50 Oezslle-liulde. Priesterdag. Bank Teer Best-Vlaanderen I Woensdag I April 1950 Onze Vorsten naar Luxemburg Het ontzettend Vliegtuig ongeluk ie Lafayetteville Het Congres der christene Mutualiteiten te Brussel De Meiknijverheid In de Alcoolcommissie Dktmanten Bruiloft te Anderlecht Nijveraars, Handelaars Kerkstraat, 9 *n 21, Aalst. Telefoon 114. XXXI» JAARGANG NUMMER 99 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. H. Catharine |Zonop4,35Zonaf7,02 E. K. 5 V. ffl. 12 IPttblitttfU luiten hei Arrondissement AALST Agcnteehap Hams, Adolf ïlwlaan, 13, ie Bruatl Rua ie BieheKeu, Parijt Breams Buildings, 6, Eendree, E. 0. 4, MUI HUI—BMBBBgB In de grootscbeGezolle-Tieriug van 4 Mei zal de Meester eerder als Dichter en Taaireus gehuldigd wor den. Nochtans bij Gezelle ia aijn edele priesterziel de bron waaruit alles is ontsproten. Ten eindo mot die gedenkdagen ook in Gezelle den zoo hoogst verdienste lijken priester te huldigen, is, onder de hooge bescherming van Hunne Doorl. Hoogwaardigheden MgrWaf- felaert en Mgr Lamiroy, beslist een priesterdag in te richten, die door gaat op Dinsdag 6 Mei. Algemeene Regeling Te 9 uur II. Mis in S. Walburga- kork tot zielelafenis van E, H. Wal- grave, den ontwerper van den pries terdag- Te iO. 15 u. in St Lodewijkscollege Academische zitting waar zal gehan deld worden door Z. E. H. KanMahieu over Gezelle als Godschouwer E. H. ADecugpere over Gezelle en de Liturgie E. H. P. kllossery over Gezelle in zijn priesterwerk. Tusschenin sullen Gezelleliederen uitgevoerd worden. In den namiddag, om 14.30 uur, bezoek aan het Gezellemuseum.Indien het weder gunstig is, zullen in den hof van het museum Gezelleliederen uitgevoerd worden. Wij durven hopen dat de priesters in groot getal, het als een plicht zul len beschouwen aan die hulde, ter eere van een der grootste en tevens meest nederige onder hsn, deel te nemen. Ook loeken worden er toege laten, mits ze in het bezit zijn van do lidkaart door het Algemeen Gezelle comiteit bezorgd. Wij herinneren er aan dat die lidkaart recht geeft tot prijsvermindering op het spoor. Wij vestigen or de aandacht op dat men een lidkaart kan bekomen door 10 fr. to storten op postcheckrekoning Nr 2122333 (Guido Gozslle comité). Om deel te nemen aan het feestmaal op Zondag 4 Mei, moet men 50 fr. storten op dezaltde postcheckrekoning met verme'ding van de nauwkeurige reden der storting. De inrichters Mgr Callewaert, voor zitter, Grootseminarie ZZ, EE. HH. Kan. Mahieu, seorste- ris van 't Bisdom Kan. Van da Velde, bestuurder Engelsoh klooster CiaeyS, pastoor S. Walburga. EE. HH. Allossery, bestuurder en bewaarder Gezellemuseum; Van Halst bestuurder der Vrije vakschool Brys, leeraar, groot Seminarie De Wispe- lzere, leeraar, St Leo's gest. Viaene, leeraar, S. Lodewijkscollege. De toetredingen voor do feestelijk- beden van 3, 4 en G Mei te Brugge, overtreffen alle verwachtingen. Het wordt een wezenlijke volkshulde. Reeds zijn meer dan 200 maat schappijen ingeschreven, om deel te nemen aan den optocht en de bloemen hulde. Meer dan 800 persoonlijke lidkaarten werden tot nn toe aange vraagd, terwijl reeds heel wat pries ters, letterkundigen en ander Gezelle vereerders uit alle hoeken van het land hu.i inschrijving genomen heb ben voor bet ieestmaal. De belangstellenden die hun bij drage nog niet hebben doen geworden gelieven onverwijld de sommen van 10 fr. voor lidkaart en 50 Ir, voor feestmaal, te storten op postcheck- rekening Nr 212233 (Guido Gezelle comité) met nauwkeurige vermelding van naam, adres en reden dor stor- tiug.: Voor liet bekomen van slaapgele genheid wendo wen zich tot den heer A, DeWynter, Ouden Zak,3, Bruggev PLECHTIGE COMMUNIE Ten bureele dezer