Guido Gezella-Viering te Brugge II Het 0. L Vrouw vaa Zeven Weeënfaest Bink nor Gost-VIaanóeren Vrijdag April 1950 Nota voor Behangers- Qarnierders. Nijveraars, Handelaars M. de Eerste Minister Jaspar te Leuven O.L.Erouw van Lourdes SENAAT KAMER XXX>» JAARGANG NUMMER £4 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114, DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt. H. Leo-P»us Zonop5.llZonafS.34 V. M. 13 L. K. 20 Publiciteit buitan het Arrondissement AALST t Agentschap Uavad, Adolf Maxlaan, 13, ie Brussel Rus de Richelieu, Parije Breame Buildings, 3, Lendree, E. C. 4. Heilige Moeder toil krachtig dc wonde Van uxo gekruisigden Zoon in mij gronden 't Is niet te veel dat wij de smer- ten of 't zielejeed en de hertepijnen der Moeder Maagd herdenken binst dat wij de gedachtenis van Jesus lijden en dood vieren. Met recht en reden wordt ze ge noemd de Moeder van Smerten en bij ons Christen volk staat de devo tie tot Maria's lijden hoog. De Mti ter Dolorosa beelden onzer kerken en zoo talrijke kapellen zijn daar getuige van. Te Lede bij voorbeeld en bij uitmuntendheid wordt de Moeder des Heeren vereerd buiten mate en eene van bij en verre ge kende bedevaart is er in vollen bloei. Te Denderhautem werd over honderde jaren eene ruime kapel ter eere der Droefheden van de lij dende Moeder Gods opgericht en thans veel bezocht zoowel als de ommegang der zeven Weeën, die zelfs plechtig alle jaren door de geestelijkheid en de geloovigen van 't dorp en van daar rond werd ge gaan en gebeden. Zeer dikwijls heeft men het ge noegen te bewonderen een beeld der bedrukte Madona dat als te- genstaander of tegenhanger prijkt rechtover den gekruisten God of van het Ecce homo in onze bid plaatsen. 't Zelfde kunt ge bestati- gen in vele cliristene huizen waar een borstbeeld of buste van den met doornen gekroonden Lijder en van de weenendc Moeder des Heeren in beeld of prent in de beste kamer of zelfs in de huiskamer of keuken al weerskanten der schouw de wan den versieren. Ja in deze treurende passiedagen mogen wij wel neuriën met den dichter Naast het kruishout was zij staande, n roeve Moeder, nat betraande, Wijl hcur zoon daar stervend hing. Door haar ziele, zuchtend, brekend, Ging een zweerd, haar diep door- Met een tereede foltering. stekend Indien wij deel nemen in Maria's blij schap en glorie, moeten we ook mede lijden met haar eens uitge stane smerten, welke haar zooveel verdiensten bezorgden en hare smeekende almacht nog vermeer derden en versterkten. De titels on zer Hemelmoeder moeten wij ons dikwijls herinneren en daarom komt het van pas te verzuchten O. L. Vrouw van zeven Weeën, bid voor ons Koningin der Mar telaren wees ons indachtig Troos teres der Bedrukten vergeet ons nooit In 't leven is er zooveel droef heid, treurnis, slechte tegenkomst, tegenspoed, azijn, gal en edik En vrienden in het verdriet en bij te genkanting zijn er weinig of niets te vinden. Daarom laat ons onzen toevlucht nemen tot de Allerheilig ste en grootste Martelares van 't Christendom en van de H. Kerk! Zij weet wat lijden is, zij verstaat het medelijden Zij kan den noo- digen troost op ons neerzenden Als wij haar aanroepen zal ze ons niet verlaten en in de ergste, pijn lijkste en gruwelijkste moeilijkhe den weet ze den nuttigen balsem op onze wonden te strijken. Hebben we betrouwen genoeg in clie zoo droeve doch zoo goede Moeder Wij zijn, 't is waar, hare smertvolle kinderen, doch hoe meer pijn een kind aan zijne Moeder heeft veroorzaakt, hoe liever zij het ziet