BET MODERNE CARTHAGO Naar aanleiding van tiet a. s. Eucharistisch Congres Bank tcor Oost-Vlaandaria April 1950 De «rang» van het kind inzake gezinsvergoedingen. De Nieuwe Aartsbisschap van Utrecht De prijs van de Eieren KAMER Pater Damiaan Ajwstel der Melaatschen Sprinkhanen in Egypte Leènkas tot aankoop van kleine werktuigen^ Nijveraars, Handelaars kh XXX!» JAARGANG NUMMER 88 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Chrietina Zoüop5,0lZonaI6,41 L. K. 20 N. M. 28 publiciteit luiten het Arrondissement AALST Agentschap Boom, Adolf Mezlaan, 18, ie Brussel De Bond en de Commissie der Groote Gezinnen vragen het behoud van den «rang» van bet kind en van do overeenstemmende vergoeding. Men vraagt ons van verschillende zijden, de beteekenisvan dezen eiscb: ziehier. Het kind is het le, oi 5e of 8e van het gezin deze rang behoudt bet, welke ook de veranderingen zijn die voorkomen in de samenstelling van hot gezin vertrek, overlijden enz. De bond vraagt de erkenning van dit princiep in de toekenning van de ver goedingen. Het gewijzigd ontwerp Heyman verleent 15 frank aan bet le kind, 20 fr, aan het 2a, 40 fr. aan het 3e, 70 tr. aan het de, 100 fr. aan het 5e en elk der volgende kinderen, doch deze cijfers zijn toepasselijk op de THANS ten laste zijnde kinderen en zijn ver anderlijk. Indien in esn gezin van 7 kinderen het 4e kind sterft, krijgt het 5e nog slechts de toelage van 70 lr. toe te kennen aan het de. Wan neer do drie oudste kinderen de ver goeding niet meer verkrijgea als- wannoer hun loon nog ver toereikend is om hunne onderhoudskosten te ver goeden verliezen de drie volgende hunne globale vergoeding van 300 frank, om nog slechts het globaal doel der drie oudsten, het zij 75 frank te ontvangen. Do Bond vraagt dat elk kind de vergoeding bekome voorzien van zijn geboorterang en dat bet deze bshou- de tot don greusouderdom (14 of 18 jaar volgens dat de jongelingen al dan uiet hunne studiën of hunne be roepsleiding voortzetten). Telkenmale een kind, naar dit stelsel, ophoudt ten laste te zijn (hetzij dat het don grensouderdom overschrijdt, of dat het sterve) valt z(jne persoonlijke toe lage weg, zondor dat de vergoeding van zijne jongeren daardoor vermin derd worde. De Regeering brengt er budgetaire moeilijkheden tegen in. De Bond dringt aan opdat, vóór alle vermeer dering van wedden of andere welk danige voordeelen aan de kinderloo- zen, men voldoening schenke aan zijn verzoek. Rue de RieheUeu. Parijs Breams Buildings, 6, Lendree, E. O. 4. Z. H. Paus Pius XI komt te benoe men tot Aartsbisschop van Utrecht, in vervanging van wijlen Mgr Van de We tering, Mgr Joanne3-Henricus-Gerar- dus Jansen, Vïkari.s-Kapitulaar van het Aartsbisdom, kanunnik van .hot kathe draal kapittel, deken van Utrecht en pastoor van de Heilige Hartkerk in Oud- \vijk. De nieuwe kerkvoogd is geboren to Leeuwarden in Mei 1868. :t Is Zondag in den namiddag dat 7. Exc. Mgr Sck-irp- p-a, iriter-Nuncius, vergezeld van zijn sekrofaris Eerw. Pater Kleijnt-jes, zich naar de pastorij aan de Oud wijk, te .Utrecht, begaf om den Vibaris-Kapitu laar de mondelingsclie meedeeling to doen dat Z. H. dc Paus homi benoemd had tot Aartsbisschop. Z. Exc. bood Mgr Jansen terzelfder tijd zijne persoonlijke gelukwenschen aan. Maandag is Mgr Schaepman, als proost van het Metropolitaan Kapittel, den nieuwen Aartsbisschop zijn geluk- .wenschen gaan aanbieden. iMlgr Jansen zal den kanonnieken eed afleggen in handen van den Pauselijken inter-Nuncius. Het yiaamscihe Pluimveeblad s.chrijft Men vraagt hoe het komt dat de eie ren plotseling zoo goedkoop zijn gewor den. Talrijke omstandigheden hebben medegewerkt. Denk aan de prijzen van het voeder, hot graan, de mais, de zemelen, die zoo waren gevallen. Denk aan hot weer van dozen