Kerkstraat, 21, Aalst Schoons keus van KERKBOEKEN en PATERNOSTERS in alle prijzen, caders wijwatervatjes, naai- en schrijfdoozen, buvards, albums, doozen in laqué de ohine, enz. enz. BEELDEKENS NIET GOUDEN DRUK te beginnen aan 15 fr. do 25. HET VERTREK UIT BRUSSEL Maandagmiddag. De koninklijke trein die onze vorsten naar Luxemburg bren- j gen zal, staat klaar in het Zuidstalion. Hij is samengesteld uit zeven wagens ,in deze orde reisgoed-, eetwagen, di- ligentfe en salon voor de vorsten en hun gevolg; eetwagen, berline en reis goedwagen voor het dienstpersoneel. De lokomotief, een izwaar type 10, hooggerugd en met korten schoorsteen, is versierd vooraan met. een vlaggenrek waarin de Belgische kleuren met de Lu- xemburgsche blauw, wit en rood, ver broederen. Achteraan op den kolenwa gen wappert eveneens een Belgische vlag. De trein is gesteld onder de hoede van de h.h. Grignard, hoofdinspekteur van bestuur; Janssens, eersten trein wachter en Frognier, treinwachter, uit Brussel-Zuid. Eerst verschijnt gravin de Robiauo, grootmeesteres van het huis der konin gin. Dan minister P. Hymans, in groot ornaat, met steek en dekoratien; gene raal D'Outrepont, vleugel-adjudant van den koning. Als dan nog graaf de Lan- nov, grootmaarschalk van het Hof, cn graaf de Patoul, maarschalk, plaats hebben genomen in den trein vertrekt deze te 12 u. 59. Te Laken, aan de halte in het konink lijk park, waar minister Jaspar -hen nog kevmt begroeten, stappen de koning en de koningin, en de verdere personen van hun gevolg, in. Te 13 u. 45. reed de trein aldaar af. en, door de mild overzonde Brabantsche streek, de Ardennen en het land van Gaumais. stoomt hij naar. Kleinbettin- en, aan dé Luxemburgsc'he grens, waar het gemeentebestuur van Stan ford onze vorsten begroette, om dan on middellijk weer zijn tocht voort te zet ten naar de hoofdstad van hef. groot hertogdom, die hij te 17 u, zou bereiken DE VOORBEREIDING TE LUXEMBURG De stad Luxemburg heeft zich schit terend voorbereid om onzen koning en onze koningin te ontvangen. De mooie groothertoglijke Iresidcntie ligt m^fc haar lentegewaad omgeven, en heeft haar feestgewaad aangetrokken, voor hetwelk- de overlieden een som van 175.000 fr. ter beschikking van het ko- miteit heeft gesteld. Do verlichting van de openbare ge bouwen, Maandag- en Dinsdagavond, de liclitstoet die. Maandagavond door de straten trekt, de schijnwerpers die over plein en weg hun licht zullen doen slroomen, alles is klaar. DE STAD FEESTELIJK GETOOID De hooge stad en de lage stad vloeion over van zon. Het is een straling over de huizen met de feestelijke vlaggen ons rood, geel en zwart te midden van het rood, wit en blauw van liet groot hertogdom. Men ziet ze op de partiku- lierc gevels en op de openbare gebou wen beneden, waar de brug over het Petrusdal springt, daar waar de Bock, de rots met den oren van MeJusinde, zelf, in deze viering, minder me-lanko- liek staat, en daarboven waar de huizen als trappen opgaan, modern van lijn en vorm. De baan van liet station naar het middengedeelte van de sta-d is vol de- boratievc motieven; fluwee.l -hangt aan de gevels en dient lot achtergrond van schilden met de eerste, lettor van de namen van onze vorsten. De trams rij den bevlagd. En al die doeken wapperen en waaien m den wind, die de atmosfeer komt op- frissclicn. De gevels van Kamer- en Regee- ringsgebouw zijn groen gefestonneerd. In de winkelramen, staan de portretten van onze vorsten voor. Belgische wa penschilden hangen op, door Luxem- burgsche omgeven. De aanblik van de stad, met haar hoog-geboogde bruggen, waaronder de Alzettc kronkelt, met haar mooie par ken en haar indrukwekkende oude ge bouwen, biedt een onvergetelijk uiP- ziclil