De Gezinstoelagen en de Middenstand foor Bosj-Vlagsidsnn Nieuwjaarsgiften voor den Paus Nijveraars, Handelaars Paschen op het Spoor Tweemaal de reis om de Wereld in 2 n. 5 m. De nieuwe Maalboot Leening der Verwoeste Gewesten Oproep aande beeld- houwers Oud-Strijders Q.L.Prouw van Lourdes Hevige Ontploffing te Merxem IVëreldtentoonstelling te Antwerpen. Ontzettende ramp in Rumenië 'publiciteit buiten het Arrondissement MHMÉ Sedert ons blad het recht van den middenstander op familievergoeding eens voor goed op de dagorde heeft gebracht, is er al veel geschreven en gewreven over deze voor ons zoo belangrijke kwestie. Maar het zal niet meer gezegd worden dat de middenstand zijn recht niet op- eischt, want op alle vergaderingen van midde. standers wordt die rechtmatige eisch voorop gesteld, en al de politieke mandatarissen van den Middenstands*» bond zullen hem uit al hunne krachten verdedigen. Nochtans blijft het Ministerie van Arbeid tegen dit recht gekant. Bij monde van den heer Joris Heyman broeder van den heer Minister Heyman, en algemeen inspecteur in diens ministe rie, gaat het voort de meeste sympathie te vei klaren voor den Middenstand maar ondertusschen wil het hem met een be leefde voor later afschepen. Daarbij wil dc heer Joris Heyman in een persgesprek met De Standaard (11-4-30) den schijn verwekken dat de vertegenwoordigers van den midden stand, in de hoofdcommissie der Kamer, het verslag van den heer De Bruyne over de Gezinstoelagen, onvoorwaardelijk zouden gestemd hebben. De vertegenwoordigers van den Mid denstand teekenen hevig protest tegen zulke handelwijze. Het is met zulke middelen niet dat men de Middenstanders zal uitschakelen en wij zijn zeker dat onze vertegenwoor digers in de Kamers en Senaat de artikels zullen hernemen, waarmede de fameuze Commissie met haar 21 leden (hoeveel waren er aanwezig) zoo kort spel heeft gespeeld. Pater Fallon de groote verdediger der kroostrijke gezinnen en geleerde socioloog is tot hiertoe ook niet te vin»» den voer de onmiddellijke uitbreiding der gezinstoelagen tot de niet loontrek- kenden, Ik ben, schrijft hij aan «De Standaard- in volledig akkoorp met den Heer Minis ter Heyman een overtuigd voorstaander van de uitbreiding der gezinstoelagen tot den Middenstand en de boeren. Maar ik meen dat die verbetering best door een afzonderlijk ontwerp zal verwezent- lijkt worden. Het is ook de meening van de offi- cieele commissie der kroostrijke gezin zen, evenais van het Hoofdcomiteit van den bond der kroostrijke gezinnen. Te snel willen vooruitgaan zou op een neerlaag kunnen uitloopen.» De door den Heer Minis er Heyman voorgestelde wet is een ontzagelijkc vooruitgang.Nooit werd er een schooner en rechtvaardiger wet aangenomen noch in België, noch over gansch de wereld» Wij ziin het met Pater Fallon eens om te bekennen dat het ontwerp der regee ring een vooruitgang is en een grootsch maaischappelijk doel nastreeft 1 Maar waarom de wet niet schooner en rechtvaardiger maken met ze te volle dige» Waarom een deel familiën uitsluiten die in zulken hachelijkcn toestand ver- keeren als die der werklieden Ministeries vergaan en hunne beloften met een en daarom kan den Middenstand zich niet tevreden stellen meteen «later». Daarenboven gaat de wet op de sociale verzekeringen en op de ouderdomspen sioenen, ons in een avontuur sleepen. waar we nog niet van te huis gekomen zijn 1 En als de kas ledig is, dan zal men voor den Middenstand zorgen Iiregendeel dan zal men het verder uitpersen I Uitgever J. Van ISuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon XXX!