Wie gaat er mede naar Carthago? 26 DOCTOR FAUSTUS Gausch de reis bedraagt 5ÖÖ0 kilometers waarvan 1200 kilometers dwars door Noord-Afrika WEGWIJZER Bank voor Oosf-Viaanderen Woensdag Febi'. 1950 EEN DRINGENDE NOODKREET Nieuwjaarsgif ten voor den Paus Het Hoogere Gistingsin- stiluut van Gent naar Brussel. De Ministerraad REIZIGERS Bericht aan de Militianen der klas 1930 De Papegaaienziekte Een Biddag voor de Russische Christenen r Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIe JAARGANG NUMMER 48 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Qendt. publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap ffavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de RicheUeu^Jtartfs^ ttüNHHSBSSSSSi Breams Buildings6, Londres, E. C. 4. H. Neatorius Zonop6,42Zonaf5,27 N. M. 28 E. K. 8 DONDERDAG 27 DEZER, te 7 uren zeer stipt, OPVOERING VAN DOOR HET VLAAMSCHE VOLKSTOON EEU Kaarten te fcekomsn in 't Groan Kruis aan 15-10-8-5 frank Volgaarne publiceeren wij volgend smeekschrift van de Zusters Arme Cla- ren onzer stad en voegen onze stem bij deze 'der geestelijke overheid om bij hoógdringenheid hulp te vragen voor onze verdienstvolle zusters dio toclv ook immer bereid zijn te bidden en zich te offeren voor aller welzijn. MM, Met. de goedkeuring en de aanbeve ling van Z.D.H. Mgr den Bisschop van Gent., komen wij een dringend beroep doen op uwe gansch bijzondere edel moedigheid, om ons te redden uit den erbarmelijkcn en hoogst schadelijken toestand van ons klooster totaal onbe woonbaar geworden. Spijts, de moeilijke tijden, kunnen noch mogen wc langer wachtten uit tc zien naar een ander, nederig doch luch tig klooslerke, om aldaar voldoende talrijk en in betere gezondheidsvoor- waarden, onzen H. Regel in al zijn strengheid te kunnen onderhouden, het eenige wat we verlangen. In onzen prangeiidên nood en in on ze uiterste anm.oede, stellen wij al óns. betrouwen op Gods Voorzienigheid die wel zorgen zal voor breede vrijgevig heid vanwege uitgelezen weldoeners. De arme dochters van de H. Clara helpen is helpen zielen redden, is voor u zelf den gansch bijzonderen zegen verdienen door onzen Ii.Vader Francis- cus beloofd aan de weldoeners. Zijner Orde. Daarbij uit dankbaarheid bidden wij. bij dage en bij nachte, voor al de intenties van onze edelmoedige wel doeners. In de vaste h-oop dat ge breed uw hart en uw band zult openen om ons uit onze noodschreienden toestand te helpen, bieden wij Ued. bij voorbaat, M..., onzen innigsten dank met de ver zekering van onze algeheele verkleefd heid in Xo. De Zusters Clarissen Coletienen. AALST, Brusselschestraat, 63. Postchecknummer 2787,10. 200; De geestelijkheid dSf* dekenij An- toing, 135. Mej. M. Jansen, Antwerpen, '100; M. C., Gulleghem, 100; M. D. Vercauteren Brussel, 50; iM'ad. Van Rumbekc, Oede- lem, 100; Mej. Breydel, Brugge, 100; M. en Mad. Denis-Roger, Brugge, 100; Naamloos van St. Michiels, 100; M. de notaris Watedet, Luik, 100; M. Roger, Lambert, Watcrmael, 100; Naamloos Florée, 100; M. en Mad. H.S., Aarlen, 100; M. Vancoille, Roes.selaere, 100 M. Lieben, 50; Mad. Wed. Hulus, 50 I. H., Visé, 50;-M. G. Wavroil, Tinti- gny, 50; J.B. 25; M. Adrien Staesens, Oostende, 5; Een priester, Brussel, 5; Onbekend, Swevcgbem, 50; Onbekend, Moorsel-bij-Aalst, 20; E. H. Cyriel Quintelier, St. Niklaas, 50; M. A. Blen deman. Aalst, 25; Naamloos, De Panne 25; ÖJbsekènd, Blauwput, 20; Naam loos., Deurnc, 25; Ridder Béhaghel de Bueren. Quaremont, 100 Naamloos, Gent, 100; Naamloos, Melle, 25; Dre