9A\ Be gruwelen der Vervolging in Fusiaod Bank voor Ocst-YIaaodersR Woensdag Maart 1950 De Postcheckdienst De Gasprijzen te Brussel De Ministerraad Tn het genadeoord van O.L. Vrouw van Lourdes De genezen Krijgsgevan genen in Duitschland Het Nationaal Komiteit tegen het Alkoolism Hel einde van de Duifsche vlooi Na de Tolconferencie O.L. Vrouw van Lourdes TAKSEN. Kerkstraat, 9 en 2i, Aalst. Tolefoon 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap ffavasAdolf Mpxlaan13, ie Brussel Rue de RichelieuParijs Bregma Londres, E. C. 4. XXX'# JAARGANG NUMMER 70 DAGBLAD 20 Geatiom.a Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Emmanuel Zenop5,44Zonaf6,lQ N. M. 30 E. K. 6 De eerwaarde Edmund Walsk, on der-voorzitter der Boogescbool van Georgetown, bij zijntcrugkeoreneener reis in Rusland, verhaalt ons de grie vende bijzonderheden over de gods dienstvervolging in dat land. Volgens den eerwaardeu Walsk, zijn de slachtoffers der sowjets niet te tellen. Hij haalt ons de volgende bij- zou dero gevallen aan De aartsbisschop van Parm werd levend hegraven nadat msn hem de oogen had uitgerukt. De bisschop van Belgorod werd in ec-non met kalk govulden kuil gewor pen. Do bisschop van Jourief werd ge folterd, na opgesloten te zijn geweest metgsmoone boosdoeners. Men kaple hem eerst den neus en de ooron al, daarna werd hij afge maakt met bajonetsteken. De aartsbisschop van Voronoj werd opgehangen voor het altaar zijner kerk 160 priesters van zijn bisdom werden insgelijks opgehangen. De aartsbisschop van Feofan werd verdronken. Een priester van Tcherdin werd ter dood gebracht in de schrikkelijk- ste omstandigheden hij werd, in vollen winter van zijne kleederen be roofd, en men besproeide vervolgens zijn lichaam met water, tot hij ver vormd was in oenen blok ijs. Dr Walsk toonde daarbij aan zijne toehoorders echte exemplaren van «De Goddelooze», en waarvan SO millioen exemplaren over ganscb Rusland werden verspreid 011 name lijk in de scboleu- Dr Walsk besloot aldus «Indien dit niet de godsdienstver volging is, dan hebben ds woorden geen beteekenis meer. De postcheckdienst neemt voortdu rend uitbreiding, zoodat nieuw lokalen toegevoegd dienen. De dienst omvat thans een zestien honderd beambten. De belegde som bereikt thans 2 mil liard 24 millioen. Maandelijks worden voor een 30 milliard verhandeld. In 1929 bedroeg liet cijfer der verhande lingen 332 milliard, waarvan 290 fhil- liard alleen door middel van kompen- satics en verschrijvingen dus zonder verhandeling van geld. Thans komen er maandelijks, een 2.000 rekeningen bij. In veel gezinnen hebben man en Vrouw een afzonderlij ke rekening. Er zijn thans een 255.000 rekeningen, tvelzij 1 per 33 inwoners, tegen 1 per 51 inwoners in Nederland, 1 per 52 inwo ners in Duitschland. Te Antwerpen zullen grafieken wor den tentoongesteld, die de uitbreiding van den dienst aantoonen. AFSLAG BIJ AANZIENLIJK VERBRUIK Maandag namiddag werd in den ge meenteraad van Brussel voorgesteld de gasprijzen met 7 Vz t.h. te vermin deren op de 10.000 eerste kubiek me ters van jaarlijksch verbruik; 12 Vz t.h. op de 15.000 volgende; 15 t.h. op de 25.000 volgende; 20 l.h. op de 50.000 volgende; 25 t.h. op de 75.000 volgende; 30 t.h. op de 100.000 volgende; 35 t.h. op de 125.000 volgend»; 40 t.rr. op de 