Witte Donderdag Bank voer Cest-Vlaantfgren 17 Donderdag April 1950 Vaticaanse he Slede Leening der Verwoeste Gewesten KAMER Ministerie van Posterijen Telegrafen en Telefonen Nationaal Eucharistisch Kongres le Mechelen Een gevaar voor ons Spiegelbedrijf De Zeppelin naar Spanje Nijveraars, Handelaars Landbouwbelangen Cinemabrand in Italië XXX!« JAARGANG NUMMER 89 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Witte Donderdag Zonop4,59Zonaf6,43 L. K. 20 N. M. 28 publiciteit luiten het Arrangement AALST Agentschap Eauas, Adolf Mexhan. IS, te Brussel Rus it RiohsUsu, Parijsj^^eams_ Zing de altaargeheimenissen. Zing den Herder, die ons voedt, Zoo geen mensch had hunnen gissen Met zijn eigen vleesch en bloed. Aan 't laatst avondmaal gezeten Met zijn broeders naar de wet, Geeft Hij hun zich zeiven te eten In een goddelijk banket. 't Dees is do dag van de instelling vau het Allerheiligste Sacrament O blijde feest te midden der treurnis van Gods Kerk in den rouw- en lij- denstijd. Nogmaals wordt door dit vieren onze godsvrucht opgewekt, misschien wakker geschud, ver nieuwd, aangevuurd, 't Goddelijk Sacrament is 't leven onzer ziel, onze zult leven en sterven... Leeren we dat op Witten Donderdag en verge ten wij de uitnoodigiug niet Eeren wij dan neergebogen, Dit hoogleidend Sacrament, Met ten grond geslagen oogen. Wijl het harte lof toezendt. MARC. DE PAUS EN DE HERTOG VAN APULIE Rome, 15 April. Nadat de hertog van Aosta, grootvader van de pasgebo ren Marguerite, dochter van den Ivertog van Apulie en prinses Anne de France den H. Vader kennis had gegeven van de geboorte van het kind, heeft Zijne Heiligheid een telegram aan den henog [gezonden, waarin Hij Item hartelijk ge- Hemel op aarde, het begin en de voortzetting van allo inwendige ge neugten welke ons hort kan smaken met en in die zialespijs. O ja, ge loofd en gedankt zij ieder oogecblik het Allerheiligste en AUergodde- üjkste Sacrament Luistert af wat St Paulus uitroept: Gij, die eertijds verre waart, zijt in Jezus Christus nabij gebracht in het bloed van Christus. Hij immers is Onze Vrede, die beidon, heidenen en joden één gemaakt hoeft en de schei dingsmuur, de vijandschap heeft afge broken, door ze beiden... in Zijn vleesch... in eén lichaam, met God to verzoenen door 't Kruis, waarop Hij de vijandschap doodde. »Ik verlangde met een groot ver langen dit Paaschmaal met u te eten Die mijn vleesch eet en mijn bloed drinkt zal eeuwig leven, die niet eet mijn Vleesch en Bloed, zal 't leven in zich niet hebben!» Zoo roept de Heer ons toe. En nochtans, zalts in den Paaschtijd zijn er lauwen en dauwen die uitvluchtsels en zooge zegde verontschuldigingen aanbren gen •om Christus niet te nutten en zoo huiten do gratie te leven of minder genade te genieten, 't H. Evangelie stelt zo ons voor Ik heb een lust- huisje gekocht en lian aan uwe uitnoo- diging niet beantwoorden'zoo wer pen ze op of anders gezegd: 'lk moet plezier hebben, ik wil van alles ge nieten, ik wil vrijelijk zondigen en de modder van den onzedelijhen weg mag me bevuilen. Mijn driften wil ik vol doen tot lenden toe.n 'Ik kocht twee koppels ossen 't is te zeggen ik moet me bezig houden alieonlijk met mijn zaken, of in an dere woorden, zoo vertolkt St Augus- tinus ik bezit mijne zintuigen die ook twee en twee moeten voldaan worden. Ik zal ze gebruiken naar mijne goesting en ze misbruiken. Ik hol) twee oogen ik zal ze bezigen om slechte lezingen te doen, om mij- na geile nieuwsgierigheid te voldoen, om alle verboden tooneelrn bij te wo nen. Ik bezit twee ooron ze zullen afluisteren alle vleiende, kwaadspre kendo onzedige gesprekken. Ik bezit twee lippen en