winter. Bijna geen vorst,. geen sneeuw. Daardoor kon zelfs bij den hoenderkweeker die nog niet zoo good was ingericht, reeds in Februari de leg volop beginnen. De produktie wordt steeds grooter, maar daarom is er nog geen aanleiding te spreken van overprodulktie 1 De groote koelhuizen zorgen er voor dat, zoodra de eieren op een laag peil zijn aangekomen, de groote voorraden ook spoedig van de markt verdwijnen, zoodat het evenwicht tuss.c,hen vraag en aanbod nooit wordt verbroken. In alle landen worden meer en meer eieren gegeten, want reklame voor do pluimveeteelt gaat hand In hand met reklame voor het eten van eioron. Daarenboven is het steeds bete.r mo gelijk eieren in lekkeren verscihen toe stand te bekomen, wat een enorrnen invloed hoeft op het eierverbruik. Of de prijzen voor hot graan zoo spoedig zullen gesaneerd zijn, indien niet. e-en vertrusting van de produktie ontstaat, is zeer te betwijfelen. ZITTINGEN VAN 'MAANDAG 14 APRIL MORGENDZITTING De zitting vangt aan ami 10 ure on der voorzitterschap van M. LEBIONNIER ondervoorzitter. De Kamer zet de bespreking yoort der BEGROOTING VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN M. DE "WOUTERS D'OPLINTER, pleit voor verbetering in den toestand van het onderwijzend personeel. M. VAUTHIER., -minister, veront schuldigt zicih niet in 't bijzonder "te kunnen antwoorden aan al de redenaars die men reeds heeft gehoord on die men nog h-ooren zal. Hij zal enkel drie of vier voorname punten ontwikkelen, de overi ge zullen met aandacht worcfon onder zocht. De minister kan geene amende menten aannemen, er kunnen, wanneer de begroeting is vastgesteld, op .het laatste oogenblikken goono fondsen ge vonden worden voor buitengewone uit gaven. M. HUYSMANS, bowcert dat de mi nister de vrije scholen bevoordeelt. M. VAUTHIER. Ik ben breed van gedachte, én ik eerbiedig de wet. M. HUYSMANS. ïk eerbiedig ze meer dan Gij T M. MAX. Maar Gij miskent de taalwet M. HUYSMANS. Gij moogt wel spreken die te Brussel artikel 20 der wet voordurend verkracht 1 M. MAX. Dat beweert Gij M HUYSMANS. Dat bewe.er ik en dat bewijs ik, daar de taalko«mlmissie verder moet gaan dan ik lvet voorstelde! M. VAUTHIER, zet zijne redevoering voort, en spreekt van de overlasting der programmas. Deze bestaat misschien wel voor het middelbaar onderwijs, doch de minister vermeent dat het in lager onderwijs niet bet geval is. De minister heeft het verder over de onderwijzersbenoemingen. Indien er meer leerkrachten benoemd worden, komende uit de officieele dan uit de vrije normaalscholen, is bet niettemin zeker dat er onder de oud-leerlingen der staatsnormaalscholen ook voel katho lieken zijn. BI. VANDE-VYVERE, zegt dat M. Yau- tilifer partijdig handelt en herhaalt wat men in de liberale middens vertelt. BI. VAUTHIER, verklaart zich partij ganger van de sokoolvrcde, doch be treurt de vervanging van officieele scholen door vrije scholen zooals. het soms gebeuTt. 't Is eenc bron van kon- flikten. BI. VANDEVYVERE. Bloent ge dat? BI. VAUTHIER. iBDijnc meening is dat de twee onderwijsinstellingen niet moeten zooken clk-ander te onderkrui pen. M. FIEULLÏEN is van oordeel dat de onderwijzers der vrije scholen dezelfde pensioenrechten hebben als de onder wijzers. der officieele scholen. De bestaande ongelijkheid is een schandaal. BI. HUYSMANS. Die verplichtheid is het gevolg eener wet gestemd door dc katholieken. De zitting wordt geheven ten 12 u, VOORLOGPI.GE KREDIETEN De Kamer keurt zonder debat de voorloopigc kredieten goed voor de volgende maan'd. NABUDDAGZITTING. De zitting wordt in den zelfden zin voortgezet als 's morgens Qn leert ons niets nieuws* HERDENKING TE LEUVEN Heden, Dinsdag beeft men te Leuven de verjaring herdacht van den dood van Paler Damiaan, die zich