Hst Huwelijk bij fle oorspronkelijks Volkeren. Bank tcor Oosf-Viaanöirin Vrijda [Maart 1950 - De reis onzer Vorsten naar Egypte De Paus spreekt over de moderne richting in de opvoeding. De groote Tombola der Tentoonsh Hingen 1930 De Watersnood in Frankrijk KAMER Rond het Parlement Een Voorbeeld XXXle JAARGANG HUMMER a 5 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Gontieman Uitgever J. Van Nuffel-De Qendt. H. Thomas [Zonop6,24Zonaf5,4l E. K. 8 V. M. 14 Publiciteit button het Arrondissement AALST Agentschap U.avas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, LondrcsE. C. 4* gevoerd In de Staatsh.oogeschool Sa- pienza» te Rome, heeft de welbe kende taalgeleerde en volkenken- her, de Eerw. Pater Michael Sehu- jieu, S.V.D. eene zeer merkwaar dige conferentie gehouden over het vraagstuk van het huwelijk en het familieleven bij de oorspronkelijke volkeren, 't Is de tweede maal, se dert 1870, dat een katholiek pries ter het spreekgestoelte beklimt in Se groote zaal van deze Hooge- scliool. De E. F. Schulieu, die den post bekleedt van adjunct-bestuurder van 'het museum der Missiën te Lateranen, was door de koninklij ke aardrijkskundige vereeniging uitgenoodigd, om deze voordradht te houden. De hoogeleerde kloosterling be- ieverde zich om aan zijne talrijke toehoorders de oude theorie uiteen te zetten, die de oorspronkelijke volkeren wil doen doorgaan als geen begrip hebbende van het familiele ven en als overgeleverd op het ge bied der zeden aan de meest ver warde vermenging; deze oude orie vermaard, zeggen wij, door de nieuwe ontdekkingen. G-anseh integendeel, het gedacht van het familieleven, zelf dit van het enkel- vondig huwelijk bestaat bij de volksstammen als de Dwergen en de Boschjesmannen van Afrika. De echtgenoote wordt vrij geko zen, de echtscheiding is er zeldzaam de echtbreuk streng gestraft, de kinderen goed behandeld. Als volk komen de Boschjes mannen en de Dwergen onder het getal der oudste volkeren. Bij de Stammen en volkeren van lateren oorsprong ziet men in tegendeel de onzedelijkheid opduiken onder de meest verschillende vormen. Sprekende van het huidige Eu ropa heeft de E. P. Schulieu den terugslag getoond van de theorie, naar zijn meening valscli, volgens dewelke de verwarde vermen ging» de eerste vorm van het hu welijk zou geweest zijn. Deze theorie, door de geschriften van ve le socialistische leiders verspreid, heeft op onze dagen een gunstigen bodem gevonden in het Marxistisch Rusland, en dit met zijne bekende en droeve gevolgen. Volgens spreker 1) de familie bestaande uit den man, eene vrouw en de kinderen heeft bij alle volke ren bestaan; 2) dit familieleven vindt men terug bij de onbescbaaf de volksstammen, als volk van de oudste bekend. 3) Het familiebe grip ontaardt bij de later beschaaf de volkeren. De E. P. Schulieu, die zeer goed Afrika kent, daar hij langen tijd verbleef in de streken van Zambè- zie heeft zijne stelling opgeluisterd door voorbeelden ontleend aan zij ne persoonlijke ondervinding. Hij werd zeer toegejuicht. HET VERTREK Onze vorsten zijn Woensdag morgen toil Brussel vertrokken met Genua als. [toestemming. Aldaar zullen zij insche pen voor Egypte. I Zij waren verfeVzeld van graaf de tannoy, groothofmaarsehalk. graaf de Patoul, hoofmaarschalk,, M.' Paul Hy- rnans, minister van buitenlandische za ken; generaal Swngers, veldofficier en gravin do Caraman Ghimay; professor Kolf, geneesheer van de Koningin. Pond 9 ure namen 0112e vors.ten in toe Noordstatie plaats in een voorbe houden rijtuig van den Pullma.ntrein «Bdelwcis» De Koning die in burger 5vas en dc Koningin yvelke een .