* JAARGANG DAGBLAD - 20 NUMMER 93 C#ntiomen DIHSA6 22 APRIL H. Soter Zonop4,49,Zonaf0,5O WOENSDAG 23 APRIL 1930 H. Georgius Zonop4,48,Zonale,52 N. M. 28 E. K. 6 AALST Agentschap Eauas, Adolf U axlaan, 18, ie Brwsssl Rue ie Richelieu, Parijs Breams Buildings, O, Londres, E. C. 4. am 27ste LIJST Godsdienstige Week van het Bisdom Gent, 7.277.20. M. Th-. Mathot, Cam- blain-au-Pont, 1000; Ut unum sint Antwerpen, 1000; M, Fr. de Hemptinne Brussel, 1.000; Naamloos, Doornik, 1000; MM. en Mej. Visart de Boe ar mé, Temploux, 500; Graaf cn gravin de Broqueville, Brussel, 500; Naamloos, Ninove, 500; Mev. E. Standaert, Brugge 300; Bestuurder, Zusters, en leidingen der kost- en huishoudschool, Corte- marek, 250; Graaf d'Ansembourg, Hex, 250; M. Smolders, Brussel, 200; J. L., 150; Baron Eug. de Mévius, Rhisnes, 200; Familie D.B., 200. M. L. Waterschoot, St. Niklaas, 100; E.H. L. Capcllc, Petikny, 100; Eene goe de arme 5; Onbekend, Antwerpen, 5; D. T., Antwerpen, 100; A.D. Westmalle, 20; Juf. Marie Moreeuw, Brugge, 100; I.V.S. Brugge, 50; P. F. Brugge., 100 M. S. Brugge, 100; M. en Mevr. A. De Meester, 100; M. A. Suetens, Lier, 100; M. Morel de Weslgaver, 50; M. lioohart At Ir, 5; A.D.N., Antwerpen, 50; Onbe kend, Anderlecht, 20 G. M. 5; Priester, Thienen, 20 D. St. Andries, 20; M. De- lcener Frans, Galevoet, 20; H. G. M., Ivortrijk, 20; J.S., Leuven, 10; «Ml. L. Groeningen Ukkel, 10; L.V.C., Mechelen 10; H.K., 5; V. D., Wevelghem, 100; J. D, Brussel, 25; Mej. Marg. Fiselle", Brussel, 25; M. B., 75; Mej. Matagne, 10; G.H.V.L, Gent, 20 T.L, 100; R.L., 100; Pour la conversion enfants, 50 Mgv. Daune, Brussel, 10; J.C., Jumet, 10; M. J. Di&rickx, Denderleeuw, 20"; Eon gopensionneerde workman, 10 Naamloos, Lessen, 5; Naamloos, 50 Een aalmoezenier, Els ene, 25; Naam loos, Woluwe, 50; W.' Goekelberghs Anderleeht, 25. M. Eug. Empain, Naast 10; M. Y. Resti, 50; M. De Foy, 25. Jan en Joseph Reginster, 10; M. Jos. Cailliau, Veurne, 50; Mev. Th. Guinée, Diest, 25; Onbekend, Nieuvvpoort, 20; M. L. Van der Voort, Hacclit, 20; M. 1' abbé Tassier, aumionief. Namur, 50; M. David, burgemeester, Flawinne, 100 F. Namur, 25 M. cn Mevr. V. Gillain' Namien, 20; M. eu MeVr. P. De Gonmck, Aalst, 100; M. E. Van Put, Antwerpen, 100; 'M. G. Moulaert, Brugge, 50; Geor ges, Frans, Jules en A. Hellepulte, 50; Naamloos, Waterloosche steenweg, Na men, 50; M. Jos. Delarue, Stavelot, 50; Mej. Marie Gossens, Watermael, 25 Naamloos, 10; M. J. De Buch-Noé, Gent 25; Mev. wed. R. st, Amandsberg, 10; God beschcrme ons, 10; Mev. M., Brus sel 50; M. II. Brugge, 50 M. L. Van Loocke, Brugge, 100; Naamloos, Kortrij'k, 100; M. P. Wyloek, Brus&el, 100; Onbekend, Verviers, 40 M. Pirq/t Iéron, Gilly, 25; Mej. Peeters, Leuven, 100; M. Vandcrplancken, Meenen, 25 TJn retardataire, 10; Naamloos, Ant- weipen, 100. Mev. wed. G. Bergen, 50; R. V., Oos tende, 5; Naamloos, St. Denys, Kelkyn 25; A.S. Elsene, 10; Onbekend O09tduin- kerke, 10; M. M. Devogelaer, Gansho ren, 5; St. p. Antwerpen, 100; De Haeck broeders en zusters, Aalst, 100; M. G. Verstraeten, Guerno, 50; M. G. Declercq Aarlen, 20; Un vicaire du doyennö de Fosses, 10; Naamloos, Brugge, 10. Totaal 263.451.40 fr. De inschrijvingsïijst is gesloten. Er zullen geene lijsten meer verschijnen. De sommen die nog toekomen bij ihet sekretariaat zullen bij de gift gevoegd worden. die hunne zaken behartigen nemen eene LGOPENDE REKENING bij de De gelden op deze soort reke ningen gestortbrengen intrest op vanaf daags na de storting. 