Bank foor Oost-Vlaanderen Zaterdag Febr. 19o0 De nieuwe Huishunrwel Rond het Parlement Trekking der Verwoeste Gewesten KAMER Rede van Staatsminister Poullet Erge zaak te Binche. REIZIGERS Kerkstraat, 9 en SI, Aalst, Telefoon 114. XXXlo JAARGANG NUMMER 45 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap li ai as, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rus de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Lcndres, E. C. i. H. Mepfiuerita Zonep6,49Zonaf5,20 N. M. 28 E. K. Hier zullen wij ons vergenoegen met de veranderingen te ontleden welke de laatste wet gebracht heeft aan de verhou dingen tusschen eigenaars en huurders. De meeste bepalingen van de voor gaande wet vau 26 December 1926 blip ven toepasselijk, zooals de schikkingen aangaande de huizen die uitgesloten zijn van alle wettelijke huurverlenging (b. v. villas, nieuwe huizen, enz.) het recht van den eigenaar van zijn huis te betrek ken of te doen betrekken door zijn ouders of kinderen enz. DE NIEUWE HUISHUURWET bevat twee belangrijke nieuwigheden: 1De wet begunstigt nog enkel de huurders of onderhuurders die een huis of een gedeelte van een huis in huur nemen na 31 December kunnen de huishuurwet niet inroepen. 2) De wet beperkt niet meer den pacht prijs van de huizen of gedeelten van woonhuizen die betrokken worden krachtens een geschreven pachtvoor- waarde die zekeren datum heeft verkre gen voor 12 December 1929. Heeft een zekeren datum de voorwaarde die gere gistreerd werd, die vermeld staat in eene openbare akte of waarvan een der onder- tcekenaars overleden is voor 12 Decem ber 1920. DE VOORDEELEN DER WET ZIJN eenerzijds de huurverlenging of 't recht te mogen blijven wonen gedurende een of twee jaren, anderszijde de beperking van den pachtprijs op zeven maal de prijs van het verhuurde goed op den eersten oogst 1914. 1) Van rechtswege is de wet toepas selijk verklaard voor Oost Vlaanderen, alleen in Gent Voor dén duur van een jaar aan de huizen welke op eerste Oogst 1914 ver huurd werden tusschen 1200 en 600 fr. per jaar-en aan oe gedeelten van huizen 800 en 400 fr, per jaar - Voor den duur v«n twee jaren wanneer de huurprijs op 1 Oogst 1914 minder bedroeg dan deze minimas van 600 en 400 tr. 2) Door een koninklijk besluit te nemen vóór 1 April 1950, kan de wet toep&sselijte gemaakt worden in de vol- gemeenten aan de volgende woonhuizen, voor den duur van een jaar In Aalst en St Niklaas, aan de huizen welke verhuurd werden op 1 Oogst 1914 van 480 tot 240 fr. en minder, en aan de gedeelten van huizen verhuurd aan 320 tot 160 fr. en minder In Lokeren, Ronse, St Amandsberg en Wetteren. aan de huizen welke verhuurd werden op 1 Oogst 1914 van 450 tot 225 fr. en per jaar alsook aan de gedeelten van huizen verhuurd van 300 tot 150 fr. per jaar en minder; In Acltre. Assenede, Audenaerde, Baes- rode, Beveren-Waes, Buggenhout, Cal- eken, Cruyshoutem, Dender monde, Dron gen, Eecloo, Erembodegem, Evergem, Uxaerde, G.-ndbrugge, Geeraardsüergen, Haeltert, Hamme, Lebbeke, Ledeberg, Lede, Maldegem, Melle, Meirelbeke, Moerbeke, Nederbrakel, Ninove, Sinay, St Gillis Waes, St Giilis Dendermonde, Selzaete.Sleydinge, Somergcni. Sottegem. Stekene, Temsche, Wachtcbeke, Waer- schoot, Waesmunster, Zele, Zwyndrecht, aan de huizen welke verhuurd werden op 1 Oogst 1914 van 300 tot 150 fr. per jaar en minder en aan de gedeelten van huizen verhuurd van 240 tot 120 fr. en minder In el de andere gemeenten van Oost- Vlaanderen, aan de huizen or gedeelten van huizen welke verhuurd werden op 1 Oogst 1914 van 150 tot 75 fr, per jaar en minder. Door een nieuw koninklijk besluit te nemen voor 31 Deeember 1930kan de wet toepasselijk gemaakt worden voor den duur van een tweede jaar, aan de huizen en gedeelten van huizen welke verhuurd werden op 1 Oogst 1914, in de onderscheiden voornoemde gemeen ten aan een huurprijs lager dan de aan geduide minimas, In afwachting dat een beslissing ge nomen worde over de toepasselijkheid