eene tong ik zal ze gebruiken om te liegen, te schertsen onzedigen klap te sproken. Ik bezit twee handen daarvan zal ik maken bewerksters van het kwaad en ze niet bezigen tot het goed. Ik loop op twee voeten ze zullen wandelen op de paden der ondeugd. En om me te var- eenigen met U, o Heer in de H. Com munie zou ik aan dat alles moeten verzaken. Vc.rschooning, dat zal ik niet... zoo spreken die lafaards. Ik heb eene vrouw gehuwd en daarom kan ik niet meedoen aan uw eucharistisch gastmaal Ge zijt verbonden, verslaafd aan dien drift van onzuiverheid, van on- rechtveerdigheid O ziet op naar uwen Heer en Meestor, en luistert naar de stem van den profeet Jeremias Bekeert u tot mij, want ik ben de waarheid, de weg en 't leven Verbrijzelt de af goden uwer driften, uwer zinnen, uwer genoegens' en aanbidt alleen lufcwen&cht en den pauselijken zeger schenkt aan de pasgeborene en geheet het hertogelijke huis. DE HERSTELLINGEN AAN DE SINT-PIETER Dezer dagen werd het houten beslag dat binnen in de Sint PielerUerk voor het hoofdportaal was aangebracht, ver wijderd. Hierdoor komen de monumentale lij nen van het bronzen portaal voel beter tot haar recht; ook wordt een prach tige engelenkop zichtbaar. Als afsluiting zal een kort gordijn van rood fluweel in ,het portaal worden aangebracht. Binnen in de Vatie-aamscho basiliek wordt op het oogenblik geen herstel- werk verricht. Sinds maanden echter wordt gewerkt aan een betere fumdeè- ring van de koepelpijlers; ook de cam panile, links van de basiliek, werd de- elijk hersteld. TREKKING VAN DEN 14 APRIL Dinsdag morgen ten 10 ure heeft in de Nationale Bank te Brussel de 75e trekking plaats gehad der leening 4 t.lï. 1921 van- de verwoeste gewesten. Het toezicht werd gehouden door MM. Go- ryn, afgevaardigde en Matton, bureel overste van het Delgingsd'amds; Forton, lid van het Rekenhof, en Glibert, be stuurder bij het beheer der Schatkist en der Openbare Schuld. De winnende nummers werden getrokken door de oorlogsblinden Frans Pauwela, van Aalst, en Alois Lambrecht, van Gilly. Serie. 195.779 n. 15 wint het lot van 1 miljoen frank. De andere nummers van deze serie zijn betaalbaar met 250 fr. ZITTING VAN DINSDAG 14 APRIL MURGENDZITTING De zitting neemt aanvang te 10 ure onder voorzitterschap van M. PON CE- LET, ondervoorzitter. De Kamer gaat over tot de bespre king van de interpellatie van MM. LOM BARD en PIERARD, tot den h. minister van nijverheid, arbeid en sociale voor zorg, over de oorzaken van de grauw- vuurontploffing in de verschrikkelijke mijnramp van den put «Bois du Gazier te Mareinelle. M. LOMBARD, (soc.) vraagt welke" maatregelen de regeering meent lo moeten nejmen. Mu PIERARD (soc.) neemt ook het woord, waarna M. HEYMAN, minister van arbeid cn nijverheid, zegt dat de Poolsche arbeiders dikwijls onvoor zichtig zijn en zegt verder dat de oor zaken van deze rampen moeilijk zijn om te bepalen. Hij brengt hulde aan de. red ders. M. Jacquemotte heeft ophitsende redevoeringen uitgesproken. M. JACQUEMOTTE. Dat is een leugen. M. PON GELET: Ik verzoek u die woorden in te trekken. M. JACQUEMOTTE weigert. M.. PONCELET roept M. Jacquemotte tot de orde. Na M. HEYMAN nemen nog verschil lende socialistische sprekers het woord, zonder dat eenig licht in de zaak wordt gebracht. De zitting wordt geheven te 12ui5 NAMIDDAGZITTING De zitting wordt ihcrnomen te 2 ure, onder voorzitterschap van M. TIBBAUT De Kamer zot de bespreking voort der fiscale ontwerpen, 't is te zeggen: Wij ziging van de wetgeving inzake met de mciïi&GZg zake regelregistratie- en successierecht wijziging van de wetten op de recht- streeksche belastingen. M. VANDERVELDE (soc,)' zegt