vele jaren in het Molokai-eiland toewijdde aan de melaatschen, tot de vreeselijke kwaal heim zelf uit het leven rukte. TF ilitJCJU». Uttb 11II WailUCJCII ACH Pater Damiaan, m de wereld Jozef n yele e,uxvetl seloden Deveusler, werd geboren te Tremeloo den o Januari 1840. Hij scheepte in te Wie vol illusies naar Carthago trekt Voeg daarbij een electrisch spoor dat en meent van daar getuigen te wezen'verbinding geeft met Tunis voor toe- van een onvergetelijken aanblik, die risten en men heeft gansc,h hol moder- meent dat hij wandelen zal te midden ne Carthago. Breinen den 1 November 1863, in gezel schap van drie andere Paters, twee Broeders en zes kloosterzusters, eu be reikte de Hawai-ei landen den 19 Maart 1864. Van dan af begon zijn overheer lijk apostolaat. Hij bezweek aan de taak den 15 April 1889. Heel dc wereld stond in ontroerende bewondering voor dien roemrijken Belg, den apostel der melaatschen. bij het vernomen der. lijding van zijn overlij den. Een bronzen beeld, gewrocht van Gonstantin Mcunier, herinnert te Leu ven aan zjin heldhaftig- figuur. In de Hawai-eilanden, op Molokai, is zijn aandenken bestendigd door een monument, bij inschrijving opgericht en dat het volgende opschrift draagt «;De grootste liefde die een man kaai toonen is te sterven voor hen die. hij be mint Naar uit bet buitenland wordt gemeld wordt Egypte door een nieuwe plaag geteisterd die van de sprinkhanen. He.ele wiolken drijven aan uit Palestina, Transjordanic en Soedan, vallen neer over de streek, mijlen ver, in zoo'n massa's dat do treinen naar Assooan niet meer verder kunnen en er letter lijk onder bedolven zijn. De Egyptische regeering heeft 75.000 pond uitgetrok ken om het gevaar te bestrijden en heeft zich wat sinds veertig jaar niet meer gebeurd ia genoodzaakt gezien den arbeidsdwang af te kondigen. In Transjordanie wordt dag en nacht door 75.000 man gewerkt aan bet ver delgen der dieren, die honderden hekta- rc.n hebben verwoest. De hoeveelheid sprinkhanen per dag verbrand wordt op 4.000 ton geschat. De sprinkhanen verplaatsen zich bij voorkeur 's nachts en vallen 's morgens neer op de akkers. Zij vormen soms zulke dichte wolken, dat de lucht ver duistert. Blen bestrijdt de plaag met vuurspuwende toestellen en doodende vochten. Groote hoeveelheden' zijn neergestre ken in dc omgeving van Ismailla, het Suez-kanaal en Kairo. Naar verluidt zou dit een der ergste plagen zijn, waardoor Egypte ooit werd geteisterd. er leelij'k ontgoocheld van wederkeeren. Uarthago vormt geene uitzondering op de algemeene levenswet, n.m. dat alles den invloed zijner omgeving on dergaat en met zijn- tijd mede moet. Daarbij mag niet uit het oog verloren worden dat eene ruine eerst dan be lang krijgt als. wij er persoonlijk de ou de herinneringen kunnen aan i-astknoo- pen welike er aan verbonden zitten en in den geest terug kunnen opbouwen vervlogen beschavingen, die in liunne groolschheid nog getuigen zullen van i -1 -w nis door, beeft de Fransen roegere fheerliikheid en macht, die zal, „nv,nl,,n nn - J zwaar haai- invloed doen gevoelen op DE BEVOLKING Ook hier, zooals trouwens heel Tu- bezetting de bevolking. Deze heeft zieli verbazend vlug aan den toestand aangepast on schijnt er zich best in té schikken. Meer, zelfs, bij stelt er een zekere trots eb in om den Westerling zoo wel in kleaiing, als in taal en gebruiken zooveel moge lijk na te bootsen. Alleen het dragen vaaa de fez blijven zij trouw. 