15 Bank icer Ücsl-VIgafita lea vraagt orde Donderdag Maart 1950 Uitgaven voor de Sociale Wetsontwerpen Wereldtentoonstelling van Antwerpen 1930 Het Roode Leger aan het landelijke front On: KAMER Rond het Parlement e forsten naar Egypte. Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIe JAARGANG NUMMER 60 DAQBLAD 20 Cantiaman Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. 'publiciteit tuiten hst Arrondissement AALST Agentschap Ra*». Adolf MaxUmn, 13, te Brussel - Rm de Rvhelieu, Parijs H. Euphrasia Zonep6,12Zonaf5,50 V. M. 14 L. R. 22 BELANGRIJK BERICHT Wie inschrijft voor een abonnement yan 3 maand op «De Volksstem» ont vangt van nu tot einde Maart het blad ftosteloos. Toekomende week zulien kwijtschrif ten ten huize aangeboden worden voor de hernieuwing der driemaandeüjksche /abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonncn- ten te willen zorgen dat de kwijtschrif ten, bij de eerste aanbieding betaald .worden, dit om nieuwe onkosten te ver- Imijden. ZIJ BEDRAGEN 1 MILLIARD 223 MILLIOEN FRANK Door liet departement yan nijver heid en arbeid werd een berekening gemaakt over de uitgaven die de socia le wetsontwerpen op de kindertoelagen de sociale verzekeringen en de ouder- gcld. HET PROGRAMMA VAN DEN DAQ DER OPENING De commissie voor de officie-ele plechtigheden |op 'de Wereldtentoon stelling te Antwerpen heeft in hare jongste bijeenkomst, de maatregelen, welke dienen getroffen voor den ope ningsdag, in alle bijzonderheden gere- domspensioeuen {zull-en medebrengen. Hel departement is tot de slotsom gekomen dat de oude en nieuwe lasten De plechtige opening heeft plaats Zaterdag 20 April, te 45 uur, in het bijzijn van liet Belgische koninklijke voor Staat, werkgevers en arbeiders te paar, de prinsen en printe§sen. Do ko- De scbandige feiten die Maandag gedurende do lykplechtigheden der slachtoffers der mijnramp te Marci- nolIefplaat3 grepen hebben, gansch het land door, een kreet van veront waardiging doen ontstaan. Wij bekennen het rechtuit, de plaatselijke overheden bobben hunnen plicht gekweten, na de feiten, en 't is d< or hunne behendigheid dat men zoo spoedig tot de aanhouding van sommige daiders kon overgaan: Doch wij vragen het ons af met allo ernstige lieden Is dat voldoende Wanneer zal man ten minste maat regelen nemen om zulke schandige feiten te beletten, te voorkomen...We hebben zeer breede gedachten. We willen zelfs do Polen, die zich mees ter maakten aan kabaal, tot zeker punt verontschuldigen. Naast de 6 kisten die do stoffelijke overschotten van verongelukte werkgezellen on landgenooton, ver van huis zoo vree- selijk aan hun einde gekomen, kan het zuiver verstand soms bedwelmd zijn, de gemoederen opgehitst.,. Doch wat we niet en nooit zuMen verontschuldigen is dat een Belg daar te midden van een algemeenen rouw, zonder daartoe op geen enkel gebied te zijn aangesteld, het woord kome nomen om politiek to voeren voor oene partij tegen het land, dat in den rouw deelt, neen dat is ongeoorloofd, We bedoelen natuurlijk de redevoe ring van den communist Jacquomotte, die in deze droeve omstandigheid eene openbare beleediging, eene algemee- ne uitdaging daarstelde. Sommige Italianen hebben ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om eene openbare manifestatie in te rich ten tegen hunne regeering. We tee kenen daartegen ook hot hevigst pro test aan. Wat de Italianen aan hunne regeering to verwijten hebben, gaat ons niet aan. Maar wij zijn van oor deel dat het eene groote onbeschoft heid is van lieden, die in ons land de gastvrijheid die immer bij ons in «ere gehouden werd genieten, die zeilde gastvrijheid gebruiken om to* gen