en helpt MARC'. Taksen toe te passen door de Behan- gersmGarnierders op de door hen aan hun kalanten afgeleverde facturen sedert 1 Januari 1930* Aard der leveringen en der Volgn. werken. Bedr-ag. 1. LEVERING ZONDER PLAATSING 1 Behangselpapier, welke ook da prijs weze; lincrusta en anaglypta, linoleum en balatum (1) Aan een particulier voor zijn privaat gebruik 2 p. d. Aan een persoon koopende voor al an der gebruik, wederverkoop, handels- of nijverheidsgebruik 1 t. h. Aan een handelsmaatschappij, een vereeniging zonder winstgevend dool of andor organisma(ter uitsluiting dar openbare besturen) 1 t. h. 2 Tapijten (1) Zelfde regiem als voor n. 1 hierboven. 3 Stores en gordijnen (1) Zelfde regiem als voer n. 1 hiervoren. 4 Stoelen of zetels van allen aard waar van de prijs 65 fr. het stuk niet over treft, nachtstoelen voor kinders en zieken welk ook do prijs er van weze Zelfde regiem als voer n. I hiervoren. 5 Stoelen of zetels van.allen aard, waar van de prijs 65 fr. het stuk overtreft, Aan een voortverkooper 1 t. h. Aan al wie geOn voortverkooper is, voor alle gebruik (privaat, handel, nijverheid, enz.) 6 t, h. 6 IJzeren bedden waarvan de prijs 500 fr. overtreft,ressort inbegrepen. Zelf de regiem als voor n. 1 hierv. 7 IJzeren bedden waarvan de prijs 500 fr- overtreft, ressort inbegrepen.Zalf de regiem als voor n. 5 hi8rv. P t. h. 8 Bedressorts en matrassen. Zelfds regiem als voor n. 1 hiervoren II. LEVERING MET PLAATSING VAN VOORWERPEN. INGELIJFD IN DE GEBOUWEN. 9 Behangselpapier, lincrusta en ana- glypta, alle kosten van plaatsing en fcijleveringen (werk van bereiding der muren, van plaatsing van het papier, boordsels, enz.) Op het geheel 11. h. Da taxe is verminderd op 2 p.d. indien de behanger garnierder die de plaat sing uitvoert als onderaannemer handelt. VoorbeeldA doet een gebouw op. richten door B, algemeen aannemer. Deze gelast den behanger garneerden C behangselpapier te plaatsen. Factuur van behanger C aan den al- gemsenen aannemer B. 2 p.d, Factuur van den algemeenen aanne mer B aan A 1 t. h. Indien da behanger C een collega D geiast met een deel van het werk Factuur van D aan C. 2 p. d. III. LEVERING MET PLAATSING VAN VOORWERPEN NIET INGELIJFD IN DE GEBOUWEN, PLAATSING ALLEEN EN HERSTELLING DIER VOORWERPEN (2) 10 Linoleum en balatum (3) levering met plaatsing alleen Aan een particulier met het oog op zijn privaat gebruik 2 p. d. Voor een handelsmaatschappij, een vereeniging zonder winstgevend doel of ander organisme 1 t. h. Voor een persoon die de bestelling doet met het oog op een ander gebruik (handel, nijverheid, enz.) 1 t. h. Deze taxen zijn toepasselijk op den prijs der levering en op dien van het werk. Plaatsing met levering in hoedanigheid van onderaannemer. 2 p. d, 11 Tapijten (3) levering met plaatsing, cf plaatsing alleen wegneming, her- stf Hing, bewaring en herplaatsing van een tapijt: uitklopping, wassohing en ontsmetting van een tapijt. Zelfde regiem voor n. 10 hiervoren. 12 Herstelling van alle zetels (stoelen, zetels, canape's, enz.) Zelfde regiem als voorn- 10 hiervoren. 