van de wet aan deze huizen of gedeelten vaii huizen, zullen de vonnissen van uitzetting gesteund op het einde van de voorgaande wettelijke huurverlenging geschorst blij ven gedurende een termijn van 3 maand. Gedurende dien termijn zullen de huur ders nochtans verplicht zijn de wettelijke verhooging te betalen, bedragende dus zeven maal de prijs van Oogst 1914. Het einde van de achtereenvolgende verlengingen verleend door de voorgaan de zoowel als door de nieuwe huishuur*- wet siemt overeen met den datum waar op de huurder in het huis is komen wo nen. Bv. de huurder is in het huis komen wonen op 1 December 1921de verlen» ging zal ten einde komen op 1 December 1930, 1931 of 1932, volgens dat de huur der van geen verlenging of integendeel nog van eene verlenging van een of twee jaren geniet. De eigenaar die voor dien datum, zijnde het einde van de verlenging, of voor een latere datum, een einde wi) stellen aan de bewoning van den huur der of de pachtvoorwaarden wil veran deren, moet aan den huurder een voorop» zeg beteekenen van drie maanden. Die vooropzeg mag gegeven worden naar keuze door aangeteekenden brief of door exploot van deurwaarder. Voor wat nu de huizen betreft die niet meer onderworpen zijn aan de huishuur wet, dit beteekent geenzins dat diens huurders blootgesteld zijn aan de wille- keurigste grillen van de eigenaars. Deze huizen komen dan terug onder het regiem van de gewone wetgeving, zooals dit reeds toepasselijk was vóór den oorlog. In een volgend artikel zullen wij aan duiden welke de gevolgen en de regelen zijn van deze onderwerping aan de gemeene wet. grondlasten zou ook nog moeten ver minderd worden voor de groo-te gezin nen, ofwel zou men hot kadastraal in komen moeten verminderen volgens de samenstelling van het gezin. M. de Liedekerke handelde over de vraagt de heer minister, indien gij de regcering vallen doet, tenzij van in de kaarten te spelen der oppositie De minister verdedigt echter ook de rechter der minderheden en de vrijheid van den huisvader. Hij zal niets doen mobiliere laks (op de titels), wolke itegen de Vlaamsche universiteit die door M. Houtart op 22 p.c. its bepaald, roen oprichten wil, maar maant ook de DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN HOLLAND EN FRANKRIJK Bij 'het uitbreken van den oorlog zijn er talrijke Belgen uit liet land ge vlucht naar Engeland, Frankrijk en Holland. Velen waren zonder middelen van bestaan, zoodat zij in die landen moesten' OQdersteund worden. En die ondersteuningen beliepen ontzaglijke sommen, welke na den oorlog door België moesten terugbetaald worden. De minister van Financies verleent daarover de volgende inlichtingen De Engelsche regeering heeft niets gevergd van de Belgische regeering we ens. ondersteuriingskosten van de vluchtelingen tijdens den oorlog. Integendeel hebben de Nederland- sclve en Fransche regeeringen de vol gende sommen gevorderd, interesten inbegrepen: - »De eerste, twee miljoen twee hon derd vijftig duizend vier honderd twee en veertig gulden 14 cent, als terug betaling van de onderhoudskosten van de familien der geinterneerde militai ren, alsmede van de Belgen voor den oorlog in (Nederland verblijvende M'ie ten laste van den openbaren onder stand gekomen waren. Spreker stelde voor dit percent te ver lagen op vijftien ten honderd. 'Minister Houtart heeft nota genomen van deze verschillende wenschen en zal ze onderzoeken met het verlangen er voldoening aan te schenken. Woensdag aanstaande zullen MM. Wauwermans en De Winde verslag uit brengen over dc erfenis- en registra tierechten en de taksen op de spelen. 