Een dringende Noodkreet Redevoering van Minister Jasper 28 Bank voor CDst-Vlaanderao Vrijdag Febr. 1950 Dood van Z. Em. Kard. Merry del al Rond het Parlement REIZIGERS V ergifiigingszaah te Schelderode Handel met den Vijand OVER DE VLAAMSCHE KWESTIE XXXIe JAARGANG HUMMER 53 Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Gontiemea Uitgever J. Van Nuffel-De Gsndi. H. Romanus Zonop6,38Zonaf5,30 N. 28 E. K. 1Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Bavas, Adolf Maxlo.an, 13, ie Brussel Rue TTiiiigmiiiim^ RichelieuParijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C. 4. Volgaarne publiceercn wij volgend Smeekschrift van de Zusters Arme Gla- ren onzer stad en voegen onze slem- bij deze der geestelijke overheid om bij hoogdringenheid hulp te vragen .voor onze verdienstvolle zusters die toch' ook immer bereid zijn te bidden 'jen zich te offeren voor aller welzijn. MM, Met de goedkeuring en de aanbeve ling van Z.D.II. Mgr den Bisschop van Clent, komen wij een dringend beroep doen op uwe gansch bijzondere edel moedigheid, om ons te redden uit den erbarmelijkcn en hoogst schadelijken toestand van ons klooster totaal onbe woonbaar geworden. Spijts, de moeilijke tijden, kunnen noch mogen we langer wacluten uit to zien naar een ander, nederig doch luch tig kloosterkc, om aldaar voldoendo talrijk en in betere gezondheidsvoor- waarden, onzen H. Regel in al zijn strengheid te kunnen onderhouden, het eenige wat we verlangen. In onzen prangenden nood en in on ze uiterste armoede, stellen wij al ons betrouwen op Gods Voorzienigheid die wel zorgen zal voor breede vrijgevig heid vanwege uitgelezen weldoeners. De arme dochters van de 1-1. Clara helpen is helpen zielen redden, is voor u zelf den gansch bijzonderen zegen verdienen door onzen H.Vader Francis- cus beloofd aan de weldoeners: Zijner Orde. Daarbij uit dankbaarheid bidden wij. bij dage en bij nachte, voor al de intenties van onze edelmoedige wel-r doeners In de vaste h-oop dat ge Kardinaal M'erry del Val is |\Yoens- breed uwldag te Rome overleden aan do gevol- hart en uw hand zult openen om ons fcener heelkundige bewerking van blin- uit onze noodschreienden toestand ie Idearmontstcking. De Kardinaal was. van helpen, bieden wij Ued. bij voorbaat, Spaansche afkomst. Zijn vader was mi- M..., onzen innigsf.en dank met de ver- Rister van Spanje geweest te^ Brussel zekering van onze algeheele verkleefd heid in Xo. De Zusters Clarissen Coleticnen. AALST, Brusselschestraat, 63. Postchecknummer 278710. BISDOM GENT 3 Januari 1930. Eerwaarde ffloeder Abdis Ik heb met vreugde vernomen dat uwe gemeente er ernstig op denkt een nieuw' klooster tc bouwen binnen Aalst. Het huidig klooster beantwoordt niet aan de vereischten der gezond heidsleer, is te veel ingesloten en moet schadelijk inwerken op de gezondheid der Zusters. Ik ben bereid Ued. daarvoor tc helpen in de mate der middelen waarover ik beschik en ik beveel dit nuttig, ja nood zakelijk werk gaarne aan bij de edel moedige geloovigcn van ons Bisdom. Met mijnen besten zegen, de verze kering van mijne toegeriegenheid in Xo. t HONORE, Bisschop van Gent. Met de goedkeuring van den Z. E. H. Deken zullen liefdadige Jufvrouwen in den naam der Zusters Arme Claren dc giften komen inzamelen voor 't oprich ten van 't klooster. WIJZIGING VAN DE BEGROOTING VAN NIJVERHEID EN ARBEID De Regcering heeft aan de Kamer een nota overgemaakt betreffende eene nieuwe wijziging die den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke .Voorzorg zou willen brengen in het Bc- grootingsontwe.rp van zijn Departe ment voor liet dienstjaar 1930. Het geeft aanleiding tot eene verhooging van 1.500.000 fr. bestemd voor den aanbouw van lokalen voor het beroeps- muzc-um te Morlanwelz. Ingevolge dit amendement