Morel de Westgaver, Gent, 100; Baron Rotsart de Hertaing, Gent, 100; Naam loos, Melle, 10; M.A. Bibot, Namen 100; Mad. wed. Em. Deflandre, Etter beek, 50; A. D.G. Auderghem, 50; S.D. Iseghem, 20; Louise, Isegheinr, 20; E. II. Mtoes, pastoor, Poesele (Nevcle),20; Naamloos Kessel-Loo, 20; B. W. Chi- may, 10; I.D., Grivegnée, 10. Totaal tot heden fr. 189.002.90 Men kan inschrijven ten bureele van 't blad, ofwel storten op postcheckre- kening n. 382.79 van M. Léon Maillie, secretaris van den Bond te Doornijk. BISDOM GENT 3 Januari 1930. Eerwaarde Moeder Abdis, Ik heb met vreugde vernomen dat uwe gemeente er ernstig op denkt' een n^euw klooster te bouwen binnen Aalst. Het huidig klooster beantwoordt niet aan de vercischten der gezond heidsleer, is te veel ingesloten en moet schadelijk inwerken op de gezondheid der Zusters. Ik ben bereid Ued. daarvoor te lvelpen in do mate der middelen waarover ik besohik en ik bevoel dit nuttig, ja nood zakelijk werk gaarne aan bij de odcl- moedigo geloovigen van ons Bisdom. Met mijnen besten zegen, de verze kering van mijne toegenegenheid in Xo. t HONORE, Bisschop van Gent Met de goedkeuring van den Z. E. H. Deken zullen liefdadige Jufvrouwen in den naam dér Zusters Arme Claren de 'giften komen inzamelen voor 't oprich ten van 't klooster. ZEVENTIENDE LIJST Graaf Robert de Ribaucourt, Elsene, [1.000; Onbekend, Reninghe, 1.000 Derde Orde Vrouwen en Mannen, .Thielt, 595; M. en Mad. van de Kercho ve d'Hallebast, Doornik .500; De leden der manskongregatie van de Wapen plaats, Kortrijk, 660; Baron Charles Gillès de Pélichy, St. Kruis, 500; M.A D.Z., Antwerpen, 200; Baron W. van der Straten Waillet, Grune, 200; Eene Brugsche naamlooze, 200; Firma Char les Beyaert, Brugge, 200; M. en Mad Paul Otto de Mcntocli, St. Amines, Z.E.H. kan. Van den Berghe, vikaris- generaal, Brugge, 200; Z.E.H. kan. I>c- schrevel, vikarisg-generaal. Brugge, 200; Z.E.H. kan. D. Lescouhier, Brug ge, 200; J.O.P.B., Kortrijk, 200; Zus ters van O.L.V., Anderlecht, 175 ■Naamloos, Soil,legem, 200; T.M., Au- denaerde. 200; Gesticht EE. PP.Jose- phiten, Melle, 200; Ongekend, Rcninghe In algemeene vergadering der Brou- wersvereeniging van Belgie Zondag laatst, werd besloten met 104 stemmen tegen 76 lot overbrenging van bet Hooger Instituut der Gistingsnijverhe den van Gent naar Brussel. De reden de istemiming van den pro vincieraad van Oost-Vlaandeiren vol gens welke de Vlaamsche taal moet worden gebruikt in de vakscholen, zelfs in de hoogere technische scholen die van de provincie toelagen ontvangen. OFFICIEELE MEDEDEEL IN G. De ministers hebben. Maandag avond hunne wokelijksche raadvergadering- gehouden, na dewelke de volgende of- ficieele meedeeling aan de Pers werd verstrekt «Dc lieer Minister van Builenland- sche Zaken bracht verslag uit over do tmitenlandsche politiek, inzonderheid wat de debatten betreft welke, met het oog op gebied van tol-overeenkomst, te Geneve worden voortgezet. De Raad besliste aan 's Konings goedkeuring volgende ontwerpen voor te leggen, met het oog op de nederleg- ging in het Parlement: 1. Een wets ontwerp tot stichting van een Imunt- fonds voor den waarborg der kleine van het uitdelgingsfonds moet ge- geldbiljetten, fonds dat onder toezicht plaatst worden; 2. Een wetsontwerp tot; terugbetaling van het saldo dier leening! aan 7 1/2 t.h. van 20.000.000 dollar welke in 1920, in de [Verecnigde Staten werd uitgegeven. De Raad trof eveneens de beslissing' bij den Koning een ontwerp van besluit in te dienen, waarbij