERBRAND, BRANDENDE TREIN, Het scheelde weinig of de bloktrein Parijs-Brussel, die Woensdag avond uit de Fransche hoofdstad was ver trokken, werd onderweg de prooi der vlammen. Men ijst bij de gedachte van het gruwelijk lot, dat in dit geval de reizigers ware beschoren geweest. Men mag "het dan ook een geluk heeten dat d<^ brand spoedig opgemerkt werd. De trein stoomde in dolle expnesvaaxt voorbij te Morcourt. Een bediende stel de vast dat de postwagen in brand stond. De windtocht der snelle vaart zweepte de vlammengerven als blik semschichten door het ruim. De be diende (telefoneerde onmiddellijk naar St. Quentin, waar de sporen yoor den aankomenden trein gesloten werden. De trein stopte, en de brandende post wagen werd afgehaakt en op een zij spoor gestuurd. Reeds waren 134 post zakken mèt brieven, spoedberichten en waarden de prooi der vlammen gewor den. Men kan nog niet schatten hoe hoog de schade loopt. VOOR DE UITBETALING van KROOSBRIEFJES an de IUTWISSELING VAN VREEMDE MUNTEN bekomt men de voordeeligste voorwaarden bij de Vreemde munten worden door de zorgen der BANK VOOR OOST-VLAAKDEREN rondgerend belegd. 1652 De Commissie van het Leerlingwezen hield Zondag 9 Februari, eene buitenge wone belangwekkende vergadering. Aan de dagorde stond 1) Welke beroepen zouden eerst aan de wet op den leertijd onderworpen zijn De Commissie meende zich niet be voegd om dit vraagstuk op te lossen en besloot de vraag te stellen aan al de beroepsverenigingen van de provincie, 2) Verband tusschen 't werk van den leertijd en het beroepsonderwijs in de vakschool» Dit vraagstuk, dat dees laatste tijden zooveel betwistingen uitlokte, werd meesterlijk ingeleid door heer Pame» laer, Provinciaal Opziener van het Be roepsonderwijs. De bespreking was aller- leerrijkst en bracht eensgezindheid van denkwijze. 3) Het laatste punt was een overzicht van een nieuw wetsontwerp op den en gebeiteld I Zal de nakom.elings.chap zoggen Hij was uit neiging een kuns tenaar en heeft zijnen tijd goed be steed Ik ben gereed Waarom aarzel ik dan nog In gindsche schrijftafel ligt mijn testament, men zal het er vin den. Alles is overwogen, bepaald, mij ne loopbaan is ton einde Eensklaps verliet hij zijne plaats èn nam het geweer, dat hij aan eenen stoel geplaatst had, als Benigna bij hem was. ngekomen, en waarvan hij den loop_ op zijne borst richtte. iBoudewijn wat gaat gij doen riep de toeijlende Benigna maar ïgnaaz had zich reeds meester van het geweer gemaakt. Hij wierp het door hel venster in het park. De vorst scheen w7edcr in woede te komen. Hij balde de vuisten en staarde toornig zijnen broeder aan, die hem het wapen, had ontrukt. Ben ik geen meester meer over mij zeiven riep hij. Wie waagt het, mij te beheerschen Met waardigheid naderde hem ïgnaaz Hebt ge vergeten, Boudewijn^ w?at mijne gade u gezegd hoeft Benigna 'Ja; zij heeft u gezegd dat Char lotte leeft De ongelukkige Charlotttcl .Gij hebt Jegens haai; plichten te yer-\ leertijd. Dé commissie kan zich niet t'ak* koord stellen met zekere bepalingen van het ontwerp. Binnen kort wordt de commissie met de afgevaardigden van al de Ieersecrefa* riaten saamgeroepen om punt twee in in zijn geheel te bespreken. A ,Van onzen Gentsclien medewerker*. DE KLACHT VAN ST. MICH IEL Het is gebeurd en !k had het reeds verzonken in 't slijk en de modder van, lang voorzien 'k lig 't ivater binnen de stinkende Genfsche Leie. 