81e trekking van 20 Feb. S. 395818 n. 4 uitbetaalb. met 100.000 S. 173264 n. 1 uitbetaalb. met 100.000 S. 246030 n. 4 uitbetaalb. met 50.000 S. 48629 n. 4 uitbetaalb. met 50.000 S. 86429 n. 4 uitbetaalb. met 50.000 Uitbetaalbaar met 10.000 fr. S. 131458 n. 2 S. 370511 n. 4 S. 38061 n. 2 S. 115926 n. 4 S. 215300 n. 4 S. 203467 n. 2 S. 265151 n. 2 S. 206128 n. 2 S. 43274 n. 3 S. 15487 n. 5 S.36715 n. 5 S. 25537 n. 2 S. 311216 n. 5 S. 249112 n. 5 S. 20856 n. 3. De andere numimiers der bovenstaan de series zijn uilbetaalbaar met fr. 550. ZITTINGEN VAN 20 FEBRUARI 1930 MORGENDZITTING. De zitting vangt aan oim. 10 ure on der voorzitterschap van M. MEYS- MANS, ondervoorzitter. De begrooting van nijverheid en ar beid wordt voortgezet. NAMIDDAGZITTING Aanvang om 2 ure onder voorzitter schap van M. baron TIBBAUT. VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL AS. RENKIN, kath., wil geeno lange noch plechtige redevoering uitspreken. Hij verwerpt het amendement van M. Amelot dat een anachronisme daar- stclt. Spreker herinnert zijne houding in 1922 toen hij een overgankelijk en ver zoeningsamendement voorstelde dat in De tweede, honderd vier en vijftig de Kamer met ééne stem meerderheid miljoen twee honderd en twee duizend werd aangenomen en in den Senaat zeven honderd zes en zestig Fransche frank 81 centiem. Die sommen werden door de Bel gische schatkist aan de betrokken re geeringen terugbetaald. s> DE FISKALE HERVORMINGEN Donderdag heeft de Kamerkommis- van financies 'het onderzoek der!alle recht. Eerst na 75 jaren kwaim de fiskale hervormingen van M. Houtart eerste wet die de Vlaamsche taal toe- voortgezet. De Minis.ter van Financies woonde deze vergadering bij. Deze werd be steed aan het onderzoek der ontwerpen betreffende de grondlasten en dc mo biliere taksen. In zake grondlasten werd er door verscheidene leden op gewezen dat de berekening dezer lasten niet altijd overeenstemt, met de werkelijkheid. Immers, het is volgens het kadastraal 'joencn Vlamingen moeten ontzegd wor- inkomen dat de grondlasten worden be- den rékend met 10 p.c. in het huidig stel sel terwijl in het ontwerp Houtart 9 p. c. wordt voorzien. Welnu, het kadas traal inkomen, dat elke vijf jaar her zien wordt, komt niet altijd overeen met het werkelijk inkomen. De ambte naars van liet kadaster zouden meer re kening moeten houden met de werke lijke inkomsten der eigenaars. Deze in komsten worden te vaak onderworpen aan willekeurige ramingen en fantazij- schottingen, welke doorgaans fel over dreven zijn, en in dewelke geenerlei re kening wordt gehouden met de menig vuldige lasten van den eigenaar. Deze wordt dan ook niet eens door het ka daster gewaarschuwd van de herzie ning van zijn. kadastraal inkomen. Gewenscbt wordt dat 't kadaster zou heringericht worden, derwijze dat het kadastraal inkomen beantwoordt aan het werkelijk inkomicn.. Minister Houtart vermindert het be drag der grondlasten op 9 p.c. van het kadastraal inkomen. Over 't algemeen wordt dit percent te hoog geacht, en wordt de wenscht uitgedrukt dat dit percent zou herleid worden op 7 p.c. De aanpassing of dc herziening van het kadastraal inkomen zou het ver schil tusschen 9 en 7 p.c. vergoeden, daar het, ook bewezen is dat talrijke kening houden imet den wil hunner kie kadastrale inkomsten veel te laag zijn zers en eenige opoffering kunne doen geSchat. Het percent tot berekening van de jeugd aan hare plicht te doen jegens de nieuwe instelling door den bloei der- zelve te verzekeren. Hij dringt erop aan dat de Vlaam sche rechterzijde van hanen kant de rechten der minderheid erkennen zou en de vrijheid van den huisvader, 't Is geene abdicatie, geene vernedering, maar de eenvoudige erkenning van een even heilig rec.ht, als datgene dat toe gekend wordt aan het Vlaamsche volk. De minister zegt dat niet aLle hooge- schoolstudenten voortspruiten uit de «ploutocratie». (aristocratische gcld- wereld.) Zagen wij niets reeds ten onzen tij de. zegt hij tot M. Vandervelde (die aan de tribuun is gaan staan om te luisteren) nevens ons op de hooge- schoolbanken zonen van kruideniers, notarissen, kool handelaars., enz., die na uitstekende studiën, schitterende sujetten werden en kwamen tot de hoogste posities De minister wil niet van opgedron gen tweetaligheid, maar wel van facul tatieve tweetaligheid. Nieunand