1652 Zaterdag morgen was het weer nog even slecht als daags te voren; in den namiddag was er eemge verbetering merkbaar en nam de koude iets wat af. Ondanks de ongunstige weergestelte- nis is de beweging op het spoor zeer druk geweest en begon men reeds groep jes vreemdelingen in onze stad te be merken. Speciale en öntdubbelingstreïnen ver trokken uit de groote staties van Brus- el vooial in do richting van de kust en van de Ardennen. Op al de groote banen van ons land was het eene ongemeene drukte van au tos, met zware koffers aan de rug- ijde. Dit zijn de vertrekkenden, de aanko menden kwamen per trein uit Parijs en Holland toe; ook uit dit Jand velen auto. De maalbooten van Dover brachten te Oostende vele Britten aan, waarvan er veel doorreisden naar de hoofdstad. Gisteren was de beweging nog wel veel aanzienlijker. Gezien den grooten toeloop van rei zigers, die verwacht wordt voor Londen op Paaschmaandag 21 dezer, heeft het bes.tuur der maatschappij «Londen North Eastern Railway» (dienst Antr werpen-Harwich) besloten, dien avond om 19.10 uur, twee booten de «Malincs» en de «Antwerp» te laten vertrekken. Men stelde dit jaar te Oostende eene sterke toeneming van het aantal reizi gers vast, ontschepend met de maal booten. Donderdag moest een supplementaire boot varen en 's namiddags ontscheep ten 2564 reizigers. Vrijdag morgen ontscheepten de twee nachtbooten 1600 passigiers uit Enge land, tegen 1200 verleden jaar. Een agont van de Associated Press te New-York, heeft Vrijdag, een tele gram uitgezonden, dat in 2 uren 5 mi nuten tweemaal de reis. rondom do we- reid heeft gedaan. De tekst was: «Ge- lukwenschen, dringend overseinen» ■hij heeft 18 kantoren van de inrich ting bereikt in de verscheidene we- relddeelon en vier andere kantoren. De boodschap, verzonden uit New- York 12 u. 30, bereikte Parijs 12 u. 42, over Genève, Rome, Konstani/inopel, over Londen en Madrid, en trok verder Wcenen, Berlijn, Moskou, Peking, Sjan ghai, Tokio, Manilla, Honoloeloe naar San Francisco, waar hij aankwam 1 u. 30 na zijn vertrek. Van liier uit ging de boodschap naar Mexico, om een tweede omreis te doen, langs. het zuidelijk halfrond Havana, Buenos-Ayres, Rio-de-Janeiro, Kaap stad, Kairo. Bombay, Melbourne, Van couver, Montreal, New-York. De tweede reis was langer, maar duurde slechts 32 minuten. De grootste afstand, te 4 minuten, cn de. grootste overzee, Mei- land, Moskou-Peking, werd afgelegd in bourne-Vancouver (9600 km.); in 1 minuut. AANKOMST TE OOSTENDE VAN DE «PRINSES ASTRID» Oostende 19 April. De nieuwe maalboot «Prinses 'Astrid» kwam te 16 uur toe in het havenstation van Oostende dat heelemaal bewimpeld en bevlagd was. De stadsoverheden gingen aan boord om prins Leopold te verwelkomen, die vergezeld was van ministers Lippens jen Baels en enkele hooge ambtenaren. De eerste zeetocht langs Vliss.ingen, do Wielingen cn de Wandelaar, onder leiding van kapitein Lauwerijns was uiterst gelukkig vorloopen. Tijdens de ireis had de prins een radiotelefoonge sprek met prinses Astrid die zich to La- ;ken bevond. Daarna werd de hertog van Brabant in het paleis te Oostende door de over- lieden begroet. Om 16 u. 30 vertrokken de prins cn beide 'ministers per Pullmann terug naar Brussel. j Later op den namiddag werd het pu bliek toegelaten pp de nieuwen maal- I boot. TREKKING VAN 19 APRIL Zaterdag morgen heeft in de Natio nale Bank te Brussel de, 83e trekking plaats gehad van de leening der ver woeste gewesten, 5 t.h. 1923. Het toe zicht werd gehouden door MM. Goryn, afgevaardigde van het Delgingsfonds en Matton, bureeloverste van dit Fonds Baude, afgevaardigde van het Reken hof en Gilbert, bestuurder bij het be- Schuld. De winnende nummers werden heer der Schatkist cn der Openbare getrokken door de oorlegsblinden Oscar Daumont, van La Buis.sière, en Henry Deloby, van Lodelinsart. De uitslag is: Serie 244.471 n. 2 en serie 138.151 n. 5 winnen elk een lot van 100.000 fr. Series 130.596 n. 5; 3.326 n. 1 en 332.750 n. 4. winnen elk een lot van 50.000 fr. Dc volgende titels zijn uitbetaalbaac met 10.000 fr. Series 103.889 n. 2, 351.567 n. 3, 847.380 n. 4, 192,354 n. 5, 97.504 n. 2, 36,074 nr 2, 332.754 n. 2. 