dat het ont.werp de inko.'msten der gemeen ten inkort met 13G miilioen fr. Hoe zullen ze die geldmiddelen terug win nen M. VAN DIEVOET (kalh.) Al de so cialisten die hier gesproken hebben', hebben de ontlastingen gehekeld. Wil men misschien dat. de belastingen niet verminderd worden. Spreker keurt goed dat de rechten op de huurcontracten verminderd worden; vroeger betaalde men 0,25 fr. per -ft.; in het vervolg zal men nog slechts 0,10 p.h. betalen. Wanneer men de grondlasten op 7. p.h. vaststelt, wordt deveigendom vol doende belast. Voor den oorlog was de belasting ook 7 p.h. M. JASPAR eerste minister, zet den toestand uiteen van onze schuld. Wij zullen weldra geene buitenlandsche schuld meer hebben, en de binnenland- s.che schuld bedraagt slechts de helft van het goudeijfer derzelve voor den oorlog. Het is dus het gepast oogenblik om de lasten te verminderen, en de regee ring heeft de gelegenheid te baat geno men om ook het fiskaal .stelsel te wij zigen. Twee derden der lastenverminderin gen slaan op verbruiksartikelen terwijl de weeldeprodukten belast blijven. Van de onderlievigen aan de bedrijfs belastingen worden er 25 t.h. meer vrij gesteld. De fiskale heryorminf komt dus vooral ten goede aair de kleinen. M. Petitjean, zegt de heer minister heeft eene uitmuntende redevoering uitgesproken. Hij beeft de noodzakelijk heid bewezen van lvet kapitaal in het be lang zelve der werklieden. Do minister zegt dat de. indiciaire surtaks vooral de groote fortuinen tref fen zal en de kleine middelmatige ver- schoonen. Hij verklaart ten slotte ongegrond de vrees uil/gedrukt door M. Vandervelde dat de fondsen zouden* ontbreken voor de sociale hervormingen. Beschikbare betrekkingen In de maand Mei eerstkomende zul len vergelijkende examens worden af-« genomen voor het begeven van- plaatsen van leerling bij de Telegrafen te Brus sel en van leerlingen bij de'Telefonen te Antwerpen, Bergen, Brussel, Door- nijk, Hasselt, Kortrijk, La Louvière, Namen, Ronse, St. Nic-olaas cn Verviers. Jongste leeftijd 15 jaar. Hoogsite leeftijd 18 jaar voor de mannelijke, 24 jaar voor do vrouwe lijke leerlingen. De aanvragen om inschrijving, ver plichtend te stellen op bijzondere for mulieren «Aanvraag om deelneming aan de examens en algemeene wedstrij den», die in de postkantoren kosteloos worden afgegeven, moeten uiterlijk op 1 Mei aanstaande bij den Minister toe komen. Daar er voor de toelating tot. de ver gelijkende examens een niet terugbe taalbaar recht van 10 frank -wordt ge- eischt, dient voor dit bedrag een post zegel op de zijstrook van het aan vraagformulier geplakt, en door den postdienst ongeldig gemaakt. Voor verdere inlichtingen, zie de be richten welke in de statiën en in de post- cn telegraafkantoren uithangen; ofwel zich wenden tot het Bestuur: Per soneel van Telegrafen cn Telefonen, Hoofdgebouw van Posterijen en Tele grafen, Muntplaats, te Brussel. stellen. De begrafenis van de slachtof fers lieeft heden Woensdag, in tegen-, woordiglfeid van gemeentelijke en pro vinciale overheden plaats. Naar de «Popoio di Roma» meldt, was dc cinema van Licata niet veel meer dan een oude loods, die niettemin iede- ren avond door lalloozc bezookers be zocht werd, zonder dat zij er zich reken schap van gaven aan welk gevaar zij zich blootstelden. gustus met toewijding der stad Meche len aan liet Heilig Hart, die het kon- gres, als in een apotheose, Christus- Koning ter eere zullen sluiten. Het Eucharistisch Kongres zal in zijne groote lijnen als volgt vastgesteld *'n Donderdag 28 Augustus (eers-tedag). Kongresdag voor de leden der afdee- liïigen van de Eucharistische Kruis tochten (kinderen) en