hunne regeering op te staan,.. Pal wordt gevaarlijk spel Wij hebben er reeds in Belgie stalen van te zien gekregen wij hebben kunnen vaststellen wat moeilijkheden daar door kunnen ontstaan. Gelukkig als men die moeilijkheden nog kan ten ten goede brengen Het is tijd dat men bandele Onze regeering moet maatregelen trollen om zulke feiten te belotten. We heb ben er al dikwijls over hooren spro- kon men ging dit doen, men ging dat doen... men ging dat artikel van do wet veranderen. Maar tot hiertoe hebben wij nog nietsmaar niets zien komen. Do feiten van Marcinelle zijn een bewijs to meer dat er niet moer mag getalmd worden De openbare veiligheid, cte veilig heid van alle burgers dus, is hier in 't spel en het vraagstuk is belaugrijk genoeg, dat men er zich mede bezig houdt* Wij wachten dus met een zeker on geduld, we herhalen het met een confrater naar het voorstel dat de Regeering in de Kamer zal neerleg gen. Hetgeon wij bij het bezoek van den kroonprins van Italië, hetgeen wij gisteren te Marcinelle te betreu ren hadden, bewijst dat er iets te doen blijft en in het bijzonder dat de gran- ïen strenger moeten bewaakt worden, samen 1 milliard 943 millioen frank bedragen en dat de nieuwe lasten atleefi 1 milliard 223 miljoen frank bedragen. De nieuwe lasten zijn als volgt ver deeld KINDERTOELAGEN: Voor den Staat 30 millioen; voor de werkgevers .308 miiljoein frank. SOCIALE VERZEKERINGEN Voor den Slaat 44 millioen; yoor de werkge vers '19G miljoen. OUDERDOMSPENSIOENEN Voor den Staat 185 millioen; voor de wérge- vers en de arbeiders ieder .187. miljoen frank. De gezamenlijke lasten voor de toe passing van de wet op de kindertoela gen zullen 438.347.400 frank bedragen waarvan 80 miljoen frank voor den handel; 40 millioen voor den landbouw 18 miljoen voor de vrije beroepeen en 269 miljoen voor de nijverheid. De gezamenlijke lasten voor de toe passing van do wet op de sociale ver zekeringen zullen 576 miljoen frank bedragen waarvan 133 millioen voor de nijverheid-arbeiders en 57, miljoen voor den Staat. Anderzijds 41 millioen Voor den han del werkgevers cn evenveel voor dé arbeiders en 18 millioen voor den Slaat. De lasten voor den landbouw bedra gen 31 millioen frank voor arbeiders en werkgevers en 14 millioen voor den Slaat. 'Do vrije beroepen komen tussclven voor oen bedrag van 11 millioen fr ink voor de werkgevers en arbeiders en 5 millioen voor den "Staat. De gezamenlijke lasten voor de toe passing van de wot op de ouderdoms pensioenen bedragen 55 millioen voor den Slaat, 217 millioen zoo voor de arbeiders als voor de werkgevers. ninklijke familie zal aan de Midden statie aankomen en zich. met de staat siekoetsen bespannen «a la daumont», naar het tentoonstellingsterrein bege ven. Daar zullen zich reeds de iniet ex- tratreinen uit Brussel aangekomen di plomaten met -hunne echtgenoot en, dc leden der regeering en andere overhe den bevinden. De eigenlijke openingsplechtigheid heeft plaats in het feestpaleis en zal aanvangen met de uitvoering yan de «Brabaneonne». De voorzitter van het uitvoerend comiteit, alsook de minis ter van nijverheid en arbeid. M. TI. Hey- man, zullen bet woord nemen. Na bet antwoord van den Koning wordt een feestcantate gezongen door 300 perso nen. Vervolgens heeft het bezoek aan verscheidene paviljoenen en aari de bloemententoonstelling plaats. Met een feestmaal wordt de openingdag der expositie besloten. Het publiek zal eerst na de.plechtig heid, dus omstreeks 5 uur. in dc ten toonstelling worden toegelaten. Kamer neergelegd. M. Carton dc "VV ia-rt zal een nota der minderheid indienen. VERKOOP VAN ALKOHOL PER LITER TOEGELATEN De commissie