beloopt de Begrooting 1. Voor de gewone uit gaven, de som van 578.135,888 fr.; 2. Voor de uitzonderlijke uitgaven, do .som van 109,711.050 frank. Te zamen 687,846.938 fr. DE FISKALE HERVORMINGEN De financiekommissie der Kamer beeft Woensdag het onderzoek dor fis- kale hervormingen van de regecring voortgezet. M. Houlart, minister van financies, woorde de vergadering bij, tot dewelke hij eene belangrijke mec- dceling richtte, betreffende de wijzi ging aan de aanwijzingssuportaks, ge steund op de uiterlijke kenleekens van den rijkdom. Men weet dal deze taks de vroegere supertaks vervangt. Voor eerst bood de minister de verzekering dat de aanwijzingstaks ten minste 300 miljoen zal opbrengen en deelde mede dat dc geringe inkomsten er gansch vrij van gesteld zijn, wat niet het geval was met de supertaks. M. Houtart wees er op dat dc aamvijzingstaks alleen den •rijkdom treft, wrelke geschat wordt naar zijne uiterlijke genteekens of den le venswandel woonsten, dienstboden, automobiels, enz. Doch, daar zijn rijke lieden, bij wie zulke rijkdomkenteekens niet waar te nomen zijn die geen au- tos, noch dienstboden, noch villas heb ben, en die een zeer eenvoudige levens wandel leiden. Zooals wij reeds in hel ministerraadverslag van Maandag uit gelegd hebben, heeft M. Houtart in dit opzicht een amendement van M. Pusse- miers aangenomen, bepalende dat in dil geval do aanwijzingssupcrlaks zal be rekend worden op dc volgende wijze het inkomen vatbaar voor deze super taks, b.v. 100.000 frank, en het inko men volgens de grondlasten, de be roepstaks, en alle andere belastingen, b.v. 500.000 frank, zullen samengesteld worden, wat in het. aangehaalde voor beeld 600.000 fr. oplevert. Welnu do aanwijzingssupertaks zal verschuldigd zijn op de helft daarvan, of op 300.000 frank. Deze wijziging zou echter niet van toepassing zijn op de inkomsten bene den de lvoogervermelde cijfers. Dit amendement kreeg de goedkeu ring van de kommissie, welke, dan ook een amendement verwierp der social ijs- ten, voorstellende dat de huidige s.u- taks zou behouden blijven, doch alleen voor de inkomsten boven de 50.000 fr. M. Wauwermans bracht daarna ver slag uit over de fiskale ontwerpen bo- treffende de registratie- en erfenisrechv- ten en de met het zegel gelijk gestelde taksen. Dc kommissie heeft een amen dement aangenomen voor de volledige vrijstelling der orfenissen van 25.000 frank in rechte lijn, en van 5000 fr. in collaterale lijn. Een ander amende ment werd aangenomen betreffende de vrijstelling van alle taksen op het versch vlcesch. Deze laksenvermindcring kon ge makkelijk aangenolmien worden daar deze belastingen ontzaglijke sommen hebben opgebracht, welke de vooruit zichten der regeering verre overtref fen. Immers, in 1929 brachLen de re- istratie, successie en zegelrechten eene som van 3.761 miljoen op, terwijl de regeering 3.055 miljoen had voor zien, dus is er een overschot van 706 miljoen M. Dewinde bracht verslag uit over de taksen op de spelen en vermakelijk heden. Hier ook werden verminderingen toegestaan, waardoor de taksen herleid worden op 6 lot 15 per cent. De klein ste taks zal toegepast worden op 'de plaatsen beneden de 5 frank. Hier even eens waren de verlagingen mogelijk, want deze taksen brachten in 1929 de som van 75 miljoen 900.000 voor dc vermakelijkheden en 54 miljoen 900.000 fr. voor dc spelen, samen 1.308 miljoen op, terwijl maar i.175 miljoen voorzien waren, dus een overschot van 133 mil joen Do kommissie heeft ook een amen dement aangenomen, waardoor dc taks op de duivenprijsvluchten op 4 p.c. ge bracht wordt, indien de inzet de 500 fr. niet tc boven gaal. Heden Donderdag zal de kommissie hare werkzaamheden voortzetten. naar don VREEMDE voorzien zich bij dé VRn CHECKS of KREDIETBRIEVEN OP HET BUITENLAND Deze worden in alle landen op vertoon uitbetaald. 