150 volgende; 45 t.h. op de 200.000 volgende kubiek meters. Op elke hoc- hocvcelheid hoven 750.000 kubiek me ters beloopt ds verlaging 50 t.h. De eerste 7 t.h. verlaging wordt slechts verleend als liet ja*irhjksch ver bruik de 5.000 kubiek meter overtreft en wordt berekend op ganseh het ver bruik. Ze wordt enkel toegestaan voor een jaarlijksch gasverbruik in een en bet zelfde gebouw en' door eenzelfden ver bruiker. De prijs, na aftrok van de aan geduide percenten, mag nooit lager zijn dan de inkomprijs van Ihet gas gelwerd in den gasnroter. Het h-uidig tarief is toepasselijk vanaf 1 Jan. 1930. De gemeenteraad heeft dit voorstel aangenomen^ DE VOERTAAL IN HET ONDERWIJS De ministers hebben Maandag avond hunne wekelijksche vergadering ge houden. Vooreerst werd eene gedachtenwisse. ling gevoerd over de voertaal in het la ger en in het middelbaar onderwijs, smet het oog op bet opmaken van wetsont werpen ter zake. Er i& echter nog geen kwestie van, dat die ontwerpen spoedig zouden klaar komen. Men weet dat de regeering de princiepen van de bijzon dere kommissie heeft aanvaard, maar dat zij ook verklaard heeft vooreerst de bevoegdheden in onderwijszaken te hoore-n. Er werden reeds onderhandelingen gevoerd met afgevaardigden van bet vrij en officieel onderwijs. Die bespre kingen zullen nog voortgezet worden, en t is eerst daarna dat de regeering de gepaste ontwerpen zal opmaken. HET WERK IN DE KAMER Daarna hebben de ministers zich be zig gehouden met de parlementaire werkzaamheid. Er is nog zooveel werk, dat zij niet goed weten hoe er uit te geraken. Immers er zijn nog vier of vijf budjetten af te handelen. Men neemt eene week per budjet, dan heeft mende faimilievergoeding, de ouderdomspen sioenen en al de fiskale ontworpen van minister Houtart, benevens een lveel stel wetsvoorstellen, die van dringen den aard zijn. En de Kamer denkt er aan met Paschen drie weken verlof te nemen en einde Mei bet groot verlof te beginnen Daar kan natuurlijk geen kwestie van zijn, ten ware de Kamerle den voortaan wat minder nutteloozen praat zouden voeren, wat niet te ver hopen is. Bijgevolg zal de Kamer wel verplicht zijn baren normalen zittijd uit te doen tot half Juli en er dan nog veel spoed bij te zetten. ARBEIDSDWANG IN CONGO M. Jaspar heeft zijne kollogas op de hoogte gesteld van het antwoord, dat hij heden Dinsdag namiddag in de Ka mer zal toedienen aan citoycn Vander_ velde, die gaat fnterpelleeren over den arbeidsdwang in Congo. M. Jaspar zal doen opmerken dat in geene enkele ko lonie de inboorlingen zoo merischlie- vend worden behandeld als in Congo. De arbeidsdwang bestaat wel is waar, doch wordt alleen toegepast in noodza kelijke gevallen, en daar waar overre ding bij do negers, niet kan helpen. Nochtans wordt er trapsgewijze ge streefd naar do afschaffing van alle dwang. OFFICIEELE MEEDEELING Na afloop van den.Raad werd aan de Pers de volgende officiecle meedeeling gedaan De leden der regeering vergaderden in Raad, onder voorzitterschap van den heer Jaspar, eersten minister. WETSONTWERPEN De Raad beslist volgende wetsontwer pen aan 's Konings goedkeuring te on. derwerpen, met lliet oog op hunne ne- derlegging in het Parleiment i 1. Een ontwerp houdende wijzi ging aan de wet van 3 Juli 1928 betref fende de bezoldigingen der