aan. DE AANKOMST TE LUXEMBURG De koninklijke trein is ten vijf ure namiddag aangekomen in de statie van Luxemburg, op het eers.lc spoor. De Koning en de Koningin werden verwel komd door Groot-Hertogin Charlotte en door prins Felix. Na de voorstelling der leden van de gevolgen hebben do Koning en de Grool-IIertogin Ue eerekompanie geschouwd. Eén afvaardiging van den Luxem- 'l46.517 dagen. Uitgaven voor de verple- burgschen Vrijwilligersbond van het ging 2.094.000 frank (ongeveer).. Belgisch leger, aangeleid door den voor- Spreker deelt verder méde dat lvef NOG TWEE ANDERE ONGELUKKEN, IN 'T GEHEEL 12 DOODEN Ncw-York, 23 April. Nader wordt door de Luxemburg-'congres en dat in tegenovergesteld ge- uit Nashville gemeld, koninklijke voorzit- val de niet in regel zijnde verbonden dooden bij het viiegtu i 1. 1.. .11»., iillnnrlnlnn f VOf AVÏl I O f rif •7l»Vr»T1 C zitler'M. Legrand en vergezeld door M.'reglement van inwendige orde zal lier- het ReisdorT, voorzitter van het Weder- zien worden in dezen zin dat al de aan- fandsclv Oud-Strijdersverbond, bood denjgesloten verbonden zich hebben te. on- jVorsten bloemen aan. Er werden ook jderwerpen aan de besluiten van het garven aangeboden 1 Ant q1 schc afdeeling der 4 ter der regeering, omringd door de le-]zullen worden uitgesloten, den van het kabinet, MM. Norbert Du- J Eene grondige bespreking wordt als- jdan ingezet aangaande de nieuwe pen sioenwet en over de sociale verzekerin gen. mont, Albert. Clemang en Pïerre Du pong; eere-staalsminister Reuter, voor zitter der Kamer van volksvertegen woordigers; M; Diderich, burgemeester der stad, omgeven door de schepenen; majoor Bech, kommandant der gewa pende macht; mad. Nieuwenheus; M. Papeians de Mort. hoven, gevolmachtigd minister, hoofd van ,bet protokoi; M. Bauer, bestuurder van het spoorwegnet NAAR HET GROOT-HERTOGELIJK PALEIS De Vorsten verlieten-de statie en stapten in gala-autos, welke op het plein te wachten stonden. In den eer sten auto namen plaats de Koning en de Groot-Hertogin; in den tweeden, de Koningin en prins Felix; in den derden, gravin de Robiano, M. Hymans en graaf d'Ansembourg. In vier andere aulos waren de koninklijke en de groothertog- lijke gevolgen gezeten. De stoet, met een geleide gendarmen te paard, reed langs de Vrijheidslei, de Adolfbrug, de Koningslaan, de Groote straat, de Grasmarkt, naar het groot- herloglijk paleis. Op den doortocht stond de menigtq geschaard en juichte geestdriftig toe. De gebouwen waren bevlagd en opgesmukt met wimpels, ba nieren, groen en bloemen. NAAR HET MONUMENT VAN HET AANDENKEN In het paleis werden de Vorsten ont vangen door -gra\|in d'Ansemlbourg, Gract-Meesteres van het Hof, en M. de Colnel dTluart, Groot-Maarschalk. Na deze ontvangst begaf Koning Albert zich naar het monument van het aan denken der Luxemburgsche Vrijwilli gers van den grooten; oorlog. De Koning was vergezeld door MM. Bech en Hy mans, en de andere persoonlijkheden van zijn gevolg. Bij het monument werd de Vorst ontvangen door burgemeester Diderich en majoor Bech. Rond het ge- denktceken bevonden zich de Luxem burgsche oud-vrijwilligers her geal lieerde legers. De Koning legde een kroon neer, om strikt met de Belgische kleuren en met opschrift «Albert Elisabeth*, 28 April 1930.» OPTOCHT DER MAATSCHAPPIJEN Toen de Koning in (het Paleis was te ruggekeerd, begon de optocht der schoolkinderen cn der Luxem'burgsche maatschappijen met hun vlaggen, op tocht begunstigd door een overheerlijk weder. BELANGRIJKE BESLUITEN GETROFFEN Zondag vergaderde in de zaal «Pa- tria» te Brussel, onder het voorzitter schap van M. Declercq, de afgevaardig den van het. verbond der vereenigingen var: onderlingen bijstand. Aan liet