aan de bevoegd heid van het Centraal ambt der Druk werken enkele leveringen worden ont trokken welke aan de Rijks-Hoogescho- lcn en aan de Staats-Normaa.lscholen moeten gedaan worden. Er zal eene toelage worden verleend adn de Tentoonstellingen voor oude Vlamsche Kunst te Antwerpen, cn voor oude Waalsche Kunst te Luik. De Raad onderzocht ten slotte de dagorde der parlementaire werkzaam heden en behandelde eindelijk verschil lende vraagstukken van louter admi nistratief belang. M. JASPAR, MINISTER van KOLONIES De bclangrijksle punten, welke be handeld werden hebben wij nevens den raad vernomen. Vooreerst de benoeming van den niewen minister van Kolonies. Zooals wij reeds verleden week aangekondigd hebben, is het M. Jaspar, eerste minis ter dio terug als verantwoordelijk mi nister aan het hoofd van het departe ment van Kolonies komt. Er is geen kwestie meer van een AI- geimeen Beheerder. M. Charles blijft sekretaris-generaal en zal de rechter arm van M. Jaspar zijn. Door deze op lossing is er nu een katholiek minister te kort in de regeering, en wiet een de- mokratisch minister, om het evenwicht tusschen de regeeringsgroepen tc her stellen. Doch-, de benoeming van dezen minister zal nog eenigen tijd verdaagd worden. Er is ook nog niet beslist wel ke portefeuille deze nieuwe minister zal bekomen. Wij hebben gesproken van de splitsing van landbouw, waar M. Baels zou blijven, en van binnen- landsche zaken, w?aar de nieuwe minis ter zijn intrek zou nemen. Deze oplos sing moet nog nader ingestudeerd war den. M. 'Jaspar is Maandag door den Ko ning ontvangen gew-orden. Zijne benoe ming tot minister van Kolonies, zal eerstdaags in het Staatsblad verschij nen. DE VLAAMSCHE KWESTIE De ministers hebben ook beraad slaagd over de Vlaamsche kwestie. M. Jaspar zal Woensdag in de Kamer eene groote verklaring afleggen, in dewelke hij niet alleen do hoogeschoolkwestie zal behandelen, maar ook het stand punt der regeering zal bloot leggen in zake lager- en middelbaar onderwijs, gerecht en bestuur. Voor lager- en middelbaar onderwijs sluit de regeering zich aan bij de voor stellen der parlementaire taalkommis- sie, natuurlijk mits deze voorstelHen te onderwerpen aan een raad van be voegdbeden. Wat het bestuur aangaat werd er beslist dat voor de Waalsche ambtenaars, vanaf den graad van be stuurder, eene «voldoende» kennis van het Vlaamsch zal geeischt worden. In zake justicie is 'ML Janson bijna gereed met zijn ontwerp op het gebruik der lalen in gerechtszaken. In den vol genden ministerraad zal de tekst ter goedkeuring voorgelegd worden. SPOORWEGTARIEVEN De ministers hebben in princiep hunne goedkeuring gehecht aan de ver hooging der spoorwegtarieven met 10 p.c., voorwendende dat Belgie op dit gebied nog veel lager staat dan de na burige landen. Doch, er moet nog een aanvullend onderzoek ingesteld worden over de tarievenvermiffdering voor sommige koopwaren. DE BELASTINGEN Ten slotte werd eene lange'bespre king gevoerd over de aanwijzingssu pertaks, cn wel over bet voorstel der katholieke léden van de financieele kommissie, die vragen dat de aanwij zingstaks zou verbeterd worden voor degenen, die, ofschoon zeer rijk zijnde, geen weeldevolle levenswandel leiden, en welker belasting niet kan berekend worden volgens de kenteekens van Sï. Hcutart: woonsten, autos, dienstboden, enz. Vele rijke menschen leiden een zeer eenvoudigen levenswandel. Voor deze zal de aanwijzingstak berekend worden op bet gemiddeld bedrag van hunne inkomsten, voortkomende