deurwaar ders voor het beleekenen van protesten; 2. Een ontwerp houdende wijzi ging aan sommige schikkingen uit de wet van 29 April 1919, aangaande het innen der gemeentebelastingen. ONDERWIJS De Raad wisselde van gedachten met betrekking tot een wetsontwerp betref fende (het lager en het middelbaar on- derwijs. Hij nam kennis van de uitsla, gen der eerste gedachlenwis.seling der afgevaardigden van bet officieel en van bet vrij onderwijs. DE EEUWFEESTEN Do Raad keurde het algemeen pro gram der feestelijkheden en plechtig heden goed, welke zullen plaats hebben 'ter gelegenheid van het Eeuwfeest van Belgie's onafhankelijkheid. Ilij onderzocht de orde der parlemen taire werkzaamheden en behandelde talrijke vraagstukken van louter ad- minislratievcn aard. PLECHTIGE COMMUNIE Tan bureele dezer, Kerkstraat, 21, Aalst Schoone keus van KERKBOEKEN en PATERNOSTERS in alle prijzen, caders wïjwatervatjes, naai- en schrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de chine, enz. enz. BEELDEKENS MET GOUDEN DRUK te beginnen aan 15 fr. de 25. Mgr. Gerlicr, Bisschop van Tarbes en Lourdes, beeft een herderlijk sdhrijvem afgekondigd, waarin hij meedeelt dat er dit jaar te Lourdes grootsche plech tigheden zullen plaats hebben. 't Is tijdens dc pradhtige Maria- feesten van Chartres in 1927, schrijft Mgr Gerlier, dat de gedachte is ontstaan of ten minste zeer gepast-werd herno men, om aan die Mariako-ngress.en een nationaal karakter te geven en ze bo vendien op geregelde tijdstippen te houden, zooals gedaan wordt voor de Eucharistische Kongressen. Deze ge dachte, aangemoedigd door Z. H. den Paus, goedgekeurd door de jaarlijksolve vergadering der Kardinalen en Aarts bisschoppen van Frankrijk, werd ver wezenlijkt door de oprichting van oen komiteit, dat te Chartres. zetelt onder het voorzitterschap van Mgr den Bis schop van Chartres. Z. D. H. de Bisschop van Tarbes en Lourdes heeft gevraagd en bekomen, dat hot 2e nationaal Mariakongres, dit van 1930, zou gehpuden worden te Lourdes, waarvan de titels op die gunst niet irneer behoeven uite-eri gezet te worden. Het Kongres. zal plaats hebben van den 23 tot den 27 Juli, op dezelf de dagen welke in 1914 gekozen waren voor- de wederlandsc'h Eucharistisch Kongres, op de verjaring der eerste be devaart ingericht naar de Grot in 1864 en op liet eeuwfeest der mirakuleuze Mtedalie. VERGADERING TF. ANTWERPEN Eene belangrijke vergadering had Zondag 1.1. plaats, ten einde «len toe- VERGADERING TE BRUSSEL Het Nationaal Komiteit tegen het al- stand te bespreken der oud-krijgsgevan- kooiism vergaderde Zondag in het Pa- genen wat de frontstrepen betreft. leis der Akademies te Brussel, om de Meer dan 200 leden waren aanwezig, kwestie van het behoud of zelfs van het Heer Cleiren, voorzitter, brac'ht eerst versterken der huidige wetgeving inza- ecne warme hulde aan den heer Van ke alkooi te bespreken. Het bureel werd den Steen, hoofdkonunissaris van po- v oorgezeten door M. Zunz. Onder da litic een oud makker der ballingschap, aanwezigen bevonden zich minister een 'telegram van gelukwenst-hen zal lleyman, Staatsministers Carton de hem gezonden worden. Daarna werden Wiart en Yandcrvelde, graaf Peretti della Rocca, gezant van Frankrijk. Mlad. De Craene sprak in naam van de vrouwen en kinderen, eerste