is met onwetendheid ver gekomen. De oplossing van het onderhevig vraagstuk zal een einde stellen aan eene verfoeilijke agitatie. Is er dan vraagt de heer minister, zich wendende tot de Walen en de Vlamingen, zooveel onderscheid tusschen U Voor mij be staat er geen en bij hetgeen ik zeg en doe vermeen ik mij de getuigenis te mogen geven, dat ik naar tm-ijn beste het land heb gediend. (Toejuichingen. M. Janson wordt door zijne vrienden en ook door meni ge leden der rechterzijde geluk ge wenscbt). M. POULLET, stelt voor den spreek tijd der redenaars te beperken op u. Dit wordt bijgetreden. M. POULLET zegt dat een eensge zinde goedkeuring van bet ontwerp op do vervlaamsching der Universiteit van Gent in den wensch ligt van de Vla mingen die erin het bewijs zouden zien dat hun eischen eindelijk zullen bevre digd worden. Met genoegen stelt de heer Poullet vast dat terwijl in de Kamerafdeelin- gen er vele Kamerleden zich onthou den hebben, er zich nu een groote om mekeer in de opvattingen voorgedaan heeft en dat het te hopen is dat die eensgezinde goedkeuring plaats, hebben zal. Voor de eerste maal trouwens, zegt spreker, hebben wij nu een regeering die vast besloten is het Vlaamsche vraagstuk in zijn geheel op te lossen. Die eensgezinde goedkeuring zou ook in het buitenland dat weieens verkeerd ingelicht wordt over onze innerlijke twisten, het bewijs leveren dat Belgie niet op het punt staat uiteen te vallen en dat ook zou een groot voordeel zijn. Wij die hier leven weten wel dat Belgie nog niet op den rand van den afgrond staat. Al de partijen zijn diep verknocht aan het Belgische vaderland. Wij mo gen evenwel niet met vuur spelen en daarom is het gewenscbt dat de lieele Kamer voor het Regeoringsontwerp stemmen zou. Trouwens al de partijen tellen hun voorstanders van de ver vlaamsching en de lieele VI aam scha pers strijdt ervoor. Men vergeet dit al te dikwijls. Zoo worden steeds aan de katholieke Vla mingen vragen gesteld over hun be doelingen. Doch waarom stelt men die vragen niet aan do Vlaamsche socialis ten b.v. die toch de zelfde opvattingen als wij verdedigen. M. VAN WALLEGHEM. Wij heb ben vertrouwen in de verklaringen van onze vrienden, doch niet in de uwe of in die van de katholieken. M. HEYMAN, minister. Allonc done! M. POULLET. Er bestaat in Bel gie, M. Van Walleghem, een Vlaamsche beweging die niet het monopolie van een partij is. De Vlaamsche beweging is noch katholiek, noch liberaal, noch socialist. Zij is één en we zijn in alle partijen eens om de gelijkheid te doen zegevieren. Men heeft ook gesproken, zoo zegt de heer Poullet van een politiek koopje van een losgeld. Andere sprekers na melijk de li. Jaiuson hebben dit verwijt hunner eigene gedachten en voorkeur, tegengesproken. Er is geen sprake van ^Yat voordeel zult gij eruit hal&nt[ecn koopje. Maar, de liberalen hebben verworpen. M. Renkin laat zich weinig gelegen aan de uitlatingen der extremisten. Het is de opinie der massa die moet in het oog gehouden worden. De Vla mingen zijn 50 jaren lang totaal ver ongelijkt geweest; en verstoken van liet in de gerechtszaken. 'De vraag der Vlamingen naar eene Vlaamsche hoogeschool betreft een recht zegt spreker. Wanneer de Tche- ken in Bohemen, na den oorlog mees ter werden ontkenden zij geenszins aan eene minderheid van ruim anderhalf miljoen Duitschers het recht op eene Duitsche hoogeschool. Waarom zou hetzelfde recilit aan mil- Eene radikale oplossing is onvermij delijk. De erkenning van dat recht zal dc eenheid van het land niet verzwak ken. De Fransche kuituur in Vlaande ren is sterk genoeg om zichzelf te ver dedigen. M. Renkin komt op tegen het voor stel Huysmans en ook tegen het voor stel Bovesse dat ten slotte uitkomt op dc afschaffing der vrijheid van den huisvader. Wanneer men het princiep der vr.ijj.ieid van den huisvader huldigen wil dan moet men zulks doen voor gansc'h het land. Spreker besluit met de meening te uiten dat definitieve