157.102 n. 1, 256,817 n. 2, 282.177 n. 5, 126.427 n. 2, 396,212 nr 3, 260,046 nr 3, 208,076 i\ 1 20.975 n. 5. Al de andere nummers van de aan geduide series zijn uitbetaalbaar met 550 fr» Een komiteit werd gevormd met -het oog op de oprichting te Melle van een gedonkteeken ter cere fder marins van Ronarch. fusiliers- -raiWrn liepen lichte kwetsuren op, intusschen heerschte in de dichtbe'-. volkte omgeving een ware paniek. bewoners van de omliggende huizen vluchtten vol ontzetting in nachtgewaad in alle richtingen te midden van neer vallende ruiten, weggeslagen pannen* stukken hout en steenen. In de onniid- Yoor de verwezenlijking van dit ont- delijke omgeving bloef geen woning on- werp doet liet beroep op de Belgische geteisterd, zoo binnen als buiten. Alle beeldhouwers die deel maakten van liet ruiten werden stukgeslagen, alle ramen veldleger gedurende den oorlog 1914- en vclo deurposten werden losgerukt 1918. De definitieve keus van den vervaar diger van het gedenkteeken zal bij middel van eon wedstrijd gedaan wor den. Do beeldhouwers oud-strijders, die wenschen deel te nemen aan dien wed strijd, Worden verzocht zich te laten kennen door melding te maken van hun adres en van het regiment waar toe ze behoort hebben aan den heer Van Acrschodt, 108 Louisalaan te Brussel, voor den 30 April ten laatste. De bijbehoorende inlichtingen voor wat de plaats betreft waar het memo riaal zal opgericht worden, don kos.ten- den prijs en de bijzonderste gegevens van het lastenkohier zullen hun in den loop der maand Mei geworden. 1930 BISDOM GENT 1930 OosfVlaanderens Bodevaart naar van 14 tot 22 CVSoi Geestelijke Bestuurder Z. E. H. Ka nunnik Van den Ghyen. Twee bijzondere treinen. Vertrek i Woensdag 14 Mei langs Parijs, (H. Hart van Montmatrc) j de heenreis en terugkeer Donderdag 22 Mei langs Lisioux bij de terugreis. Voor alle inlichtingen ziclr te wenden tot Mevr. Van de Kerekhovo-Cerrelet, Molenstraat, 13, Aalst, of bij oen der afgevaardigden op de plakbrieven ver meld. FABRIEK VAN GEPERSTE (LUCHT VERIN IELD PANIEK ONDER DE BEVOLKING. DE SCHADE BEDRAAGT EEN PAAR MILLIOEN IN VOLLEN NACHT Zaterdag morgen omstreeks Ivalf- vier, werd men te Antwerpen opge schrikt door het geweld van een hevige ontploffing, vrij snel en met korte tuo- schenpoozen gevolgd van andere knal len, dc eene al heviger dan de andere. Na iedere ontploffing sloeg in de richting van Merxem, een reusachtige vlam op die van op grooten afstand zichtbaar was. In de heele stad vroeg men zich beangstigd af, wat er wel gaande mocht zijn en allerlei veron derstellingen werden geopperd. Na genomen inlichtingen bleek, dat dc ramp zich voordeed in de werkhui zen van de firma «L'air liquide», gele gen in de Eug. Meeusstraat te Merxem. OP DE PLAATS VAN DE RAMP De geteisterde fabriek bevindt zich vlak bij de groote viadukt dat Merxem met Antwerpen verbindt en grenst aan dc eene zijde aan de vaart. Omstreeks halfvier, terwijl de nacht ploeg aan het werk was., ontstond door een onbekende oorzaak brand cn deed zich dc eerste onploffing voor, weldra gevolgd van andere die elkaar tot zes Uur bijna onafgebroken opvolgden. EEN HELD Bij den eersten knal gingen dc arbei ders die, dadelijk het gevaar beseften, aan den 'hatil en vluchtten over den muur Een hunner, met name Jaak Denys, wist zijn tegenwoordigheid van geest te behouden en sloot vooraleer le vluch ten, alles af, zoodat een met groote hoeveelheid karbiet gevulde ketel en een met talrijke houders, van samengeperste lucht geladen spoorwegwagen niet tot ontploffing kofmen