welke, velschillende zittingen besteed heeft aan de studie tol herziening van de bestaande alko- holwet heeft Dinsdagnamiddag hare werkzaamheden geëindigd en de vol gende besluiten getroffen. Voortaan zal de verkoop van alko- hol worden toegelaten per 1 liter in plaats van per 2 liters. De verkoop van alkoholiscfae dranken zal overal worden toegelaten indien die dranken geen alkoholgohalte bezitten hooger dan 18 graden. De herbergiers en -hoteliers worden gemachtigd alkoholische dranken in hun bezit te hebben op voorwaarde dat die dranken bewaard worden in 'loka len buiten de openbare drankgel egen- heden. De commissie beeft liet voorste-l verworpen het schenken van sterke. ranken enkel te koop gegeven worden in de winkels die van den verkoop van sterke dranken een specialiteit hebben gemaakt. Dus ook in groentenwinkels en andere mogen slerke dranken per 1 liter verkocht worden. De commissie heeft bet voorontwerp van wet op de herziening van de nlko- holwet goedgekeurd. Op een volgende werkzaamheden van do comlmas&ie de- vergadering zal bet verslag over. de finitief goedgekeurd worden. Te golooven naar de inlichtingen, die toekomen in de bureelen van Bui- tenlandsche Zaken van Sowje.t-Rusland zijn de moeilijkheden, die het bestuur van 'Mioscou ontmoet, niet te schatten. De hongersnood slaat voor do deur en de Sowjets hebben zich verplicht ge zien eene maand in te richten, gezegd «van het kweeken der -huisdieren» of «voor het behoud van het vee Men heeft met geweld de verbetering ge- ejsclit van den veepacht. Thans richt Moscbu ploegen in van werklieden voor het zaaiseizocn, en aat terzelfder tijd over tot het binnen roepen der communistische jeugd om de hoornen uit te kappen en er brand hout van te maken. 't Is alzoo dat van uit Moscou voort durend 25 ploegen, tellende 1700 werk lieden, moeten vertrekken en die ge zonden worden naar de streken van Midden Volga; Uit de groote graanmo lens van Soyouzklvleb, van het" garni zoen van Razan, zullen insgelijks werk lieden vertrekken, die opge.cis.cht wer den voor het landelijk werk. Niets, kan beter den verwarden toe stand der Sowje.t-Republiek afschilde ren. Onder do lioofding De gruwelen van het schrikbewind in U. R. S. S. maakt het orgaan der Russische socia listen. «Het Verdrukte Rusland een reeks berichten bekend, ontleend ïian Sowjet-slatiatie-ken; en waaruit blijkt dat men in October, 56 «Konlaks», t.t.z boeren heeft terecht gesteld, omdat ze zich werkelijk hadden verzet tegen de Kolchovikkcn in de velden. In No vember werden er 89 terechtgesteld cn in December 20, 't zij een totaal van 165 «Koulaks» in drie maand tijds. Dat gebeurt in het land, waar 'die Roodert; dowmeesters zijn, die zelfde Rooden, die ons hier den hemel op aar de bolo.oven JVclkc wreede les voor ons allen 1..? laag. Een derde oorzaak is dat de Bel gische brouwerijen te weinig inland- sc-he hop verbruiken. De hoedanigheid van de hop dient verbeterd te worde.ti. Spreker besluit met hulde te bren gen aan E.H. De Jaegher die vijf o.n twintig jaren lang in de bres staat voori de hopteelt,. Ik ben ervan overtuigd dat de meerderheid dezer Kamer zich' hier bij zal aansluiten (Zeer wel, rechts). M. BA ELS, minister van landbouw zegt welke maatregelen werden geno men om in de krisis le verhelpen. Hij begrijpt zeer wel het belang der teelt alhoewel daaraan slechts 7500 Ha wor den gewijd, 't zij 20 t.lv. der geheele bc-< bouwde landen van Belgie. De minis ter belooft dan ook verder al zij-ne aan dacht aan de kwestie te wijden. De zitting wordt geheven om 6 ure.; DE ONBEWAAKTE SPOORWEG- BARREELEN De minister van spoorwegen heeft in de Kalmer eenige cijfers meegedeeld