«beige» mantel droeg afgezet met bont nanaen jBastiolle en Abattoir. Sedert bijna der- op de kade afscheid van de prinsen,tig uren zitten de getcistcrden op de Leopold en Karei. daken, terwijl Ivet water schuimend Zij werden eveneens begroet door de togen de muren klotst. Van verre ii\de ministers, MM. Jaspar, Janson, V^ip- omgeving hoort men ze om hulp roe pens, Fortbo'mme, Heyman, Baels, men, doch de stroOmiing van het water Houlart, Vauthier en Van Caeneghem; is er zoo geweldig, dat men er onmo- de burgemeesters Mots en Pctre; mar- gelijk m'et bootjes heen kan varen. kies Carlo Durazzo, gezant van Italië; M. Nens, gouverneur der provincie; ba ron Firm in van den Bosch, eere pro cureur generaal, van de gerechtshoven te Cairo; Hassouna Bey, zaakgelastig de van Egypte; M. Van Eycken, hoofd bestuurder der kanselarij van liet mi nisterie der buitenlandsche zaken; ge neraal Blanpain en senator Dcspret. Rome, 4 Maart. Hedcnmkidag ontving Zijne (Heiligheid de Paus ée pastoors en vasLenpredikers van Romie, die tevoren in handen van den kardi naal-vicaris iPompilji de geloofsbelij denis hadden afgelegd. Zijne Heiligheid hield oen toespraak, waarin hij over de verheven plichten der predikers tijdens, de vasten sprak. Hierbij bracht hij vooral twee dingen naar voren, die hem bijzonder na aan het hart liggen en twee kwalen des tijds betreffen. Dit zijn vooreerst de groote moeilijkheden der jeugdopvoe- ding inyhet huisgezin, waar heden de oudehs nauwelijks meer toezicht op hun kinderen kunnen houden. De vastenpredikers moeten de ou ders hieromtrent ernstig vermanen en aan hun zware verantwoording herin neren. Ten tweede besprak de Paus de ge varen van slechte lectuur, de thans vooral de jeugd bedreigen, waarbij hij ook aan een catalogus van den boek handel Liqqorio herinnerde die abso luut niet onberispelijk is, ja dik wijls zeer gevaarlijk. Ook tegen dit gevaar moeten dc Vas tenpredikers waarschuwen Voorts zou de Paus in zijne toe spraak hebben verklaard, dat de mo-r derne tendentie in de opvoeding, die er toe leidde, dat kinderen geen eerbied meer hebben voor hun ouders, grooten- dcels afkomstig was van de andere zijde van den Oceaan Z.H. noemde deze tendentie een der gevaarlijkste bedreigingen voor het Christelijke leven in deze dagen. De Vasten-toespraak vam den Paus bevatte voorts een uitvoerige algemee- ne critiek op het moderne familieleven. Z. H. verklaarde, dat het vraagstuk van de opvoeding der jeugd door hem met groote belangstelling werd bestu deerd en dat men niet tevreden kon zijn met den huidigen toestand, waarin de scholen verkeeren, noch in Italië, noch ergens anders ter wereld. De Paus verklaarde ten slotte, dat de moderne jeugd in het algeme-en de ouders zeer dikwijls aanvaardt als een soort last, of iets waardeloos. Dinsdag avond heeft men twee lijken opgevischt die op het water dreven. Tot nog toe is 'het onmogelijk het bilan op te maken van de ramp, doch het aantal slachtoffers is aanzienlijk. Montauban is nog altijd afgezonderd. Hei water begint nu gelukkjglijk lang zamerhand te zakken. AGEN AFGEZONDERD De stad Agen is seder.t Dinsdag vol komen afgezonderd. De laatste trein is uit de statie ten 10 ure 's morgens ver trokken. De telefonische en telegrafische ver bindingen zijn onderbroken. Het posi- gebouw i&laat onder water. Het water peil der Garonne steigt nog onrust wekkend. DE DORDOGNEVALLEI BLANK GEZET Ten gevolge van het geweldig stij gen van de Vezère, die in de Dordogne uitmondt te Limeuil, is gansch de val lei van de Dordogne overstroomd. De trekking der loten van de 9e uit gifte (reeks I) zal plaats hebben op 10 en 11 Maart a.s. in