1652 en daarna gezant Ie Londen. Na schit terende studies in Engeland en in Bel gië werd de aflijvige kort na zijn pries terwijding geroepen om deel uit te mia- ken der onmiddellijke omgeving van don Paus. De jonge Prelaat verwierf bij het pauselijk Hof spoedig een gansc-h bijzonderen stand door zijn gemoede lijkheid, zijn voorbeeldigen levenswan del en zijn buitengewonen iever. In 1897 werd hij afgevaardigd naar Cana da om de kwestie der scholen van#Ma-« nifoba te regelen. Eenige jaren latei- werd Hij voorzitter benoemd der Aha-, demie van de geestelijke edellieden. In 1902 kroeg hij voor' opdracht don Paus te vertegenwoordigen bij de kroning- van koning Edward Vil" (Engeland), die hern met eerbewijzen overlaadde. Later nog heeft hij het Slaatssekrctariaat waargenomen onder Paus Pius X. Kardinaal Raphael Merry del Val was geboren tc Londen ten jare 1865. DE SCHURK SCHRIJFT EEN BRIEF AAN ZIJNE MOEDER DIE WORDT ONDERSCHEPT. De heer onderzoeksrechter Van Eeekh-aute, met liet onderzoek der zaak gelast, is nu in het bezit van een hrief geschreven door Julien Brackenier aan zijne moeder, die de bewaker van het gevang heeft onderschept. In die brief vraagt hij aan zijne moe der hare verklaringen te verandoren en tc zeggen dat liet Ai mé Brackenier (zijn oom) is, die het vergif in huis heeft gebracht. Zulks kan geen sla'nd houden, want Aimé Brackenier is gestorven in de maand Augustus 192<) en zijne zuster Marie einde November 1929. Dus Aimé Brackenier kan zich niet gezelfmoord hebben en zijne zuster heb ben vergiftigd, want de man was. reeds overleden. Verder slond in den brief, dat zijne moeder moest verklaren dat liet bij misgreep is dat dit poeder in de soep werd geworpen. Gij moet, schrijft hij, al doen wat mogelijk is om mij te redden van de beschuldiging die op mij weegt en hij duidde drie personen aan. dio zij als getuige zou moeten doen onderhooren en gunstige ^ei-klaringen voor |icm zouden afleggen. Julien Brackenier werd Woensdag naar het gerechtshof gebracht en dooi den heer onderzoeksrechter onderhoord wegens dien brief. De schurk verklaarde vlak af van niets te welen. De gevangenbewaker verklaarde stel lig dat dien brief door Brackenier was geschreven en hij hom onderschept heeft. Brackenier zal nu met medegevange nen gekonfronteerd worden, die den brief hebben zien schrijven. Ziedaar een schurk die wel bewust is van het geen lvij misdaan heeft en zich als een persoon wil doen doorgaan, die niet weet wat hij doet. HET ONDERZOEK TEGEN, KRUPP EEN ZONDERLINGE «RUILING» Zooals gemeld, is een onderzoek in gesteld tegen de firma's Krupp cn Thyssen in verband met leveringen aan den vijand tijdens den oorlog. De wa gen werd aan liet rollen gebracht dooi de onthullingen van een pacifist vol gens dewelke tijdens den oorlog aan Nederland infanteriescbilden voor oen prijs van 68 mark werden geleverd, terwijl het Duilsche leger 117 mark moest betalen. Ook werden groole hoe veelheden oorlogsmateriaal naar Ne derland verzonden waar zij verder aan vijandige mogendheden werden ver kocht. Volgens het «Aclit.-Uhr Abendblall» zijn inderdaad in den oorlog door tus sclvonkoms.t van bemiddelaars uit het 'onzijdige buitenland goederen aan vijandelijke mogendheden verkocht. Een dergelijke «ruilhandel» was niet steeds ongewcnschl, daar men zoo vaak be paalde grondstoffen kreeg die Duilsch- land dringend noodig had. I De firma Krupp zou tot -dusver nog jniet in kennis zijn gesteld van het on derzoek. Zij verklaart daarom niet in [staat te zijn zich over de zaak te uiten. UITGESPROKEN IN DE Kameratling va» Woensdag 26 Februari Ik antwoordde op de vraag van den heer Bovesse in de bewoordingen waar- in zij mij werd gesteld. Ik vertegen