over de ongevallen op de onbewaakte barreelen Van ons spoorwegnet. Bij de overname van het net door de Nationale maatschappij bedroeg hc.L getal niet bewaakte overwegen 2.097 Rond dit tijdstip waren er 6G derge lijke overwegen meer dan op het hui dig oogenblik. Hoeveel ongevallen met dood el ijken afloop zich voordoden tot heden toe, in elke provincie afzonderlijk en hoeveel ongevallen, die enkel kwetsuren of ver minking die zich in den loop der drie De ongevallen met doodelijkcn afloop of met gevolg van kwetsuren oT ver- minging die zich in den loop der drie laatste jaren aan dergelijke overwegen voordeden, worden als volgt ingedeeld: In 1927, tien dooden, vijf gekwets ten; in 1928, tien dooden, zes gekwet sten; in 1929, negentien dooden, twin tig gekwetsten. "Van de negentien dooden in '1929 waren er dertien in Oopt- en West- Vlaa.nde.ren alleen. LANDSVERDEDIGING De kommissie van landsverdedigin, vergaderde Dinsdag namiddag onder hot voorzitterschap van M. Poncelet. De verschillende vereen igingen van oud-strijders en invalieden hebben aangedrongen, dat de kommissie hun ne afgevaardigden zouden ontvangen, die volledigen uitleg zouden verleenen over hunne verlangens in zake pen sioenen, renten, weezen- en weduwen- steun, enz. Zes leden der kommissie zullen deze afvaardigingen ontvangen. Deze zes leden zullen dan de kommis sie verslag uitbrengen over de cischien der oud-strijders. De kommissie zal dan de verschillende wetsontwerpen betref fende de oudstrijders-belangen met spoed onderzoeken, en in de Kamer aandringen dat deze ontwerpen in den huidigen zittijd iiog zouden gestemd .worden. DE PACHTEN OP LANG TERMIJN De middenafdeeling der Kamer heeft Dinsdag namiddag het onderzoek ge ëindigd over'het wetsontwerp betref fende de pachten op lang termijn, ont werp dat reeds in eerste lezing is go- stemd geworden. M. Baeldc lieeft le zing gegeven van zijn verslag, dat goed gekeurd Werd. Wij lvebben den V-eksl dor wet reeds afgekondigd. Daarjn was bepaald dat de pachten op lang termijn afgesloten voor 1 Januari 1926, zou den herzien worden. De kommissie heeft beslist dien datum te vervroegen op 1 Januari 1923. Alleen de pachten afgesloten voor moor dan 9 jaren, ko men in aanmerking. Het verslag van ÖVT. Baelde werd Dinsdag namiddag op bet bureel der ZITTING VAN DINSDAG 11 MAART. De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. baron TIBBAUT DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK De heer voorzitter, door do Karmer rechtstaande aanhoord, betuigt de deel neming van het Parlement, in den rouw die verscheidene Zuidelijke ge westen van Frankrijk beeft getroffen Ier oorzake der rampvolle overstroo- ingen. Hij geeft lezing van éen tele gram van rouwbeklag dat namens 'bet bureel aan den voorzitter der Frans oh e Kamer -werd gezonden en waarop door M. Bouisson werd geantwoord, met een telegram van dankbetuiging. DE HOPPEKRISIS De Kamer zet dan de bespreking voort der interpellatie van M. BRUT SAERT, tot den minister van landbouw over dc .maatregelen die hij voorne mens is ie nemen, om in dc lioppekri- sis. te voorzien. M. LEURIDAN zet op zijne beurt den toestand uiteen der hoppenijver heid. Als remediën stelt hij voor de uitlezing der planten, en de verhooging der invoerrechten op de vrceimido hop. Tot staving zijner voorgestelde maat regelen haalt spreker 'dc tarieven aan van andere landen. M. L'curidan komt op tegen 1de be wering der bronwersverecniging, dat er in ons land overproduktie is van hop, althans wanneer de 2/3 van het ver bruikt produkl worden ingevoerd. Hij wijst verder op het belang van het vraagstuk, daar een heel Belgisch gewest van