oplossing van hèt problema de nationale eenheid verster ken zal. M. JANSON, minister van rechtswe zen. verklaart dat hij spreekt namens MM. Jaspar en Vauthier, zijne kollegas der regcering, en zet uiteen waarom hij het regeoringsontwerp in deze kwestie voorstaat. Ilij spelt de les aan zijne' vrienden van Gent en zegt dat zij niet klaar in zien wat er in Vlaanderen gebeurt. Er moet zegt de 'heer minister een radikale oplossing komen. De oplossing Nolf was niets waard. Dc liberale mandatarissen moeten re- ons enkele vragen gesteld waarop zij' een antwoord verwachten. Zij hebben dit recht ten wij zullen hun antwoorden Het betreft hier de taalregeling op an der gebied. De socialistische partij heeft het trouwens ook gedaan. Wij spreken dus niet imieer over do vervlaamsching van Gent. jDit is een afgedane zaak. En eerst en vooral het lot van tJö Waatsche ambtenaren. Het is natuur lijk niet mogelijk ons te vragen dat wij teksten zouden voorleggen die moeten aangenomen worden ne varietur. Wij kunnen enkel de algemeene lijnen aan duiden. Wij zijn hot eens om- tc zeg gen dat de kennis van beide talen aan atle ambtenaren niet kan opgedrongen worden. De aangelegenheden van het Vlaamsche land en die van het Waai- sche land moeten wel is waar in de taal van de streek afgehandeld worden, maar daarom is niet noodig dat do tweetaligheid zou worden ingevoerd voor alle ambtenaren. Wij zijn tegen het vertalingsstelsel dat. tijdverlies meebrengt. Wij zijn er ook voor dat dc eenheid van het bestuur zou behou den worden en dat er geen twee juriis- prudentias zouden worden ingevoerd.- Maar de tweetaligheid is overbodig. En ik ben bereid een tekst voor te stellen waardoor de Waalsche ambtenaren niét zouden worden gtehandicapcerd ten. voordeolc van de tweetalige Vlaamsche ambtenaren om tot de hooge posten op te klimmen. M. BOVESSE. Wij zijn het eens. M. VAN ISACKER (kath.), Zeker; zijn wij het eens. M. POULLET. Bij de behandeling van de bestuurlijke taalwet werd er door de heeren Poncelet en de Liede kerke een tekst voorgesteld die aan de Walen voldoening kon gevèn, doch .hij werd niet aanvaard. De vraag is nu of wij in dc uitvoe ringsdiensten het Nederlandseh aan de Walen willen opdringen. Daarop kan noch ja, noch neen geantwoord worden. Maar het is toch redelijk dat in Waal sche stations waar zoovele Vlaamsche arbeiders ontschepen iemand zou aan wezig zijn die de taal van die arbeiders verstaat. M. BOVESSE. Heel en al akkoord. M. POULLET. Ik verheug mij over die verklaring. Het zou trouwens onaannemelijk zijn, vermits te Herbes-" thai Belgische ambtenaren Di^itisch spreken en te .Oostende Engelsche (Zeer wel.) 'Mi. ECKELERS (soc.)', zal het ont werp stemmen in zijn geheel en ver werpt alle amendementen zoo die van do socialistische linkerzijde als van do liberale. De Vlamingen eischen slechts hun rech't, ziegt spreker en het is schande dat zij 50 jaren hebben ge wacht vooraleer voor dat recht den. strijd aan te gaan. Dc redenaar haalt vervolgens eenigö sprekende voorbeelden aan van mis-» toestanden in Vlaanderen. De zitting wordt geheven om 6 u* Te Binche is een echt ongeoorloofd foit aan het licht gekomen. Een knecht kwam sedert langen tijd regelmatig naar het slachthuis, om, voor het gast huis van de stad vleesch te halen, dat afgekeurd was voor hiet verbruik. Die-ze ongehoorde trafiek zou reeds sedert maanden duren. Het schandaal is aa?i het licht gekomen door eene klacht die door een beenhouwer van Binche, man de policie gedaan werd. Deze laatste had eene hoeveelheid vleesch naar het slachthuis moeten dragen, dat aange slagen was door oen veearts. Nader hand zag hij datzelfde vleesch door een vivcmdeling naar het gasthuis voeren. Hij verwittigde seffens de gendarme rie die het onderzoek in handen heeft. naar den VREEMDE voorxign zioh bij de van CHECKS of KREDIETBRIEVEN OP HET BUITENLAND Oeze worden in alle landen op vertoon uitbetaald. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1