woordig hier de Belgische regecring. Ik denkt dat mijn woord toch iets waard is. Gij kunt mij niet dwingen dadelijk in bijzonderheden al de oplos singen te geven van de vraagstukken waarover wij gesproken hebben. Ik meen dus dat ik klaar gesproken heb. De Kamer had het recht sommige vragen te stellen. Zij is thans gerust gesteld. Wij willen in de twee landsge deelten de eerbiediging van de cultuur. Wij wiileri dat er geen «handicap» zou beslaan voor de burgers van deze twee streken van het land, hetzij in het leger hetzij in 't bestuur. Wij willen insge lijks dat zij allen voldoening krijgen op onderwijsgebied. Ziedaar hoe ik de taak opvat, welke op mijn ^houders gelegd werd. Zie daar hoe ik mij voorstelde u vandaag van.op dit spreekgestoelte toe te spre ken. Maar ik zou hot. mijzelf ter kwade duiden, moch- ik er niets bijvoegen. Niet dat ik er op uit ben aan welspre kendheid te doen. Ik weet dat wanneer men op zeker oogenblik en over som mige vraagstukken, poogt zich met woorden boven oen strijd te plaatsen, steeds bet verwijt oploopt zich te ver schuilen achter woord en fraas in plaats van de werkelijkheid in de oogen te zien. Maar bet is wel een werkelijk heid welke ik hier blootleg, wanneer ik u zeg dat de Vlaamsche kwestie niet alleen een kwestie is van verordenin gen, besluiten, wetgevende boslissingen maar eene groole gevoelskwestie (Zeer wel I rechts.). Bijgevolg is het onmjsbaar dat de verordening-eb, de besluiten- en de be slissingen, welke wij zullen nemen, doordrongen zijn van een geest van vrede, verstandhouding, genegenheid en wederzijdschen eerbied. Zonder dit zou ons werk vruchteloos zijn en ge doemd zijn to verdorren, zooals de taak welke in zich reeds de kiemen van zijn verkwijning draagt. Wij mioelcn er inderdaad van over tuigd wezen dat de Belgische eenheid, dat dc toekomst van ons land, door bet feit zelf dat wij moeten samenleven, eischen dat wij blijk geven van goeden wil. Menigmaal zag ik vrienden, die totaal akkoord waren, twist zoeken om het genot elkaar scherpe woorden te zeggen. Doch zelfs met dien wensch, met dit nationaal karakter, vraag ik dat al de partijen van dit land eenparig el- ken twist zouden staken, nu wij de Vlaamsche h-oogeschool zullen oprich ten als. een werk van rechtvaardigheid cn niet als een offer van de eene land streek vöor dc andere. Aan weerszij den zijn er extremisten die er schijnen belang bij te hebben de wonde steeds te doen bloeden. Sommigen schijnen er genoegen in le vinden twist te stoken. Ik vraag dat al mijne medeburgers zouden trachten elkaar te verstaan en elkaar niet te betichten van slechte be doelingen, vcroverings- en overweldi- gingsplannen. Ik vraag, anderzijds, dat wij de Genlsche universiteit zouden oprichten met eenzelfde gebaar, en al dus dc ware beteekenis ervan zouden doen uitkomen, Een vari de jongste onder ons zei ons hier .enkele zittingen geleden, in een schoone taal Ik ben dertig jaar oud». Welk geluk voor hem 1 Hij is dc toe komst. Ik zal u zeggen wat ik van het geslacht der dertigjarigen denk. Het meent boven al dat men niet werkt voor den tegenwoordigen tijd, maar enkel voor morgen, dat wij maar kort stondige voorbijgangers zijn op den grond der vaderen, dat het de komende geslachten zijn, cn die welke wij mis schien nooit zullen kennen, die het voordeel zullen moeien genieten van den vrede dien wij in ons land zullen gebracht hebben Het werk is dus een werk' van dc toekomst. Geheel de loc komst van' het land ligt er ip opgeslo ten.. Na 'gedurende honderd jaar in in een onwrikbare eendracht voreenigd ge weest le zijn om een gemeenschappelij ke Luuk le vervullen die toch Jvaar grootheid had, zullen wij dit jaar hon derdjarig bestaan vieren van het land. Wij treden de tweede eeuw van ons bestaan in. Dat