13 Storen en gordijnen (3) levering met plaatsing of plaatsing alleen. Zelfde regiem als voor n. 10 hiervoren. BEM. (1) Vcor behangselpapier, lincrusta en anaglypta, linoleum en balatum word" de weeldetaxe geheven bij de bron.'t is te zeggen bij den verkoop aan den behanger garneerder, of zeifs vroeger. Hetzelfde geldt voor tapijten stores en gordijnen vervaardigd uit een weef sel onderworpen aan weeldetaxe of uit kant. (2) De taxe van 1 t. h. verschuldigd op de herstellingen is verminderd op 2 p. d. indien de behanger als onderaannemer handelt en indien de voornaamste onderneming aan de taxe van I t. h. onderworpen is. VOORB. Een hotelhouder gelast A, behanger garneerder, stoelen te herstellen. Deze geeft een deel van het werk over aan zijncoilega B. Factuur van B aan A, 2 p. d. Factuur van A, aan hotelhouder 1 t. h. (3) Zie nota I hierboven. die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de D§ gelden op deze soort reke ningen gestort, brengen intrest op vanaf daags na de storting. 1652 GEESTDRIFTIGE BETOOGING VOOR DE NATIONALE EENHEID Dinsdag avond heeft te Leuven een allergeesldriftigste betooging plaats gehad voor de nationale eenheid; en ze was op louw gezet door de Katholie ke Hoogesehooljeugd. Na een garf te hebben neergelegd aan het monument der Leuvensche Helden, loog oen mach tige stoet studenten naar de zaal cLo- vanium», waar talrijke* nationale cn pauselijke vlaggen wapperden. Onder de persoonlijkheden werden opgemerkt: Mgr. Bevis, onderrektor der Hooge- sehool; M. Van der Vaeren, burgemees ter; baron de Dieudonné, arrondisse- mentskommissaris; M. Janssens, gewe zen minister van financies, enz. Bij hun intrede werden Mgr Ladeuze, rektor; M. Jaspar, eersten minister Mgr Picard, algemeen aalmoezenier der Belgische Katholieke Jeugd; volksvertegenwoor diger Rubbens; M. Hoyois, voorzitter van'bet Belgisch Katholiek Jeugdver- bond; en professor Bayot, op een oor- verdoovend gejuich onthaald. M. Hankart, voorzitter, verklaarde dat de vergadering voor doel heeft te bewij zen, dat de vaderlandsliefde der studen ten van Leuven geen ijdel woord is. M. Rubbens sprak over Vlaamsehe kuituur en Vlaamsehe beweging, aanwijzend wat moeite het gekost 'heeft om het. Vlaam sehe volk uit zijn verdooving te doen ontwaken thans pralen opnieuw Vlaamsch leven en Vlaamische kunst. De opgang wordt voortgezet. Het is. een verblijdende gebeurtenis en de Walen moeten begrijpen welke aangroei van rijkdom, roem en grootheid hum door Vlaanderen wordt aangebracihit. 'Mlen zong «Naar Wijd cn Zijd», en profes sor Bayot nam het woord. De redenaar verheerlijkte de Waaï- sche kuituur. Wat wij, Walen, bemin nen, zegde hij, ia oms hoekje, grond, on ze folklore, onze gewoonte en onze spraak; tnaar wij v. llen de ontwikke ling van Wallonië in den Belgischen Staat; wij willen geen voorrechten en zullen de taal en de redhten der ande ren eerbiedigen. In ziel en geweten ver klaar ik, dat Wallonië door zich zelf niet kan leven; op ekonomisch verstan delijk en zedelijk gebied, heeft het Vlaanderen noodig. Fen verhond met hot Zuiden zou geen twintig jaar duren. Wallonië wil Belgisch blijven Toen M. Jaspar opstond om te spre ken werd hem een grootscihe ovatie ge bracht. De studenten riepen «Leve Belgie Leve Jaspar I M. de eerste minister handelde over de nationale een heid die, zegde hij, gegrond is op de liefde voor onze onafhankelijkheid. In den loop der eeuwe.n, soms in schijn verdeeld, waren Vlamingen en Walen steeds vereenigd door gemeenschappe lijke instellingen en door een zelfde fierheid. Het is vooral in den vreemde, dat men gansch de macht voqlt der na tionale ziel. Onze nationaliteit is voor alles het werk van onzen wil. Zij is niet zoo zeer beinvloed door onzen taal kundigen of kuituur-toestand, dan door een dringende politieke en ekonomis.che noodzakelijkheid van eendracht. Dit werd begrepen door het Belgisch volk dat, zich verheffend boven kleingeestige twisten, zich een tweede werktuig van