de hoppenij verheid leeft Hij zou willen de vernieling der man nelijke planten door de wet geregeld zien cn dringt nogmaals aan op de, ver hooging der inkomrechtcn. M. VAN DEN BULCÏvE steunt de zienswijze Nan voorgaande-n spreker. M. CARTON de WIART mengt zicli in de kwestie, daar in zijn arrondisse ment ook li oppep] onterf jen bestaan. Hij is van meening dat do Itoppe- planters zic-h meer op de kwaliteit dan op dc kwantiteit zouden moeten toe leggen. Dc krisis. vloeit volgens spreker ook voort uit den invoer van Amerikaan scho hop. Spreker is ook voor de ver hooging der rechten. M. de BETHUNE, De hopteelt is soms onderhevig *aan feJle krisissen, welke tot nu toe steeds overwonnen werden dank zij dc. laaie wilskracht onzer Vlaamsehe hophoeren. Bij de fel le krisis van 1903 werd do eerste hop- kommissio in 't leven geroepen. Wij slaan aan den vooravond van een nieu we krisis, welke aan verschillende oor zaken (op ic schrijven is. Do eerste oorzaak is onbetwistbaar de overpro duktie, welke een algemeen verschijn sel is voor alle landen die hop voort brengen. Daarbij komt een tweede oor zaak, welke zoowat bet gevolg is van do eerste, namelijk de verhooging van de invoerrechten in de andere landen. Bij ons alleen doge bili.tengoyopn AANKOMST TE CAIRO Onze Vorsten die per bijzondcron trein uit Alexandrië, waren vertrokken zijn, zooals wc gisteren gemeld heb ben, Maandag namiddag te Cairo a aa nkom en. 's Avonds had in het Abdin-paleis een banket plaats. Koning Fouad bij een aanspraak zegde onder andere, dat Egypte huldo brengt aan Koning Albert cn zijne ge malin, symbolen van anioed en bewon dering. De hulde die mijn volk U brengt is. terzelfder lijd aan de Belgische natie gericht, dat door zijn werkkracht en verstand, nooit ophouden zal de voor wacht to zijn van de beschaving. Koning Fouad herinnerde vervolgens zijn bezoek te Brussel, waar hem een onvergetelijk onthaal te beurt viel. Hij drukte insgelijks zijne bewondering uit voor de bedrijvigheid der groote nij verheidscenters van Belgie. Egypte, zoo besloot Koning Fouad, aanziet het bezoek Uwer Majesteiten als een blijk van genegenheid dat Bel gie beloont jegens mijn land en volk en als een blijk van vriendschap die onze twee landen vereenigt. Koning Albert antwoordde op den toast van Koning Fouad in de meest vriendschappe 1 ijke bewoordingen. GESCHENK ONZER VORSTEN EEN AAN KONING FOUAD Ter gelegenheid hunner reis naar. Egypte, hebben de Belgische Vorsteni aan Koning Fouad een prachtig ge schenk overhandigd, bestaande in twaalf tellooren (imitatie van porce- lflin Oud-Brussel), vertegenwoordigen de dc Belgische monumenten on steden; Zekere sleden en monumenten zijn bezocht geweest door den Koning van! Egypte, tijdens zijn verblijf in Belgie. Het geschenk, dat een soort persoon lijk aandenken is, is gesloten in een zeer prachtig schrijn in rood leder, gemerkt met do wapens van Egypte en van Bolgie, BEZOEKEN Koning Albert o.n Koningin Elisabeth1 cn hun gevolg hebben Dinsdag mor- gend om 10 u. 30 de Nationale Biblio theek en het "museum van Arabisch© kunst bezocht; om 1 ure 's namiddags, namen zij dee.1 aan het ontbijt in liet paleis, en om 2 ure, werd ee,n be zoek gebracht aan de Pyramiden en do Sfinks. Om half zes ontvingen onze Vorsten' de Belgische kolonie en 'is avonds om 1 f acht, woonden zij een banket bij, aangeboden door den heer minister vart buitejilandsche zaken en daarna ecno voorstelling in den Opéra. Inkasseering en Diskonteering vin WISSELS en DOCUMENTEN gesohieden bij de aan buitengewone VOORDEELIGE VOORWAARDEN IWlczi vrag© aanstonds har© tarieven. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1