slacht offers van het alkoolism. Dan hield M. Picbale een rede in 't Vlaarnseh. M. Vandervelde, na verklaard te hebben dat do wet van 1919 niet streng genoeg is, boewei zij goede uitslagen beeft teweeg gebracht, deed een uitval tegen de speel - kroogen. È.H. Lcmmens (in 't Vlaamsch) deed- een beroep op allen ip den strijd tegen bet alkoolism. DE MUITERIJ VAN 1918 De Duitsclie oud-zeekapitein Gustaaf Luppe ïièt een artikel verschijnen in de Daily Express», dat het verbaal bevat van de muiterij in de keizerlijke vloot. De Duitsche vloot bevond ziclh op enkele honderde mijlen van Helgoland. Bevel werd gegeven de Britsche zee macht te gaan bestrijden. De manschap weigerde. Te vergeefs deed kapitein Luppe aan boord van zijn schïp, beroep op militaire trouw en vaderlandsliefde. De tremmers doofden alle lichten uit en hielden de officieren in bedwang. Een uur later kwamen enkele stokers aan den bevelhebber hun voorwaarden stellen. Deze dreigde het schip dioen te springen, indien de muiters zich met dadellijk lieten aanhouden. De admiraliteit nam doortastende maatregelen, zoodat onder bedreiging- van dc kanonnen van twee torpedojagers 136 matrozen van de «Helgoland» en 300 van de «Thuringen» konden worden overmeesterd en onder goede geleide naar Wilhelmus haf en gebracht. Maar heel hun weg langs zongen zij de Mar seillaise. Weldra was het oproer los gebroken over de gelveele vloot en de muiters bevrijdden hun makkers. Kort daarop ontvingen de volkskommissa- rissen te Berlijn, de afgevaardigden van de zegevierende revOlutionnairen. M. Van Langenhove, hoofd der Belgi sche afvaardiging, heeft Maandag op bef oogenblik dat bij Geneve ging ver laten, aan een persagencie de volgende verklaring gedaan Vijf weken geleden toen de konfe- rencio begon, werd nagenoeg eenparig voorspeld, dat men een zekere misluk king te ge-moet liep. De tolwapmistil- stand werd al's onmogelijk beschouwd. En toch zijn thans twee belangrijke akten, namelijk een handelsovereen komst en oen protokol, door de bijzon derste Staten van Eitropn onderteekend De sombere vooruitzichten zijn, geen werkelijkheid geworden, want de moei lijkheden welke onoverkomelijk toe schenen, werden uit den weg geruimd en de konferencie heeft stellige uitsla gen bereikt. Deze uitslagen zijn niet volmaakt en dc gesloten overeenkomst kan onge twijfeld beknibbeld worden, terwijl er nog veel moet gedaan worden om de in voege brenging te verzekeren. Maar men kan geenszins ontkennen, dat er een groote stap vooruit gezet ia. Volgens den wensch dien M. Hymans had uit gedrukt in de laatste vergadering van den Volkenbond, geeft de aangegane handelsovereenkomst, onder den vorm eener verbintejnis der regeeringen, een rechtskundige bekrachtiging aan bet princiep, dat de wederlandschc ekono- imische konferencie van 1927 liad be paald met uit te reopen, dat de tijd ge komen was om een einde te stellen aan het verhoogen der toltarieven* de reeds ingediende wetsontwerpen be sproken evenals de grieven der oud- krijgsg-evangenen, die eischen Eene frontstreep voor alle oud- strijders in normale toestanden in do •handen des vijands gevallen b) Eene tweede frontstreep als zijnde van rechtswege achteruit gestelden c) Eene derde frontstreep voor allen die gekwetst waren, of tijdens hunne evangenschap ziek