van de kenteekens en van de grondlasten, mobiliere taksen, enz. Een voorbeeld zal dit verduidelijken een persoon heeft, volgens dc kenteekens van M. Houtart, slechts 100.000 fr. inkomen. Doch, volgens zijne grondlasten en an dere taksen heeft hij een inkomen van .600.000 fr. Men telt. beiden samen 600.00a en 100.000 fr., of 700.000 fr. j inkomen, en men neemt de helft., hetzij 3 50.000 fr. als belastbaar inkomen Jvoor de aanwijzingssiipertaks. Wat de vergoedingen van beheer ders en komimissariasen van maat schappijen betreft, deze belast worden met eene taks, gelijk gesteld met de beroepstaks. Vraagt bij tijds inlichtingen, want ons getal inschrijvingen aan boord is beperkt, Ie dab Donderdag 8 Mei. Olmi 9 uur vertrek uit Brussel. Aankomst ta Parijs om .13,25 uur. Vertrek uit Parijs om 21.40 uur naar Marseille. Avondmaal in het Buffet. 2e dag .Vrijdag 9 Mei 's Morgens aankomst te Marseille, morgend-. ontbijt in het Buffet. In den namiddag vertrek per boot naar Tunis. 3e dag. Zaterdag 10 Mei Op Zee Aankomst om 19 uur in Tunis. 4e dag. Zondag 11 Mei Deelneming aan de Processie van het H, Sa-. crament te Carthago. 5e dag. Maandag 12 Mei. Bezoek aan dc stad Tunis. 6e dag. Dinsdag 13 Mei. 's Morgens vertrek na$r Constantine, 's avond&l aankomst Logement. 7e dag.Woensdag 14 Mei 's Morgens bezoek aan de stad Constantine pcfl autocar 's Namiddags vertrek naar Biskra. Logem* 8e dag. Donderdag 15 Mei. Uitstap per autocar naar Sidi-Okba en naar verscheidene oasissen. 9e dag. Vrijdag 16 Mei. Uitstap per autocar naar de Zandduinen. 10e dag. Zaterdag 17 Mei. Bezoek aan de stad Biskra, 's Avonds vertrek naar Algiers. 11e dag. Zondag 18 Mei. 's Morgens aankomst te Algiers. Vertrek uit Al giers naar BJidah en de monding van den Chiffa. 's Avonds terug in Algiers. Logöment. 12e dag. Maandag 19 Mei. Bezoekaan de stad Algiers per aulocar.Logem, 13e dag, Dinsdag 20 Mei. Vertrek uit Algiers per boot naar Marseille* 14e dag.JVoensdag 21 Mei. Op Zee. 's Avonds aankomst in Marseille* onmiddellijk vertrek naar Avignon. Logement. 15e dag. Donderdag 22 Miei. Bezoek aan Avignon (de oude Pausen Stad).1* 's Avonds vertrek naar Parijs. 16e dag. Vrijdag 23 Mei. 's Morgens aankomst in Parijs. Morgendont- bijt. Om 1 uur vertrek uit Parijs. Aankomst rond 5 uur. N. B. De reisbiljetten Brussel-Parijs-Marseille en lerug^ zijn 30 dagen geldig en lalen persoonlijk vertrek en terugkeer toe. Zij geven recht tot alle treinen waar zich 2e klasrijtuigen aan bevinden. Bij elk coupon is een ticket van voorbehouden plaats. PR IJ ZEN: 2e klas Trein 1e klas Boot 2e klas Trein 2e klas Boot I 5750 BELGISCHE FRANKS 5200 BELGISCHE FRANKS In deze prijzen zijn niet begrepen de verblijfkosten in de stad Tunis. De ze zullen bekend gemaakt worden, na het sluiten onzer onderhandelingen al daar. In deze prijzen zijn begrepen Spoorkaarten. Boot, Autocars en Gids. Eet" malen In den Trein en In de Hotels, Taksen en Dringeld In de hotels en booten. (Zonder Tafeldrank). INLICHTINGEN: Het Uitvoerend Komiteit alsook de Agence Thos Cook and Son wijlst' alle verantwoordelijkheid af wat aangaat vertragingen of andere ongévallen.; Indien do reiziger (door een geval van heirkracht) aan de reis moet verza ken, zal een aftrok gedaan worden voor de reeds gedane onkosten. Een brochuur met witte bladzijden (voor nota's te nemen) en daarneven eene uitgebreide beschrijving der reis" zal aan de inschrijvers gestuurd wor den. naar den VREEMDE voorxitn zich bij d« ran CHECKS of KREDIETBRIEVEN OP HET BUITENLAND Deze worden in alle landen op vertoon uitbetaald. 