4 De Vlaamsciie Hocgeschool van Gent. OUDE AELST Bank veer Cosl-Vliandsren Vrijdag April 1950 Voor de uitbreiding der Gentsclie Haven Het Wetsontwerp der Tervlaamsching Den Wedergekomen PIERLALA J"SLn-Bciptist-sJozef Iyu.yckx Minister Baels door zijn hond gebeten Terugheer van Koning Albert te Brussel Gruwelen in China Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. publiciteit buitan het Arrondissement AALST Agentschap Eavas, Adolf Mcxlaan, 13, ie Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 0, Lonires, E. C. 4. XXX!» JAARGANG NUMMER 78 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Isidorius Zonop5,25Zonaf6,24 E. K. 6 V. M. 13 Ce Seniat keurt ongewijzigd het ontwerp der Kamer goed met III stemmen tegen 14 en 17 onthoudingen. De Senaat lieeft Woensdag namid dag sijno bekrachtiging verleend aan het reeds door de Kamer goedge keurde ontwerp tot onmiddellijke en rsdikale vervlaamsching derGentsche Hoogeschool. Aldu3 heeft de Hooge Vergadering, mot eeno verpletteren de meerderheid, 'l Viaamsche rechts herstel bekrachtigd, en bevestiging verleend aan een werk van rechtvaar digheid en gelijkheid, dat in het land bevrediging zal brengen. O De vergadering werd ten 3 ure geopend, onder het voorzitterschap van M. Descamps. Alvorens over te gaan tot de'stemming over de ver vlaamsching der Gentsclie Hooge school, hoorde de Senaat nog eenige sprekers over do hogrooting van nij verheid en arbeid. M. Hannick (soc.) sprak over de rationalisatie in het Gontsché textiel bedrijf, en betoogde dat de arbeiders zich niet verzetten tegen deze hervor ming, maar alleen tegen de misbrui ken ervan. Verscheidene socialistische sprekers handelden over de arbeiderswetge ving, het pensioen der mijnwerkers, de ouderdomspensioenen, de bouw- premies voor goedkoop» woningen, enz. M. Magnelte nam daarna het voor zitterschap waar en ging over tot het ter stemming leggen van de artikels van het wetsontwerp betreffende Da vervlaamsching der Gentsclie Hoogeschool. Voorzitter. Wij zullen de stem ming per artikels aanvangen. Artikel 1 weid gisteren goedgekeurd. Op dit artikel was geon amendement inge diend. Op artikel 2 zijn twee amen dementen oen van M. Dignefïo, vragende dat de technische scholen te Gent zouden govestigd blijven in 't Fraasch en in 't Vlaamsch. De stemming bij naamafroeping gaf voor uitslag het amendement wordt verworpen mot 501 stemmen tegen 33 en 8 onthoudingen. (Lekeu, Mad. Spaak, De Brouckero, Francois on Volckaert, socialisten baron Gasiar, de Kerchova d'Exaerde en Ligy, katholieken van Gent.) Een ander amendement van M. Van Dieren, vraagt dat da Fransche speciale scholen van Gent onmiddel lijk naar Luik zouden verhuizen, in plaats van in 1935. Bij naamatroeping wordt dit amen dement varworpen met 119 stemmen tegen 22 en 1 onthouding. Bij art. 4 (zeggende dat er fakulta- tievo Fransche lessen zullen gegeven worden) stelt M. Van Dieren voor het woord «Fransche» te vervangen door «vreemde talen». Dit amendement wordt bij recht staan en zitten verxoorpenAndere amendementen aan de volgende arti kels ondergaan hetzelfde lot. Stemming over het Geheel VoorzitterWij gaan nu over tot de stemming over het geheel van het wetsontwerp. Verscheidene sprekers wilden eerst hunne stemming van onthouding mo- tiveeren, waarna overgegaan werd tot de naamalroi ping. Uitslag der