'Misschien vinden zij daarin een bewijs, dat hóe hun uiterlijk en doenwijze ook veran- n iet tegenstaande mohammedanen; e zi niettegenstaande raonammouauvm dal zelfde waarvan mei, nog enkel de j| dat hoi Arabisch bloed dat verminkte brokstukken onder het oos J ,J hen door de aderen verminkte brokstukken onder het oog krijgt. Dit is voor Carthago imiecr waar mis schien dan voor gelijk welke andere oude stad. Het heeft alle monumenten verloren. De groote monumentaliteit, die het vroeger moet gehad hebben, vindt men nu niet meer terug in do slad of overblijfselen van gebouwen, maar alle.en nog heel netjes gecatalogecrd en veilig opgeborgen achter de groote vitrienen van .het museum der Witte Paters. Het is daar nog dat men de fragmen .Iroomt niet ver loochenen. Het is een Oosteree lie volk met eenai eigen op sommige punten sterk gevor derde beschaving-zoo dat men ince- lemiaal zou mogen zeggen dat hunnei beschaving op een do^dpunt ge kropen i6 en sinds eeuwen stil staat. Vooral het begrip gastvrijheid, is hier. ten sterkste ontwikkeld. Vreemd doet ook hier aan hot groote standsverschil dat men onder de 1 kg-en der bevolking aantreft. Naast de hoog ste weelde vindt men er de diepste Oos ten vindt, van de oude glorie, zoowel |er&ohe ellende, met toestanden, waar van het Phëncische, als van bet Ro- meinsche Carthago. Op zicih' ®elve zég gen zij bitter weinig en het vraagt eeno hee-le studie die ami uit de geringe ge gevens die zij ons verschaffen, een vol ledig beeld op te timmeren van den lang vervlogen luister, waarvan zij de arm zalige. brokstukken daar stellen. In den rang der Tunisische gemeen ten neemt Carthago maar een vrij be scheiden plaats in, maar zijne ligging van wij Europeanen werkelijk zouden gruwen. En toch schikken de Arabieren zich' best in dezen toestand. Hunne gemoed- gesteltenis. is sterk fatalistisch. Het staat geschreven dat is het groot® slagwoord waarjmede alles wordt uitge legd. DE RUINEN Bij het bezichtigen der puinhoopeai is prachtig. Blen geniet er van een weet men niet wat men het meest be- praeht panorama-zicht over de immer wonderen moet, ofwel de stoere werk- blauwe Micklellan.ds.che Zee. Hoog op kracht der archeologen, welke in do den heuvel van 't oude Byrsa, acihiter de moeilijkste omstandigheden, -deze brok- kapel van den heiligen Bodewijk, do- ken steen hebben uitgegraven, ofwel de mineërt de kathedraal, gepleisterd in eene kleur van gesmolten reuzel. En om een juist bee.ld te hebben van het chris telijk Carfhago behoeft uwen zich maar even te plaatsen even voorbij de tegen woordige statie van Ste Monique. De achtergrond wordt als dan gevormd door het diepe blauw van de Bliddel- landsche Zee; links rijst de roode rots van Sidi-bon-Said met de tropische ma. bommedannenstad de hoogte in; langs de andere zijde heeft men de vlakte van drukwekkender overblijfselen der Ro- Carthago met de Europcesche villa's, 'miieinen heerschappij bezit dan hetgeen LANGE KRUISSTRAAT, 4, GENT. Deze bloeiende inrichting hield over enkele dagen de jaarlijksche algemeene vergadering. Lezing werd gegeven van het bilan en der balans van verlies- en winstrekening die goed gekeurd worden. Er werden op deze vergadering belangrijke mededeelingen gedaan die wijzen cp eene buitengewone bedrijvigheid der Leenka3 der Lange Kruisstraat. Cijfers spreken best: Er zijn in't land 44 syndicaten tot aankoop van kleine werktuigen, waarvan er 28 een zekere werking aan den dag hebben gelegd in 1929. Voor geheel het land werden 712 aanvra gen om raad en toelage gevraagd. Het syndi- kaatvan Gent deed alleen voor zijn deel 387 aanvragen, meer dan de helft. De provincie keerde over enkele dagen 19.614 fr, toelage uit,verdeeld onder 213 leden. Er werd verder mot voldoening op gewezen hoe. dank aan de uitbreiding van het kader der Technische Raadgevers gehecht aan hec Ambt van den Middenstand, het toezicht re gelmatig kon geschieden, toezicht dat dees laatste tijden in de gelegenheid is geweest kostelijke raad te geven en kostelijke steun te verleonen aan onze ambachtslieden. Da aanvragen door het eyndikaat