bureel hadden plaats geno men Z.E.H. kan. Eeckhoudt, generaal secretaris, E. H. Colens, Habrakens, de bib. Devleeschouwer, Van M'elle en Mej. Tratsaert en de Lalicux. Op de eerste rangen in zaal MlM. Moversoen, senator; Vrlain XIIII en Vanden Corput, kamerleden. M. Declercq, voorzitter, na een ha telijk welkomswoord, schetste in een flink gedocumenteerde rede en met op luistering der noodige cijfers, den bloei van den Landsbond der Christene Ver eenigingen van Onderlingen Bijstand. I>e Bond telde in Belgie einde 1919, 115.193 werkelijke leden. Op 31 Decem ber 1929 was dit getal geklommen lot 337.351. In 1920 waren er 91.927 aan geslotenen bij de invaliedenkassen. Ein de 1929 klom dit getal tot 304.544. Bij den genees- en arlsenijkundigen dienst zijn op dit oogenblik aangesloten 863.351 leden. In den loop van verleden jaar imoch- ten»we dus een aanwinst boeken van 26.390 werkelijke leden en 55.843 leden voor den genees- en artsenijkundigen dienst. Enkele cijfers betreffende de bijzon dere verzekeringskas tegen de tering Aangesloten leden (mannen vrouwen, kinderen) 814.035. Bijdragen der leden: 1.189.790,31 fr. Toelagen 1.113,104,30 fr. .Verpleegde leden 1312. gedurende Over dit laatste punt werden door de vergadering voorloopig de volgende be sluiten getroffen 1. De princiepen en algemeene schik kingen van het wetsontwerp neergelegd door de lik. Heyman en Houtart, bij te treden. 2. Zich krachtdadig te verzetten le gen elk stelsel dat de arbeiders, het recht van vereeniging ontrooft, aanslag pleegt op hun gewetensvrijheid en onafhanke lijkheid en noodzakelijk leidt tot een bureaucratische en etatische inrichting, die aan de sociale verzekeringen bun zedelijk, opvoedend en weldoend karak ter ontneemt. Dit laatste slaat terug op. het socia listisch voorstel van M. Jauniaux. Minister Heyman, welke daarop aan het woord kv^am, sprak met lof over liet streven van den Landsbond voor den waardigen tucht binnen zijne rangen. Ook verheugt hij zich er over dat do Landsbond het regeeringontwerp op de sociale verzekeringen goedgekeurd heeft en stelling genomen heeft tegen heb socialistische ontwerp. De minister belooft dat hij de wen- schen van den Landsbond aan een gron dig en welwillend onderzoek zai onder werpen, doch hij voegt er bij dat men zich wachten moei tegen alle opbod dat van socialistische zijde zich zal voor doen. De minister mag verzekeren dat hij allé voorstellen om de uitgaven in onevenredige verhoudingen te verkoo- gen bestrijden zal want, zoo zegt. hij, de sociale ontwerpen hebben ook een economische zijde. Waarop de vergadering werd geheven dat het aantal igongeluk te Ih- fayettoville tot zeven gestegen is. Toen het vliegtuig, dat betrekkelijk* laag boven het vliegveld demonstralies uitvoerde, in de menigte viel, maakto zich- een paniek van de toeschouwers meester. Eenige slachtoffers werden vreeselijk verminkt. Onmiddellijk werden maatre-r gelen genomen om de dooden en ge-< wonden te bergen. De verdere demon straties werden onmiddellijk gestaakt; New-York, 28 April. Behalve bet vlieg-ongeluk op het vliegveld LafayeX- tovillo hebben Zondag in de Yereenigde- Staten nog twee vliegongelukken plaats gehad, waarbij nog vijf dooden zijn to betreuren. Op eenige kilometers afstand van Al- ford in den Slaat Texas stortte de. lan ge afstand-vlieger Kellv met twee pas sagiers naar beneden. De drie. inzitten den waren op slag dood. Hot derde ongeluk gebeurde te Ports mouth (Newhampshire)Daar was een vliegtuig met twee kinderen een jongen van 14 jaar en.een meisje van denzelf den leeftijd opgestegen. Op geringd hoogte weigerde plotseling de motor, oodat het ioestel viel en in brand vloog De beide kinderen kwamen in de vlam