Stemming Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 111 stemmen tegen 14 en 17 ont houdingen. De tegenstemmers zijn De soeialisten Clesse, Damas, Dan- hier, Dufrane. Honault, Laboulle, Le~ beau, Van Belle on Quinchon- De liberaal Asou. Do Vlaamseh Nationalisten Van Dieren, Van Mierloen Lindekens- De U. P. A. landbouwerJabon. Hebben zich onthouden De soeialisten Calonne, De Brou- ckere, Francois, Goffi.n,Joaehim,Hans, Matagne, Lekeu, Molet, Ronvaux,Mad- Spaak en Volckaert. De liberalen VandeWiele en Croquet. De VI- Nationalist Graver. Er waren 142 leden op de 155 aan- werig. Er waren 13 senators afwezig. De uitslag der stemming werd mei geestdriftig gejuich begroet door de overgroots meerderheid van den Senaat. Ook de liberale Wallonisant Di- gnefïa heett de wet gestemd. Hij be haald» een persoonlijkeu bijval, daar d» meeste senators meenden dat hij ging tegenstemmen, M. Diga»ffe ver liet kwaad de zaal' Voorzitter. De wet is dus definitief goedgekeurd. Zij zal dan ook onmid' dalIijk aan het handteeken des Ko nings onderworpen worden. (Langd toejuichingen.) VOETSTAPPEN VAN HET GEMEEN TEBESTUUR BIJ DEN HEER MINIS TER JASPAR De beer Vander Stegen, burgemees ter der stad Gent, vergezeld van den heer Schepen Siffer, werd Woensdag morgend door M. Jaspar, eerste minis ter ontvangen. De heer burgemeester drong bij den heer Jaspar aan, op de noodzakelijk heid de noodigo kredieten te vorleenon die aan de stad Gent zouden toelaten zekere vergrootingswerken aan de Gentsch haven te doen voltooien. Zij hebben zich ook onderhouden over de wijzigingen te brengen aan de konventie tusschen de Staat en de stad Gent, wat de instellingen van de Gent sclie haven betreft, in het vooruitzicht van de uitbreiding der instellingen. De heer Jaspar beeft beloofd do kwestie te onderzoeken. Do heeren Vander Stegen en Siffer hebben zich vervolgens begeven bij den heer minister van landbouw, ten einde subsidies aan te vragen voor de bloe- monfeeric die ter gelegenheid van het eeuwfeest in het park plaats heeft, Ziehier den volledigcn tekst van de gestemde wet, welke in het Staatsblad zai afgekondigd worden Eerste artikel. Te rekenen van bet akademisch jaar 1930-1931, wordt het onderwijs aan de Universiteit te Gent in Ihet Nederlandsch gegeven. Het Ne- dorlandsch is de bestuurtaal yan de Universiteit. Art. 2. Het bij artikel 1 voorziene taairegiem zal trapsgewijze van jaar tot jaar toegepas.t worden voor do cur sussen die tot de wettelijke graden lei den behalve die van ingenieur. De studenten die liun studiën hebben begonnen voor het akademisch jaar 1930-1931 met het oog op het verkrij gen van een der hij de wet van 10 April 1890-3 Juli 1891 voorziene wettelijke graden behalve die van ingenieur mo gen binnen de perken gesteld in het tweede lid van artikel 47 der wet van 21 Mei 1929 op Let toekennen van de akademische graden, en het programma van de universitaire cxanrens, hun examens afleggen volgens hot taalre- iem bepaald bij de artikelen 2 en 3 der wet van 31 Juli 1923 betreffende bet gebruik van de talen aan de Universiteit tc Gent zooals. die werd gewijzigd bij de wet van 10 Augustus 1925. Art. 3. Gedurende de vijf jaren volgende op het akademisch jaar 1929- 1930 worden de kursusscn aan de scho len voor burgerlijke genie, voor kuns ten en fabriekwezen en voor mijnen verder gegeven overeenkomstig artikel 4 van voormelde wet