het Paleis van Akademien, Marmeren zaal, te Brussel. De lijst van de winnende nummers zal verkocht worden van 12 Maart 's mor gens in al de post- en telegraafkanto ren van het land. De Loterijboekjes van de 10e uit gifte (reeks J) zullen te koop worden gesteld van af 11 Maart in alle kanto- toren welke deel hebben genomen aan den verkoop van de loterijboekjes der vorige reeksen. Onlangs hebben wij de lijst'afgekon digd van de groote loten der '8e uitgif te (reeks H.) welke nog niet opgeeischt werden. Ten gevolge van deze mede- deeling hebben de gelukkige winners van deze groote loten zich aangeboden. Het is o.a. de heer Jean Nossent; bo-eit- seerder te Luik, die het groot lot van 200.000 fr. weghaalde; de 'hieer Coulon, oorlogsinvalied, te 'Jumet won het lot van vijftig-duizend frank. Een lang "debat wordt nog over deze kwestie. M. VOS heeft ook een amendement ingediend strekkende om aan de hoog leeraars der universiteit van. Gent te verbieden Fransche lessen te geven. M. POULLET, verslaggever, be strijdt het amendement. Er wordt in het verslag gewag gemaakt van de «Eeole des hautes Etudes», te Gent, omdat deze instelling vijandig gericht is tegen de hoogeschool. Er is echter geenszins bezwaar in gelegen dat de hoogleeraren van Gent. Fransche les sen te geven te Luik of te Bergen. M. VOS houdt zijn amendement in stand. Bij de stemming wordt het amende ment Vos verworpen. Evenzoo ifret amendement Carpentier-Deveze. Het ontwerp tot vervlaamsching der Gentsche h-oogeschool wordt in zijn ge heel gestemd door 125 stemmen tegen 24 en 7 onthoudingen. Stemden neen Mej. Dejardin, MM. Dejardin, Cocq, Galopin, Van Belle, Mundeleer, Max, Lemonnier, Leuridan, De Backer, Hermans, De Beuckelaere, Vande Bulcke, De Clercq, Romsée, Van Opdenbosch, Butaye, Mlerlot, A'melot, Carpentier, Jacqueis, 'JOurez en Hénon. Onthielden zich MM. Bologne, Ma- thieu, Delor, Branquaert, Petit, Vos en Mali ion. EEN HONDERDTAL DOODEN De watersnood waardoor Zuid-Frank rijk zoo vreeselijk geteisterd wordt, neemt nog altijd grootere uitbreiding. Dinsdag nacht is een dijk doorgebro ken te Noissac. Twee volkrijke wijken werden in den nacht door het water verrast en verscheidene ongelukkigen hebben er den dood gevonden. Volgens zekere berichten zouden er niet minder dan 100 slachtoffers zijn. Som'ni'ige bewoners zijn nog in hun ne huizen gebleven, op gevaar af van hun leven, want de huizen storten als kaartenhuisjes ineen. In de streek van Rouaillon is het water weggetrokken en heeft m©n een klaar beeld van de verwoesting: op eene lenge van 2 kilometers is gansolï den spoordam weggespoeld en hangen de riggels boven eene diepte. Tusschen Perpignan en Narbonnc zijn alle verbindingen onderbroken. De reddingswerken worden onverwijld voortgezet, doch worden zeer bemoei lijkt daar er niet genoeg schepen aan wezig zijn en bijzonderlijk daar talrij kc gebouwen op het invallen staan en de redders, dwingen op afstand te blij ven. EEN GANSCH DORP VERWOEST In de gemeente Reynies staat bijna geen enkel huis meer recht. Talrijke slachtoffers liggen onder de puinen he graven. Er bestaat eveneens groot ge vaar voor de bewoners y.an dg wijken Voor Warrandaering van koopwaar, VOORSCHOTTEN OP TITELS, LEENINGEN tegen degelijke waarborgen is de BIZONDER AANGEWEZEN. Al dsza verrichtingen v.orden er vlot afgehandeld. 