1652 VRIJGESTELDEN VAN DEN ACTIEVEN DIENST Worden vrijgesteld van actieven dienst, krachtens artikel 57 der wot op de militie de aanwerving en de dienst verplichtingen, militianen van 1930 aangediend voor den dienst der volgen de categorien 1. Deze welke behooren tot eene fa milie van minstens 6 kinderen waarvan geen enkele genoten heeft van 't voor deel toegekend aan de kroostrijke ge zinnen. 2. Deze waarvan drie broeders ten minste gediend hebben in het Belgisch leger.. De militairen van 1930 welke aange duid werden voor den dienst en die zich in eene der hoogere vermelde 'ka- tegorie bevinden en die nog geen be richt ontvangen hebben aangaande hun ne vrijstelling vanwege den bevelheb ber van het aanwervingsbureel voor 5 Maart 1930, moeten eene aanvraag doen. Hun schrijven vermeldend naam, voornamen, datum en geboorteplaats, gemeente waar zij staan ingeschreven voor de Militie en aanwervingsbureel waarvoor zij verschenen, moet in een aangeteekenden brief verzonden worden naar het Ministerie van Landsverde diging, Dienst van het Krijgspersoneol en Aanwerving 3e Afdeeling, Leuven- schestraat, 1, te Bruisisel. De militianen van 1930 vrij van dienst, kunnen aan hunne vrijstelling verzaken met een aanbevolen schrijven te richten van 5 Maart 1930 aan het zelfde adres. Het handleeken moet ge legaliseerd worden door het gemeente bestuur, bijzondere soort influenza» zijn toege schreven, zal wel nooit meer zijn vast te stollen. Maar vermelding verdient toch wel. dat een Engelschc arts, dr. A. P< Thompson. Woensdag voor de lijk-' schouwingsjury te Birmingham waar. als doodsoorzaak van een man longont steking ten gevolge van besmetting door de mïcroob der papegaaienziekto werd vastgesteld, de verklaring afleg de, dat hij sedert de laatste jaren in negentien ziektegevallen rechtstreeksch contact van het slachtoffer met een zieke papegaai had vastgesteld en dat er van deze negentien vijf doodelijk wa ren geweest. De besmetting was af komstig zoowfel (van pagegaaien ;uit West-Afrika als uit Zuid-Aimierika, doch' van de papegaaien uit Zuid-Amerika was de besmetting het veelvuldigist ge weest. De arts zoide, dat, naar hij ge loofde, de ziekte in Engeland reeds se dert vele jaren bestond, doch niet was, herkend. Bij de verklaringen van den lijk schouwer was merkwaardig de mede- deeling van een vogclkoopman, dio verklaarde dat duizenden papegaaien! >r zijn handen waren gegaan zonder, dat hij daar ooit ziek was van* gewor den. EEN MERKWAARDIGE DOKTERS VERKLARING Wie tegenwoordig aan Tongontste king bezwijkt, is bet slachtoffer van de papegaaienziekle. Hoeveel gevallen van doodelijkè longontsteking, voordat de papegaaienziekte in de mode kwam ten onrechte aan Spaans^he griep of ^een -De Paus zal zich den 19 Maart aan staande feest van den H. Jozef, naar, de St. Pietersbasiliek begeven, om .en voor Rusland te bidden. De bisschoppen van Italië hebben de noodige maatregelen getroffen om op het oogenblik dat de Paus de mis zal| opdragen, al de klokken van de groot ste basilieken, zoowel als van de klein ste kerken, te doen luiden, alsof men de klokken wil vervangen die door do bolchcviaten gesmolten werden. De Paus heeft bevelen gegeven opdat al de katholieken van heel de wereld zich dien dag zouden vereenigen, om to bidden opdat dc godsdienstvrede in Rusland zou hersteld worden en de af gescheurde christenen tot de óéne wa re Kerk van Christus zouden terugkec- rên*

De Volksstem | 1930 | | pagina 1