't Is verschrikkelijk. Sinds ik daar prijkte midden de brug, die mijnen naam draagt en gelegen is bij dc Koom- mar kt heb ik niets dan miskenning en vernedering gekend. Mijne brug werd van den beginne af «Kemelbrugge- heetenen de voetgangers keken zooda nig vele naar de drie prachtige torens van St. Niklaas, Belfort en St Baafs en naar de heerlijke weerspiegeling in 't water van het herstelde vischhuis, d-at ze mij heelemaal vergaten, 't En was slechts bij gelegenheid van een stoel dat een paar kleine bengels, spijts de wa kende policieagenten, zich aan mij vast klampten om boven de duizendkoppige menigte te kunnen kijken. Ik heb vele gehoord en vele gezien. Oude kwezels hoorde ik kwaad vertel len. terwijl ze onder mijn voeten ver der sluften. Jonge vrijers hoorde ik leugens vezelen terwijl ze langs mij he nen kuierden. Engelschmans konden hier een half uur rond mijn teenen staan draaien met een kodak in hun hand. Ik weet nog goed wat heiligen schrik vrij beving toen ze met de genlscho feesten 't vuurwerk deden knetteren aan de Post. 'k Was altijd bang als ze riepen Oh I ne pirpere omdat 'k meende dat de brandende sterrekens op mijnen kop gingen vallen. En 't en zou. natuurlijk mijn lanse niet geweest zijn die mij zou geholpen hebben., want on der ons gezegd en elders gezwegen, zó zit lielijk vast in de droake. Binst den oorlog ahek ze uule voelen Hoppe». De duiischers wilden mij af- vijzen en smelten omdat ik brons wecs. Maar zij hebben mij dan toch gerust gelaten. Het eenige was dat ze de gar- niluurkens afgeprutst hebben en dat ik mijn lamp kens kwijl was. Eji nu dat ze die lampkens wilden wederom placeeren donder ik het water in. En de gazetten schrijven dan nog dat het een geluk met een ongeluk is, en dat ik in gruiselementen zou geweest zijn, wcn'e ik met mijnen neus op d& slraatsteenen gevallen. Zij kunnen 't weten. 'k Lig hier schoonc te zien. 'k ZoZ mijnen burgemeester nu niet kunnen helpen in t verlichten van de foyer, de culture Want ge moet weten dat de sottes études daar aan den over kant staan, achter Ford zijn spel. Enfin, 'k lig cv. De eenigste troost die 'k heb is dat ik nu den Icruisweg vari dc kleine burgers niet meer moet zien wanneer ze-voor de triestige lolle van 't zcgelkens plakken bij den controleur, moeten komen. En dat is heel zeker een. geluk met een ongeluk. Voor gelijkvormig afschrift. H. de T. vullen. Vervul ze, nu gij ttiet kunt. Gij* Benig-na en ik, wij alleen kennen het geheim. Was Charlotte onschuldig Ilceft Benigna dit niet gezegd Ik herhaal en bevestig het, Gij, ïgnaaz Volg uw hart, herneem Charlotte in uw huis, en wees met haar gelukkigf Ik zelf zal u Charlotte terugbrengen, Boudewijn beefde. Zijn geheugen1 scheen terug te komen. Haastig reikte hij ïgnaaz de hand. Acih, hoe ongelukkig ben ik J riep hij geschokt. Gij overlaadtunij me| weldaden en ik moet u met on ver schil-* ligheid danken. Wees man, Boudewijn I Ik wil het zijn Zeg dan vaarwel aan de béslom-, meringen der regecring; en laat die aani andere handen over.. Dan kan ik ze aan geen' beten overlaten dan aan de uwe, spaar Chat-* lotte.. Ga met Charlotte op reis, of, blijf; hier met haar het jachtslot bewonen Charlotte Charlotte 1 stameld^ de vorst. Eene kille huivering doorliep heirn^ terwijl hij dien naam mompelde. LH Vervolgt/*

De Volksstem | 1930 | | pagina 1