van 31 Juli 1923. Te rekenen van de opening van het akademisch jaar 1935-1.936, wordt het bij bovenstaand artikel 1 voorziene on- derwijsregicm trapsgewijze van jaar tot jaar in* bedoelde sdholen toegepast. Art. 4. De Regeering richt in ie dere fakulteit en in voorkomend geval in de verschillende daaraan verbonden scholen, Fransche niet-verplichte kur- sussen en oefeningen in, handelend over wetenschappelijke vraagstukken in verband met de leerstof van de examens die voorzien zijn tot Ihet verkrijgen van de door de Universiteit toegekende wet telijke of wetenschappelijke graden. Het getal en het onderwerp van ge doelde kursus.sen worden ieder jaar be paald bij een Koninklijk besluit waar over in den Ministerraad wordt be raadslaagd cm beslist, de fakultoiten en de akademische overheid vooraf ge hoord. Aan de studenten die in een. exa men over bedoelde kursussen geslaagd zijn, worden getuigschriften uitgereikt. Art. 5. De kurs.us in de gesohiede- nis der Fransohe letterkunde, voorzien bij artikel 5 van voormelde wet van 24 Mei 1929 voor de studenten van de kan didatuur in de wijsbegeerte en letteren, wijsbegeerte en letteren, wordt in het Fransch gegeven. De kursussen die eigen zijn aan het kandidaats- en lieenliaatsexamen in de Rnmaanschc philologic mogen in het Fransch gegeven worden. De kurs.u'ssen die eigen zijn aan de Engelsche of do Duitsche philologie, mogen respectievelijk in het Fngelsch of in het Duitsch gégèven worden. De kursussen waarbij een vreemde 1 757 -1 S3G J taal onderwezen wordt, mogen in die taal gegeven worden. Art. 0. Artikel 21 der wet van 15 Juli 1849, zooals die werd gewijzigd bij de wet van 31 Juli 1923 op het gebruik van de talen aan de Universiteit te Gent wordt met ingang van het tegenwoor dig akademisch jaar door het volgend artikel vervangen «De opbrengst der in'schrijvingsre.ch*- ten wordt in 's Rijkskas gestort. s> Na afloop van ieder akademisch jaar, ontvangen de hoogleeraren en de docenten een vergoeding berekend naar het aantal lessen die zij gedurende liet jaar werkelijk gegeven 'hebben. De Regeering zal bet bedrag vain die vergoeding regelen'dat'nochtans niet hooger mag zijn dan het vijfde van de maximuim'-wedde van de gewone hoog leeraren, voor de gewone hoogleeraren, en dan het vijfde van de maximum- wedde van tl? buitengewone hoogleera ren, voor de buitengewone hoogleeraren, en de docenten. De Regeering stelt, zoo noodig, de bijdragen vast, te betalen voor de ma nipulatie- en operatieless.en, alsmede voor de toepassingsoefeningen. Deze bijdragen worden, naar de door de Regeering te bepalen grondsla gen verdeeld onder l et wetenschappe lijk personeel dat met' de leiding van bedoeld onderwijs is belast of er, aan medegewerkt. Art. 7. De Regeering zal de noodi- ge maatregelen treffen om do stoffelij ke voordeden te vrijwaren van de leden van het thans in dienst zijnde, onder wijzend en wetenschappelijk personeel, die met toepassing van deze wet, van hun ambtswe.rkzaam/hedein geheel of gedeeltelijk zouden ontlast worden. Indien bij toepassing van de tegen woordige wet, hoogleeraren ge.en kur sussen betreffende de wettelijke of we tenschappelijke graden meer in hun bevoegdheid hebben, zullen zij hun rang- ^an hoogleer aar behouden iï\et al de aa,n dien titel verbonden voorrechten. De Regeoring, op advies van de fakul- teiten en van de akademische