zulks gebeure in do verstandhouding- tus.sclven de twee landsdeelen, vari de twee landstalen, tusschen burgers die met elkaar moeten leven endie samen nog groote dingen, moeten vervullen. Toen ik verleden Donderdag de hart roerende redevoering hoorde van mijn vriend Paul-Emile Janson, waar hij herinnerde aan dc noodzakelijkheid van de eenheid van het land, dacht ik dade lijk aan twee andere redevoeringen. De een werd uitgesproken op het nationaal congreg. Het uur was ernstig. Europa wilde de Belgische nationaliteit niet er kennen. Het congres lvad een koning gekozen, maar deze koning wilde .niet in het land komen, voordat het congres- de vredesbeginselen, het verdrag dor achttien artikelen had goedgekeurd. Hot congres was tegen het verdrag; oproer ontstond in de straten, de pers voerde een veronLvvaardige taal, doclr Joseph Lebeau had een verheven ziel en zijn hart blaakte van vaderlands liefde. Hij bood het hoofd aan het con gres na een der schoonste toespraken die men ooit te booren kreeg, zegt zijn geschiedschrijver, verrichtte liij dit wonder, dc vijandig gestemde vergade ring heelemaal om te keeren en zich te doen toejuichen door de volksmenigte die te zaam gestroomd was om hem te steenigen. Hij eindigde zijn rede met deze woorden «Ik bezweer heden de afge vaardigden die me aanhooren aan hot Belgisch volk dit voorbeeld van een dracht le geven. Indien gij aan lvol land het voorbeeld van stuurloosheid niet geven wilt, indien gij geen onbereken bare kwalen op Belgie wilt doen storten sluit u zonder aarzelen bij ons aan. Wij zijn allen Belgen, allen willen wij de eer en het welzijn van ons vaderland.» Drie en tachtig jaren later, op 25 December 1914, waren wij, Brusselaars uit het bezet gebied, zonder onder scheid van partijen, rang of rais, ver- eenigd onder gewelven van onze oude hoofdkerk, laatste toevluchtsoord van onze verminkte vrijheden. Het was een somber oogenblik. Antwerpen was ge vallen, bijna gansch llvet grondgebied was overweldigd, wij wisten zoo goed als niet van wat er buiten gebeurde en reeds begon de lange en eindelooze verdrukking, welke eiken dag zwaarder op onze schouders woog en onze zielen verlamde. Kardinaal Mercier beklont den predikstoel en zeide i In ieders gemoed ligt een gevoel dat dieper is dan het persoonlijk be lang. dan bloedbanden en machtsver houdingen van partijen, dit is de drang om zich toe te wijden aan het algemeen belang, de vaderlandsliefde. Het vader land is geen samenvoeging van enke lingen of gezinnon, die- denzclldeii grond bewonen, dezelfde 'gelukkige <»f pijnlijke herinneringen hebben; necri het is een zielengemeenschap ten dienste van een maatschappelijke or ganisatie die men te alle prijze, zelfs ten koste van zijn bloed, moet vrijwa ren en verdedigen., en het is omdat de zelfde ziel hehhen dat de landgenootcn door hunne traditie met hetzelfde leven' in het verleden leven; door hunne ge meenschappelijke hoop op en een zelf de verlenging van hun leven in de toe komst. Nu wij beraadslagen over een vraag stuk dat raakt aan de eenheid zelf van dit vaderland, aan zijn grootheid en aan zijn lotsbestemming, doet het deugd die groole \yoorden in herinne ring te brengen die uitgesproken wer den door een liberale minister, ctfo dezer grootë voorzaten die ons land bobben opgebouwd en deze van den on- sterfelijken prelaat die tijdens de groot ste beproeving die het land doorstond, en waar het sterker en grootcr dan ooit* uit te voorschijn is gekomen, tevens hetzelfde ideaal en dezelfde grootheid verpersoonlijkend. Belgie van 1930 zal zich hunner waardig weten te" toonen. (Langdurige toejuichingen op de ka tholieke en liberale banken. Ovatie. Do redenaar wordt door zijn politie-» ke vrienden golukgewenscht.Jj

De Volksstem | 1930 | | pagina 1