geworden en nu eene invaliditeits-pensioen genieten en ook voor hen die verplicht geweest zJjn in kool of zoutmijnen en moerassen slavenwerk te doen. Dezelfde gunst zou gegeven worden aan diegenen die in de kampen of in dc gasthuizen zicih ver dienstelijk hebberi getoond met de er verbonden rente d) Eene gevangen-streep voor cïko periode van twaalf niiaanden daarna in ballingschap doorgebracht, derwijze dat de oud-krijgsgevangenen de 2/3 dei- rente der frontstrepen zouden krijgen. Zij eischen eveneens dat geloofs- waardige getuigschriften zouden geldig zijn om invaliditeitsrecht te bekomen. Zij vragen tevens, dat een nieuw tijd perk zou aangeduid worden, om nieuwe aanvragen te doen en de 30' t.ih. nu ver plichtend te verminderen op 10 Deze mededcefing werd langdurig toe/ gejuicht, evcnails de namen van Volks vertegenwoordigers Van Iloeck, Marek en Joris die bijzonder de belangen der K. G. verdedigen. Na nog enkele mededeeli.ngon van be stuurlijken aard, o.a. het onderhoud met een afvaardiging der Legerkommiss.ie op 4 April enz. werd de vergadering ge sloten. 'De juffers J. en A. Rol in even als dc heer'j. Moris als blijk van erken telijkheid kwamen rond 11 u. de verga dering bijwonen, waarna de nieuwe ge velvlag werd ingehuldigd terwijl het puik muziekkorps hot vadorlands.ch li&d speelde. Een optocht met meer dan 200 leden besloot deze voor de oud-krijgs gevangenen zoo heugelijke dag. 1930 BTSDOM GENT 1930 Gost"Vlaanderens Bodevaart naar van 14 tot 22 Mei onder dc Hooge Bescherming van Z. D. Hgw. Mgr. den Bisschop van Gent, die bij zijnen terugkeer van het Eucharis tisch Kongres van Carl/bagX) de Bede vaarders te Lourdes zal vervoegen. Geestelijke Bestuurder Z. E. H. Ka nunnik Van den Ghyen. Te Lourdes zullen de Sermoenen ge predikt worden door den E. H. G. Van Kerckhove, Diocesaan Bestuurder der Sociale Werken te Gent. Twee bijzondere treinen. Vertrek Woensdag 14 Mei langs Parijs (II. Hart van 'Mlontmatre) bij de heenreis en terugkeer Donderdag 22 Mei langs L-isieux bij de terugreis. Voor alle inlichtingen zich te wenden tot Mevr. Van dc Kerckhovo-Cercclet, Molenstraat, 13, Aalst, of hif oen der afgevaardigden op de plakbrieven ver meld. PLAATSEN WAAR DE GEVESTIGD IS: HoofdzetelSt. Baafsplaats,18, Gent BijzetelAbeelslraat, 2, Ronse. Bijhuizen Aalst, Aelfer, Audenaef. de, Berchem(bij Audenaerde), Dcn- dermonde, Deynze, Doornijk, Eiiin- gen, EecIoo, Evcrgem, Geeraerds- bergen, Hamme, Herzele, Lokeren, Maldegem, Sottegcm, Waesmunster, Wetteren, Zele. Agentschappen in de bizonderste gemeenten der provincie. 1652 A.annemers 1 Vraag. Een work begonnen in Juni 1929 en geëindigd orri 14 Januari 1930 kost ongeveer 60,000 fr. Hoeveel per honderd moet ik toepas sen (verdeolde zegel) Antwoord. 1 per honderd; dus lner ongeveer 600 fr. Het is wel veretaan dat het werk maar in 1930 geëindigd is. 2 Vraag. Ik maak eon werkje aan een onroe rend goed voor een klanten lever wat mate- riaa en work zelf eanigo uren; m«g ik van elk een faktuur opmaken en hoeveel zegels moot ik toepassen op elk der fakturen AntwoordAlles moet op eone faktuur staan, getakso rd met 1 per honderd. 3 Vraag. Op karreelsteen bij den steenbakker aan den oven genomen, hoeveel zegels Antwoord. Sedert 1 Jan. 1930, 2 ten honderd. 