overheid, zal de noodige regeling treffen om hun vrijelijk de laboratoria en verzamelin gen le laten gebruiken waarover zij be schikten. Evenwel zal, op advies, van de fakul- t ei te n en van de akademische overheid, het getal der hoogleeraren, in iedere fakulteit voorzien bij artikel 10 der wet van 15 Juli 1849, tot rege.ling van het op Rijkskosten gegeven hooger onder wijs, zooals dot gewijzigd werd bij de wet van 21 December 1928, als over gangsmaatregel vermeerderd worden met zooveel eenheden als er hoogleera ren zijn die in don toestand verkeeren als bedoeld in vorenstaand lid. Art. 8. Naar gelang de tegenwoor dige wet. toegepast wordt, zal de wet van 31 Juli 1923, betreffende het gebruik der falen aan de Universiteit te Gent, ophouden van kracht te zijn. Als Pierlala geboren was, Den vader was verheugd Het kind was vet als oenen das. Dit gaf nog meerder vreugd: Den vader riep met bly gemoed, Mijn kind heet Pierlala, soetl Myn kind heet Pierlala, sa, sa Myn kind heet Pierlala. Kent Gij Pierlala 't Is de jolige man, die na jaren lang graf-verblijf tot het leven terugkomt, en, heel verwonderd, zijn Vaderstad weerziet. Al zijn wedervaren wordt verteld in een lijvig boekdeel van 340 bladz. de typische geschiedenis onze goede stede Aalst, in de verloopen eeuw. Welke Aalstenaar zou dit werk, dat naar het 18* eeuwsch bewaard- gebleven handschrift van den Aalstenaar die vooreeuwsche wandeling met den verrezen Pierlala meedoet, niet willen bezitten 't Loopt vol uiterst-wetenswaardige bijzonderheden en ophelde ringen, met de typische voetnota's, die heel wat bijleeren nopens de stad, haar plaatsen, haar gebouwen, haar gewoonten. Eén luim en scherts ligt over die rijen verzekens. die zoo gretig willen gelezen en herlezen worden. Vast zal u PIERLALA in eiken huiskring uiterst welkom zijn. Daarbij, de uitgave van het werk is best verzorgd, innerlijk versierd met reprodutie's naar teekeningen onzer beste teekenaars; noemen wij maar De Kluis van Pierlala op de buitenzijde, en het Oud Kapelleken van Meuleschette naar J. Van Malderen de Molenstraat het Sluier- straatje Willem Van Muylem-, Hoekhuis van 't Sluierstraatje B. Goethals «Kapel in de KattestraaDA Thybaert«De Kat» F.Callebaut? Moutmoiengat K. Van den Broeek De Oude Molens P. De Sehaepdryver-, nan de Molenstraatpoort J. Dela/ortrie een Lieve Vrouwbeeld K.deMette; «Kapellestraat. R. Van Calenbergb-, De Oude Vischmarkt V. Vsr. de* Poorten plans naar Antonius Sanderua Oud Huis Sonck A- Vermairen Dd. KleineVerdoemenis-* De Zoutstraatpoort P.Van Nuffel"Lange Zoutstraat» A.De Stobbeleir OPGEPAST -®' Z'J" slechts een honderdtal exemplaren gedrukt, vraagt dus onmiddellijk hel bock aan uwen verhooper van De Volksstem wie U het werk zal ten huize bestellen, PRIJS: 15 FR. Een prachtige hond uit de Laudes-, bohcorend aan. M. Baels, minister van landbouw, werd Dinsdag avond op de Kunstenlei te Brussel door een auto overreden cn de ruggraat gebroken. Het dier huilde akelig. M, Baels wilde de hónd opnemen om hem in het minis terieel hotel le dragen, maar het dier, dol van de pijn, beet zijn meester in de hand tusschen den wijsvinger en de.n duiim. Met de andere hand poogde M. Baels den hond te doen lossen, maar het beest beet hem ook in de hand. Het bloeide vloeide nogal overvloedig uit de wonden en de minister moest onverwijld geneeskundige zorgen ontvangen. Woensdag heeft M. Baels toch de Ka merzitting kunnen bijwonen. Een Voordeelige P/aalsing NAAMLOOZE KASBONS: OP 6 MAAND EN 1 JAAR. RENTE OP VOORHAND BETAALD Aan personen die onvoorzien hun geld noodig hebbenworden deze bons vóór vervaldag terugbetaald, mits afhouding van een klein Renteversehil. 