voor dc priesters Vrijdag 29 Augustus (tweede dag),. zullen bijzondere vergaderingen worden gehouden voor damen eo jufvrouwen. Zaterdag 30 Augustus (derde dag) is voorbehouden aan de mannen en de jon gelingen. De kongreszittingen die gepaard zul len gaan met groote kerkelijke plech tigheden zullen gehouden worden in de verschillende katholieke onderwijsge- spiegelnijver.heid. Niettegenstaande de stichten der stad; Gesticht Scheppers; besluiten van de Amerikaanscbe Tarief- St. Romböulkollege; Seminarie. kommissie, die een onderzoek in ons De relikwiên welke betrek hebben op 'ai'd instelde, besloot president Coolid- De stad Mechelen bereidt zich stil aan tot liet vieren van het Nationaal Eucharistisch KongTes>, dat binnen bare Het reddingswerk, dat nu in bet don ker moost plaats hebben, werd .hierdóor: ten zeerste verzwaard. In de zaal speel den zcih ontzettende tooneeicn af. Men weet dat het aantal dooden - meestal jongens, tusschen 12 en 18 jaar vijftien bedraagt, dat der ge- muren zal gehouden worden op 28, 29 kwetsten twintig, en 30 Augustus aanstaande. I p>e prefect van de provincie begaf. Dat kongres zal zijne bekroning cn 'zjch onmiddellijk met een aantal amib- verheerlijking vinden in de grootscho tenoren naar de plaats van de ramp, Heilig Hart-feesten op Zondag 31 Au-teneinde een streng onderzoek in to Senator Boel heeft den minister van Buitenlandsche Zaken een seiiriilelijko vraag gesteld over den weerslag van wet nieuw Amerikaanschc toltarief op onze het Heilig Sakrament en te Brugge, Hoogsiraeten, Brussel en elders bewaard worden, zullen te dier gelegenheid naar Mechelen worden overgebracht en er ter vereering in verschillende parochie kerken worden uitgestald. Zondag 31 Augustus zal in alle pa rochiekerken eene algemeane kommu- nie plaats hebben. In den voormiddag zal op de Groote Markt'in open lucht, eene Pontifikale Hoogmis gezongen worden, waarna Zij ne Em. Kardinaal Van Roev, aartsibis schop van Mechelen in bijzijn van Zij ne Exc. den Pauz-elijken Nuntius, de ge in Janual-i 1929 tot een ver.hooging van dc invoerrechten op de spiegels ;miot ingang van 10 Februari 1929 zouden do rechten bedragen 16 cents per vierkan ten voot voor spiegels tot 384 vierkan ten duim, 19 cents voor die van 384 tot 720 vierkanten duim, 22 cents voor do grootere. De Amerikaansche Kamer be krachtigde de twee laatstgenoemde ver hoogingen; het eerste tarief werd van .16 op 12 Va eenits verlaagd. Definitief blijkt dit besluit nog niet te zijn. Daarom vraagt senator Boel wat de regeering doen zal. Ons land, dat veel spiegels naar Ame- Bisschoppen en gemijterde Abten en"jr'^a uitvoerde, zal door de tariefver- van alle andere Belgische Kerkelijkehooging zwaar getfoffenjzijn. Amerika overheden, het Heilig Hartbeeld zal wij- moet er worden aan herinnerd, dat Bel- - -• gic veel inschrikikelijker was toen ons tarief of afzonderlijke stukken voor do autonijverheid werd vastgesteld. Kan Rom- den, dat in den Hof vqpr Sint boutskerk wordt opgericht. Des namiddags zal eene groote be tooging der Eucharistische en Heilig regeering &ecA wederkeerigheid be Hartbonden plaats hebben die allen komen voorbij de eeretribuun op Markt zullen defileeren. de Groote Minister Ilymans antwoordde, dat de ze kwestie al zijn aandcht gaande houdt. America's aapdacht werd ge vestigd op het groo<te nadeel dat Belgio door de verhoogde spiegelrechten wiordt berokkend. Tot dusver hadden de geda ne stappen geen gevolg. Het blijkt zelfs, dat de Belgische uitvoerprodukten .het De Zeppelin is Dinsdagmiddag 2 uur 12, onder commando van kapitein Leh- mann zijn tocht naar Spanje begonnen. Ondanks den stroomenden regen