1652 BEGROOTING VAN OPENBARE WEI ZITTINGEN VAN 6 MAART, MORGENDZITTING De zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. PONCE- LET, ondervoorzitter. De begrooting van Nijverheid en Ar beid wordt voortgezet. NAMÏDDAGZITTING Aanvang om 2 ure onder voorzitter schap Zvan M. baron TIBBAUT, voor zitter. DE VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE HOOGESCHOOL Bij artikel 4 van het ontwerp, dat de gebeurlijke inrichting voorziet van niet-verpliclite cursussen in de Fran sche taal, in verband met de leerstof van de examens, vraagt M. VOS, bij amendement de afschaffing van dit ar tikel, en de vervanging van hetzelve door een tekst, waarvan er geen taal. MM. CARPENTIER en DEVEZE heb ben o<ok een amendement ingediend. M. DE BEUCKELAER heeft geen vertrouwen in 't spel. De stcm'miing van verleden week, heeft voorzeker in Vlaanderen groote vreugde verwekt. Wij herinneren on's echter, zegt de re denaar het, oud spreekwoord «Timeo Danaos et dona fcrentes». De stemming was te schoon en spreker vreest dat daar iets loenseh onder sclvuiHf. Spreker vraagt dus dat het voorstel van M. Vos zou gestemd worden om van de Walen de zekerheid te hebben 'dat zij de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool hebben gestemd, zonder nevenbedoeling. Een langdurig debat ontstaat tus schen de heeren De Beuckelaere en Vari Dievoet over den tekst van het amen dement Vos. M. DE BEUCKELAERE beweert dat er wel eene verplichting voorzien is voor de Fransche leergangen, verplich ting die vroeger niet bestond. M. JASPAR zegt dat daarvan geen spraak ils. M. HUYSMIANS (tot M. De Beucke laere). Herlees den tekst. Die geeft lvoel wel den tekst x&n hot artikel weer. berekend zijn, 500.000 frank over schrijdt en zij hoogcr is dan de belas tingbasis steunende op de aangegeven teokenen van rijkdom, wordt dc super-* taks berekend op de s.om die het mid-* den houdt tusschen beide basissen Deze tamelijk ingewikkelde formuul wordt verduidelijkt door volgend voor beeld stel een werkelijk inkoinjon vait 600.000 fr. en een aangegeven indiciair inkomen van 100.000 fr.; om de belas- tingbasis te bepalen, telt men beide sommen samen, wat 700.000 fr. maakt, en deelt men dit door 2, wat 350.000 fr. aangeeft als gemiddelde som lus* schen beide basissen. Van dit 350 dui zend wordt dan het vrijgesteld- mini mum afgehouden en 'het belastingkocf-. ficient toegepast. Van "socialistische zijde werd op deze formuul kritiek uitgebracht en vroeg men 'de handhaving van de aangepaste supertaks met een vrijgesteld mini mum van 50.000 fr. en beperking dep belasting op 15 t.h. voor de hoogste schijven. Waarop van regeeringszijdo werd geantwoord, dat, geen andere *af- wijkingen dan de formuul PussemioP op het rogeermgstelsel kon worden' aangenomen. Op voorstel van M. Wauwermans werd aangenomen dat de taks op de verzekeringskontrakten voor gemeente en provinciegebouwen, scholen, musea, enz. £al worden opgeheven. De kom missie zal volgende week andermaal bijeenkomen om kennis te nemcii vait het verslag Pussemier. WERKEN De Regeering heeft aan de Begroo ting van Openbare Werken het Krediet op 233.819.512 frank voor de gewone uitgaven gebracht, en dit voor de uit zonderlijkje fcijtgaveln op 255.482.000 frank. In deze sommen is 49.320.000 fr., 't zij eene verhooging yan frank 6.315.000 begrepen voor de onteige ningen en werken, en eene som van 6 miljoen, 't zij eene verhooging van 2.500.000 fr. voor de baggerswerken in de haven van Zeebrugge, en zulks wegens de stijging der prijzen vastge steld op eene onlangs gehouden aanbe steding den ongunstigen toestand waar in de haven van Zeebrugge thans ver keert wat de waterdiensten betreft. Welnu, het instellen van een dagelijk- schen dienst tusschen Zeebrugge-Har- wich en Zeebrugge-Hull vanaf 1 Juni a.s., om talrijke reizigers naar de Ten toonstellingen van bet Eeuwfeest te brengen, vergt onmiddellijke maatre gelen opdat de