men om, terwijl de. bestuurder ernstig gewond werd. Allen naar de Vlaamsche Kermis ie Erpe 4 en 11 Mei a.s.. Het geldt hier een liefdadig werk Op 11 April heeft in het Ministerie van Landbouw een dienst-vergaderiug plaats gehad van de technici der bui tendiensten, afhangende van het 2e Al gemeen Bestuur. De Bestuurder van de Melkstatie van den Staat heeft ee.n gedocumenteerde uiteenzetting gegeven over den toestand van de melknijver- he.id in ons land en heeft de meest drin gende maatregelen aangegeven dio moeten genomen worden om de hoeda nigheid van de melk en de boter te ver beteren en hunne voortbrenging le ver meerderen. Er werd op gewezen hoezeer de toe stand te wenschen overlaat. De aan dacht der landbouwers moet onverwijld er op gevestigd worden. Deze moeten zich groepeeren ten einde machtige stalen likeur in llaeons melkerijen te kunnen inrichten, voor zien van liet. noodige moderne gereed schap om, ganscli het jaar door, een éénsoortige. allerfijnste boter voor to brengen, welke op de vreemde markten kan mededingen met de best befaamde melkproducten.. 'De ambtenaars, werden verzocht een krachtdadige propaganda in te zetten ten einde den toestand te verbeteren. HET VERSLAG VAN M. P. E. JAN30N; MINISTER VAN JUSTITIE In liet verslag dat de alcoolcommis sie komt over to makon aan M. P. E. Janson, minister van Justitie, spreekt, deze zich uit tegen Ivet voorstel waarbij de verkoop van alcool zou beperkt zijn tot zekere uren van den dag of na een maaltijd van een zekeren prijs in de restaurants. De voornaamste punten voor ontwerp van de wet zijn de vol- gr-nde 1. Bepaling der alcoolhoudende dran ken alcoolg.e.halte voor de bieren en verschillende dranken, wijnen. 2. Verbod van het verbruiken, vcr- koopen, aanbieden, koopen of aanvaar den, zelfs gratis, van alcoolhoudende dranken ter plaatse, op den openharen weg of openbare plaatsen te gebruiken. 3. Alcoolhoudende dranken mogen enkel afgeleverd worden in de volgen de voorwaarden Door een apotheker, op geneeskundi ge bons van minstens 50 centiliter en in voorschrift; door een handelaar in flacons, hoeveelheden van 1 Yn liter docr een stoker, in irmijiimum hoeveel heden van 10 liters. Het invoeren van eene hoeveelheid voor eene mindere waarde dan 300 fr. i& verboden evenals het bewaren van alcool, in lokalen waar het publiek toegang toe heeft, ook bij uitzondering; het bewaren en, gratis oiitdeelen van van maximum DE JUBILARISSEN WERDEN GEBOREN TE WETTEREN Maandag morgend vierden de echt- genooten Bov*é-Yan Laer, wonende, te Anderlecht, hun diamanten bruiloft. M. Bové werd geboren te Wetteren in 1841 en zijn vrouw Philomena Van Laer, werd geboren te Wetteren in 1845. In 1879 vestigden de eclvtgenooten zich te Anderlecht, waar de -nuan bet beroep van hovenier uitvoerde. Bové werd vereerd met twee rgedal- jen voor moed en zelfsopoffering tij dens de ontploffing van de poederfa- briek van Wetteren en tijdens een schoolbrand. De familie Bové telt 10 kinderen Om 11 ure werden de jubilarissen ten gemeentehuizen ontvangen en door den heer schepeR Bosmhns, go- lukgew;en§chti 3 centiliters is toegelaten. Een jaarlijksehe taks berekend op 50 fr. per hectoliter alcoolhoudende dran ken verkocht of geleverd gedurende het jaar dal. dit Jer belasting voorafgaat in spiritualiën. Ten slotte een openingstaks voor 5 jaar gelijk aan liet dubbele van de taks welke toepasselijk is op de cafés, zal worden toegepast op de verkoopers van spiritualiën in hoeveelheden van 1 tot 6 liter. die hunne zeken behartigen nemen eene LOOPENDE REKENING bij de D« gelden op deze soort reke ningen gestortbrengen intrest op vanaj daags na de ttorting. 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1