konden. Zonder dit moedig optreden had men waarschijn lijk vele dooden en gewonden te betreu ren gehad en ware Me gehecle omgeving vernield geweest. EEN BEELD VAN VERWOESTING Ten minste een honderdtal cylinders van samengeperste lucht kwamen lot ontploffing alvorens de pompiers van Merxem opgebeld in de Eng. Mleeus» straat, samen met, die van Antwerpen, die zic-h langs den kant van de vaart be vonden, er in slaagden verdere onhei len te voorkomen. Het gevaar door weg slingerende stukken metaal en glas scherven getroffen te worden was al dien tijd niet gering voor de dappere pompiers. Slecht^ een paan fiunner. en in sommige huizen werden zelfs bin nenhuis de meubelen door den^ lucht druk verplaatst. Het mag een echt wonder iheeten, dat er geen slachtoffers te betreuren vallen. Het had hier een ware ramp kunnen worden. DE SCHADE De schade in de verwoeste fabriek eit de omgeving wordt op ten minste eenl paar millioen geraamd. De oorzaak van het ongoluk is tot nog toe onbekend# De verliehting in de Wereldtentoon stelling van Antwerpen 1930. Wat beide tentoonstellingen zoo betoOveo rend maakt Is hunne fraaie verlichting welke de massa onweerstaanbaar aan trekt en een sprookjesachtige onver getelijke omgeving schept; Het vraagstuk van da verlichting is het voorwerp geweest van een bijzon dere studie en op dit gebied heeft men do laatste groote nieuwigheden toege past welke bij de buitenlandsche be- toogingen in dien aard ten reuzenbij- val hebben gehad- En zoo gebeurt het dat de vele fon teinen en de liefelijke vijvertje's van Antwerpen's Tentoonstelling in alle wijken toovaraohtige liohthoeken zuU len scheppen- Alle koepels, alle gewelven van de tentoonstelling zullen wij zien schitte ren in een gloeiend kader van neon licht. Ook de galerijen zullen op die wijze verlicht zijn en in de hoven zal grootsch vuurwerk ontstoken worden. Men begrijpt best de groote aan» trakkelijkheid welke van dit alles zal uitgaan want het zal een eenig zicht zijn, des avonds de tentoonstelling te aanschouwen een voorspel uit Duizend en een Nacht. Een dorpskerk door brand vernield 110 personen omgekomen Bucharest,19 April. Gister avond, in don loop van een godsdienstige plechtigheid, is brand uitgebroken in de kerk van het dorp Costesti, bij Pitesti. Een geweldige paniek ontstond on der de goloovigen dis naar de eenige pcort dar kerk toesnelden, al slakend akelige angstkreten» Deze poort was echter gesloten en kon onmogelijk geopend worden. Eon groot aantal personen werden onder do voeten galoopen en kwamen tenslotte door verslikking en verbran ding om* De muren zijn op hun verkoolde lijken ingestort. Er zijn eon honderdtal slachtoffers waartussehen een groot aantal vrou wen en kinderen. - Later wordt nog gemeld j Honderd en twee personen zijn in de ramp van den kerkbrand te Costesti omgekomen. Zestien zwaar gekwetsten sijn in het gasthuis opgenomen. Zes lijken konden nog niet vereen zelvigd worden, De minister van BinnenlandscheZaken begaf zich naar de plaats der ramp. Bucharest 19 April. Te Potesti werden 110 lijken ver eenzelvigd. Men vreest dat nog tien lijken onder de puinen der vernielde kerk liggen- In minder dan een uur tijds was de kerk door het vuur vernield. De slachtoffers zijn, naar men na der verneemt, meestal jonge lieden en kinderen. Er is em zoo te zeggen geen enkele familie in heel het dorp welke niet doar de al te wreede ramp in reuw gtdome paid is, Het uitzicht van het door is geweldig tragisch. Tijdens het branden der kerk wer den familieleden van de slaohtoffera krankzinnig. De begrafenis der arme slachtoffert zal morgen plaats vinden in de ver nielde kerk zelf.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1