van Gent gedat^ in 1929 hebben betrek op mekanieken en motors voor eene waarde van ongeveer 1.700.000 fr. De aanvragen zijn verdeeld onder volgende ambachten Bakkers pasteibakkers 108, schrijnwerkers 88, vleesohhouwers 50, wagenmakers 19, sme den 14. werktuigkundigen 6, stcofmakers 2, kousenwever 1, blokmakers 3, kleermaaksters 24, aannemers 6, drukkers 3, beschuitbakker 1, scheepbouwers 2, meubelmakers 8, wever 1, breigoederenfabrikant 1, niekeleerder 1, hemdenmaaksters 2, loodzetter 1, construc teur 1, bloemisten 3, vlassers 5, wasscher 1. kleermakers 7, fruithandelaar 1; schoenma kers 9, kassenmaker 1, tourneurs 2, electri cians 3, kiekenkweeker I, cor3etmaakster 1, houthandelaar 1, paarden3laehter 1, garagist 1, beeldhouwer 1, hoefsmid 1, kadermakers 2, pianofabrikant 1, stopselfabrikant 1, kuiper 1, stoelenmaker 1, rijtuigmaker 1, modelmaker ,1, diamantslijper 1. vroegere macht en pracht waarin zij spijts hunne verminking thahs nog ge tuigen. Enkele mozaïekvloeren heeft men. or gevonden en pilaren heeft men tot manshoogte weer kunnen optrekken. Vakmenschen zullen met die schaar- sche gegevens wel een volledige schels kunnen teekenen van het vroegere ge-^ bouw, maar allen zullen het eens zijn om te getuigen dat Noord Afrika in- En recht vooruit liggen de puinen van de. basiliek van Cyprianus. Nog staan hier de peilers rondom het hoofdaltaar overeind en kan men nauwkeurig on derscheiden de verschillende verdeelin gen van den ingewikkelde basiliekbouw met de zetels der bisschoppen, de ruim te voor de priesters, en leelkenj mannen on vrouwen, h'et diepe baptisterium, dc grafkelder en zoo imiecr. Bij dit. prachtig monument als het ware vastgekoppeld ligt het moderne Carthago, niet cgns eene moderne sta<l. Buiten eene slordige dooreen geworpen mengel rug van douarkrotten, enkole uitgewone paleizen en een armelijk aantal badhuisjes, heeft men op de hel ling van den heuvel, van weerskanten van eene prachtige palmenlaan, de vil la's van Franschen en Italianen die in de hoofhstad lvunne bozigheid hebben. Dc aanleg getuigt hier van weinig smaak en men merkt heel good dat cr moer gebouwd werd uit conventie dan wel volgens den aard van de streek. De kathedraal met hare Bloorsche bogen, van binnen rijk met goud en fa miliewapens beplakt, is daar een ty pisch voorbeeld van. Het is een van die. gebouwen waarin men uit de opvatting wel opifiaken kan dat de architect, wel aanvoelde dat in deze traditiezware omgeving een tem pel komen moest getuigen van Euro- peescho energie, aangepast aan Ooster- cshe stijltraditie. Het bouwproblema werd echter zoo ongelukkig opgelost, dat de kathedraal noch den Europeaan, noch den Arabier bevredigt. (Die Witte Paters hebben er verder een museum dat in zake bouwkunde heel wat gelukkiger mag genoemd worden, en ook een seminarie, eene eentoonige reeks ven§tcr$ op een kaal wiHo muur j men in Garlhngo aantreft. Wat Carthago echter groot maakt on verheft tot de geschikte plaats van het a.s. congres, zijn de menigvuldige over blijfselen van de christelijke oudheid, van de vroegere Noord-Afrikaansche Kerkprovincie. Die vol vereering van het bloed der; martelaren on met eene piëteitsvolle herinnering aan den ouden glans t'.c:- eenmaal bloeiende christenheid Car thago's bodem betreedt, 'die vindt in de oude puinen barer machtige basiliek een uitgelezen schrijn waarin voor hem •heel wat stof tot mediteeren bewaard ligt. Zoo zal dan ook het komende congres het oude christen leven in Carthago weer wakker schudden en laat ons ho pen ook wakker houden. die hunne zeken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de De gelden op deze soort reke ningen gestort, brengen intrest op vanaj daags na de ttorting. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1