kuituurrijkdom heeft gegeven: de Hoo- geschool van Gent. Onze wil Aan een dracht is gansch onze kracht. Als ik mijn land beschouw, vind ik het steeds eendrachtig, sterk en wel gebouwd. Om te eindigen, richtte M. Jaspar een warmen oproep tct de .hoogesehool jeugd van Leuven, opdat zij nooit hare plichten en hare verantwoordelijkheden zou \rergelen. De rede werd menigmaal door toejuichingen onderbroken. De vergadering werd geheven onder, het zingen der «Brabanconnen OosfVlaanderens naar Bedevaart van 14 tot 22 Mei Geestelijke Bestuurder l Z. E. H. Ka nunnik Van den Ghyen. Twee bijzondere treinen. Vertrek Woensdag 14 Mei langs Parijs (H. Hart van Mlontmatre); bij de heenreis en terugkeer Donderdag 22 Mei langs Lisieux bij de terugreis. Voor alle inlichtingen zich te wenden tot Mevr. Van de Kerckhovc-Cercelet, Molenstraat, 13, Aalst, of biï een der afgevaardigden op de plakbrieven yer- meld. Het programma van de fee.ste-| De bijdrage welke reöht geeft oj lijkheden is thans vastgesteld als een lidkaart, is bepaald op ,10 fr. volgt Op vertoon van die lidkaart heeft Donderdag, 1 Mei 1930 Hon-'men toegang tot den Liederavond, derdste verjaring van Gnido Ge- tot het middenbeuk inde St. Wal- zelle's geboortedag. burgakerk, tot de academische zit- 1. Te 7 uur Luiden met de ze-;ting op het stadhuis en in St. Lo- geklok en hijschen van de Vlaam- dewij kscollege, tot de omheining sehe vlag op den Halletoren. 2. Te II uur Beiaardeoncert. 3. Te 20 u. 30 Concert in het Stadspark. Zaterdag3 Mei Te 20 uur bij de onthulling van het stand beeld en tot het Gezelle-Museum, De prijs van het feestmaal is vastgesteld op vijftig franken. Beide bedragen moeten voor 25 In de wandelzaal van den stads- April gestort worden op posteheck- sehouwburg Liederavond waarop I rekening Nr. 212233 (Guido Ge- gedichten van Gezelle zullen voor-izelle-Corïiité), met nauwkeurige gedragen en gezongen worden. vermelding van de reden der stor- Zondag 4 Mei 1. Te 10 uur ting. Plechtige mis in St. AValburgakerk Uitvoering van een mis van De Monte door het St. Rombouts- keor van Mechelen. 2. Te 11 u. 15 Academische zit ting in de Gotische zaal van het stadhuis. Zullen er het woord voe ren Prof. Dr. Aug. Vermeylen, senator, namens de Vlaamsehe let terkundigen: de heer Grégoire Le Roy (in het Franscli) namens de Fransch-Belgische letterkundi- digende heer C. M. Van den Hee- ver, namens Zuid-Afrika; de E. H. M. Janssen, Hoofdopsteller van De aanvragen om een lidkaart en om deelneming aan het feest maal moeten opgezonden worden aan den heer A. De Wvnter, Ou den Zak, 3, te Brugge. Voor het bekoden van nachtver blijf, het bespreken van kamers, moet men zich eveneens tot den lieer A. De Wynter wenden. Wij zijn zoo vrij er op te wijzen dat de alom bekende H. Bloedprocessie uitgaat op Maandag vijfde Mei en dat er dus, als alle jaren, een groo- te toeloop van vreemdelingen te Brugge te verwachten is. Het zal De Torj-ewachtervan Grevelingen! derhalve raadzaam^zijn nachtver- namens Fransch-Vlaanderen en de .blijf en kamers tijdig te bespreken. Z.E.P. Prof. Dr J. van Ginniken, J Voor het vervoer per spoor zullen Hoogleeraar te Nymegen, namens de deelnemers de gewone vermin- Noord-Nederland. dering kunnen bekomen welke 3. Te 15 uur Onthulling van'voorzien is voor de week-endbiljet- het standbeeld van Guido Gezelle ten. De houders van de lidkaart ge in tegenwoordigheid van Z. M. den nieten een speciale vermindering Koning. Optocht der maatschap- zoo zij intijds den prijs der lid pijen en bloemenhulde door de kaart storten cn hun intcekening schoolkinderen. Gelegenheidstoe- aan het secretariaat doen geworden spraken door den Z.E.H. Kan. A. hetwelk hun dan het vereisclite stuk Boon, hoogleeraar te Leuven, den zal opsturen. heer V. Van Hoestenbergbe, sena- Wij durven verhopen dat de tor, burgemeester van Brugge en Vlamingen in groot getal de Brug- den vertegenwoordiger der Regee- sclie huldigingsfeesten zullen bij- ring. 