paketbooten dier vreem de lijnen gemakkelijk zouden kunnen aanleggen. ATHENEA VOOR MEISJES Dinsdag namiddag vergaderde de be voegde middenafdeeling voor het on derzoek- van het wetsvoorstel strek kend tot de oprichting ran Athenea voor meisjes. Deze Middenafdeeling voorgezeten door 'M. Lemonnier, heeft besloten het onderzoek later voort te zetten; na een zeker getal toelichtin gen van den Minister van Wetenschap pen en Kunsten ingewonnen te hebben. DE FINANCIEELE KAMERKOMMISSIE De Kamerkommissie tot voorberei ding van de fiskale ontwerpen hield Woensdag morgen een nieuwe verga dering. Deze zette de beteekenis uiteen van het amendement Pussemier op het ontwerp betreffende de indiciaire be lasting, amendement dat er naar streeft de hooge inkomsten te treffen, die an ders aan de indiciaire belasting zouden ontsnappen. Dit amendement, aangenomen door dc regeering en door de rechterzijde de christen demokraten inbegrepen, geldt enkel voor de inkomsten van meer dan 500.000 fr. en-luidt: «Wanneer de som der inkomsten waarop grondbelas ting, beroepsbelasting en roeiende takjvan 29,040. Leersekretariaat voor Jongens in Meisjes van Dendermonde en omtrek. Het lecrlingsecretariaat van Dender- monde, onder voorziiterschap van den heer Alb. Van Stappen. Burgemeester en de wijze leiding van M. Clem. Vergeylen, Ridderstraat, Dendermonde, heeft sedert eenige maanden menig teeken van leven gegeven. Sedert 1 Oclober 1929 werden met min dan 19 leerovereenkomsten aangegaan. Deze zijn gesloten in de onderstaande volgorde tusschen 1) Ooslerlinck Robert, pasteibakker, Dendermonde en zijn leerjongen Van Wesemae! Albert. 2) Oosterlinck Robert, voornoemd en zijn leerjongen Verschelden Odilon. 3) Van Lantschoot Juul, drukkeruitge ver en zijn leerjongen Philips Maurits. 4) Van de Weygaerde Constant, been houwer, Dendermonde en zijn leerjongen Cornell's Gustaaf. 5) De Clercq Edmond, kleermaker te Dendermonde en zijn leerjongen Maes Frans. 6) Picters Gustaaf, haarkapper te Den dermonde en zijn leerjongen Van der Jeught Sylvain. 7) Willems Sylvain, haarkapper te Dendermonde en zijn leerjongen Water schoot Emmanuel, 8) Pieters Alfons, haarkapper te Den dermonde en zijn leerjonger Lemaitre Albert. 9) Hahn Hendrik, haarkapper te Den dermonde en zijn leerjongen Alben De Busschere. 10) Buydts Camiel, schrijnwerker te St Gillis en zijn leerjongen Mannaert Victor. 11) De Herde Alfons, behanger en garnierder te Dendermonde en zijn zoon Frsvs. 12) De Lentdeker Alois, meubelmaker te Dendermonde en zijn leerjongen Albert De Looze. 13) Van Beveren Jan, kleermaker le Dendermonde en zijn leerjongen Jozef Pets. 14) De Rycke Charles, schoenmaker te Dendermonde en zijn zoon Lucien. 15) Vernimmen Frans, bakker te Den dermonde en zijn zoon Gerard. 16) De Saeger Theo, electricien te Dendermonde en zijn leerjongen Leopoid Van Geert. 17) Saey Octaaf, loodgieter (e Schoon-, aerde en zijn leerjongen Janssens R. 18) De Smet Maurice, beenhouwer fe Dendermonde en zijn zoon Philemon. 19) Meriens Eugeen te Dendermonde en *ijn zoon Jan. Voor 14 dezer leerkontrakten aange gaan tusschen meester en leerling kan dc meester eene premie van hoogstens'1260; fr. bekomen. Voor de overige 5 kontrakten aange-, gaan tusschen vader en zoon, kan eerst- genoemde geene premie bekomen. Maar integendeel kunnen alle de 19 leerlingen eene premie van len hoogste 600 fr. ontvangen. Moesten al deze leerlingen hun examen gelukken met voldoende punten, dan genieten deze meesters eene totale premie van 17,640 fr. en de leerlingen eene totale, premie van 11,400 fr. Dit maakt dus te samen eene premie

De Volksstem | 1930 | | pagina 1