4 Vraag.Hoeveel taks als ik dezen steen terug verkoop Antwoord. 2 per duizend. 5 Vraag. Graviev en Rynzand blijft dat altijd aan een zelfdo taks onderworpen Antwoord. Sedert 1 Jan. bij iedere verhande ling tot bedrijfsdoeleinden 1 ten hónderd, taks bij herhaling. NOTA. Do tusschenpersonon, handelaars in zavel on grint zijn met commissionnanssen verkoopers gelijk gesteld wanneer zij geen bezit nemen van die koopwaren en zo vóór hun aankoop voorzim zijn van een overeenkomende bestelling var. hun eigen aaukooper (art. 27 der Algem. Verord.) 6 Vraag. Hoeveel taks op arduin genomen bij de steenkappers Antwoord. 1 per honderd, gewone over- drachttaka bij herhaling. 7 Vraag. Hoeveel taks op arduin genomen bij vcortverkooper of motsor? Antwoord. I per honderd, gewone over drachttaks. NOTA, De tusschenpersonon die arduinstee- non inkoopen en verkoopen worden met com- missionairs-verkoopers gelijk gesteld voor zooveel 1)Zo persoonlijk niet in bezit van dio ar- duinsteenen komen, 2) Ze voorzien z:jn, vóór hunnen aankoop, van eene overeenkomende bestelling van hun eigen aankooper tart. 27 der Algem. Verord.) 8 Vraag. Hoeveel taks op marmeren schou wen en tabletten aan aannemers doormarmor- bowerkers geleverd en door deze laatste niet geplaatst. Antwoord. Dus geleverd aan den aannemer, 1 per honderd. Nota De aannemer zal uit het oog niet verliezen aat hot desl van zijn aannemingsprijs welke aan de leveringen aan do plaatsing dezer marmeren stukken betrekkelijk is aan do taks van 6 th. onderhevig is. Is er maar een globale prijs aangeduid voor geheel het gebouw dan zal men in de factuur speciaal den prijs der le vering en der plaatsing van die mameren stuk ken moeten aanduiden om de heffing der weel- detaks mogelijk to maken. Zie num. S vraag en antwoord. 9 Vraag. Moet ik taks 6 t.h, toepassen by hel opmaken van een faktuur voor liet leveren en plaatsen van een marmeren schouw of ven- stertublotton uitgevoerd voor rekening van een par i'culier. A t woord. Ja. 10 Vraag. Als ik een voorschot ontvang vao iemand voor wien ik een huis bouw of werken uitvoor, moet ik daar 0,20 fr. per 500 fr. op plakken (volle zegel) 1 Antwoord. Ja. De taks van 1 ten honderd zal maar eischbaar worden op do fakturen welko mot de voltooing van het werk zal dienen uit gereikt le worden. Zie vraag nr. I. 11 Vrfla<7. Voor werkon uitgevoerd- voor Openbare Besturen, moet men, tenzü op de kwittancio geen zogels plakken, maar voor een vereeniging zonder winstgevend doel. aanga- nomen scholen enz. hoeveel zegels Antwoord. 1 ten honderd zooals voor par» tikulieren en in geval de koopwaren onderho- vig zyn aan weeldotaks (zooals marmer, kunst- ramen) 6 ten honderd op levering en plaatsing. 12 Vraag. Mijn leverancier, geen voorbren ger zijnde van stalen poutrels, betonijzer, énz. past 2 por duizend laks toe. Is dat voldoende? Antwoord. Ju (art. 31 de algeui. verorden.) 13 VraagVoor nagels en bouton is 2 per h. juist Antwoord. Sedert 1 Jan. is I tb. voldoende. 14 Vraag. Hoeveel taks op gegraveerd ven sterglas bij een particulier geplaatst. Antwoord. 1 ten honderd. 15 Vraag. Wanneer moet men weeldetaks taks toepassen op kunstramen (vitraux) Antwoord. Eens dat de prijs per vierkante meter do 250 fr. overtreft, plaatsingskosten in< begrepen.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1