'wonen. Alle vereerders van onzen 4. 'Te 17 uur Bezoek aan het genialen Priester-Dichter zullen het Gezelle-museum 5n den Rolweg. j zich tot plicht rekenen dien dag vrij 5. Te 18 u. 30 Feestmaal in de te houden en deel te nemen aan de Gothische zaal van het stadhuis. - 6. Te 21 uur Fakkeltocht. 7. Te 22 uur Vuurwerk op de Kruisvest. Dinsdag, 6 Mei. Te 10 uur, in St. Lodewijkscollege (Dweefs- straat), academische afdeelingszit- ting voor priesters, ingericht door het plaatselijk comité van Brugge. Ill ,11.1. JU ZITTINGEN VAN 9 APRIL MORGENZITTING In de morgenzitting zet de Senaat de bespreking Aan dc begrooling van nij- verlheid en arbeid Aroort. Minister Heyman antwoordt aan de algemeene opmerkingen die in de vorige zittingen werden gedaan. NAMIDDAG ZITTING Aanvang om 2 Ys ure onder voorzit terschap van M. MAGNETTE. BEGROOTING VAN KOLONIËN Z.K.H. prins LEOPOLD, die de ver- gadering bijwoont, spreekt eene rede voering uit. Avaarin liij nadruk legt op de noodzakelijke ontwikkeling van de school voor tropikale geneeskunde, cn en dezer overbrenging van het park Du- den, te Brussel, naar Antwerpen, alwaar provincie- en stadsbesturen nabij de Zuidstatie een terrein ter beschikking sfellenj Prins Leopold zegt dat het voor het moederland een plidht is tcgcnoArer de kolonialen en ook tegenover de inlan ders der kolonie, de studie der tropika le geneeskunde uit te breiden. M. VAN DIEREN .vraagt een krediet A*an vijf duizend frank om den toestand der Vlamingen op taalgebied in Kongo te regelen. Zoo zijn er geen tribunalen waar de Vlamingen in hunne taai kunnen ge vonnist worden. M'. JASPAR (minister \nn koloniën); A-erdedigt het komiteit yhn K,iyi£ tegen over M. Dochen, ontworpen feestelijkheden. Het moét een wezenlijke hulde worden van gansch het Vlaamsehe volk. Het zal trouwens een eenige ge legenheid zijn om een bezoek te brengen aan het oude Brugge en om de zoo vermaarde H. Bloed processie door de straten dier stad te zien trekken. Aan M. Van Dieren verzekert, de mi nister dat al het noodige werd gedaan om de rechten der Vlamingen in Kongo tc vrijwaren. Die minister spreekt vorder van do krisls onder ekonomisch en handelsop zicht en ook over den toestand der ko lonie op wetenschappelijk en medikaal gebied. M. Jaspar kondigt aan dat een voor stel werd neergelegd voor het verleenen van een krediet van 200 miljoen voor het koloniaal geneeskundig Instituut, waarvan 100 miljoen toegestaan doon de regeering en 100 miljoen door de wetenschappelijke en koloniale orga- nismen. De drie begrootingen: van het moe derland, van de kolonie, en van Ruan- da-Urundi, worden goedgekeurd. Z.K.H. prins Leopold verlaat de ziU tingszaal op hel oogenblik der stem.* ming. In de morgenzilf.ing Inspreekt dc Ka mer de begrooting van Wetenschappen' en Kunsten. In -de namiddagzitting worden ver-* schillende wetsvoorstellen in aanmer king genomen. Dan wordt overgegaan tol de stem ming Aan de begrooting van Gendac-* merie cn landsverdediging. Wordt nog gestemd het wetsontwerp; tot verhoog Ing eter inkoniretbten op dei haverj

De Volksstem | 1930 | | pagina 1