1652 Koning Albert is Woensdag morgen met den Express uit Balen te 8.56 uur- te Brussel van zijn officioele reis in Egypte Teruggekeerd. ■De aankomst van den koning (had in alle eenvoud plaats. Van af 8,40 uur kwamen opvolgent- lijk de volgende vooraanstaanden aan de statie. M.M. ministers Jaspar, Jan- son, Houtart, Van Caeneghem, de Bro- queville, Vauthier, Forlhomme, Heyman Lippens; Nens, gouverneur van Bra bant; Graaf de Lauuoy, Groot Hofmaar schalk; Max, Burgemeester van Brus sel; Pèlre, burgemeester van St. Joost ten Oode; Dewaele, Cabinetsoverste van M. Baels; Markies Durazzo, gezant van Italië, Foulon, beheerder der N. M. van Spoorwegen; Mlajoór Van Cauberg, or- donnance officier van den Koning. Enkele oogenblikkcn nadien kwamen per auto van het Hof de Hertog en de hertogin van Brabant, welke door de aanwezige overheidspersonen werden opgewacht. Om 8.56 uur stormde de sneltrein uit Bale de stf.ue binnen. Uit een. 3or laatste rijtuigen stapld de Koning. Hij was in burger, het ge laat eenigszins door de zon verbrand. Kij was vergezeld van Geneaaal Swae- gers, zijn vleugeladjudant. Na zijne kinderen tc hebben omhelsd onderhield de Koning zich opvolgender- wijze met de versc/hillende aanwezige overheidspersonen. Het was onder de toejuichingen der menigte dat de Koning vergezeld van den Hertog en Hertogin van Brabant in het rijtuig steeg dat hen naar het kas-, teel van Laeken zou voeren. BIJNA ONGELOOFLIJKE BERICHTEN Reuter meldt uit Peking, dat bij de plundering van de stad Joeantsjou in het uiterste westen van Kiangsi op 23 Maart gruwelen zijn bedreven. Bij die gelegenheid waren twee Britsdhe zendelingen en dén Aimierikaansche (o, w. twee vrouwen) door de roode troepen ontvoerd. Do troepen vielen de stad aan en plunderden gedurende drie dagen, waar bij de inwoners elk oogenblik werden bedreigd. De burgemeester werd in olie gekookt; nog andere vooraanstaande personen werden eveneens wreed ver moord. Daaronder waren de bestuurder van de middelbare school en de voor naamste Glvineesche geestelijke van du Chinocsche binnenlandscfhe zending. Vele winkeliers en anderen werden gemarteld. Zes buitenlanders, onder wie zendelingen werden gevangen genomen. Mo- drie hunner gelukten erin te ont snappen. De toestanden in Kiangsi worden met den dag ongunstiger; overal zijn do bandieten in actie. Tienduizend man roode troepen heb ben plunderend, Kiangsi, .Kwan to eng en Foekien nu al twee jaar afgeschuimd-' Zii bedrijven gruwelijke wandaden en verwoeden regeeringsgebouwen en zendelingen-nederzettingen. De haat tegen de buitenlanders is er ger dan ooit sedert 1927. Ook het Boven-Jonglse gebied zijn de roovers druk doende; zelfs in de bui tengebieden van Hankow en Shanghai zijn zij in actie. PLECHTIGE COMMUNIE Ton bureele dezer^ Kerkstraat, 21, Ap.*jst Schoone keus van KERKBOEKEN en PATERNOSTERS in alle prijzen, caders wljwatervatjes, naai- en sckrijfdoozen, buvards, albums, doozei» in laqué de chlne, enz. enz. BEELDEKENS KlET GOUDEN DRUK t» beginnen ear, 15 fr. de 25,

De Volksstem | 1930 | | pagina 1