ge- izwaarst zullen getroffen worden. Zoo- lukte de opstijging uitstekend. Er zijn ^ra Amerika een definitief ontwerp van 16 passagiers aan boord. jtarief zal hebben opgemaakt, zal de Bel- Onder de passagiers bevindt zich 1 gfisclve regeering het heele probleem Dokter Megias, particuliere geneesheer besturen ®n de maatregelen nemen. van den Koning van Spanje. Om 4 ure vloog de «GTaf Zeppelin# boven Bazel en om 4 u. 30 boven Delle, in de Z.W. richting. Het weder was re genachtig en de wolken dreven zeer laag. Het luchtschip bleef op eeno hoogte van 4 tot 500 meters. Om 5 u. 55 bevond zich de Zeppelin boven Dij on en liet per T.S.F. weten dat alles aan boord wel was cm dat hij de richting van Bordeaux verkoos rec.htstreeksche belastingen gelijk ge uwen God, ontvangt Hem in een zui-i stelde speciale taksen; douanen cn ac- ver hart zoo dikwijls mogelijk. Dan'cijnzen; vermindering inzake taksen lult ge ondervinden koe gelukkig gij jgelijk gesteld met zegel,, alsmede ii»j die hunne zaken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de De gelden op deze soort reke nihgen gestort, brengen intrest op vanaf daags na de storting. 1652 noodzakelijk tot verdediging onzer be dreigde belangen. DE VOEDERBEET De voederbeet is een onmisbaar win tervoeder voor onze huisdieren. Al on ze landbouwers zijn daarvan volkomen overtuigd, want telkenjare w.ordt zij on Om 22 u. kaapte het Radiostation van groote schaal gepiant, en besteden de Bordeaux volgend telegram Om 21 boeren er ook hun beste zorgen aan. u. 30 (Greenwich) bevinden wij ons .Maar om overvloedige opbrengsten van boven Montmorillon (Vienne). jgoede hoedanigheid te bekomen, be- Van Bordeaux zal het luchtschip dan boort er rijkelijk bemest; de voederbeet de Zuidelijke richting inslaan, om de is immers een roofplant die den bodem Pyreneën over te vliegen. Alle maatregelen zijn te Sevilla ge nomen voor de landing. Een talrijk per soneel bevindt zich ter plaatse. Stren ge ordemaatregelen zijn genomen. VUFTIEN-'MENSCHEN IN,DE VLAM MEN OMGEKOMEN Te Licata in de provincie Girgeruli, is tijdens de voorstelling brand ont staan in een bioskoop. Onder de toe schouwers bevonden zich tallooze kin- r verarmt. Hier is eene goede bemesting met stalmest, van voor den winter onder-, geploegd, zeer aan te bevelen. Het gebruik van ale en beir. is oók zeer voordeelig, omdpt deze mesten, be nevens potasch en stikstof, den grond bevochtigen, wat in den Zomer zeer dikwijls noodzakelijk is. Verder moet diq bemesting volledigd worden door het aanwenden van schei kundige vetten. De stikstof bevordert den groei, en het fosfoorzuur en de potasch werken gunstig op de hoeveelheid en de ihoe- deren. Naar verluidt zijn vijftien menachen. jtlanig-heid. in de vlammen omgekomen. Er moeten gebruike dus, boven de reeds verder verscheidene gewondon zijn, van genoemde meststoffen, per hectare z Y ftflH frtf 4 Onn Ir rrr* cnnnrfoafooi wie er drie in levensgevaar verkeeren. De oorzaak van den brand is onbekend NADERE BIJZONDERHEDEN De brand in de cinema te Licata, is 800 tot 1000 kgr. suporfosfaat, 350 tot 400 kgr. chloorpotasch, en 600 tot 800 kgr. zwavelzuur ammoniak*. f)eze meststoffen, zorgvuldig dooreen ontstaan doordat de film plotseling j^ennongd worden op den omgeploegden vlam vatte cn het vuur op andere film- akker gestrooid, en e.enige dagen vooit strooken Oversloeg. |hot planten der beeten, duchtig inge- In de zaal ontstond een paniok, die wei>kt bij middel van de eg. nog vergroot werd doordat tegelijker-j Wie dergelijke bemesting toepast, jlijd het licht ip üe geheele slad uitging, (moet goede uitslagen bekomen, DIXL

De Volksstem | 1930 | | pagina 1